МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНІЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ „ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра
обліку та аналізу
РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА
з дисципліни:
„Теорія економічного аналізу”
Номер шифру залікової книжки
Група №
ЗМІСТ
Вступ 3
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА. Класифікація і характеристика видів економічного аналізу
1. Види економічного аналізу 5
2. Види економічного аналізу за об’єктами управління та їх характеристика 6
РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА
Частина І. Комплексний аналіз господарської діяльності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів
Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці 8
Аналіз необоротних активів 9
Аналіз оборотних активів 12
Аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності
Аналіз динаміки обсягів реалізації продукції 13
Аналіз динаміки обсягів та структури витрат звичайної діяльності 13
Аналіз динаміки обсягів та структури операційних витрат 14
Аналіз фінансових результатів та фінансового стану ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Аналіз фінансових результатів та рентабельності 15
Аналіз фінансового стану 17
Узагальнення результатів діяльності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос» 21
Частина ІІ. Факторний аналіз 22
Частина ІІІ. Комплексний економічний аналіз 27
ВИСНОВКИ 31
Список використаних джерел 32
Додатки 33ВСТУП
У нових умовах формування ринкових відносин, функціонування підприємств із різними формами власності необхідно шукати нові шляхи підвищення ефективності суспільного виробництва, а також уміло використовувати економічні методи керування підприємством.
У цьому зв’язку зростає роль економічного аналізу, що є функцією керування. Такий аналіз дозволяє одержати нові характеристики досліджуваного об’єкта дослідження і застосувати обґрунтоване управлінське рішення, що веде до досягнення мети об’єкта.
В сучасних умовах необхідна система знань про основи економічного аналізу господарської діяльності, його методах і методології, вміти використовувати економіко-логічні й економіко-математичні методи і моделі при вивченні економічних процесів, що відбуваються на виробничих підприємствах, навчитися методики аналізу головних показників, що характеризують господарську діяльність підприємства, з метою прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Володіння прийомами і методами економічного аналізу створює підґрунтя для розвитку їх економічного мислення, набуття здатності сприймати економічні процеси, що відбуваються на підприємствах (а також в інших об’єктах управління) у всій їх багатогранності і взаємозумовленості.
Це особливо важливо в умовах розвитку і поглиблення ринкових засад в нашій економіці, які об’єктивно ускладнюють завдання у сфері прийняття управлінських рішень на кожному підприємстві, на кожному об’єкті управління.
Вивчення економічного аналізу підвищує рівень загальної економічної й аналітичної підготовки, створює необхідні основи для поглибленого вивчання галузевого аналізу, дозволяє засвоїти методику і методологію побудови аналізу і використовувати у своїй практичній діяльності моделей дослідження, а також набути навички практичної роботи з ними, направити творчу думку на удосконалювання організації і методики економічного аналізу відповідно до вимог теорії і практики ринкового господарства.
Метою виконання розрахункової роботи є засвоєння студентами знань щодо використання методики і техніки проведення економічного аналізу.
Завдання виконання розрахункової роботи полягає у формуванні чіткої і змістовної відповіді на теоретичні питання та розв’язанні практичних завдань.
Розрахункова робота складається із теоретичної і практичної частини. У теоретичній частині висвітлено таке питання: «Аналіз трудових ресурсів та оплати праці. Аналіз продуктивності праці та трудомісткості продукції». Практична частина складається з комплексного аналізу господарської діяльності підприємства, де оцінюється його загальний фінансовий стан; факторного аналізу, де проаналізовано вплив результуючих показників на фонд оплати праці і обсяг реалізованої продукції. В розділі «Порівняльна комплексна оцінка» досліджуємо ефективність роботи власного підприємства, порівняння його з іншими підприємствами в молочній галузі та виборі найбільш перспективного. Практична частина виконується на основі фінансової звітності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос» за 2011-2012 рр., яке займається виробництвом паперових канцелярських виробів.
