МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
СХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені Володимира Даля
Кафедра «Фінанси»
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «____«Фінанси корпорацій»_____»
Студент Глуховська Анна Ігорівна
……………………..
(підпис)
Група ЕКз-541…………………Варіант__1____
……………………..
(підпис)
Захищена з оцінкою …_________________________
(підпис)
Дата …………………………..
Сєвєродонецьк 2017
ВАРІАНТ № 1
Українські корпорації в сучасній економіці.
Аналіз фінансової звітності корпорації .
Розглянемо розвиток українських корпорацій на сучасному етапі, аналізуючи динаміку кількості корпорацій, розглянемо проблеми формування корпо-ративних відносин в умовах України та багато чого іншого.Ці дані наведені за даними Фонду державного майна України, які характеризують ті товариства , що були створені в процесі приватизації державних підприємств (у 1992 році був прийнятий Закон України „Про приватизацію державного майна”).
Аналізуючи ці дані, можна визначити, що загальна кількість корпорацій на початок 2002 року становила 34426, з них корпорацій відкритого типу – 35,4%, закритого типу – 64,6%. Згаданий процес відбувався протягом кількох етапів: 1992-1993 роки – початок процесу приватизації, виникнення та початкове становлення корпорацій на сучасному етапі; 1994-1999 роки максимальне зростання кількості корпорацій; 2000-2002 роки – реорганізація збанкрутілих підприємств, економічний розвиток тих,що залишилися. Сучасна корпоратизація в Україні передбачає формування та функціонування „комерційних” корпорацій відкритого та закритого типів; корпорацій відкритого типу в процесі акціонування державних підприємств і товариств з обмеженою відповідальністю.
1.Загальна кількість простих корпорацій за 1998-2001 роки в середньому зменшувалася на 16% за рік. Станом на 1 січня 2002 року корпорацій відкритого типу налічувалося 12171, що на 1292, або 12%, більше, ніж у 1998 році, та на 82 більше, ніж на 1 січня 2001-го.Дані Держкомстату України, свідчать, що нині відбувається процес не тільки створення корпорацій, а й ліквідації. Так, за 2002 рік було створено 7,4% всіх об’єктів Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), а ліквідовано 1,6%.
2. Кількість створених та ліквідованих об’єктів ЄДРПОУ.
Аналізуючи динаміку розміру державної частки майна (акцій) корпорацій України за 1998-2001 роки , можна зробити наступний висновок. На 1 січня 2002 року вартість частки майна, що належить державі, становила10746,9 млн. грн., що в 3,4 рази більше рівня 1998 року, в 1,9 – 1999 року та в 1,8 рази вище рівня 2000-го. Значні її обсяги були в корпораціях Дніпропетровської, Донецької, Івано-Франківської, Київської областей (відповідно 1389,7 млн., 906,4 млн., 837 млн. та 4803,3 млн. грн.).Аналіз динаміки корпорацій за відсотком приватизованого майна по Україні свідчить, що в 2001 році більше половини корпорацій (54,7) мали значну частку приватизованого майна (від 70 до 99,9%), а 309 корпорацій вже закінчили розміщення державної частки майна. На той же період найбільше корпорацій, в яких майно повністю приватизовано, діяло у Вінницькій (88), Черкаській (18) та Закарпатській (17) областях тенденція кількості корпорацій взагалі та по їх видах пов’язана з недостатньо розвинутими ринковими відносинами та непропорційним переливом капіталу між галузями економіки, що в свою чергу зумовлено відсутністю системи підлагодженого механізму кругообігу в економіці;
2000-2002 роки характеризуються тим, що корпорації мають тенденцію до удосконалення існуючої організації системи управління виробництвом, персоналом, маркетингом, дивідендною політикою та іншими сферами.
2.
Оцінювання фінансового стану корпорації здійснюється на основі аналізу її фінансової звітності. Аналізувати звітність фірми ви навчилися, опановуючи дисципліни «Бухгалтерський облік і аудит», «Фінансовий аналіз». Треба згадати основні методи аналізу — горизонтальний та вертикальний, знати їх значення. Що стосується фінансового стану корпорації, то на Заході застосовується метод коефіцієнтів — відносних показників. Потрібно знати основні групи коефіцієнтів, важливість їх застосування, позитивні та негативні сторони.
Існують такі групи коефіцієнтів:
-Коефіцієнти ліквідності, на підставі яких оцінюється здатність корпорації платити за короткостроковими зобов’язаннями у визначені строки.
-Коефіцієнти управління активами дають змогу оцінити ефективність вкладення коштів у активи (як у загальну суму, так і за окремими статтями (товарно-матеріальні запаси, дебіторська заборгованість, основні фонди). Коефіцієнти обчислюються діленням обсягів продажу на суму тієї чи тієї статті, у такий спосіб визначається, скільки разів витрати за статтею обернуться у вартості проданих товарів. Що більше оборотів зробить стаття витрат, то ефективнішим є її використання.
-Коефіцієнти управління пасивами застосовують для оцінювання стабільності корпорації. За даними показниками визначаються традиційні межі. Наприклад, у США небажано мати коефіцієнт боргу більший за 50 %.
-Коефіцієнти управління акціонерним капіталом дають можливість акціонерам оцінити дохідність вкладеного в дану корпорацію капіталу. Акціонера цікавить прибутковість акції, дохід на акцію, співвідношення поточної ціни акції та доходу на акцію (Р/Е), співвідношення ринкової та балансової цін на акцію.
