МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
із дисципліни «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності»
на тему:
«РОЗРОБЛЕННЯ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА»
Завдання
АНОТАЦІЯ
Сучасна система управління зовнішньоекономічною діяльністю повинна охоплювати широке коло об'єктів і може бути загалом охарактеризована і розбита на сегменти з використанням ряду критеріїв. У першому розділі роботи ми розглянемо такі з них: бізнес-середовище функціонування підприємства, параметри кон’юнктури закордонного ринку, організаційне проектування зовнішньоекономічної діяльності, послідовність здійснення експортної операції, ціну експортної продукції, ефективність зовнішньоекономічної операції; в другому - проаналізуємо фінансовий та майновий стани, кредитоспроможність, загрози банкрутства, інвестиційну привабливість, розвиток суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності.
ANNOTATION
Das moderne System der internationalen Management sollte decken ein breites Spektrum von Objekten und kann allgemein beschrieben werden und in Segmente mit einer Reihe von Kriterien unterteilt. Im ersten Abschnitt des Papiers, betrachten wir die folgenden: das wirtschaftliche Umfeld von Enterprise-Funktion, die Parameter eines ausländischen Marktbedingungen organisatorischen Gestaltung Außenhandel, Export Folge von Operationen, den Preis der Export-Produkte, die Wirksamkeit der externen Operationen in der Sekunde - zu analysieren Finanz-und Vermögenslage, Kreditwürdigkeit, die Bedrohung durch Konkurs, Investitionsattraktivität, die Entwicklung der Wirtschaft.
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………..5
Частина 1. Формування системи менеджменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства…………………………………………………………………..6
Вступ до частини 1…………………………………………………………………6
1.1. Дослідження бізнес-середовища функціонування підприємства та прогнозування параметрів кон’юнктури закордонного ринку……………………..8
1.2. Організаційне проектування зовнішньоекономічної діяльності та формування послідовності здійснення експортної операції………………………….38
1.3. Визначення ціни експортної продукції та розрахунок ефективності зовнішньоекономічної операції……………………………………………………….39
Частина 2. Діагностика суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності…………………………………………………………………………………46
Вступ до частини 2………………………………………………………………..46
2.1. Діагностика видів діяльності суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності…………………………………………………………………………………47
2.2. Діагностика фінансового та майнового стану суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності……………………………………………………..48
2.3. Діагностика кредитоспроможності суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності…………………………………………………………………………………51
2.4. Діагностика загрози банкрутства суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності………………………………………………………………………………..53
2.5. Діагностика інвестиційної привабливості суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності…………………………………………………………………………………56
Висновки і пропозиції…………………………………………………………….59
Список використаних джерел……………………………………………………60
Додатки
ВСТУП
Сучасний рівень конкуренції на міжнародних ринках такий, що новим учасникам приходиться конкурувати не тільки за продукцією, але і за мобільністю та адаптивністю систем управління. Для підприємств, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, визначального значення набуває здатність систем управління активно реагувати на умови зовнішнього середовища, позитивно використовувати зміни в технологічних, фінансових та інших областях. Це обумовлює актуальність дослідження передумов створення ефективних систем управління ЗЕД підприємства.
Метою роботи є розроблення системи управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства. Завданнями, які ми ставили перед собою в процесі написання даної роботи, є: дослідження бізнес-середовища функціонування підприємства та прогнозування параметрів кон’юнктури закордонного ринку, проектування зовнішньоекономічної діяльності та формування послідовності здійснення експортної операції, розрахунок ефективності зовнішньоекономічної операції, діагностика видів діяльності, фінансового та майнового стану, кредитоспроможності, загрози банкрутства, інвестиційної привабливості, розвитку суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. Об’єктом дослідження виступає Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури (ПАТ «Львівський завод РЕМА»). Предмет дослідження – процес розроблення системи управління зовнішньоекономічною діяльністю підприємства. Основним методом дослідження є аналіз, який ми використовуємо в процесі дослідженні фінансово-економічних показників діяльності підприємства.
У першому розділі роботи ми розглянемо процес формування системи менеджменту ЗЕД. В другому розділі проведемо діагностику суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. Останній розділ присвячений формуванню висновків та пропозицій. Інформаційними джерелами дослідження виступають праці вітчизняних та зарубіжних економістів, матеріали періодичних видань, законодавчі акти, статистичні матеріали, засоби мережі Інтернет тощо.
Частина І
Формування системи менеджменту зовнішньоекономічної діяльності підприємства
Вступ до частини І
Публічне акціонерне товариство «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» (далі ПАТ «ЛЗ РЕМА») – виробник з 60–річним досвідом медичного приладобудування. Основним напрямом діяльності є дрібносерійне виробництво радіоелектронних медичних приладів для функціональної діагностики та терапії, включаючи прилади для вимірювання багатоканальної реєстрації та візуального контролю біоелектричної та механічної діяльності різних органів та систем людини (електрокардіографи, апарати для фізіотерапії та ін.).
