МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
Кафедра маркетингу і логістики
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
на тему
«ФОРМУВАННЯ КОМПЛЕКСУ МАРКЕТИНГУ ОРГАНІЗАЦІЇ (ПІДПРИЄМСТВА)»
Зміст
ВСТУП…………………………………………………………….......……………3РОЗДІЛ 1. Аналіз ринку підприємства……………………………………...........5РОЗДІЛ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів, проведення сегментування ринку……………………………………………………………...12РОЗДІЛ 3. Маркетингова товарна політика підприємства. Позиціонування товару……………………………………………………………………….……...23РОЗДІЛ 4. Формування оптимальних каналів розподілу товару………………РОЗДІЛ 5. Планування кампанії по просуванню товару…………………….....РОЗДІЛ 6. Проведення он-лайн кампанії………………………………………...
РОЗДІЛ 7. Формування програми рекламної кампанії………………………….Висновки…………...……………………………………...………………………..СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ…………………………………….. ДОДАТКИ………………………………………………………………………….
Вступ
Мета курсового проекту – формування комплексу маркетинг вибраного підприємства та прийняття рішень з усіх чотирьох елементів комплексу маркетингу (товар, ціна, збут продукції, просування товару). Головним завданням проекту є щільне дослідження ринку, виявлення основних суб’єктів цього ринку, вияв основних напрямків діяльності підприємства та напрямків розвитку його потенціалу, проектування маркетингового плану та розробка пропозиції щодо маркетингової компанії.
Маркетинг потрібно впроваджувати на підприємстві для організування виробництва і збуту продукції, щоб задовольнити потреби конкретних споживачів і отримати прибуток на основі дослідження і прогнозування ринку, вивчення внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства, розробки стратегії і тактики поведінки на ринку за допомогою маркетингових досліджень і програм. Важливим чинником також є товарна політика підприємства, що вивчає якість товару, товарну марку, упаковку та сервіс. Для максимізації прибутку та мінімізації витрат, підприємство здійснює різноманітні дії для комфортабельності зв’язку з споживачами. Для цього існують маркетингові комунікації з допомогою яких клієнти отримують інформацію про товар, можуть прийти, оглянути весь асортимент, та вибрати собі товар що задовольнить його, відповідно до ціни та якості.
Останнім часом потреби людини все більше різняться і вимоги до якості продукції будь-якого типу також підвищуються. Отже, виробникам стає все важче вгодити покупцям, і тому підприємства в таких умовах мають єдиний шанс отримати прибуток – це запропонувати споживачам товар, який вони потребують.
Тема для курсового проекту – лідер на ринку виробництва зошитної продукції в Україні – ТМ «Школярик». Видавництво «Школярик» здійснює гуртові продажі зошитів, блокнотів, альбомів, нотних зошитів.
Компанiєю досягнуто значних успiхiв у розвитку та виробництвi високоякiсної продукцiї, здобуто значний досвiд роботи на ринку України та у ближньому зарубiжжi.
Продукцiя видавництва «Школярик» користується величезним попитом як на внутрішньому ринку так i за кордоном. Компанія експортує свою продукцію в декiлька країн Євросоюзу та СНД, що закріплює позиціонування компанії, як сильного національного виробника.
Зошити ТМ «Школярик» є чи не в кожного школяра та студента нашої держави. Завдяки ним студенти і школярі мають змогу навчатися більш комфортно через якість сторінок та міцності їх кріплення. Також завдяки широкому асортименту даного товару, покупці мають можливість обрати для себе зручний формат, розмір сторінок та оформлення самого зошита, що є однією з головних конкурентних переваг ТМ «Школярик» на ринку виробництва зошитної продукції. Ще однією з переваг можна вважати достатньо прийнятну ціну, на що покупці досить часто звертають увагу.
За всю свою діяльність ТМ «Школярик» успішно прогресує, збільшуючи прибуток з року в рік. Вже впродовж більше ніж 15ти років ТМ «Школярик» закріплює свої позиції на ринку виробництва зошитної продукції.
