МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ЗВІТ ДО ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ №3
«ВИВЧЕННЯ ПОШУКОВИХ СИСТЕМ І ПРОГРАМ ДЛЯ ЗНАХОДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ В ІНТЕРНЕТІ»
З КУРСУ РОБОТА В ІНТЕРНЕТІ
ВАРІАНТ №13
ЛЬВІВ 2015
Мета роботи: ознайомлення з пошуковими системами і програмами для
пошуку інформації в мережі Інтернет, вивчення проблем пошуку та здійснення пошуку за ключовими словами й каталогами, пошук у зонах і елементах web-сторінки.
Основні теоретичні відомості
Пошук інформації є одним із найпоширеніших і водночас найскладніших завдань, із якими випадає зіштовхуватися у Мережі кожному користувачеві. Причина складнощів, які виникають за інформаційному пошуку до Інтернету, визначається двома головними чинниками. По-перше, число джерел у Мережі надзвичайно великий. По-друге, масив інформацією Мережі як колосальний за обсягом, але що й вкрай динамічний. За ті півхвилини, що ми витратимо для читання перших рядків цього розділу, в віртуальної всесвіту з'явиться порядку сотні нових, або змінених документів, десятки будуть переміщені налаштувалася на нові адреси, а одиниці - назавжди припинять своє існування.
Необхідність і важливість проблеми інформаційного пошуку призвела до утворення у самому Інтернет всієї галузі, завдання якої саме у надання допомоги користувачеві у його навігації в кіберпросторі. Становлять цю галузь спеціальні пошукові служби чи сервіси
Ці різновиди зовні дуже подібні, оскільки з каталог, зазвичай, має власної пошукової машиною, а кожна пошукова машина - власним каталогом. Проте принципи його роботи базуються різними підходах, і технологіях. Кожен з цих інструментів має певні переваги, а основна відмінність між ними залежить відучастии/неучастии людини. Пошукові машини запускають в Web програмних «павуків» , які подорожують зі сторінки на сторінку і кожної індексують її повний текст. Каталоги ж формуютьсялюдьми-редакторами, які прочитують сторінки, відсіють непідходящі і класифікують вузли на теми. У цьому кожна різновид пошукових сервісів застосовується на вирішення певного типу завдань. Знову ж правильним вибором інструмента багато чому визначається стратегія пошукової роботи і, зрештою, результат розвідок.
Приступаючи до інформаційного пошуку до Інтернету, слід завжди пам'ятати кілька основних моментів. Насамперед, ніякі кошти навігації - каталоги чи пошукові машини - не охоплюють всього поточного інформаційного масиву Інтернет. За деякими оцінками, навіть ті визнані лідери мережевого пошуку як Google, відбивають лише третина сукупного змісту Мережі. Причина цього - постійний колосальний приріст обсягів інформацією Інтернет, який, попри всі зусилля навігаційних служб, містить величезну кількість білих плям.
Крім швидкого розвитку і зміни місцеположення документів, більшість пошукових систем мають внутрішні обмеження на відбиток матеріалів одного сайту і обсяг индексируемої частини сторінки. Програми-роботи найчастіше йдуть у глиб серверу далі певної директорії, що також скорочує число що проглядали матеріалів.
Водночас багато великі сайти мають власну систему пошуку, який означає весь їх інформаційний масив. Виявив такі серверу з допомогою каталогів, можна навести детальніше їхнє обстеження, використавши локальний пошуковий механізм.
При систематичному зверненні до пошукових засобам, необхідно постійно ознайомитися з новинами, що відносяться до пошуковому сервісу. У навколишньому світі загалом, а цифровому світі тим паче, нічого немає вічного. Кожна пошукова система переживає періоди зародження, розквіту та спаду. Не бійтеся відмовитися від використання улюбленої, але застаріваючої пошукової системи та перейти використання нових пошукових інструментів, які мають більшої ефективністю.
Завдання
Завдання № 1. Знайти популярні пошукові сервери (8,12)
8.Австрія
GoldeneseitenЖовті сторінки Австрії. Підтримується версія англійською мовою.
Share LookАвстрійське представництво пошукової співдружньості ShareLook. Багаторівневий каталог-рубрикатор. Пошук за описом ресурсів. Тут же переходи на інші тематичні та регіональні каталоги з серії ShareLook.
Austria NetGuideПошукова машина (використовується технологія AltaVista). Передбачено декілька форм видачі результатів. Пошук можна проводити по WWW та UseNet.
AustroNautПотужна пошукова система, побудована за технологією AltaVista. Окрім пошукової системи можно скористатися інтегрованим багаторівневим каталогом ресурсів (Guide.at)
CompnetДовідково-пошукова система. Можна шукати за назвою продукції (загалом 22.000 найменувань) або за назвою фірми (понад 160.000 організацій). Джерело інформації для цього серверу - авторитетний бізнес-довідник Compass.
MAIRБагаторівневий каталог ресурсів з можливостями пошуку за реферативними описами ресурсів, за ключовими словами.