ПАТ «ЛЗ РЕМА» утворено в процесi приватизацiї заснованого в 1944 р. державного пiдприємства «Львiвський завод радiолектронної медичної апаратури», згiдно наказу № 2352 регiонального вiддiлення ФДМ по Львiвськiй областi вiд 20 вересня 1996 р, та зареєстрованого в Реєстрацiйнiй палатi Львiвського мiськвиконкому 05.12.1996 р. За перiод iснування ПАТ вiдбувся перехiд права власностi на державний пакет акцiй 96,64%. Це було пов'язано з тим, що в березнi 1997 р. за позовом ДПА Шевченкiвського району Львiвської областi, ПАТ «ЛЗ РЕМА» було подане на банкрутство. Згiдно ухвали арбiтражного суду Львiвської областi вiд 04.09.1997 р. державний пакет акцiй 96,64% перейшов у власнiсть ТзОВ «Молем» на умовах санацiї. Постановою Голови арбiтражного суду Львiвської областi вказана ухвала скасована i пакет акцiй знову перейшов до РВ ФДМУ по Львiвськiй областi. В лютому 2004 р. пiдприємство повторно визнано банкрутом, 19.11.2005 р. затвердждено план санацiї, iнвестором по якому виступило ПАТ «Iскра». В квiтнi 2005 р. пiдписана Мирова угода, припинено процедуру санацiї i провадження у справi про банкрутство. 30.05.2008 р. пакет акцiй, що належав державi та знаходився в корпоративному управлiнні в РВ ФДМУ у Львiвськiй обл., був викуплений на конкурснiй основi ПАТ «Iскра».
В частинi забезпечення освоєння нових видiв продукцiї, пiдприємством освоєно випуск портативних монiторiв пацiєнта ПМП-02, вказанi вироби пройшли державнi клiнiчнi випробовування та отримано свiдоцтво на право застосування їх в медичнiй практицi в Українi. Також розпочато виробництво нових електрокардiографiв: - одноканального ЕК1Т-08 та трьохканального ЕК3Т-08, здiйснено закупiвлю необхiдних матерiалiв та комплектувальних виробiв, виготовлено першу партiю виробiв та розпочато їх продаж . Спiльно з ТзОВ «НДI РЕМА» проведено роботи по розробцi дефiбрилятора ДКIН-02Ст з акумуляторною батареєю, розроблено схеми електричних з'єднань, складено перелiк елементiв, виконанi ескiзнi креслення друкованих плат, виготовлено ескiзну документацiю на намотувальнi вироби, розроблено конструкцiю акумулятора та компоновку дефiбрилятора. Виготовлено установчу партiю цих приладiв, пройдено технiчнi та клiнiчнi випробування. Проведено роботи по виготовленню установчої партiї автоматичного зовнiшнього дефiбрилятора АЗД-01. Розроблено проекти ТУ, складеннi креслення вузлiв та деталей приладу, проведено переговори з майбутнiми постачальниками комплектуючих, розпочато клiнiчнi випробування цих приладiв. Протягом 2011 р. пiдприємством освоєно випуск штативiв для довготривалих вливань євростандарту. Тримач флаконiв, виготовляється iз нержавiючої сталi, та розрахований на одночасне утримування 1-2 флаконiв i 2 одноразових систем з лiкарськими засобами , або до 4 одноразових систем одночасно. ПАТ «ЛЗ РЕМА» проводить конструкторсько-технологiчнi роботи пов'язанi зi супроводом випуску продукцiї, проведенням модернiзацiї продукцiї, що випускається, пiдготовкою освоєння виробництва нових видiв продукцiї, проведенням атестацiї та випробовуванням продукцiї та iнше. Ряд iнших виробiв медичного призначення знаходяться в розробцi на ТзОВ «НДI РЕМА» та плануються до передачi на ПАТ «ЛЗ РЕМА» для освоєння випуску в 2012 р.
Дослідження бізнес-середовища функціонування підприємства та прогнозування параметрів кон’юнктури закордонного ринку
а) вивчення внутрішнього бізнес-середовища функціонування ПАТ «ЛЗ РЕМА»:
Цілі. ПАТ «ЛЗ РЕМА» створено з метою забезпечення населення високоякісною медичною технікою та одержання прибутку.
