МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №1
З курсу “Основи менеджменту” (“Менеджмент”)
на тему: «Аналізування та знешкодження конфліктів і стресових ситуацій в апараті управління організації»
(варіант №8)
МЕТА РОБОТИ: дослідити причини виникнення конфліктних/стресових ситуацій в організації та розробити рішення з їх розв’язання.
ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ: форми для заповнення, графічні засоби.
ЗМІСТ РОБОТИ
1. Аналізування конфліктних ситуацій, що виникли в організації, згідно заданого варіанту. 2. Характеристика конфліктних ситуацій (таблиця 6.1). 3. Встановлення шляхів попередження та способів розв’язання (усунення) конфліктів (таблиця 6.2). 4. Виявлення доцільності залучення формальних і неформальних груп в організації для вирішення конфліктів (таблиця 6.3). 5. Розроблення оптимальних управлінських рішень для ліквідування конфліктів, що виникли в організації, на основі використання схеми процесу прийняття раціональних рішень.
ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ РОБОТИ
1. Викладач коротко нагадує студентам суть та види конфліктів і стресів, причини їх виникнення та наслідки, способи розв’язання. 2. Кожен студент отримує індивідуальне завдання згідно присвоєного варіанта: конфліктні ситуації, що виникли в організації . 3. Заповнюючи таблицю 6.1 студенти характеризують конфліктні ситуації, що виникли. При цьому у колонці „Наслідки конфлікту” слід вказати ймовірні позитивні і негативні для організації (учасників конфлікту) наслідки. 4. Заповнюючи таблицю 6.2, студент встановлює шляхи попередження та способи розв’язання (усунення) конфліктних ситуацій. Для розв’язання кожної конфліктної ситуації слід запропонувати міжособистісний (-і) та структурний (-і) способи. Також слід вказати вид (-и) комунікації у процесі розв’язання кожної конфліктної ситуації та потенційні стреси в учасників конфлікту. 6. Використовуючи схему процесу прийняття раціональних рішень , студенти розробляють оптимальні рішення для ліквідації конфліктів, що виникли в організації та формують відповідні висновки.
ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
Конфлікт – це відсутність згоди між двома чи більше суб’єктами, зіткнення протилежних сторін, сил, які можуть бути конкретними особами або групами працівників, а також внутрішній дискомфорт однієї особи.
Класифікація конфліктів за різними ознаками. За ознакою результатів конфлікти бувають:1) функціональні; 2) дисфункціональні; 3) безрезультатні. За змістом: внутрішньоособистісний, міжособистісний, конфлікт між особою і групою, між керуючою і керованою системою, міжгруповий, міжорганізаційний. Етапи перебігу конфлікту:
1) Латентний етап2) Демонстративний етап 3) Агресивний етап 4) Батальний етап
Стрес – це явище, яке викликається великими або малими обсягами робіт, необхідністю зживатися один з одним, конфліктом ролей, їх невизначеністю, сумом, безцільністю існування, відсутністю важливої справи, фізичними, психологічними та іншими причинами.
№ з/п
Конфліктні ситуації
Характеристика за змістом
Причини виникнення
Наслідки конфлікту
1
2
3
4
5
1
Між генеральним директором та заступником з кадрових питань з приводу можливого скорочення чисельності персоналу.
Міжособистійсний.
Запровадження у виробництво досягнень НТП.
Страйки працівників. Простої виробництва. Зменшення прибутку підприємства.
2
Між керівниками інституційного рівня організації та представниками страйкового комітету з приводу підвищення ЗП, укладання колективного договору.
Міжгруповий
Низька зарплата працівників.
Зниження прибутків підприємства. Масове звільнення працівників.
Характеристика конфліктних ситуацій в організації
Управління конфліктами
№ з/п
Конфліктні ситуації
Шляхи попередження конфлікту
Способи розв’язання або усунення
Комунікації, що застосовуються при розв’язанні конфлікту
Можливі стреси в учасників конфлікту (їх вид)
1
2
3
4
5
6
1
Між генеральним директором та заступником з кадрових питань з приводу можливого скорочення чисельності персоналу.
