Київський національний університетімені Тараса Шевченка
Інститут міжнародних відносин / Інститут післядипломної освіти
Контрольна робота
з дисципліни «Конкуренція у міжнародному бізнесі»
на тему:
«Аналіз конкурентних сил на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за Майклом Портером»
Київ 2016
Зміст
Вступ
3
1. Огляд ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі
5
2.Характеристика моделі п'яти сил конкуренції М. Портера
9
3. Аналіз конкурентного середовища на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера
13
Висновки
18
Список використаних джерел
20
Вступ
Актуальність теми дослідження. У переважній більшості наукових робіт, присвячених вивченню проблем конкуренції, конкурентоспроможності, конкурентних переваг, обов’язково приділяється увага аналізу конкурентних сил галузі. Найвідомішою є модель конкурентних сил М. Портера, яка підтримується практично всіма закордонними та вітчизняними вченими [1]. Зважаючи на детальний аналіз елементів моделі та конкурентних сил у науковій літературі, дослідження конкурентних сил на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за Майклом Портером як джерела конкурентних переваг, обумовило вибір мною даної теми контрольної роботи для дослідження.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. Можливості ефективного використання моделі конкурентних сил галузі у своїх наукових працях вивчають Ж.-Ж. Ламбен, Л. Балабанова, В. Холод, Г. П’ятницька, Н. П’ятницька, М. Мартиненко, І. Ігнатьєва, Ю. Іванов, З. Шершньова, О. Тищенко, С. Клименко та багато інших [1].
Мета контрольної роботи: встановлення зв’язку між конкурентними силами галузі запчастин до вантажного транспорту та конкурентними перевагами підприємств, що успішно працюють в ній.
Поставлена мета обумовлює необхідність виконання ряду завдань:
провести огляд ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі;
охарактеризувати модель п'яти сил конкуренції М. Портера;
здійснити аналіз конкурентного середовища на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за моделлю 5-сил конкуренції М. Портера.
Об’єкт контрольної роботи – ринок запчастин до вантажного транспорту Польщі.
Предмет дослідження - конкурентних сил на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за Майклом Портером.
Структура роботи. Контрольна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, а також списку використаних джерел.
1.Огляд ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі
Стабільна робота вантажного транспорту має важливе значення, пошук оригінальних деталей до автомобілів європейського виробництва буває складним, особливо якщо в розпорядженні не так багато часу, а поломки і простої неприйнятні. Щоб уникнути збоїв в роботі і простоїв, необхідно оперативно провести ремонт і заміну запчастин тільки деталями оригінальної якості. Оригінальні деталі збільшують термін експлуатації і гарантують надійну, злагоджену роботу систем автомобіля. Польський ринок запчастин здебільшого представлений перевіреними, сертифікованими компаніями - постачальниками вантажних автомобільних запчастин. Асортимент на ринку представлений якісними запчастинами для будь-якої системи вантажного автомобіля, причепа і напівпричепа.
Для вантажного транспорту необхідно здійснювати технічне обслуговування таких видів:
Діагностика та ремонти ходової частини, двигуна та агрегатів транспортного засобу різного рівня складності.
Комп'ютерна діагностика автомобіля і причепа.
Діагностика та ремонт пневмосистеми (Вапк, Кнор, Бремс).
Діагностика та ремонт гідравлічної системи.
Ремонт гальмівної системи ремонт супорта, заклепки гальмівних колодок, заміна і проточка гальмівних дисків, ремонт енергоакамуляторів.
Заправка кондиціонерів.
Ремонт, діагностика, заміна електрообладнання транспортного засобу.
Ремонт та заміна автономних обігрівачів.
Діагностика та ремонт зчіпного пристрою (сідло).
Ремонт тентів і каркасів причепів.
Ремонт компресора автомобіля.
Кузовні та зварювальні роботи. Полірування, фарбування.
Роздрібна та оптова торгівля деталями та приладами.