InterSearch AustriaАвстрійська пошукова машина з пошукової співдружності InterSearch. Пошук можна проводити за текстом, за полями документів, за URL плюс пошук E-mail адрес. Окрім того можна скористатись інтегрований каталогом ресурсів (MAIR).
AustriA-WWWКаталог австрійських ресурсів. Можливий пошук за описом, ключовими словами, назвами сайтів, навігація по багаторівневої тематичної директорії.
Guide.at Австрійский каталог ресурсів. Пошук за описом, за ключовими словами. Цікава форма представлення результатів - окрім назви ресурсу видається контактний E-mail, адреса організації, що зареєструвала сайт. Можна також проглянути додаткову довідкову інформацію з бази каталогу, що відноситься до знайдених документів.
12.Франція
Lokace Пошукова машина для всіх, хто говорить французською мовою. Відверто кажучи, й ті, хто не говорить, можуть одержати багато корисної інформації про французський інтернет. Багаторівнева директорія ресурсів, багата кількість новин та інформаційних сервісів.
ExciteПредставництво порталу Excite у Франції.
Infoseek Французський Infoseek.
HachetteПотужна за можливостями пошукова машина та багаторівневий каталог ресурсів. За умовчанням задано параметр пошуку по www, але можна провести пошук графічних зображень, музики, відео и shokwave. Під час одержання результатів пошуку за ключовими словами можна вибрати видачу англійською мовою. Рейтинг популярних сайтів Top 20.
Chut Пошукова надбудова, яка дозволяє направити запит до 7 пошукових систем Франції. Підтримується оригінальний каталог ресурсів з докладною рубрикацією, що частково компенсує відсутність швидкого пошуку за ключовими словами.
EcilaВідмінний пошуковий сервер Франції. Повнотекстова пошукова машина та багаторівневий каталог ресурсів. Найбільш запитані рубрики відмічені спеціальним символом. Підтримується розвитий синтаксис запитів, пошук по окремих полях документу. Крім цього -- анонси новин, тематичні канали.
ChaloopПотужна директорія інтернет-ресурсів Франції. Докладніша класифікація першого рівня, докладні описи серверів, можливість швидкого пошуку за ключовими словами.
Завдання № 2. Знайти відповіді на запитання (8,12)
8. Основні поняття і визначення факторного аналізу:
Факторний аналіз — статистичний метод аналізу впливу окремих факторів (чинників) на результативний показник.
Два основних поняття факторного аналізу: фактор - прихована змінна і навантаження - кореляція між початкової змінної і фактором.
Факторний аналіз в економіці
Факторний аналіз використовується для комплексного аналізу господарської діяльності, пошуку і класифікації факторів, що впливають на економічні явища і процеси, з виявленням причинно-наслідкових зв'язків, що впливають на зміну конкретних показників господарської діяльності.
Факторний аналіз у техніці
Факторний аналіз застосовується для вивчення взаємозв'язків між значеннями змінних, що впливають технологічні процеси, апарати. Статистичний метод аналізу впливу окремих факторів (чинників) на результативний (вихідний) показник. Методи факторного аналізу: метод головних компонент, кореляційний аналіз, метод максимальної правдоподібності.
12. Системний підхід до проектування системи захисту інформації
На даний час існує багато різних підходів до захисту інформації, але
системний підхід, який застосовується у даних дослідженнях, гарантує
цілісність і послідовність застосованих методів захисту інформації при
проектуванні комплексних засобів захисту інформації. Дослідження проблеми захисту інформації базується на принципах системного підходу, які сформульовані як основні принципи захисних заходів від несанкціонованого доступу в АС. Досліджується методика аналізу ефективності використовуваних захисних методів для об’єктів різного класу.
Завдання № 3. Порівняти результат пошуку з ключем, що складається з двох слів і ключем, що містить ці ж два слова, але взяті в подвійні лапки. (3)
Результат пошуку з ключем, що складається з двох слів:
/
Результат пошуку з подвійними лапками:
/
В результаті порівняння, я роблю висновок, подвійні лапки забезпечують дослівний пошук виразу або словосполучення.
Висновок
В ході лабораторної роботі я ознайомилась з пошуковими системами і програмами для пошуку інформації в мережі Інтернет, вивчила проблеми пошуку та здійснила пошук за ключовими словами й каталогами, пошук у зонах і елементах web-сторінки.
Для того,шоб досягти найповніших результатів треба використовувати каталоги і пошукові машини у поєднанні друг з одним.
Існує й ряд вимог до пошукової діяльності, дотримання яких підвищує ефективність яких і заощаджує час, затрачуване на розвідку даних:
1. для пошуку матеріалів по вкрай вузької специфічної тематиці слід почати з каталогів.
2. для отримання більш повних результатів по складного запиту пошук рекомендується проводити окремо у кожному пошукової машині. Пошукові системи мають сильний рознос у відбитку документів та їхні послідовне використання у значною мірою розширює охоплення матеріалу.
3. Формувати запит треба якнайточніше, використовуючи всі можливості механізму складання запиту. Витрати часу на детальне складання пошукового розпорядження окупаються під час аналізу результатів пошуку. При точному формуванні запиту відсоток інформаційного шуму буде набагато нижчі.