Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Кіровоградський національний технічний університет
Методичні вказівки до виконання
самостійних робіт з курсу
«Системне програмне забезпечення»
Напрям підготовки – 050102 Комп’ютерна інженерія
Освітньо – кваліфікаційний рівень – бакалавр
Факультет механіко-технологічний
Кафедра програмного забезпечення
Курс – четвертий
Семестр 7,8
Укладач: викладач Бісюк В.А.
Кіровоград 2012
СРС № 1.
Тема: Основи процесу компіляції.
Завдання: Описати типову структуру компілятора, транслятора та інтерпретатора. Визначити мови програмування різних рівнів. Дослідити сучасні середовища програмування.
Компілятор (англ. Compiler від англ. to compile збирати в ціле) - комп'ютерна програма (або набір к. програм), що перетворює (компілює) програмний код, написаний певною мовою програмування (мова джерела, англ. source language), на семантично еквівалентний код в іншій мові програмування (мова цілі, англ. target language), який, як правило, необхідний для виконання програми машиною, наприклад, комп'ютером.
Коротко компілятор можна визначити, як програму або технічний засіб, що виконує компіляцію.
Історично компілятором називалась програма що зв'язувала підпрограми, чим й зумовлено походження слова. Сьогодні це завдання виконує компонувальник.
Для виконання програма не завжди повинна бути перекладена компілятором, існує також інший принцип: покрокове виконання програмних інструкцій інтерпретатором.
Історія розвитку
Перші компілятори з'явилися на початку 50-х років. Відтоді теорія і техніка побудови компіляторів істотно розвилися. Тоді ж велись інтенсивні наукові дослідження та утворювались групи та комітети з розробки універсальної проміжної мови. Однак їхня діяльність великого "індустріального" успіху не мала.
Компілятор – це програма, що читає програму записану початковою мовою і записує цільовою мовою. Цей процес називають компіляцією (трансляцією, перекладом). Він складається з двох частин
Аналіз (parsing) – розбиття початкової програми на складові частини та створення проміжного представлення
Синтез – побудова цільової програми з проміжного представлення
Початкова мова визначається її синтаксисом – описом того, з яких конструкцій складається мова, та семантикою – набором правил, що визначають суть цих конструкцій.
Фази компіляції
Концептуально компілятор працює фазово, в процесі кожної фази відбувається перетворення початкової програми з одного представлення до іншого. На практиці фази можуть об'єднуватись і деякі проміжні представлення можуть не будуватись в явному вигляді. Типове розбиття компілятора на фази:
Лексичний аналізатор
Синтаксичний аналізатор
Семантичний аналізатор
Генератор проміжного коду
Оптимізатор
Генератор цільового коду
Аналіз (розбір)
Лексичний розбір
Лексичний розбір виділяють для спрощення побудови компілятора. Це лінійне сканування вхідної програми, при якому символи групуються в токени - послідовності символів, що мають певне сукупне значення. Наступний рядок мовою Паскаль
len := 3.14 * r;
складається з наступних токенів
Ідентифікатор len
Символ присвоєння :=
Числова стала 3.14
Знак множення *
Ідентифікатор r
Роздільник операторів ;
Синтаксичний аналіз
Послідовність машинних символів, що утворюють токен, називають лексемою токена. Токени мають тип (наприклад, ідентифікатор, числова стала — це типи токенів). Деякі токени мають лексичне значення (наприклад, значення числової чи рядкової константи утвореної з лексеми токена). Задача лексичного аналізатора – виокремити лексеми токенів і повідомити синтаксичний аналізатор про тип токена та його лексичне значення.
Ієрархічний аналіз називається розбором (англ. parsing) чи синтаксичним аналізом, у ході якого відбувається групування токенів програми. В синтаксичному аналізі символом називають токени (термінали) та групи токенів об'єднаних у логічне ціле в процесі аналізу (нетермінали).
Синтаксис звичайно визначається контекстно-незалежною граматикою, що складається з символів – терміналів та нетерміналів, стартового символу що належить множині нетерміналів, та контесктно-незалежних продукцій.
Програма є послідовністю терміналів, яку можна вивести зі стартового символу послідовно застосовуючи правила виводу (продукції). Продукція – це заміна послідовності символів S1 на послідовність символів S2 (Позначається. S1 : S2 або S1 -> S2). Продукція називаєтьсяконтесктно-незалежною, якщо S1 – один символ. Звичайно розглядаються лише контесктно-незалежні продукції.
