МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
кафедра ЗІ
Звіт
до лабораторної роботи №4
з курсу: «Контрольно-вимірювальна апаратура інформаційної безпеки»
на тему:
«Детектори електромагнітного випромінювання: принцип роботи та технічні характеристики»
Варіант 10
Мета роботи – ознайомлення з принципом роботи та технічними характерис-тиками детекторів електромагнітного випромінювання; проведення аналізу їх використання в сфері технічного захиту інформації.
Теоретичні відомості
Детектори електромагнітного випромінювання – детектори поля (ДП) або індикатори поля (ІП) – являють собою широкосмугові приймачі радіосигналів, які призначені для контролю радіофону в контролюваній зоні, пошуку і виявлення радіозакладних пристроїв (РЗП) та забезпечення інформаційної без-пеки і протидії засобам радіотехнічної розвідки. Детектори та індикатори поля можна умовно розділити на три групи. Першу групу складають побутові ІП (Спутник; Комар; Блокнот; Antibugt; Hanter; RD-115; PROTECT 1203; PROTECT 1205M; PROTECT 1210), до другої групи відносять професійні ІП (Ракса 100; Ракса 120; Блик-Д; Оберег; Флик; ІП ЕН1; ДР-20; SEL SP-75; SEL SP-71M; SEL SP-772M), а третю групу утворюють селективні детектори цифрових радіопристроїв (ST-62; ST-107; ST-110; ST-165).
Побутові індикатори поля
Побутові індикатори поля портативними приладами, які призначені для пошуку в ближній зоні різноманітних радіопередавальних пристроїв: РЗП, ра-діомікрофонів, прихованих безпровідних відеокамер, портативних радіостан-цій, працюючих стільникових телефонів. Контрольваною зоною для таких ІП можуть бути житлові приміщення, офісні приміщення, приватні та службові автомобілі. Основною функцією побутових індикаторів поля є ввімкнення індикації у випадках, коли рівень електромагнітного випромінювання пере-вищує раніше встановлений рівень. ІП інформує властика про появу під час перемовин несанкційованого випромінювання, яке перевищує фоновий рівень в даному місці. Особливістю цих приладів є малі розміри і прихована система індикації. За формою побутові ІП подібні до сотових телефонів; часто їх маскують під побутові прилади (авторучки, годинники) чи сувеніри.
Побутові індикатори поля можуть працювати в різних режимах. Наприк-лад, деякі ІП мають два режими роботи: «Пошук» і « Пошук з автозавязкою». Інші можуть працювати в чотирьох режимах: «search» – оцінка рівня радіосиг-налів за світлодіодною лінійкою і виявлення безперервних та імпульсних звукових сигналів; «mobi» – відображення рівня радіосигналів значного рівня з амплітудною модуляцією або імпульсних сигналів на світлодіодній лінійці (такі сигнали характерні для стільникового звязку, але і можуть використовуватись для несанкційованого збору інформації), безперервні сгнали в цьому режимі ігноруються; «aud» – можливість прослуховування радіосигналів на виході з амплітудного детектора і спостереження процесу акустозавязки; «alarm» (сто-рожевий режим) – отримання звукових і світлових сигналів і разі досягнення встановленого порогового рівня прийнятих радіосигналів.
Основними технічними характеристиками побутових індикаторів поля є:
1. Режим роботи.
2. Діапазон робочих частот.
3. Чутливість за потужністю.
4. Динамічний діапазон.
5. Дальність виявлення РЗП.
6. Напруга джерела живлення.
7. Середня сила струму споживання.
8. Габаритні розміри.
9. Маса.
2. Професійні індикатори поля
Основним призначенням професійних індикаторів поля є виявлення і ло-калізація несанкційованих джерел радіовипромінювання. Порівняно з побуто-вими ІП вони мають складнішу стукрурну схему, яка влючає низку додаткових пристроїв. Схема складається з таких блоків: широкосмуговий підсилювач, пороговий пристрій, пристрій індикації, атенюатор, демодулятор, підсилювач низької частоти та частотомір. Оскільки ефективність професійних індикаторів поля сильно залежить від радіошумової обстановки в конкретному місці прове-дення пошукових робіт, то для зменшення цієї залежності в деяких моделях ІП використовують режекторні або смугові фільтри. Перші суттєво знижують рівень радіозавад від відомих джерел радіовипромінювання (передавачі радіо-мовлення чи телебачення) і налаштовані на частоти, на яких працюють найпо-тужніші з них. Другі звужують частотний діапазон пошуку, зменшуючи поту-жність завад на вході приладу. Як правило, застосовують декілька смугових фільтрів, кожен з яких налаштований на свій діапазон частот. Разом ці фільтри перекривають весь робочий діапазон частот ІП.
Використання режиму частотоміра дозволяє міряти значення несучої частоти радіосигналу, рівень якого перевищує рівень радіофону. Це дає можливість ідентикувати передавач за несучою частотою і визначити, до якого виду можна віднести даний радіосигнал. Режим частотоміра корисний, коли відомі значення несучої частоти РЗП, а задача полягає у виявленні і локалізації передавача небезпечних сигналів.
