МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни«Основи менеджменту»на тему:«Розробка системи менеджменту в організації«Равлик-експрес»(автотранспортне підприємство вантажні перевезення)»
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розглянуте питання розробки фактичної та раціональної систем менеджменту в приватному підприємстві «Равлик-експрес», яке спеціалізується на здійсненні вантажних перевезень на національних та міжнародних маршрутах. При цьому розглянуто загальну характеристику організації, сформовано функції менеджменту на підприємстві, обгрунтовано використання методів менеджменту, розроблення механізмів прийняття управлінських рішень, проектування комунікацій, формування механізмів управління групами працівників в організації. Також охарактеризовано підходи до ефективного керівництва і оцінено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project considered actual issues of development and rational management of private enterprise "Ravlyk-express", which specializes in the transportation on domestic and international routes. This is considered general description of the organization, formed management functions in the company, using reasonable methods of management, develop mechanisms for decision-making, design communication, the formation mechanisms of control groups of employees in the organization. Also described approaches to effective leadership and estimated actual effectiveness and efficient management systems.
ЗМІСТ
Вступ……………………………………………………………………………………………………….5
Розділ 1. Загальна характеристика організації…………………………………………………………..6
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві………………………………………..9
2.1. Планування………………………………………………………………………………………...9
2.2. Організування…………………………………………………………………………………….15
2.3. Мотивування……………………………………………………………………………………..19
2.4. Контролювання…………………………………………………………………………………..24
2.5. Регулювання……………………………………………………………………………………...26
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації…………………………………………27
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації…………………29
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві………………………………………………...34
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації………………….37
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва………………………………………..39
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту……………………………………………41
Висновки………………………………………………………………………………………………….42
Список використаних джерел…………………………………………………………………………...43
ВСТУП
У наші дні перспективним видом, надання послуг є вантажні перевезення, а також послуги вантажників. З кожним місяцем кількість підприємств, що займаються цією справою, стрімко росте. Саме людські потреби і є основною причиною такого швидкого розвитку сфери вантажних перевезень. Безумовно, кожне, поважаюче себе, підприємство, що займається вантажоперевезеннями, надає повний перелік послуг, а саме допомога в організації й здійсненні квартирних і офісних переїздів, послуги вантажників і експедиторів, а також багато чого іншого.
Автотранспортне вантажне перевезення забезпечує виробничо-економічні зв’язки різних галузей народного господарства. Воно відіграє важливу роль в економічному і культурному розвитку людей, в економічних зв’язках з закордонними країнами. Транспорту належить важлива роль в процесі загального виробництва, так як він займається перевезенням матеріалів, напівготової і готової продукції. Транспорт забезпечує також зв’язок між сільським господарством і промисловістю та окремими підприємствами. Крім компаній,які займаються виключно перевезеннями у межах міста, чи країни, є й міжнародні перевізники, до обов'язків яких входить забезпечення максимально швидкого й безпечного вантажоперевезення з однієї держави до іншої. Переважна більшість таких перевізників займається організацією всіх етапів пересування вантажів: від виробників чи замовників до пункту призначення, які відповідають бажанням клієнтів.
Отже, можна дійти до висновку, що вантажоперевезення в наші дні справді є невід'ємною частиною життя суспільства. Послуги АТП можуть знадобитися кожному з людей хоча б раз в житті. Саме тому необхідно розробити фактичну систему менеджменту для даного виду підприємства та раціоналізувати її задля ефективної роботи, що і є метою даного проекту. Завданнями є дослідження характеристики організації, формування функцій менеджменту на підприємстві, обгрунтовання використання методів менеджменту, розроблення механізмів прийняття управлінських рішень, проектування комунікацій, формування механізмів управління групами працівників в організації. Також охарактеризування підходів до ефективного керівництва і оцінка ефективності фактичної та раціональної систем менеджменту.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1. Таблиця 1 Загальна характеристика організації ПП «Равлик-експрес»
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1.Форма підприємства
ПП - приватне підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців або осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці (ст. 113 Господарського кодексу). Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб'єкта господарювання — юридичної особи. Закон не висуває будь-яких вимог до мінімального статутного капіталу приватного товариства. Структура корпоративного управління і режим майна приватного підприємства визначаються його засновником на власний розсуд.