Джерелом для розрахунку фінансових результатів є регулярна інформація «Баланс», «Звіт про фінансові результати», «Звіт про рух грошових коштів», «Примітки до річної фінансової звітності», яка відображені на Єдиному інформаційному масиві даних про емітентів цінних паперів - інтернет-порталі www.smida.gov.ua. Ця офіційна система надає доступ до інформації про акціонерні товариства та професійних учасників фондового ринку України.
ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА. Класифікація і характеристика видів економічного аналізу
1. Види економічного аналізу
Економічний аналіз як самостійна наука у процесі свого розвитку розділився на окремі види. Вони розрізняються за видом діяльності, об'єктом, предметом, часом, методикою, програмою дослідження тощо і класифікуються за такими ознаками:
– галузь, вид економічної діяльності;
– спрямованість у часі дослідження;
– строк прогнозування, особливості господарської діяльності;
– просторова ознака;
– користувачі аналізу;
– ступінь охоплення об'єктів дослідження;
– зміст програми аналізу;
– сфера застосування;
– зміст аналізу;
– предмет аналізу;
– методика вивчення об'єктів (табл. 1).
Таблиця 1
Класифікація видів економічного аналізу
Класифікаційна ознака
Вид аналізу
1
2
Вид економічної діяльності
За окремими видами економічної діяльності або за їх сукупністю
Спрямованість у часі дослідження
Ретроспективний (наступний, історичний), перспективний (попередній, прогнозний)
Строк прогнозування, особливості господарської діяльності та управління
Оперативний, тактичний, стратегічний
Просторова ознака
Внутрішньогосподарський, міжгосподарський
Користувачі результатів аналізу
Внутрішній, зовнішній
Ступінь охоплення об'єктів аналізу
Суцільний, вибірковий
Зміст програми аналізу
Комплексний, тематичний
Сфера застосування
Виробничий, фінансовий, стратегічний
Продовження табл.1
1
2
Зміст аналізу
Загальноекономічний, техніко-економічний
Методика вивчення об'єктів
Порівняльний, трендовий, факторний, маржинальний, функціонально-вартісний, ситуаційний та ін.
Крім цього, аналіз може бути глибшим, детальнішим у разі вивчення окремих складових економічної діяльності або більш загальним і охоплювати декілька видів діяльності. Наприклад, аналіз можна здійснювати не тільки в цілому по промисловості, а й за її галузями: добувна промисловість (видобування енергетичних, неенергетичних матеріалів), обробна (харчова, легка промисловість, виробництво деревини та виробів з дерева, хімічна та нафтохімічна промисловість, машинобудування тощо). Іноді виникає потреба у вивченні сукупності видів діяльності, що дає змогу вивчати їх у взаємозв'язку та єдності. Серед таких, зокрема, можна назвати паливно-енергетичний, агропромисловий, військово-промисловий комплекси. Проте у будь-якому разі при проведенні аналітичних процедур керуються спеціальними методиками, методами, програмами дослідження, які враховують специфіку виробництва, реалізації продукції, робіт, послуг вказаних вище галузей економічної діяльності.
Залежно від спрямованості у часі дослідження аналіз буває ретроспективний (наступний, історичний) і перспективний (попередній, прогнозний). Ретроспективний аналіз пов'язаний із вивченням господарських процесів діяльності, що вже відбулися, тобто він спрямований у минуле і вивчає факти й результати за операціями, процесами, які вже здійснилися. Для ретроспективного аналізу використовуються традиційні, добре розроблені методики, які вимагають від працівників аналітичної служби більше уваги, ніж професіоналізму і вміння передбачати ситуацію та інтуїції.
2. Види економічного аналізу за об’єктами управління та їх характеристика
За об'єктами управління економічний аналіз поділяється на: техніко-економічний, фінансовий, управлінський, маркетинговий, аналіз зовнішньоеконо-
мічної діяльності тощо.
Техніко-економічний - проводиться технічними службами підприємства. Вивчає взаємодії технічних і економічних процесів і встановлення їх впливу на економічні результати діяльності підприємства.
Фінансово-економічний - проводиться фінансовою службою підприємства, фінансовими і кредитними органами. Основна увага приділяє фінансовим результатам діяльності підприємства.