Основним завданням пiдприємства у найближчий час є утримання частки традицiйного ринку i закрiплення в нових сегментах за рахунок прискореного впровадження нових видiв продукцiї з використанням широкої кооперацiї. Виходячи з цього, пiдприємство орiєнтується на максимально короткi термiни в освоєннi нових видiв продукцiї. Тому, в умовах обмежених кадрових i фiнансових ресурсiв пiдприємство не планує проведення самостiйних дослiджень i ведення розробок нових виробiв. З iншого боку, пiдприємство орiєнтується на широку спiвпрацю з науково-дослiдними iнститутами, вт.ч. НДI РЕМА, якi спецiалiзуються на розробцi медичної апаратури на договiрних основах. Така спiвпраця дозволить максимально ефективно використати як ресурси заводу, так i ресурси дослiдницьких iнститутiв. Далеко не всі проблеми охорони здоров’я на сьогодні вирішені, в тому числі щодо укомплектування медичних установ медобладнанням, зокрема попередньої діагностики. Сучасне медичне обладнання зазвичай є досить наукомістким та складним, а інколи може містити найсучасніші електронні технології. Крім того до них ставляться такі вимоги, як зручність та простота у користуванні, ергономічність, помірність розмірів, та багато інших, дотримання яких може бути досить важким завданням.
Вищим органом управління ПАТ виступають загальні збори акціонерів та органи державного управління. На основі пріоритетів, встановлених на загальних зборах, діє правління в складі уповноважених осіб від акціонерів підприємства, якому підпорядковується голова правління – керівник підприємства. Організаційна структура департаментизована на п’ять секторів, управління якими здійснюють відповідні заступники. Функції управління заступників керівника наступні:
Головний бухгалтер.
Менеджер зі збуту.
Заступник директора з виробництва.
Головний інженер.
Заступник директора з економічної безпеки.
До складу підприємства входять 5 цехів основного виробництва, 4 цехи допоміжного виробництва.
До складу основного виробництва, входять:
цех складально-монтажних робіт по виготовленню приладів ЛУЧ-04, ДІС, ДКІН;
цех механо-складальних робіт;
цех по виготовленню нової техніки (прилади ЕК1Т-04; Р4-03);
цех слюсарно-каркасних робіт;
цех по виготовленню друкованих плит.
До допоміжного виробництва відносяться:
ремонтний цех;
інструментальний цех;
цех по виготовленню нестандартного обладнання;
транспортний цех.
Реалізація продукції проводиться різноманітними шляхами, що обумовлене значними труднощами пов’язаними зі збутом та економією коштів. Зокрема продаж проводиться через:
приватних підприємців;
мережу «Медтехніка»;
державні закупівлі (МОЗ);
тендери та ін.
До грудня 1999 р. ПАТ по органiзацiйнiй структурi було тотожне, власне, заводу РЕМА. В груднi 1999 р., згiдно рiшення зборiв акцiонерiв вiд 19.10.1999 р. було зареєстровано 4 дочiрнiх пiдроздiли, в груднi 2000 р. було зареєстровано ще 4 дочiрнiх пiдприємства. Всi дочiрнi пiдприємства, як i ПАТ «ЛЗ РЕМА», розташованi за адресою: 79019, м. Львiв, вул. Заводська 31. На загальних зборах акцiонерiв 31.08.2005 р. було прийняте рiшення про лiквiдацiю п’яти дочiрнiх пiдприємств. По теперiшнiй час юридично не лiквiдованi два дочiрних пiдприємства.
Середньооблiкова чисельнiсть штатних працiвникiв облiкового складу (осiб): 107. Середня чисельнiсть позаштатних працiвникiв та осiб, якi працюють за сумiсництвом (осiб): 11. Чисельнiсть працiвникiв, якi працюють на умовах неповного робочого часу (дня, тижня) (осiб): 101. Фонд оплати працi: 2229 тис. грн. Фонд оплати працi за звiтнiй перiод збiльшився на 526 тис. грн. вiдносно 2010 р.
Кадрова програма емiтента, спрямована на забезпечення рiвня квалiфiкацiї працiвникiв операцiйним потребам емiтента:
1. Систематичне навчання працiвникiв у спецiалiзованих навчальних центрах.
2. Залучення студентiв профтехучилищ для проходження виробничої практики.
3. Участь працiвникiв у спецiалiзованих семiнарах, що мають певне квалiфiкацiйне спрямування.
4. Атестацiя працiвникiв пiдприємства.
Ресурси. Пiдприємство постiйно вiдчуває гостру проблему в оборотних коштах. Основний з напрямкiв полiтики щодо фiнансування дiяльностi - отримання банкiвських кредитiв пiд гарантiї iнвестора ПАТ «Iскра».
