Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра «Соціологія та соціальні роботи»
Програма соціологічного дослідження
на тему: «Підземний паркінг в м. Львів»
ЗМІСТ
І. Методологічна частина…………………………………………………...3
ІІ. Методична частина………………………………………………………5
ІІІ. Анкета……………………………………………………………………6
І. Методологічна частина
Актуальність дослідження. У містах разом з приватними таксомоторними парками високими темпами зростає кількість індивідуального автотранспорту. Тим часом в умовах низьких темпів розвитку дорожньої інфраструктури, відсутності сучасних паркінгів перевантаження вулично-дорожніх мереж і основних магістралей призводить не лише до незручностей, а й до регулярних порушень нормальних режимів руху транспортних потоків, виникнення конфліктів між водіями, зростання кількості дорожньотранспортних пригод і як наслідок зниження якості обслуговування. Паркування у Львові – чи не постійна проблема, яку, здавалося б, вирішити практично неможливо. Основна причина цьому – компактність міста, яке не розраховане на таку кількість автівок. Упродовж останніх років міська влада намагалася вирішити ситуацію, що склалася, виділяючи місця для платних парковок. Однак і це не допомогло – водії далі припарковують свої машини абиде. Практичні спостереження свідчать про достовірність даного проблемного аспекту цього питання – стихійні парковки, що перешкоджають дорожньому руху й створюють пробки-затори, особливо в тих районах Львова з високою густотою забудови, а саме в історичній частині міста. Облаштування підземних паркінгів все ж необхідно проводити там, де практично неможливо отримати вільні території (в центральній частині міста, де зосереджено найбільше об’єктів тяжіння населення). Паркінги є важливим чинником у процесі впорядкування транспортного обслуговування в умовах міського господарства, створюються для власників легкових автомобілів. Крім забезпечення зручності користування паркінгом, системи обліку автомобілів виконують важливу функцію безпеки. Причому, це стосується не тільки протипожежного захисту. Усі ці та інші обставини зумовлюють необхідність створення та організації використання підземних паркінгів, для того щоб розвантажити від легкового транспорту вулиці і території, що періодично є місцем скупчення громадян. Цим і пояснюється актуальність і своєчасність теми даного дослідження.
Мета дослідження – виявити в сфері розвитку дорожньої інфраструктури потребу в спорудженні підземного паркінгу в умовах інтенсивного дорожнього руху в місті, вияснити найдоцільніше розташування для новобудови та за допомогою подальшої експериментальної перевірки зробити висновки щодо доцільності та комфортності новобудови як для жителів так і для людей – гостей міста.
Для досягнення цієї мети було визначено такі завдання:
з’ясувати актуальність проблеми спорудження підземного паркінгу в місті серед об’єктів дослідження;
з′ясувати чи справді велика кількість паркомісць зможе вирішити проблему з трафіком;
з′ясувати чи присутня проблема паркування автомобілів;
з′ясувати де найактуальніше буде розмістити даний паркінг.
Об'єктом дослідження є всі жителі міста Львова та околиць з соціально-демографічних груп: молодь, люди середнього віку та літнього віку.
Предмет дослідження – потрібність підземного паркінгу в місті та ставлення жителів до такого типу новобудови. Відповідно до поставлених завдань був використаний такий метод дослідження як теоретичний аналіз літератури з подальшою розробкою методологічного розділу програми соціологічного дослідження.
Для точного проведення соціологічного дослідження уточнюю поняття. Підземний паркінг – підземна споруда для зберігання автомобілів.
Теоретичною основою дослідження є положення, які ґрунтуються на питання об’ємно-планувальної та інженерної організації паркінгів, які розглянемо у наукових працях В.П. Адомавічюса, Г.Е. Голубева, А. Гордона, О.І. Єжової, Г.Д. Кагановіча, А.А. Лисогорського, Б.Ф. Сєрєброва, О. Стельмаха, В.П. Чіркова, В.В. Шештокаса, П.В. Юшкявічюса та інших.
Гіпотеза дослідження. Висуваємо припущення, що основною проблемою в даному дослідження є дійсність реалізації будови підземного паркінгу під вже існуючою забудовою міста, не зруйнувавши її або не створивши аварійні чи негативно-психологічні фактори та ситуації для мешканців того району де буде споруджено новобудову. Також припускаємо, що через те, що більшість робочих та рекреаційно – відпочинкових місць зосереджені в центрі міста, є потреба в проектуванні підземного паркінгу саме там. Разом з цим таке вирішення простору зменшиться потік автомобілів на вулицях та дорогах, оскільки з браком паркомісць водії паркуються у невизначених нормами місцях, тим самим уможливлюють ймовірність пошкодження свого автомобіля природними чи антропогенними явищами, а також створюють незручності для пішоходів та іншого транспорту.