У ПП Закон не висуває вимог до мінімального статутного капіталу, на відміну від ТзОВ, в якому мінімальний розмір статутного капіталу встановлюється Законом України; в ПП власники несуть відповідальність усім своїм майном, а в ТзОВ тільки у межах їх внесків до статутного капіталу; також в ТзОВ присутні всі форми власності, а ПП може бути створена тільки на основі приватної форми власності. У АТ реєстрація займає значно довший термін, ніж в ПП.
1. Господарський кодекс України. Стаття 113 «Приватні підприємства» від 16.01.2003 р.
2. Господарський кодекс України. Стаття 62 частина 3 «Підприємство як організаційна форма господарювання» від 16.01.2003р. (змінено 06.11.2014р.).
Згідно Закону України «Про ЗЕД», ПП є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності і може вільно, у визначених законодавством межах займатися ЗЕД.
2.Профіль
Надання автотранспортних вантажних перевезень.
Особливістю є те, що підприємство працює у сфері послуг, а не виробництва. Здійснює перевезення виключно вантажів.
1.Закон України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 р. (ост.зміни 23.12.2015 р.).
2.Закон України «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 20.02.1998 р. (ост.зміни 27.01.2016р.).
3.Наказ Міністерства транспорту України «Про затвердження Ліцензійних умов «…» надання послуг з перевезення вантажів автомобільним
транспортом загального користування»від 02.07.2010 р. (ост.зміни 01.07.2013р.).
Бере участь у ЗЕД шляхом надання послуг міжнародних вантажних перевезень.
Продовження табл.1
1
2
3
4
5
4.Господарський кодекс України. Стаття 306 «Перевезення вантажів як вид господарської діяльності» від 16.01.2003р.
3.Види
діяльності
Перевезення багатьох видів вантажів, які включають: торгівельні перевезення; перевезення великогабаритних та середньогабаритних вантажів; перевезення сипучих вантажів, у тому числі перевезення в автомобільних цистернах та збирання молока у фермерських господарствах; перевезення автомобілів.Планується включити в роботу такі види послуг: послуги терміналів з транспортного оброблення вантажів та пакувальних робіт під час транспортування.
Особливістю даного підприємства є те, що воно надає ширший спектр послуг, на відміну від конкурентів, які здійснюють перевезення переважно в одному виді.
1.Постанова Кабінету Міністрів України від 07.09.1998р. (ост.зміна 09.12.2015р.) № 1388 «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин..»2.Закон України «Про дорожній рух» від 18.02.1997 р. (ост.зміни 23.12.2015р.).
3.Постанова Кабінету Міністрів України від 08.05.1993р. (ост.зміни 11.02.2016р.) № 340 «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян для керування транспортними засобами».
4.Закон України «Про перевезення небезпечних вантажів» від 06.04.2000 р. (ост зміни 23.12.2015р.).
5.Закон України «Про приєднання України до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів» від 01.08.2006р.
ПП «Равлик-експрес» здійснює міжнародні вантажні перевезення; співпрацює з іноземними компаніями перевізниками.
4.Форма
власності
Підприємство засноване на приватній власності директора підприємства.
На відміну від інших форм власності, приватна власність може бути передана у спадщину, заснована на власності окремого громадянина з правом найму робочої сили.
1.Господарський кодекс України. Стаття 63 «Види та організаційні форми підприємств» від 16.01.2003 р. (ост. зміни 24.07.2014р.).
Іноземці (нерезидентти) в Україні мають право вести підприємницьку діяльність нарівні з громадянами України.
Продовження табл.1
1
2
5.Внутрішнє середовище:
1.Цілі:
Довгострокові (5-10 р.): відкриття нових відділів даного підприємства в західних і центральних областях України.
Середньострокові(1-5 р.):оновлення застарілої техніки в автопарку.
Короткострокові(до 1р.):покращення якості надання послуги перевезення (швидкість автоперевезення, більша мобільність, якісніше контролювання); вирішення проблеми поточного ремонту автотехніки; розширення кількості послуг, які надає підприємство.
2.Структура управління організацією:лінійна. Потребує удосконалення. На даний момент фактично є 3 заступника керівника, а потребується 4, передбачається збільшення кількості виробничих підрозділів, оскільки потрібно створити ще 2 виробничі підрозділи, а також збільшити кількість управлінських служб.
3.Завдання: максимальне виконання вимог клієнтів для підтримки авторитету підприємства, здійснення технічного ремонту автотехніки.
4.Технологія: здійснення вантажних перевезень потребує удосконалення.
