Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства
та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни «Аудит»
на тему «Аудит грошових коштів»
на прикладі комунального закладу
« Клеванська спеціальна школа-інтернат 1-2 ст.» Рівненської обласної ради
Вступ
1. Завдання та інформаційна база аудиту грошових коштів бюджетної установи…3-
2. Методика аудиту грошових коштів бюджетної установи
3. Аудиторські процедури відносно достовірності показників звітності
3.1. Перевірка показників фінансової звітності
3.2. Підсумкова документація аудитора за результатами виконання аудиту грошових коштів бюджетної установи
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Вступ
Розвиток аудиту в Україні почався після прийняття Закону "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р. Відповідно до цього Закону, аудит - це перевірка публічної бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації про фінансово-господарську діяльність суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їхньої звітності, обліку, його повноти і відповідності чинному законодавству й установленим нормативам.
Розвиткові аудиту сприяло також розмежування функцій та інтересів підприємців (менеджерів, адміністрації, управлінців), коли власник для керівництва своїми підприємствами почав наймати спеціальний апарат управління. Для попередження недоліків, зловживань, приховування витрат і доходів, неправильного розподілу прибутків, навмисного присвоєння їх найманими керуючими власники змушені вдаватись до перевірки фінансової звітності незалежним аудитором. Тому в період становлення в Україні стандартів роботи європейських країн, слід старанно аналізувати зарубіжний досвід і застосовувати його на практиці з урахуванням конкретних національних інтересів. Вивченню цієї проблеми має допомогти як зарубіжна, так і вітчизняна література , яка акумулює такий досвід західних і вітчизняних аудиторських фірм.
Мета даної курсової роботи – розкрити питання організації, методики здійснення аудиту на прикладі комунального закладу «Клеванська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат 1-2 ст. » Рівненської обласної ради.
Під час виконання курсової роботи слід вирішити такі завдання:
охарактеризувати завдання та інформаційну базу аудиту грошових коштів бюджетної установи ;
вивчити та оцінити систему внутрішнього контролю грошових коштів установи ;
відобразити методику аудиту грошових коштів бюджетної установи;
здійснити перевірку показників фінансової звітності комунального закладу «Клеванська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат 1-2 ст. » ;
розробити програму аудиту здійснення аудиту окремих показників звітності;
виконати аудиторські процедури з перевірки певного комплекту документів комунального закладу «Клеванська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат 1-2 ст. » Рівненської обласної ради.
Об’єктом дослідження курсової роботи є комунальний заклад «Клеванська спеціальна загальноосвітня школи- інтернат 1-2 ст.» Рівненської обласної ради.
В даній курсовій роботі були використані такі методи дослідження: загальнонаукові методи аналізу та синтезу для вивчення форм первинної документації, регістрів обліку, організації ведення обліку на підприємстві; групування та порівняння, а також документальні прийоми аудиту, спостереження та інші.
Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів в розрізі теоретичної та практичної частини аудиту певних категорій, висновків та списку використаної літератури. У вступі буде висвітлена мета та завдання курсової роботи, об’єкт, предмет методи та інформаційна база дослідження.
Розділ 1 «Завдання та інформаційну базу аудиту грошових коштів бюджетної установи», містить інформацію про загальні та конкретні завдання аудиту даної категорії операцій, джерела інформації для проведення аудиту та перелік необхідних даних. Така інформація систематизована у вигляді таблиць.
Розділ 2 «Методика аудиту» представляє методику проведення аудиторської перевірки та програму аудиту .
Розділ 3 «Аудиторські процедури відносно достовірності показників звітності» являє собою практичні основи здійснення аудиторської перевірки на прикладі окремих форм звітності. В даному розділі наведено результати практичного виконання процедур аудиту в розрізі формальної, арифметичної, перевірки за змістом та зустрічної перевірки показників фінансової звітності товариства.
У висновках узагальнюються результати проведення аудиту комунального закладу «Клеванська спеціальна загальноосвітня школи- інтернат 1-2 ст.» Рівненської обласної ради. Список використаної літератури містить перелік основних джерел інформації, на базі яких написана дана курсова робота.
У додатках до курсової роботи представлена фінансова та податкова звітність за 2017 рік, регістри аналітичного та синтетичного обліку, організаційно-розпорядчі документи.
