МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ІНСТИТУ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА МАРКЕТИНГУ І ЛОГІСТИКИ
КУРСОВА РОБОТА
З дисципліни
«Вступ до фаху «Маркетингу»»
На тему:
«Організаційне забезпечення маркетингової діяльності
туристичного підприємства «ЮнітТур»
Зміст
Вступ ……………………………………………………………………………….. ..3
Розділ 1. Роль та місце маркетингу в ринкових умовах господарювання…………………………………………………………….....4
Розділ 2. Сучасні вимоги щодо професійно-кваліфікаційної характеристика фахівця з маркетингу, його роль у забезпечення ефективної діяльності підприємства в умовах конкурентного середовища…………………………………………………………………...10
Розділ 3. Організаційно - функціональне забезпечення маркетингової діяльності на ТП «ЮнітТур»………………………………15
Висновки …………………………………………………………………....25
Список використаної літератури …………………………………………..26
ВСТУП
Маркетинг — це управлінська діяльність, що вивчає всі види діяльності, пов'язані із спрямуванням потоку товарів і послуг від виробника через систему реалізації (у визначених умовах) до кінцевого споживача.
Основною метою маркетингу є забезпечення оптимального співвідношення між попитом і пропозицією продукції визначеного виду і асортименту, досягнення найдоцільнішої швидкості просування товарів (послуг) на шляху від виробника до кінцевого споживача.
Аналізуючи теперішнє становище національної економіки України, яке являє собою нестабільне ринкове становище, підприємствам необхідно покращувати дану ситуацію, виробляючи продукцію, яка буде користуватись попитом, буде конкурентоспроможною на ринку.
Основним завданням курсового проекту є: аналіз розвитку ринкової економіки в Україні, визначення ролі та місця концепції маркетингу в сучасних умовах господарювання, окреслення професійних компетенцій спеціаліста з маркетингу, забезпечення маркетингової діяльності підприємства, розроблення функціональних засад діяльності маркетолога підприємства та комплексний аналіз нормативно-правового забезпечення маркетингової діяльності у вітчизняних умовах.
Щодо предмету даного дослідження – організаційної структури маркетингу на крупних промислових підприємствах – доцільно говорити про формування департаменту маркетингу, який створюється у відповідності до запропонованої концепції стратегічного управління розвитком маркетингової діяльності на підприємстві.
Організаційна структура, яка має у своєму підґрунті маркетинг як філософію бізнесу, дозволяє оперативно й адекватно реагувати на зміни зовнішнього середовища та ефективно взаємодіяти з ним, продуктивно і доцільно використовувати ресурси підприємства, сприяти досягненню мети організації з високою ефективністю, забезпечує конкурентоспроможність підприємства та сприяє розвитку партнерських відносин. Таким чином, акцентування на створенні організаційних структур, орієнтованих на маркетинг та підвищення інтересу до вивчення специфіки сучасної комерційної діяльності при застосуванні маркетингового підходу, що характеризується більш повним задоволенням запитів споживачів, є обґрунтованими та необхідними з позиції підприємств, зацікавлених у своєму розвитку.
Розділ 1.Роль та місце маркетингу в ринкових умовах господарювання
Маркетинг — це діяльність спрямована на досягнення цілей підприємств, установ, організацій шляхом формування попиту та максимального задоволення потреб споживачів.
Під час кампанії з просування товарів, робіт, послуг чи торгових марок безпосередній вплив на поведінку споживачів справляють за допомогою маркетингових комунікацій. Загальна програма маркетингових комунікацій, що називається також комплексом просування, є специфічним поєднанням засобів реклами, стимулювання збуту, персонального продажу, зв'язків з громадськістю, пропаганди, прямого маркетингу тощо.
Сучасна концепція інтегрованих маркетингових комунікацій передбачає ретельно зважену та скоординовану роботу всіх каналів комунікації для формування чіткого, послідовного та переконливого уявлення про виробника та його продукт.
Основні шляхи для переконання під час комунікації обираються залежно від рівня підготовленості споживача до сприйняття комунікаційного звернення:при високому рівні - прямий шлях процесу переконання. Застосовують тільки ті аргументи, які важливі для формування обґрунтованої думки;при низькому рівні - непрямий. Для переконання вдаються до непрямих натяків щодо переваг продукту, наприклад, від імені того, хто викладає аргументи;при помірному рівні - комплексний. Однаково можуть впливати як аргументи, так і непрямі натяки.
Дієвість впливу різних видів комунікації на поведінку споживачів залежить від якості та складових елементів комунікації :
♦Джерело рекламної інформації, особа, що її доносить (фізична привабливість, знаменитість, близькість до цільової аудиторії людини, що рекламує товар, додає переконливості доводам, які вона викладає).
♦ Емоційний вплив реклами (людина схильна концентрувати більше уваги на речах, здатних викликати емоції).
