Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Лабораторна робота №4
з курсу «Міжнародний маркетинг»
на тему: «Формування клієнтської бази: робота з існуючими та потенційними клієнтами»
Варіант 2
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………3
Хід роботи…………………………………………………………………………4
Аналіз нормативно-правових актів…………………………………………...6
Висновки…………………………………………………………………………7
Список використаних джерел……………………………………………….....8
Вступ
Мета роботи: сформувати клієнтську базу: робота з існуючими та потенційними клієнтами.
Завдання:
Ввести інформацію в розділ «Клієнти та потенційні клієнти»;
Робота з інформацією в розділ «Клієнти та потенційні клієнти».
Засоби виконання: програмний продукт «ПАРУС».
Хід роботи
Завдання 4.1. Введення інформації в розділ «Клієнти та потенційні клієнти»
Відкрити розділ Облік / Клієнти и Потенційні клієнти. Створити у панелі каталогу розділи: «Обдзвонювання», «Переговори», «Клієнти з поліграфії», «Клієнти по сувенірах», «Партнери», «Автоматично створені».
У вікні Організації в панелі каталогу подвійним клацанням миші активізувати розділ Клієнти по поліграфії.
Правою кнопкою миші викличте контекстне меню в панелі Організації, виберіть команду Додати. На екрані з'явиться форма Додавання. Заповнити поля цієї форми: Вкладка Загальні:«Мнемокод організації», «Реєстраційний код», «Стан», «Особлива відмітка», «Галузь». Вкладка Інші: «Дата останнього контакту», «Контактна особа». Вкладка Персони: «ПІБ», «Об’єкт», «Стан», «Обслуговує», «Дата останнього контакту». Вкладка Зобов’язання: «Об’єкт обслуговування», «Зобов’язання», «Початок робіт», «Відповідальний». Вкладка Хроніка. Результати зображені на рис.1.1-1.4.
/
Рис.1.1. Вкладка Об’єкти. Організація «Віола»
/
Рис.1.2. Вкладка Обов’язки. Організація «Віола»
/
Рис.1.3. Вкладка Об’єкти. Організація «Рошен»
/
Рис.1.4. Вкладка Обов’язки. Організація «Рошен»
Завдання 4.2. Робота з інформацією в розділ «Клієнти та потенційні клієнти»
В розділі Клієнти та потенційні клієнти в панелі каталогу клацніть правою кнопкою миші на Розділи, з контекстного меню виберіть команду Від поточної дати. В панелі Організації відобразяться всі записи розділу.
Виберіть в панелі Організації з контекстного меню команду Друк звіту.У вікні що з’явиться- Список організацій в полі Шаблон звіту натисканням кнопки викличте вікно Список шаблонів розділу. Вам необхідно вибрати з стандартного набору шаблонів звітів каталог Wvned / Template, шаблони, які Вам необхідні для роботи з цим розділом. Для цього у вікні Список шаблонів розділу виберіть з контекстного меню команду Додати.
Відкриється форма Шаблон звіту: Додавання. Заповніть поля цієї форми: Мнемокод - коротка назва шаблону звіту; Найменування - повна назва шаблону звіту; Мова шаблону - система автоматично вкаже на якій мові створений шаблон; Розташування - виберіть потрібний шаблон документа у вікні Відкриття файлу. За замовчуванням система відкриє каталог, в якому Система зберігає всі шаблони звітів (Template). Не забудьте в нижньому полі Тип файлів вказати Шаблон MS Excel.
Виберіть у полі каталогу потрібний шаблон Організації. Натисніть кнопку Відкрити. У формі Шаблон для друку: Додавання натисніть кнопку Записати. У вікні Список шаблонів розділу натисніть кнопку Вибрати. У формі Список організацій натисніть кнопку Почати. Система відкриє MS Excel (або Open Office), де буде побудовано звіт. Результат зображено на рис.2.1.
/
Рис.2.1. Результат відбору
Аналіз нормативно-правових актів
1. Закон України «Про авторське право і суміжні права» (введено в дію від 23.12.93, ст.65, останні зміни внесено 16.10.12, ст.41).
Цей Закон охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права[2].
2. Закон України «Про професійний розвиток працівників» (05.07.12, №24, ст.243).
Цей Закон визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування системи професійного розвитку працівників. Метою державної політики у сфері професійного розвитку працівників є підвищення їх конкурентоспроможності відповідно до суспільних потреб шляхом сприяння роботодавцю в ефективному використанні праці та забезпеченні досягнення належного професійного рівня працівниками[3].
3. Кодекс законів про працю України (від 10.12.71, №50, ст.375, ост. Зміни 15.01.15, №10, ст.62).
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всемірну охорону трудових прав працівників[4].
4. Закон України «Про колективні договори та угоди» (1993, №36, ст.361, ост. Зміни 28.12.14, №11, ст.75).
Цей Закон визначає правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців[5].
5.Закон України «Про охорону праці» (від 1992, №49, ст.669, ост. Зміни 28.12.14).
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням[6].
Висновки
В результаті виконання лабораторної роботи, я сформулювала клієнтську базу.
Розділ «Клієнти та потенційні клієнти» призначений для роботи із записами, що містять інформацію про організації, з якими працює Ваша фірма, а також про ті товари і послуги, які надаються даним організаціям. Розділ «Клієнти та потенційні клієнти є сховищем інформації, яка була зареєстрована через інші розділи КСА («Журнал звернень», «Журнал обліку робочого часу», «Маркетингові заходи», «Маркетинг та збут»). Але якщо в окремих розділах КСА ми бачимо частину інформації в певному розрізі (в розрізі роботи конкретного працівника, надходження звернень, проведення маркетингових заходів тощо), то в розділі «Клієнти та потенційні клієнти» ми бачимо зібрану з усіх цих розділів інформацію в розрізі певного контрагента[1].
Список використаних джерел
О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна Міжнародний маркетинг (практичний аспект) : навч.-метод. посібн./ О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна - Львів: НУ «Львівська політехніка», ІНЕМ, каф. ЗМД. - 2014. – 92 с.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3792-12
Закон України «Про професійний розвиток працівників» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/4312-17
Кодекс законів про працю України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/322-08
Закон України «Про колективні договори та угоди» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3356-12
Закон України «Про охорону праці» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2694-12