Управлінський - проводиться всіма службами підприємства з метою надання керівництву інформації, необхідної для планування, контролю та прийняття оптимальних управлінських рішення, вироблення стратегії і тактики з питань фінансової політики, маркетингової діяльності, вдосконалення техніки, технології, організації виробництва, носить оперативний характер, результати його є комерційною таємницею .
Соціально-економічний - проводиться економічними службами управління, соціологічними лабораторіями, статистичними органами. Вивчає взаємозв'язок соціальних і економічних процесів, їх вплив один на одного і на економічні результати господарської діяльності.
Економічно-екологічний - проводиться органами охорони навколишнього середовища, економічними службами підприємства. Досліджує взаємодію екологічних та економічних процесів, пов'язаних із збереженням і поліпшенням навколишнього середовища і витратами на екологію.
Економічно-статистичний - проводиться статистичними органами. Застосовується для вивчення масових суспільних явищ на різних рівнях управління.
Маркетинговий - проводиться службою маркетингу підприємства. Застосовується для вивчення зовнішнього середовища підприємства, ринків сировини та збуту готової продукції, її конкурентоспроможності, попиту і пропозиції, комерційного ризику, формування цінової політики, розробки тактики і стратегії маркетингової діяльності.
Частина ІІ. Комплексний аналіз господарської діяльності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
1. Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів проведемо за наступними пунктами.
1.1. Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці. Аналіз трудових ресурсів включає оцінку динаміки чисельності працівників підприємства та їх структури, аналіз оплати праці – динаміки середньої заробітної плати працівників підприємства.
Таблиця 1
Аналіз динаміки трудових ресурсів та витрат на оплату праці
Показник
2009
2010
2011
2012
Відхилення 2012 від 2011 р.
Темп росту, %
Абсо-лютне
Віднос-не %
Середньооблікова чисельність працівників, чол.
259
232
228
217
-11
-4,82
95,18
ФОП, тис.грн.
3 618
3968,3
4587
3 374,00
-1213
-26,44
73,56
Середньорічна оплата праці одного працівника, тис. грн.
13,97
17,10
20,12
15,55
-4,57
-22,72
77,28
Середньомісячна оплата праці одного працка, тис. грн.
1,16
1,43
1,68
1,30
-0,38
-22,72
77,28
Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис.грн.
64,38
105,52
104,30
82,76
-21,54
-20,65
79,35
Рис.1. Динаміка середньорічного виробітку продукції
ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Рис. 2. Динаміка ФОП ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
У 2012 році порівняно з 2011 середньооблікова чисельність працівників зменшилась на 11 працівників, зменшено фонд оплати праці на 1213 тис. грн. (26,44%). Відповідно зменшилась середньорічна оплата праці одного працівника на 4,57 тис. грн.
1.2. Аналіз необоротних активів
Такий аналіз включає аналіз динаміки та структури усіх необоротних активів підприємства. Результати аналізу представлені у табличній формі (табл.2) з описом кожного елементу.
Таблиця 2
Динаміка, склад та структура необоротних активів
ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Темпи росту, %
Сума,
тис. грн.
Струк-тура%
Сума,
тис. грн.
Струк-тура%
Абсолют-не, тис. грн.
Струк-турне, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Нематеріальні активи
7
0,06
3
0,03
-4
-0,04
0,00
Незавершене будівництво
1840
16,52
11084
99,76
9244
83,24
0,00
Основні засоби
9270
83,21
24
0,22
-9246
-82,99
0,26
Довгострокові фінансові інвестиції
24
0,22
0
0,00
-24
-0,22
0,00
Довгострокова дебіторська за боргованість
0
0,00
0
0,00
0
0,00
0,00
Відстрочені податкові активи
0
0,00
0
0,00
0
0,00
0,00
Продовження табл.2
1
2
3
4
5
6
7
8
Інші необоротні активи
0
0,00
0
0,00
0
0,00
0,00
Разом необоротних активів
11141
100
11111
100
-30
-
99,73
З табл.2 видно, що нематеріальні активи у 2012 році, в порівнянні з 2011 роком, зменшилися на 4 тис. грн., тобто на 42,86%.
Незавершине будівництво у 2012 році, в порівнянні з 2011 роком, зменшилося на 1840 тис. грн., тобто на 100%.