Завдання та інформаційна база аудиту грошових коштів бюджетної установи
Важливою складовою аудиторської перевірки фінансово-господарського стану підприємства є аудит грошових коштів, який проводиться за такими напрямками:
аудит касових операцій;
аудит операцій на поточному рахунку;
аудит операцій на інших рахунках у банках.
Досліджуючи ці напрямки, можна зробити висновок про доцільність та ефективність використання грошових коштів клієнтом.
У процесі аудиту операцій з грошовими коштами необхідно розв’язати такі основні завдання:
ознайомитися з умовами зберігання готівки та інших грошових документів у касі;
вивчити фактичний порядок документального оформлення операцій з надходження і вибуття грошових коштів, ведення касової книги та книги реєстрації грошових документів, обліку касових операцій;
установити законність і достовірність операцій з надходження і списання коштів з банківських рахунків та правильність їх відображення.
Також завданням аудиту і контролю касових операцій є перевірка:
забезпечення умов зберігання готівки та інших цінностей в касі;
дотримання встановленого порядку зберігання чекових книжок, виписки чеків і отримання по них готівки;
дотримання порядку документального оформлення надходження грошей до каси та їх видачі;
дотримання ліміту каси;
своєчасності та повноти оприбуткування готівки;
стану обліку касових операцій;
відповідності сум залишків і оборотів по виписках банку сумам в доданих первинних документах, облікових реєстрах та звітності;
правильності використання грошових коштів суворо за цільовим призначенням;
своєчасності розрахунків з бюджетом, цільовими фондами та іншими контрагентами;
величини, характеру і динаміки дебіторської і кредиторської заборгованостей та причин їх утворення.
Нормативною базою під час проведення аудиту грошових коштів є:
Цивільний кодекс України (зі змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 19.06.2003 р. № 980-ІУ);
Методичні рекомендації з проведення органами державної контрольно-ревізійної служби аудиту фінансової та господарської діяльності бюджетних установ, схвалені Методологічною радою ГоловКРУ (протокол від 02.12.2005 № 8) та затверджені наказом ГоловКРУ від 19.12.2005 № 451.
Стандарти аудиту Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI).
Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку. Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88.
Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Затверджено постановою Правління Національного банку України від 12.02.2001 № 72.
Інструкція по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 11.08.1994 № 69.
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 07 лютого 2013 р. №73;
Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291 .
Таблиця 1.1
Конкретні завдання аудиту грошових коштів та їх еквівалентів
Загальні завдання аудиту
Конкретні завдання аудиту
Наявність
Підтвердити наявність грошових коштів та їх еквівалентів на підприємстві на певну дату шляхом проведення інвентаризації каси, перевірка банківських виписок
Права і зобов’язання
Перевірка документів, які відображають наявність грошових коштів на даному підприємстві
Оцінка
Перевірка правильності оцінки відповідно до вимог П(С)БО
Факт події
Переконатися чи всі операції з грошовими коштами відображені в повному обсязі в первинних документах,в синтетичних і аналітичних регістрах
Повнота обліку
Перевірка повноти відображення операцій з грошовими коштами в бухгалтерських документах: журнал 1, та в відомостях аналітичного обліку 1.1, 1.2, 1.3
Подання і розкриття інформації у звітності
Перевірити чи інформація про грошові кошти правильно представлена в розділі оборотні активи балансу, звіті про рух грошових коштів ф.№3, та в примітках до річної фінансової звітності (розділ 4 «Грошові кошти»)
Джерела інформації для аудиту касових операцій наведено у Таблиці 1.2
Таблиця 1.2
Джерела інформації для аудиту касових операцій в Клеванській спеціальній школі –інтернат 1-2 ст.
Група документів
Документ
Узагальнюючі регістри обліку і звітності
Головна книга;
баланс підприємства (форма № І)
Синтетичні регістри обліку касових операцій, грошових коштів
Журнал № 1, № 2;
відомості № 1а, № 2а
Аналітичні і первинні документи з обліку касових операцій
Касова книга;
прибуткові і видаткові касові ордери;
чеки на отримання готівки;
виписки банку
Первинні документи обліку розрахунків з підзвітними особами
Авансові звіти;
посвідчення на відрядження;
виправдні документи;
акти і відомості на закупівлю тощо
Зовнішні документи
Повідомлення банків про встановлення ліміту каси та ін.
