МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра фінансів
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни: «Фінанси підприємств»
на тему: «Оцінювання способів фінансування підприємства в сучасних економічних умовах розвитку держави»
Варіант № 20
ЗМІСТ
ВСТУП…………………………………………………………………………....3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА…………………………………………4
1.1. Характеристика господарської діяльності ПАТ "Конті"…………………4
1.2 . Відносини підприємства на макро- і мікро рівні………...…………..…...7
РОЗДІЛ 2. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА………………………………………..11
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………….17
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ………………………………….18
ДОДАТКИ……………………………………………………………………....20
ВСТУП
Фінанси підприємств - це сукупність економічних відносин, пов’язаних з формуванням і використанням грошових доходів і нагромаджень підприємств, а також контролем за формуванням, розподілом і використанням цих доходів і нагромаджень.
Фінансові ресурси є джерелом коштів підприємств, які спрямовані на формування їх активів. Формування фінансових ресурсів підприємства здійснюється в процесі його створення і реалізації фінансових відносин під час ведення фінансово-господарської діяльності.
Для виживання підприємства в умовах постійного загострення конкурентної боротьби необхідно вміти реально оцінити фінансовий стан як свого підприємства, так й існуючих потенційних конкурентів.
Фінансовий стан підприємства – це сукупність економічних параметрів, які відображають наявність, розміщення і використання фінансових ресурсів.
Фінансовий стан підприємства характеризує забезпеченість власними оборотними коштами, оптимальне співвідношення запасів товарно-матеріальних цінностей з потребами виробництва, своєчасне проведення розрахункових операцій, платоспроможність.
В умовах ринкової економіки обґрунтованість та дієвість управлінських рішень на мікро- та макрорівнях значною мірою залежить від результатів оцінки фінансового стану суб’єктів господарювання, зміст якої виходить за межі обчислення окремих коефіцієнтів і передбачає вивчення комплексу показників, які відображають різні аспекти діяльності підприємства.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Характеристика господарської діяльності ПАТ "Конті"
Компанія «Конті» — один з найбільших українських виробників кондитерської продукції. Головний офіс компанії знаходиться в Костянтинівці.
З 2004 року Компанія виходить на російський ринок за рахунок придбання Курської кондитерської фабрики. Цей рік ознаменований початком активної модернізації виробничих потужностей та реалізації інвестиційної та інноваційної політик.
Компанія «КОНТІ» відома на ринку України і країн СНД з 1997 року. У період з 2002 по 2005 рік за показниками приросту валового доходу і прибутку ЗАТ «ПО «КОНТІ» двічі присвоювалося звання «Найдинамічніша компанія галузі» за оцінкою рейтингу «ТОП-100. Найкращі компанії України».
У 2007 році «КОНТІ» вводить в експлуатацію виробничий комплекс на території Донецької кондитерської фабрики, який став одним з найбільших і найбільш передових за рівнем технічного оснащення у Східній Європі, починає будівництво в Макіївці найбільшого в кондитерській галузі автоматизованого логістичного центру, який був успішно введений в експлуатацію в 2008 році.
У 2008 році важливим стратегічним кроком компанії «КОНТІ» став початок будівництва в Курську нового виробничо-логістичного комплексу та введення в експлуатацію першої черги ПЛК - Курського логістичного центру, найбільшого в Центрально-Чорноземному регіоні Російської Федерації. Курська кондитерська фабрика була перейменована в ЗАТ «КОНТІ-РУС».
У 2009 році склад фабрик КОНТІ поповнився Фабрикою Фасування кондитерських виробів в Макіївці, для функціонування якої був побудований і введений в експлуатацію цех упаковки з адміністративно-побутовими приміщеннями.
Частка компанії «КОНТІ» в загальному обсязі виробництва кондитерської продукції в Україні становить 14%
Щомісяця на фабриках групи виробляється 17 тис. тонн продукції — близько 11 тис. тонн в Україні і 6 тис. тонн у Росії. Щорічно компанія експортує близько 30% виробленої продукції.
