КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з Аграрного менеджменту на тему
«Раціоналізація системи управління виробництвом ДП «Чуднівський спиртовий завод»
План
Вступ..........................................................................................................
Розділ І. Організаційно-економічна характеристика підприємства....
Природні, екологічні та економічні умови виробництва.
Розміри та виробнича структура підприємства....................................
Основні економічні результати виробництва........................
Розділ ІІ. Аналіз сучасної системи управління виробництвом
на підприємстві.........................................................................................
2.1. Характеристика організаційної структури підприємства.............
2.2. Характеристика структури управління підприємства..................
2.3. Аналіз сучасної системи управління виробництвом
та діяльності служб управління підприємством...................................
Розділ ІІІ. Раціоналізація системи управління виробництвом
Підприємством.........................................................................................
3.1. Розробка пропозицій по раціоналізації виробничої,
організаційної, управлінської структури підприємства та
удосконалення функцій апарату управління.........................................
3.2. Розробка основних документів організаційно -
правового регламентування роботи апарату управління та
організації діловодства в системі управління виробництвом.............
3.3. Удосконалення планування роботи керівників і спеціалістів
господарства.............................................................................................
3.4. Шляхи підвищення оперативності управління на основі диспетчеризації.........................................................................................
3.5. Оцінка ефективності управління виробництвом та
організація КСОЯУВ підприємства........................................................
Висновки та пропозиції............................................................................
Список літератури.....................................................................................
Додатки.....................................................................................................
Вступ
Предметом дослідження роботи були облікові, планові та поза облікові джерела інформації, отримані у бухгалтерському і планово-економічному відділах, основна увага при здійсненні оцінки фінансового стану ДП "Чуднівський спиртовий завод" приділяється фінансової звітності за 2002-2004 рр.
Вивчення науково-практичної літератури та періодичних джерел показує, що економічний та фінансовий аналіз є широко дослідженою темою вітчизняними і зарубіжними вченими. Особливо досконально у літературних джерелах вивчається поняття економічного і фінансового аналізу, види та методика проведення фінансового аналізу.
Кожен посібник, підручник та багато статей, які стосуються аналізу розглядають такі основні напрямки аналізу фінансового стану підприємства порівнювальний аналіз складу та динаміки балансу, структура балансу; аналіз фінансової стійкості; аналіз платоспроможності підприємства; аналіз ділової активності; аналіз рівня ефективності господарської діяльності.
Короткий огляд теми дослідження.
У І розділі курсового проекту наведені організаційно-економічна та екологічна характеристика підприємства. Аналіз виробничих та економічних показників підтверджується табличними даними за 3 роки. Внаслідок аналізу господарської діяльності підприємства формуються завдання у відповідності з темою курсового проекту.
Другий розділ присвячено вивченню результатів детального аналізу питань, що підлягають вивченню в даній темі курсового проекту. Не малу роль присвячено вивченню організаційно-економічної характеристики ДП "Чуднівський спиртовий завод" та оцінці потенціалу його господарської діяльності. За окремим питанням здійснено аналіз і проведено оцінку фінансового стану підприємства.
Третій розділ представляє організацію та проведення аналізу фінансового стану у спиртовому заводі, пропозиції щодо шляхів покращення фінансового стану спиртового заводу через розробку програми фінансового оздоровлення.
За умов переходу економіки України до ринкових відносин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісного аналізу фінансового стану підприємств, оцінки їхньої ліквідності, платоспроможності і фінансовій стійкості та пошуку шляхів їх підвищення і зміцнення фінансової стабільності.
Особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінансового стану підприємств за виникнення різноманітних форм власності, оскільки жоден власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити тільки на підставі своєчасного та об'єктивного аналізу фінансового стану підприємств.
Систематичний аналіз фінансового стану підприємства, його платоспроможності, ліквідності та фінансової стійкості необхідний ще й тому, що доходність будь-якого підприємства, розмір його прибутку багато в чому залежать від його платоспроможності. Ураховують фінансовий стан підприємства й банки, 1 розглядаючи режим його кредитування та диференціацію відсоткових ставок.
