МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра маркетингу
Індивідуальна робота
з теми : «Сутність та види екологічних потреб.Поняття екологічного маркетингу»
Підготувала:
Студенка 4 курсу, 5 групи ФМЕ
Воронцова К.С
Перевірила:
Д. е. н., професор
Андрєєва Наталя Миколаївна
Одеса - 2017
Зміст
Вступ…………………………………………………………………3
1.«Зелений» маркетинг і його особливості……………………….6
2. Сутність та види екологічних потреб………………………….13
3.Поняття екологічного маркетингу………………………………17
Литература…………………………………………………………..22
Вступ
Маркетинг вже досить давно та надійно увійшов у життя кожного з нас не залежно від віку, професії та рівня споживання. Маркетинг впливає на нас та сам змінюється із розвитком суспільства. Адже він перестав бути лише допоміжним інструментом, а грає ключову роль у системі управління компаній. В останні роки значно змінилися не лише функції маркетингу, але й сфери його застосування: від підприємств, що виробляють споживчі товари, до громадських рухів, релігійних організацій, окремих осіб тощо. Не залишилися поза сферою впливу маркетингу і компанії, що у певний спосіб екологізують свою діяльність чи продукцію. Досягти своїх цілей екологічно відповідальним підприємствам та екологічним організаціям дозволяють інструменти та методи екологічного маркетингу.
Новизна екологічного маркетингу і викликає інтерес до нього з боку наукової та бізнес-спільноти. Однак, все ще недостатньо розкритим залишається питання повноцінної реалізації екологічного маркетингу у діяльності українських підприємств та організацій. Такої реалізації концепції підприємствами, яка забезпечила б формування та стимулювання попиту на дійсно екологічно безпечну продукцію, виробництво, реалізація та збут якої наносять мінімальну шкоду довкіллю, а не просування «еко-біо» продуктів, повних барвників та залишків агрохімії. Такої реалізації концепції громадськими організаціями, яка забезпечила б повну та доступну інформацію щодо екологічних небезпек та боротьбу із компаніями-забруднювачами довкілля, а не акції-одноденки, що проводяться для «галочки» та створення контенту. Такої концепції, завдяки якій забезпечувалося б задоволення потреб споживачів у екологічно безпечних товарах та послугах та у реалізації екологічного способу життя.
Концепція екологічного маркетингу, яка полягає в орієнтації виробництва і збуту на задоволення екологічно орієнтованих потреб і запитів споживачів, створення і стимулювання попиту на екологічні товари (вироби або послуги) - економічно ефективні та екологічно безпечні у виробництві та споживанні з урахуванням різних інтересів суб'єктів ринку.
Часовий період розвитку концепції екологічного маркетингу - кінець ХХ століття і початок XXI століття, концепція ринку - екологічна, ключова ланка - екологічна безпека і раціональне природокористування, рівень дії - людська цивілізація і природа, відображення в організаційно-штатній структурі фірм серйозної уваги до питань охорони навколишнього середовища і раціонального використання природних ресурсів - введення посади віце-президента з екологічної безпеки, посади менеджера з екологічної політики.
Екологічний маркетинг - це розробка і створення методів просування і реалізації екологічно безпечної продукції або послуги. Одна з цілей екологічного маркетингу полягає в тому, щоб забезпечити баланс інтересів економіки та охорони навколишнього середовища.
В таблиці 11.1 наведено основні з існуючих визначень поняття "екологічний маркетинг".
Таблиця 11.1. ВИЗНАЧЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО МАРКЕТИНГУ
/
Основні функції екологічного маркетингу: вивчення попиту на екологічно чисту продукцію, ціноутворення; реклама й стимулювання; планування екологічно чистих асортиментів, збуту й торговельних операцій; діяльність, пов'язана зі зберіганням і вибором екологічно чистого руху товарів, організацією екологічно безпечного обслуговування споживачів.
Мета екологічного маркетингу - створення таких економічних умов для підприємства, організацій (фірм, компаній), при яких вони будуть зацікавлені в модернізації технологій виробництва й прагнути раціонально використовувати, зберігати й відновлювати природно-ресурсний потенціал регіону (або компенсувати суспільству збиток, якщо вони його завдають). Екологічний маркетинг спрямований на стимулювання виробника до створення й поширення екологічно безпечних товарів і послуг, сполучення економічних і екологічних інтересів суспільства.