-Коефіцієнти прибутковості розкривають спільний вплив ліквідності, управління активами, пасивами і акціонерного капіталу на результати господарської діяльності. Можна виділити показники прибутковості вкладень у корпорацію та показники прибутковості продажу.
Найважливішим показником прибутковості є коефіцієнт «чистий прибуток / загальна сума активів», який визначає, наскільки ефективно корпорація використовує свої активи.Треба не забувати, що глибокий аналіз методом коефіцієнтів передбачає обчисленн я показників та їх порівняння за кілька років, зіставлення показників корпорації із середніми за галуззю.
Окрім коефіцієнтів застосовуються ще спеціальні методи. Потрібно знати формулу (метод) Дюпона (вперше її було застосовано фінансовими аналітиками американської корпорації «Дюпон Корпорейшн»). Сутність цього методу полягає в тому, що обчислюється показник ефективного використання активів та віддачі акціонерного капіталу. Формула Дюпона з’єднує показник ефективності фінансових операцій (процентний вираз прибутку, одержаного від продажу) з показником оборотності загальної суми активів і широко застосовується для планування прибутку.Серйозним питанням в аналізі корпоративних фінансів є прогнозування можливих банкрутств. Необхідно опанувати метод американського економіста І. Альтмана, що має назву «багатоваріантний аналіз відмінних ознак» (multiple discriminant analysis). З безлічі коефіцієнтів, кількість яких наближається до 60, Альтман виокремив 4:
1) /
2) /
3) /
4) /
Індекс Альтмана є функцією від названих показників, які характеризують економічний потенціал підприємства та результати його роботи за минулий період. Загальний вигляд цього індексу (індексу кредитоспроможності) такий:
/
Альтман визначив граничні, критичні показники. Якщо сума всіх коефіцієнтів менше від 1,1, то це свідчить про високу ймовірність банкрутства компанії, менше від 2,6 — мала ймовірність банкрутства, більше від 2,6 — ознак банкрутства нема.
У західній літературі висловлюються сумніви з приводу результативності цього методу, хоча він і знаходить практичне застосування.Слід уявляти цілі, що ставлять перед собою аналітики різних сфер, обчислюючи коефіцієнти. Аналітики із кредиторів визначають насамперед коефіцієнти платоспроможності. Інвестори в цінні папери корпорації цікавляться кількістю показників. Для оцінювання акцій належить знати як загальний фінансовий стан корпорації, так і рух прибутку, рівень ринкових цін на акції. Менеджери у відділах корпорацій аналізують коефіцієнти, зважаючи на свої проблеми. Після цього складається спільний аналітичний документ, на основі якого оцінюється загальний фінансовий стан корпорації, виявляються вразливі сторони, пропонуються основні напрями розвитку на найближчу перспективу.
Задача 1
Корпорація «Мєга» планує фінансування нової програми з розширення виробничої діяльності через залучення фондів у таких пропорціях (розподіл відповідає поточній структурі капіталу):
довгостроковий борг – 30%;
привілейовані акції – 10%;
випуск нових звичайних акцій – 20%;
нерозподілений прибуток – 20%;
Витрати, пов’язані з випуском і передплатою на акції, не враховуються. Боргові інструменти будуть випущені з купонною ставкою 12%; дивіденди за привілейованими акціями – 9%. Поточна ціна акції – 50 дол., ціна нової випущеної акції – 45 дол. Поточний дивіденд на 1 акцію – 2,25дол. У майбутньому на зростання дивідендів впливатиме 10% інфляція.
Визначте середньозважену ціну капіталу корпорації WACC.
Рішення:
1. Знаходимо передбачувана дохідність звичайної нової акції:
(2,25/ 45) + 0,10 = 0,05+ 0,10 = 0,15 = 15 %;
де 0,10 - інфляційна ставка.
2. Знаходимо дохідність обігової акції:
(2,25 / 50) + 0,10 = 0,045 + 0,10 =0,145= 14,5 %;
3. Знаходимо зважену ціну кожного джерела та підсумовуємо:
30 * 0,12 = 3,6 %;
10 * 0,09 = 0,9 %;
20 * 0,15 = 3 %;
20 * 0,145 = 2,9 %.
4. Знаходимо середньозважену ціну капіталу:
3,6 + 0,9 + 3 + 2,9 = 10,4 %.
Відповідь: середньозважена ціна капіталу підприємства ,,WACC,, складає: 10,4 %.
Використана література
Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика: Пер. с англ. Изд. 16-е – М.: ИНФРА-М, 2008. – 514 с.
Політична економія. Підручник / За ред.. В.Г. Федоренко. – К.: Алерта, 2015. – 487 с.
Політична економія: Підручник / За ред. Ніколенко Ю.В. — К.: Центр учбової літератури, 2009. — 632 с
Щетинін А.І. Політична економія. Підручник. – К. : Центр учбової літератури, 2011. – 480 с.
Экономикс: принципы, проблемы и политика: Учебник - 19-е изд.,англ. /Макконнелл К.Р., Брю С.Л., Флинн Ш.М. – М.: НИЦ ИНФРА-М, 2015. – 1028 с.
Экономическая теория: политэкономия: Учебник/ Под ред. В.Д. Базилевича. – М.: Рыбари; К.: Знання, 2009. – 870 с.