На сьогоднішній день аграрна політика України знаходиться не в найкращому стані, але за останні кілька років виявилося, що не все так погано, завдяки деяким законам, які прийняла Верховна Рада України. Наприклад: Закон України «Про підприємництво», Закон України «Про екологічну експертизу», Указ Президента «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» та багато інших.
Завдяки деяким указам Президента України почалося реформування аграрного ринка України і тим самим значно поліпшилося становище останнього. Якщо й надалі продовжиться реформування, то піде тенденція росту аграрної продукції, підвищення ефективності виробництва, тобто села стануть заможніші.
Розділ І. Організаційно-економічна характеристика підприємства
1.1. Природні, екологічні та економічні умови виробництва.
Розміри та виробнича структура підприємства
Державне підприємство «Чуднівський спиртовий завод» є філією концерну «Укрспирт». Юридична адреса заводу: с.м.т. Чуднів, вул.. Мойво В’яха 7.
ДП «Чуднівський спиртовий завод» є виробничим підприємством.
Підприємство є державним. Державна частка в загальній сумі статутного фонду становить 100%.
Підприємство розташовано близько біля основної сировини – води, зерна. Також завод розташований недалеко від таких міст як Київ, Житомир, що забезпечує відповідний рівень збуту. Техніка як і в більшості інших підприємствах є застарілою.
Перша винокурня в Чуднові появилася в 1851 році. Її засновником був Граф Генріх Ревуцький. Чуднівський спиртовий завод було зареєстровано в 1883 році його поміщицею Оленою Четиркіною.
З 1907 року власником заводу був Маркс Мікельсон. Після революції завод продовжив свою роботу аж до 1925 року.
В 1960 році спиртовий об’єднався з сокоморсовим заводом, в тому ж році був введений солодовий цех.
На даний час, Чуднівський спиртовий завод є підприємством, що виготовляє спирт, спиртовані соки, морси, лікеро-горілчану продукцію, ферментований житній солод.
За свою продукцію, а точніше за спирт, був нагороджений Міжнародним призом за якість на виставці у Франції в 1997 році.
Головна мета управління підприємством – забезпечити випуску продукції, необхідної суспільству при найкращому використанні всіх трудових, матеріальних і фінансових ресурсів.
Повноваження трудового коллективу реалізуэться через Раду трудового коллективу (РТК), що представляє інтереси трудового колективу у відносинах з зборами засновників і директором підприємства; головним документом, що регулює трудові відносини та соціально-економічні інтереси працівників та засновників спиртового заводу є колективний договір.
Проведемо аналіз структури працівників за категоріями, за стажем, віковою структурою, за рівнем оплати праці.
Важливим є дослідження працівників спиртового заводу за категоріями для виявлення тенденції зміни чисельності працівників, (табл.. 1.1)
Таблиця 1.1 Структура працівників ДП «Чуднівський спиртовий завод» за категоріями
Категорії персоналу
2 004р.
2 005р.
К-ть,чол.
Питома вага, %
К-ть, чол.
Питома вага, %
1
2
3
4
5
Основні робітники
106
45,1
101
46,5
Допоміжні робітники
87
37
83
37,8
Працівники апврату управління
30
12,8
24
11,1
Обслуговуючий персонал
12
5,1
10
4,6
Разом
235
100
217
100
Чисельність працівників є прямої залежності від обсягів господарювання заводу: зниження господарювання потягнуло за собою скорочення середньоспискової чисельності працівників за всіма категоріями на 20%.
Проаналізуємо структуру працівників за стажем роботи на спиртовому заводі та віковою структурою на основі даних табл..1.2
Таблиця 1.2. Структура працівників ДП «Чуднівський спиртовий завод» за стажем та віковою структурою
Категорії персоналу
2004 р.
2005 р.
К-ть,
чол.
Питома вага, %
К-ть, чол.
Питома вага, %
1
2
3
4
5
Стаж роботи
1-20 років
100
42,6
96
44,2
21-40 років
96
40,9
91
41,9
41-47 років
39
16,6
30
13,8
Разом
235
100,0
217
100,0
Вікова структура
20-30 років
144
61,3
139
64,1
31-40 років
52
22,1
48
22,1
41-50 років
39
16,6
30
13,8
Разом
235
100,0
217
100,0
Спиртовий завод працює вже більше 40 років, тому відповідно стаж роботи працівників коливається від 1 до 47 років. Скорочення чисельності працівників здійснено за всіма категоріями, але найбільше зменшено працівників, які працюють на підприємстві від 41 до 47 років (пенсії, скорочення).