Задоволення потреб в контексті екологічного маркетингу відбувається за допомогою обміну, при цьому не порушується екологічна рівновага навколишнього природного середовища й стан здоров'я суспільства. Завданням екологічного маркетингу є створення умов для збереження навколишнього середовища, пристосування виробництва до вимог ринку, розробка екологічно чистої продукції, що має високу конкурентоспроможність, а також інтенсифікації її збуту й одержання додаткового прибутку за рахунок екологізації виробництва.
Завданням екологічного маркетингу є визначення потреби в екологічно безпечній та іншій продукції, а також інтенсифікації умов її збуту за мінімальних впливів під час її виготовлення та споживання на навколишнє природне середовище, які порушують нормальне функціонування природних екосистем зокрема та біосфери загалом. Отже, екологічний маркетинг — це управлінська функціональна діяльність у складі загальної системи менеджменту підприємства, спрямована на визначення, прогнозування та задоволення споживчих потреб таким чином, щоб не порушувати екологічної рівноваги навколишнього природного середовища і не впливати на стан здоров'я суспільства.
1.«Зелений» маркетинг і його особливості
Підвищений інтерес до екологічних проблем почав проявлятися в 1970-80-і роки. В основному він проявився з боку таких груп, як «Грінпіс», «Друзі Землі» та інших, що призвело до таких наслідків:
1. уряди країн стали більш чемні в таких питаннях як охорона навколишнього середовища, стали з'являтися нові законодавчі акти ;.
2. громадськість стала приділяти підвищену увагу до необхідності охорони природи та навколишнього середовищ, а так само стали організовуватися різні акції по збереженню природних ресурсів.
«Зелений» або екологічний маркетинг представляє собою процес задоволення потреб і потреб суспільства через просування таких товарів і послуг, які надають мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище на всіх стадіях життєвого циклу, і створюються з мінімальним використанням природних ресурсів. [1] Як продовження соціально-етичного маркетингу, який виник на початку 1980-х рр., В 1990-х рр. з'являється екологічний або «зелений» маркетинг. Згідно з концепцією соціально-етичного маркетингу, «завданням організації має бути встановлення потреб, потреб та інтересів цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності більш ефективними і більш продуктивними (ніж у конкурентів) способами з одночасним збереженням або зміцненням благополуччя споживача і суспільства в цілому. Ця концепція виникла в результаті конфлікту традиційного маркетингу з спостерігаються в наші дні погіршенням якості навколишнього середовища, нестачею природних ресурсів, зростанням чисельності населення, інфляцією і негативним станом сфери соціальних послуг ». [2]
Питання екологізації бізнесу на початку 1990-х рр. були поставлені в зв'язку з наступними факторами:
- стурбованістю громадськості станом навколишнього середовища; - державними рішеннями в галузі екології та природокористування;
- з появою і зростанням впливу різних об'єднань споживачів, неурядових екологічних організацій, груп громадської екологічної експертизи.
Зростання мотивації громадян до екологічного споживання і поведінки дав новий поштовх до розвитку «зеленого» маркетингу.
Вплив компанії на екологічну і соціальну життя суспільства проявляється через такі вимірювання:
- вплив на економіку;
- технологія;
- стиль керівництва.
«Зелений» або екологічний маркетинг - це підвищення впізнаваності бренду і збільшення обсягу продажів, а також лояльності споживачів, за рахунок використання екологічних технологій виробництв і випуску екологічно чистої продукції.
«Ринок екологічних товарів і послуг становить 230 млрд. Дол. США (з них 76 млрд. - стійка економіка, 27 млрд. - здоровий стиль життя, 30 млрд. - альтернативна медицина, 10 млрд. - особистісний ріст, 81 млрд. - екологічний спосіб життя), а до 2015 р зросте до 845 млрд. Це один з найбільш швидко зростаючих ринків. Зокрема, в США попит на екобудинку щорічно збільшується на 5-10%, а на послуги екотуризму - на 5%. Число екологічних товарів в США збільшилася з 100 в 2004 р до 1570 в 2009 р, а зростання споживання екологічних продуктів харчування становить 5,6% на рік. 82% споживачів в США набувають екологічні товари ».
За даними дослідження Information Resources, зараз 48% американців при придбанні товарів звертають особливу увагу на наявність показників екологічності, будь то екологічність самого продукту, його упаковки або магазину, в якому він продається. Сталося це далеко не відразу і не само собою.