Проведення перерахованих вище робіт у Польщі є можливим завдяки існуванню ряду компаній, які займаються запчастинами для вантажного транспорту. Розглянемо основні з них.
Компанія «BSL» (Польща), яка є частиною міжнародної компанії Turbo`s Hoet Group (Бельгія), пропонує широкий асортимент турбін і турбокомпресорів для легкових і вантажних автомобілів, будівельної та сільськогосподарської техніки від провідних виробників Borg Warner Turbo Systems: KKK, Schwitzer; Garrett; Holset; IHI; Mitsubishi.
Є також офіційними дистриб'юторами європейських заводів і торговельних марок:
- DAF оригінал;
- Моторна група - KOLBENSCHMIDT, MAHLE, BF GERMANY, OE GERMANY, SLP, VICTOR REINZ, FEDERAL MOGUL: PAYEN, GLYCO, GOETZE, NURAL, AE, FP DIESEL; KMP BRAND, CLEVITE;
- Коробка передач - Euroricambi, ZF, EATON;
- Амортизатори MONROE; колодки і накладки BERAL, VALEO; зчеплення EATON;
- Запчастини до моторної групи будівельної та сільгосптехніки європейського виробництва: VOLVO BM, PERKINS, MWM, DEUTZ, JOHN DEERE, CUMMINS, HATZ, CATERPILLAR, KOMATSU, VALTRA VALMET SISU, KMP BRAND, FP DIESEL, CLEVITE [2].
Beneparts Polska є дистриб'ютором оригінальних частин для вантажних автомобілів. Провідні бренди компанії - це: DAF, IVECO, MAN, VW, KOGEL.
Beneparts Polska є предстаником компанії KOGEL в Польщі. Працюють з усіма провідними виробниками запасних частин.Частини відповідають всім вимогам безпеки і відповідають стандартам якості, що діють в Європейському Союзі. Основними клієнтами є транспортні компанії, ремонтні майстерні та індивідуальні клієнти [2].
Компанія GEFCO входить в десятку найбільших логістичних компаній Європи.
Керуючи логістикою для автомобільної промисловості з 1949 року, GEFCO зарекомендувала себе як лідер в цій області і професійний постачальник високоякісних логістичних послуг.
Компанія GEFCO є дочірньою компанією групи Peugeot-Citroen. Профіль діяльності компанії охоплює продаж автозапчастин та комплектуючих:
запасні частини та комплектуючі для легкових автомобілів та мікроавтобусів;
запасні частини та комплектуючі для вантажних авто;
запасні частини для сільськогосподарської техніки;
запасні частини для вантажопідйомної техніки [2].
Logistics Parts - польська фірма, яка займається реалізацією запчастин на внутрішньому ринку Польщі, а також в Україні. Надається інформація про ціни та наявність запчастин на сайті "Logistics Parts", який відображає наявність складів найбільших Європейських операторів ринку TIR Запчастин.
Профіль діяльності компанії охоплює продаж автозапчастин та комплектуючих:
запасні частини та комплектуючі для вантажних авто;
запасні частини для сільськогосподарської техніки;
запасні частини для вантажопідйомної техніки;
запасні частини для будівельної техніки;
деталі салону автомобіля;
автозапчастини та комплектуючі загальні;
автозапчастини б/у [2].
СП "Marconi Trading Sp. z o.o." займається продажем оригінальних запчастин до вантажного транспорту: Mercedes-Benz, DAF, MAN, Scania, Volvo, Trucks, Iveco, Renault
Співпрацює з виробниками: MAHLE, KOLBENSCHMIDT, KNECHT, BF GERMANY, PETTERS, MEKRA, HELLA, NISSENS, WABCO, KNORR, VALEO, DAYCO, SKF, FAG, MERITOR, OE MAN, OE MERCEDES, OE DAF, OE SCANIA, OE RVI, ZF, EATON.
Профіль діяльності компанії охоплює продаж автозапчастин та комплектуючих:
запасні частини та комплектуючі для вантажних авто;
запасні частини для сільськогосподарської техніки;
запасні частини для вантажопідйомної техніки;
запасні частини для будівельної техніки;
автозапчастини та комплектуючі загальні [2].