♦ Елементи оформлення рекламного оголошення (повинні в першу чергу привертати увагу споживачів до рекламного оголошення, а також формувати ставлення споживача до продукту та інформування про його властивості).
♦ Ефект повторення (інформаційно-насичена реклама може потребувати кількох повторів, особливо якщо споживач не надто мотивований; сприйняття повідомлень, що містять сильні доводи, активізується після трьох повторень, а сприйняття повідомлень, що містять слабкі доводи, навпаки, слабшає).
При розробці комунікаційної стратегії необхідно враховувати крім характеристик самого продукту, і такі характерні риси споживача :
♦ мотивацію (якщо споживач мотивований корисністю продукту, то варто підсилити інформаційну частину реклами, якщо продукт призначений для втіхи або задоволення інтелектуальних потреб, то реклама повинна бути емоційно забарвленою; в рекламі мотиваційно-складних товарів слід акцентувати одночасно інформаційну й емоційну сторони рекламного повідомлення);
♦ рівень знань (якщо потенційний покупець не має знання, то успішнішою буде реклама, яка оперує більш доступними поняттями);
♦ ступінь подразнення (подразнення може мати як стимулюючий, так і гальмуючий вплив на розумову діяльність людини в процесі опрацювання інформації; при помірному ступені подразнення ставлення до продукту залежить тільки від переконливості доводів, а при високому ступені - від джерела реклами; в ситуаціях, що характеризуються сильним подразненням - змагання, перегляд фільмів, вуличні вистави, у яких глядачі самі беруть безпосередню участь, - люди більш схильні до сприйняття реклами);
♦ настрій (можна стимулювати потрібний настрій: використання емоційного повідомлення і розміщення реклами в контексті (телепередача), що заохочує до сприятливого настрою);
♦ індивідуальні особливості й укорінені упередження (люди, що тягнуться до знань, піддаються впливу доводів, а ті, для кого це не дуже важливо, сильніше реагують на непрямі натяки, для них важливіше статус людини, що рекламує товар; люди, схильні до самоспостереження, готові змінити свою поведінку, зі слаборозвиненим самоспостереженням - не схильні, тому що в більше керуються внутрішніми відчуттями).
На різних стадіях готовності споживача до купівлі він використовує різні джерела інформації. Під час налагодження комунікацій важливо знати, на якому етапі прийняття рішення про купівлю знаходиться споживач і яку інформацію переважно він використовує. Реклама та зв'язки з громадськістю відіграють найбільшу роль на етапі усвідомлення потреби та пошуку інформації.
На стадії оцінки альтернатив зростає роль персонального продажу, що підкріплений рекламою. На етапі прийняття рішення головна роль відводиться стимулюванню збуту та персональному продажу.
Зміна соціально-економічних відносин викликає розвиток концепції маркетингу, орієнтиром якого стає людина. Отже, еволюція маркетингу призвела до його новітньої концепції — соціального маркетингу. Соціальний маркетинг логічно виник ході розвитку маркетингу і є подальшим перспективним етапом цього розвитку. Це пов'язано з багатьма причинами. При аналізі стадій розвитку маркетингу через проходження їм різних концепцій стає зрозуміло, що спочатку фірми засновували свої ринкові рішення головним чином міркування одержання прибутку, потім вони почали усвідомлювати стратегічну значимість задоволення покупательских потреб, у результаті і з'явилася концепція маркетингу, але в етапі після ухвалення рішень багато фірм думають й про інтереси суспільства, тобто. керуються концепцією соціального маркетингу.
Соціальний маркетинг надалі розглядатися як концепція узгодження та ув'язування інтересів організації, споживачів усього суспільства, що Ф. Котлер, наприклад, розглядає як концепції соціально-етичного маркетингу. З. Захарова визначає соціальний маркетинг як встановлення потреб, потреб та інтересів цільових та забезпечення бажаної задоволеності ефективнішими, ніж в конкурентів, способами з одночасним збереженням і зміцненням добробуту споживача й суспільства.Таке розуміння соціального маркетингу склалося у процесі еволюції його призначення. Термін «соціальний маркетинг» уперше використаний у 1971 р. Він позначав спробу застосування принципів маркетингу та її техніки для сприяння вирішення соціальних завдань, реалізації соціальних ідей, соціальній та процесі соціальних дій. Саме тоді сферу діяльності організацій почало дедалі частіше вплітатися розв'язання різноманітних громадських проблем.
Дії окремих громадян і суспільства в цілому, спрямовані на регулювання маркетингу, різні. Двома найважливішими рухами цього роду є:
1) Консюмеризм - організований рух громадян і державних органів, спрямований на підвищення прав і впливу покупців на продавців продукції, наприклад, Закон України "Про захист прав покупців";
2) Інвайронменталізм - організований рух зацікавлених громадян і державних органів, спрямований на захист і поліпшення стану навколишнього середовища, наприклад, "Рух зелених", Закон України "
Про охорону навколишнього середовища". Спочатку багато компаній протистояли коньюмеризму та інвайронменталізму, вважаючи, що критика на їх адресу несправедлива або не заслуговує на увагу.
