Частина тексту файла (без зображень, графіків і формул):
МЕТА РОБОТИ
Мета роботи – розробка формалізованої моделі перехрестя.
КОРОТКІ ТЕОРЕТИЧНI ВIДОМОСТI
Бурхливий процес автомобілізації з кожним роком охоплює все більшу кількість, постійно збільшується автомобільний парк, кількість людей, яка залучається до сфери дорожнього руху. Зростання автомобільного парку і об'єму перевезень веде до збільшення інтенсивності руху, що в умовах міст із історичною забудовою приводить до виникнення транспортної проблеми. Особливо гостро вона виявляється у вузлових пунктах вулично-дорожньої мережі. Тут збільшуються транспортні затримки, утворюються черги і затори, що викликає зниження швидкості сполучення, невиправдану перевитрату палива і підвищене зношування вузлів і агрегатів транспортних засобів.
Одночасно зростає кількість дорожньо-транспортних пригод (ДТП), у яких гинуть і отримують поранення мільйони людей у всьому світі, ушкоджуються і виходять з ладу дорога техніка і вантажі. Понад 60% всіх ДТП припадає на міста та інші населені пункти. При цьому на перехрестях, які займають незначну частину території міста, концентрується більше 30% всіх ДТП.
Система руху транспорту складається з дороги і автомобіля, який по ній рухається. За найменший статичний елемент моделювання, що відображається, взято домен – елементарна односмугова ділянка дороги, вздовж якого автомобілі (динамічні об'єкти моделювання) не зустрічають перешкод крімі нших автомобілів. Укінцітакоїділянкиможутьзнаходитисянаступніперешкоди - світлофор, дорожній знак, перехід, перетинаючи ділянка дороги, розвилка. Будь-якаділянка дороги може бути розбита на домени, причому на даній ділянці дороги можуть знаходитися одночасно декілька доменів – це залежить від кількості смуг.
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАВДАННЯ
Висновок
На цій лабораторній роботі потрібно було розробити формалізовану модель перехрестя. Спочатку я прочитав теоретичні відомості про моделювання роботи світлофора та перехрестя, класифікацію нерегульованих перехресть та формалізації структури перехресть з використанням доменів. Для виконання лабораторного завдання я обрав перехрестя Галицька – Калуське шосе у м.Івано-Франківськ. Виникали труднощі при моделюванні руху через перехрестя, але лабораторне завдання виконано. У звіті подано результати виконання роботи.
Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть
або зареєструйтесь.
Ділись своїми роботами та отримуй миттєві бонуси!
Маєш корисні навчальні матеріали, які припадають пилом на твоєму комп'ютері? Розрахункові, лабораторні, практичні чи контрольні роботи — завантажуй їх прямо зараз і одразу отримуй бали на свій рахунок! Заархівуй всі файли в один .zip (до 100 МБ) або завантажуй кожен файл окремо. Внесок у спільноту – це легкий спосіб допомогти іншим та отримати додаткові можливості на сайті. Твої старі роботи можуть приносити тобі нові нагороди!