Особливості ведення ділових переговорів з американцями
Оптимізм є невід'ємною складовою способу життя американця. "Don't worry, be happy" (He хвилюйся, будь щасливий!) умовляють пересічного американського громадянина з екрана телевізора. Знаменита американська форма мовного вітання мовою звучить як пароль і відгук: "Як ти?", відповідь має бути такою: "Усе добре!". Простота і наївність відрізняють жителів Америки. їм властиве дитяче світовідчуття, у якому лише чорне й біле, добро і зло, щоправда, й брехня не має напівтонів, причому істинними завжди є американські цінності.
Стиль взаємодії у діловому світі характеризується прагматизмом, зневагою до традицій, стислістю і силою даного партнером слова. Для американців важлива індивідуальність і право особистості. У будь-якій кризовій ситуації їх важливо виглядати здоровим, енергійним і впевненим у собі. Вони не приховують своєї симпатії до грошей.
Американці звикли сприймати кожну фразу дослівно. Іронія, прихований зміст зіб'ють його з правильного шляху. Вони не розуміють тонких натяків. Отож не перевантажуйте свого співрозмовника. Якщо американці влаштовують ділову зустріч, вона неодмінно спрямована на вирішення завдань, а не на дружні розмови. Вам слід подбати про те, щоб інформація про вашу фірму й необхідна дозвільна документація була надана до початку переговорів, щоб уникнути втрати часу.
Американці воліють мати вичерпні відомості про те, з ким вступають у контакт (зокрема, наполягають на отриманні відомостей про учасників переговорів: про освіту, друковані праці, винаходи. Будь-яка ділова зустріч з американцями досить насичена, має конкретну мету і рідко триває більше години. Вини відразу беруться до справи і відкритого обговорення, щоб знайти спільні інтереси та зробити спробу виробити стратегію для співпраці.
На ділових переговорах для американців характерний хороший настрій, енергійність і навіть зовнішні прояви дружелюбності. Вони цінують жарти і добре до них ставляться.
Кожен окремий американець, який обіймає у компанії високу посаду, має більший вплив на прийняття кінцевих рішень, ніж представники інших країн. Тому ви стикаєтеся з нав'язуванням вам умов гри, з проявом певної агресивності. Слід пам'ятати про три правила переговорів: аналізувати - поділяти обов'язки - перевіряти виконання. Зазвичай переговори проходять тет-а-тет. Вас будуть підганяти, просити прискорити зустрічну пропозицію чи поквапитися з рішенням. Головне для американця - успіх, за успіхом йде новий успіх.
Якщо ви отримаєте від американця запрошення побувати у нього вдома - це добра ознака: вас помітили. У такому випадку варто принести подарунок - сувенір чи пляшку вина. Хоча ділові подарунки у американців робити не прийнято. Вони можуть сприйматися як хабар, а з цим у Америці не жартують. За столом частіше п'ють коктейлі і пиво. Можна поговорити про родину, захоплення, спорт, але радимо не втягуватися у релігійні чи політичні дискусії.
Якщо ви хочете зав'язати з американцями ділові контакти, вам необхідно дотримуватися, таких правил:
1. Виявляйте впевненість, рішучість, але в жодному разі не нерозсудливість. Американці дуже цінують у людях цілеспрямованість.
2. У спілкуванні слід дотримуватися правила "золотої середини".
3. Бути щирим і безпосереднім у спілкуванні - американцям властиві ці чесноти, і вони раді бачити їх в інших.
4. Бути діловим, але не діловитим (відмінність між діловим і діловитим вони добре розрізняють). Американці намагаються робити серйозний бізнес з удаваною легкістю.
5. Бути акуратним, пунктуальним і обов'язковим. Хоча американці не завжди бувають такими, їм подобається бачити це в своїх партнерах.
6. Показати себе людиною твердих переконань (хоча вони можуть не збігатися з переконаннями американця), але принциповим і здатним довести це. Це входить до основних цінностей американців.
7. Поводитися розкуто, вільно (але не разв'язно), по можливості не демонструвати свої комплекси. Американці або не мають їх зовсім, або вміло приховують.
8. Завжди пам'ятати про компліменти, слова подяки і стійкі словосполучення, вибачення тощо.
9. Виявляти особливий інтерес до сім'ї американця, цікавитися фотографіями дружини та дітей.
10. Виставляти себе як хорошого сім'янина.