5.Працівники: кваліфіковані досвідчені водії та інші працівники віком від 18 до 65 років.
6.Ресурси: не достатня кількість фінансових, матеріальних та трудових ресурсів для виконання перевезень досить високої якості.
6.Зовнішнє середовище:
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1.Споживачі. Вплив фактора є досить позитивним, оскільки потреба у вантажних перевезеннях з кожним роком зростає. Основними групами споживачів є: промислові підприємства, торгівельні компанії, державні заклади, фізичні особи, приватні фірми, підприємства різних видів малого та середнього бізнесу.
2.Постачальники. Вплив незначний, оскільки підприємство не має постійних постачальників.
3.Конкуренти. У ПП «Равлик-експрес» в даній галузі є 4 конкуренти, а саме ТзОВ «Комета», яке надає послуги по перевезенню вантажів та пасажирів, державне АТП «Держагроавто», яке займається перевезеннями вантажів, а зокрема сільсько-господарської продукції, а також ПП «Трансавто» і ПП «Вантажівка». Очікується збільшення кількості конкурентів, а саме такими підприємствами як ТзОВ «Львів-перевезення», ПП «Захід-експрес», ПП «Автодрайв», оскільки в дану сферу діяльності досить легко вступити. Вплив достатньо значний.
4.Державні органи влади.Значний контроль підприємства з боку державної податкової адміністрації.
5.Інфраструктура. Впливає негативно, оскільки погано розвинена.
6.Законодавчі акти. У зв’язку із частими змінами у законодавстві робота підприємства значно ускладнюється. Діяльність ПП «Равлик-експрес» базується на таких законодавчих актах, як Господарський кодекс України. Стаття 113 «Приватні підприємства», Господарський кодекс України. Стаття 306 «Перевезення вантажів як вид господарської діяльності» та інших.
7.Профспілки, партії та інші громадські організації. Мінімальний позитивний вплив.
8.Система економічних відносин. Досить відчутний вплив, оскільки автотранспортне підприємство функціонує в ринкових умовах і тому формує свою діяльність на засадах попиту і пропозиції.
9.Організації-сусіди. Впливу немає, оскільки такі організації відсутні.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1.Міжнародні події. Досить потужно впливають на підприємство, оскільки воно здійснює міжнародні перевезення.
2.Міжнародне оточення. Впливає позитивно через споживачів.
3.Науково-технічний прогрес. Має значний позитивний вплив на організацію, оскільки з його розвитком з’являється можливість замінити застарілу техніку більш сучасною, яка призведе до економії ресурсів.
4.Політичні обставини. Суттєво не впливають на діяльність підприємства.
5. Соціально-культурні обставини. Вплив недостатньо позитивний, оскільки спостерігаються низькі доходи населення і через це скорочується кількість замовлень.
6.Рівень техніки та технології. Вплив негативний, оскільки високий рівень технологій і техніки у конкурентів вимагає оновлення техніки на підприємстві «Равлик-експрес».
7.Особливості міжнародних економічних відносин. Має досить негативний вплив, оскільки підприємство повинне відповідати вдосконаленим міжнародним технологіям вантажних перевезень.
8.Стан економіки. Негативний вплив, у зв’язку з тим, що рівень розвитку економіки України є досить незадовільним. Вплив цього фактору відбувається через інфраструктуру, споживачів, систему економічних відносин у державі.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1. Планування Характеристику етапів процесу стратегічного планування у ПП «Равлик-експрес» відображено на рис.1.
