Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Лабораторна робота №1
з курсу «Міжнародний маркетинг»
на тему: «Налаштування комплексної системи автоматизації управління міжнародним маркетингом підприємства (на прикладі програмного продукту «ПАРУС»)»
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………3
Хід роботи…………………………………………………………………………4
Висновки………………………………………………………………………..12
Список використаних джерел………………………………………………...13
Вступ
Міжнародний маркетинг — комплексне вивчення поточних і перспективних потреб зовнішніх ринків, система планування, організації й управління діяльністю транснаціональної корпорації у розрізі наукових досліджень і розроблення (конструювання) нових видів товарів, їх виробництва, цілеспрямованого формування споживчого попиту і збуту виготовленої продукції з метою ефективного забезпечення довгострокових інтересів і привласнення на цій основі максимальних і стабільних прибутків[1].
Мета роботи: налаштування і ознайомлення з комплексною системою автоматизації управління міжнародним маркетингом підприємства.
Завдання:
Реєстрація адміністратора КСА відділу міжнародного маркетингу;
Робота з внутрішньою довідкою.
Засоби виконання: програмний продукт «ПАРУС».
Хід роботи
Завдання 1.1. Реєстрація адміністратора КСА відділу міжнародного маркетингу.
Для початку роботи в програмному продукті «ПАРУС» потрібно зареєструватися в системі.
На робочому столі потрібно зайти в папку «Лабораторні роботи_ММ», в ній папку під назвою «2015_2_Stasyuk». В даній папці створити папку з назвою «МА31», в ній створити папку під назвою «Svystak».
Відкрити програму «ПАРУС Адміністратор» на робочому столі. Зайти в систему, шляхом заповнення полів: «База даних»(2015_2_Stasyuk), «Шлях до БД», «Користувач»(supervisor) і «Пароль»(admin). Після цього послідовно з’являтимуться вікна запитів: «У вказаному каталозі база даних відсутня! Створити?». Необхідно вибрати кнопку Так. В наступному вікні запиту потрібно вибрати «госпрозрахункову комплектацію». Потім з’явиться робоча область, де треба створити нового користувача і пароль.
Завдання 1.2. Робота з внутрішньою довідкою.
Відкрити програму «ПАРУС Менеджмент і маркетинг» на робочому столі. Зайти в систему, шляхом заповнення полів: «База даних»(2015_2_Stasyuk), «Шлях до БД», «Користувач»(svys) і «Пароль», тільки вже під новим іменем користувача і під новим паролем.
Обрати розділ «?» → «Виклик довідки». У вікні ліворуч буде структуроване дерево каталогів. Треба відкрити каталог «Розділи системи», далі каталог «Облік».
Отже, каталог «Облік» складається з 14 розділів: «Клієнти і потенційні клієнти», «Проекти», «Маркетинг і збут», «Маркетингові заходи», «Маркетингові дослідження», «Товари і послуги», «Журнал сервісного обслуговування», «Журнал звернень», «Журнал обліку робочого часу», «Рекламацїї і заявки», «Журнал доставки», «Журнал накладних витрат», «Ціни реалізацій» і «Дисконтні/Клубні картки».
Розділ «Клієнти і потенційні клієнти» призначений для реєстрації організацій-клієнтів, а також для обліку товарів і послуг, які надаються цими організаціями(рис.1.1).
/
Рис.1.1.Розділ «Клієнти і потенційні клієнти»
В розділі «Проекти» здійснюється реєстрація проектів і облік проведених робіт по їх впровадженню для кожного конкретного замовника. В якості проекту в Системі розглядається розробка чи доопрацювання будь-якого програмного продукту для окремого клієнта чи групи клієнтів (рис.1.2).
/Рис.1.2. Розділ «Проекти»
Розділ «Маркетинг і збут» призначений для роботи з контрагентами. В ньому зберігається інформація про контактні картки організації, в тому числі про контактні лиця, телефони, потенційні продажі, обов’язки і хроніка по кожному зобов’язанню (рис.1.3).