Основні стратегічні господарські підрозділи підприємства:
Виробництво медичної технiки, включаючи хiрургiчне устаткування, та ортопедичних пристосувань. Цей вид діяльності є найприбутковішим і полягає у виробництві такого роду продукції: приладів, апаратів, устаткування та інструментів, які використовуються у загальній медичній, хірургічній, стоматологічній або ветеринарній практиці: електродіагностичних приладів, таких як електрокардіографи, ультразвукові діагностичні прилади, томографи, прилади, дія яких базується на явищі ядерного магнітного резонансу, бормашин, стерилізаторів, офтальмологічних приладів; шприців, медичних голок, дзеркал, рефлекторів, ендоскопів; приладів та апаратів, що засновані на використанні рентгенівського, альфа -, бета - та гамма-випромінювання та використовуються не тільки в медицині або ветеринарії (рентгенівських трубок, генераторів високого тиску, рентгенівських щитів та пультів керування, екранів); медичних, хірургічних, стоматологічних або ветеринарних меблів (операційних столів, лікарняних ліжок з механічним пристосуванням, зуболікарських крісел); фізіотерапевтичних апаратів, масажних апаратів, апаратів для психологічного тестування, для озонотерапії, кисневої терапії, штучного дихання, газових масок; ортопедичних та інших пристосувань: милиць, хірургічних ременів та бандажів, шин, протезів кінцівок та інших протезів, ортопедичного взуття, слухових апаратів, кардіостимуляторів тощо.
Дослiдження кон’юнктури ринку та виявлення суспiльної думки. Цей вид діяльності включає: вивчення потенційних можливостей ринку, попиту та потреб споживачів з метою поліпшення збуту та розроблення нових видів продукції, включаючи статистичний аналіз результатів; вивчення суспільної думки щодо політичних, економічних та суспільних питань, а також статистичний аналіз результатів.
Дiяльнiсть автомобiльного регулярного транспорту. Цей СГП є неприбутковим, тобто важливість його для підприємства є найменшою.
Пiдприємство є приладобудiвним. Основний вид дiяльностi згiдно ЗКГНГ-промисловiсть медичної технiки. Пiдприємством випускається широка гама особливо складних науковомiстких радiолектронних медичних приладiв для дiагностики та монiторингу. Виробництво такої медичної апаратури є перспективним напрямком дiяльностi. Основними споживачами продукцiї є бюджетнi лiкувальнi заклади, що вiдчувають гостру потребу в медичнiй апаратурi. Пiдприємство на даний час випускає такi види продукцiї:
- штативи для крапельниць ШДВ-3;
- електрокардiограф ЕК1Т-04;
- дефибрилятор серця ДКИ-Н-02;
- фiзiотерапевтичний апарат ПМП ЕКIТ-08.37-08;
- апарат для мiкрохвильової терапiї ЛУЧ-7.
б) вивчення внутрішнього ринку ПАТ «ЛЗ РЕМА»:
Місткість ринку. Виробництвом медичного, хірургічного та ортопедичного устаткування у Львівській області займаються 6% підприємств (від загальної кількості промислових підприємств) – цей рівень близький до середнього, порівняно з іншими галузями. Їхній річний оборот складає 0,8% до обсягів реалізованої продукції машинобудування. В свою чергу, підприємства з виробництва медичних приладів, інструментів, точних вимірювальних приладів, скоротили випуск продукції, через нестачу обігових коштів на закупівлю матеріалів та комплектуючих, а також відсутність замовлень.
Державні установи купують значну кількість продукції ЛЗ «РЕМА». Час від часу ЛЗ «РЕМА» приймає участь у тендерах, проте інколи трапляються випадки необґрунтованих відмовлень, хоча апарати заводу не гірші, а інколи дешевші за куповані.
Дуже низькі шанси пробитись на ринок східних областей, де є потреба в приладах заводу, але перевага надається обладнанню російського виробництва. І хоча можливостей прийняти участь у тендері може бути досить багато, скористатись можна не кожною, тому підприємство обирає ті, виграти котрі є значні шанси. Часто тендери проводяться у Києві і об’єктивність їх досить ймовірна, а що стосується скажімо Дніпропетровська – важко сказати напевне.
Проводиться також оснащення амбулаторій та акушерських та фельдшерсько – акушерських пунктів. Продаж не характеризується постійністю і визначається обсягами замовлень, виконання котрих у повній мірі може становити труднощі технічного та кадрового характеру.
Цінова політика. Втриматись підприємству «на плаву» допомагають низькі ціни, хоча на виробництво завод витрачає більше, виконання певних замовлень, не пов’язаних з медичним обладнанням, проведення фінансових операцій та ін. Низькі ціни безперечно створюють значні стратегічні переваги, проте їх не достатньо. Так, дані балансу свідчать, що ціни недостатні для покриття витрат на виробництво.
Завод проводить гарантійний та післягарантійний ремонт придбаної техніки, та виготовляє нестандартне обладнання, апаратуру, тощо. Такі можливості створюють значні стратегічні переваги.
Міністерству охорони здоров’я України (МОЗ) підпорядковано більше 2,5 тисяч медичних закладів (майже 91% від загальної їх кількості в Україні), Академія медичних наук має 29 медичних установ (1%). Ринок України на сьогоднішній день характеризується наступними особливостями:
відсутністю засобів у лікувальних установах для закупівлі нового та обслуговування старого обладнання;
на ринку переважають пропозиції з доставки дешевої, неякісної , застарілої, знятої з виробництва техніки;
на виділені гроші закуповується техніка без урахування думки по її оптимальному та ефективному використанню;
модернізація здійснюється дуже слабко, а ремонти виконуються за методом «латання дір».