Nord - East - фірма, що спеціалізується на наданні послуг в галузі Транспорт- Експедиція- Логістика. Головна мета діяльності - це максимальне поліпшення якості послуг при одночасному збереженні конкурентних цін [2].
Компанія RAJTEX-BIS пропонує повний спектр складських послуг: зберігання, обробку, упаковку, палетування, стикеровку, маркування та підготовку товарів для подальшого транспортування. Загальна площа складу становить близько 2 000 м 2. Митний склад направлено на співпрацю з експедиторськими компаніями. В рамках складських послуг, компанія пропонує своїм клієнтам зберігання, вантажно-розвантажувальні роботи.
Повний комплекс митних послуг: EX, T1, CMR, TIR, сертифікатів походження.
Транспортні послуги з країн ЄС в Україну та інші країни колишнього СРСР.
Надають клієнтам добре організований і ефективний логістичний центр біля польсько - українського кордону Медика - Шегині в східній частині Польщі.
Митний склад і офіс компанії знаходяться в 44 кілометрах від польсько-українського кордону Корчова-Краковець, і в 18 км від наступного пункту пропуску з Україною Медика-Шегині, що допомагає значно знизити витрати, пов'язані з транспортуванням вантажів.
Щоб виправдати очікування своїх клієнтів, компанія надає професійні послуги, пов'язані з міжнародною торгівлею, включаючи митні консультації, складування, транспортування, обробку та митне оформлення товарів.
Обслуговування клієнтів здійснюється російською, англійською та польською мовами [2].
2.Характеристика моделі п'яти сил конкуренції М. Портера
Серед різних факторів зовнішнього середовища, що впливають на фірму, виділяють ключовий - це галузь (чи галузі), в якій фірма веде конкурентну боротьбу. Структура галузі має істотний вплив на формування правил конкурентної боротьби, а також потенційних стратегій фірми. Стан конкуренції в галузі залежить від п'яти основних конкурентних сил (модель п'яти конкурентних сил, розроблена професором Гарвардської школи бізнесу М. Портером):
1. Суперництво між продавцями усередині галузі.
2. Фірми, що пропонують товари-замінники (субститути).
3. Можливість появи нових конкурентів усередині галузі.
4. Здатність постачальників сировини, матеріалів і комплектуючих, які використовуються фірмою, диктувати свої умови.
5. Здатність споживачів продукції фірми диктувати свої умови.
Модель п'яти сил конкуренції М. Портера) (рис. 1) дозволяє визначити найкращу відповідність між внутрішнім станом організації і дією сил у її зовнішньому оточенні. Які б не були в сукупності сили, мета - знайти і зайняти позицію в галузі, де компанія буде найкраще захищена від впливу цих сил, чи зможе зі свого боку впливати на них.
Суперництво між існуючими фірмами. Конкуренція між фірмами, що є суперниками і які пропонують однотипні товари і послуги, виникає у зв'язку з тим, що в однієї чи декількох фірм з'являється можливість краще задовольнити потреби споживача або необхідність поліпшити свою діяльність. До основних засобів конкурентної боротьби можна віднести: більш низькі ціни; поліпшені характеристики товару; більш високий рівень обслуговування споживачів; тривалі терміни гарантійного періоду; спеціальні способи просування товару на ринок; випуск нових товарів; використання слабкостей конкурентів.
/
Рис.1.Модель п’яти сил конкуренції М.Портера [3]
Незалежно від інтенсивності конкуренції для кожної фірми необхідно розробляти ефективну стратегію, що забезпечить перевагу над конкурентами. При формуванні стратегії фірма повинна знати і враховувати ряд факторів, що у будь-якій галузі істотно впливають на інтенсивність конкуренції:
- Конкуренція підсилюється зі збільшенням кількості фірм, що суперничають, у міру того як вирівнюються їхні розміри й обсяги виробництва.