Основні засоби у 2012 році, в порівнянні з 2011, збільшилися на 1778 тис. грн., тобто на 19,18%.
Довгострокові фінансові інвестиції у 2012 році, в порівнянні з 2011 роком не змінились.
Довгострокової дебіторської заборгованості, інших необоротних активів у ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»у 2011-2012 роках не має.
Загальна кількість необоротних активів у підприємства станом на 2011 році є на суму 11141тис. грн., а у 2012 році – на суму 11075 тис. грн., що менше на 0,59%, або на 66 тис. грн.
Розрахуємо показники стану основних засобів.
Визначимо коефіцієнт зносу, який визначається за формулою:
(1)
Так, для 2011 року Кзм (5736/15033) і становить 0,38, що означає, що 38% основних фондів списано на витрати виробництва. Для 2012 року аналогічний показник Кзм (6158/17242) становить 0,38. Тобто змін частки основних фондів, що списуються на виробництво не спостерігається.
Визначимо коефіцієнт придатності, який визначається за формулою:
(2)
Так, для 2011 року Кпридат (9270/15033) і становить 0,62, тобто 62% основних фондів придатні для експлуатації в процесі господарської діяльності. А для 2012 року - Кпридат (11084/17242) і становить 0,624. Спостерігається збільшення частки основних фондів придатних для експлуатації в процесі господарської діяльності.
Визначимо коефіцієнт вибуття, який вираховується за формулою:
(3)
Для 2011 року Кв (0/14734) і становить 0, для 2012 року даний показник теж становить 0 (0/16873).
Визначимо коефіцієнт оновлення основних засобів, який обчислюється за формулою:
(4)
Так, для 2011 року Конов (299/15033) і становить 0,02, тобто є 2% основних фондів у їх загальній кількості на кінець року. Для 2012 року Конов (369/17242) становить 0,02.
Визначимо коефіцієнт приросту, який обчислюється за формулою:
(5)
Для 2011 року Кпр ((299-0)/14734) і становить 0,02. Для 2012 року даний показник становить 0,022 ((369-0)/16873) . Спостерігається значне збільшення приросту основних засобів.
Визначимо фондовіддачу, яка визначається за формулою:
Фв = (6)
Так, для 2011 року Фв (23781/9382,5) і становить 2,53. Для 2012 року Фв (17958/11097) становить 1,62. Спостерігається зменшення фондовіддачі.
Визначимо фондомісткість, яка визначається за формулою:
Фм = (7)
Для 2011 року Фм (9382,5/23781) і становить 0,4. А для 2012 року Фм (11097/17958) становить 0,62. Тобто спостерігається збільшення фондомісткості товарів.
1.3. Аналіз оборотних активів. Включає розрахунок зміни обсягів та структури. Результати дослідження представити у формі таблиці (табл. 3).
Таблиця 3
Динаміка та структура оборотних активів ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Сума,
тис. грн.
Струк-тура, %
Сума,
тис. грн.