У широкому розумінні маркетинг не просто різновид діяльності, а ринкова концепція управління виробництвом, за якої принципова ідея задоволення потреб через ринок, що лежить в основі роботи всіх підрозділів підприємства (проектно-конструкторських, технолого-виробничих, фінансово-комерційних). Це означає, що маркетинг інтегрує в усі фази підприємницької діяльності й підпорядковує їх інтересам підприємства на ринку.
Маркетинг ставить виробництво продукції у повну залежність від попиту на неї і можливостей її продажу. В умовах науково-технічного прогресу і конкурентної боротьби для виживання і успішної роботи кожне підприємство повинно мати розвинуту систему маркетингу і відповідну стратегію і тактику вирішення маркетингових завдань.
Маркетинг підприємства ґрунтується на таких принципах:
-орієнтація усіх сфер діяльності підприємства на задоволення потреб покупців з метою продажу продукції і одержання прибутку;
-цілеспрямований і активний вплив на попит, його розвиток;
-гнучке реагування виробництва на зміну потреб і попиту покупців, оперативне пристосування до цих змін;
-використання ціноутворення як механізму реагування і впливу на кон'юнктуру ринку;
-вибір ефективних форм і методів доставки, реклами і продажу продукції;
-підтримка творчої атмосфери серед працівників, причетних до маркетингової діяльності, заохочення їх активності й ініціативи у розробці маркетингових рішень.
Поєднання різних аспектів маркетингової діяльності фірми приводить до появи інтегруючого управлінського ефекту, згідно якого маркетинг фірм представляється як управлінська діяльність, що реально інтенсифікує процес ухвалення будь-якого маркетингового рішення (наприклад, такі процеси як управління попитом з метою отримання прибутку; управління пропозицією з метою збереження ринкових позицій; управління збутом з метою збільшення рівня продаж; управління комунікаціями з метою здійснення впливу на своїх ринкових партнерів та поєднання інтересів виробника, постачальників, посередників, покупців). Тобто, це дійсно системна управлінська діяльність в сфері маркетингу.
Саме системний характер маркетингової діяльності сучасних фірм-виробників (продуцентів) дає підставу для пошуку оптимальної моделі їх взаємовідносин з певною сукупністю суб'єктів ринку . Вибір оптимальної моделі взаємних стосунків фірми-виробника з найближчими ринковими суб'єктами припускає, з одного боку, всебічне вивчення ринку, смаків і переваг покупців, стратегії і тактики конкурентів, постачальників і посередників, а з іншого, орієнтацію власного виробництва на задоволення вимог покупців та адаптацію до вимог посередників і постачальників, а також активні заходи з формування купівельних переваг і стійких ринкових позицій клієнтів фірми-продуцента. Отже, формується оптимальна модель маркетингової діяльності підприємства-виробника - система його ефективних виробничо-збутових відносин з найближчими ринковими партнерами і конкурентами, яка дозволяє продуценту підвищити ефективність не лише власних маркетингових рішень, але й рішень, прийнятих всіма учасниками створеної маркетингової системи.
На цих позиціях будується сучасна концепція маркетингу - маркетинг-взаємодій, який розглядає взаємовідносини фірми з партнерами в ширшому аспекті - як комплекс всіх обопільно вигідних дій, що приводять до отримання запланованого доходу й задоволення інтересів і потреб всіх ринкових партнерів фірми, а також покупців. Отже, метою концепції маркетингу взаємодій є формування унікального активу фірми - довгострокових взаємовигідних відносин з ключовими партнерами).
Відомі ще й такі види нових сфер маркетингу:
- екологічний маркетинг - діяльність, що бере за основу збереження навколишнього середовища, захист споживачів;
- гуманістичний маркетинг - концепція, яка спирається на високі етичні принципи, задоволення потреб та інтересів широких верств суспільства;
- соціально-етичний маркетинг - концепція, яка об'єднує принципи екологічного та гуманістичного маркетингу, оцінює результати діяльності підприємства з погляду інтересів суспільства в цілому, а не окремої фірми;
- мегамаркетинг - дальший етап розвитку соціально-етичного маркетингу, коли екологія та державна політика розглядаються як основні чинники впливу на формування маркетингових цілей та стратегій;
- постачальницький маркетинг - концепція, яка орієнтує підприємство не тільки на збут, але і на закупівлю продукції виробничо-технічного призначення (за іншим визначенням - це маркетинг, котрий завдяки впровадженню на ринок нових технологій (наприклад, копіювання документів, телебачення, обчислювальної техніки) створює попит як на основну продукцію, так і на допоміжні аксесуари);
- маркетинг персоналу - діяльність із забезпечення підприємства відповідними кадрами (у вузькому розумінні) або активна форма соціального обмінного процесу між підприємством і ринком робочої сили.