- Конкуренція сильна, коли попит на продукцію зростає повільно.
- Конкуренція підсилюється, коли умови господарювання в галузі спонукають фірми на зниження цін.
- Конкуренція підсилюється, коли витрати покупців при переході зі споживання однієї марки на споживання іншої не великі.
- Конкуренція підсилюється, коли одна чи кілька компаній не задоволені своєї часткою ринку і намагаються її збільшити за рахунок частки конкурентів.
- Конкуренція підсилюється пропорційно зростанню прибутку від успішних стратегічних рішень.
- Конкуренція стає інтенсивною, коли витрати на те, щоб залишити ринок вищі, ніж на те, щоб залишитися на ньому і взяти участь у конкурентній боротьбі.
- Хід конкуренції тим менше передбачуваний, чим більше розрізняються пріоритети фірм, стратегії, ресурси, особисті якості їхніх керівників і країни, де вони зареєстровані.
- Конкуренція підсилюється, коли великі компанії, що діють в інших галузях, здобувають яку-небудь фірму, що розоряється, у даній галузі і приступають до здійснення рішучих і добре фінансованих заходів щодо перетворення купленої ними фірми в лідера ринку.
Потенційні конкуренти, що приходять з інших галузей, звичайно мають значні ресурси, добре підготовлені виробничі потужності і бажання закріпитися на даному ринку. Проникненню на ринок нових фірм можуть перешкоджати такі чинники:
1. Економія на масштабах виробництва. Нова фірма повинна буде виробляти відразу великий обсяг продукції, що дорого і найчастіше ризиковано. Такі дії можуть призвести до надвиробництва в галузі і явити собою загрозу для інших фірм. Останні будуть змушені, захищаючи свої позиції, знижувати ціни, збільшувати витрати на рекламу і використовувати інші засоби реакції на нового суперника.
2. Неможливість доступу до технології і ноу-хау. Кожна галузь характеризується певним технічним рівнем виробів, що випускаються, який не завжди доступний новій фірмі через відсутність ліцензії на ключові технології, кваліфікованих кадрів і відповідного устаткування.
3. Прихильність споживачів до певних марок. Споживачі часто не схильні купувати продукцію нової (невідомої) фірми. Тому новачок має витратити великі суми на рекламу, просування своїх товарів, запропонувати товари кращої якості, значні знижки і більш високий рівень обслуговування, щоб перебороти споживчі упередження і створити свою клієнтуру. Подібні дії призводять до зменшення прибутку і підвищення рівня ризику для фірм-початківців.
4. Необхідний розмір капіталовкладень. Для початку будь-якого бізнесу потрібні кошти. Чим більше коштів необхідно вкласти, щоб ефективно функціонувати на ринку, тим, відповідно, буде вужче коло фірм, що мають такі можливості.
5. Нерівність у витратах, що не залежать від розмірів підприємства. Нова фірма не завжди може мати такий же низький рівень витрат, як у фірм, тривалий час діючих на ринку. Перевага останніх досягається за рахунок більш дешевої сировини, володіння патентами, вигод від ефекту кривої досвіду, зручного розташування та ін.
6. Доступ до каналів збуту. Фірмам-новачкам, що випускають споживчу продукцію, треба або створювати свою роздрібну мережу, або переконувати існуючих роздрібних продавців брати на реалізацію нову продукцію, або "купувати" доступ до збутових каналів. У будь-якому випадку, подібні дії необхідні і будуть пов'язані з певними витратами.
Крім описаних бар'єрів, фірма-новачок повинна враховувати також реакцію компаній, що вже діють на ринку, на прихід нового суперника. А ця реакція може мати широкий спектр, від пасивного до лютого захисту своїх позицій за допомогою зниження цін, збільшення витрат на рекламу, модернізації продукції та інших засобів.
Вплив на конкуренцію в галузі товарів-замінників буває високий, якщо: ціна замінника приваблива; витрати споживачів на переключення на новий товар низькі; споживачі думають, що замінники за своєю якістю рівноцінні чи перевершують вихідний товар.