РОЗДІЛ 1. Аналіз ринку підприємства
Кожен студент чи школяр не може обійтись без зошита. Перед початком навчального року перед ними постає питання – які зошити обрати, якому виробнику довіритись? Напевно, кожен, хто навчається чув про таке видавництво зошитів як ТМ «Школярик», і напевно в більшості вдома є товари цієї компанії.
Видавництво «Школярик» — один з найбiльших нацiональних виробникiв зошитної продукцiї пiд ТМ: «Школярик», Student, Expert, Star, а також лiцензiйної продукцiї Disney, Hello Kitty, Me to You, Fizzy Moon. В асортимент продукцiї компанiї входять: зошити для школярiв на скобi (12, 18, 24, 36, 48, 60, 96 аркушевi, лiнiювання (клiтинка, лiнiя); альбоми для малювання, нотнi зошити; продукцiя для молодiжної аудиторiї та офiсу на спiралi, пружинi формату (А4, А5, B5, B6, A6) з лiнiюванням (клiтинка, лiнiя та спецлiнiювання); спецiально разробленi продукти для офiсу i молодiжної аудиторiї: зошит «3 в 1», «6 в 1», недатований щоденник, блокноти з картонними роздiлювачами, а також папки для зошитів формату (А4, В5) та папір для креслення формату (А4, А3). Для виготовлення зошитiв використовуються високоякiснi матерiали та сучаснi полiграфiчнi технологiї (флокування, глiтерне лакування, тис нення фольгою тощо).
За час, що минув з дня утворення, компанiєю досягнуто значних успiхiв у развитку та виробництвi високоякiсної продукцiї, здобуто значний досвiд роботи на ринку України та у ближньому зарубiжжi. Продукцiя видавництва «Школярик» користується величезним попитом як на внут рішньому так i на зовнішньому ринках.
Останніми роками на ринку дитячих шкільних канцтоварів чітко сформувалася така тенденція: споживачі стали вимогливими не до ціни, а до якості товару. Сьогодні значно більший попит мають такі товари, які відповідають найвищим вимогам — це, наприклад, високий відсоток білизни паперу зошитів і альбомів для малювання, відповідний естетичний вигляд і висока щільність обкладинок. На сьогодні український ринок насичений шкільними зошитами. Серед них найпоширенішою є продукція українських виробників. Останніми роками бренди, під якими виробляються зошити, почали чіткіше позиціонування за категоріями якості. Така переорієнтація пов’язана, передусім, зі зміною філософії споживача – переорієнтації з імпортних зошитів на українські, що збіглося з реконструкцією та створенням високотехнологічних підприємств поліграфії. Причому споживачі висувають вимоги не тільки до якості продукції, а й до якості асортименту, що змушує підприємства при виготовленні зошитів орієнтуватися на культурні, художні, музичні та інші уподобання споживачів. Аналізу видів паперово-білової продукції присвячені праці представників різних шкіл і напрямів. Можна впевнено стверджувати, що формування вітчизняної поліграфічної мережі ще не завершене, адже слід чекати його подальшого розвитку.
За даними "Укрпапiрпрому" місткість ринку учнівських зошитів в Україні щорічно становить близько $30 млн. в роздрiбних цiнах, або 450 млн. шт. За цінами виробника це становить близько 20–22 млн. дол. США без врахування офісної продукції.
Всього в Українi зошити виготовляють 107 підприємств, з них 17 входять в "Асоцiацiю виробників зошитів". На 12 виробників припадає 90% всього обсягу виробництва зошитів, серед яких «Понінківський комбінат», «Бібльос», м.Львів, «Поліграфіст», м.Київ, «Преса України», м.Київ, «Поліграфсервіс», м.Харків та ТМ «Школярик», м.Тернопіль. Поряд з традиційними поліграфічними підприємствами, які засновані на державній формі власності, виникло багато поліграфічних підприємств, заснованих на приватному капіталі. Ці підприємства в основному зорієнтовані на спеціальні ринкові ніші.