Струк-тура,%
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приро-сту, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Оборотні активи, в т. ч.:
9626
100
7476
100
-2150
0,00
-22,34
Запаси:
6878
71,45
7291
97,53
413
26,07
6,00
- виробничі запаси
1242
18,06
1674
22,96
432
4,90
34,78
- поточні біологічні активи
0
0
0
0
0
0,00
0,00
- незавершене виробництво
584
8,49
477
6,54
-107
-1,95
0,00
- готова продукція
4292
62,40
4183
57,37
-109
-5,03
0,00
- товари
760
11,05
957
13,13
197
2,08
100,00
Векселі одержані
0
0
0
0
0
0,00
0,00
Дебіторська заборгованість за товари роботи і послуги:
2416
25,10
101
1,35
-2315
-23,75
-95,82
- чиста реалізаційна вартість
2416
100
1013
100
-1316
0,00
-54,47
- первісна вартість
2416
100
1100
100
-1316
0,00
-54,47
- резерв сумнівних боргів
0
0
87
0
87
0,00
0,00
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
126
1,31
7
0,09
-119
-1,22
-94,44
- з бюджетом
116
92,06
0
0,00
-116
-92,06
-100,00
- за виданими авансами
0
0,00
0
0,00
0
0,00
0,00
- із внутрішніх розрахунків
10
0
7
0
-3
0,00
0,00
Інша поточна дебіторська заборгованість
122
1,27
47
0,63
-75
-0,64
-61,48
Поточні фінансові інвестиції
0
0
0
0
0
0,00
0,00
Грошові кошти та їх еквіваленти:
84
0,87
30
0,40
-54
-0,47
-64,29
- в національній валюті
84
100,00
30
100,00
-54
0,00
-64,29
- в іноземній валюті
0
0,00
0
0,00
0
0,00
0,00
Інші оборотні активи
0
0,000
0
0,000
0
0,00
0,00
У 2012 році, порівняно з попереднім, відбулось зменшення загальної суми оборотних активів на 2150 тис. грн. Найбільше збільшилися виробничі запаси на 432 тис. грн., а найбільше зменшилася дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги - на 2315 тис. грн. (95,82%)
2. Аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності
2.1. Аналіз динаміки обсягів реалізації продукції.
Обсяг реалізованої продукції у 2011 році становив 23781 тис. грн., а у 2012 – 17958 тис. грн. Тобто обсяг реалізованої продукції зменшився на 5823 тис. грн., або 24,49%.
2.2. Аналіз динаміки обсягів та структури витрат звичайної діяльності (в розрізі за видами діяльності).
Результати дослідження представити у табличній формі (табл. 4).
Таблиця 4
Динаміка та структура обсягів реалізації та витрат діяльності
ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Сума, тис. грн.
Структура, %
Сума,
тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
1
2
3
4
5
6
7
8
1.Обсяг реалізованої продукції
23781
—
17958
—
-5823
—
-24,49
2.Витрати звичайної діяльності, разом
19143
100,0
17473
100,0
-1670
0,0
-8,72
2.1.Витрати операційної діяльності, в т.ч.
17093
89,3
15423
88,3
-1670
-1,0
-9,77
- собівартість реалізованої продукції
14172
74,0
11935
68,3
-2237
-5,7
-15,78
- адміністративні витрати
1961
10,2
2181
12,5
220
2,2
11,22
- витрати на збут
885
4,6
1285
7,4
400
2,7
45,20
- інші операційні витрати
75
0,4
22
0,1
-53
-0,3
-70,67
2.2.Витрати фінансової діяльності
2050
10,7
2050
11,7
0
1,0
0,00
2.3.Витрати інвестиційної діяльності
0
0,0
0
0,0
0
0,0
-
Витрати звичайної діяльності у 2011 році становили 19143 тис. грн., а у 2012 – 17958 тис. грн., що є меншими на 1670 тис. грн., або на 8,72%.
В тому числі:
Витрати операційної діяльності у 2011 році становили 17093 тис. грн., а у 2012– 15423тис. грн., що є меншими на 1670 тис. грн., або на 9,77%.
Собівартість реалізованої продукції у 2011 році становила 14172 тис. грн., а у 2012 – 11935 тис. грн., що є меншим на 2237 тис. грн., або на 15,78%.
Адміністративні витрати у 2011 році становили 1961 тис. грн., а у 2012 – 2181 тис. грн., що є більшим на 220 тис. грн., або на 11,22%.
Витрати на збут у 2011 році становили 885 тис. грн., а у 2012 – 1285 тис. грн., що є більшим на 400 тис. грн., або на 45,20%.
Інші операційні витрати у 2011 році становили 75 тис. грн., а у 2012 – 22 тис. грн., що є меншим на 53 тис. грн., або на 70,67%.
Витрати фінансової діяльності у 2011 році становили 2050 тис. грн., а у 2012 – 2050 тис. грн., тобто не змінились.
