МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
/
Кафедра ЕОМ
Звіт з лабораторної роботи №7
з дисципліни «Діагностика і тестування комп`ютерних засобів»
на тему:
Діагностика відеомоніторів
Львів – 2017
Мета роботи: навчитись правильно налаштовувати і діагностувати відеомонітор за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.
Теоретичні відомості
За типом внутрішнього пристрою (технології) відеомонітори поділяють на:
ЕПТ – на основі електронно-променевої трубки (англ. CRT – Cathode Ray
Tube).
РК – рідкокристалічні відеомонітори (англ. LCD - Liquid-Crystal Display).
Плазмовий – на основі плазмової панелі.
Проекційний – відеопроектор та екран розміщені окремо або об'єднані в
одному корпусі (як варіант через дзеркало чи систему дзеркал).
За типом інтерфейсного кабелю відеомонітори поділяють на:
- композитний,
- компонентний,
- D-SUB,
- DVI,
- HDMI.
Робота з відеомонітором - і це доведено однозначно - при неправильному виборі яскравості та освітленості екрану, контрастності символів, кольорів символів і фону, при наявності відблисків на екрані, тремтіння і мерехтіння зображення - призводить до зорового стомлення, головних болів, до значного фізіологічного та психічного навантажень, до погіршення зору. Особливо серйозні наслідки відзначаються у дітей, які годинами бавляться на комп'ютерах.
Для ЕПТ-відеомоніторів багато характеристик залежать від встановленого режиму роботи – глибини кольору, роздільної здатності екрану, частоти оновлення екрану.
РК-відеомонітори показують найкращу якість лише тоді, коли працюють при “рідній” роздільній здатності екрана, коли один піксель матриці відповідає одній точці зображення.
Для встановлення роздільної здатності і частоти оновлення екрана необхідно правою кнопкою миші клацнути на вільній ділянці робочого столу і з контекстного меню вибрати команду Properties.
Ддя ЕПТ-відеомоніторів частота оновлення екрану рекомендується не менше 85 Гц, для РК-відеомоніторів вистачить і 70.
Для тестування відеомонітора існує кілька вільно розповсюджуваних програм. Найбільш відома з них "Nokia monitor test", розроблена ще у 1984 році підрозділом фірми NOKIA, що спеціалізувалося на розробці і виробництві професійних відеомоніторів.
Власне, програма для тестування монітора виводить на екран тестові картинки, за якими можна не тільки оцінити якісні показники відеомонітора, але й відрегулювати
його.
Після запуску програми на екрані ми отримуємо універсальну тестову картинку, за допомогою якої можна перевірити розмір і положення зображення, фокусування, зведення, яскравість і контрастність. Не забудьте перед регулюванням прогріти відеомонітор протягом 25-30 хв.
Перша кнопка Geometry tools (геометрія). Під цією кнопкою ховається ряд геометричних тестів: розмір і положення, подушкоподібність, обертання, трапеція та паралелограм. Лівою кнопкою можна змінювати колір картинки, за допомогою правої – переходити від одного тесту до іншого. При настроюванні розміру і положення простежте за тим, щоб коло у центрі екрана було ідеально рівним, а бічна штрихова лінія майже ховалася під обрамком екрана.
Наступний пункт - регулювання яскравості і контрастності (brightness & contrast).
Зведення (Convergence) - дуже важливий параметр, як для налаштування відеомонітора, так і для налаштування телевізора. Зведення ідеальне, коли кольорові відрізки у вертикальному і горизонтальному напрямку шикуються в одну лінію без зміщення. Можливими причинами поганого зведення можуть бути зовнішні магнітні поля. Спробуйте розмагнітити кінескоп кнопкою на відеомоніторі або в меню DEGAUSS (розмагнічування). Якщо такої кнопки немає, розмагнічування відбувається в будь-якому приладі після увімкнення телевізора чи відеомонітора, який має електронно-променеву трубку. До цього прилад повинен бути вимкнений не менше півгодини. Джерелами магнітного поля можуть бути працюючі акустичні системи, трансформатори. Якщо такий вплив відбувається, після розмагнічування кінескопу ви зможете спостерігати тимчасове поліпшення за тестом зведення. Зазвичай області з поганим зведенням перебувають на периферії екрана (з одного боку або на куті). Якщо ви згодні змиритися з невеликим зменшенням видимої області для покращення якості, то постарайтеся вивести зображення з області поганого зведення
регулюванням розміру і зміщенням зображення на відеомоніторі. Позитивний ефект можна отримати, зменшивши роздільну здатність. Більш складний шлях - це регулювання статичного (convergence magnets)) і динамічного зведення. Статикою домагаються ідеального зведення у центрі екрана, динамікою - максимальної рівномірності.
Фокусування (Focus). Добийтеся високої чіткості, як у центрі екрана, так і на його краях, якщо таке регулювання доступне на Вашому відеомоніторі. В іншому разі можна трохи зменшити розмір екрана і контрастність.
Роздільна здатність (Resolution). Вертикальні і горизонтальні лінії має
бути чітко видно на екрані. Розмивання ліній на краях картинки може бути пов’язано з малою смугою пропускання відеопідсилювачів відеомонітора, дешевою відеокартою, дефектами кабелів, що з’єднують відеомонітор і комп’ютер, або нестандартним режимом роботи відеомонітора.
Чіткість, розбірливість (Readability). Картинка не повинна містити розводів і нерівномірностей в інтенсивності зображення. Щоб позбутися муара, можна трохи збільшити контрастність, змінити розміри картинки, зменшити роздільну здатність, крім того, деякі захисні екрани збільшують муар.
Колір (Color tools). Однорідність або чистота кольору, що визначається даними тестом, багато в чому залежить від тих самих причин, що й зведення. Крім того, правильна передача кольору залежить від правильної роботи відеокарти.
Стабілізація зображення (Screen regulation). Цей тест виявляє якість роботи високовольтної системи відеомонітора. Якщо все добре, то центральна смужка не повинна сильно розтягуватися при блиманні. Цей ефект в тій чи іншій мірі спостерігається у всіх відеомоніторів. Найгірша стабілізація у дешевих моделей. Для деякого зменшення цього ефекту можна трохи знизити яскравість і контрастність.
Завдання
Визначити роздільну здатність відеомонітора і частоту оновлення екрана, запустити програму діагностики відеомонітора (Nokia або будь-яку іншу), проглянути налаштування його параметрів.
Хід виконання роботи
Визначаю основні характеристики відеомонітора за допомогою програми Speccy.
Назва: Універсальний монітор PnP на Intel HD Graphics 3000;
Поточна роздільна здатність: 1366 х 768 пікселів;
Робоча роздільна здатність: 1366 х 728 пікселів;
Частота монітора: 60 Hz;
/
Рис.1 Визначення параметрів відеомонітора
Діагностування відеомонітора за допомогою програми Monitor Test.
/
Рис.3 Головне вікно програми
/
Рис.4 Діагностування відеомонітора
Діагностування відеомонітора за допомогою програми TFT Монітор Тест.
/
Рис.5 Головне вікно програми/
Рис.6 Діагностування відео монітора
/
Рис.7 Діагностування відео монітора
Висновки: в лабораторній роботі було проведено діагностування відеомонітора та визначенно його характеристики за допомогою спеціальних програм.