Рис. 1. Модель стратегічного планування у ПП «Равлик-експрес»
Детальний розгляд кожного етапу стратегічного планування в ПП «Равлик-експрес». Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування. Підбір, класифікація і підготовка інформації про стан підприємства, конкурентоспроможність та інші фактори зовнішнього та внутрішнього середовища для вибору оптимальної стратегії на підприємстві. Етап 2. Установлення місії та цілей організації. Місія: забезпечення різних груп споживачів вантажними перевезеннями. Цілі: довгострокові (5-10 р.) - відкриття нових відділів даного підприємства в західних і центральних областях України; середньострокові(1-5 р.) - оновлення застарілої техніки в автопарку; короткострокові - покращення якості надання послуги; вирішення проблеми поточного ремонту автотехніки; розширення кількості послуг, які надає підприємство. Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. Доцільно використати метод факторного аналізу статистичного та соціологічного дослідження, системного аналізу, оскільки саме ці методи дозволять нам отримати найдостовірніші дані про конкурентів, споживачів, організацію діяльності підприємства. Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища. Експертне оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища працівниками підприємства. Фактори оцінюються за шкалою [-5;5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний і позитивний вплив факторів на організацію, 0 означає, що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, оскільки рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на підприємство наведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища на ПП «Равлик-експрес»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Залежний рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,1
+0,5
Постачальники
+1
0,1
+0,1
Конкуренти
-3
0,1
-0,3
Державні органи влади
-1
0,05
-0,05
Інфраструктура
-5
0,1
-0,5
Законодавчі акти
-3
0,08
-0,24
Профспілки, партії та інші громадські організації
+1
0,04
+0,04
Система економічних відносин у державі
+2
0,04
+0,08
Організації-сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
-3
0,05
-0,15
Міжнародне оточення
+3
0,05
+0,15
Науково-технічний прогрес
+4
0,08
+0,32
Політичні обставини
0
0,01
0
Соціально-культурні обставини
-2
0,05
-0,1
Рівень техніки та технології
-3
0,07
-0,21
Особливості міжнародних економічних відносин
-3
0,03
-0,09
Стан економіки
-4
0,02
-0,08
Найбільш позитивно на підприємство, згідно з табл.2, впливають такі фактори, як споживачі, міжнародне оточення, науково-технічний прогрес. Не мають впливу організації-сусіди та політичні обставини. Найбільш негативний вплив на діяльність організації мають такі фактори, як конкуренти, інфраструктура, законодавчі акти, рівень техніки та технології,. Отже, можна зробити висновок, що більшість факторів впливають негативно на діяльність підприємства. Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища. Оцінювання проводиться за шкалою [-5;5], при цьому -5 показує відсутність чи нерозвиненість фактора внутрішнього середовища, а 5 навпаки демонструє високий рівень розвитку вибраного фактора. Рівень вагомості кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнта. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на підприємство наведено у табл. 3.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища на ПП «Равлик-експрес»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
+5
0,1
+0,5
Структура
+4
0,15
+0,6
Завдання
+5
0,1
+0,5
Технологія
-3
0,2
-0,6
Працівники
+4
0,25
+1,0
Ресурси
-2
0,2
-0,4
Найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища на підприємстві є висококваліфіковані працівники, найбільш негативно на діяльність підприємства впливають використання застарілих технологій, а також часткова проблема із ресурсами Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської діяльності. Використання переважно якісних формальних методів прогнозування, а саме опитування клієнтів (споживачів), яке відноситься до колективних експертних оцінок, а також індивідуальні оцінки і неформальних методів прогнозування, які базуються на вербальній та письмовій інформації. Узагальнивши інформацію, яка була зібрана вищепереліченими шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність підприємства будуть здійснювати конкуренти, але у зв’язку із тим, що з кожним роком потреба людей у вантажних перевезеннях зростає, попит на послуги ПП «Равлик-експрес» буде досить великим і таким чином умови для досягнення цілей будуть достатньо сприятливими. Етап 7. Виконання розрахунків, обґрунтувань, проектних рішень. Встановлення ряду проектних рішень, які найповніше забезпечать формування стратегії,а також вибір кваліфікованих працівників, які б змогли якісно підготувати методичну базу і установити найважливіші показники, що найповніше характеризують обрану стратегію. Для визначення стратегії на даному підприємстві найдоцільніше використовувати SWOT-аналіз (табл.4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до SWOT-аналізу
Зовнішнє середовище
Внутрішнє середовище
Стан організації
Можливості (+1,19)
Загрози (-1,72)
Сильна позиція (+2,6)
Стратегія, яка забезпечує розвиток підприємства за рахунок використання сильних сторін і можливостей зовнішнього середовища.
Стратегія, яка базується на встановленні цілей від досягнутого, тобто використовуючи сильні сторони підприємства, задля усунення загроз зовнішнього середовища; забезпечує стабільність
Продовження табл.4
Слабка позиція (-1)
Забезпечує подолання слабких сторін підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища
Стратегія, яка передбачає ліквідацію підприємства.