Задача синтаксичного аналізатора – встановити шлях, яким вхідна програма виводиться з стартового символа.
Наприклад, наступна граматика із трьох продукцій описує вирази (expression), що можуть складатись з ідентифікаторів (identifier), чисел (number), та знаку додавання +
expression : identifier
expression : number
expression : expression + expression
Перший рядок означає що будь-який ідентифікатор є виразом. Другий рядок означає що будь-яке число є виразом. Третій рядок означає що будь-яка послідовність з двох виразів розділених знаком додавання теж є виразом.
В цій граматиці символами є expression, number, identifier та +. Expression є стартовим символом і нетерміналом, решта символів є терміналами.
Трансля́тор (англ. translator) — програма або технічний засіб, який виконує перетворення чи іншу обробку текстів програм.
Транслятори поділяються на:
компілятори — перетворюють текст програми мови високого рівня в об'єктний код чи байт-код.
декомпілятори — навпаки, намагаються отримати початковий текст.
асемблери — перетворюють текст програми мови асемблера в машинний код.
дизасемблери — навпаки, намагаються розшифрувати машинний код.
інтерпретатори — отримують текст програми та набір вхідних даних, і повертають результат виконання програми над вхідними даними.
препроцесори — отримують текст програми, і повертають перетворений певним чином текст програми
Оскільки компілятори та інтерпретатори реалізують мови програмування, вони мають спільні риси: їх структура досить схожа, в основу їх реалізації покладено спільні теоретичні результати та практичні методи реалізації.
Структура транслятора
Текст програми
Лексичний аналіз
Послідовність токенів
Синтаксичний аналіз
Синтаксичне деревоповідомлення про синтаксичні помилки
Семантичний аналізатор
Семантичне деревоповідомлення про семантичні помилки
Оптимізатор проміжного коду
Оптимізоване семантичне дерево
Генератор вихідного коду / виконання семантики
Код / результати роботи
Інтерпретатор - програма (різновид транслятора) або апаратний засіб, що виконує інтерпретацію.
Інтерпретація - пооператорний (покомандний, порядковий) аналіз, обробка і тут же виконання вихідної програми або запиту (на відміну від компіляції, при якій програма транслюється без її виконання).
Простий інтерпретатор аналізує і тут же виконує (власне інтерпретація) програму покомандно (або порядково), по мірі надходження її вихідного коду на вхід інтерпретатора. Перевагою такого підходу є миттєва реакція. Недолік - такий інтерпретатор виявляє помилки в тексті програми лише при спробі виконання команди (або рядка) з помилкою.
Інтерпретатор компілюються типу - це система з компілятора, переводящего вихідний код програми в проміжне представлення, наприклад, в байт-код або p-код, і власне інтерпретатора, який виконує отриманий проміжний код (так звана віртуальна машина). Перевагою таких систем є більша швидкодія виконання програм (за рахунок виносу аналізу вихідного коду в окремий, разовий прохід, і мінімізації цього аналізу в інтерпретаторі). Недоліки - більша вимога до ресурсів та вимога на коректність вихідного коду. Застосовується в таких мовах, як Java, Tcl, Perl (використовується байт-код [джерело не вказано 1330 днів]), REXX (зберігається результат парсинга вихідного коду [5]), а також в різних СУБД (використовується p-код [джерело не вказаний 1330 днів]).
У разі поділу інтерпретатора компілюються типу на компоненти виходять компілятор мови і простий інтерпретатор з мінімізованим аналізом вихідного коду. Причому вихідний код для такого інтерпретатора не обов'язково повинен мати текстовий формат або бути байт-кодом, який розуміє тільки даний інтерпретатор, це може бути машинний код якоїсь існуючої апаратної платформи. Приміром, віртуальні машини на зразок QEMU, Bochs, VMware включають в себе інтерпретатори машинного коду процесорів сімейства x86.
Деякі інтерпретатори (наприклад, для мов Лісп, Scheme, Python, Бейсик та інших) можуть працювати в режимі діалогу або так званого циклу читання-обчислення-друку (англ. read-eval-print loop, REPL). У такому режимі інтерпретатор зчитує закінчену конструкцію мови (наприклад, s-expression в мові Лісп), виконує її, друкує результати, після чого переходить до очікування введення користувачем наступної конструкції.