2. Методика аудиту грошових коштів бюджетної установи
Починаючи дослідження операцій з грошовими коштами, доцільно отримати якомога повнішу інформацію про внутрішній контроль на даній ділянці обліку. З’ясувати, як дотримуються касової дисципліни, наскільки жорстко контролюються операції з готівкою, наскільки чітко забезпечується санкціонування різних платежів з поточного та інших рахунків підприємства шляхом фактичної перевірки.
Таблиця 2.1
Програма аудиторської перевірки операцій з грошовими коштами.
№
з/п
Перелік процедур
Джерела інформації
1
Проведення перевірки каси (раптово)
Касові документи;
касова книга;
регістри за рахунком;
готівкові кошти
2
Перевірка оборотів і залишків за рахунком 30 "Каса" та їх відповідність даним Головної книги
Касова книга;
Відомості;
журнали;
Головна книга
3
Вибіркова перевірка цільового використання грошових коштів, отриманих з банку, дотримання ліміту каси й установленого ліміту розрахунків між юридичними особами готівкою
Виписки банку;
касові документи;
відомості;
журнали.
4
Вибіркова перевірка правильності оформлення касових документів і відповідності їх даних записам у Касовій книзі та облікових регістрах. Перевірка правильності кореспонденції рахунків.
Касові документи;
касова книга;
відомості;
журнали.
Кожне з цих завдань поділяється на більш конкретні. Основним серед конкретних завдань аудитора є підготовка аудиторських доказів за даним об'єктом. На підставі аналізу й узагальнення даних аудиторських доказів аудитор робить висновки про правильність ведення бухгалтерського обліку і достовірність бухгалтерської звітності. Для того щоб отримати узагальнений матеріал, який би характеризував правильність ведення бухгалтерського обліку й достовірність бухгалтерської звітності, аудитор під час проведення аудиторської перевірки відповідно до програми збирає за об'єктом необхідні докази..
Аудит касових операцій підприємства рекомендується проводити в кілька етапів. На підготовчому етапі аудиту касових операцій аудитор повинен розглянути загальні питання організації роботи каси на підприємстві:
інтенсивність касових операцій;
основні напрямки касових надходжень і видатків;
кваліфікація і практичний досвід працівників, які забезпечують роботу каси на підприємстві;
наявність договорів з касирами про повну матеріальну відповідальність;
забезпеченість обліку касових операцій електронне обчислювальною технікою.
Ретельне вивчення зазначених питань дасть змогу аудитору скласти думку про стан касових операцій на підприємстві, визначити вузькі місця в організації їх обліку і можливі напрямки порушень і помилок.
Перший етап аудиту касових операцій передбачає проведення раптової ревізії каси з повним поаркушним перерахунком усіх грошей та інших цінностей, що знаходяться у касі підприємства. При цьому слід скласти відомість інвентаризації каси та обов’язково зафіксувати результати рангової ревізії каси в робочих документах. Далі аудитор повинен вивчити питання своєчасності проведення інвентаризації каси, наявності випадків раптових інвентаризацій кас керівництвом підприємства. Каса перевіряється у присутності касира комісією, до якої, окрім аудитора, включається бухгалтер підприємства. На час інвентаризації каса опечатується, а касові операції тимчасово припиняються.
До початку перевірки каси касир у присутності аудитора складає касовий звіт, до якого додаються усі прибуткові та видаткові документи та виводиться залишок коштів за даними бухгалтерського обліку на момент інвентаризації. До початку перевірки касир складає розписку, що усі прибуткові та видаткові документи на грошові кошти здані ним до бухгалтерії, та всі грошові кошти, що надійшли під його відповідальність, оприбутковані, а ті, що вибули, списані по видатках. Причому до касового звіту можуть бути включені належним чином оформлені типові документи. Ніякі приватні розписки та неоформлені документи не повинні братися до уваги.Інвентаризація каси включає перевірку:
фактичної наявності готівки національною та іноземною валютами;
цінних паперів;
бланків суворої звітності (незаповнені бланки векселів, прибуткових ордерів, доручень тощо; санітарно-курортні путівки).