2.3. Аналіз динаміки обсягів та структури операційних витрат . Результати представлені в табл. 5
Таблиця 5
ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолют-не, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
Операційні витрати, разом
17042
100
12995
100
-4047
-
-23,75
Матеріальні витрати
9004
52,83
7362
56,65
-1642
3,82
-18,24
Витрати на оплату праці
4783
28,07
3374
25,96
-1409
-2,10
-29,46
Відрахування на соціальні заходи
1801
10,57
1271
9,78
-530
-0,79
-29,43
Амортизація
524
3,07
399
3,07
-125
0,00
-23,85
Інші операційні витрати
930
5,46
589
4,53
-341
-0,92
-36,67
Як видно, операційні витрати зменшилися з 17042 тис. грн. у 2011 році, до 12995 тис. грн., тобто на 4047 тис. грн., або на 23,75 %.
В тому числі:
Матеріальні витрати зменшилися з 9004 тис. грн. у 2011 році, до 7362 тис. грн., тобто на 1642 тис. грн.
Витрати на оплату праці зменшилися з 4783 тис. грн. у 2011 році, до 3374 тис. грн., тобто на 1409 тис. грн., або на 29,46 %.
Відрахування на соціальні заходи зменшилися з 1801 тис. грн. у 2011 році, до 1271 тис. грн., тобто на 530 тис. грн., або на 29,43 %.
Амортизація зменшилася з 524 тис. грн. у 2011 році до 339 тис. грн. у 2012 році. Тобто на 125 тис. грн., або на 23,85 %.
Інші операційні витрати зменшилися з 930 тис. грн. у 2011 році, до 589 тис. грн. у 2012 році, тобто на 341 тис. грн., або на 36,67 %.
Розрахуємо показник витрат на 1 гривню вартості продукції, який визначається як відношення суми операційних витрат до обсягу реалізованої продукції.
Так для 2011 року даний показник становить 0,72 грн. (17042/23781), а для 2012 року такий показник становить 0,72 грн. (12995/17958). Тобто змін показника витрат на 1 грн. вартості продукції не спостерігається .
3. Аналіз фінансових результатів та фінансового стану ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
3.1. Аналіз фінансових результатів та рентабельності.
Проаналізуємо рівень і динаміку показників прибутку (збитку) за видами діяльності, а також показник чистого прибутку за досліджуваний період. Результати представимо в табл. 6.
Таблиця 6
Динаміка прибутків (збитків) ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос» за досліджуваний період
Стаття
За попередній
період
За звітний
період
Відхилення (+,-)
Темп росту, %
абсолютне
відносне, %
1
2
3
4
5
6
Валовий прибуток (збиток)
5993
6023
30
0,50
100,50
Продовження табл.6
1
2
3
4
5
6
Прибуток (збиток) від операційної діяльності
3120
2586
-534
-17,12
82,88
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування
1070
1267
197
18,41
118,41
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності
824
907
83
10,07
110,07
Чистий прибуток (збиток)
824
907
83
10,07
110,07
З табл.5 видно, що валовий прибуток зріс на 0,5%, або на 30 тис. грн., з 5593 тис. грн. у 2011 році до 6023 тис. грн. у 2012 році.
Прибуток від операційної діяльності зменшився на 17,12 %, або на 534 тис. грн., з 3120 тис. грн. у 2011 році до 2586 тис. грн. у 2012 році.
Від своєї фінансової діяльності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос» отримало прибутки у 2011 році у сумі 824 тис. грн., а у 2012 році отримало чистий прибуток у сумі 907 тис. грн.
Прибутку від надзвичайної діяльності немає.
Рис.3. Динаміка прибутків (збитків) за досліджуваний період
Як видно, валові прибутки ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос» мають тенденцію до зростання, що пов’язане із збільшенням кількості реалізованої продукції. І хоч витрати також зростали, проте із меншими темпами, ніж обсяги продукції. Фінансова діяльність підприємства виявляється ефективною, оскільки від такої діяльності підприємство отримує прибутки.
Розрахуємо показник рентабельності продукції, який визначається за формулою:
Рп = (6)
Так, для 2011 року Рп (824/20165) і становить 0,04, а для 2012 року цей показник становить 0,05 (907/17958).
Розрахуємо показник рентабельності капіталу, який визначається за формулою:
Рк = (7)
Так, для 2011 року Рк (824/((6576+7400)/2)) і становить 0,12, у 2012 року цей показник не змінився.