Вітчизняних виробників зошитів можна звести в чотири групи:
• виробники відомих торгових марок: "Брiск", "Тетрада", "Зошит України", "Мрiї збуваються", Видавництво "Подiлля" i ТМ "Школярик", які реалізують продукцію в Україні та за її межами;
• виробники, які обслуговують місцеві ринки: „Дрогобицька міська друкарня” та ін.;
• виробники офісної продукції;
• підприємства, які розміщують замовлення на виготовлення, не маючи своїх виробничих потужностей.
За останні три роки ринок паперово-білових виробів активно розвивався. Доволі сильна конкуренція серед вітчизняних паперово-білових виробів відчувається у секторі шкільних зошитів середньої вартості. Ринок зошитів перебуває на стадії насичення. Рентабельність виробництва паперово-білових виробів змінюється, але перевищує 15%. Попит на вітчизняну білово-паперову продукцію збільшується щороку, ринок по деяких асортиментних групах не сформований (наприклад офісна продукція), тому ця галузь є перспективною для інвестування.
Тепер спостерігається недостатня брендова насиченість структури ринку зошитів та слабкі споживчі ознаки відмінності зошитів, що також свідчить про значний рівень конкурентної боротьби. На мою думку, формування брендів виробників паперово-білової продукції на цільовому ринку зошитів повинно супроводжуватись чiтким позицiонуванням продукцiї за ознаками:
• категорії якостi: якість, колір, дизайн, щільність паперу (г/м²) на основі офсетного, цифрового і шовкотрафаретного друку, висічки;
• тип обкладинки: повнокольорова, проста;
• матеріал обкладинки: папір, картон, шкірозамінник, шкіра;
• вид з’єднання: спіраль, пружина, термобіндер, скоба;
• демографічна ознака: вiк, стать;
• соціальна ознака: соцiальна приналежнiсть, рівень доходу, вид діяльності, рівень освіти, культурнi, художнi, музичні та iншi уподобання;
• за ціновими лініями (дешеві, середньої вартості та дорогі). Чітко виражена товарна конкуренція у середній ціновій групі зменшує частку дешевих зошитів на основі офсетного паперу.
Конкуренти ТМ «Школярик» на українському ринку:
ТДВ «Поліграфіст», розташована в Києві. Виробляє шкільні зошити різних форматів, альбоми для малювання та іншу канцелярну продукцію. Компанію створено в 1923 р, і до сьогодні ТДВ «Поліграфіст» успішно тримається на ринку зошитної продукції.
ТМ «Преса України», розташоване також в м. Київ. Видавництво «Преса України» — велике спеціалізоване підприємство, що об’єднує кілька технологічно, економічно й організаційно пов’язаних між собою профільних виробництв поліграфічної галузі. Видавництво «Преса України» спеціалізується не лише на випуску шкільних товарів (зошитів, альбомів). З виробничих конвеєрів його цехів виходять сотні видів найрізноманітніших поліграфічних товарів широкого вжитку.
ТМ «Поділля», м. Івано-Франківськ. Займається виготовленням великої кількості книжкової та зошитної продукції, альбомів, блокнотів, тощо. Використовує в виробництві сучасну німецьку техніку, та новітні технології. Є одним з найголовніших конкурентів «Школярика».
ТМ «Мажента», м. Одесса. Компанія спеціалізується на виробництві та збуті зошитів різних видів, розмірів та параметрів. ТМ «Мажента» є новим представником зошитного виробництва на ринку, так як засноване недавно. Тому поки що не володіє великою кількістю споживачів.
Найкращим регіоном для розміщення підприємства буде Західна Україна. Так як високий попит на продукцію ТМ «Школярик» характерний для цього регіону, то доцільно його розташувати саме в цих межах. Пріоритетним містом буде Тернопіль, так як тут наявні потрібні нам ресурси, і витрати будуть не такими значними для облаштування підприємства. Підприємство повинне розташовуватись на околиці міста, купівля приміщення тут буде дешевшою ніж у центрі, вартість комунальних послуг в цьому місті є всюди однаковою, можливі певні труднощі з добиранням для працівників і замовників, але компанія зуміє це врегулювати.