У разі виявлення розбіжностей між фактичною наявністю та обліковими даними аудитор повинен отримати письмові пояснення від касира та головного бухгалтера про причини цих відхилень.Аудитори мають встановити також наявність у підприємства журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документі та книги обліку прийнятих та виданих касиром грошей (типові форми відповідно КО-3 і КО-5) і правильність їх ведення, а також правильність відображення в касових документах номерів кореспондуючих рахунків, відповідність між кореспонденцією рахунків, внесених до касової книги та проставлених у касових ордерах, наявність потрібних виправдувальних документів, що додаються до касових ордерів (заяви, накладні, рахунки, довідки тощо), і відміток про їх погашення. У касових документах, які викликають сумніви щодо їх справжності, перевіряється достовірність підписів одержувачів коштів і службових осіб, які дають пояснення щодо цього.
Другим етапом є перевірка правильності заповнення касових документів та організації порядку ведення касових операцій. На підприємстві перевіряється правильність заповнення прибуткових та видаткових касових ордерів. Неприпустимі будь-які виправлення, закреслювання і т. ін. Прибуткові та видаткові касові ордери повинні бути належно оформлені. Документи на видачу грошей мають бути підписані керівником і головним бухгалтером або особами, ними уповноваженими.
Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери мають бути заповнені таким чином, щоб забезпечувалося збереження цих записів протягом терміну зберігання документів.
Слід уважно перевірити використання бланків прибуткових касових ордерів, їх облік та зберігання. Аудитор перевіряє наявність та порядок ведення журналу реєстрації прибуткових та видаткових касових документів, обов’язково звіряє його дані з записами у касовій книзі. Перевіряючи порядок ведення касової книги, необхідно впевнитися, що підприємство має тільки одну касову книгу, яка має бути пронумерована, прошнурована і опечатана сургучною або мастиковою печаткою. Кількість аркушів у касовій книзі повинно бути засвідчено підписами керівника і головного бухгалтера. Підчистки та невмотивовані виправлення в касовій книзі забороняються.
Перевірка операцій з видачі готівки з каси проводиться на третьому етапі аудиту. Встановлюється, на які цілі установа отримувала і видавала готівку. Для цього вивчаються виписки банку. Після того, як встановлена мета отримання готівки з розрахункового рахунку, перевіряється дотримання її установою шляхом вивчення касових та бухгалтерських документів, які підтверджують використання готівки на зазначені цілі.
Четвертий етап передбачає перевірку повноти оприбуткування готівки в касі. Необхідно визначити, чи повністю і своєчасно в КСШІ оприбутковується готівка, яка надходить з різних джерел:
за реалізовані основні засоби;
одержання грошей з розрахункового рахунку;
невикористані підзвітні суми.
На п’ятому етапі аудитор перевіряє додержання встановленого ліміту залишку готівки в касі. Перевіряється повідомлення банку про встановлення ліміту залишку готівки, в касі, касова книга на предмет виявлення перевищення встановленого ліміту.
Останнім – шостим етапом перевірки є зіставлення даних первинних, аналітичних і синтетичних облікових документів з даними, відображеними у звітності підприємства, з метою встановлення їх відповідності.
За результатами перевірки підприємства у разі виявлення порушень аудитор повинен їх класифікувати:
за формальними ознаками (порушення визначеного порядку ведення облікових реєстрів);
за суттю (підроблені бухгалтерські записи).
Особи, винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, повинні бути притягнуті до відповідальності в установленому чинним законодавством порядку. Згідно з Указом Президента України від 12.06. 95 № 436 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (зі змінами і доповненнями) до порушників застосовують фінансові санкції . Аудитор зобов'язаний повідомити клієнта про можливі стягнення за виявлені порушення і допомогти їх усунути.
Контроль операцій на поточному рахунку. Розпочинаючи аудит обліку грошових коштів на поточному та інших рахунках у банку, слід розробити детальну програму аудиторської перевірки, яка повинна включати такі питання:
перевірка повноти і своєчасності оприбуткування грошових коштів, що надійшли на рахунки підприємств, своєчасності перерахування податків до бюджету й обов’язкових платежів;
перевірка правильності кореспонденції рахунків за банківськими операціями.
Вивчаючи банківські документи, визначають законність та обґрунтованість операцій і правильність віднесення витрат на відповідні рахунки. У таких випадках потрібно здійснити зустрічну перевірку документів і зіставити між собою взаємозв’язані господарські операції, відображені на рахунках обліку і виписках банку. При цьому вивчають порядкову нумерацію виписок банку і правильність перенесення підсумків та їх залишків в облікові регістри. Якщо у клієнта відсутні окремі виписки банку, то важливо отримати з банку завірені їх копії "Документи" додані до виписок, вивчають передусім на предмет їх законності. Аналогічно і вся інша інформація із банківських виписок повинна бути перевірена. Якщо при перевірці аудитор виявить зловживання, вони повинні бути досліджені стосовно причин їх виникнення та сум.