3.2. Аналіз фінансового стану
3.2.1. Аналіз ліквідності і платоспроможності
На цьому етапі аналізу фінансового стану оцінюється спроможність підприємства погасити свої поточні зобов’язання та проводиться розрахунок і аналіз динаміки відносних показників ліквідності і платоспроможності.
Таблиця 7
Відносні показники ліквідності і платоспроможності
ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Нормативне значення
Значення показника
Відхилення (+, -)
Попередній період
Звітний період
Абсолютне
Темпи приросту, %
1
2
3
4
5
6
1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності
>0,2
0,02
0,003
-0,017
-85,00
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності
>0,7
0,54
0,1
-0,44
-81,48
3. Коефіцієнт поточної ліквідності
>1
1,87
0,74
-1,13
-60,43
4. Власні оборотні кошти
-
4486
-3803
-8289
-184,77
Коефіцієнт абсолютної ліквідності: Кал = ,
де А1 – суми за всіма статтями грошових коштів та їх еквівалентів, тобто гроші, які можна використати для поточних розрахунків у міру потреби. До цієї групи також належать короткострокові фінансові вкладення, цінні папери, які можна прирівняти до грошей (рядки 150,220,230,240 активу балансу);
П1 – це кредиторська заборгованість (рядки 530-610), розрахунки за дивідендами, вчасно не погашені кредити (за даними додатку до балансу);
П2 – короткострокові кредити банків (рядок 500), поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями (рядок 510), векселі видані (рядок 520).
Кал2011=(84)/(69+2061+11+601+227+684+1133+354) = 0,02
Кал2012=(30)/(6996+69+1795+18+450+152+301+1453+45) = 0,003
Це означає, що в 2011 і 2012 роках в найкоротші терміни підприємство може
погасити свої поточні зобов’язання лише на 2% і 0,3% відповідно, платоспроможність є дуже низькою і у 2011 і у 2012 році.
2) Коефіцієнт швидкої ліквідності: Кшл = ,
де А2 – активи, перетворення яких у гроші потребує певного часу. До цієї групи належить і дебіторська заборгованість (рядки 160-210 ).
Ккл2011 = (84+2416+116+10+122)/5140= 0,54
Ккл2012 = (30+1013+7+47)/11279= 0,1
У 2012 році є більша ймовірність того, що підприємство зможе погасити поточні зобов’язання у разі критичного його стану.
Коефіцієнт поточної ліквідності: Кпл = ,
де А3 – це статті розділу II активу балансу, які охоплюють запаси та інші оборотні активи (рядки 100-140, 250)
Кпл2011=(2748+1242+584+4292+760)/5140 = 1,87
Кпл2012=(1097+1674+477+4183+957)/11279 =0,74
І у 2011 році показник поточної ліквідності досягає нормативного значення, це свідчить про те, що оборотні активи покривають поточні зобов’язання, кредитори можуть бути впевненими, що їм повернуть їхні кошти, а от у 2012 році ні.
ВОК = Оборотні активи підприємства – Поточні зобов’язання підприємства
3.2.2.Аналіз ділової активності підприємства
Проведення аналізу ділової активності підприємства полягає в оцінці показників, котрі відображають динаміку господарських процесів та рівень ефективності використання ресурсів підприємства.
Аналіз ділової активності підприємства проводимо у такій послідовності:
1. Оцінити економічний потенціал підприємства, шляхом порівняння темпів зміни прибутку, доходу від реалізації та активів підприємства.
2. Дослідити ефективність використання ресурсів підприємства шляхом розрахунку та аналізу показників ділової активності.
3. Дослідження ділової активності підприємства доцільно завершити розрахунком показника стійкості економічного зростання та тривалості операційного і фінансового циклів.
Узагальнимо отримані результати в табличній формі (табл. 8).
Таблиця 8
Показники ділової активності ПАТ «Львiвська фабрика паперово-бiлових виробiв «Бiбльос»
Показники
Значення показника
Відхилення (+, -)
Поперед-ній період
Звітний період
Абсо-лютне, тис. грн.
Темпи приросту, %
1
2
3
4
5