Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра «Менеджмент персоналу та адміністрування»Інститут економіки та менеджментуГрупа МЕ-16
РОЗРАХУНКОВА РОБОТАз навчальної дисципліни «Основи підприємництва»на тему «Обґрунтування ідеї створення суб’єкта підприємництва»
Роботу
Зміст
ЧАСТИНА 1...……………………………………………………………………………………………3Вступ….......................................................................................................................................................3Обгрунтування вибору підприємницької діяльності………………………………………………….4Організаційно-правове оформлення підприємницької діяльності…………………………….……..5ЧАСТИНА 2……………………………………………………………………………………………..6Обгрунтування організаційної структури підприємства………………………………………...……6Визначення стартових витрат для відкриття підприємства……………………………………..……6Формування календарного плану освоєння всіх етапів проекту………………………………..……7Формування переліку постачальників продукції та послуг……………………………………..……7Вибір та обґрунтування системи оподаткування………………………………………………..……8Обгрунтування річної потреби та вартості персоналу…………………………………………..……9Оцінювання основних ризиків для створення підприємства…………………………………………9Соціальна відповідальність підприємства……………………………………………………………10Загальний кошторис витрат на реалізацію підприємницької ідеї………………………………..…10Визначення основних економічних показників підприємства…………………………………...…10Висновок………………………………………………………………………………………………...11Список використаної літератури………………………………………………………………………12ЧАСТИНА 1
Вступ
З кожним роком в Україні відкривається все більше і більше нових підприємств. Такий вибір людей започаткувати власний бізнес пов’язаний із тим, що існує перелік причин, які пояснюють чому дехто воліє володіти приватним підприємством замість того, щоб працювати за наймом у великих компаніях. Однією з причин володіти своїм малим бізнесом є можливості самостійно вибрати напрямок розвитку своєї компанії, вибирати людей, з якими хочете працювати. Володіння власним бізнесом є небезпечною справою. Але з ризиком приходить і винагорода. Не менш важливою причиною є гнучкість: ви можете працювати, де хочете, встановлюючи свої власні години роботи. Для мене важливим фактором є те, що якщо ви власник бізнесу, тоді ви сам собі керівник, тобто не будете відчувати тиск з чиєї-небудь сторони, не змушені підкорятися наказам певних людей вищих за статусом, прийматимете рішення самостійно, розподілятимете прибуток на власний розсуд. Одним з найбільш серйозних відмінностей між володінням своєю власною компанією і роботою є почуття гордості, яке у вас з’явиться від усвідомлення того, що ви володієте власним бізнесом. Немає нічого такого, що робило б вас більш успішним, ніж прояв вашого лідерства, ваших здібностей та втілення власних ідей. Мало того, що отримуєте прибуток, ви також можете хвалитися тим, що ви робите, і тим, що втілюєте в життя. Найприємніша річ у володінні малим бізнесом полягає в тому, що люди поступово починають цікавитися вашою особистістю і вашою біографією.
Обґрунтування вибору підприємницької ідеї
2.1. Мотивація вибору ідеї Ідея створення магазину канцтоварів задовольнятиме потреби споживачів у канцтоварах, які потрібні не тільки офісам чи різноманітним установам, а й школярам, домогосподаркам, лікарям, оскільки в наш час досить складно буде знайти людину, яка б жодного разу у своєму житті не користувалася канцелярським приладдям. Будучи клієнтом на ринку канцтоварів та відвідуючи наявні місця даного товару в смт. Рожнятів, можу сказати, що даний ринок не покриває всіх запитів в продукції канцелярського призначення серед існуючих покупців. Оскільки магазини канцтоварів є досить затребуваними у всьому світі, аналогів даного закладу зустрічається досить багато. Проаналізувавши закордонну та вітчизняну практики, можна сказати, що Україна не поступається кращим закордонним аналогам. Канцелярські товари користуються попитом у всіх категорій громадян. Клієнтами в даній сфері торгівлі є не тільки школярі і студенти, близько 60% покупок здійснюють офіси. Вибираючи місце розташування магазину канцтоварів, найкраще звернути увагу на центр міста. Таке розташування торгової точки забезпечить близькість до більшості офісів та установ у місті, що дасть можливість розраховувати на визначену суму доходів. Експерти вважають, що канцелярський ринок у найближчі роки чекає значне зростання. Збільшення обсягів реалізації буде забезпечене за рахунок зростання споживання товарів для офісу. Звідси витікає розуміння того, що даний вид торгівлі здатен приносити стабільний дохід. Проаналізувавши середовище можна сказати, що на формування попиту найбільше впливають такі чинники: сезонність (найбільший попит спостерігається в період з липня по вересень, коли батьки починають закуповувати канцелярію для дітей шкільного віку), наявність потенційних споживачів з певними потребами, тобто бажанням купити; забезпеченість потреби грошовими доходами; можливість задовольнити потреби - наявність товарної пропозиції за обсягом, структури та рівня цін, відповідну потребам і купівельній спроможності.