Етап 8. Формування варіантів стратегії. Варіантами стратегій для ПП «Равлик- експрес» є: стратегія інтенсивного розвитку, диверсифікаційна, стратегія обмеженого росту. Етап 9. Вибір стратегії на засадах формування управлінського рішення. Стратегія обмеженого росту не цілком є вигідною для підприємства, оскільки вона базується на встановленні цілей від досягнутого, скоригованих з урахуванням інфляції, хоча вона забезпечить стабільність. Стратегія диверсифікації враховує вплив факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства, базується на проникненні підприємства в нові сфери діяльності, не повністю відповідає місії і цілям даного підприємства. Стратегія інтенсивного розвитку найбільше з усіх обраних варіантів стратегій відповідає місії і цілям ПП «Равлик-експрес»,оскільки вона передбачає зниження витрат на підприємстві, збільшення кількості видів надання послуг, розширення географії підприємства, оновлення техніки. Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям. Стратегія інтенсивного розвитку найбільше відповідає місії та цілям підприємства, оскільки вона планує розширення географії підприємства, покращення якості надання послуг, завдяки оновленню технічного забезпечення. Логічним продовженням стратегічного планування в ПП «Равлик- експрес» є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в ПП «Равлик- експрес» наведена на рис.2.
Рис.2. Модель поточного планування в ПП «Равлик-експрес»
Детальний розгляд кожного з етапів поточного планування. Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування необхідно зібрати інформацію про конкурентоспроможність підприємства, нові можливості виходу на міжнародні ринки, можливі варіанти розширення підприємства, статистичні дані про діяльність підприємства з внутрішніх та зовнішніх джерел, обробка інформації відповідними підрозділами. Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації. Сильні позиції: надання конкурентоспроможних послуг, широкий вибір послуг, кваліфікований персонал, достатня кількість трудових ресурсів. Слабкі позиції: застаріла техніка в автопарку підприємства, низький контроль транспортних засобів за маршрутами, проблема поточного (дрібного) ремонту автотехніки. Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (систем економічних, технологічних, соціальних та ін. показників). Економічні показники: збільшення прибутку, зменшення собівартості перевезень. Технологічні показники: оновлення техніки в автопарку, вирішення проблеми поточного ремонту автотехніки, збільшення витрат на модернізацію та оновлення технології Соціальні показники: збільшення витрат на покращення умов праці, збільшення продуктивності праці. Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів. Підібрано такі заходи: удосконалення системи роботи диспетчерського відділу, покращення технології ремонту автотехніки за рахунок збільшення фінансування відділу СТО, модернізація технології перевезення.
Етап 5. Бюджетне планування. 1 стадія. Інформаційне забезпечення бюджетного планування. Підбір інформації про місію, цілі, стратегію, політику підприємства; визначальні показники, яких прагне досягнути підприємство в наступному періоді; умови функціонування підприємства, очікувані зміни; кадровий потенціал, виробничі потужності, технічне забезпечення; наявність обмежувальних факторів. 2 стадія. Вибір методів бюджетного планування. На ПП «Равлик-експрес» використовують такі методи бюджетного планування: 1.За порядком розроблення бюджету - послідовне бюджетне планування, суть якого полягає в логічній послідовній розробці розпису надходжень та видатків об’єктів бюджетного планування з метою формування зведеного бюджету організації. 2.За рівнем централізації бюджетного планування – «комбінований», або метод «зустрічного» бюджетного планування, який передбачає передання зверху вниз орієнтовних бюджетів, їх опрацювання центрами відповідальності та передачу у зворотному порядку для формування бюджету усієї організації. 3.За способом розрахунку планових бюджетних показників – факторний метод, який передбачає коригування базових (звітних) бюджетних показників з урахуванням впливу факторів внутрішнього та зовнішнього середовища. 4.За рівнем пристосування бюджетного планування до змін внутрішнього та зовнішнього середовища функціонування підприємства – метод гнучкого бюджетного планування, який полягає в одночасній розробці декількох варіантів бюджету для різних діапазонів ділової активності із врахуванням песимістичних та оптимістичних прогнозів. 3 стадія. Визначення видів, кількості, форм та структури бюджетів організації. У зв’язку з тим, що ПП «Равлик-експрес» є малим підприємством, на ньому сформовані такі бюджети: бюджет усієї організації, бюджет на оплату праці, бюджет розвитку, бюджет загальновиробничих витрат, бюджет комерційних витрат, бюджет прибутків і збитків та інші. 4 стадія. Консолідація бюджетних показників. Передбачає формування моделі консолідації (узгодження, зведення) показників проміжних бюджетів, установлення взаємозв’язків між ними, виконання відповідних розрахунків з метою формування зведеного бюджету організації. 