Якщо аналізувати вікову категорію працівників заводу, то спостерігається їх відповідність стажу роботи: найбільше працівників заводу входять у вікову категорію від 20 до 30 років. Працівники категорії 31-40 років стоять на 2 місці та займають відповідно 22,1% загальної чисельності працівників, відповідно останнє місце займають працівники категорії 41-50 років. Найбільше зменшено працівників за останньою категорією на 9 чоловік.
Наступним етапом дослідження виступає структура працівників за рівнем оплати праці, що розглянута у табл..1.3.
Таблиця 1.3. Структура працівників ДП «Чуднівський спиртовий завод» за рівнем оплати праці
Категорії персоналу
2 004р.
2 005р.
К-ть,чол.
Питома вага, %
К-ть, чол.
Питома вага, %
1
2
3
4
5
250-350
12
5,1
10
4,6
351-450
99
42,1
92
42,4
451-550
94
40
91
41,9
551-650
30
12,8
24
11,1
Разом
235
100
217
100
Рівень оплати праці працівників спиртового заводу коливається від 250 до 650 грн. Найбільша чисельність працівників отримує оплату праці у межах 351-450 грн. (42,1%-42,4%), 250-350 грн. – найменший рівень оплати праці, який отримують обслуговуючий персонал.
Аналіз показав, що трудові ресурси використовуються оптимально за основними категоріями, стажем роботи, віковою структурою, рівнем оплати праці. Бухгалтерський відділ в кінці кожного року здійснює аналіз наявності та використання трудових ресурсів у порівнянні з попередніми роками, іншими суб’єктами господарювання та нормативами.
На заводі виготовляється спирт етиловий не денатурований 3 видів, лікеро-горілчана продукція, соки спиртовані та заброджені, солод житній ферментований.
В умовах екологічної кризи все гостріше постає питання забезпечення населення України доброякісними продуктами харчування, особливо спеціального призначення, які мають антиоксидантні, імуностимулюючі властивості і підвищують стійкість організму людини. Цим продуктом і є бальзам «Український орнамент», створений на основі багатокомпонентної композиції з 17-ти лікарських рослин.
За висновками провідних медичних закладів АМН, МОЗ, НАН України, за результатами лабораторних та клінічних випробувань, бальзам рекомендовано вживати як лікувально-профілактичний продукт з радіозахисними властивостями як окремо, так і з добавкою до напоїв: кави, чаю, мінеральної води та інше.
Спиртовий завод виготовляє широку номенклатуру виробів, загальний обсяг якої у 2005 році складав 98797 л., на 1133 л. (1,2%) більше ніж у 2004р.; спостерігається тенденція незначного зростання обсягів господарювання за всіма групами виробів, крім лікеро-горілчаної продукції.
Спирт етиловий не денатурований виготовляється у обсязі 14800 л., який зростає у порівнянні з 2004 р. на 4,2%. А обсяги виготовлення лікеро-горілчаної продукції коливається у бік зменшення на 2,9% до обсягів 21322 л.
Також завод виробляє соки спиртовані плодово-ягідні міцністю 25%, що є напівфабрикатом для лікеро-горілчаної промисловості. Обсяги виготовлення соків спиртованих, заброджених зростають на 2,5%.
Виробляють солод житній ферментований, неферментований, в зернах, що використовують при виробництві хліба, квасу; обсяги виготовлення також зростають на 0,9% у порівнянні з показниками 2004 р.
Таблиця 1.4. Об’єкти господарської діяльності ДП «Чуднівський спиртовий завод»
№
Види об'єктів та їх характеристика
(продукція, роботи, послуги, товари)
Обсяги господа-
рювання, л.
Відхилення
2004
2005
+/-
%
2
4
5
6
7
1
Спирт етиловий не денатурований
14200
14800
+600
4,2
-„Екстра" -96%
5600
5900
+300
5,4
- "Люкс" - 97%
4500
4300
-200
4,4
- спирт етиловий вищої очистки
4100
4600
+500
12,2
2
Лікеро-горілчана продукція
21952
21322
-630
2,9
- горілка "Чуднів"(0,5л.)