- внутрішній (внутрішньофірмовий) маркетинг використовує маркетингові можливості, щоб краще управляти службовцями фірми задля загального поліпшення функціонування організації.
- комерційний маркетинг (маркетинг прибуткових організацій) -маркетингова діяльність організацій, цілями яких є отримання прибутку. Маркетинг, проте, є актуальним також для неприбуткових організацій (школи, лікарні, політичні партії.
Розділ 2. Сучасні вимоги щодо професійно-кваліфікаційної характеристика фахівця з маркетингу, його роль у забезпечення ефективної діяльності підприємства в умовах конкурентного середовища.
Маркетолог – це спеціаліст з вивчення ринку, потреб і переваг споживачів (товару, іміджу, діяльності компанії в цілому тощо). Він оцінює, яка продукція матиме попит і чому, пропонує шляхи просування нового товару або можливості збільшення продажу існуючого, збирає і аналізує статистичну інформацію, оцінює дії конкурентів, проводить моніторинг галузі, організовує роботу дослідницької команди, яка з'ясовує погляди потенційних покупців, обробляє отриману інформацію, робить прогноз і складає рекомендації.
Поняття «маркетинг» у своєму сучасному сенсі виникло в середині XX століття. Зараз попит на маркетологів на ринку праці досить високий, причому це стосується всіх фахівців – від аналітиків до бренд-менеджерів, від асистентів до керівників.
На збільшення попиту впливає і конкуренція, що посилюється, на ринку. Якщо раніше, 5–10 років тому, багато керівників просто не замислювалися над тим, що їм потрібний маркетолог, оскільки його функції виконував частково сам керівник, частково керівники інших підрозділів, частково менеджери, інколи навіть секретаріат, то зараз ринок диктує свої умови. Для успішного функціонування і конкурентоспроможності організації кожен має бути зайнятий своєю справою, тому маркетолог компанії життєво необхідний. Робота маркетолога в організації є необхідною для досягнення ефективності діяльності будь-якої організації і на будь-якому етапі її розвитку. Але при цьому робота маркетолога не завжди може служити 100%-ною гарантією від можливих проблем організації, якщо спочатку, на стадії становлення, маркетолог не брав участі у складанні бізнес-плану або просто не були проведені маркетингові дослідження. Також діяльність підприємства не буде ефективною, якщо маркетинг переслідуватиме якісь локальні цілі, наприклад, збільшення збуту одного найменування продукції, а не враховувати діяльність організації загалом.
Більше того, якщо ще кілька років тому у багатьох організаціях працював один маркетолог-універсал, який займався і маркетингом, і рекламою, і PR, то зараз все частіше створюються цілі відділи, де кожен фахівець відповідає за свій блок роботи: аналітику, рекламу, зв'язки з громадськістю тощо.
Для маркетолога, що постійно працює в одній і тій організації, дуже важливо знати, якою є кінцева мета підприємства, або брати участь в розробці стратегічного плану розвитку організації. Виходячи з цього можна сказати, який вид маркетингу буде використовуватися.
В маркетинг можна входити з кількох стартових позицій:через будь-яку з основних складових маркетингу (дослідження, аналітика, продакт, бренд, трейд); через продажі, фінанси, рекламу і PR і навіть логістику.
Зараз спостерігається великий попит на «суміжників» – спеціалістів, що володіють досвідом у двох і більше областях.
Для здійснення своїх обов'язків маркетологу необхідна лише спеціальна освіта. В основному фахівці в області маркетингу, що працюють на цій посаді більше п'яти років, мають або освіту, отриману за кордоном, або базову економічну або технічну освіту і великий практичний досвід роботи в цій області.
Функціональні обов’язки
Обов'язки маркетологів залежать від того, в якій галузі та якій компанії вони працюють. До типового функціоналу можна віднести: керівництво проведенням маркетингових досліджень і аналіз переваг споживачів; аналіз конкурентного середовища;визначення конкурентних переваг і синтез концепції нового бренду;сегментація і позиціонування бренду; стратегічне планування; керівництво просуванням брендів (реклама, PR, трейд-маркетинг, еvent-marketing, виробництво POS-матеріалів);аналіз ефективності маркетингових заходів; оцінка повернень від маркетингових інвестицій в бренд; ціноутворення; розробка і реалізація комунікативної стратегії; участь у плануванні системи дистрибуції; робота з рекламними і PR-агентствами.
Останнім часом все більша потреба ринку у спеціалістах, які добре знають дві і більше суміжних областей.
Навики роботи . При всій різноманітності спеціалізації в маркетингу, безумовно, необхідні навики роботи з великими об'ємами інформації: абстрактною, знаковою (діаграми, таблиці, графіки), текстовою інформацією, її пошуку і аналізу. Дуже важливі уважність, системність і масштабність мислення, вміння користуватися Інтернетом.
