Міністерство освіти і науки України
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Лабораторна робота №11
з курсу «Міжнародний маркетинг»
на тему: «Адміністрування бази даних та робота зі звітами»
Варіант 2
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………3
Хід роботи…………………………………………………………………………4
Аналіз нормативно-правових актів…………………………………………...7
Висновки…………………………………………………………………………8
Список використаних джерел……………………………………………….....9
Вступ
Мета роботи: адміністрування бази даних та робота зі звітами.
Завдання:
Реєстрація нових користувачів і груп користувачів;
Призначення прав доступу;
Призупинення роботи користувача;
Передача повідомлень.
Засоби виконання: програмний продукт «ПАРУС».
Хід роботи
Завдання 11.1. Реєстрація нових користувачів і груп користувачів
Відкрийте розділ Розділи/ Карти користувачів Системи. Відкриється вікно Користувачі Системи. В верхній панелі вікна Користувачі і групи системи викличте контекстне меню і виберіть із нього команду Добавити. Відкриється форма Користувач:Додати. Заповніть поля форми: Імя, Спеціаліст, Пароль на вхід, Підтвердження. Результат зображено на рис.1.1.
/
Рис.1.1. Реєстрація нових користувачів
Відкрийте розділ Розділи/Карти користувачів Системи. Відкриється вікно Користувачі Системи. У верхній панелі вікна Користувачі і групи системи викличте контекстне меню і виберіть із нього команду Додати.
Для того, щоб в групу включити користувачів, в нижній панелі Склад групиіз контекстного меню виберіть команду Додати. Відкриється вікно Група користувачів. Міжнародний маркетинг.
В лівому полі Доступні відобразяться всі зареєстровані користувачі, крім адміністратора, в правому полі Вибрані відобразяться користувачі, яких Ви хочете включити в поточну групу. Кнопка «>>»переносить всіх користувачів із поля Доступні в поле Вибрані, кнопка«>»переносить виділеного користувача із поля Доступні в полі Вибрані. Натисніть кнопку Записати. Результат зображено на рис.1.2.
/
Рис.1.2. Реєстрація групи користувачів
Завдання 11.2. Призначення прав доступу
Відкрийте розділ Розділи/ Карти користувачів Системи. Відкриється вікно Користувачі системи. У верхній панелі вікна Користувачі і групи системи поставте курсор на потрібного користувачі або групу користувачів, викличте контекстне меню і виберіть із нього команду Виправити.
Відкриється форма Користувач:Виправлення, в якій Ви зможете(переглядаючи розділи КСА і відкриваючи де необхідно каталоги), встановити права доступу відповідно до завдання. Результат зображено на рис.1.3.
/
Рис.1.3. Встановлення прав доступу
Завдання 11.3. Призупинення роботи користувача
Відкрийте розділ Розділи / Карти користувачів Системи. Відкриється вікно Користувачі Системи. У верхній панелі вікна Користувачі і групи системи поставте курсор на потрібного користувачі або групу користувачів, викличте контекстне меню і виберіть із нього команду Завершення роботи користувачів. Відкриється форма Дії над користувачем, встановіть у формі необхідні параметри і натисніть кнопку Виконати. Результат зображено на рис.1.4.
/
Рис.1.4. Завершення роботи користувача
Завдання 11.4. Передача повідомлень
Відкрийте розділ Розділи / Карти користувачів Системи. Відкриється вікно Користувачі Системи. У верхній панелі вікна Користувачі і групи системи поставте курсор на потрібного користувача або групу користувачів, викличте контекстне меню і виберіть із нього команду Передача повідомлень. Відкриється форма Передача повідомлення. В полі Текст Повідомлення введіть повідомлення і встановіть чекер напроти параметра Всім. Результат зображено на рис.1.5.
/
Рис.1.5. Передача повідомлення
Аналіз нормативно-правових актів
1. Закон України «Про авторське право і суміжні права» (введено в дію від 23.12.93, ст.65, останні зміни внесено 16.10.12, ст.41).
Цей Закон охороняє особисті немайнові права і майнові права авторів та їх правонаступників, пов'язані із створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва - авторське право, і права виконавців, виробників фонограм і відеограм та організацій мовлення - суміжні права[2].
2. Закон України «Про обов'язковий примірник документів» (13 травня 1999 рік).
Закон України «Про обов'язковий примірник документів» (далі - Закон) визначає правові засади функціонування системи обов'язкового примірника документів та регулює інформаційні відносини, пов'язані з поповненням національного інформаційного фонду України. обов'язковий примірник документів - примірник різних видів тиражованих документів, який передає його виробник на безоплатній або платній основі юридичним особам, визначеним цим Законом[3].
3. Кодекс законів про працю України (від 10.12.71, №50, ст.375, ост. Зміни 15.01.15, №10, ст.62).
Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини.
Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всемірну охорону трудових прав працівників[4].
4. Закон України «Про основні засади державної комунікативної політики» (2010, №85).
Метою Концепції є визначення шляхів законодавчого врегулювання питання забезпечення взаємодії між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, засобами масової комунікації і громадськістю на засадах рівноправного партнерства, що сприятиме зміцненню демократії, становленню громадянського та інформаційного суспільства[5].
5.Закон України «Про охорону праці» (від 1992, №49, ст.669, ост. Зміни 28.12.14).
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням[6].
Висновки
В результаті виконання лабораторної роботи, можна зробити висновок, що ми ознайомилися з адмініструванням бази даних та робота зі звітами.
Право доступу – необхідний елемент впорядкованої роботи користувачів в КСА. Саме тому права доступу може встановлювати лише той користувач, який має повноваження Адміністратора КСА. Права доступу можна назначати, на відміну від прав Адміністратора КСА, як окремому користувачу, так і групі користувачів.
Форма «Користувач» містить вікно списку розділів і підрозділів КСА. Але лише, виконуючи операцію виправлення записів, Адміністратор КСА має можливість присвоїти певні права доступу користувачу (групі користувачів)[1].
Список використаних джерел
О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна Міжнародний маркетинг (практичний аспект) : навч.-метод. посібн./ О.Г. Мельник, К.О. Дзюбіна - Львів: НУ «Львівська політехніка», ІНЕМ, каф. ЗМД. - 2014. – 92 с.
Закон України «Про авторське право і суміжні права» [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/3792-12
Закон України «Про обов'язковий примірник документів» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/anot/595-14
Кодекс законів про працю України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/322-08
Закон України «Про основні засади державної комунікативної політики» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/85-2010-%D1%80
Закон України «Про охорону праці» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2694-12