Конкурентна сила постачальників. Постачальники можуть становити вагому конкурентну силу, оскільки вони можуть підвищити ціну на продукцію, що поставляється, здійснити постачання неякісної продукції, несвоєчасно чи некомплектно, або взагалі відмовити фірмі-виробнику в постачанні відповідної сировини, матеріалів, комплектуючих та ін. В остаточному підсумку постачальники можуть "серйозно" впливати на втрату конкурентних позицій фірмами-споживачами.
Конкурентна сила покупців зростає з підвищенням їх можливості впливати на ціни і якість товарів, на рівень обслуговування та ін.
Застосування для аналізу конкуренції в галузі моделі п'яти конкурентних сил М. Портера дозволяє визначити структуру цих сил, оцінити кожну силу і приступити до формування конкурентної стратегії [3].
3. Аналіз конкурентного середовища на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера
Аналіз рівня конкуренції на ринку запчастин до вантажного транспорту Польщі за моделлю «5 сил конкуренції» Майкла Портера проведемо шляхом аналізу п'яти зовнішніх сил:
1. ринкової влади постачальників;
2. ринкової влади покупців:
3. влади існуючих конкурентів;
4. загрози появи нових конкурентів;
5. загрози появи товарів-субститутів.
Аналіз складових елементів (детермінант) цих сил дозволяє визначити «вузькі місця» на ринку, з тим щоб максимально ефективно докласти зусиль до зміцнення стійкості компаній. Аналіз проведемо в два етапи:
1. Привласнення кількісних показників детермінантам п'яти сил методом
експертної оцінки.
2. Аналіз сильних і слабких сторін поточної конкурентної ситуації, а також можливих компенсаційних заходів.
За результатами першого етапу були отримані наступні експертні оцінки значень детермінант (0 - найгірше значення, 6 - найкраще значення) (табл.1). Для кожної сили розраховано середнє арифметичне значення її детермінант і виведений загальний індекс ринкової сили як середнє арифметичне значення всіх сил (0-1-дуже низький; 1,1-2,5 -низький; 2,6-3,5 - середній; 3,6-5 - високий; 5-6 - дуже високий).
Таблиця 1
Результати оцінки сил і детермінанти за моделлю 5 сил конкуренції М. Портера [4]
Найменування детермінант
Оцінка (0-6)
Ринкова влада постачальників
2,9
Диференціація ресурсів
1
Наявність ресурсів-субститутів
1
Витрати зміни постачальників у компаній в галузі
5
Рівень концентрації постачальників
4
Значення замовлень для постачальників
6
Вартість закупівлі в співвіднесенні з сукупними витратами
2
Загроза прямої і зворотної інтеграції фірм в галузі
1
Вплив ціни ресурсу на вартість товару або його диференціювання
3
Ринкова влада покупців
3,9
Концентрація покупців в порівнянні з концентрацією фірм
6
Обсяг закупок покупцями
5
Витрати переключення покупців в порівнянні з витратами переключення постачальника
1
Інформованість покупця
2
Здатність до інтеграції вниз по технологічному ланцюжку
1
Товари-замінники
4
Співвідношення ціна/загальний обсяг закупок
5
Відмінності товарів / впізнаваність торгової марки
3
Вплив на якість / зовнішній вигляд товару
4
Вигоди покупця
6
Стимули осіб, які приймають рішення
6
Влада існуючих конкурентів
1,7
Зростання галузі
4
Постійні (або складські) витрати / додана вартість
2
Тимчасові надлишки виробничих потужностей (періоди перевиробництва)
1
Відмінності в продукції
1
Впізнаваність торгової марки
2
Витрати переключення (споживача)
2
Концентрація і збалансованість
3
Інформаційна складність
2
Різновиди конкурентів
2
Корпоративні частки
2
Бар’єри на виході
2
Загроза появи нових конкурентів
2,4
Економія, пов’язана з масштабом виробництва
1
Запатентовані відмінності товару
1
Впізнаваність торгової марки
1
Витрати переключення
2
Вимоги до обсягу капіталу
2
Доступ до каналів розподілу
3
Абсолютні переваги по витратах
1
Доступ до необхідних ресурсів
2
Власна модель, що відрізняється високими витратами
1
Політика уряду
1
Патенти і ліцензії
2
Загроза появи товарів-субститутів
1,3
Відносна ціна субститутів
1
Витрати переключення
1
Схильність покупців до субститутів
1
Можливість задовольняти потреби і бажання клієнтів іншим способом
2
Таким чином, маємо: ринкова влада постачальників дорівнює 2,9, ринкова влада покупців дорівнює 3,9, влада існуючих конкурентів дорівнює 1,7, загроза з боку нових конкурентів дорівнює 2,4, загроза з боку товарів-субститутів дорівнює 1,3. Загальний індекс ринкової сили становить 2,4. Такий стан можна інтерпретувати як низький (від 1,1 до 2,5) рівень конкуренції.