Для точнішого контролю та виявлення помилок аудитор вивчає сиситему бухгалтерського обліку ( табл.2.2) та системи внутрішнього контролю (табл.2.3)
Таблиця 2.2
Анкета вивчення системи бухгалтерського обліку
Питання
Відповідь
Примітки
1. Чи достатня кваліфікація облікового персоналу?
2. Чи здійснюється спеціалізація облікових робіт?
3. Чи контролюється виконання старшими за посадою? 4. Чи висока плинність облікових працівників? 5. Чи визначена на звітній період облікова політика?6. Чи відбулись зміни облікової політики порівняно з попереднім періодом? 7. Чи здійснюються встановлені процедури контролю достовірності облікової інформації:
арифметична перевірка
перевірка за змістом
оборотні відомості аналітичного обліку до синтетичних рахунків
оборотні відомості синтетичних рахунків
інвентаризація
8. Чи були встановлені суттєві недоліки у системі обліку:
під час попереднього аудиту
перевіркою податкових органів
іншими уповноваженими органами
9. Чи застосовується графік документообігу?10. Чи розроблений робочий план рахунків? 11. Чи застосовується адекватна форма бухгалтерського обліку?
Так
Так
Так
Ні
Так
Так
Так
Так
Так
Так
Так
Ні
Ні
Ні
Так
Ні
Так
Мають практичний стаж більше 5 років
Кожен бухгалтер займається певним видом операцій
Контроль здійснює головний бухгалтер
Ні одного звільнення за 6 років
Визначається на навчальний рік
Зміни відбулись відносно нових законів про ведення фінансових звітів
Для постачальників продуктів
КСШІ використовує загальний план рахунків бюджетних установ
Таблиця 2.3
Листок оцінки властивого ризику та ризику
невідповідності внутрішнього контролю
Питання
Відповідь
Так/ні
Джерело
Інформації
Примітки
Зовнішні фактори властивого ризику
1.Чи вплинули негативно на розвиток підприємств галузі:
загальний стан економіки України
зростання рівня інфляції
чинне законодавство
зміни офіційного обмінного курсу іноземних валют?
2. Чи отримує галузь значні дотації від уряду?
Внутрішні фактори властивого ризику та ризику контролю.
1.Яка форма власності підприємства :
державна
приватна
інша?
2.Як здійснюється керівництво підприємством:
одноосібно
колегіально ?
3. Чи має керівництво:
достатню кваліфікацію
практичний досвід роботи ?
4. Чи має керівництво негативну репутацію?
5. Чи знаходиться керівництво під чиїмось негативним впливом?
6.Чи є причини у керівництва прикрасити фінансовий стан підприємства (перекрутити його показники)?
7. Чи відбулись у звітному періоді
(очікуються найближчим часом) зміни:
у складі керівництва
у складі власників
форми власності ?
8.Чи існує чіткий розподіл функціональних обов”язків на підприємстві?
9. Чи збігається реальний розподіл повноважень членів керівництва з формальними обов”язками?
10. Чи передбачений організаційною структурою підприємства орган внутрішнього контролю:
ревізійна комісія
відділ внутрішнього аудиту?
11. Чи усвідомлює керівництво важливість бухгалтерського обліку?
12. Чи немає конфлікту між керівництвом та головним бухгалтером?
13. Чи здійснюються інвентаризації перед складанням річної звітності?
14. Чи укладені договори про матеріальну відповідальність у передбачених законодавством випадках?
15. Чи відбулись зміни у складі традиційних користувачів звітності за звітний період, чи передбачаються найближчим часом після його закінчення (вказати, які саме)?
16. Чи були випадки крадіжок, зловживань на підприємстві?
17 .Чи спостерігається висока плинність кадрів серед :
працівників бухгалтерії
матеріально відповідальних осіб ?
18. Які форми оплати переважають на підприємстві:
готівкова
безготівкова?
19.Чи здійснювались нетрадиційні господарські операції протягом звітного періоду?