Інформація, яку показує пристрій індикації професійного ІП, має важливе значення у разі визначення належності виявленого джерела випромінювання до роботи РЗП. Пристрої індикації сучасних індикаторів поля можна поділити на дві групи: світлодіодні і цифрові. Світлодіодна індикація створена у вигляді доріжки світлодіодів, які засвічуються у разі виявлення радіосигналу, рівень якого вищий за пороговий рівень. За кількістю засвічених світлодіодів оператор робить висновки про місце локалізації джерела радіосигналів: чим ближче джерело, тим більша кількість засвічених світлодіодів.
Пристрій індикації сучасних цифрових професійних ІП виводить на дисп-лей інформацію про такі характеристики небезпечних радіосигналів: несуча частота, потужність радіовипромінювання (в децибелах) і належність до відомих видів радіосигналів (GSM, DEST, Wi-Fi). Така інформація дозволяє оператору визначити належність радіосигналів і локалізувати їх джерело. В деяких цифрових ІП є можливість проводити селекцію детектованих сигналів і в даний момент часу працювати лише з тими радіосигналами, які цікавлять оператора. Такі індикатори поля можна під’єднувати до персонального комп’ю-тера, що суттєво розширює їх можливості щодо отримання і обробки інфор-мації.
Основними технічними характеристиками професійних індикаторів поля є:
1. Режим роботи.
2. Вид індикації
3. Діапазон робочих частот.
4. Чутливість за потужністю.
5. Динамічний діапазон.
6. Дальність виявлення РЗП.
7. Час сканування частотного діапазону.
8. Середня сила струму споживання.
9. Можливість під’єднання до комп’ютера.
ЗАВДАННЯ ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ
Для виконання лабораторної роботи необхідно обрати для дослідження два прилади відповідно до номеру варіанту (табл. 1), зібрати інформацію про ці прилади, їх основні технічні характеристики, блок-схеми та схеми електричних кіл, комплектацію приладів, їх фотографії та скласти опис об’ємом до 2 сторінок щодо кожного приладу.
Номер варіанту
Назва приладу
Марка приладу
10
Побутовий ІП
Спутник
Професійний ІП
SEL SP-772M
Побутовий ІП «Спутник»
/
Опис ПІ
Індикатор поля "Спутник" призначений для виявлення радіовипромінювань різних радіопередавальних засобів. Частотний діапазон індикатора поля дозволяє виявити факт використання мобільного телефону в режимі передачі.
Технічні характеристики
Діапазон частот:
200 - 2000 МГц;
Індикації:
звукова, віброіндикація;
Живлення:
батарея 3V Lithium CR2032;
Дальність виявлення мобільного телефону:
2-3м;
Режим тестування індикації.
Професійний ІП SEL SP-772M
/
Опис приймача
Індикатор поля SEL SP-77 / 2M "Ловець" призначений для оперативного виявлення і пошуку радіовипромінювальних пристроїв, що мають мінімальну потужність випромінювання, в тому числі:
- Радіомікрофонів;
- Телефонних радіоретранслятор;
- Радиостетоскопами;
- Малопотужних відеопередавачі;
- Радіомаяків систем стеження за переміщенням об'єктів;
- Несанкціоновано включених радіостанцій і радіотелефонів.
"Ловець" дозволяє виявити електромагнітне випромінювання, оцінити відносний рівень сигналу і знайти його джерело.
Індикатор має наступні режими роботи:
Режим пошуку зі звуковою, світловою та віброіндикація.
Призначений для виявлення таємно встановлених радіопередавальних пристроїв знімання інформації. Світлова індикація на 8-місегментной світлодіодним шкалою дозволяє оцінити відстань до "закладки" і спрощує її пошук. При необхідності звукова і віброіндикація можуть бути відключені.
Режим "акустозав'язки" (зворотного акустичного зв'язку).
Використовується для ідентифікації виявленого випромінювання, дозволяючи виділити випромінювання закладки на тлі інших радіосигналів. З'явився в динаміці після включення цього режиму характерний свист говорить про те, що в безпосередній близькості знаходиться працює радиопередающее пристрій пристрій з мікрофоном.
Сторожовий режим.
Дозволяє при мінімальному споживанні електроенергії виявляти знову з'являються в обстеженій приміщенні невідомі випромінювання.
Режим виявлення імпульсних сигналів.
Призначений для виявлення імпульсної цифрової передачі: мобільних телефонів стандартів GSM, DCS1800, DECT (крім CDMA).
Технічні характеристикидіапазон частот: 50 - 3000 МГц
дальність реєстрації радіосигналу 5 мВт: 3 м
тривалість роботи в сторожовому режимі: не менше 80 годин
електроживлення: від 2-х елементів ААА
габарити основного блоку зі складеним антеною: 36 х 112 х 19 мм
довжина антени в висунутому стані: 195 мм
Висновок:
В ході даної лабораторної роботи я ознайомилася з принципом роботи та технічними характеристиками таких приладів як: Індикатор поля "Спутник" призначений для виявлення радіовипромінювань різних радіопередавальних засобів. А також Індикатор поля SEL SP-77 / 2M "Ловець" призначений для оперативного виявлення і пошуку радіовипромінювальних пристроїв, що мають мінімальну потужність випромінювання.