Основний вид діяльності: виробництво та оптова/роздрібна торгівля солодощами, іншими виробленими товарами.
Основні види продукції: асортимент продукції групи «КОНТІ» складають шоколадні цукерки, печиво, десерт, шоколадно-вафельні торти, батончики, вафлі, карамель, драже, мармелад, крекер, цукерки.
Послуги: підготовка спеціалістів та підвищення рівня їх кваліфікації, доставка продукції споживачам власним транспортом.
Ринки збуту: офіційні магазини, гуртовні, роздрібні торговці.
Сировина: ціни на електроенергію нижчі вночі, тому товариство використовує це для зменшення собівартості продукції. Система якості сировини підтверджена сертифікатами за стандартами ISO 9001:2008 та ISO 22000:2005:
ISO 22000:2005 - це система менеджменту безпеки продуктів, яка дозволяє здійснювати строгий контроль безпеки всього виробничого процесу від етапу підготовки сировини до доставки готової продукції дистриб'юторам або в торгові точки.
Система ISO 22000:2005 інтегрована до стандарту ISO 9001:2008. Це міжнародний стандарт, який містить вимоги до системи організації роботи виробництва підприємства. Акцент робиться не на якості окремого виробу, а саме на системі організації, яка покликана забезпечувати передбачувану і стабільну якість та безпечність продукції.
Конкуренти: основними конкурентами на українському кондитерському ринку є Кондитерська Корпорація «ROSHEN», Компанія «АВК», Корпорація «Бісквіт-Шоколад», Житомирська кондитерська фабрика «ЖЛ», Компанія «Nestlé», Компанія «Craft Foods», ПАТ «Полтавакондитер», кондитерська фабрика «Лагода» та ЗАТ «Одесакондитер».
Фабрики: на даний момент компанія «Конті» володіє 4 фабриками:
Донецька кондитерська фабрика;
Костянтинівська кондитерська фабрика;
Горлівська кондитерська фабрика;
Курська кондитерська фабрика.
Мета компанії:
Довготривалий розвиток зі створенням унікальних, якісних, корисних продуктів.
Бути світовою компанією зі збалансованим зростанням вартості компанії, операційною прибутковістю, сильними брендами.
Створювати умови для особистісного, професійного і матеріального росту співробітників.
Відносини підприємства на макро- і мікро рівні
Динамічне нарощування потужностей, розширення асортименту, виведення на ринок нових інноваційних продуктів у різних сегментах кондитерського ринку дозволяє «КОНТІ» залишатися стабільною компанією та розвивати ринки збуту не тільки в Росії і країнах СНД, але і вести активну зовнішню торгівлю.
Стратегія компанії в області продажів включає також і формування власної роздрібної мережі. В рамках даної програми в 2014 році був відкритий перший фірмовий магазин «КОНТІ» в Курську. Головне завдання створення фірмової роздрібної мережі представити широкий асортимент власної продукції, зробити високоякісні продукти доступними покупцям.
У 2015 році компанія реалізує ще один масштабний проект – введення в експлуатацію нової високотехнологічної лінії по виробництву м'яких бісквітів на Курській кондитерській фабриці №2.
Відкриваючи нову виробничу лінію компанія «КОНТІ» зробила черговий крок у здійсненні планів з побудови великого бізнесу в Росії. Інвестиційний проект з будівництва нового ПЛК «КОНТІ-РУС», розпочатий у 2008 році, дозволяє компанії збільшити випуск кондитерської продукції в Росії більш ніж в два рази.
У 2016 році відкрито три нових фірмових магазину в Курську і Бєлгороді, в яких компанія активно проводить акції та презентує свої новинки покупцям.
