МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1
з дисципліни:
«Фінансовий менеджмент»
на тему:
«Дослідження фінансового становища компанії «Samsung Electronics»»
Варіант №20
Мета роботи: ознайомившись із особливостями фінансового стану підприємства та специфіки його виробничо-господарської діяльності (операційної, фінансової та інвестиційної), за кілька звітних періодів, здійснити аналізування середовища його існування та основні результати діяльності.
Технічні засоби: комп’ютер, програмне забезпечення: Microsoft Excel та Microsoft Word.
Загальні відомості про досліджуване підприємство
«Samsung Electronics» — південнокорейська корпорація, компанія-виробник електроніки зі штаб-квартирою в Сеулі.
Samsung Electronics Co., Ltd. — світовий лідер в сфері виробництва напівпровідників, телекомунікаційного та цифрового медіаобладнання, а також у сфері технологій цифрової конвергенції. Консолідовані продажі компанії у 2016 році становили 83,06 млрд доларів США. Штат Samsung Electronics нараховує близько 190,5 тис. співробітників, які працюють у 206 офісах у 68 країнах світу. Будучи одним із найшвидкозростаючих світових брендів, Samsung Electronics лідирує на ринках цифрових телевізорів, мікросхем пам'яті, мобільних телефонів та LCD-дисплеїв.
На сьогодні Samsung Group є одним з найбільших промислових концернів у світі. Головний слоган компанії Samsung звучить так: «Imagine the Possibilities» – «Уяви можливості».
З маленької експортної фірми за майже 80 років свого існування Samsung перетворився на гіганта, що спеціалізується на сучасній електроніці, автомобілебудуванні, будівництві, хімічній промисловості, та багато іншого.
Сьогодні Samsung Electronics – це компанія-інноватор, продукція якої визнана в усьому світі, від країн Європи до США.
До складу Samsung Electronics входять вісім незалежно керованих бізнес-підрозділів :
Visual Display
телевізори (LED, LCD, плазмові)
монітори
цифрові інформаційні дисплеї
Mobile Communications
мобільні телефони
Telecommunication Systems
Телекомунікаційне обладнання
Digital Appliances:
холодильники
мікрохвильові печі
пральні машини
кондиціонери
пилососи
вбудована техніка
IT Solutions:
ноутбуки
принтери та БФП
тонкі клієнти
проектори
Digital Imaging:
фотокамери
відеокамери
цифрові фоторамки
Semiconductor:
мікросхеми пам'яті SSD-накопичувачі
процесори програм
смарт-карти
System-in-Package
4Chip Multi Chip Package (MCP)
LCD:
рідкокристалічні панелі
OLED-дисплеї
Основні фінансово-економічні показники діяльності «Samsung Electronics»
Основні фінансово-економічні показники діяльності «Samsung Electronics» за період 2014-2016 рр. наведено у табл. 1:
Таблиця 1
Основні фінансово-економічні показники діяльності «Samsung Electronics»
Показники
2014
2015
2016
Загальний дохід, млрд $
96786
95514
96071
Валовий прибуток, млрд $
47755
48050
47422
Операційний дохід, млрд $
15374
16574
17682
Чистий прибуток, млрд $
12441
13084
13466
Проаналізувавши табл. 1, можна зробити висновок, що протягом останніх 3 років, показники змінювалися не суттєво, так загальний дохід у 2014р. становив 96786 млрд $, а у 2016р. - 96071 млрд $. Чистий прибуток зріс порівняно з 2014р. на 1,025 млрд $, та становить у 2016р. 13466 млрд $.
/
Рис. 1. Динаміка операційного доходу та чистого прибутку Samsung Electronics
Для оцінки фінансового стану компанії важливо також оцінити рух грошових коштів. У табл. 2 наведено звіт про рух грошових коштів Samsung Electronics:
Таблиця 2
Рух грошових коштів компанії «Samsung Electronics»
Показники
2014
2015
2016
Грошові кошти від операційної діяльності
15338
17173
16116
Грошові кошти для інвестиційної діяльності
-1262
-7268
-4742
Грошові кошти використовувані в фінансовій діяльності
-12020
-8164
-8404
Зміна грошових коштів
2056
1740
2970
Фінансові результати Samsung Electronics Co досить неоднозначні. За 2016 фінансовий рік загальна виручка склала 83.06 млрд. доларів, що на 0.7% більше ніж в минулому році. Чистий прибуток також підріс до 11.7 млрд. доларів проти 11.3 млрд. доларів роком раніше. При цьому в першому кварталі 2015 фінансового року виручка і зовсім скоротилася до 20.15 млрд. доларів, що майже на 5% менше аналогічного періоду роком раніше, а чистий прибуток склав менше 2.4 млрд. доларів, що майже на 30% менше 1 кварталу 2014 фінансового року .