Справа в тому, що будь-які еко-товари тільки бентежать покупців, якщо їм не розповідати, для чого вони потрібні. І якщо соціальна реклама висвітлює світові проблеми, і часом досить похмуро, то зелений маркетинг повинен діяти через дохідливу, оптимістичну зелену рекламу, розкручуючи ідею екологічного споживання, перетворюючи її в привабливий модний тренд. Необхідно створювати і підвищувати еко-статус, розповідати еко-історію свого товару.
Психологи стверджують, що схильність людей до природних, натуральним і екологічним товарами / послугами пояснюється в першу чергу прагненням до контролю життя в світі, який стає все більш непередбачуваним, динамічним, техногенних і стресовим. Шляхом модернізації виробництва можна згладити багато недосконалості технологій, такі як нересурсосберегаемость, здатність викликати забруднення навколишнього середовища. Вплив фірми на економіку пов'язано з такими питаннями, як зайнятість, придбання сировини і створення очікувань серед клієнтів, задовольнити які може виявитися складно.
Економічні чинники можуть також впливати на здатність компанії стати більш екологічною. В історії розвитку «зеленого» маркетингу чимало випадків, коли гучні заяви виробників про екологічність їхньої продукції виявлялися перебільшеними. Така імітація еко-політики отримала назву «greenwashing», або «зелена відмивання». Кампанії, побудовані на «greenwashing», часто терпіли невдачі і заодно підривали авторитет самого зеленого маркетингу. Тому сьогодні в США для терміна «зелений маркетинг» існують офіційні нормативи використання. Виробники не мають права спотворювати або прикрашати інформацію, та й досвід державних розслідувань якось відбиває бажання грати нечесно. Залишається лише впроваджувати справжній зелений маркетинг, а потім звернутися до хорошого копірайтер. Адже для будь-якого еко-продукту необхідно розробити унікальна торгова пропозиція, провести рекламну кампанію, показати його в самому яскравому і привабливому світлі.
«Основні причини екологізації бізнесу - створення позитивного іміджу в очах споживачів, акціонерів та інвесторів, а також економія матеріальних і енергетичних ресурсів. 54% топ-менеджерів назвали можливість формувати позитивну корпоративну репутацію головним стимулом для екологічних проектів. Екологічно спрямовані зміни виробничого процесу, як правило, здійснюються шляхом зниження споживання матеріалів і енергії на одиницю продукції і супроводжуються економією на витратах ». [4] «Здатність ефективно вирішувати екологічні проблеми впливає не тільки на довіру споживачів компанії, але і на їх лояльність. Джон Грант у своїй відомій праці «Маніфест екологічного маркетингу» побудував модель переходу до «істинного» екологічному бізнесу. Автор виділяє такі рівні екологізації:
1. Екологічний (перший рівень): набір нових стандартів. Реалізація цього рівня відбувається за рахунок комунікацій.
2. Екологічніше (другий рівень): поділ відповідальності. Реалізується через співпрацю.
3. Найбільш екологічний (третій, найвищий рівень): підтримка інновацій. Має на увазі зміни в культурі ». [7]
Маркетинг в дійсності спрямований на задоволення клієнтів і сам по собі не є екологічно недружнім, хоча деяким продуктам це притаманне. Якщо потреби клієнта стануть більш «зеленими», то фахівці з маркетингу врахують це і самі, в свою чергу, «позеленеют». Ширші потреби клієнтів (в чистому і затишному світі), мабуть, найкраще можуть задовольнятися за допомогою по-справжньому соціального маркетингового підходу. Таким чином, можна стверджувати, що фахівці з маркетингу (які вже звикли ставити клієнтів на перше місце діяльності фірми) - це люди, здатні краще за всіх втілювати в життя «зелену політику».
Світовий досвід «зеленого маркетингу» використовують і в Росії, рекламуючи екологічно чисті товари, друкуючи на упаковці про приналежність до екологічних стандартів. Уже сьогодні мільйони жителів країни користуються Інтернетом, і багато хто активно розширюють коло своїх інтересів, читають блоги, вступають в тематичні співтовариства. Першими зелену рекламу і екотовари оцінять люди, втомлені від стереотипів, які звикли мати власну думку. До речі, саме вони нерідко виявляються блогерами з сотнями і навіть тисячами читачів. Ось тоді нові цінності «підуть в народ» - через лідерів думок, через нову «моду», через пересиченість гламуром і неможливість бути «гламурнішим всіх».