Унікальним є мова Forth, який здатний працювати як в режимі інтерпретації, так і компіляції вхідних даних, дозволяючи переключатися між цими режимами в довільний момент, як під час трансляції вихідного коду, так і під час роботи програм.
Слід також зазначити, що режими інтерпретації можна знайти не тільки в програмному, але і апаратне забезпечення. Так, багато мікропроцесори інтерпретують машинний код за допомогою вбудованих мікропрограм, а процесори сімейства x86, починаючи з Pentium (наприклад, на архітектурі Intel P6), під час виконання машинного коду попередньо транслюють його у внутрішній формат (в послідовність мікрооперацій).
Алгоритм роботи простого інтерпретатора
прочитати інструкцію;
проаналізувати інструкцію і визначити відповідні дії;
виконати відповідні дії;
якщо не досягнуто умова завершення програми, прочитати наступну інструкцію і перейти до пункту 2.
Переваги і недоліки інтерпретаторів
Переваги
Велика переносимість інтерпретованих програм - програма буде працювати на будь-якій платформі, на якій є відповідний інтерпретатор.
Як правило, більш досконалі і наочні засоби діагностики помилок у вихідних кодах.
Спрощення налагодження вихідних кодів програм [джерело не вказано 594 дні].
Менші розміри коду в порівнянні з машинним кодом, отриманим після звичайних компіляторів.
[Правити] Недоліки
Интерпретируемая програма не може виконуватися окремо без програми-інтерпретатора. Сам інтерпретатор при цьому може бути дуже компактним.
Интерпретируемая програма виконується повільніше, оскільки проміжний аналіз вихідного коду і планування його виконання вимагають додаткового часу в порівнянні з безпосереднім виконанням машинного коду, в який міг би бути скомпільований вихідний код.
Практично відсутня оптимізація коду, що призводить до додаткових втрат в швидкості роботи інтерпретованих програм.
СРС № 5.
Тема: Основи лексичного аналізу.
Завдання: Дати визначення поняття лексеми. Описати типи лексем, регулярних множин та виразів.
Призначення лексичного аналізатора
Лексичний аналізатор (або сканер) - це частина компілятора, яка читає літери програми на початковій мові і будує з них слова (лексеми) початкової мови. На вхід лексичного аналізатора поступає текст початкової програми, а вихідна інформація передається для подальшої обробки компілятором на етапі синтаксичного аналізу і розбору.
Лексема (лексична одиниця мови) - це структурна одиниця мови, яка складається з елементарних символів мови і не містить в своєму складі інших структурних одиниць мови. Лексемами мов програмування є ідентифікатори, константи, ключові слова мови, знаки операцій 11 т.п. Склад можливих лексем кожної конкретної мови програмування визначається синтаксисом цієї мови.
З теоретичної точки зору лексичний аналізатор не є обов'язковою, необхідною частиною компілятора. Його функції можуть виконуватися На етапі синтаксичного аналізу. Проте існує декілька причин, виходячи з яких до складу практично всіх компіляторів включають лексичний аналіз.
Це наступні причини:
спрощується робота з текстом початкової програми на етапі синтаксичного розбору і скорочується об'єм оброблюваної інформації, оскільки лексичний аналізатор структурує початковий текст програми, що поступає на вхід, і видаляє всю незначущу інформацію;
для виділення в тексті і розбору лексем можливо застосовувати просту, ефективну і техніку аналізу, що добре пропрацювала теоретично, тоді як на етапі синтаксичного аналізу конструкцій початкової мови використовуються достатньо складні алгоритми розбору;
лексичний аналізатор відокремлює складний по конструкції синтаксичний аналізатор від роботи безпосередньо з текстом початкової програми, структура якого може варіюватися залежно від версії вхідної мови – при такій конструкції компілятора при переході від однієї версії мови до іншої достатньо тільки перебудувати відносно простий лексичний аналізатор.