Акції Samsung Electronics Co за рік зросли на 6.5%, а з початку поточного року в паперах вже спостерігається просадка в межах трохи більше 9.5% - до 81.80 доларів. Але це і є прямим наслідком консервативної політики менеджменту, який прагне зберегти фінансову стійкість компанії, нехай навіть і на шкоду прибутковості та інвестиційної привабливості.
3. Підрозділ, на який покладено функції фінансового менеджменту підприємства.
На планово-економічний відділ компінії Samsung Electronics Co покладено функції фінансового менеджменту підприємства. Даний відділ перевіряє фактичні фінансові результати та порівнює їх із запланованими, формує базову інформацію, щодо прийняття подальших управлінських рішень, які стосуються формуванню, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів.
Відділ зовнішньоекономічних зв’язків (ЗЕЗ) генерує обсягу збуту, у його складі декілька тисяч працівників по всьому світу. Їх діяльність спрямована на ринки близького та далекого зарубіжжя. Відділ ЗЕЗ підпорядковується директору з економіки, який фактично не повинен нести відповідальність за обсяг реалізації. Формування пакета замовлень на виробництво знаходиться в різних руках, що не дозволяє належним чином оптимізувати процеси виробництва та складування. Крім того, відсутня будь яка спеціалізація роботи — спеціалісти із ЗЕЗ виконують усі завдання, починаючи із стратегічного планування і закінчуючи замитненням товару. Відсутність і недосконалість чітких завдань та функціональних зв’язків з іншими підрозділами фабрики є одним із наслідків недосконалої збутової стратегії, зокрема в галузі ЗЕЗ.
Global Business Units (GBUs) - основний фокус діяльності спрямований на роботу з споживачами, брендами і конкурентами на глобальному рівні. Відповідальні за інноваційні впровадження, прибуток і показники перед інвесторами.
Market Development Organizations (MDOs) - відповідальні за детальне вивчення специфіки споживача і постачальника на кожному ринку Samsung Electronics, відповідають за локальне застосування глобальних ініціатив, що виходять від GBU.
Global Business Services (GBS) - відповідають за підтримку бізнесу Samsung Electronics, в тому числі за зниження вартості ланцюжків взаємодії з партнерами для забезпечення конкурентоспроможності корпорації
Lean Corporate Functions (CF) - повинні стежити за постійним впровадженням функціональних інновацій та поліпшенням можливостей в організації.
4. Фінансова стратегія організації та фінансові ризики, з якими стикається підприємство.
Розробка фінансової стратегії і фінансової політики за найважливішими напрямами фінансової діяльності підприємства дає йому змогу приймати ефективні управлінські рішення, пов'язані з його фінансовим розвитком.
Фінансова тактика підприємства полягає у застосуванні ним конкретних фінансових засобів і методів для вирішення стратегічних завдань. Завданнями фінансової тактики є вибір найбільш оптимального рішення і найбільш привабливих у конкретній господарській ситуації інструментів фінансового управління.
Тактичний фінансовий менеджмент орієнтується на внутрішні джерела фінансування для забезпечення самоокупності діяльності підприємства. При цьому вирішальна роль відводиться ефективності використання наявних грошових коштів у конкретний проміжок часу, значна увага приділяється стимулюванню комерційної ініціативи, зростанню продуктивності праці, раціоналізації витрат, тоді як стратегічний фінансовий менеджмент абстрагується від методів стимулювання, витрати розглядаються лише у зв'язку із фактором окупності, а капіталовкладення — з позицій майбутнього прибутку.
У Samsung Electronics Co застосовується фінансова стратегія зростання. Ця стратегія спрямована на отримання позитивного ефекту за рахунок розширення ділової активності підприємства в умовах стабільного зовнішнього середовища та сегмента ринку, що динамічно розвивається, у якому працює підприємство. Стратегія переслідує такі цілі: збільшення обігу капіталу, частки ринку, розширення меж фінансової діяльності, досягнення позитивної динаміки розвитку.