Серед загальних компетенцій можна виділити такі:
- спостережливість;
- соціально-психологічна інтуїція;
- образно-логічна пам'ять;
- комунікативні здібності;
- висока самооцінка;
- емоційно-вольова стійкість;
- орієнтація на результат;
- амбітність, прагнення до професійного зростання;
- лідерські якості;
- здатність аналізувати і прогнозувати;
- високий рівень адаптивності до нової інформації, навчання;
- вміння відстоювати свою точку зору;
- відповідальність;
- навики публічних презентацій і виступів;
- навики написання PR-статей та оцінки їх якості.
Керівнику відділу маркетингу будуть потрібні наступні спеціальні компетенції:
- знання маркетингу і навики маркетингового аналізу і планування;
- навики фінансового планування і аналізу;
- навики стратегічного планування;
- знання трейд-маркетингу;
- навики побудови оптимальної системи дистрибуції на рівні стратегій;
- уміння аналізувати ефективність дистрибуції;
- навики медіа-планування;
- навики і досвід планування і організації промоакцій.
З точки зору кар'єри основним плюсом професії маркетолога є широкі можливості для зростання. Завжди є вакансії асистентів, тому відразу після закінчення вузу молодий спеціаліст може влаштуватися навіть у відому компанію.
Проте молодим фахівцям, що збираються зробити кар'єру у сфері маркетингу, корисно пам'ятати, що на початку кар'єри їх можуть чекати певні труднощі. Це пов'язано з тим, що на старті їм, швидше за все, доведеться займатися рутинною роботою.
У маркетолога є великі можливості зростання, як в рекламних агентствах, так і в компаніях. Можна розвиватися в бренд-маркетингу, стратегічному маркетингу, а також в дослідженнях.
Сьогодні маркетологи вкрай затребувані. Велику частку замовлень кадровим агентствам складають саме позиції із сфери маркетингу. Наприклад, зараз розвиваються департаменти маркетингу в компаніях-операторах стільникового зв'язку, спостерігається активний розвиток рітейла, FMCG-сектора, висока конкуренція і боротьба за споживчі переваги на ринку продуктів харчування, інформаційних технологій.
Що стосується кар’єрних перспектив маркетологів, то існує декілька шляхів: аналітичний маркетинг (потрібен в будь-якій компанії, зацікавленій в аналізі конкурентів, ринків). У цьому випадку хорошим стартом є крупні холдинги, де є департаменти стратегії розвитку. В таких структурах часто відкриті вакансії асистентів або молодших аналітиків. Такі фахівці спочатку спрямовані на маркетингову підтримку управлінських рішень, і логічним продовженням їх кар'єри є зростання до топових позицій, проміжними на шляху до яких можуть бути посади директора із розвитку, стратегічного планування тощо. Також подібні фахівці дуже затребувані в стратегічному і управлінському консалтингу і можуть зробити там хорошу кар'єру до рівня старших менеджерів і партнерів.
Свою кар'єру можна починати з аналізу ринку, конкурентів, їхніх продуктів (наприклад, на таких ринках, як телекомунікації, туризм, банківські продукти). Далі логічний розвиток в продуктовому маркетингу, просуванні продуктів і послуг на ринок, на основі потреб ринку створення нових продуктів і послуг, управління проектами в даній області. Окрім цього, ставиться акцент на виявлення і формування переваг споживачів, роботі з цільовою аудиторією. Такі спеціалісти в основному послідовно зростають всередині компаній якоїсь галузі, з часом очолюють продуктові напрями, виходять на рівень фахівців, що відповідають за просування продуктів компанії в цілому. Маркетингова освіта є хорошим стартом і для створення власнуого бізнесу. Можна розвиватися в брендінгу, причому займатися як просуванням торговельних марок, наприклад, в FMCG галузі, так і безпосередньо в брендінгу або ребрендінгу компаніях.
Також можна розвиватися в рекламному бізнесі, займатися розробкою рекламних кампаній, створенням, проведенням і оцінкою маркетингових комунікацій. Зазвичай оцінкою ефективності таких фахівців є підвищення рівня продажу. І тут хорошим варіантом для побудови кар'єри будуть крупні рекламні агентства або компанії, що мають масштабні внутрішні проекти. Відповідно, там є можливість розвиватися менеджеру проектів, креативному директору, директору з реклам, директорів по маркетингу (з акцентом на маркетингову підтримку продажу, а не стратегію розвитку бізнесу).
Маркетинг тісно пов'язаний з маркетинговими і соціологічними дослідженнями, статистикою. Можна перейти в дану суміжну область і концентруватися на статистичних дослідженнях в спеціалізованих центрах, що виконують запити різних компаній і державних організацій або ж займатися аналітикою, оглядами в інформаційних компаніях, організаціях, що надають аналітичні послуги для корпоративних клієнтів (наприклад, спеціалізовані огляди і дані по певних ринках).