Місткість ринку – це можливий обсяг продажу при даному рівні цін за конкретний проміжок часу.
Місткість потенційного ринку – це можливі обсяги продажу товарів покупцям, які мають потребу в них і виявляють інтерес до продукції фірми:
Мп.р. = Кп.с. × Кз.п × Цсер (1.1)
Мп.р. = 3850480× 2 × 5 = 38504800 грн.
де Мп.р. – місткість потенційного ринку;
Кп.с. – кількість потенційних споживачів;
Кз.п – кількість закупівель продукції середнім потенційним споживачем;
Цсер – середня ціна продукту.
Місткість реального ринку – це можливі обсяги продаж товарів покупцям, які мають потребу в них, виявляють інтерес до продукції і мають змогу її придбати:
Мр.р. = Кр.п. × Кз.р × Цсер (1.2)
Мр.р. = 2465540 × 2 × 5 = 24655400 грн.
де Мр.р – місткість реального ринку;
Кр.п – кількість реальних покупців;
Кз.р – кількість закупівель продукції середнім реальним покупцем.
Насиченість ринку – це показник, який характеризує перспективи зміни попиту (у %) і визначається як відношення кількості покупців, які вже придбали товари, до загальної кількості споживачів:
Нр = (Сп / Сзаг) * 100% (1.3)
Нр = = (2465540/3850480)*100=64,03%
де Нр – насиченість ринку;
Сзаг – загальна кількість споживачів;
Сп – кількість покупців, які придбали товар [].
ТМ «Школярик» здійснює збут товару за допомогою дворівневого каналу розподілу. Товар постачається спочатку на оптові точки продажу (склади), а звідти і по роздрібних точках регіону (магазини, супермаркети, кіоски в навчальних закладах). «Школярик» започатковує та розвиває партнерські відносини iз професiоналами, якi знають та люблять свою справу.
Дистрибуційна мережа «Школярика» налiчує понад 60 торгових партнерiв на території України та за її межами. Продукція користується попитом та популярністю в країнах Балтії, ближнього зарубіжжя (Литва, Латвія, Польща, Грузія, Білорусь, Молдова, iнші). Широкий асортиментний ряд дозволяє вибирати потрiбну продукцiю для кожного iз каналiв продажiв.
Щороку кiлькiсть ділових партнерiв збільшується, ТМ «Школярик» зацiкавлені у розвитку торгових партнерських стосунків, розширеннi дилерської мережi в межах України та в інших країнах.
Політична ситуація практично ніяк не впливає на підприємство, так як продукція ТМ «Школярик» є завжди потрібною і попит на неї не змінюється в залежності від політично-економічного становища держави. Проте війна на Донбасі обмежила збут зошитів в цьому регіоні, а отже компанія втратила частину потенційного прибутку. Політичний чинник впливає також тоді, коли впроваджуюся закони, внаслідок яких підприємство платить більші податки та обмежується в своїй діяльності.
SWOT-аналіз ТМ «Школярик» наведено в табл.1.
Таблиця 1
SWOT-аналіз ТМ «Школярик»
Сильні сторони:
- відомий виробник на ринку
- широкий асортимент продукції
- велика мережа збуту товару
- вихід на міжнародний ринок
Слабкі сторони:
- конкуренція
- вузька спеціалізація
- висока зношеність техніки
Можливості:
- розширення каналів збуту за разхунок маркетингових досліджень
- залучення більшої кількості покупців за рахунок ефективної товарно-цінової політики
Загрози:
- новітні технології конкурентів
- війна на Донбасі
- економічна криза
Отже, на основі проведеного SWOT-аналізу, можна стверджувати про те, що у ТМ «Школярик» є всі можливості для подальшого ведення бізнесу на цьому ринку, та для успішної боротьби зі своїми конкурентами. Потенціал компанії полягає в покращенні слабких сторін, вчасному виявленню та усуненню загроз та вмілому використанні своїх можливостей та сильних сторін.