Усе вищеперераховане призводить до перевищення витрат на закупівлю, прискорює зношування та вихід з експлуатації існуючого обладнання.
Проблемами медицини в Україні на сьогоднішній день є:
Недостатня кількість вітчизняних підприємств та фірм, що виробляють медичну техніку, медикаменти тощо, що б відповідали світовим стандартам.
Відсутність коштів для закупівлі достатньої кількості обладнання для оснащення лікарень та медичних центрів.
Недостатнє фінансування медицини. Хоча В Україні достатня кількість медичних інститутів та лікарень (є навіть в обласних центрах), проте внутрішня забезпеченість медикаментами та устаткування залишають бажати кращого. Вони мають застарілу техніку, що не відповідає потребам хворих, не мають ліків та необхідного оснащення, тому щоб пройти курс лікування, провести операцію чи просто сходити на елементарну процедуру (а це стосується насамперед провінцій), треба приносити все потрібне з собою.
ПАТ «ЛЗ РЕМА» веде конкуренцію з великою кількістю українських фірм. Компанія «Поліпромсинтез» - єдина в Україні та в країнах СНД виробник бальнеологічних ван, які відповідають стандартам зарубіжних аналогів. Компанія була заснована в 1995 році та має значний досвід у виробництві побутових ван та піддонів з металопластику. ТОВ «Стіролбіофарм» працює на фармацевтичному ринку 10 років. Сьогодні фірма виробляє понад 50 найменувань високоякісних препаратів різних фармако-терапевтичних груп. Виробництво лікарських препаратів відповідає вимогам GMP (сертифікат № 15948/68/2001) стандарту ISO 9002. Завод "Фармація" є єдиним в Україні і найпотужнішим у країнах СНД виробником медичного закису азоту (сертифікат GMP № 12369/68/2003). Ідучи в ногу з часом, завод "Фармація" освоює нові технології: у травні 2001 р. відкрито виробництво рідких стерильних лікарських форм в поліпропіленовій упаковці. Фармацевтичне виробництво компанії «Стіролбіофарм» є одним з найсучасніших за технічним оснащенням серед фармацевтичних підприємств – лідерів. У травні 2001 року на базі фармацевтичного заводу компанії «Стіролбіофарм» відкрилось виробництво рідких стерильних лікарських засобів у формі шприц – тюбіков та тюбік – крапельниц. Одним з перспективніших напрямів діяльності компанії «Стіролбіофарм» є випуск ветеринарних препаратів.
«Київмедпреперат» стабільно займає другу позицію на ринку. Компанія «Київмедпрепарат» за останні роки утримує більшу частину ринку по антибіотиках – за рахунок поєднання ціни та якості. Компанія не використовує дешеві низькоякісні субстанції, проте завжди пропонують найбільш прийнятну ціну, інколи навіть нижче середньої. Крім того, багато уваги приділяється якості упаковки, навіть якості картону. Основна спеціалізація підприємства – виробництво рецептурних препаратів, тобто товару, що характеризується відносно нееластичним попитом. Це дуже важливо, оскільки виробництво базується на імпортних субстанціях і підприємство має значний валютний ризик. Українські препарати – в основному генерики. Тобто нічого оригінального в Україні практично немає, оскільки немає належного фінансування. Асортимент «Київмедпрепарату» можна порівняти з асортиментом будь – якого великого заводу, що випускає генерики в Європі чи Азії.
Однією з провідних приватних медичних фірм на українському ринку є фірма «Борис». Фірма працює з 1992 року, займаючи свою унікальну нішу. Її працівникам вдалося за цей час нагромадити значний досвід з організації платних медичних послуг населенню, компаніям та іноземним представництвам, серед яких: Samsung, Procter & Gamble Ukraine, Coca – Cola, DAEWOO та деякі інші підприємства.
Фірма «Борис» обслуговує також працівників посольств, зокрема Великобританії, Німеччини. Вона обладнана відповідно до сучасних стандартів і має можливість надавати послуги, якість яких підтверджується наявністю європейського сертифіката якості ISO – 9004 – 2. Наявність сучасного діагностичного обладнання дозволяє розв’язати широкий спектр питань, пов’язаних із завчасним виявленням захворювань на початковій стадії. Якщо проаналізувати діяльність фірми «Борис», то стає помітним, що її інтереси пов’язані з тими сферами медичної допомоги, які не можуть, через нестачу коштів та з інших причин, охопити інші медичні організації. Фірма проводить гнучку цінову політику, яка спрямована на встановлення знижок для постійних клієнтів, організацій і пільгові розцінки для малозабезпечених та дітей. У деяких випадках, за вирішенням адміністрації фірми, допомога може надаватися безкоштовно. Благодійна діяльність фірми не обмежується допомогою продуктами харчування Дитячому онкологічному центру, підтримкою інших лікарень, безкоштовною допомогою у складних випадках у ДТП. Фірма виступає спонсором спортивних змагань, забезпечуючи їх медичне обслуговування.