20. Чи високий ступінь складності здійснюваних господарських операцій?
21.Чи застосовується на підприємстві:
ручна обробка облікової інформації
комп’ютерна ?
22.Чи проводився аудит у попередньому звітному періоді?
23. Чи відбувались у звітному періоді зміни в обліковій політиці підприємства ?
24.Чи сплачувало підприємство значні санкції за податками і платежами?
Так
Так
Так
Ні
Так
Так
Ні
Ні
Так
Ні
Так
Так
Ні
Ні
Ні
Ні
Ні
Ні
Так
Так
Так
Ні
Так
Ні
Так
Так
Ні
Ні
Ні
Ні
Ні
Так
Ні
Ні
Ні
Так
Ні
Ні
Ні
Статистична звітність, бухгалтерська звітність
Статут
Статут
Особова справа
Опитування
Штатний розпис
Посадові інструкції
Опитування
Акт інвентаризації
Договір, посадова інструкція
Звіт з праці
Акт перевірки
Положення про облікову політику
Під час проведених перевірок можна зробити висновок, що документи оформляються належним чином, деякі первинні оформляються лише в електронній версії. На формах звітності є всі реквізити та документи заповнені вірно.
3.1. Перевірка показників фінансової звітності
У МСА та наукових працях закордонних і українських вчених виділяється різна кількість прийомів аудиту, за допомогою яких формуються аудиторські процедури для збору свідчень про достовірність фінансової звітності. Так, МСА 500 "Аудиторські докази" виділяють прийоми аудиту, що називаються процедурами: вивчення (інспекція), спостереження, опитування, підтвердження, підрахунок, аналітичні процедури.
Під вивченням (інспекцією) розуміють дослідження записів документів, або матеріальних активів. Цей прийом дає змогу отримати докази різного ступеня достовірності, що залежить від їх суті і джерел. Деякі економісти цей прийом називають документальною перевіркою або дослідженням документів, що передбачає перевірку їх з формального боку, арифметичної точності та перевірки по суті.
При формальній перевірці документів звертається увага на заповнення всіх реквізитів, наявність необумовлених виправлень, підчисток, дописок у тексті і сумах, реальність підписів тощо.
Арифметична перевірка — це правильність підрахунків у первинних документах, облікових реєстрах і звітності.
Перевірка документів по суті передбачає контроль аудитора за законністю і доцільністю господарської операції.
Спостереження — візуальний нагляд за ходом виконання операцій або процедур з метою визначення способу їх виконання. Спостереження дає тільки свідчення точності проведення контрольної процедури під час фактичного її виконання, наприклад, спостереження аудитора за ходом проведення інвентаризації товарно-матеріальних цінностей.
Опитування — це пошук офіційної та неофіційної доказової інформації в усній і письмовій формі у компетентних осіб, як на самому підприємстві, так і поза його межами. За допомогою цього прийому аудитор може здійснювати опитування керівництва суб'єкта перевірки, службовців та інших працівників із метою отримання певної інформації про бізнес клієнта, попередню оцінку системи внутрішнього контролю, аудиторський ризик тощо.
Підтвердження дає змогу аудитору отримати у письмовій формі відповіді від клієнта або третіх сторін з певною інформацією про підтвердження тих чи інших господарських операцій, відображених у системі бухгалтерського обліку.
Підрахунок — це перевірка арифметичної точності записів у первинних документах, реєстрах бухгалтерського обліку і фінансовій звітності, або незалежних розрахунків. Прийом підрахунку записів у аудиторській перевірці переважно здійснюється вибірково.
Наприклад, аудитор може перевірити, наскільки точно підраховані у головній книзі, оборотній відомості обороти за тим чи іншим рахунком.
Аналітичний огляд — це вивчення важливих коефіцієнтів, тенденцій та інших даних, що характеризують розвиток суб'єкта перевірки, а також дослідження незвичних і неочікуваних змін. Аналітичний огляд зазвичай здійснюється на початковій стадії аудиту і є одним із перших прийомів аудиторської перевірки, який потім доповнюється опитуванням та інспекцією.
Перевірка фінансової звітності КСШІ виконана з використанням наступних прийомів аудиту :
формальна перевірка;
арифметична перевірка;
зустрічна перевірка.