Перспективами для розвитку компанії будуть такі заходи як: виявлення та розширення нових каналів збуту; впровадження новітніх технологій у виробництво зошитів; розширення асортименту за рахунок початку виробництва товарів більш ширшого профілю; проведеня нових маркетингових досліджень для залучення нових клієнтів та збільшення своєї частки на ринку.
РОЗДІЛ 2. Дослідження смаків та уподобань споживачів, проведення сегментування ринку
Для вивчення уподобань та потреб клієнтів, ефективності просування товару на ринку необхідно проводити маркетингові дослідження.
На рис. 2.1 показано результати пошуку ключових слів що мають відношення до ТМ «Школярик».
/
Рис. 2.1. Пошук ключових слів
Як бачимо, найчастіше споживачі в Україні шукають нашу продукцію за допомогою терміну «зошити».
Рис. 2.2 показує інтерес споживачів України до пошукового запиту «зошити».
/
Рис. 2.2 Інтерес до запиту «зошити» в Україні
Як бачимо, в Україні запит «зошити» найбільш поширений в Івано-Франківській, Рівненській, Закарпатській та Тернопільській областях. Менш актуальним він є на Східній та Піденно-Східній частині України.
Рис. 2.3 показує інтерес споживачів до запиту за терміном «Школярик»
/
Рис. 2.3 Інтерес до запиту «Школярик»
Цей пошуковий запит популярний в Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях. Менш поширений в Києві, Одеській та Вінницькій області. Мало актуальний в іншій території України.
Рис 2.4 показує запити, пов’язані з терміном «зошити»
/
Рис. 2.4 Пошукові запити, пов’язані з терміном «зошити»
На рис. 2.5 показані результати пошукових запитів, пов’язаних з терміном «Школярик».
/
Рис 2.5 Пов’язані пошукові запити з терміном «Школярик»
Як бачимо, найчастіше разом з запитами «Школярик», «зошити», користувачі шукають також такі запити як: «зошити школярик», «зошити купити», «зошити ціна», «зошити оптом», «зошити дешево».
В курсовому проекті також проведено дослідження за допомогою онлайн анкетування, створеному в Google Forms (Додаток А). Анкетування – це опитування реальних і потенційних покупців за допомогою заповнення спеціальних бланків з переліком питань. Логіка побудови питань в анкеті відповідає цілям дослідження і спрямована на отримання тільки такої інформації, яка дає можливість перевірити потреби та побажання потенційних покупців. Перед складанням анкети необхідно провести певну аналітичну роботу: визначити межі ринку ( в нашому випадку – ринку зошитної продукції), його сегменти, чисельність опитаних покупців, об’єм вибірки, тощо. Питання сформовано таким чином щоб вони давали більше вагомої інформації.
Анкета складена для дослідження таких важливих підприємству питань:
чи ознайомлені люди з продукцією ТМ «Школярик»;
які види зошитів люди потребують
виявлення недоліків в продукції на думку споживачів
визначення оптимальності ціни на зошити
визначення аспектів сегментації ринку зошитної продукції.
Анкета розповсюджувалась шляхом її надсилання на випадкові електронні пошти та шляхом спаму в соц. мережах. Результати опитування наведені далі.
На рис 2.6 показано статистику ознайомленя респондентів з ТМ «Школярик»
/
Рис. 2.6 Показник ознайомлення респондентів з товаром
Як бачимо, 84% опитаних респондентів ознайомлені з ТМ «Школярик». Натомість 16% не знайомі з діяльністю компанії.
На рис 2.7 показано статистику ознайомлення респондентів з видом діяльності та товарами виробництва ТМ «Школярик».
/
Рис. 2.7 Ознайомлення з видом діяльності та товарами виробництва
Згідно з показниками, 80% респондентів ознайомлені з видом діяльності ТМ «Школярик» та його товарами виробництва – зошити, альбоми. 20% не знайомі з цією інформацією та вважають що ТМ «Школярик» випускає іншу продукцію.
На рис 2.8 показано відсоток респондентів що купують/не купують продукцію ТМ «Школярик».
/
Рис. 2.8 Відсоток опитаних що купують продукцію ТМ «Школярик»
Як бачимо, 84% опитаних купують продукцію ТМ «Школярик». Це означає що кожен хто знайомий з цим виробником, купує його вироби.