Можна уникнути шляхом компромісу.
Перекваліфікація працівників.
Відправлення працівників у довготривалу відпустку.
Міжособистісні. Формальні. Вербальні. Вертикальні.
Дратівливість Дистрес, пов'язаний із конфліктами, невдачами, неприємними обставинами. Такий стрес викликає переживання, страхи, неспокій, зумовлює виникнення депресії, хвороб, руйнує здоров’я..
2
Між керівниками інституційного рівня організації та представниками страйкового комітету з приводу підвищення ЗП, укладання колективного договору.
Укласти колективний договір з урахування думки всіх сторін.
Проведення переговорів стосовно підвищення ЗП за рахунок зменшення премій і доплат.
Вербальні.Формальні.Вертикальні.
Дистрес, пов'язаний із виникненням конфлікта. Такий стрес викликає переживання, страхи, неспокій, зумовлює виникнення депресії, хвороб, руйнує здоров’я.
Участь груп у розв’язанні конфліктних ситуацій
№ з/п
Конфліктні ситуації
Формальні групи, які слід залучити для розв’язання конфлікту
Роль формальних груп в процесі вирішення конфлікту
Неформальні групи, які слід залучити для розв’язання конфлікту
Роль неформальних груп в процесі вирішення конфлікту
1
2
3
4
5
6
1
Між генеральним директором та заступником з кадрових питань з приводу можливого скорочення чисельності персоналу.
Профспілка
або комітет.
Можуть запропонувати оптимальні шляхи вирішення конфлікту.
Неформальний лідер.
Він використовує у своїй діяльності неписані правила.
2
Між керівниками інституційного рівня організації та представниками страйкового комітету з приводу підвищення ЗП, укладання колективного договору.
Профспілка або цільова група(директор і його заступники).
Переговори між конфліктуючими сторонами з урахуванням інтересів кожної.
Можуть видати певні розпорядження з метою вирішення конфліктної ситуації
У вирішенні конфлікту головну роль відіграють формальні групи.
У вирішенні конфлікту головну роль відіграють формальні групи.
Процес вироблення раціонального рішення щодо конфлікту між генеральним директором та заступником з кадрових питань з приводу можливого скорочення чисельності персоналу.
1 етап: Виникнення ситуації з приводу можливого скорочення чисельності персоналу. 1.1 Виникнення проблеми : можливе скорочення чисельності персоналу . 1.2 Діагноз проблеми: втрата прибутку, страйки працівників. 1.3 Формування вимог до інформації : своєчасна, об’єктивна, достовірна. 2 етап: Збір та оброблення інформації щодо розроблення методів менеджменту. 2.1. Збір інформації : займається спеціальна група працівників з відділу кадрів 2.2. Оцінювання інформації : відбувається на основі сформульованих вимог. 2.3. Формування обмежень та критеріїв для прийняття рішень: раціональне, ефективне. 3 етап: Виявлення та оцінювання альтернатив, закладених у можливому скороченні персоналу. 3.1. Установлення альтернатив: а) перекваліфікація робітників; б) відправлення працівників у довготривалу відпустку. 3.2. Оцінювання альтернатив : а) найбільш оптимальне вирішення конфлікту; б) великі витрати, не відомо чи вирішиться конфлікт. 4 етап: Підготовка та оптимізація рішення, яке приймається. 4.1.Вибір оптимального варіанта рішення (альтернативи): альтернатива а) перекваліфікація працівників. 4.2. Оформлення оптимального варіанта: реалізацію рішення буде покладено на формальну групу: гол.бухгалтера, заст. директора з кадрових питань і генерального директора. 5 етап: Прийняття рішення щодо перекваліфікації робітників 5.1.Обговорення проекту : обговорюють учасники формальної групи. 5.2.Затвердження рішення: Оформлення наказу щодо перекваліфікації працівників. 5.3. Оформлення рішення і видача розпорядження про його виконання: видається наказ щодо перекваліфікації персоналу. 6 етап: Реалізація та оцінювання результатів. директор спільно із заступником організовує виконання рішення. 6.1.Організування виконання рішення: директор спільно із заступником контролює виконання рішення. 6.2.Контроль за виконанням рішення та оцінювання його ефективності: директор спільно із заступником контролює виконання рішення. 6.3.Звіт про виконання рішень: звіт про позитивні наслідки прийнятого рішення.