Крім фірми «Борис», широко відомими є приватні фірми «Медіком», «Медея», «Дитина», що також надають якісну та своєчасну допомогу.
Україні варто скористатися досвідом світового менеджменту для вирішення проблеми забезпечення конкурентоспроможності продукції. Методично – організаційні основи забезпечення конкурентоспроможності продукції українських підприємств:
Аналіз стану, виявлення і систематизація основних факторів і умов, що визначають конкурентоспроможність продукції (товарів, послуг) в умовах ринкової економіки.
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення законодавчих (правових) механізмів (гарантії, товарні знаки тощо).
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення економічних механізмів.
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення науково – технічних механізмів.
Систематизація, вибір і обґрунтування нормативної та технічної бази (стандартизація, сертифікація, кодування і каталогізація продукції, техніко – економічна інформація).
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення організаційних механізмів (сервісне обслуговування, реклама тощо).
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення соціальних механізмів.
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення психологічних механізмів.
Систематизація, вибір і обґрунтування перспективних напрямів розвитку і вдосконалення комерційних механізмів (умови платежу, поставок, знижок, марка).
Удосконалення і поширення систем управління якістю продукції (на базі міжнародних стандартів) за рівнями, сферами, аспектами, стадіями «життєвого циклу» продукції, об’єктами, елементами формування якості продукції.
Створення і удосконалення системи підготовки спеціалістів із забезпечення конкурентоспроможності продукції.
Систематизація, вибір і обґрунтування напрямів формування системи захисту прав споживачів на законодавчій та суспільній основі.
Перш за все, для розв’язання даної проблеми необхідне фінансування медицини державою. Крім того, додаткові кошти для розвитку медицини можна отримати шляхом залучення інвестицій як іноземних, так і вітчизняних підприємств. Для того, щоб дана пропозиція зацікавила підприємців необхідно створити певні умови, що будуть вигідними обом сторонам. А саме, надання пільг при сплаті податків для вітчизняних підприємств та певний прибуток (пакет акцій тощо) для іноземних інвесторів.
Крім того, необхідно прилучати кваліфікованих спеціалістів до розробки технологій та впровадження інновацій у життя. А зацікавити їх можна, на мою думку, двома способами ( які повинні застосовуватися одночасно): по – перше, це відповідна матеріальна винагорода за роботу (дуже нелегку), а по – друге, це бачення того, що їх праця та зусилля реально втілюються у життя, а не просто лежать в медичних інститутах та бібліотеках у вигляді доповідей та використовуються для проведення наукових конференцій. Оскільки кожна людина має знати, що її праця комусь потрібна, а особливо, якщо мова йде про медицину, що покликана допомагати людям.
Необхідно стимулювати роботу наукових лабораторій, науково – дослідних інститутів тощо. Якщо ці умови будуть виконані, то це сприятиме заохоченню працівників працювати саме в Україні, а не за кордоном, де рівень життя працівників медичної сфери є досить високим.
Однією з найголовніших проблем України є недостатнє фінансування медицини (внутрішнє оснащення лікарень та медичних центрів не відповідає потребам хворих), відсутність медикаментів та обладнання для лікарень, недостатня кількість лабораторій, що не мають належної техніки для винаходів та роботи на перспективу. А це є причиною того, що в країні майже не виготовляється вітчизняна медична апаратура і доводиться закупати імпортне обладнання, на достатню кількість якого не вистачає коштів. Тому першим кроком для покращення ситуації на ринку медичних технологій є фінансування та інвестиції в дану галузь, а особливу увагу треба звернути саме на виробництво вітчизняної техніки та проведення досліджень з метою винаходу нових ліків та технологій.
Сьогодні в Україні функціонує дієва система передреєстраційного контролю та державного контролю за дотриманням вимог законодавства щодо забезпечення належної якості медичної продукції. Станом на 20 січня 2012 р. в Україні зареєстровано 6038 позицій медичної техніки та виробів медичного призначення, з них 898 (14,9%) — вітчизняного виробництва та 5140 (85,1%) — зарубіжного (табл. 1).
Таблиця 1.1
Зареєстровані в Україні медична техніка та вироби медичного призначення
Рік
Вітчизняні
Зарубіжні
Разом
2007
130
834
964
2008
230
967
1197
2009
166
1247
1413
2010
143
973
1116
2011
229
1119
1348
Разом
898
5140
6038
Найбільша кількість зареєстрованих виробів медичного призначення виробництва таких країн: Німеччина (1106), США (938), Китай (535), Російська Федерація (482), Італія (339), Франція (296), Японія (294), Великобританія (271), Польща (242).
Незареєстровані вироби медичного призначення можуть ввозитися на митну територію України без права на реалізацію та використання в медичній практиці, зокрема для проведення процедури реєстрації, участі у виставках, у гуманітарних цілях тощо.