2300
2400
+100
4,3
- бальзам "Український орнамент"(0,5л.)
2500
2800
+300
12,0
- бальзам "Український орнамент"(0,375л.)
1462
1162
-300
20,5
- бальзам "Орнамент України"(0,5л.)
3000
2800
-200
6,7
- лікер "Вишнева гілка"(0,5л.)
4000
3750
-250
6,3
- вино "Поліське"(0,5л.)
3500
3600
+100
2,9
- вино "Асорті" (0,5л.)
1500
1360
-140
9,3
- вино "Президент"(0,5л.)
980
1000
+20
2,0
- наливка "Сливова"(0,5л.)
930
850
-80
8,6
- наливка "Слив'янка "(0,5л.)
1360
1300
-60
4,4
- наливка "Запіканка"(0,5л.)
420
300
-120
28,6
3
Соки спиртовані та заброджені
38022
38965
+943
2,5
- сік полуничний
6100
6150
+50
0,8
- сік яблучний
3200
3354
+154
4,8
- сік яблучний заброджений
4100
4208
+108
2,6
- сік вишневий
2150
2260
+110
5,1
-
- сік абрикосовий
3740
3790
+50
1,3
- сік сливовий
2630
2645
+15
0,6
- сік червоної горобини
4085
4078
-7
0,2
- сік чорної горобини
3681
3695
+14
0,4
- сік чорної смородини
3547
3680
+133
3,7
- морс кураги
1258
1360
+102
8,1
- морс чорносливовий
841
960
+119
14,1
- морс червоної горобини
2690
2785
+95
3,5
4 Солод житній
23490
23710
+220
0,9
- солод житній ферментований
6850
7010
+160
2,3
- солод житній неферментований
7120
7100
-20
0,3
- солод житній в зернах
9520
9600
+80
0,8
Разом
97664
98797
+1133
1,2
Відносини ДП «Чуднівський спиртовий завод» з постачальниками та покупцями регулюється за допомогою укладання договорів, що дає гарантії фірмі щодо уникнення втрат.
Спиртовий завод співпрацює з величезною чисельністю державних підприємств, колективів і приватних фірм, які здійснюють роздрібний і оптовий продаж лікеро-горілчаної продукції. Крім цього, у власності підприємства є кафе «Червона калина», у якому більшість асортименту спиртних напоїв складає власна – фірмова продукція. Продаж продукції безпоредньо приватним особам – споживачам відбувається тільки через посередників – клієнтів, які мають ліцензії на здійснення торгівельної діяльності міцними напоями (лікеро-горілчані вироби, спирт, солод та ін.).
Для виготовлення продукції спиртового заводу використовуються широкий спектр сировини і матеріалів. Розглянемо для прикладу скла спирту «Екстра»: основні матеріали (жито, пшениця кукурудза, сансупер, фунгамін), допоміжні матеріали (хлорне вапно, діафоній форфат, дезактін, інші), водф електроенергія та ін.
Відповідно до різноманітності сировини на виготовлення продукції, спиртовий завод має велику чисельність їх постачальників як на території України так і ближнього (Молдова, Росія, Бєларусь) і дальнього зарубіжжя (Польща, Словаччина, Угорщина).
Поверхове дослідження ДП «Чуднівський спиртовий завод» показує, що підприємство є великим заводом, який виготовляє великі обсяги конкурентноспроможної продукції, рецептура і технологія алкогольних напоїв у своєї більшості не мають аналогів на території України; співпрацює з величезною чисельністю постачальників і покупців клієнтів, серед яких має репутацію надійного партнера.
1.2 Основні економічні результати виробництва
Важливим етапом нашого дослідження є розгляд економічної характеристики ДП "Чуднівський спиртовий завод" і оцінки потенціалу його господарської діяльності.
На спиртовому заводі не затверджується програма економічної політики, але у 1999 р. було складено стратегію, за якою охоплюються головні аспекти облікової, виробничої, товарної, цінової, збутової, рекламної політики та ін.
Особливо важливо здійснювати аналіз доходів і витрат для порівняння результативності діяльності підприємства та виявлення резервів господарювання.
