МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра «Комп’ютеризовані системи автоматики»
Звіт
до лабораторної роботи № 19
з дисципліни: «Елементи і пристрої автоматики та СК»
на тему: «Дослідження крокового двигуна»
Львів 2017
Мета роботи: ознайомитися з конструкцією, принципом дії та методикою дослідження основних характеристик і режимів роботи крокових двигунів.
ОПИС ЛАБОРАТОРНОЇ УСТАНОВКИ
Блок — схема установки КД приведена на рис. 2, до складу якої входить генератор імпульсів (ГІ), що генерує дискретні значення частот 23, 230, 2150, 2870 і 5000 Гц. Вмикання цих частот здійснюється за допомогою кнопок "2", "З", "4", "5" або "б" відповідно. При натиснутій кнопці "1" двигун може працювати в статичному і квазістатичному режимах, тобто бути нерухомим або здійснювати поодинокі кроки шляхом періодичного натискання оператором кнопки "Крок". Крім того. ГІ може видавати частоту 8 кГц, шляхом вмикання на передній панелі кнопки "Прискорення". Для контролю частоти генератора передбачені вихідні гнізда "генератор". Сигнал з генератора надходить па формувач імпульсів (ФІ), який призначений для обмеження амплітуди і формування передніх і задніх фронтів імпульсів. Електронний комутатор (ЕК) призначений для перетворення одно канальної послідовності імпульсів в 6-фазиу систему напруг, які через підсилювачі потужності (ПП) подаються на фазні обмотки КД. Послідовно з фазними обмотками підключені форсуючі опори, які служать для зменшення постійної часу обмоток і регулювання величини струму в них. Обмотки двигуна зашунтовані діодами для забезпечення без розривної комутації ланцюгів обмоток.
Крім того, на передній панелі установки є перемикач із знаком "+" і "-" для реверсу ротора двигуна шляхом зміни чергування фаз.
Вмикання живлення установки здійснюється тумблером, розташованим теж на передній панелі установки. Для наочності роботи установки і двигуна на передній панелі розташовано по колу шість світлових індикаторів, що показують, які фази статора знаходяться під напругою. На роторі двигуна закріплена індикаторна стрілка, яка дозволяє на нерухомій шкалі з поділками в 1° відраховувати кути повороту ротора КД.
ЛАБОРАТОРНЕ ЗАВДАННЯ
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Ознайомитися з конструкцією, принципом роботи, параметрами та режимами роботи КД.
Експериментальна частина
Забезпечити двигуну квазістатичний режим і визначити експериментально кут повороту ротора при виконанні ним одного кроку а, кількість зубцевих виступів ротора Z, і кількість кроків, виконуваних ротором за один оберт n0.
Забезпечити двигуну режим синхронного обертання (усталений режим) при різних фіксованих частотах fк. Визначити залежність швидкості обертання n від частоти /к і перевірити наявність або відсутність пропусків кроків ротором двигуни, а також визначити граничну частоту fприйм, при якій відбувається випадання з синхронізму. Обидва режими досліджуються при холостому ході двигуна (без навантаження).
3. Дослідити роботу двигуна при раптовій зупинці і реверсі ротора двигуна.
4. Визначити максимальний синхронізуючий момент Мm в статичному режимі роботи двигуна.
Порядок виконання роботи
1. Натиснути кнопку "1" і тумблером подати живлення на схему установки. Скинути формувач імпульсів в початковий стан натиснувши на кнопку "скидання". При цьому повинні засвітитися лампочки "1" і "2". які показують початковий стан двигуна, тобто включення.1-ї, 2-ї фаз.
2. Квазістатичний режим двигуна забезпечується періодичним натисканням кнопки "крок".
3. Режим синхронного обертання забезпечується натисканням одній з п'яти. кнопок "2"-"3". Залежність визначається за допомогою тахометра
Таблиці експериментальних даних
Обхід кола здійснюється за n=240 кроків.
Режим „2” Гц
2 круги в прямому напрямі
№ п/п
1
38
2
36,7
3
37,3
сер
37,3
2 круги в зворотньому напрямі
№ п/п
1
37,26
2
36,06
3
37,56
сер
36,96
Режим „3” Гц
10 кругів в прямому напрямі
№ п/п
1
22,8
2
23
3
22,7
сер
22,8
10 кругів в зворотньому напрямі
№ п/п
1
24,0
2
23,0
3
23,2
сер
23,4
Отже , а . Звідси
Залежність швидкості обертання від частоти
Обертання в прямому напрямі
/
Обертання в зворотному напрямі
/
Висновок: в даній лабораторній роботі я ознайомився з конструкцією, принципом дії та методикою дослідження основних характеристик і режимів роботи крокових двигунів. Також дослідним шляхом визначив кількість зубців досліджуваного крокового двигуна, середню швидкість обертання для кожного режиму.