Компанія проводить програму з формування ефективної торгової команди. Активно розвиває зовнішні ринки продажів, нарощує частку ринку в Росії і країнах СНД. З цією метою компанія «КОНТІ» вперше бере участь у найбільших галузевих міжнародних виставках ISM в Кельні (Німеччина), Yummex Middle East в Дубаї (ОАЕ), SIAL CHIANA в Шанхаї (Китай), PRODEXPO в Москві (Росія).
Компанія «Конті» не афішує своїх постачальників сировиною. Посередниками являються дистриб’юторські фірми, дилери та комісіонери, а також мережі супермаркетів «Сільпо», «Ашан», «Рукавичка», «АТБ» та роздрібні точки.
Ринок печива, як частина кондитерського ринку України, розвивається в умовах жорсткої внутрішньої і зовнішньої конкуренції, що стимулює постійно вдосконалювати управлінські процеси і забезпечувати високі світові стандарти якості виробленої продукції.
Депозитарієм ПАТ «Конті» є Публічне акціонерне товариство "Національний депозитарій України". Метою депозитарію є виконування послугу із зберігання сертифікатів цінних паперів і здійснює послуги з обліку переходу прав власності на цінні папери. З даним депозитарієм ПАТ «Конті» успішно співпрацює з третього кварталу 2013 року дотепер. До цього компанія співпрацювала з такими депозитаріями: ПАТ "Розрахунковий центр", ПрАТ "ВДЦП". З ПАТ "Розрахунковий центр" компанія співпрацювала тільки в другому кварталі 2013 року. З ПрАТ "ВДЦП" компанія співпрацювала з третього кварталу 2010 року до першого кварталу 2013 року.
Банком, який обслуговує емітента за поточним рахунком у національній та іноземній валюті є АТ "Укрексiмбанк", головна філія якого знаходиться в місті Київ. МФО банку -322313, поточний рахунок – 26005010044649. АТ «Укрексімбанк» – це публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі в особі Кабінету Міністрів. Структура АТ «Укрексімбанк» складається з Головного банку, 24 філій та 58 відділень (станом на 01.02.2017) і охоплює практично всю територію України. За кордоном працює 2 представництва Банку – у Лондоні та Нью-Йорку. Від дня заснування Банк незмінно входить до групи найбільших системних банків України, має розгалужену мережу банків-кореспондентів, яка включає фінансові установи із 110 країн світу. З даним банком ПАТ «Конті» успішно співпрацює з початку 2014 року дотепер. До цього компанія співпрацювала з філією ПАТ "Державний Експортно-Iмпортний Банк України", яка знаходиться в місті Донецьк протягом 2012-2013 року. МФО банку - 334817, поточний рахунок – 26009015110459.
01.06.2010 компанія здійснила випуск акцій. Номінальна вартість однієї акції є 10 гривень. Кількість випущених акцій дорівнює 5405237. Загальна номінальна вартість дорівнює 54052370 гривень.
Мета випуску - поповнення обігових коштів. Торгівля цінними паперами товариства на зовнішніх та внутрішніх ринках не здійснювалась. Фактів лістингу/делiстингу цінних паперів товариства на фондових біржах не було. Спосіб розміщення - закрите (приватне) розміщення. Акції розміщувались тільки серед акціонерів емітента. Інших акцій (іменних, на пред'явника, привілейованих), ніж тi, що зазначені, емітент не випускав.
21.05.2012 компанія купила ліцензію в Державній службі України з контролю за наркотиками на придбання, зберігання, знищення, використання прекурсорів (списку 2 таблиці IV) "Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів". Ліцензія дає право здійснювати діяльність, пов'язану з придбанням, зберіганням, знищенням, використанням прекурсорів (списку 2 таблиці IV) "Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів", які використовуються товариством в процесі ведення господарської діяльності на території Костянтинівської фабриках, а саме: при проведені в лабораторіях якості фабрик досліджень (випробувань) сировини, яка постачається товариству, напівфабрикатів та готової продукції, що виробляється товариством, з метою підтвердження їх відповідності вимогам нормативних документів (ГОСТ, ДСТУ, ТУ); на Костянтинівській кондитерській фабриці додатково в котельній використовуються речовини, до складу яких входять прекурсори (соляна кислота), з метою планової щорічної очищення (промивки) систем отоплювання комплексу фабрики. Після закінчення строку дії ліцензії, у разі використання Товариством речовин, використання яких потребує зазначеної ліцензії, до органу ліцензування буде подано пакет документів для продовження терміну дії ліцензії на придбання, зберігання, знищення, використання прекурсорів (списку 2 таблиці IV) "Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів".
