Міністерство освіти і науки УкраїниНаціональний університет «Львівська політехніка»
Кафедра
«Інформаційні системи та мережі»
Звіт
до лабораторної роботи №3
з курсу «Комп’ютерні системи обробки текстової та графічної інформації»
на тему:
«Обробка векторних зображень засобами CorelDraw»
Мета роботи: ознайомитися та на практиці засвоїти основні принципи, методи та засоби створення та опрацювання векторних зображень за допомогою програми CorelDraw X8.
Хід роботи
1.Векторна графіка. Переваги та недоліки векторної графіки
Векторна графіка – це різновид комп’ютерної графіки, в якому зображення подається у вигляді сукупності окремих об’єктів, описаних математично. На відміну від растрової графіки, зображення якої формуються із масивів точок-пікселів, основним елементом векторної графіки є лінія, причому складніші об’єкти утворюються поєднанням простіших (наприклад, прямокутник – це чотири зв’язані між собою лінії).
Побудова зображень растрової та векторної графіки суттєво відрізняється: для опису кожної точки растрового зображення відводиться декілька комірок пам’яті; відповідно, що більший об’єкт, то більше пам’яті він займає на фізичному носії. Натомість зображення векторної графіки описується певними математичними формулами, а зміна його властивостей призводить лише до зміни відповідних параметрів, причому кількість комірок пам’яті залишається незмінною. Такі відмінності у побудові зображень визначають відповідно переваги та недоліки кожного виду графіки, а також сфери їх оптимального застосування.
До переваг векторної графіки варто зарахувати:
високу якість зображення, яка не змінюється при масштабуванні та трансформації (для растрової графіки збільшення зображення призводило до суттєвого погіршення якості, а масштабування зі збереженням існуючої роздільної здатності спричиняло суттєве збільшення фізичного розміру файлу)
менший, порівняно із растровими зображеннями фізичний розмір файлів, причому масштабування чи зміна якості не ведуть до суттєвого збільшення розміру файлу
високу якість і швидкість друку зображень, що не залежить від роздільної здатності: векторні зображення друкуються і відтворюються з будь-якою роздільною здатністю, яку підтримує принтер чи монітор, без втрати якості;
можливість редагування кожного елемента зображення окремо.
Такі переваги векторних зображень зробили їх особливо цікавими для розробки рекламних логотипів та роботи в Інтернеті, адже в силу свого невеликого розміру векторні картинки як правило швидко передаються навіть низькошвидкісними каналами зв’язку. Оскільки кожен елемент векторного зображення задається у вигляді математичної формули, такі зображення можна друкувати у будь-якому форматі (від візитки до рекламного банера) без втрати якості.
Попри такі суттєві переваги векторні зображення мають, звичайно ж, деякі недоліки. По-перше, векторний малюнок завжди виглядає трохи неприродно, для нього характерна фотонереалістичність. Далеко не все, що нас оточує, можна зобразити за допомогою ліній, нехай і різного рівня складності. Крім того, до векторних зображень майже неможливо застосувати увесь спектр ефектів, які широко використовуються при роботі із растровими зображеннями. Оскільки векторні зображення представляються у вигляді математичних формул, а не окремих точок, то створення плавного переходу кольорів навіть при усій розмаїтості палітри також є неможливим.
Для того, аби наочно порівняти растрове та векторне зображення, скористаємося функцією Трасування растрового зображення, яку пропонує редактор векторної графіки CorelDraw. Попередньо завантажене з мережі Інтернет растрове зображення відкриваємо в цьому редакторі, використовуючи команду Імпортувати та вказавши шлях до файлу на носії. До відкритого зображення застосуємо команду Трасування растрового зображення. оберемо варіант Швидке трасування для економії часу на виконання процедури. Результатом такої операції буде поява аналогічної векторної картинки поруч із растровою. Різницю між ними добре видно на рис. 1.
/
а) б)
Рис. 1 а) – растрове зображення, б) – векторне зображення, отримане трасуванням
растрового
На рис.1 добре видно, що при трасуванні растрового зображення воно втрачає свою фотореалістичність (наприклад, плавність переходу кольорів). Однак це також можна вважати специфічним художнім ефектом. Натомість при масштабуванні зображень, результати якого видно на рис. 2, на растровій картинці починають чітко проявлятись окремі точки-пікселі, структура стає зернистою, втрачаєтся якість. Якість же векторного зображення при зміні його розміру залишається незмінною.
/ /
а) б)
Рис. 2 Результати масштабування а) – растрового зображення,
б) – векторного зображення
Короткий опис інтерфейсу.
/
Рис. 1. Опис інтерфейсу
Системне вікно
Рядок меню
Стандартна панель
Панель властивостей
Докерне вікно
Панель стану
Палітра кольорів
Вікно графічного документа
Навігатор сторінок
Панель інструментів
Побудова векторних примітивів та їх модифікування.
Отже, за допомогою панелі інструментів створив фігури: прямокутник, еліпс, багатокутник і проводив над ними різні типи моделювання, зокрема:
Зміна кольору( як основної заливки, так і контурів).
За допомогою моделювання вершин, змоделював з скопійованої фігури інші фігури.
Також за допомогою панелі інструментів проводив різні операції, а саме: “Smear”, “Twirl”, “Smooth”.
/
Рис. 2. Моделювання фігур
Крива Без’є
Крива Без’є це параметрично задана крива, яка використовується в комп’ютерній графіці та суміжних областях.
Я створив криву Без’є, також за допомогою “Property Bar” я модифікував а саме:
Створив декілька допоміжних вузлів.
Початок кривої модифікував у прямі лінії (Див.рис.3). /
Рис.3. Крива Без’є
Наступним кроком було намалювати графік (1лабароторна), за допомогою прозорості (Shift + PageDown), використовуючи інструмент криву “Криву Без’є” (Див. рис. 4).
/ /
Рис. 4. Графік, побудований через Криву Без’є
Булеві операції
Операція – Combine(комбінування)
/
Рис. 5. Combine
Операція – Weld(злиття)
/
Рис. 6. Weld
Операція – Trim(обрізка)
рис. 7. Trim
Операція – Intersection(перетин)
Рис. 8. Intersection
/ блок-схема
Висновок: в ході цієї лабораторної роботи я ознайомився та на практиці засвоїв основні принципи, методи та засоби створення та опрацювання векторних зображень за допомогою програми CorelDraw X8.