Функції, що виконуються лексичним аналізатором, і склад лексем, які він виділяє в тексті початкової програми, можуть мінятися залежно від версії компілятора. В основному лексичні аналізатори виконують вилученн з тексту початкової програми коментарів і незначущих пропусків, а також виділення лексем наступних типів: ідентифікаторів, строкових, символьних і числових констант, знаків операцій, роздільників і ключових (службових) слів вхідної мови
В більшості компіляторів лексичний і синтаксичний аналізатори – це взаємозв'язані частини. Де провести межу між лексичним і синтаксичним аналізом, які конструкції аналізувати сканером, а які – синтаксичним засобом розпізнавання, вирішує розробник компілятора. Як правило, будь-який аналіз прагнуть виконати на етапі лексичного розбору вхідної програми, якщо він може бути там виконаний. Можливості лексичного аналізатора обмежені в порівнянні з синтаксичним аналізатором, оскільки в його основі лежать простіші механізми. Детальніше про роль лексичного аналізатора в компіляторі і про його взаємодію з синтаксичним аналізатором можна дізнатися в [1-4, 7].
Проблема визначення меж лексем
В найпростішому випадку фази лексичного і синтаксичного аналізу можуть виконуватися компілятором послідовно. Але для багатьох мов програмування інформації на етапі лексичного аналізу може бути недостатньо для однозначного визначення типу і меж чергової лексеми.
Ілюстрацією такого випадку може служити приклад оператора програми на мові Фортран, коли по частині тексту D0 10 I=1. неможливо визначити тип оператора (а відповідно, і межі лексем). У разі DO 10 I=1.15 це буде привласнення речовинної змінної D010I значення константи 1.15 (пробыли у Фортрані ігноруються). а у разі DO 10 I=1.15 це цикл з переліком від 1 до 15 по цілочисельній змінній I до мітки 10.
Інша ілюстрація з сучаснішої мови програмування С++ - оператор привласнення k=i+++++j:, який має тільки одну вірну інтерпретацію (якщо операції розділити пропусками): k=i+++++j:.
Якщо неможливо визначити межі лексем, то лексичний аналіз початкового тексту повинен виконуватися поетапно. Тоді лексичний і синтаксичний аналізатори повинні функціонувати паралельно, по черзі звертаючись один до одного. Лексичний аналізатор. знайшовши чергову лексему, передає її синтаксичному аналізатору, той намагається виконати аналіз ліченої частини початкової програми і може або запитати у лексичного аналізатора наступну лексему, або зажадати від нього повернутися на декілька кроків назад і спробувати виділити лексеми з іншими межами. При цьому він може повідомити інформацію про те, яку лексему слід чекати. Детальніше така схема взаємодії лексичного і синтаксичного аналізаторів описана [3, 7].
Паралельна робота лексичного і синтаксичного аналізаторів, очевидно, складніша в реалізації, чим їх послідовне виконання. Крім того, такий підхід вимагає більше обчислювальних ресурсів і в загальному випадку більшого часу на аналіз початкової програми, оскільки допускає повернення назад і повторний аналіз вже прочитаної частини початкового коду. Проте складність синтаксису деяких мов програмування вимагає саме такого підходу - розглянутий раніше приклад програми на мові Фортран не може бути проаналізований інакше.
Щоб уникнути паралельної роботи лексичного і синтаксичного аналізаторів, розробники компіляторів деяких мов програмування часто йдуть на розумні обмеження синтаксису вхідної мови. Наприклад. для мови С++ прийнято угоду, що при виникненні проблем з визначенням меж лексеми завжди вибирається лексема максимально можливої довжини.
В розглянутому вище прикладі для оператора k=i+++++j: це приведе до того, що при читанні четвертого знаку + з двох варіантів Лексем (+ - знак складання в С++, а ++ - оператор інкременту) лексичний аналізатор вибере щонайдовшу - ++ (оператор інкременту) - і в цілому весь оператор буде розібраний як k=i++ ++ +j: (знаки операцій розділені пропусками), що невірно, оскільки семантика мови С++ забороняє двох операторів інкременту підряд. Звичайно, невірний аналіз операторів, аналогічних приведеному в прикладі (охочі можуть переконатися в цьому на будь-якому доступному компіляторі мови С++), - незначна платня за збільшення ефективності роботи компілятора і не обмежує можливості мови (той же самий оператор може бути записаний у вигляді k=i++ + ++j:, що виключить будь-які неоднозначності в його аналізі). Проте таким же шляхом для мови Фортран піти не можна - різниця між оператором привласнення і оператором циклу дуже велика, щоб нею можна було нехтувати.