У екомаркетінга є великий потенціал стати одним з найбільш дохідних і успішних напрямків в довгостроковій перспективі. Обмеженість природних ресурсів, збільшення показників споживання і забруднення навколишнього середовища служать головними каталізаторами впровадження зелених ідей по всьому світу. Зростання ринку екологічних товарів і послуг перевищує всі передбачені показники, і немає причин вважати, що цей тренд не добереться до України. Українські споживачі і власники будівель дізнаються все більше інформації про зелені технології і товари, a ринок екологічних матеріалів і послуг зростає. Так, наприклад, за перший пост-кризовий в рік в Украінї з'явилося близько 20 проектів в тій чи іншій мірі оголошують себе «екологічними».
Лідери індустрії позиціонують себе як екологічні, в їх числі такі бренди як Bayer, Philips, Siemens, Boon Edam, Arup, Bovis Lend Lease, Aecom і т. Д. Згідно з результатами опитування, проведеного агентством McKinsey в 2007 р, серед факторів, що найбільший вплив на акціонерну вартість компанії в найближчі 5 років 48% бізнесменів-респондентів на перше місце поставили екологічні проблеми, включаючи зміну клімату. На другому місці - вплив з боку політичних сил (25%), на третьому - соціальне забезпечення співробітників (24%). Іноді істинному прагненню до екологізації протистоїть лише демонстрація екологічної активності на словах, а не на ділі.
Така практика - екологічне позиціонування компанії або товару / послуги без достатньої бази для цього - отримала назву «Грінвошінг».
До основних функцій екологічного маркетингу у виробничій сфері належать:
- вивчення попиту на екологічно безпечну продукцію, екологічне ціноутворення;
- планування екологічно безпечного асортименту, збуту і торговельних операцій;
- планування «зеленої» модернізації виробництва; вивчення пропозицій на більш досконалі й нові очисні технології на основі висновків екологічних аудитів;
- здійснення діяльності, що пов'язана зі збереженням та вибором екологічно безпечного товаропересування;
- організація екологічно безпечного обслуговування споживачів. У сфері природокористування маркетингові функції включають:
- освоєння природних ресурсів;
- встановлення платежів і цін на товари та послуги екологічного призначення для отримання прибутку суб'єктами природокористування;
- розвиток всебічних форм торгівлі товарами та послугами екологічного призначення;
- поділ ринків збуту товарів і послуг екологічного призначення відповідно до природно-географічних територій, регіонів та окремих зон;
- залучення до екологічного ринку іноземних інвесторів;
- освоєння природних ресурсів і створення на їх основі конкурентоспроможної на світовому ринку продукції екологічного призначення;
- мобілізацію механізмів трансформації екологічних потреб потенційних покупців на екологічному ринку в ефективний попит на товари і послуги екологічного призначення.
Виконання перелічених функцій здійснюється шляхом:
+дослідження реальних і потенційних потреб споживачів природних ресурсів, товарів і послуг екологічного призначення; дослідження ринку та його можливостей, прогнозування ринкового попиту і ємності ринку в сфері природокористування та охорони навколишнього природного середовища;
+розроблення стратегії екологічного маркетингу природокористування та відповідних екологічних програм і заходів; маркетингове планування реалізації програмних заходів.
2. Сутність та види екологічних потреб
Людина, як суб’єкт соціально-економічних відносин, є активним і постійним споживачем різноманітних благ та послуг. З метою дослідження людських потреб та регулювання відповідно до них підприємницької діяльності використовують маркетинг. Науковці визначають маркетинг як вид людської діяльності, який спрямовано на задоволення нужд і потреб шляхом обміну. Нужда є відчуттям людини у випадку нестачі чогось. Потреба є нуждою, що має специфічну форму залежно від культурного рівня та особистості індивіда [10].
Приклад:
1. Відчуття голоду – це нужда, а бажання з’їсти «Twix» /– це потреба;
брак місцядля розміщення нових книжок – це нужда, а бажання купити електронну книжку «Prestizio» / –це потреба.