в) вивчення ринків Польщі та Литви з метою виявлення доцільності експорту в одну з цих країн медичної техніки ПАТ «ЛЗ РЕМА»:
Параметром кон’юнктури закордонного ринку (Польщі і Литви) є кількість медичних закладів. Коротко наведемо їх характеристику.
Масив сучасних лікарень і медичних установ, найсучасніші технології, рада сертифікованих лікарів і медичних працівників всієї системи охорони здоров’я Польщі. Всі медичні установи знаходяться під контролем Міністерства охорони здоров’я Польщі та визнані під егідою НАТО Європейським Союзом та ISO.
Інфраструктура охорони здоров’я Польщі охоплює державні і приватні заклади. Міністерство охорони здоров’я регулює національну політику в галузі охорони здоров’я та здійснює нагляд за Національним фондом охорони здоров’я (NFZ), що передбачає безкоштовне лікування для всіх громадян і юридичних жителів. Рівень громадського догляду є адекватним, хоча лікарень (Szpital) є мало і ресурси (як людські, так і матеріальні) дуже обмежені. Для зручності і легкості спілкування іноземні громадяни та багаті місцеві жителі, як правило, користуються послугами приватних медичних закладів. Незастраховані іноземці мають право тільки на основні медичні послуги безкоштовно у разі гострих станів або надзвичайних ситуацій. Приватні медичні заклади працюють у відповідності з західними стандартами, а багатомовний і добре освічений персонал забезпечує огляд, консультації та надійні медичні послуги. Лікарі та медичні консультанти всіх спеціальностей чергують цілодобово, щоб запропонувати ефективне та індивідуальне обслуговування. Багато клінік пропонують відвідування вдома і 24-годинну службу екстреної допомоги.
Приватні консультаційні кабінети лікарів практично всіх спеціальностей поширені у всіх містах країни. Крім того, існують і клініки, де виробляються платні спеціалізовані процедури й операції.
Провідними медичними центрами Польщі є: Даміан Medical Center (www.damian.com), Лім Medical Center (www.cmlim) і Плен Medicover центр (www.medicover.com), Centrum Sztuk Zdrowotynych (www.centrumsztukzdrowotnych.com), Аку Punkt (www.warsawacupuncture.com), Medycyna Wschodnia (www.medycyna-wschodnia), Trea (www.trea.com).
Найбільшими виробниками медтехніки Польщі є:
ASPEL POLSKA – MAŁOPOLSKIE. Основним напрямом діяльності компанії ASPEL, з моменту її заснування в 1986 р., є якісне проектування і виробництво електромедичного обладнання.
ULTRAVIOL POLSKA – ŁÓDZKIE. ULTRAVIOL є компанією, що динамічно розвивається та виробляє медичне устаткування. З 1993 р. її асортимент виріс до кількох сотень найменувань. В даний час вона пропонує кілька моделей негатоскопів, негатоскопів для мамографії зі шторками, кілька типів проточних бактерицидних ламп і опромінювачів для безпосередньої дезінфекції повітря і поверхонь.
WAMED POLSKA – MAZOWIECKIE. WAMED - це проектувальне та виробниче підприємство. Її досвід і можливості модифікації продуктів, вже в проектувальній стадії, дають велику свободу в області безперервного розвитку пропозиції. Її апаратура удосконалюється в залежності від ринкових тенденцій.
Щодо медикаментозного лікування в Литві, то тут його забезпечують, головним чином, державні і приватні установи, які здійснюють координацію, реалізацію та надання медичних послуг. Ліцензії на надання медичних послуг надані 268 медичним центрам.
Якість державних медичних установ в країнах Балтії перебуває на рівні, близькому до західноєвропейських. Великі лікарні у великих містах в змозі прийняти і лікувати складні в умовах стаціонару. Малий і середній тип об'єктів мають середній клас устаткування. Служба знаходиться на хорошому рівні. Приватні медичні центри також добре оснащені. Медичне обслуговування обмежена, але покращується. Є невелика кількість приватних клінік, які пропонують медичну допомогу. Громадяни ЄС мають право на невідкладну медичну допомогу, якщо вони мають Європейську карту медичного страхування (EHIC) від країни їх походження. Медичні установи забезпечені професіоналами, але обладнання та ресурсів іноді не вистачає.
Посол України в Литовській Республіці В. Жовтенко провів зустріч з директором Литовського Центру медичної діагностики та лікування Лаймутісом Пашкявічюсом. У ході зустрічі були обговорені актуальні питання співробітництва між Україною та Литвою в гуманітарній сфері. Йшлося зокрема про перспективи створення аналогічних центрів в Україні, можливості обміну досвідом між фахівцями різних медичних галузей, а також ознайомлення України з досвідом Литви у розвитку приватної медицини та медичного страхування.