Аналіз доходів спиртового заводу проводиться за даними представленими у табл. 1.5, у відповідності до показників Звіту про фінансові результати за 2003-2005 р.
Таблиця 1.5. Структура доходів ДП "Чуднівський спиртовий завод"
за 2003-2005 рр., тис. грн..
Види об'єктів та їх характеристика
(продукція, роботи, послуги, товари)
Роки
Відхилення 2005/2003
2005/2003
2003
2004
2005
+/-
%
1
2
3
4
5
6
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції
3367,1
3345,9
3338,7
-28,4
0,8
1.1 - спирт етиловий не денатурований
707,1
705,0
702,3
-4,8
0,7
1.2. - лікеро-горілчана продукція
1825,0
1814,7
1811,0
-14,0
0,8
1.3. - соки спиртовані та заброджені
518,5
516,2
513,8
-4,7
0,9
1.4. - солод житній
.116,5
310,0
311,6
-4,9
1,5
2. Інші операційні доходи
-
1,5
2,3
+2,3
-
3. Інші фінансові доходи
12,0
2,1
2,0
-10,0
83,3
4. Інші доходи
-
2,3
-
-
-
Разом
3379,1
3351,8
3343,0
-36,1
1,1
За 2003-2005 рр. ДП "Чуднівський спиртовий завод" здійснює господарську і фінансову діяльність з отриманням високих обсягів доходів, які не стрімкими темпами падають на 28,4 тис. грн. (0,8%) у порівнянні з 2003
Взагалі доходи підприємства за 2005 р. складають 3343,0 тис. грн.., їх зменшено на 36,1 тис. грн., головна причина такої тенденції пов'язана із зменшенням обсягів продаж алкогольних виробів.
Виявлено декілька причин зниження обсягів господарювання: загальне падіння попиту на продукцію спиртового заводу у юридичних і фізичних осіб м. Житомира і області, у 2005 р. заводу зменшено обсяги державних замовлень на лікеро-горілчані вироби, концерн "Укрспирт" заборонив проводити операції з давальницькою сировиною.
У табл. 1.6 представлено характеристика витрат спиртового заводу за видами, згідно даних фінансової звітності та бухгалтерського обліку.
Витрати - зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком капталу, який вилучають чи розподіляють власники).
Таблиця 1.6. Характеристика витрат ДП «Чуднівський спиртовий завод» за 2003-2005 р.р., тис. грн..
№
Показники
Роки
Відхилення 2005/2003
2003
2004
2005
+/-
%
1
2
3
4
5
6
7
1
Операційні витрати, в т.ч.
3303,9
3293,6
3333,9
+30,0
0,9
2
- матеріальні витрати
2859,1
2837,3
2871,7
+12,6
0,4
3
- витрати на оплату праці
294,0
305,9
300,0
+6,0
2,0
4
- відрахування на соціальні заходи
108,8
113,2
111,0
+2,2
2,0
5
- амортизація
42,0
36,0
36,2
-5,8
13,8
6
- інші операційні витрати
-
1,2
15,0
+15,0
-
7
Фінансові витрати
10,5
2,0
1,0
-9,5
90,5
8
Інші витрати
-
5,1
5,0
+5,0
-
9
Разом витрати підприємства
3314,4
3300,7
3339,9
+25,5
0,8
Витрати підприємства за 2003-2005 рр. мають тенденцію до поступового зростання : в 2005 р. витрати зросли на 25,5 тис .грн. (0,8%) в порівнянні з 2003 р. По-перше підприємство збільшує витрати від операційної діяльності і по-друге з’являється у 2004-2005 рр. нова група витрат: інші витрати (підприємство розширює коло своєї діяльності - позитивне явище).
В загальному обсязі витрат підприємства найбільший відсоток приходиться на операційні витрати - 99,6%.
На даний момент, при дефіциті зернових культур (основна сировина для виготовлення спирту) на ринку, відсоток матеріальних структур зріс ще більше і на даний момент він становить 87%. При поточному положенні, яке склалось на спиртовому заводі, можлива взагалі його зупинка.
Види податків, зборів та інших обов'язкових платежів, що утримуються на підприємстві ДП "Чуднівський спиртовий завод" наведено у табл.. 1.7.