На другому етапі проведемо аналіз можливостей і загроз в поточній конкурентній ситуації, а також розробимо можливі компенсаційні заходи. Даний аналіз ґрунтується на порівнянні і критичній оцінці всіх п'яти сил, їх значень і складових їх детермінант. Результати другого етапу - можливості у взаємозв'язку з загрозами, а також компенсаційні заходи наведені в табл. 2.
Таблиця 2
Можливості, загрози і компенсаційні заходи за моделлю 5 сил конкуренції М.Портера [4]
Можливості
Загрози
Компенсаційні заходи
Високий рівень концентрації постачальників
Велике значення замовлень для постачальників
Висока концентрація покупців
Великий обсяг закупок покупцями
Великі вигоди для покупців
Високі стимули у осіб, які приймають рішення про покупку
Ріст галузі
Висока норма прибутку
Абсолютні переваги витратам
Наявність патентів і ліцензій
Низька диференціація сировини
Відсутність ресурсів-субститутів
Наявність товарів-замінників
Низькі витрати переключення (споживачів)
Низькі відмінності в продукції
Доступ конкурентів до каналів просування
Укладання довгострокових угод з постачальниками сировини
Скорочувати витрати виробництва і пропонувати за більш низькою ціною порівняно з товарами-замінниками
Розробка нових видів продукції і варіантів її застосування
Створення власної дилерської і дистриб’юторської мережі
Таким чином, ми отримуємо список можливих стратегічних альтернатив, що стосуються розвитку ринкової ситуації. Можна зробити наступні висновки.
Ринок запчастин до вантажного транспорту у Польщі тільки розвивається. Число конкуруючих фірм в галузі незначне. Поява великого світового лідера найближчим часом не очікується. Попит на запчастини до вантажного транспорту великий, постійний і не носить сезонний характер.
Товар є значущим для покупця. Спостерігається висока частка концентрації покупців в порівнянні з концентрацією фірм, це посилює конкурентну боротьбу.
Асортимент товарів-субститутів досить широкий, а ціна товарів-замінників зазвичай вища. Так само покупець схильний до переходу від товарів-замінників до б/у автозапчастин, так як це економічно більш вигідно.
Загроза появи нових конкурентів дуже низька, так як існують високі бар'єри входу. Це, перш за все, наявні патенти на технологію і продукцію, а також велика капіталомісткість створення аналогічних виробництв.
Є великий вибір постачальників, як всередині країни, так і за її межами. Це дозволяє вибирати найкращий канал поставок з необхідним співвідношенням ціни і якості.
Висновки
Стабільна робота вантажного транспорту має важливе значення, пошук оригінальних деталей до автомобілів європейського виробництва буває складним, особливо якщо в розпорядженні не так багато часу, а поломки і простої неприйнятні. Щоб уникнути збоїв в роботі і простоїв, необхідно оперативно провести ремонт і заміну запчастин тільки деталями оригінальної якості. Оригінальні деталі збільшують термін експлуатації і гарантують надійну, злагоджену роботу систем автомобіля. Польський ринок запчастин здебільшого представлений перевіреними, сертифікованими компаніями - постачальниками вантажних автомобільних запчастин. Асортимент на ринку представлений якісними запчастинами для будь-якої системи вантажного автомобіля, причепа і напівпричепа.