Відповідно до загальновідомої ієрархії потреб людини, запропонованої А. Маслоу, первинними є фізіологічні, матеріальні та соціальні потреби. Людина, задовольнивши свої первинні потреби, відчуває необхідність у самоповазі, визнанні, саморозвитку і самореалізації. Науковці виділяють декілька етапів розвитку потреб людей. До середини 50-х років ХХ ст. домінували матеріально-речові потреби. Із середини 50-х до кінця 80-х років ХХ ст. зросли соціальні потреби (у побутовому обслуговуванні, освіті, охороні здоров’я, розвагах та відпочинку). Що стосується екологічних потреб, то вони з’явилися лише після задоволення матеріальних і соціальних потреб. Науковці стверджують, що, як якісно новий вид потреб людини, екологічні потреби з’явилися у 70-80-х роках ХХ ст., коли зростання доходів зумовило усвідомлення суспільством цінностей, пов’язаних з якістю життя.
Розвиток інформаційних технологій і поширення за їх допомогою відповідних знань, підвищення культури людей нині змінило їх ставлення до природного навколишнього середовища. Людство, усвідомивши себе його складовою частиною, вже прагне захистити від негативних наслідків науково-технічної революції не тільки себе, але й зберегти довкілля. Екологічні потреби з’являються як «вимоги, що висуваються умовами існування та життєдіяльності особистості, соціальної групи, суспільства в цілому до умов природного середовища» [12].
Екологічні потреби вбирають в себе ознаки інших потреб, є їх похідними та задовольняються лише тоді, коли забезпечені первинні потреби. Серед екологічних потреб можна виділити:
фізіологічні екологічні потреби (потреба в екологічно чистих продуктах харчування, повітрі, воді);
потреба в екологічному захисті (потреба у відсутності загрози життю та здоров’ю внаслідок забруднення продуктів харчування, товарів вжитку, довкілля в цілому);
соціальні екологічні потреби (потреба в індивідуальному та колективному спілкуванні з природою);
потреба у визнанні (декларування екологічних потреб як спосіб підвищення самоповаги, свого іміджу);
духовні екологічні потреби (підсвідомо існуюча потреба відчувати себе частиною Всесвіту).
Носіями екологічних потреб можуть виступати як окремі індивіди, так і певні суспільні інститути (табл.1.1).
Таблиця 1.1 Перелік екологічних потреб суспільства
Екологічні потреби
в економічній
сфері
Екологічні потреби в
соціальній
сфері
1
2
Потреби споживачів
екологічно чисті продукти харчування;
екологічно чиста вода;
екологічно чисті товари народного вжитку;
засоби захисту людини у забрудненому довкіллі (фільтри для очищення води,
кондиціонери тощо)
екологічна освіта та виховання;
екологічний інформаційний сервіс (зокрема, оцінка екологічної чистоти товарів та послуг);
заповідники, зоопарки, ботанічні сади, національні парки, рекреаційні
зони тощо
Потреби виробників
екотехніка (устаткування та обладнання для контролю за забрудненням навколишнього середовища; техніка, яка забезпечує енерго- і ресурсозбереження та повторне використання промислових і побутових відходів; очисне обладнання);
екотехнології (технології захисту, дезактивації та рекультивації ґрунтів; технології, які забезпечують зниження ресурсо- та енергоміскості продукції; технології рециклювання промислових і побутових відходів; технології виробництва екологічно чистих продуктів харчування, споживчих товарів, сировини);
нові види сировинних та енергетичних ресурсів;
загально-фахова екологічна освіта;
професійно-орієнтовна екологічна освіта;
екологічний інформаційний сервіс (оцінка екологічних впливів виробництва на довкілля, екологічна паспортизація виробничих процесів та товарів, видавництво екологічної літератури, розповсюдження екологічної інформації в друкованому вигляді);
екологічний консалтинг (консультації щодо запровадження екологічного менеджменту на підприємстві, проведення сертифікації та екологічного маркування, застосування міжнародних і вітчизняних
екологічних стандартів);
Продовження табл. 1.1
1
2
екологічні послуги (очищення забруднених ґрунтів та води; видалення відходів та відведення стічних вод; реклама екологічної продукції та
товарів; екологічне маркування товарів)
екологічний аудит (перевірка та оцінка відповідності виробництва екологічним стандартам)
Потреби органів державної та місцевої влади
екотехніка (устаткування та обладнання, яке забезпечує моніторинг природного навколишнього середовища; техніка, яка забезпечує енерго- і ресурсозбереження та повторне використання промислових і побутових відходів; очисне обладнання);
екотехнології (технології захисту, дезактивації та рекультивації ґрунтів; технології, які забезпечують зниження ресурсо- та енергомісткості продукції; технології рециклювання промислових і побутових відходів);
екологічні послуги (очищення забруднених ґрунтів та води; видалення відходів та відведення стічних вод; озеленення та лісонасадження, благоустрій доріг, міських природних парків; проведення постійного моніторингу)
професійно-орієнтовна екологічна освіта;
організація формальної екологічної освіти (у дошкільних закладах, загальноосвітніх школах, закладах позашкільної освіти, професійно- технічних училищах);
організація неформальної екологічної освіти через ЗМІ (радіо, телебачення, газети, журнали, реклама), заклади культури, охорони здоров’я, туризм тощо;
екологічний інформаційний сервіс (створення інформаційної бази про стан та динаміку змін природного навколишнього середовища; аналіз об’єктів, причин та наслідків порушень екологічного благополуччя територій; оцінка стійкості
екологічних систем та ефективності природоохоронних заходів)
Зрозуміло, що у табл.1 перераховано лише окремі потреби в екологічно чистих товарах та послугах, які, за умови можливості їх оплати, можуть формувати екологічно орієнтований попит.