Процес вироблення раціонального рішення щодо конфлікту між керівниками інституційного рівня організації та представниками страйкового комітету з приводу підвищення ЗП, укладання колективного договору.
1 етап: Виникнення ситуації з приводу підвищення ЗП працівникам. 1.1 Виникнення проблеми : підвищення ЗП . 1.2 Діагноз проблеми: втрата прибутку, страйки працівників, масове звільнення працівників. 1.3 Формування вимог до інформації : своєчасна, об’єктивна, достовірна. 2 етап: Збір та оброблення інформації щодо розроблення методів менеджменту. 2.1. Збір інформації : займається спеціальна група працівників з відділу кадрів і фінансів. 2.2. Оцінювання інформації : відбувається на основі сформульованих вимог. 2.3. Формування обмежень та критеріїв для прийняття рішень: раціональне, ефективне. 3 етап: Виявлення та оцінювання альтернатив, закладених у підвищенні ЗП 3.1. Установлення альтернатив: а) не підвищувати ЗП; б) підвищити ЗП за рахунок зменшення премій і доплат; в) збільшити премії та доплати не змінюючи ЗП; г) збільшити ЗП на 10% при тому збільшити планові показники . 3.2. Оцінювання альтернатив : а) не вирішить конфлікту, його погіршить; б) незадоволення працівників через зменшення премій; в) аналогічно як і в б; г) найбільш оптимальний варіант, продуктивність праці зросте. 4 етап: Підготовка та оптимізація рішення, яке приймається. 4.1.Вибір оптимального варіанта рішення (альтернативи): альтернатива г) збільшення ЗП на 10% при тому збільшити планові показники. 4.2. Оформлення оптимального варіанта: реалізацію рішення буде покладено на формальну групу: заст. директора з кадрових питань, генерального директора, заст. директора з фінансів, заст. директора звиробництва. 5 етап: Прийняття рішення щодо перекваліфікації робітників 5.1.Обговорення проекту : обговорюють учасники формальної групи. 5.2.Затвердження рішення: Оформлення наказу щодо збільшення ЗП на 10% і збільшення планових показників.. 5.3. Оформлення рішення і видача розпорядження про його виконання: видається наказ щодо збільшення ЗП на 10% і збільшення планових показників. 6 етап: Реалізація та оцінювання результатів. 6.1.Організування виконання рішення: директор спільно із заступниками організовує виконання рішення. 6.2.Контроль за виконанням рішення та оцінювання його ефективності: директор спільно із заступниками контролює виконання рішення. 6.3.Звіт про виконання рішень: звіт про позитивні наслідки прийнятого рішення.
Висновок
На цій лабораторній роботі я досліджував причини виникнення конфліктних ситуацій в організації та розробляла рішення з їх урегулювання. Конфлікти можуть як позитивно, так і негативно впливати на організацію. Існують структурні та міжособистісні способи розв’язання конфліктів. У даній лабораторній роботі наведено міжособистісний конфлікт та конфлікт міжгруповий. На мою думку, для розв’язання обох конфліктів найдоцільніше використовувати компроміс – метод міжособистісного розв’язку, адже при компромісі враховуються інтереси обох сторін. Також для вирішення конфліктних ситуацій буває доцільним використання формальних і неформальних груп. При конфлікті між генеральним директором та заступником з кадрових питань з приводу можливого скорочення чисельності персоналу я використала комітет, профспілку та неформального керівника. При конфлікті між керівниками інституційного рівня організації та представниками страйкового комітету з приводу підвищення ЗП я використав цільову групу або профспілку. Зазвичай конфлікти спричиняють виникнення стресів. Виділяють такі види стресу: ейфоричний стрес та дистрес. В даній ситуації в обох випадках у працівників виник дистрес,що викликає переживання, страхи та неспокій. Негативний вплив стресу можна ліквідувати з допомогою застосування певних управлінських рішень.