Міністерство освіти і науки України
Вінницький національний технічний університет
Факультет інформаційних технологій та комп’ютерної інженерії
Кафедра комп’ютерних наук
Лабораторна робота №3
Тема: «Розробка системи навігації у сайті»
Вінниця 2015
Мета: розробити систему навігації у сайті, та знати складові цієї системи.
Система навігації сайту - система програмних і візуальних засобів, за допомогою яких Відвідувач може переміщатися по даному сайту і знаходити потрібну йому інформацію. Оскільки веб-сайт являє собою, спрощено кажучи, набір документів, пов'язаних гіперпосиланнями, то під терміном «навігація» ми розуміємо в основному те, як організована на сторінках сайту робота з гіперпосиланнями.
До елементів навігації належать:
1. Безпосередньо самі посилання, розміщені на сторінках сайту:
текстові посилання (посилання з певних слів, фраз);
графічні (посилання з елементів дизайну, фотографій, піктограм, банерів тощо)
посилання для переміщення всередині конкретної сторінки (так звані «якоря») - що буває важливо, якщо сторінка містить великий обсяг текстової інформації.
2. Навігаційні меню:
текстові
графічні
випадають і т.п.
3. Різні форми пошуку по сайту:
прості (за ключовими словами)
складні (по набору критеріїв, наприклад в каталозі товарів - за географічним розташуванням магазину, за датою публікації інформації, за ціною і т.п.)
4. Так звана «карта сайту»
5. Система адресації, існуюча на сайті, також відноситься до системи навігації, оскільки один із способів, яким Відвідувач може потрапити на сторінку сайту - це вручну набрати адресу сторінки в адресному рядку броузера
6. Крім того, можна говорити і про так звану «візуальної» навігації, упрощающей Відвідувачу пошук інформації на конкретній сторінці сайту - наприклад, головною. Цим завданням можуть служити різні графічні і текстові елементи - заголовки, «айстоппери», піктограми, рамки, правильно організована верстка сайту і т.п. Візуальна навігація особливо важлива для великих порталів, де в рамках однієї сторінки може знаходитися велика кількість інформаційних блоків - новинних, рекламних і т.п.
До завдань навігації на сайті можна віднести:
забезпечення юзабіліті, спрощення пошуку інформації для Відвідувача - зробити цей процес інтуїтивно зрозумілим і швидким;
утримання Відвідувачів на сайті (щоб відвідувач не покинув відразу сайт, а вчинив корисну для себе «екскурсію» по сайту; в ідеалі - повернувся на сайт повторно);
збільшення ймовірності відвідування Відвідувачем сторінок, потрібних власникам сайту, і в підсумку - скоєння Відвідувачем певних дій (заповнення форми замовлення; здійснення дзвінка тощо)
поліпшення індексації сайту пошуковими системами і т.п.
Зрозуміло, що чим більший веб-сайт, чим більше число розділів і сторінок він містить, тим більшого значення набуває розробка зручної навігації.
Хорошим тоном вважається:
можливість для Відвідувача потрапити з головної сторінки сайту в найбільш важливі розділи за 1 клік;
можливість з будь-якої сторінки сайту за 1 клік повернутися на головну сторінку сайту;
можливість дістатися від будь-якої сторінки сайту до будь-якої сторінки сайту не більш ніж за 3 кліка;
дублювання системи навігації (наприклад, зверху і знизу); використання декількох альтернативних способів навігації - щоб Відвідувач міг потрапити на сторінку декількома способами - з меню, через систему пошуку і т.п.
облік технічних можливостей різних користувачів: система навігації повинна дозволяти переміщатися по сайту Користувачам, у яких відключено графіка, не відображаються флеш-елементи і т.п.
візуальне виділення елементів навігації на тлі інших елементів сайту (Відвідувач повинен після побіжного перегляду сторінки розуміти: ось меню - ось реклама - ось змістовний текст - ось посилання в тексті і т.п.)
для спрощення - використання «стандартних» елементів навігації, наприклад - стандартних піктограм:
У ряді джерел зустрічається твердження, що хороша навігація повинна давати Відвідувачу будь-якої сторінки сайту відповіді на 3 питання:
Де я знаходжусь?
Які сторінки цього сайту я вже відвідав?
Куди я можу піти далі?
До поширених помилок, ускладнюючим / ухудшающим навігацію по сайту, можна віднести:
використання тільки графічного меню (або тільки меню, виконаного у вигляді флеш-елемента) при відсутності текстового меню;
бажання власника сайту розмістити якомога більше інформації на головній сторінці (нібито, для «зручності Відвідувача») що призводить до перевантаження - наприклад, з'являється дуже довге меню з великою кількістю посилань (нерідко - дрібним, нечитабельним шрифтом), в якому Відвідувач неминуче заплутається;
зловживання «спливаючими» вікнами для перегляду інформації - наприклад, новинний (такі сторінки стають недоступними для індексації пошуковими системами)
відсутність однакової системи навігації на всіх сторінках сайту, доступних Користувачам. Так, часто власник сайту приділяє основну увагу головній сторінці сайту, не розуміючи, що велика кількість Відвідувачів потрапляє на сайт, образно кажучи, «минаючи фасад», тобто відразу на внутрішні сторінки. Така ситуація дуже ймовірна, якщо Відвідувач приходить на сайт з пошукової системи;
«стихійне» ускладнення системи навігації в процесі розвитку сайту, за принципом: «А давайте додамо ще раздельчік ... А давайте ось тут зліва повісимо великий миготливий банер ...», в результаті замість стрункої колись системи навігації утворюється «клаптева ковдра»;
необгрунтована «креативність» навігації сайту - нестандартний зовнішній вигляд і розташування меню;
При створенні сайту його зручність (зокрема, зручність і зрозумілість системи навігації) іноді тестують на представниках цільової групи, для чого можуть організовуватися фокус-групи, запрошуватися постійні клієнти фірми і т.д.
Висновок: Під час виконання лабораторної роботи було засвоєно основні принципи правильної побудови навігації сайту, для поліпшення комфорту користувача.