Якщо ви вирішили бути маркетологом, без певного досвіду роботи або спеціальної освіти ним стати неможливо. Але якщо ви відчуєте захоплення маркетинговими дослідженнями і станете спеціалістом в області маркетингу, то отримаєте не лише задоволення від роботи, відкриваючи щоразу щось нове, але і відразу побачите реальні результати своєї праці, володіючи при цьому однією з найдефіцитніших спеціальностей.
Розділ 3. Організаційно-функціональне забезпечення маркетингової діяльності туристичного підприємства «ЮнітТур».
Формування ринкової економіки викликало великий інтерес до форм і методів виробничо-комерційної діяльності. Особливе місце серед них займає маркетинг, який забезпечує не тільки ефективне задоволення потреб ринку, але й успіх підприємств у конкурентній боротьбі. Зародившись у виробничій сфері, маркетинг досить довгий час не знаходив відповідного застосування в сфері туризму.
Однак зростання конкуренції, комерціалізації туристичної діяльності призвели до необхідності нагального впровадження основних елементів маркетингу в практику роботи туристичних підприємств. Водночас туризм має свою специфіку, пов'язану з характером надання послуг, формами продажу, характером праці та ін. У силу цього маркетинг у туризмі має ряд характерних рис, які і виділили його як окремий напрямок маркетингу як науки і навчальної дисципліни.
Реалізація концепції маркетингу на туристичному підприємстві вимагає створення відповідного відділу маркетингу і реклами . В організаційній структурі туристичних фірм відділ маркетингу є елементом, який координує діяльність всіх без винятку структурних підрозділів.
Я обрала для аналізу діяльності підприємства туристичне підприємство «ЮнітТур», яке спеціалізується на наданні туристичних послуг, а саме: туристично-екскурсійно-відпочинкові поїздки, міжнародні та внутрішні автобусні перевезення, оренда автобуса з водієм, послуги екскурсовода. Дана організація за формою підприємництва є товариством з обмеженою діяльністю. На сьогодні на підприємстві працює 90 осіб. На рисунку зображена діюча організаційна структура підприємства. «ЮнітТур» на рис.1.
На даному підприємстві окремого відділу маркетингу не існує так ,як ним займається заступник директора з екскурсійних питань. До складу цього відділу входять 6 робітники, кожен з яких відповідає за певну частину маркетингової діяльності. Відповідальним за виконання маркетингових функцій є заступника директора з екскурсійних питань . Він контролює роботу інших працівників і звітує перед заступник директора з виробничих питань за своєчасне і правильне виконання своїх обов’язків.
Рис.1. Фактична органіграма управління туристичного підприємства «ЮнітТур»
У даній діючій організаційній структурі показано ,що у туристичному підприємстві окремого відділу маркетингу і реклами ,який б підпорядковувався заступнику директора з маркетингових питань немає.
У своїй поточній роботі відділ маркетингу постійно контактує з відділом з екскурсійних питань з приводу новинок у туристичному світі, інформація про які використовується у подальшій розробці рекламних кампаній. Наприклад, при збільшенні попиту на путівки до теплих країн взимку, при рекламуванні такої подорожі, буде використано заохочення до альтернативи, щодо того як зустріти новорічні свята тощо. Також неможливо уникнути контактів з бухгалтерією, яка виділяє кошти на ті чи інші рекламні заходи.
На мою думку, підпорядкування відділу маркетингу заступнику директора з екскурсійних питань є недоцільним, оскільки масштабність завдань, які поставлені перед відділом маркетингу дають підстави для розширення цього відділу. Розширення сприяло б збільшенню можливостей, які можна використати у маркетинговій діяльності і залучення більшої кількості ресурсів, як трудових, так і матеріальних, а підпорядкування відділу маркетингу було б набагато перспективніше директору ніч заступнику директора з екскурсійних питань.
Я вважаю, що потрібно буде ввести посаду заступника директора з маркетингових питань, якому б підпорядковувався, відділ маркетингу і реклами. Для створеного підрозділу необхідно буде найняти нових працівників або перевести з інших відділів підприємства. Тому потрібно половину працівників перевести з відділ з екскурсійних питань до відділу маркетингу і реклами , так як вони були тісно пов’язані один з одним і у цьому відділі залишились багато розумних і досвідчених людей у цій сфері діяльності .
Відділ маркетингу повинен своєчасно і злагоджено виконувати свою поставлену задачу перед заступником директора з маркетингових питань , а саме проведення маркетингових досліджень, у сфері товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики, маркетинговий контроль, визначення стратегічних напрямів діяльності підприємства.
Для того, щоб постійно володіти інформацією про всі зміни на ринку туристичних послуг, мати можливість оперативно реагувати на них і навіть самому створювати вигідні для себе зміни, кожному туристичному підприємству необхідно проводити маркетингові дослідження - постійні і періодичні. Проведення таких досліджень знаходиться у компетенції відділу маркетингу.