2.2. Аналіз і оцінка ідеї за відповідними критеріями.
Таблиця 1
Оцінка підприємницької ідеї
Показники
Магазин канцтоварів
Оцінка
Обґрунтування
1.Перспективність (роки)
5
Даний проект є досить затребуваним, а підприємства даного типу все більш популярними.
2.Реальність
-праця
-капітал
-земля
-підприємницькі здібності
5
4
5
5
У вибраних географічних та територіальних межах втілення ідеї є наявність всіх перелічених факторів; їхній потенціал та конкурентоспроможність доволі високі.
Продовження табл.1
3.Пластичність
-висока
-середня
-низька
+
Дане підприємство є досить перспективним у своєму роді, можливе розширення послуг.
4. Новизна
-значна
-середня
-незначна
+
Даний вид підприємницької діяльності є досить поширеним, конкурентність висока, але з допомогою нових підходів у роботі попит на продукцію і послуги буде високий.
5. Відповідність потенціалу підприємця
4
Знання, вміння, навички, ресурси є більш, ніж достатніми.
Організаційно-правове оформлення підприємницької ідеї
3.1.Створення моделі підприємства.
Підприємство називатиметься «Скріпка», оскільки скріпка є канцелярським предметом.Площа приміщення становитиме 15 м². Для оформлення магазину використаю таке обладнання: стелажі, вітрини (для зошитів та іншого), ноутбук, сканер штрих-коду, стіл та стільці для продавців. Інтернет-ресурс відсутній, оскільки в цьому немає потреби у зв’язку з тим, що діяльність буде розвиватися в невеличкому містечку.
3.2.Обгрунтування вибору організаційно-правової форми підприємства.
Вибір форми приватного підприємства, оскільки воно дає змогу самостійно визначати принципи і механізми управління підприємством, власник має змогу самостійно керувати підприємством, а також статутний капітал не є обмеженим.
3.3.Алгоритм державної реєстрації підприємства.
- подача до районної державної адміністрації певний перелік документів (реєстраційна картка Форма №10, копія паспорту, копія ідентифікаційного номеру, квитанція про оплату реєстраційного збору, найменування КВЕД, номер телефону для державних органів);
- отримання довідки статистики про присвоєння кодів КВЕД;
- взяття на облік в ДПІ і отримання довідки по формі 4-ОПП;
- отримання дозволу та виготовлення печатки;
- взяття на облік в Пенсійному фонді;
- взяття на облік в Фонді обов’язкового соціального страхування від тимчасової втрати працездатності;
- взяття на облік в Фонді обов’язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань;
- взяття на облік в Центрі зайнятості;
- відкриття розрахункового рахунку в банку; - взяття на облік в якості платника ПДВ та єдиного податку.
ЧАСТИНА 2
Обгрунтування організаційної структури підприємства
У зв’язку з тим, що підприємство є невеликим, організаційна структура не передбачає управлінських служб та виробничих підрозділів. Директор є власником, а також він самостійно здійснює закупівлю товару, ціноутворення, управління коштами, приймає рішення. Ключовими обов’язками продавців є розстановка та поповнення товару на стелажах, допомога покупцям при виборі товару, приймання і розстановка прийнятого товару, наклейка цінників на товар, контроль термінів реалізації товару, обслуговування клієнтів на касі та ведення касових документів, участь в інвентаризації.
Визначення стартових витрат для відкриття підприємства.
2.1.Визначення витрат на заснування та перший рік функціонування підприємства.
Таблиця 2
Загальна вартість проекту(розмір капітальних витрат та необхідні обігові кошти)
№ з/п
Вид витрат
Сума, тис.грн.
Джерело залучення
1
Придбання спеціального торгового обладнання.
15
Одноразова допомога Центру зайнятості.
2
Придбання товару.
90
Кредит.
3
Оренда приміщення.
16
Власні кошти.
4
Витрати на придбання та встановлення вивіски.
1
Власні кошти.
5
Транспортні витрати.
1
Власні кошти.
6
Реєстраційний збір.
0,034
Власні кошти.
7
Сплата податків.
1
Власні кошти.