3.Поняття екологічного маркетингу
Екологічний маркетинг є видом людської діяльності, спрямованим на задоволення екологічних нужд і потреб. Як наукова галузь та вид практичної діяльності, екологічний маркетинг сформувався у процесі еволюції концепцій маркетингу. Науковцями було зібрано, проаналізовано та систематизовано значну кількість різноманітних фактів та закономірностей щодо поведінки споживачів, властивостей продукції, взаємовідносин з партнерами та клієнтами, досвіду компаній-лідерів у всіх галузях світової економіки, тенденцій зовнішнього та внутрішнього середовища підприємств тощо. Аналітична інформація дозволила виділити певні етапи розвитку маркетингу, які визначаються як його концепції або вихідні положення [13] (рис. 1.1).
Рис. 1.1. Етапи розвитку маркетингу та маркетингові концепції
Визначальною для розвитку екологічного маркетингу стала поява концепції соціально-етичного маркетингу, яка припускала можливість задоволення потреб споживачів з одночасним поліпшенням життєвого рівня усього суспільства [14]. Соціально-етичний маркетинг дозволив врахувати та спрямувати на свою користь екологічні та соціальні проблеми суспільства, тобто створити концептуально нові маркетингові рішення, які, з одного боку, покращували б імідж підприємства, а з іншого – підвищували його прибуток.
Найбільш поширеним нині є визначення екологічного маркетингу, запропоноване Ж. Оттман. На її думку, екологічний маркетинг є господарською діяльністю підприємств, спрямованою на виробництво екологічно орієнтованої продукції, формування попиту на цю продукцію, приведення всіх ресурсів підприємства у відповідність до вимог і можливостей ринку для отримання прибутку без нанесення шкоди навколишньому природному середовищу [15].
Екологічний маркетинг, або як його ще називають
«зелений» [15] або «збалансований» [16] маркетинг, сформувався на перетині таких складових розвитку суспільства, як задоволення екологічних потреб платоспроможних покупців,збереження довкілля та досягнення прибутковості підприємства (рис. 1.2).
Рис. 1.2. Складові розвитку суспільства, що формують екологічний маркетинг
Суб’єкти господарювання, які свідомо займаються екологічним маркетингом, з одного боку задовольняють екологічно орієнтований попит, з іншого – дбають про збереження довкілля. Проте, оскільки такі суб’єкти господарювання мають бути конкурентоспроможними, то їм слід забезпечити прибутковість свого бізнесу. Саме екологічний маркетинг дозволяє поєднати зазначені три аспекти: забезпечити попит на екологічні товари та послуги, сприяти збереженню довкілля та підтримувати прибутковість суб’єктів господарювання.
Отже, екологічний маркетинг можна представити як господарський процес, що: 1) має на меті задовольнити екологічні потреби споживачів; 2) забезпечує певні переваги суб’єктам господарювання, зокрема збільшення прибутку підприємств; 3) задовольняє вимоги щодо збереження довкілля
4) сприяє утворенню соціального, екологічного та економічного ефектів (рис. 1.3).