ПАТ «Конті» користується послугами ТзОВ "Емкон-Аудит" для аудиту фінансової звітності, ведення бухгалтерського обліку (складання фінансової та податкової звітності, перевірка правильності ведення обліку на підприємстві та ефективності організації облікового процесу) та оподаткування (перевірка правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів; розрахунок податків та зборів, складання податкових декларацій, розрахунків; розробка рекомендацій по удосконаленню управління податками на підприємстві: податкове планування, бюджетування податкових платежів, оптимізація податкового навантаження). Код за ЄДРПОУ – 37153128.
РОЗДІЛ 2. АНАЛІТИЧНА ЧАСТИНА
Фінансування підприємств - це сукупність форм і методів, принципів і умов фінансового забезпечення простого і розширеного відтворення. Під фінансуванням розуміється процес утворення грошових коштів або в більш широкому плані процес утворення капіталу фірми у всіх його формах. Поняття «фінансування» досить тісно пов'язано з поняттям «інвестування», якщо фінансування - це освіта грошових коштів, то інвестування - це їх використання. Обидва поняття взаємопов'язані, однак перше передує другому. Фірмі неможливо планувати будь-які інвестиції, не маючи джерел фінансування. Разом з тим освіта фінансових коштів фірми відбувається, як правило, з урахуванням плану їх використання.
Основні форми фінансування підприємства класифікують за наступними критеріями:
1. Залежно від цілей фінансування виділяють:
фінансування при заснуванні підприємства;
фінансування при розширенні діяльності;
рефінансування;
санаційне фінансування.
2. За джерелами надходження капіталу розрізняють:
зовнішнє фінансування;
внутрішнє фінансування.
3. За правовим статусом інвесторів:
власний капітал;
позиковий капітал.
Власний капітал показує частку майна підприємства, яка фінансується за рахунок коштів власників і власних засобів підприємства і характеризується такими основними позитивними особливостями: простотою залучення, високою здатністю генерувати прибуток в усіх сферах діяльності, забезпечувати фінансову стійкість розвитку підприємства, його платоспроможності в довгостроковому періоді. Разом з тим, йому притаманні такі недоліки: обмеження обсягу залучення, висока вартість у порівнянні з альтернативними позичковими джерелами формування капіталу.
Таким чином, підприємство, яке використовує в основному власний капітал має найвищу фінансову стійкість, але обмежує темпи свого розвитку і не використовує фінансової можливості приросту прибутку на вкладений капітал.
Як видно з табл. 1. зареєстрований (пайовий) капітал, як абсолютна величина не змінюється протягом досліджуваного періоду, проте його частка в структурі змінилась. В 2015 році порівняно з 2014 вона зменшилась з 4,16 до 3,95% (структурне відхилення -0,21%), проте зросла в 2016 році порівняно з 2015 з 3,95 до 5,78% (структурне відхилення +1,83%). Темпи зростання не змінились, оскільки не змінились абсолютні величини.
Капітал у дооцінках зазнав зміни в абсолютній величені. В 2015 році порівняно з 2014 він зменшився з 323704 до 311432 тис. грн., а в 2016 році порівняно з 2015 зменшився з 311432 до 307266 тис. грн. Також зазнала змін його частка в структурі. В 2015 році порівняно з 2014 вона зменшилась з 24,91 до 22,78% (структурне відхилення -2,13%), проте зросла в 2016 році порівняно з 2015 з 22,78 до 32,86% (структурне відхилення +10,07%). Темпи зростання становили в період 2014-2015р. 96,21%, в період 2015-2016р. - 98,66%.
