1. МЕТА РОБОТИ
Одержати навики побудови алгоритмів лінійних обчислювальних процесів, навчитися складати алгоритми та програмувати процеси з розгалуженням, циклами, ітераційними циклами за допомогою мови Java. Одержати навички роботи із масивами.
2.ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
2.1. ОПЕРАТОРИ МОВИ JAVA
Будь-який алгоритм, призначений для виконання на комп’ютері, можна розробити, використовуючи лише лінійні обчислення, розгалуження і цикли.
Записати його можна у різних формах: у вигляді блок-схеми, на псевдокоді, на звичайній мові тощо.
Будь-яка мова програмування повинна мати свої методи запису алгоритмів. Вони називаються операторами (statements) мови. Мінімальній набір операторів повинен містити оператор для запису лінійних обчислень, умовний оператор для запису розгалужень і оператор циклу.
Звичайно склад операторів мови програмування є ширшим: для зручності записи алгоритмів у мову включаються декілька операторів циклу, оператор варіанта, оператори переходу, оператори описування об’єктів.
Набір операторів мови Java включає:
оператори описування змінних та інших об’єктів;
оператори-вирази;
оператори присвоювання;
умовний оператор if;
три оператори циклу while, do-while, for;
оператор варіанта switch;
Оператори переходу break, continue і return;
блок {};
порожній оператор —крапка з комою.
Тут наведений не весь набір операторів Java, він буде доповнюватися у процесі виконання наступних лабораторних робіт.
У мові Java відсутній оператор goto. Будь-який оператор закінчується крапкою з комою. Можна поставити крапку з комою у кінці будь-якого виразу, і він стане оператором (expression statement). Але це має зміст тільки для операцій присвоювання, інкрементування, декрементування і виклику методів. У решті випадків це не має змісту, тому що обчислене значення виразу буде втрачено.
Лінійне виконання алгоритму забезпечується послідовним записом операторів. Перехід із рядка на рядок у вихідному тексті не має жодного значення для компілятора, він здійснюється тільки для наочності і читабельності тексту.
Задано натуральне число n і масиви дійсних чисел a[1..n] і b[1. .m]. Визначити суму тих елементів масиву а, котрих немає в масиві b.
Виконання
Лістинг програми
class mas {
public static void main(String[] args){
int а[] = {1, 2, -3, 45, -2};
int b[] = {1, -2, 3, 45, 2};
int sum=0;
int k,i,j;
for (i=0;i<5;i++)
{
k=0;
for(j=0;j<5;j++)
if(a[i]==b[j]) k++;
if(k>0)
sum=sum+a[i];
System.out.println(sum);
}
}
}Скріншот роботи програми
/
Аналіз результатів та висновки
Виконавши лабораторну роботу я одержав навики побудови алгоритмів лінійних обчислювальних процесів, навчився складати алгоритми та програмувати процеси з розгалуженням, циклами, ітераційними циклами за допомогою мови Java.