Таблиця 1.7. Структура оподаткування та обов’язкових платежів ДП «Чуднівський спиртовий завод» за 2005р.
Види податків та обов'язкових платежів
Нарахування платежів
Сума, тис. грн.
Питома вага, %
1
2
3
1. Податок на прибуток
0,9
0,2
2. Податок на додану вартість
201,4
40,4
3. Акцизний збір
143,3
28,7
4. Податок з власників транспортних засобів
1,2
0,2
5. Земельний податок
2,0
0,4
6. Відрахування коштів на дорожні роботи
38,5
7,7
7. Відрахування на соціальні заходи
111,0
22,2
8. Комунальний податок
0,4
0,1
9. Інші
0,3
0,1
Разом
499,0
100,0
Підприємством нараховано суттєву суму податків та обов'язкових платежів за 2005 р. - 499,0 тис. грн., з якої найбільша питома вага приходиться на податок на додану вартість - 40,4%, акцизний збір - 28,7%, на інші відповідно - 30,9% від загального обсягу нарахованих платежів.
Потенціал - сукупність економічних ресурсів і виробничих можливостей фірми, які можуть бути використані для досягнення її цілей.
Під потенціалом варто розуміти апріорні можливості підприємства по задоволенню потреб суспільства. Потенціал - категорія дуже конкретна (оскільки практично кожне рішення може вплинути на нього і через нього на всю наступну історію організації і буде мати значний чи серйозний негативний результат). Високий рівень потенціалу є найважливішою передумовою економічного росту.
Оцінка потенціалу господарської діяльності підприємства ДП "Чуднівський спиртовий завод" здійснюється за декількома напрямками: характеристика виробничого потенціалу, аналіз ефективності господарської діяльності.
Негативним моментом є зменшення більшості показників, які характеризують виробничій потенціал спиртового заводу за 2005 р. у порівнянні з 2003-2005 рр.
Фінансовий результат спиртового заводу проаналізовано на основі даних табл. 1.8.
ДП "Чуднівський спиртовий завод" поступово знижує обсяги господарювання, за основних видом діяльності зменшено виручку на 57,1 тис. грн. (1,3%) в порівнянні з 2003 р. Ця тенденція в свою чергу тягне за собою загальне падіння результатів від операційної, звичайної діяльності і відповідно чистого прибутку на 95,1% та становить 2,2 тис. грн
Таблиця 1.8. Показники результатів господарської діяльності ДП «Чуднівський спиртовий завод» за 2003-2005 р.р., тис. грн..
№ з/п
Показники
Роки
Відхилення 2005/2003
2003
2004
2005
+/-
%
1
2
3
4
5
6
7
1
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, послуг, робіт)
4235,5
4209,7
4178,4
-57,1
1,3
2
ПДВ
705,9
701,6
696,4
-9,5
1,3
3
Акцизний збір
162,5
162,6
143,3
-19,2
11,8
4
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, послуг, робіт)
3367,1
3345,9
3338,7
-28,4
0,8
5
Собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг, робіт)
3215,6
3187,1
3208,1
-7,5
0,2
6
Валовий прибуток (збиток)
151,5
158,8
130,6
-20,9
13,8
7
Інші операційні доходи
-
1,5
2,3
+2,3
-
8
Адміністративні витрати
70,3
84,8
85,1
+14,8
21,1
9
Витрати на збут
18,0
20,5
25,7
+7,7
42,8
Інші операційні витрати
-
1,2
15,0
+15,0
-
Прибуток (збиток) від операційної діяльності
63,2
53,8
7,1
-56,1
88,8
Інші фінансові доходи
12,0
2,1
2,0
-10,0
83,3
Інші доходи
-
2,3
-
0
-
Фінансові витрати
10,5
2,0
1,0
-9,5
90,5
Інші витрати
-
5,1
5,0
+5,0
-
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
64,7
51,1
3,1
-61,6
95,2
Податок на прибуток від звичайної діяльності
19,4
15,3
0,9
-18,5
95,4
Прибуток (збиток) від звичайної
ДІЯЛЬНОСТІ
45,3
35,8
2,2
-43,1
95,1
Чистий прибуток (збиток)
45,3
35,8
2,2
-43,1
95,1
Рентабельність (прибуток / повну -Собівартість), грн.