5 стадія. Формування бюджету організації. Зведений бюджет організації є узагальненим розписом надходжень та видатків за усією організацією. Етап 6. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо). Політика – надання якісних та фінансово доступних автотранспортних вантажних перевезень. Процедури – зміст інструкцій з експлуатації автомобілів, який визначає сутність процедур їх технічного огляду і обслуговування, процедура звітування заступників перед директором тощо. Правило – порядок оформлення документації, правила поводження у непередбаченій ситуації. Етап 7. Формування поточного плану. Сформований поточний план повинен містити такі розділи: 1) перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути підприємство в межах реалізації обраної стратегії діяльності та які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства; 2) перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників, економічні ефект та ефективність від впровадження планових заходів; 3) бюджет організації. Оперативне планування спрямоване на формування вузьких, деталізованих, короткотермінових планів, з конкретних питань діяльності підприємства, які формуються у розвиток поточних планів. Застосування певного виду оперативного планування залежить від сфери використання. У сфері фінансового планування оперативними планами в основному є платіжний календар, касовий план тощо; у плануванні робочого часу – фонд робочого часу, графік робочого календаря, табель робочого часу тощо; у сфері надання послуг – оперативно-виробничий графік виконання робіт, диспетчерські графіки.
2.2. Організування
На рис.3 наведено фактичну організаційну структуру ПП «Равлик-експрес». На рис.4 наведено раціональну організаційну структуру даного підприємства, відтворення якої дає більше шансів досягнути цілі поставлені підприємством. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління наведено у табл. 5.
Директор
Рис.3. Фактична органіграма управління ПП «Равлик-експрес»
Директор
Рис.4. Раціональна органіграма управління ПП «Равлик-експрес»
Таблиця 5
Фактична (раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ПП «Равлик-експрес»
Посади працівників
Чисельність, осіб
Функції (види діяльності працівників)
Відповідальність і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
Визначає стратегію, тактику та політику організації, розробляє цілі та напрямки діяльності підприємство, координує діяльність всіх відділів та працівників, контролює результати діяльності підприємства, приймає рішення щодо розширення та реорганізації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників згідно штатного розпису та відповідно із чинним законодавством.
Несе відповідальність за результати роботи підприємства, використання майна та коштів підприємства, розвиток та ефективність діяльності, рівень використання наявних ресурсів.
Секретар-референт
1
1
Здійснює підготовку необхідної директору інформації, формує картотеку інформаційних карток про основних ділових партнерів підприємства, забезпечує листування підприємства тощо.
Відповідає перед директором підприємства за інформаційне забезпечення його діяльності, листування підприємства з основними діловими партнерами.
Заступник з планово-економічних питань (начальник планово-економічного відділу)
1
1
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного аналізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності. Керує процесами планування економічної та фінансово-кредитної діяльності, оплати і матеріального стимулювання праці тощо.
Відповідає перед директором підприємства за фінансове планування діяльності організації, ведення бухгалтерського, статистичного та управлінського обліку, вчасне формування податкової та статистичної звітності, контролювання фінансових результатів діяльності організації.
У зв’язку із розширенням діяльності управлятиме відділом ЗЕД.
Відповідатиме перед директором за результати роботи відділу ЗЕД.
Заступник з надання послуг
1
1
Управляє технічною підготовкою виробничо-господарської діяльності, а також основними процесами перевезення.
Відповідає перед директором за якісну підготовку виробничо-господарської діяльності.
У зв’язку із розширенням діяльності управлятиме транспортним терміналом, автоколоною тоннажністю від 5 до 10 тон та автоколоною тоннажністю від 10 до 20 тонн.
Відповідатиме за результати роботи транспортного терміналу та автоколон.
Заступник з питань логістики
1
1
Здійснює організацію та контроль безперебійності і продуктивності щоденної роботи відділу логістики, організовує та контролює виконання замовлень на перевезення вантажів, здійснює контроль та вживає заходів щодо усунення відхилень у виконанні прийнятих замовлень і договорів, готує пропозиції і розробляє рекомендації щодо підвищення якості транспортних послуг тощо.
Відповідає перед директором підприємства за забезпечення організування та контроль виконання замовлень на перевезення вантажів, матеріально-технічне забезпечення та інше.