На рис. 2.9 показано статистику споживчих вподобань щодо кількості сторінок зошита.
/
Рис.2.9 Відповідність між ціною та кількістю сторінок зошита на думку споживачів
Виходячи з показників, немає однозначної оптимальної кількості сторінок для споживачів. В кожного свої потреби щодо кількості сторінок зошита. Але все таки респондентам найбільш подобаються зошити на 36 сторінок(32%). Далі йдуть зошити на 24 і 48 сторінок (по 20%). Найменше споживачам подобаються зошити на 12 сторінок (4%).
На рис. 2.10 зображено відповідність між кількістю сторінок та ціною зошита на думку респондентів.
/.Рис.2.10 Відповідність між кількістю сторінок зошита та його ціною на думку споживачів
Як бачимо, більшість респондентів вважає що на зошити розміром 12, 24 та 48 ціна нормальна, а на 96-сторінковий зошит – зависока.
На рис. 2.11 показані думки споживачів про те що їх не влаштовує в продукції ТМ «Школярик».
/
Рис. 2.11. Недоліки продукції за думками споживачів.
На рис. 2.12 показано вплив різних характеристик на рішення споживача про покупку.
/
Рис 2.12. Вплив характеристик на рішення про покупку.
З рисунка видно що формат зошита та обкладинка грають більшу роль при формуванні думки споживача про покупку ніж ціна та якість сторінок. Це означає що при виборі зошита споживач акцентує свою увагу на його зовнішньому вигляді.
На рис. 2.13 показані найпопулярніші марки видавництва «Школярик» серед споживачів.
/
Рис. 2.13 Популярність торгових марок
Найпопулярнішими торговими марками є ТМ «Student»(58,3%), ТМ «Школярик»(41,7%). Малопопулярними є «Fizzy Moon»(4,2%) та «Expert» (12,5%).
На рис. 2.14 показано оцінку різних виробників зошитної продукції на думку респондентів.
/
Рис. 2.14 Оцінка різних виробників.
Як бачимо, «Школярик» є популярнішим ніж його конкуренти на ринку виробництва зошитної продукції – «Поділля», «Мажента» та «Преса України».
На рис. 2.15 показано статистику оптимальних видів кріплення зошита за думками респондентів.
/
Рис. 2.15 Оптимальний вид кріплення зошита
Видно, що більшості подобається кріплення зошита на скобі (64%). Проста спіраль та подвійна спіраль є менш популярними (20% і 16% відповідно). Споживачі вважають що кріплення на спіралі є менш зручнішим, і тому обирають кріплення на скобі.
На рис. 2.16 показані результати опитування щодо вибору тематики обкладинки зошита.
/
Рис. 2.16 Вибір обкладинки зошита
Більшості опитаних подобається туристична тематика обкладинки зошита. Менш популярними є природнича, мультиплікаційна, спортивна та портретна тематики. Непопулярною є стандартна тематика обкладинки.
На рис. 2.17 показано статистику потреб споживачів щодо типу сторінок зошита
/Рис. 2.17 Вибір типу сторінок зошита
Практично всі споживачі потребують зошити в клітинку(88%) ніж в лінійку (4%) чи косу лінійку(8%).
На рис. 2.18 показано звідки респонденти дізнались про ТМ «Школярик».
/
Рис. 2.18 Вихідні джерела інформації про ТМ «Школярик»
Половина респондентів дізналась про ТМ «Школярик» від знайомих та друзів. Інша половина – внаслідок рекламних оголошень в інтернеті (12,5%), на радіо(4,1%), у пресі(16,7%) та вуличної реклами(16,7%). Звідси можна сказати висновок що рекламна кампанія «Школярика» є доволі таки ефективною.
На рис. 2.19 показано найпопулярніший час для покупки зошитів.
/Рис. 2.19 Найпопулярніший час для покупки зошитів
Найчастіше споживачі купують зошити перед початком навчального року (кінець серпня – початок вересня) – 76%.. Впродовж навчального року (зима, весна) та літом такого шаленого попиту на зошитну продукцію немає.