Резервний капітал, як абсолютна величина не змінюється протягом досліджуваного періоду, проте його частка в структурі змінилась. В період з 2014 по 2015 рік змін в структурі не спостерігалось (0,08%), проте в 2016 році порівняно з 2015 вона зросла з 0,08 до 0,11% (структурне відхилення +0,04%). Темпи зростання не змінились, оскільки не змінились абсолютні величини.
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) зазнав змін в абсолютній величині. В період 2014-2015р. він зріс з 920779 до 1000553 тис. грн., проте різко зменшився в період 2015-2016р. з 1000553 до 572836 тис. грн. Табл. 1. - Аналіз власного капіталу підприємства
Власний капітал
Абсолютна величина, тис. грн.
Структура, %
Абсолютне відхилення, %
Відхилення в структурі, %
Темпи зростання, %
2014р.
2015р.
2016р.
2014р.
2015р.
2016р.
2014-2015р.
2015-2016р.
2014-2015р.
2015-2016р.
2014-2015р.
2015-2016р.
Зареєстрований (пайовий) капітал
54052
54052
54052
4,16
3,95
5,78
0
0
-0,21
1,83
100
100
Внески до незареєстрованого статутного капіталу
0
0
0
0
0
0
0
0
0,00
0,00
0
0
Капітал у дооцінках
323704
311432
307266
24,91
22,78
32,86
-12272
-4166
-2,13
10,07
96,21
98,66
Додатковий капітал
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Емісійний дохід
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Накопичені курсові різниці
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Резервний капітал
1056
1056
1056
0,08
0,08
0,11
0
0
0
0,04
100
100
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
920779
1000553
572836
70,85
73,19
61,25
79 774
-427 717
2,34
-11,94
108,66
57,25
Неоплачений капітал
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Вилучений капітал
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Інші резерви
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Усього
1299591
1367093
935210
100
100
100
67 502
-431883
0
0
404,87
355,91
Також зазнала змін його частка в структурі. В період з 2014 по 2015 рік вона зросла з 70,85 до 73,19% (структурне відхилення +2,34%), проте в період з 2015 по 2016 рік знизилась з 73,19 до 61,25% (структурне відхилення -11,94%). Темпи зростання становили в період 2014-2015р. 108,66%, в період 2015-2016р. – 57,25%.
В загальному увесь власний капітал зазнав змін. Абсолютна величина в період з 2014 по 2015 рік зросла з 1299591 до 1367093 тис. грн., проте в період з 2015 по 2016 рік знизилась з 1367093 до 935210 тис. грн. Абсолютне відхилення в 2014-2015р. зросло на 67502 тис. грн., проте в період 2015-2016р. знизилось на 431883 тис. грн. Темпи зростання становили в період 2014-2015р. 404,87%, в період 2015-2016р. – 355,91%.
До зовнішніх джерел фінансування відноситься залучений та позиковий капітал, до яких належать: кредиторська заборгованість, короткострокові та довгострокові кредити банків, небанківські залучені кошти (державний кредит, кредити міжнародних фінансово – кредитних інститутів, лізинг, комерційний кредит).
Компанія має бездоганну кредитну історію і пишається своєю співпрацею з такими фінансовими партнерами, як Укрексімбанк, СБЕРБАНК РОСІЇ, «АБ «РОССІЯ», ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль.
Табл. 2. - Аналіз залученого капіталу підприємства
/
Як видно з табл. 2. компанія не мала довгострокових кредитних зобов’язань в 2014 році, проте в 2015 вони зросли до 653821 тис. грн. і знизились в 2016 році до 353821 тис. грн. В структурі частка зобов’язань в 2015р. становила 71,28%, проте в 2016р. зменшилась до 39,34%.