Виконання формальної перевірки Балансу дозволяє стверджувати, що окремі обов’язкові реквізити у документі заповнені правильно, зокрема:
є в наявності підписи керівника та головного бухгалтера;
дотримана типова форма Балансу відповідно до НП(С)БО1 з останніми змінами;
не заповнені рядки форми звітності прокреслені;
окремі рядки не правильно записані (без дужок).
Результати арифметичної перевірки Балансу представлено нижче у таблиці. Розрахунки здійснено за даними на кінець періоду та на початок періоду.
Таблиця 3.1.1
Робочий документ аудитора з перевірки Балансу КЗ «Клеванська спеціальна загальноосвітня школи- інтернат І-ІІ ст.» Рівненської обласної ради (грн.)
Показник перевірки
Значення за даними перевіряємо-
го підприєм-ства, грн.
Порядок перевірки
Дані аудитора
(результат перевірки)
Відхи-лення
Актив
Залишкова вартість основних засобів
на початок року
4048 294,00
5 680 168,00-1 631 874,00
4048 294,00
-
на кінець року
4700 131,54
6 522 560,74- 1 822 429,20
4700 131,54
-
Залишкова вартість інших необоротних матеріальних активів
на початок року
424 297,09
729 018,09-304 721,00
424 297,09
-
на кінець року
407 091,54
772 663,54-365 572,00
407 091,54
-
Разом за розділом 1
на початок року
4 472 591,09
4048 294,00 + 424 297,09
4 472 591,09
-
на кінець року
5 107 223,08
4700 131,54 + 407 091,54
5 107 223,08
-
Оборотні активи разом
на початок року
267 567,99
245 176,70+ 12,00+ 22 379,29
267 567,99
-
на кінець року
216 917,82
216 887,82 +30,00
216 917,82
-
Актив разом
на початок року
4 740 159,08
4 472 591,09 + 267 567,99
4 740 159,08
-
на кінець року
5 324 140,90
5 107 223,08 + 216 917,82
5 324 140,90
-
Пасив
Разом за розділом 1
на початок року
4 740 159,08
4 472 591,09 + 152 547,44 + 115 020,55
4 740 159,08
-
на кінець року
5 324 140,90
5 107 223,08 + 134 002,85 + 82 914,97
5 324 140,90
-
Баланс
на початок року
4 740 159,08
-
4 740 159,08
-
на кінець року
5 324 140,90
-
5 324 140,90
-
Формальна перевірка Балансу показує, що звіт складений без помилок Актив = Пасиву.
Виконання формальної перевірки Звіту про рух грощових коштів дозволяє стверджувати, що окремі обов’язкові реквізити у документі заповнені правильно, зокрема:
є в наявності підписи керівника та головного бухгалтера;
дотримана типова форма Звіту про рух грощових коштів відповідно до НП(С)БО1 з останніми змінами;
не заповнені рядки форми звітності прокреслені.
Результати арифметичної перевірки Звіту про рух грощових коштів представлено нижче у таблиці. Розрахунки здійснено за даними на кінець періоду та на початок періоду.
Таблиця 3.1.2
Робочий документ аудитора з перевірки Звіту про фінансові результати
КЗ «Клеванська спеціальна загальноосвітня школи- інтернат І-ІІ ст.» Рівненської обласної ради (грн.)
Показник перевірки
Значення за даними перевіряємо-
го підприєм-ства,грн.
Порядок перевірки
Дані аудитора
(резуль
тат перевір
ки)
Відхиле-ння
Загальний фонд
за звітний період
-
-
-
-
за попередній період
-
-
-
-
Спеціальний фонд
за звітний період
22 379,29
22 379,29
22 379,29
-
за попередній період
43 652.97
43 952,49 + 0,48
43 652.97
-
Разом
за звітний період
22 379,29
22 379,29
22 379,29
-
за попередній період
43 652,97
43 652.97
43 652.97
-
Формальна перевірка Звіту про рух грошових коштів показує. Що звіт складений вірно.
3.2. Підсумкова документація аудитора за результатами виконання аудиту грошових коштів бюджетної установи
Документи – це форма отримання доказів, яку широко використовують під час кожної аудиторської перевірки, оскільки вони звичайно доступні аудитору для вивчення, аналізу, а нерідко - це єдиний об’єктивний вид доступних доказів. Розрізняють внутрішні та зовнішні документи.