На рис. 2.20 показано розподіл респондентів по вікових групах.
/
Рис. 2.20 Розподіл респондентів по вікових групах
Більша частина опитуваної аудиторії – віком від 17 до 22 років (84%). 8% це школярі до 16 років, та ще 8% - люди старші 23х років.
На рис. 2.21 показано розподіл респондентів за статевою ознакою.
/
Рис 2.21 Розподіл респондентів за статтю
Як бачимо, більшість опитуваної аудиторії жінки – 60%. Чоловіки займають 40 % аудиторії.
На рис. 2.22 показано розподіл учасників опитування на групи за середнім місячним доходом.
/
Рис. 2.22 Розподіл аудиторії за середньомісячним доходом
Доходи 60% опитуваних – до 1000 грн/міс. 16% заробляють в місяць 1000-3000 грн. Також у 16% аудиторії місячний дохід складає більше 7000 грн. 8% отримують 3000-7000 грн/міс.
Анкета доступна за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/1k5c_l4WIwIIKoOBOT7hjMAb9NcwhtAjpd6kHcvOCKyY/edit
Провівши анкетування, можна зробити висновки:
з усіх 25 респондентів – 60% жінки, 40% - чоловіки, віком від 17 до 22 років
середній дохід респондентів в основному менше 1000 грн/міс
більша частина (близько 75%) опитаних потребує зошити в клітинку та кріпленням на скобі
більшості подобаються зошити від ТМ «Student» з туристичною тематикою обкладинки
основна частина опитаних звертає увагу на обкладинку та тип кріплення при покупці зошита
Проведемо сегментацію ринку. В таблиці 1 показано сегментування ринку за віком і оптимальною кількістю сторінок зошита.
Таблиця 1
Сегментація за віком і кількістю сторінок
Вік/К-ть
12
24
36
48
60
96
До 16
17-22
23-40
40+
В таблиці 2 показано сегментацію за статевою ознакою та уподобанням тематики обкладинки зошита.
Таблиця 2
Сегментація за статтю та тематикою обкладинки зошита
Стать / обкладинка
Туристична
Спортивна
Мультиплікаційна
Природнича
Чоловіча
(40%)
Жіноча
(60%)
РОЗДІЛ 3. МАРКЕТИНГОВА ТОВАРНА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА. ПОЗИЦІОНУВАННЯ ТОВАРУ
Маркетингова товарна політика ТМ «Школярик» - це засоби формування ефективного асортименту, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності продукції, залучення нових клієнтів (споживачів), оптимізації продажу та продовження життєвого циклу товару.
Кожен товар можна розглядати за трьома рівнями:
І рівень – товар за задумом виробника. ТМ «Школярик» виготовляє учнівські зошити та альбоми для широкого використання. Задовольняють потреби людей як матеріал для писання чи малювання певної інформації.
ІІ рівень – товар у реальному виконанні. Є 5 ознак товару – якість, властивість, дизайн, марочна назва, упаковка.
Якість. Зошити ТМ «Школярик» - це ефективне поєднання ціни та якості. Для виготовлення зошитiв використовуються високоякiснi матерiали та сучаснi полiграфiчнi технологiї (флокування, глiтерне лакування, тиснення фольгою тощо).
Властивості. Зошити виготовляються з різних природніх матеріалів. Так як якість нашої продукції висока, то по наших зошитах буде писати будь-яка ручка.
Дизайн. Залежно від виду кріплення та методу покриття обкладинки зошита, вони різняться за дизайном. Кожен зошит виконаний у своєму стилі, відповідно до тематики обкладинки. Споживач може обрати зошит за своїм смаком.
Марочна назва. Назва нашої продукції коротка, тематична та легко запам’ятовуюча. Кожен покупець легко може знайти наші зошити на прилавках точок збуту. Логотип включає марочну назву, та 2 листочки дерева, що ніби вказують що товар вироблений з натуральних матеріалів.