В 2014 році короткострокові кредитні зобов’язання становили 994400 тис. грн., проте в 2015 році знизились до 263489 тис. грн., а в 2016 році зросли до 545489 тис. грн. В структурі частка зобов’язань в 2015 році становила 28,72%, а в 2016 році зросла до 60,66%. При цьому темп зростання в період 2014-2015р. становив 26,5%, а в період 2015-2016р. різко зріс на 207,03%
В загальному компанія орієнтується на короткострокові кредити.
Розрізняють активне і неактивне (приховане) самофінансування. У випадку активного самофінансування єдиним джерелом покриття потреб підприємства служить прибуток, якої повинно вистачити для сплати податків в бюджетну систему, відсотків за кредит, відсотків і дивідендів по цінних паперів емітента, розширення основних фондів і нематеріальних активів, поповнення оборотних коштів, виконання соціальних програм.
Джерелами прихованого фінансування виступають:
чистий оборотний капітал (різниця між оборотними активами і короткостроковими пасивами);
оціночні резерви; доходи майбутніх періодів;
залишки фондів споживання;
прострочена заборгованість постачальникам і інші.
Рівень самофінансування підприємства залежить не тільки від його внутрішніх можливостей, а й від зовнішнього середовища (податкової, амортизаційної, бюджетної митної та грошово-кредитної політики держави).
Табл. 3. - Аналіз джерел самофінансування підприємства
/
Як видно з табл. 3. чистий прибуток в 2014 році становив 580345 тис. грн., в 2015 році він зріз до 711684 тис. грн., а в 2016 році відбувся різкий спад аж до 64514 тис. грн. В структурі частка чистого прибутку в 2014р. становила 77,1%, в 2015р. – 63,17%, а в 2016р. відбувся різкий спад до 11,58%. Темп зростання в 2014-2015р. становив 122,63%, а в період 2015-2016р. знизився до 9,06%.
Чистий оборотний капітал в 2014р. становив 172394 тис. грн. (22,9% від загальної суми джерел самофінансування), в 2015р. зріз до 414860 тис грн. (36,83% від загальної суми джерел самофінансування), в 2016 зріс до 492689 тис грн. (88,42% від загальної суми джерел самофінансування). Темп зростання при цьому становив в період з 2014 по 2015 рік 240,65%, в період з2015 по 2016 рік – 118,76%.
В загальному абсолютна величина джерел фінансування в 2014 році становила 752739 тис. грн., в 2015 році – 1126544 тис. грн, в 2016 році – 557203 тис. грн. Зменшення абсолютної величини джерел фінансування є наслідком економічно несприятливої ситуації в країні.
Використання позикового капіталу дозволяє істотно розширити обсяг господарської діяльності підприємства, забезпечити більш ефективне використання власного капіталу, прискорити формування різноманітних цільових фінансових коштів, а в кінцевому результаті - підвищити ринкову вартість підприємства. Залучений капітал, що використовується підприємством, характеризує у сукупності обсяг його фінансових зобов'язань (загальну суму боргу).
ВИСНОВОК
В результаті розглянутих варіантів фінансування підприємства можна зазначити, що політика оптимізації структури капіталу спрямована на підвищення долі власного капіталу, який би забезпечував стабільну фінансову діяльність підприємства. Удосконалити фінансування можна за рахунок внутрішніх методів, шляхом скорочення витрат, раціоналізації використання коштів, та зовнішніх – шляхом залучення позикового та залученого капіталу. Ефективність фінансової діяльності підприємства повинна ґрунтуватися на раціональному, економічному використанню фінансових ресурсів.