Внутрішні документи – це документи, створені та використовувані у межах підприємства, що перевіряється. Вони призначені для внутрішнього користування без передавання контрагентам, наприклад покупцеві або продавцеві. Прикладами внутрішніх документів є регістри бухгалтерського обліку, розрахунково-платіжні відомості, звітна документація.
Зовнішні документи – це документи, створені за межами підприємства, яке перевіряється, тобто іншим підприємством, що є учасником здійснення операцій, відображених у конкретних документах.
Формальна перевірка документів надає можливість переконатись у заповненні усіх реквізитів документа, які б забезпечували його юридичну силу.
Перевірка за змістом пов’язана з оцінкою законності і доцільності господарських операцій.
Зустрічна перевірка полягає у співставленні даних різних документів або різних примірників одного і того ж документу на предмет тотожності певної інформації у них. Зауважимо, що у практиці податкового контролю (аудиту) під зустрічною перевіркою розуміють перевірку законності операцій на підставі вивчення документів тих підприємств, з якими у суб’єкта господарювання були економічні зв’язки, що оформлялися документально.
Прослідковування - прийом перевірки документів, що полягає у простеженні відображення окремої операції, категорії операцій, сальдо рахунка послідовно у різних документах, починаючи від первинних документів, регістрів аналітичного, синтетичного обліку, даних Головної книги та закінчуючи показниками фінансової звітності.
Підтвердження складається з відповіді на запит щодо підтвердження інформації, яка міститься в облікових записах. Однак відповідь звичайно не може бути визнана остаточною, оскільки вона надійшла не від абсолютно незалежного джерела і може бути необ’єктивною на користь клієнта .
Підрахунок передбачає перевірку арифметичної точності сум у первинних документах і облікових записах або проведення незалежних підрахунків.
Для проведення перевірки операцій по поточному рахунку аудитор проводить формальну, арифметичну перевірку за змістом та зустрічну перевірку.
Перевірка банківської виписки за 10.02.2017 р.
Формальна перевірка показує відсутність підпису виконавця. Проте, вказано назву підприємства, до якого відноситься цей документ. До інших реквізитів зауважень немає:
• зазначена назва документа
• вказано звітний період , до якого відноситься документ
• у документі є записи , що дозволяють ідентифікувати зміст операції
• вказано обслуговуючий банк.
Перевірка за змістом банківської виписки за 10.02.2017 р. полягає у перевірці правильності формування кореспонденції рахунків, виходячи зі змісту операції.
Таблиця 3.2.1
Перевірка Банківської виписки від 10.02.2017 р.
№З\П
Вид перевірки
Порядок виконання / результати
1.
Формальна перевірка
Встановлено дотримання у сіх реквізитів, за винятком :
відсутній підпис відповідальної особи;
Типова форма документа дотримана.
2.
Перевірка за змістом
Перевірка законності та доцільності здійснених операцій по оплаті постачальникам коштів
3.
Арифметична перевірка
Загальна сума видатку:
Дебетовий оборот 1 163,00+19 631,56+501,26+4 148,00 = 24 443,82
Кредитовий оборот 11 763,93+1 068,00= 12 831,93
4.
Перевірка за змістом
Кореспонденція записана правильно
5.
Зустрічна перевірка
Приклади зустрічної перевірки до даному документу:
звірка сум з платіжними дорученнями №31 від 10.02.17 р. та № 33 від 10.02.17 р.
За результатами зустрічної перевірки первинних документів та облікового регістру відхилень не виявлено. Первинні документи заповнено вірно, про те підписів відповідальних осіб немає.
Перевірка платіжних доручень за 10.02.2017 р.
Формальна перевірка показує відсутність підписів. Проте, вказано назву підприємства, до якого відноситься цей документ. Немає дати коли одержано банком документ,нема печатки,в загальному відсутні реквізити, але вказано обслуговуючий банк, зміст операції вірний.
Перевірка за змістом платіжного доручення за 10.02.2017 р. полягає у перевірці правильності формування кореспонденції рахунків, виходячи зі змісту операції.
Таблиця 3.2.2
Перевірка платіжного доручення від 10.02.2017 р.
№
Вид перевірки
Порядок виконання / результати
1.
Формальна перевірка
Встановлено недотримання реквізитів, за винятком :
вказано обслуговуючий банк;
зміст операції;
дату формування доручення.
Типова форма документа дотримана.