На рисунку 2. зображена організаційна структура управління туристичного підприємства «ЮнітТур» із зазначеними рекомендаціями. А в додатку А – посадова інструкція заступника директора з маркетингових питань.
Отже, відділ маркетингу на даному підприємстві виконує важливу роль. У його компетенції знаходяться дослідження кон’юнктури ринку, конкурентного середовища підприємства, потреб споживачів тощо.
Маркетолог на даному підприємстві діє згідно з посадовою інструкцією, поданою нижче:
Додаток А
ЗАТВЕРДЖУЮ
ТП «ЮнітТур» Директор ТП «ЮнітТур»
Оксана Шимчак
«10» травня 2016р.
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ СПЕЦІАЛІСТА З МАРКЕТИНГУ
I. Загальні положення
1.Спеціаліст з маркетингу здійснює дослідження кон'юнктури ринку, платоспроможного попиту на продукцію підприємства, прогноз продажів, цін, діяльності конкурентів, розробку пропозицій по удосконалюванню методів конкурентної боротьби.
2.Спеціаліст з маркетингу підпорядковується безпосередньо начальнику відділу маркетингу.
3.Спеціаліст з маркетингу повинний мати вище інженерно-економічне або технічне утворення.
4.Спеціаліст з маркетингу повинний знати:
- законодавчо-нормативні акти України;
- методичні матеріали по дослідженню ринку збуту і попиту на продукцію;
- економічні і технічні показники що випускається продукції;
- перспективи розвитку підприємства;
- основи організації виробництва, праці і керування;
- норми виробничої санітарії, охорони праці, техніки безпеки і протипожежного захисту;
- порядок розробки планів виробництва і реалізації продукції.
5.Спеціаліст з маркетингу керується у своїй роботі чинним законодавством України, наказами і розпорядженнями директора підприємства, Положенням про відділ маркетингу, розпорядженням його начальника і дійсною посадовою інструкцією.
II. Завдання та обов’язки
1.Аналіз і прогнозування основних конъюнктуроутворюючих факторів потенційних ринків збуту випускаємо підприємством продукції:
- комерційно-економічних, включаючи економічну ситуацію і фінансовий стан потенційних покупців, реальний платоспроможний попит на що випускається продукцію і співвідношення попиту і пропозиції на конкурентні види продукції,
- обсягів постачання і якості конкуруючої продукції, її переваг і хиб у порівнянні з продукцією даного підприємства;
- наявності нових ринків збуту і нових споживачів що випускається підприємством продукції.
2.Дослідження споживчих властивостей виробленої продукції і збір інформації про задоволеність ними покупців.
3.Виявлення передових тенденцій у світовому виробництві продукції по профілі підприємства.
4.Вивчення попиту на що випускається продукцію на основі збору заявок про потребу в розроблювальній і виробленій продукції, даних статистичної звітності, використання особистих інтерв'ю, опитуванння по телефоні, розсилання анкет.
5.Виявлення системи взаємозв'язків між різноманітними чинниками, що впливають на стан ринку й обсяг продажів.
6.Аналіз конкурентоздатності продукції підприємства, зіставлення споживчих властивостей, ціни, витрат виробництва з аналогічними показниками конкуруючої продукції, що випускається іншими підприємствами й іншими країнами.
7.Розробка короткострокової (1-2 року), середньострокової (до 5 років) і довгострокової (до 10-15 років) стратегії маркетингу з урахуванням потреб виробництва, ємності ринку, що змінюється платоспроможного попиту, проникнення на нові ринки збуту, досягнень науково-технічного прогресу, конкуренції.
8.Розрахунок ємності ринку для продукції підприємства.
9.Координація й узгодження дій усіх відділів підприємства у виробітку єдиного комерційної політики.
10.Збір, систематизація й аналіз усієї комерційно-економічної інформації з кон'юнктури потенційних ринків збуту продукції підприємства. Створення інформаційно-статистичного банки даних по маркетингу, включаючи дані за заявками на постановку продукції, її виробництву, наявності запасів. Використання цих даних для прискорення збуту продукції.
11.Визначення географічного розміщення потенційних споживачів.
12.Визначення питомої ваги продукції основних конкурентів у загальному обсязі збуту на даному ринку.
13.Дослідження структури, складу й організації роботи збутової мережі, що обслуговує даний ринок.
14.Організація зворотної зв'язок із споживачами. Вивчення думки споживачів по поліпшенню що випускається продукції і притягнення для цього позаштатних співробітників. Аналіз рекламацій і їхнього впливи на збут продукції. Розробка за результатами вивчення думки споживачів і аналізу рекламацій, пропозицій по підвищенню якості.
15.Аналіз методів розгляду і задоволення претензій і рекламацій, що надійшли від споживачів, і здійснення контролю за їхнім повним задоволенням у встановлені терміни.