Всього
123,034
2.2.Обгрунтування вибору джерела та умов залучення коштів. Використовуються власні кошти,кредит, а також одноразова допомога Центру зайнятості, яку він виділяє для безробітних у випадку започаткування підприємницької діяльності. Кредит є оптимальним варіантом, оскільки більшість банків пропонує вигідні умови кредитування малого бізнесу (кредит під заставу нерухомості і т.д.), які підходять нашому підприємству.
Формування календарного плану освоєння всіх етапів проекту.
Таблиця 3
Календарний план проекту
№ з/п
Робота
Взаємопов’язані роботи
Тривалість, дні
Дата початку
Дата завершення
1
Підготовка проекту.
14
12.05.2016
26.05.2016
2
Захист проекту в Рожнятівському центрі зайнятості.
1
28.05.2016
28.05.2016
3
Отримання коштів від Рожнятівського центру зайнятості.
1
29.05.2016
29.05.2016
4
Державна реєстрація юридичної особи – приватного підприємця.
Взяття на облік в Державній фіскальній службі.
14
01.06.2016
15.06.2016
5
Підписання угоди про оренду приміщення.
1
16.06.2016
16.06.2016
6
Оформлення на роботу продавців.
1
17.06.2016
17.06.2016
6
Закупівля обладнання.
Облаштування робочого місця.
7
18.06.2016
25.06.2016
7
Закупівля першої партії товару.
4
26.06.2016
30.06.2016
8
Відкриття магазину.
1
01.07.2016
01.07.2016
Всього
44
Формування переліку постачальників продукції та послуг.
Таблиця 4
Постачальники
№з/п
Продукція
Постачальник
Кількість, шт.
Сума, грн
Джерело отримання інформації
1
Ручки
ТОВ «АКцентр»
1050
9000
Фірмові журнали, що випускаються постачальниками.
2
Олівці
ТОВ «АКцентр»
1110
7500
3
Зошити
ТОВ «Школярик»
1500
15000
4
Обкладинки для зошитів
ТОВ «АКцентр»
450
1800
5
Обкладинки для журналів
ТОВ «АКцентр»
90
600
6
Обкладинки для книжок
ТОВ «АКцентр»
120
600
7
Атласи
ТОВ «Школярик»
45
900
8
Бланки
ТОВ «АКцентр»
150
300
9
Блокноти
ТОВ «Школярик»
150
4500
10
Візитниці
ТОВ «АКцентр»
45
450
Продовження табл.4
11
Глобуси
ТОВ «АКцентр»
15
2250
12
Гумка
ТОВ «АКцентр»
150
150
13
Державні символи
ТОВ «Школярик»
60
900
14
Дипломи, грамоти, подяки
ТОВ «Школярик»
90
600
15
Календарі, листівки, наклейки
ТОВ «Школярик»
90
600
16
Калькулятори
ТОВ «АКцентр»
30
2100
17
Клей
ТОВ «АКцентр»
105
1200
18
Конверти поштові
ТОВ «Школярик»
60
210
19
Коректор
ТОВ «АКцентр»
120
600
20
Лінійки, трикутники, лекала
ТОВ «АКцентр»
270
1500
21
Література
ТОВ «Школярик»
60
3000
22
Навчальні посібники
ТОВ «Школярик»
150
4500
23
Ножі, ножиці канцелярські
ТОВ «АКцентр»
150
1500
24
Офісне приладдя
ТОВ «АКцентр»
300
3000
25
Папір
ТОВ «Школярик»
600
3000
26
Пенал
ТОВ «АКцентр»
90
1500
27
Ранці, рюкзаки
ТОВ «АКцентр»
30
4500
28
Степлери, діркопробивачі
ТОВ «АКцентр»
60
1800
29
Стрічка клейка
ТОВ «АКцентр»
150
750
30
Стрижні
ТОВ «АКцентр»
450
600
31
Товари для ліплення
ТОВ «АКцентр»
60
1200
32
Товари для творчості
ТОВ «АКцентр»
90
2100
33
Точилки
ТОВ «АКцентр»
120
150
34
Фарби і пензлики
ТОВ «АКцентр»
60
900
35
Фломастер, маркери
ТОВ «АКцентр»
150
900
36
Щоденники, щотижневики
ТОВ «Школярик»
90
1500
Всього
8310
81660
Вибір та обґрунтування системи оподаткування.
Найоптимальнішою системою оподаткування для обраного виду діяльності є спрощена система оподаткування, яка працюватиме на єдиному податку (ІІ група оподаткування). Дана система дозволить вести спрощений бухгалтерський облік і сплачувати внески до бюджету, які є посильними для малого бізнесу.
Обгрунтування річної потреби та вартості персоналу.