Окрему увагу було приділено питанням українсько-литовського співробітництва у галузі розвитку медичного туризму. Створений 15 років тому, Центр медичної діагностики та лікування – один з найбільших приватних медичних закладів Литви, який активно співпрацює з медичними центрами та страховими компаніями багатьох країн світу. Як йдеться у дипломатичній хроніці Міністерства закордонних справ України, 150 висококваліфікованих лікарів Центру, серед яких 40 докторів наук та професорів, надають послуги у 53 сферах медичної практики.
г) узагальнення результатів дослідження та обрання країни, куди найбільш доцільно експортувати продукцію ПАТ «ЛЗ РЕМА»:
Українські підприємства – виробники медичної техніки бажають співпрацювати з країнами: Польща, ФРН, Австрія, Великобританія, Італія, США, Канада. Тому обираємо для експорту продукції ПАТ «ЛЗ РЕМА» Польщу, оскільки масив сучасних лікарень і медичних установ, який їй характерний, потребує припливу якісного медичного приладдя за середніми цінами. Та й транспортування продукції не потребуватиме великих затрат.
д) визначення конкурентоспроможності експортного товару із використанням методу розрахунку інтегрального показника конкурентоспроможності:
Для здійснення порівняння візьмемо провідного польського виробника електромедичного обладнання фірму ASPEL. Товар, який будемо порівнювати - електрокардіограф. Електрокардіограф – це прилад, за допомогою якого здійснюють електрокардіографію - метод графічної реєстрації електричних явищ, які виникають у серцевому м'язі під час його діяльності, з поверхні тіла. Спочатку визначимо споживчі та економічні параметри електрокардіографа ЕК1Е-08 ПАТ «ЛЗ РЕМА» та AsCAR фірми ASPEL і наведемо їх у таблиці 1.2.
Таблиця 1.2
Параметри електрокардіографів
№
Параметри
Розмір-ність
Коефіцієнт вагомості
ЕК1Е-08
AsCAR
Споживчі параметри
1.
Точність приладу (10 балів)
бали
0,4
8
7
2.
Частотний діапазон приладу
Гц.
0,15
50
50
3.
Відсутність шуму і небажаних сигналів (10 балів)
бали
0,20
8
8
4.
Зручність для пацієнта і його безпека (10 балів)
бали
0,20
9
7
5.
Споживаюча потужність аппарату
Вт.
0,05
1000
1500
Економічні параметри
1.
Середня ціна придбання
грн.
-
5500
6150
2.
Середній розмір експлуатаційних витрат
грн.
-
2500
2000
Розраховуємо одиничні показники споживчих параметрів:
q i = Роц / Рбаз, де
Роц – значення параметру товару що оцінюється,
Рбаз – значення аналогічного параметру товару-аналога.
q1 = 8/7 = 1,14;
q2 = 50/50 = 1;
q3 = 8/8 = 1;
q4 = 9/7 = 1,29;
q5 = 1000/1500 = 0,67.
Розраховуємо споживчий та економічний індекси:
Ісп = ∑qi*Pi , де
qi – одиничний показник і-го споживчого параметру;
Pi – коефіцієнт вагомості і-го споживчого параметру.
Ісп = 1,14*0,4 + 1*0,15 + 1*0,20 + 1,29*0,20 + 0,67*0,05 = 0,456 + 0,15 + + 0,20 + 0,258 + 0,0335 = 1,0975.
Іеп = Цоц / Цбаз, де
Цоц – ціна споживання експортного товару;
Цбаз – ціна споживання базового товару.
Іеп = (5500+2500)/(6150+2000) = 4365 / 4300 = 0,98.
Розраховуємо інтегральний показник конкурентоспроможності:
Кінт = Ісп / Іеп
Кінт = 1,0975/0,98 = 1,12.
Оскільки Кінт > 1, то експортований товар – електрокардіограф ЕК1Е-08 ПАТ «ЛЗ РЕМА» є більш конкурентоспроможним, ніж товар-аналог AsCAR польської фірми ASPEL.
е) прогнозування кількості медичних закладів із використанням кореляційно-регресійного аналізування:
Таблиця 1.3
Кількість медичних закладів
Роки
Періоди
Кількість медичних закладів, шт.
2004
1
546
2005
2
570
2006
3
589
2007
4
600
2008
5
607
2009
6
653
2010
7
698
2011
8
700
Разом
36
4963
Розраховуємо параметри лінійної залежності типу У = в0 + в1*t з використанням відповідної системи рівнянь.
4963 = 8*в0 + 36*в1;
(546*1) + (570*2) + (589*3) + (600*4) + (607*5) + (653*6) + (698*7) +
+ (700*8) = 36*в0 + (12+22+32+42+52+62+72+82)*в1;
4963 = 8*в0 + 36*в1;
23292 = 36*во + 204*в1;
8в0 = 4963 – 36*в1;
в0 = (4963 - 36*в1) / 8;
23292 = 36 * ((4963 - 36*