ІІ. Методична частина
Розрахунок вибірки
Генеральну сукупність визначаємо як нескінченну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість тих, хто бажав би паркуватися у новоствореному паркінгу, точну кількість місць у підземному паркінгу та кількість людей, які з тих чи інших міркувань зацікавленні даним питанням. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним. Для опитувань громадської думки зручно користуватись спрощеною формулою розрахунку простої імовірнісної вибірки:
n= 1/(Δ2+ 1/N),
де ∆ – допустима похибка (у формулу вноситься у вигляді відповідного до відсотка дробу). Вся сукупність населення для м. Львова станом на 01.01.2011 складає 732 тис. осіб. Чисельність населення міста Львова віком від 15 років складає 649240 осіб (N). Вибіркова сукупність n за даною формулою для Львова становить 400 осіб. Для розрахунків обсягу вибіркової сукупності прийнята допустима похибка (∆) становить ±5% (0,05).
Метод дослідження:
Дане дослідження проводиться методом анкетного опитування. Отримані дані можуть допомогти підтвердити або спростувати визначені гіпотези дослідження, розв’язати завдання та цілі, поставлені у дослідженні та досягти бажаної мети.
Анкета №
Шановні мешканці міста! Ми - студенти "Львівської політехніки" проводимо дослідження, яке стосується розміщення підземного паркінгу у місті, і запрошуємо Вас взяти в ньому участь. Просимо Вас дати відповіді на запитання анкети, які будуть враховуватись виключно в узагальненому вигляді з аналітичною метою. Ми гарантуємо конфіденційність та анонімність!
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо вибирати не більше від двох варіантів відповіді).
1. Вік респондента
2. Стать респондента
1) Чоловіча
2) Жіноча
3. Скажіть будь ласка чи є у Вас автомобіль?
1) Так
2) Ні
(якщо Ви помітили цю відповідь переходьте до питання №6)
3) Планую придбати
4. Для чого Ви придбали автомобіль?
1) У зв’язку з роботою ( потребує зустрічей з клієнтами в різних місцях міста)
2) Щоб відвозити дітей у школу(садок).
3) Для легкості переміщення у будь- яке місце без перешкод.
4) Ваш варіант відповіді _____________________________
5. Де Ви залишаєте свою машину?
1) Гараж
2) Паркінг
3) Парковка
4) На дворі
6.Чи користувались Ви послугами підземного паркінгу?
1)Так
2)Ні
7. Як часто Ви користуєтесь послугами паркінгів у м. Львів?
1) Часто
2) Не часто
3) Дуже рідко
4) Не користуюсь
8. Чи створюють Вам дискомфорт припарковані автомобілі на вулицях міста?
1) Так
2) Ні
3) Мені всеодно
9. Де знаходить ваше місце роботи/навчання ?
1) На околицях міста
2) В центрі міста
3) Я не працюю та не навчаюсь
10. Яким транспортом ви добираєтесь до місця своєї роботи/навчання?
1) Пішки
2) Громадським транспортом
3) Автомобілем
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
11.Як Ви думаєте в чому головна перевага саме підземного паркінгу ?
1) Це безпечний вид паркування власного автомобіля
2) Наявність завжди вільних місць
3) Зручна система заїзду (паркінг картки)
4) Ваш варіант відповіді__________________________________________________
12.Які чинники найбільшою мірою вплинуть на паркування у підземних паркінгах?
1) Брак місць на наземних парковках
2) Погано розвинені транспортні шляхи, тому паркуватись доводиться на тротуарах. 3) Небезпечність паркування на наземних парковках
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
13.Чи важлива для Вас наявність підземного паркінгу на території житлового комплексу?
1) Так, паркінг повинен бути обов’язково
2) Достатньо наземних місць для парковки
3) Мені всеодно, я не є власником автомобіля
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
14.Чи плануєте Ви купити місце в підземному паркінгу ?
1) Ні, проте машина є
2) Так, одне місце
3) Ні, оскільки не має машини
4) Так, декілька машиномісць
5) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
15.На Вашу думку, паркінг -
1) вирішить проблеми з автотранпортною системою
2) не вирішить,а лише нашкодить
3) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
16. Де, на Вашу думку, є необхідність в облаштуванні підземного паркінгу в
м. Львові?
1) В центральній частині міста (вкажіть де саме_______________________________)
2) В спальній частині міста (вкажіть де саме__________________________________)
3) На околиці міста (вкажіть де саме_________________________________________)
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
17. Як часто, на Вашу думку, власники автівок будуть користуватимуться послугами підземного паркінгу в районі, що Ви обрали вище?
1) Часто
2) Не часто
3) Не знаю
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
18. Чи не створюватиме Вам дискомфорт підземний паркінг споруджений коло місця вашого проживання?
1) Так
2) Ні
3) Мені байдуже
4) Ваш варіант відповіді __________________________________________________
ДЯКУЄМО ЗА СПІВПРАЦЮ!