16.Планування провідин споживачів робітниками відділу маркетингу. Здійснення безпосередніх контактів із споживачами продукції.
17.Аналіз мотивів визначеного відношення споживачів до пропонуємо їм продукції.
18.Аналіз сильних і слабких сторін конкуруючої продукції.
19.Розробка разом із менеджерами по рекламі і стимулюванню збуту стратегії реклами по кожному виді продукції.
20.Аналіз організації оптової торгівлі, збутової мережі, вибір найбільше оптимальних по тривалості, вартості і технічної оснащеності каналів реалізації продукції підприємства. Оцінка ефективності роботи збутової мережі.
21.Аналіз стана реалізації продукції підприємства, виявлення продукції, що не має достатнього збуту, визначення причин цього.
22.Проведення порівняльного аналізу, витрат обертання, виявлення і ліквідації економічно необгрунтованих витрат.
23.Формування нових потреб із метою розширення ринку і пошуку нових форм застосування що випускається продукції.
24.Розробка пропозицій по створенню принципово нової продукції.
25.Розробка пропозицій і рекомендацій по зміні характеристик і технології виробництва що випускається і нової продукції з метою вивчення її споживчих властивостей з урахуванням думки покупців.
26.Участь разом із плановим відділом у визначенні собівартості нових виробів і розробці заходів щодо зниження собівартості що випускається продукції, виявлення суми прибули підприємства від продажів нової і серійно що випускається продукції.
27.Підготування пропозицій і рекомендацій до плану виробництва продукції підприємства по номенклатурі і кількості, виходячи з результатів вивчення кон'юнктури ринку і попиту на конкретні види продукції.
28.Розробка пропозицій по організації маркетингу на 1-2 року з метою забезпечення доставки покупцям продукції в необхідні терміни й у достатній кількості, своєчасна інформація про її споживчі властивості, установленні прямих контактів із споживачами, активної участі у виставках-ярмарках, виходу на нові ринки, розширення номенклатури, адаптація товарів до специфічних вимог покупців.
29.Розробка пропозицій по стимулюванню збуту продукції, що не має попиту, шляхом підвищення якості продукції, організації додаткової реклами, зниження цін, у необхідних випадках про зняття продукту з виробництва.
30.Розробка пропозицій по підвищенню ефективності маркетингу.
III. Права
1.Жадати від підрозділів підприємства уявлення матеріалів, необхідних для здійснення роботи, що входять у компетенцію спеціаліста з маркетингу.
2.Вносити пропозиції, що враховують вимоги споживачів, по розробці й організації виробництва нових виробів, якості і конкурентоздатності що випускається продукції.
3.Давати для підрозділів підприємства вказівки по усуненню недоліків у технології виробництва й організації збуту продукції.
4.За результатами маркетингових досліджень давати пропозиції керівництву підприємства про застосування санкцій і про заохочення стосовно окремих робітників і підрозділів підприємства.
5.Бути представником у організаціях із доручення керівництва підприємства з питань, що ставиться до компетенції спеціаліста з маркетингу.
6.Залучати у встановленому порядку спеціалістів науково-дослідних заснувань і навчальних закладів, а також робітників підприємств для проведення досліджень кон'юнктури ринку, потреби і платоспроможного попиту, організації виставок, реклами.
7.З відома керівника підприємства і відділу скликати наради з питань маркетингу.
IV. Відповідальність
Спеціаліст з маркетингу відповідає за слушність, обгрунтованість, достовірність і ефективність розроблених пропозицій по виробництву і реалізації продукції, а також за своєчасне і якісне виконання вимог даної посадової інструкції.
УЗГОДЖЕНО:
Керівник ________ ______________________ "____" ____________
Структурного підрозділу: (підпис) ( ПІБ) ____р.
Начальник ________ ______________________ "____" ____________
юридичного відділу: (підпис) ( ПІБ) ____р.
З інструкцією ________ ______________________ "____" ____________
ознайомлений: (підпис) ( ПІБ) ____р.
Висновок
Маркетинг — це творча управлінська діяльність, спрямована на задоволення потреб споживачів та отримання бажаного результату для підприємства на основі врахування ринкових умов функціонування суб'єктів та можливостей самого підприємства щодо розроблення нової продукції, організації виробництва, забезпечення ефективного товароруху від виробника до кінцевого споживача.
В умовах ринкової економіки сучасні вітчизняні підприємства в організації маркетингового управління зіштовхуються з низкою проблем, серед яких проблеми кадрового, інформаційного, фінансового забезпечення, низький рівень адаптивності оргструктури, нестабільність зовнішнього оточення, психологічні бар’єри, відсутність системного інтегрованого підходу.
У курсовому проекті відповідно до поставленої мети розроблено організаційно-функціонального забезпечення маркетингової діяльності підприємства ТП «ЮнітТур» , а саме проведення маркетингових досліджень, у сфері товарної, цінової, збутової та комунікаційної політики, маркетинговий контроль,...