У зв’язку із створенням на підприємстві посади заступника із матеріально-технічного забезпечення, заступнику з питань логістики перестає підпорядковуватись відділ МТЗ.
Перестає нести відповідальність за матеріально-технічне забезпечення.
Продовження табл.5
1
2
3
4
5
Головний механік
1
1
Забезпечення контролю роботи СТО та безпосередньо технічного стану рухомого складу.
Відповідає перед заступником з надання послуг за стан рухомого складу підприємства.
Начальник логістичного відділу
1
1
Функціями є: розробка перспективних, поточних та оперативних планів логістичної діяльності, розробка стратегії управління запасами на підприємстві, визначення оптимальної потреби в матеріально-технічних ресурсах, організація відвантажень продукції та контроль доставки, контроль за своєчасністю приходу транспортних засобів під навантаження і розвантаження, визначає і погоджує договірні тарифи, здійснює пошук клієнтів і веде переговори з укладення договорів перевезення. Управляє процесами формування маршрутів та графіків перевезень, їх розповсюдження.
Відповідальний перед заступником з логістики за пошук нових клієнтів, визначення оптимальної потреби в матеріально-технічних ресурсах.
Начальник відділу матеріально-технічного забезпечення
1
1
Здійснює переговори з основними постачальниками, забезпечує їх диверсифікацію з метою мінімізації ризиків, здійснює постачання необхідною сировиною та матеріалами.
Відповідає перед заступником з питань логістики за пошук надійних постачальників якісної сировини та матеріалів, забезпечення поставок та забезпечення взаємовигідної співпраці з постачальниками.
Відповідатиме перед заступником з матеріально-технічного забезпечення.
Бухгалтери
2
1
Функціями є нарахування і видача заробітної плати, планування і оформлення бюджету підприємства та контроль за його дотриманням, ведення бухгалтерського, статистичного і управлінського обліку, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідає перед начальником планово-економічного відділу за правильність та оперативність ведення обліку на підприємстві тощо.
Економісти
2
1
Функціями економіста є розрахунок матеріальних, фінансових і трудових витрат, необхідних для виробництва і реалізації продукції; визначення ефективності трудової та виробничої діяльності; ведення обліку усіх показників за результатами фінансово-економічної діяльності підприємства.
Відповідальність перед фінансово- економічним відділом за правильність ведення обліку усіх показників за результатами фінансово-економічної діяльності, розрахунок усіх видів витрат.
Автослюсарі
6
4
Виконують авторемонтні роботи відповідно до їх складності, обсягів, специфіки.
Відповідають перед головним механіком за швидке здійснення якісних ремонтних послуг.
Автомеханіки
7
4
Диспетчери
6
5
Формують графіки роботи автотранспорту для забезпечення здійснення вантажних перевезень відповідно до потреб споживачів, контролюють за їх дотриманням.
Відповідають перед начальником логістичного відділу за точність та узгодженість графіків руху автотранспорту, за результати контролю за їх дотриманням.
Логісти
2
1
Забезпечують створення внутрішніх складських технологій, взаємодію складів і клієнтів, розробка регламенту маршрутизації локальних і регіональних поставок, вибір оптимальних типів використовуваних транспортних засобів і логістичних каналів доставки замовлень клієнтам.
Відповідають перед начальником логістичного відділу за оптимізмцію маршрутів тощо.
Продовження табл.5
1
2
3
4
5
Начальник складу МТЗ
1
1
Керує здійсненням вантажно – розвантажувальних робіт з мінімальними витратами часу, дотримуючись правил техніки безпеки; здійснює контроль прийому товару на склад по якості і кількості, з оформленням відповідних документів; керує роботою по раціональному розміщенню матеріалів та техніки на складі.
Відповідає перед начальником відділу МТЗ за організацію роботи на складі, контролювання дотримання працівниками складу правил техніки безпеки, трудової дисципліни, пожежної безпеки.
Спеціалісти з матеріально-технічного забезпечення
2
1
Забезпечують постачання необхідних сировинних та матеріальних ресурсів для діяльності підприємства.
Відповідають перед начальником відділу МТЗ за установлення вигідних взаємовідносин з постачальниками, безперебійне постачання необхідних матеріалів.
Комірники
3
2
Здійснюють облік товарно-матеріалних цінностей на складі, розподіляють їх відповідно до потреб підрозділів підприємства, виконують вантажні роботи.
Відповідають перед начальником складу МТЗ за правильність обліку товарно-матеріальних цінностей на складі.