/
Рис. 3.1 Логотип ТМ «Школярик»
Упаковка. Як такої упаковки, наша продукція не має. При покупці отптом, зошити обгорнуті поліетиленовою плівкою, для зручності їх перевезення. Певна інформація про зошит міститься на задній обкладинці зошита, що включає: штрих-код товару; інформацію про зошит на 5ти мовах; логотип ТМ «Школярик» та партнерів, контактну інформацію про компанію на 5ти мовах.
ІІІ рівень – товар із підсиленням. Додаткові послуги що передбачає наша компанія це: покупка продукції через інтернет-магазин, безкоштовна доставка продукції додому за умови купівлі товару на певну суму грошей. Термін придатності зошитів необмежений.
Здійснюючи позиціонування товару – зошитів ТМ «Школярик», будемо порівнювати його з товарами конкурентів – «Поділля», «Мажента», «Поліграфіст». За основні параметри будемо брати індекс якості зошита (1,2,3,4,5) та ціну за зошит на 12 аркушів кожного виробництва.
Індекс якості
/
Ціна зошита
Рис. 3.2 Позиціонування ТМ «Школярик» на ринку виробництва зошитів
З графіку видно що «Школярик» попри вищу ціну ніж в конкурентів має також і вищий індекс якості. «Мажента» та «Поділля» за цими двома характеристиками мають помірні середні показники. «Поліграфіст» за найнижчої ціни на ринку має і найнижчий індекс якості, що не є дуже добре для цього виробника.
Етапи життєвого циклу зошитів «Школярик»:
1. Впровадження на ринок. Після виходу фірми на ринок, обсяги збуту збільшувались повільно, так як ринок не був дуже знайомий з продукцією ТМ «Школярик». У цей період витрати ще не покривалися прибутком, так як вони були дуже вартісні. На цьому етапі кошти витрачалися на:
- створення та виробництво товару;
- просування товару на ринку
- рекламу
- організацію збуту товару
- створення попиту на товар
Споживачами на даному етапі були люди що розчарувалися в виробниках-конкурентах або люди що вирішили спробувати нову продукцію на цьому ринку.
2) Етап зростання.
На цьому етапі обсяги збуту значно зросли внаслідок признання покупцями нового товару. Прибутки повністю покрили всі витрати, тому що витрати на цьому етапі вже менші. «Школярик» став більш популярний, розширив свої канали збуту і вийшов на міжнародний ринок. Також у виробництві почали використовувати нові технології виготовленя зошитів – глітерне, ультрафіолетове лакування, флокування, тиснення фольгою, тощо.
3)Етап зрілості.
На цьому етапі у компанії практично стабілізувалися обсяги збуту та прибутки – це і є ознакою етапу зрілості товару. Попит на зошити «Школярик» не змінювався, конкуренція стала більш жорсткішою. «Школярик» просто втримував свій товар на ринку, витрати на рекламу ще більше зменшились, проте розширились канали збуту, зокрема закордоном.
4) Етап насичення
Можна сказати що «Школярик» перебуває саме на цьому етапі життєвого циклу. Обсяги виробництва незначно зростають, фірма отримує стабільний прибуток, конкуренти не здатні витіснити «Школярик» з ринку. Постійно розширюються канали збуту, збільшується кількість торгових партнерів.
5) Етап падіння попиту.
Цей етап ще не наступив в життєвому циклі «Школярика», так як завдяки успішній постійній маркетинговій компанії та ефективній організації збуту продукції зошити ТМ «Школярик» успішно тримаються та лідирують на ринку зошитної продукції. Компанія знаходиться на вершині своєї діяльності.
Cписок використаних джерел
1. ТМ «Школярик» [Електронний ресурс]. - http://www.schoolboy.com.ua
2. ТМ «Поділля» [Електронний ресурс]. - http://podillya.com.ua/
3. Методичні вказівки до курсової роботи з курсу “Маркетинг”
4. Google forms [Електронний ресурс].- https://docs.google.com/forms
5. Google trends [Електронний ресурс].- https://www.google.com.ua/trends/
Додаток А
/
/
/
/
/
/
/