Серед різних факторів зовнішнього середовища, що впливають на фірму, виділяють ключовий - це галузь (чи галузі), в якій фірма веде конкурентну боротьбу. Структура галузі має істотний вплив на формування правил конкурентної боротьби, а також потенційних стратегій фірми. Стан конкуренції в галузі залежить від п'яти основних конкурентних сил (модель п'яти конкурентних сил, розроблена професором Гарвардської школи бізнесу М. Портером):
1. Суперництво між продавцями усередині галузі.
2. Фірми, що пропонують товари-замінники (субститути).
3. Можливість появи нових конкурентів усередині галузі.
4. Здатність постачальників сировини, матеріалів і комплектуючих, які використовуються фірмою, диктувати свої умови.
5. Здатність споживачів продукції фірми диктувати свої умови.
Ринок запчастин до вантажного транспорту у Польщі тільки розвивається. Число конкуруючих фірм в галузі незначне. Поява великого світового лідера найближчим часом не очікується. Попит на запчастини до вантажного транспорту великий, постійний і не носить сезонний характер.
Товар є значущим для покупця. Спостерігається висока частка концентрації покупців в порівнянні з концентрацією фірм, це посилює конкурентну боротьбу.
Асортимент товарів-субститутів досить широкий, а ціна товарів-замінників зазвичай вища. Так само покупець схильний до переходу від товарів-замінників до б/у автозапчастин, так як це економічно більш вигідно.
Загроза появи нових конкурентів дуже низька, так як існують високі бар'єри входу. Це, перш за все, наявні патенти на технологію і продукцію, а також велика капіталомісткість створення аналогічних виробництв.
Є великий вибір постачальників, як всередині країни, так і за її межами. Це дозволяє вибирати найкращий канал поставок з необхідним співвідношенням ціни і якості.
Список використаних джерел
1.Ткачова С.С. Модель конкурентних сил галузі як джерело конкурентних переваг підприємства / С.С. Ткачова // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://repository.kpi.kharkov.ua/bitstream/KhPI-Press/7246/1/vestnik_HPI_2012_16_Tkachova_Model.pdf
2.Транспортно-інформаційний сервер / [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://uk.lardi-trans.com/catalog/pl/trade/sale_of_autoparts_and_components/spare_parts_for_trucks/
3.Міщенко А.П. Стратегічне управління / А.П. Міщенко // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://westudents.com.ua/glavy/40982-2421-model-pyati-sil-konkurents-m-portera.html
4. Конкурентный анализ по модели "5 сил" Майкла Портера / [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://mk.nmu.org.ua/ua/source/markkonstdz1.pdf
5. Мартиненко, М. М. Стратегічний менеджмент [Текст] : підручник / М. М. Мартиненко, І. А. Ігнатьєва. – К.: Каравела, 2006. – 320 с.
6. Ланкин, В. Е. Маркетинг [Электронный ресурс]. – Режим доступа: www.aup.ru.
7. Портер М. Конкурентное преимущество: Как достичь высокого результата и обеспечить его устойчивость [Текст] : пер. с англ. / М. Портер. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2008. – 715 с.
8. Фатхутдінов, Р. А. Управління конкурентоздатністю організації [Текст] : підручник / Р. А. Фатхутдінов, Г. В. Осовська. – К. : Кондор, 2009. – 470 с.
9. П'ятницька, Г. Т. Менеджмент громадського харчування [Текст] : підручник для вузів / Г. Т. П'ятницька, Н. О. П'ятницька. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2001. – 655 с.
10. Теоретичні основи конкурентної стратегії підприємства [Текст] : монографія / за заг. ред. Ю. Б. Іванова, О.М. Тищенко. – Х. : ІНЖЕК, 2006. – 384 с.