Для одних підприємств найбільш вигідною є можливість використовувати внутрішні джерела фінансування, а для інших – зовнішні. Але кожне підприємство має змогу обрати свою схему та джерела фіксування, які вигідні йому та які залежать від форми організації бізнесу підприємств. Основними напрямками удосконалення джерел фінансування на підприємстві може бути зниження активів, а саме зменшення дебіторської заборгованості та своєчасне погашення кредиторської заборгованості. Фінансова діяльність підприємства має бути спрямована на забезпечення систематичного надходження й ефективного використання фінансових ресурсів, дотримання розрахункової і кредитної дисципліни, досягнення раціонального співвідношення власних і залучених коштів, фінансової стійкості з метою ефективного функціонування підприємства. До тих пір, поки розмір додаткового доходу, який забезпечується залученням позикових ресурсів, перекриває видатки на обслуговування кредиту, фінансовий стан суб'єкта господарювання залишається стабільним.
Таким чином, у підприємств можуть бути різні альтернативи залучення капіталу. Неможливо дати однозначних рекомендацій щодо вибору тієї чи іншої форми фінансування. В одних випадках фінансові ресурси слід формувати шляхом збільшення власного капіталу, в інших - на основі залучення додаткових позик. Для одних підприємств вигідніше використовувати внутрішні джерела фінансування, для інших – зовнішні.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бюджетний кодекс України
Податковий кодекс України від 01.12.2010 № 2755-УІ із змінами і доповнення від 22.12.2011 р.
Господарський кодекс України, № 436-ІУ від 16.01.2003 р.//Відомості Верховної Ради 2003. - № 18, № 19-20, № 21-22. - 144с.
Закон України «Про банки і банківську діяльність» // Відомості Верховної Ради . - 2001р. - 30с.
Закон України «Про Національний банк України» // Відомості ВР України. - 1999 р. - № 29
Фінанси підприємств: Підручник./ О. О. Непочатенко, Н. Ю. Мельничук, 2014р. - 133с.
Фінанси: Навчальний посібник./ М. М. Бердар, 2015р. - 84с.
Фінанси підприємства: планування та управління у виробничій сфері: Підручник./Г. І. Базецька, Л. Г. Суботовська, Ю. В. Ткаченко, 2014р. - 225с.
Державний фінансовий контроль. Навч.-метод. посібник для самост. вивчення дисципліни. / Н.С. Вітвицька, І.Ю. Чумакова та інші. — К.: КНЕУ, 2016р. - 44с.
Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств.- К.: Знання-Прес, 2014р. - 424с.
Фінанси: Ситуаційні вправи: Навч. посібник /Упоряд.: О. І. Сидоренко, П. С. Редько: Навч.-метод. центр „Консорціум із удосконалення. Менеджмент-освіти в Україні”, 2015р. - 361с.
Павлюк К. В. Проблеми формування бюджету розвитку // Фінанси України. - 2014р. - 59-65с.
Льовочкін С. В. Фінансовий механізм макроекономічного регулювання // Фінанси України, 2014р. - 25-33с.
Василик О. Д. Фінансова наука /Фінанси України, 2016р. - 3-10с.
Кудряшов В.П. Фінанси. - Херсон: Олді - плюс, 2015р. - 53-61с.
Опарін В.М. Фінанси (загальна теорія). - К.: КНЕУ, 2016р. - 97с.
Партин Г.О., Загородній А.Г. Фінанси підприємств. - Львів: ЛБУ НБУ, 2014р. - 22-27с.
Петровська І.О. Фінанси (з елементами статистики) Навч. посібник . - К.: ЦУЛ, 2015р. - 88с.
Романенко О.Р. Фінанси.- К.: Центр навчальної літератури, 2015р. - 312 с.
Дайновський Ю. А. Ефективні рішення в мікроекономіці : 505 прийомів бізнесу / Ю. А. Дайновський. - Л. : Ініціатива, 2014. - 160с.
Біла О. Г. Фінансове планування і фінансова стабільність підприємств /О.Г. Біла // Фінанси України. - 2015. - № 4. - 112-118с.
Хотомлянський О. Л. Комплексна оцінка фінансового стану підприємства / О. Л. Хотомлянський, П. А. Знахуренко // Фінанси України. – 2014. - №1. -111-117с.