МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА #2
з дисципліни: «Соціально-економічна діагностика підприємства в умовах глобалізації»
на тему:
« Діагностика зовнішньоекономічної діяльності підприємства »
ВСТУП
Основним завданням даної лабораторної роботи є дослідження зовнішньоекономічної діяльності підприємства «Львівський завод залізобетонних конструкцій №2» та її діагностика.
Метою даної лабораторної роботи є діагностувати зовнішньоекономічну діяльність підприємства за допомогою сукупності відповідних індикаторів та проведення аналізу, на основі якого виявити певні проблеми і за необхідності знайти шляхи їх вирішення.
Основним об’єктом діагностування є зовнішньоекономічна діяльність такого підприємства як «Львівський завод залізобетонних конструкцій №2».
Предметом діагностування є безпосередньо показники,які ми діагностуємо.
До технічних засобів даної лабораторної роботи є: сайт Сміда, на якій розташована звітність підприємства за досліджуваний період 2012-2014роки; економічні підручники та методичні вказівки для виконання даної роботи.
ПАТ "Львівський завод залізобетонних виробів №2" засновано відповідно до наказу Української державної будівельної корпорації за №72 від 11.02.94р. шляхом перетворення державного підприємства у відкрите акціонерне товариство відповідно до наказу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15.06.93р. за №210/93.
Подій, які б привели до злиття, поділу, приєднання, перетворення, виділу майна - не було. Підприємство складається з наступних структурних підрозділів : заводоуправління, формувальний цех, цех ,,Полігон,, бетонозмішувальний цех, арматурний цех, ремонтно-механічний цех, енергоцех, транспортний цех, відділ технічного контролю , лабораторія , склад готової продукції , ремонтна група . Філій , дочірних підприємств, представництв, відокремлених підрозділів - немає .
Вхідні дані
Інформаційна база діагностики за 2012-2014 роки:
З1
Обсяг експорту
З2
Обсяг імпорту
З4
Собівартість продукції, призначеної на експорт
Л6
Вартість придбаної продукції на внутрішньому ринку
Ф22
Прибуток від операційної діяльності
Хід роботи
Публічне акцiонерне товариство " Львівський завод залізобетонних виробів"
Таблиця 1
Діагностика зовнішньоекономічної діяльності
№
з/п
Індикатори
Формули для розрахунку
Формули для розрахунку згідно матриці-вказівника
Критеріальні значення
Роки
2012
2013
2014
1
2
3
4
5
6
7
8
Прямий ефект від експорту
Чиста виручка від реалізації на експорт – Собівартість продукції, призначеної на експорт
З1 - З4
Збільшення
12537
9826
14328
Порівняльний ефект від експорту
Прибуток, отриманий від експортної діяльності – Прибуток, отриманий від реалізації аналогічного обсягу продукції на внутрішньому ринку
(З1 - З4) - Ф22 (ЗЕО)
Збільшення
8777
5695
8864
Рівень ефективності експорту
Прибуток від експортної діяльності / Собівартість продукції, призначеної на експорт
(З1 - З4) / З4
Збільшення
1,4
1,35
1,29
Порівняльний ефект від імпорту
Вартість придбаних товарів на внутрішньому ринку – Вартість придбаних товарів в аналогічному обсязі на іноземних ринках
Л6 - З2
Збільшення
-4862
-3541
-6852
ВИСНОВКИ
Здійснивши лабораторну роботу, яка стосується діагностики зовнішньоекономічної діяльності підприємства, я навчилась проводити дану діагностику, аналізувати та визначати за допомогою відповідних індикаторів значення показників, які необхідні для діагностики і вирішенні конкретних проблем підприємства та побудові прогнозів.
Проаналізувавши всі показники всіх видів діяльності,можемо визначити, що найкращі показники були у 2014 році, в 2012 році йде спад виробництва, а з 2013 до 2014 року спостерігається тенденція зростання.
Щодо індикатора прямий ефект від експорту, то тенденція падіння експорту у 2013 році пояснюється тим, що політичні та економічні події 2013 року, різке підняття курсу валюти негативно вплинуло на експорт, і тим більше на чистий ефект від нього, оскільки собівартість залишилась сталою, а виручка зменшилась. Для покращення даного показника, необхідно в першу чергу, стабілізувати економічний стан в країні, забезпечити сталий курс гривні і здійснити певні дослідження щодо пошуку потенційний клієнтів закордоном, оскільки їх ще поки не так багато. Та сама тенденція стосується і індикаторів порівняльний ефект від експорту, рівень ефективності експорту та порівняльний ефект від імпорту. В 2014 році все вирівнялось, підвищилось, але якщо ми будемо мати дані 2015 року то прогнозовано цифри підуть до спадання, оскільки в 2015 році знову відбувся різкий обвал гривні, подорожчання на сировину забезпечує високу собівартість продукції, а продаж з України не збільшує своїх обсягів через недостатню конкурентоспроможність. Тому для забезпечення зростаючої ЗЕД необхідні заходи держави спрямовані на стабілізацію економічної і політичної ситуації, а з боку даного підприємства заходи спрямовані на нові технології, підвищення якості продукції на налагодження зв’язків з вигідними постачальниками.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Національний депозитарій України. [Електронний ресурс]/ режим доступу: smida.gov.ua
2. Методичні вказівки з дисципліни: «Соціально-економічна діагностика в умовах глобалізації».
3. Соціально – економічна діагностика в умовах глобалізації. Посібник. О.Є.Кузьмін, О.Г.Мельник, Н.Я.Петришин, Л.С.Ноджак, О.С.Скибінський.- Львів:Видавництво Львівської політехніки, 2012 – 284с.