Таблиця 5
Обгрунтування річної потреби та вартості персоналу
№ з/п
Посада
Кваліфікація
Місячна заробітна плата, грн
Річна заробітна плата, грн
1
Директор
5 розряд
2100
25200
2
Продавець
3 розряд
1400
16800
Всього
3500
42000
Оцінювання основних ризиків для створення підприємства.
Таблиця 6
№ з/п
Вид ризику
Вагомість
Ймовірність настання
1
Падіння попиту на товар
Вагомий
Малоймовірне
2
Поява більш сильних конкурентів
Не вагомий
Середньоймовірне
3
Відсутність товарів на складах у фірм постачальників
Не вагомий
Малоймовірне
4
Невчасне виконання термінів постачання
Вагомий
Ймовірне
5
Зміни в законодавстві не на користь малого підприємства.
Вагомий
Ймовірне
6
Неякісне обслуговування при напливі покупців
Досить вагомий
Ймовірне
7
Форс мажорні події (крадіжки, пожежі)
Вагомий
Ймовірне
Невчасне виконання термінів постачання є досить вагомим видом ризику, оскільки воно може призвести до зниження конкурентоспроможності, порушить діяльність підприємства. Ще одним основним видом ризику для підприємства є зміни в законодавстві не на користь малого бізнесу, що призведе до незапланованих витрат. Форс мажорні обставини досить негативно впливають на підприємство, оскільки вони призводять до збитків, що є неприпустимим у веденні бізнесу. Для того, щоб мінімізувати наведені у таблиці ризики, потрібно: здійснюючи торгівлю канцтоварами стежити за процесами на ринку даних товарів, відслідковувати останні тенденції, аналізувати власні помилки та старатись підвищити кваліфікацію.
Соціальна відповідальність підприємства.
Підприємство відповідальне перед покупцями за якість куплених ними товарів, за забезпечення прибутковості та конкурентоспроможності підприємства, перед державою за дотримання законів та правових норм, за чесну сплату податків та обов’язкових платежів. ПП «Скріпка» повинне дотримуватися моральних цінностей, сумлінно виконувати свої обов’язки, чесно вести бізнес, надавати благодійну допомогу громадськості. Дотримування цих норм призведе до підвищення іміджу підприємства, збільшиться кількість споживачів.
Загальний кошторис витрат на реалізацію підприємницької ідеї.
Таблиця 7
Загальний кошторис витрат на здійснення власного бізнесу
№ з/п
Елементи витрат
Сума, тис.грн
1
Вартість започаткування власного бізнесу
108
2
Основні матеріали
82
3
Вартість персоналу
42
4
Витрати на оренду та експлуатацію приміщень
16
Всього
248
Визначення основних економічних показників підприємства
Таблиця 8
Основні економічні показники діяльності підприємства за рік
№ з/п
Показник
Одиниця виміру
Числове значення показника
1
Виторг від реалізації товарів
тис.грн.
123500
2
Вартість основних засобів
тис.грн
15
3
Собівартість продукції
тис.грн
81660
4
Прибуток
тис.грн
41840
5
Чисельність працівників
осіб
2
6
Рентабельність продукції
%
51,2
Р=(П/С)*100%Р=(41840/81660)*100%=51,2%
Висновки
У ході даної роботи було проведено ряд досліджень, а саме: визначення стартових витрат для відкриття підприємства, визначення витрат на заснування та перший рік функціонування підприємства, обґрунтування вибору джерел та умов залучення коштів, формування календарного плану освоєння всіх етапів проекту, формування переліку постачальників продукції та послуг та інші. Узагальнивши результати попередніх розділів роботи, можна сказати, що займатися підприємницькою діяльністю досить вигідно, оскільки можна одержати достойний прибуток, а також ви самі собі будете керівником, але існує багато ризиків, які можуть негативно впливати на діяльність. На підставі результатів розрахунків, отриманих під час роботи, я вважаю, що такий вид діяльності як магазин канцтоварів є прибутковим і тому доцільно здійснювати цей вид діяльності і в подальшому. Потрібно розширювати даний вид діяльності, а саме збільшувати асортимент пропонованих товарів, а також надавати нові види послуг ( друк звичайний, друк фото). В процесі ведення даної підприємницької діяльності необхідно займатись регулярним моніторингом попиту серед споживачів на ті чи інші групи товарів.
Список використаної літератури
Захарчин Г.М.Основи підприємництва: навч. посіб./2-ге вид., переробл. і доповн. – К.:Знання, 2013.
[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://pidruchniki.com/13820122/ekonomika/etika_pidpriyemnitstva_sotsialna_vidpovidalnist_biznesi
[Електронний ресурс] – Режим доступу: http://pro-hroshi.blogspot.com/2013/03/blog-post_1277.html