Розглянемо кожну із характеристик екологічного маркетингу детальніше. Щодо збереження довкілля, то ідея дружнього ставлення до навколишнього природного середовища є ключовою та визначальною складовою екологічного маркетингу. Як зазначав Дж. Блайт, маркетинг є екологічно нейтральним та направленим на задоволення потреб споживачів. Тому, якщо споживач матиме потребу в екологічно безпечних товарах чи послугах, то й маркетологи будуть зацікавлені в створенні відповідних товарів [17]. У країнах Західної Європи, Японії та США екологічний маркетинг широко та активно використовується компаніями багатьох галузей економіки. Товаровиробники, що змушені реагувати на зміни потреб споживачів та нові вимоги ринку, використовуючи концепцію екологічного маркетингу, перетворюють екологічні обмеження і вимоги на конкурентні переваги своєї продукції.
/
Рис. 1.3. Характеристики екологічного маркетингу
Щодо екологічних потреб споживачів, то, як свідчать численні дослідження [7], проблеми погіршення екологічної ситуації в світі турбують не лише фахівців у сфері екології, але й пересічних громадян. Така тенденція особливо чітко простежується в розвинутих країнах, де споживачі цінують не тільки кількість спожитих матеріальних благ, але й намагаються підвищити якість свого життя, споживаючи екологічно безпечні продукти та підтримуючи у такий спосіб їх виробників. Однак, важливо відмітити, що споживачі зацікавлені не стільки в самому продукті або послузі, скільки в можливості вирішити певні проблеми, реалізувати які допоможе куплений товар [8].
Щодо прибутку підприємства, то слід акцентувати на тому, що за допомогою екологічного маркетингу формуються нові ринки збуту, економляться ресурси, виникає можливість отримати преміальну (додаткову) ціну, привернути увагу та лояльність споживачів, стати конкурентоспроможним. Переваги (властивості самого продукту; його вплив на людину чи довкілля під час експлуатації; процес виробництва тощо), які отримає споживач, купуючи продукти підприємства, мають для нього найвищу цінність, порівняно з товарами конкурентів. Прибутковість підприємства та підвищення конкурентоспроможності бізнесу досягається завдяки його екологічно свідомій діяльності, через переконання покупців у найвищій споживчій цінності екологічно безпечної продукції та підтримку позитивного іміджу компанії
Литература
Смирнова Е. В. Екологічний маркетинг // Практичний маркетинг, 2010.
Котлер Ф., Армстронг Г. Основи маркетингу. М .: Вільямс, 2009.
Tolliver-Nigro H. Green Marketing: What's All the Fuss? 2009.
Галечьян Н. У чому вигода екологічно благополучного іміджу компанії // Корпоративна іміджологія, 2008. № 02 (03).
Результати соціологічного опитування на тему «Екологічно безпечна продукція», 2008.
Виноградова Е., Стрелкова Е., Сагдиев Р. Зелена пральня, 2008.
Армстронг Г. Маркетинг. Загальний курс : навч. посіб. : пер. з англ. / Г. Армстронг, Ф. Котлер. – 5-те вид. – М. : Вид. дім
«Вільямс», 2001. – 608 с.
Зіновчук Н. В. Екологічна політика в АПК: економічний аспект : монографія / Н. В. Зіновчук. – Л., 2007. – 394 c.
Маркетинг : учебник для вузов / Н. Д. Эриашвили, К. Ховард, Ю. А. Цыпкин [и др.]. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2005. – 631 с.
Гаркавенко C. С. Маркетинг : підручник / С. С. Гаркавенко. – 5-те вид., допов. – К. : Лібра, 2007. – 720 с.
Ottman J. A. Green Marketing: Opportunity for Innovation
/ J. A. Ottman, W. R. Reilly. – USA.: Booksurge Llc, 2006. – 288 p.
Fuller D. Sustainable Marketing: Managerial – Ecological Issues. Sage: Thousand Oaks / D. Fuller. – GB. : CA, 2002. – 295 p.
Блайт Дж. Основы маркетинга [Електронний ресурс]. / Дж.Блайт
Анурин В. Маркетинговые исследования потребительского рынка / В. Анурин, И. Муромкина, Е. Евтушенко. – СПб. : Питер, 2004. – 270 с.
Baker M. The Marketing Book / Michael John Baker. – 5th ed. – D. : Butterworth–Heinemann, 2003. – 834 p.
Садченко Е.В. Экологический маркетинг: понятия, теория, практика и перспективы развития / Е. В .Садченко, С. К. Харичков. – Одесса : ИПРЭЭИ НАН Украины, 2001. – 146 с.
Звіт про соціальну відповідальність "Монделіс Україна" [Електронний ресурс].