/
Рис.1.3. Розділ «Маркетинг і збут»
В розділі «Маркетингові заходи» здійснюється реєстрація, облік і аналіз різного роду маркетингових заходів, які проводять ваші організації (рис.1.4).
/
Рис.1.4. Розділ «Маркетингові заходи»
Розділ «Маркетингові дослідження» призначений для реєстрації, обліку і аналізу різного роду анкет (рис.1.5).
/
Рис.1.5. Розділ «Маркетингові дослідження»
Розділ «Товари і послуги» використовується для оформлення оборотів товарів і послуг в розрізі номенклатури продавців і клієнтів (рис.1.6).
/
Рис.1.6. Розділ «Товари і послуги»
Розділ «Журнал сервісного обслуговування» призначений для роботи із записами, які містять інформацію про обслуговування клієнтів. Крім зберігання інформації про організації, в яких проводиться обслуговування, в цьому розділі можна скласти план сервісного обслуговування клієнтів і фіксувати всі відвідування (рис.1.7).
/
Рис.1.7. Розділ «Журнал сервісного обслуговування»
Розділ «Звернень» дозволяє організовувати облік вхідних звернень клієнтів, що досить є необхідним для зменшення вірогідності «втрат» звернень клієнтів по тому чи іншому питанню (рис.1.8).
/
Рис.1.8. Розділ «Звернень»
Розділ «Журнал обліку робочого часу» дозволяє вести графік робочого часу співробітників, що дає можливість раціонально використовувати робочий час (рис.1.9).
/
Рис.1.9. Розділ «Журнал обліку робочого часу»
Розділ «Рекламації і заявки» призначений для обліку записей на доопрацювання і виправлення неполадок в виробленій продукції (рис.1.10).
/
Рис.1.10. Розділ «Рекламації і заявки»
Розділ «Журнал доставки» призначений для зберігання інформації про доставлену клієнтам продукцію. В першу чергу журнал призначений для використання тими організаціями, які доставляють клієнтам будь-які програмні продукти. В цьому журналі можна фіксувати оновлення, які висилаються клієнтам (рис.1.11).
/
Рис.1.11. Розділ «Журнал доставки»
Розділ «Журнал накладних витрат» призначений для реєстрації і обліку накладних витрат вашої організації Записи в журналі накладних витрат ви можете реєструвати як в самому журналі, так і з журналу сервісного обслуговування (рис.1.12).
/
Рис.1.12. Розділ «Журнал накладних витрат»
Розділ «Ціни реалізації» призначений для нарахування ціни реалізації товарів і послуг (рис.1.13).
/
Рис.1.13. Розділ «Ціни реалізації»
Розділ Дисконтні/Клубні картки» призначений для реєстрації дисконтних і клубних карток, ведення історій витрат за картками і надходження на них грошових коштів, зберігання персональних анкет клієнтів, прив’язаних к карткам (рис.1.14).
/
Рис.1.14. Розділ Дисконтні/Клубні картки»
Обрати розділ «?» → «Виклик довідки». В вкладці «Пошук» внести «Маркетингові заходи». Натиснути кнопку «Розділи» і вибрати розділ «Облік», результати пошуку відображені на рис.1.15.
/
Рис.1.15. Результат пошуку про розділ «Маркетингові заходи»
Висновки
В результаті виконання лабораторної роботи, я ознайомилася з програмним забезпеченням «ПАРУС», а також зареєструвалася в системі і ознайомилася з загальним призначенням основних пунктів меню головного вікна системи «ПАРУС».
Також в даній лабораторній роботі слід опрацювати таку правову базу, як Закон України «Про авторське право і суміжні права»[1], Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі»[2], Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних»[3], Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції»[4], Закон України «Про науково-технічну інформацію»[5].
Список використаних джерел
О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна Міжнародний маркетинг (практичний аспект) : навч.-метод. посібн./ О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна - Львів: НУ «Львівська політехніка», ІНЕМ, каф. ЗМД. - 2014. – 92 с.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3792-12
Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3687-12
Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп'ютерних програм, баз даних» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1587-14
Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/236/96-%D0%B2%D1%80
Закон України «Про науково-технічну інформацію» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/anot/3322-12