0,05
0,05
0,04
-0,01
20,0
.
Як видно з таблиці, 2003-й рік був самим сприятливим для підприємства. Причина цього в тому, що у підприємства постійно були покупці, так як підприємство мало змогу та дозвіл працювати на давальницькій сировині.
Розділ ІІ. Аналіз сучасної системи управління виробництвом на підприємстві
2.1. Характеристика організаційної структури підприємства
Аналізуючи схему організаційної будови підприємств, зв’язок і взаємовідносини між структурними підрозділами, необхідно уточнити, чи достатньо об’єктивних причин для збереження цих підрозділів у господарстві на перспективу. При цьому слід враховувати, що організаційна будова сільськогосподарських підприємств залежить від багатьох факторів, а саме: розміру, концентрації та спеціалізації виробництва державних і колективних господарств та їх виробничих підрозділів; розміщення та розмірів населених пунктів і виробничих об’єктів; складу та розміщення сільськогосподарських угідь, шляхів, засобів зв’язку; кваліфікації кадрів тощо. Зокрема, поглиблення спеціалізації виробництва призводить до зміни форм внутрішньогосподарських підрозділів; від енергозабезпеченості залежить кількість однорідних виробничих одиниць, а від рівня кваліфікації кадрів – розміри підрозділів, тобто їх кількість у господарстві. Розробляючи заходи вдосконалення організаційної будови підприємства, слід пам’ятати, що в господарстві уже відповідним чином розміщено виробничі будівлі, закладено багаторічні насадження, придбані певні машини, обладнання та інші засоби виробництва. Інакше кажучи, визначилося виробниче спрямування, на що витрачено значні капіталовкладення. Тому заходи щодо вдосконалення організаційної структури господарства повинні бути економічно обґрунтованими і спрямовані на вирішення таких основних завдань:
Впровадження раціональних форм кооперації і поділу праці у виробничих підрозділах та на підприємстві в цілому.
Високопродуктивне використання засобів виробництва і праці.
Раціональну організацію обслуговування основного виробництва тощо.
У загальному виді структура будь-якої системи являє собою сукупність утворюючих її взаємозалежних ланок і характеризує найбільш істотні, стійкі властивості системи і відносини між її елементами. В даний час одержали поширення чотири основних варіанти інтерпретації структури. Структура — це: закон, що регулює відносини між елементами; незалежний аспект системи, що характеризує склад її елементів і існуючі між ними відносини; безліч взаємозалежних між собою частин системи; форма системи. Схема організаційної будови державного господарства зображена графічно на малюнку №1.
Служба бухгалтерського обліку необхідна на будь-якому підприємстві. На даному підприємстві виготовляється велика кількість продукції, як тваринницької так і рослинницької. Необхідно постійно вести облік доходів та витрат. Отже функціонування підприємства, організації чи установи просто неможливе без служби бухгалтерського обліку. Інженерно-технічна служба існує для розробки нових технічних та будівельних споруд, з метою підвищення продуктивності праці за рахунок введення новітніх розробок науки і техніки. Функціонування сільськогосподарського підприємства можливе без даної служби, але тоді воно не розвиватиметься, а стоятиме на одному місці і прибутки будуть невпинно зменшуватись з кожним роком, тому що прогрес не стоїть на одному місці.
Планово-економічна служба існує для планування як внутрішньої так і зовнішньої економічної політики сільськогосподарського підприємства.
Всі служби на виробництві дуже важливі і підприємство знизило свою продуктивність, якщо б хоча одного відділка не було.
2.2. Характеристика структури управління підприємства
Виробничі підприємства визначають промисловий потенціал народного господарства і безупинно змінюються в міру розвитку продуктивних сил і поглиблення виробничих відношень. На кожному етапі розвитку економіки переважне поширення одержують ті або інші типи виробничих організацій.
У народному господарстві відбувається безупинне удосконалювання чинних організаційних структур управління і пошук нових, більш раціональних форм організації управління. Пізнання закономірностей і теоретичне пояснення цих процесів мають велике значення для підвищення ефективності промислового виробництва.