Фінансові ризики з якими може зіткнутися Samsung Electronics Co насамперед пов'язані зі змінами на фінансовому ринку та змінами в економіці. Це можуть бути зміни процентних ставок, валютних курсів, зміни в діяльності галузі або конкретного позичальника. До таких ризиків відносять:
кредитний — ризик розглядається як ризик непогашення кредиту і несплати процентів за ним,
процентний — ризик виникає у разі зміни процентних ставок за кредитними ресурсами, що надаються,
галузевий — пов'язаний зі специфікою діяльності окремих галузей, проявляється в змінах інвестиційної якості та курсової вартості цінних паперів і відповідних втратах інвесторів,
ліквідності та структури капіталу — ризик, пов'язаний з можливістю втрат при реалізації цінного папера через зміну в оцінці його якості,
операційний — ризик пов'язаний із помилкою або неправильною організацією, неправильним вибором методу проведення тієї чи іншої фінансової операції. До цього виду ризику відносять і можливі помилки менеджерів.
5. Причини виникнення фінансових ризиків та сформувати перелік факторів, що справляють суттєвий вплив на фінансове становище організації.
Причини виникнення фінансових ризиків різноманітні й можуть виникати спонтанно в процесі діяльності підприємства, їх поділяють на зовнішні та внутрішні.
До основних зовнішніх причин формування фінансових ризиків можна віднести такі: слабка та нестабільна економіка країни; економічна криза; інфляція; неефективне державне регулювання банківської облікової ставки; підвищення рівня конкурентної боротьби; зниження цін на світовому ринку; політичні чинники тощо.
До внутрішніх причин формування фінансових ризиків можна віднести: підвищення витрат на підприємстві, незадовільну фінансову політику підприємства, неефективне управління витратами, доходами та фінансовими результатами.
ВИСНОВКИ
«Samsung Electronics» — південнокорейська корпорація, компанія-виробник електроніки зі штаб-квартирою в Сеулі.
Samsung Electronics Co., Ltd. — світовий лідер в сфері виробництва напівпровідників, телекомунікаційного та цифрового медіаобладнання, а також у сфері технологій цифрової конвергенції. Консолідовані продажі компанії у 2016 році становили 83,06 млрд доларів США. Штат Samsung Electronics нараховує близько 190,5 тис. співробітників, які працюють у 206 офісах у 68 країнах світу. Будучи одним із найшвидкозростаючих світових брендів, Samsung Electronics лідирує на ринках цифрових телевізорів, мікросхем пам'яті, мобільних телефонів та LCD-дисплеїв.
Фінансові результати Samsung Electronics Co досить неоднозначні. За 2016 фінансовий рік загальна виручка склала 83.06 млрд. доларів, що на 0.7% більше ніж в минулому році. Чистий прибуток також підріс до 11.7 млрд. доларів проти 11.3 млрд. доларів роком раніше. При цьому в першому кварталі 2015 фінансового року виручка і зовсім скоротилася до 20.15 млрд. доларів, що майже на 5% менше аналогічного періоду роком раніше, а чистий прибуток склав менше 2.4 млрд. доларів, що майже на 30% менше 1 кварталу 2014 фінансового року .
На планово-економічний відділ компінії Samsung Electronics Co покладено функції фінансового менеджменту підприємства. Даний відділ перевіряє фактичні фінансові результати та порівнює їх із запланованими, формує базову інформацію, щодо прийняття подальших управлінських рішень, які стосуються формуванню, розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів.
У Samsung Electronics Co застосовується фінансова стратегія зростання. Ця стратегія спрямована на отримання позитивного ефекту за рахунок розширення ділової активності підприємства в умовах стабільного зовнішнього середовища та сегмента ринку, що динамічно розвивається, у якому працює підприємство. Стратегія переслідує такі цілі: збільшення обігу капіталу, частки ринку, розширення меж фінансової діяльності, досягнення позитивної динаміки розвитку.
До основних зовнішніх причин формування фінансових ризиків можна віднести такі: слабка та нестабільна економіка країни; економічна криза; інфляція; неефективне державне регулювання банківської облікової ставки; підвищення рівня конкурентної боротьби; зниження цін на світовому ринку; політичні чинники тощо.
До внутрішніх причин формування фінансових ризиків можна віднести: підвищення витрат на підприємстві, незадовільну фінансову політику підприємства, неефективне управління витратами, доходами та фінансовими результатами.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
«Samsung Electronics» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Samsung_Electronics.
Офіційний сайт компанії «Samsung Electronics» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.samsung.com/ua/
Samsung Electronics Co Ltd SSNLF. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://financials.morningstar.com/income-statement/is.html.SSNLF&opclear.
Фінансові стратегії підприємства, їх складові елементи. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/80534/ekonomika/finansovi_strategiyi_ pidpriyemstva_skladovi_elementi
Фінансові ризики: сутність, види. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pidruchniki.com/81389/finansi/finansovi_riziki_sutnist_vidi_sposobi_kontrolyu_minimizatsiyi
Стратегия развития Samsung Electronics. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.avsale.ru/article/189/