Надалі виходитимемо з припущення, що всі лексеми можуть бути однозначно виділені сканером на етапі лексичного аналізу. Для всіх сучасних мов програмування це дійсно так, оскільки їх синтаксис розроблявся з урахуванням можливостей компіляторів.
Таблиця лексем і інформація, що міститься в ній
Результатом роботи лексичного аналізатора є перелік всіх знайдених в тексті початкової програми лексем з урахуванням характеристик кожної лексеми. Цей перелік лексем можна представити у вигляді таблиці, званою таблицею лексем. Кожній лексемі в таблиці лексем відповідає якийсь унікальний умовний код, залежний типу лексеми, і додаткова службова інформація. Таблиця лексем в кожному рядку повинна містити інформацію про вид лексеми, її типі і, можливо, значенні. Звичайно структури даних, службовці для організації такої таблиці, мають два поля: перше - тип лексеми, друге - покажчик на інформацію про лексему.
Крім того, інформація про деяких типів лексем, найдених в початковій програмі, повинна поміщатися таблицю ідентифікаторів (або в одну з таблиць ідентифікаторів, якщо компілятор передбачає різні таблиці ідентифікаторів для різних типів лексем).
Увага Не слід плутати таблицю лексем і таблицю ідентифікаторів - це дві принципово різні таблиці, що обробляються лексичним аналізатором.
Таблиця лексем фактично містить весь текст початкової програми, оброблений лексичним аналізатором. У неї входять всі можливі типи лексем, крім того, будь-яка лексема може зустрічатися в ній будь-яка кількість раз. таблиця ідентифікаторів містить тільки певні твані лексем - ідентифікатори і константи. У неї не потрапляють такі лексеми, як ключові (службові) слова вхідної мови, знаки операцій і роздільники. Крім того, кожна лексема (ідентифікатор або константа) може зустрічатися в таблиці ідентифікаторів тільки один раз. Також можна відзначити, що лексеми в таблиці лексем обов'язково розташовуються в тому ж порядку, що і в початковій програмі (порядок лексем в ній не міняється), а в таблиці ідентифікаторів лексеми розташовуються у будь-якому порядку так, щоб забезпечити зручність пошуку.
Як приклад можна розглянути деякий фрагмент початкового коду на мові Object Pascal і відповідну йому таблицю лексем, представлену табл. 2.1:
.
Begin
for i=1 to N do
fg=fg*0.5
..
Таблиця 2.1. Лексеми фрагменту програми на мові Pascal
Лексема
Тип лексемы
Значение
begin
Ключове слово
X1
for
Ключове слово
X2
i
Ідентифікатор
i:1
:=
Знак присвоєння
S1
1
Цілочисельна константа
1
to
Ключове слово
X3
N
Ідентифікатор
N:2
do
Ключове слово
X4
fg
Ідентифікатор
fg:3
:=
Знак присвоєння
S,
fg
Ідентифікатор
Fg:3
*
Знак арифметичної операції
A,
0,5
Речова константа
0,5
Поле «значення» в табл. 2.1 має на увазі якесь кодове значення, яке буде поміщене в підсумкову таблицю лексем в результаті роботи лексичного аналізатора. Звичайно, значення, які записані в прикладі, є умовними. Конкретні коди вибираються розробниками при реалізації компілятора. Важливо відзначити також, що встановлюється зв'язок таблиці лексем з таблицею ідентифікаторів (у прикладі це відбито деяким індексом, наступним після ідентифікатора за знаком «:», а в реальному компіляторі визначається його реалізацією).
Побудова лексичних аналізаторів (сканерів)
Лексичній аналізатор має справу з такими об'єктами, як різного роду константи і ідентифікатори (до останніх відносяться і ключові слова). Мова опису констант і ідентифікаторів в більшості випадків є регулярною, тобто може бути описаний за допомогою регулярних граматик [1-4,7]. Пристроями розпізнавання для регулярних мов є кінцеві автомати (КА). Існують правила, за допомогою яких для будь-якої регулярної граматики може бути побудований КА. що розпізнає ланцюжки мови, заданої цією граматикою.
Детальніше про побудову КА на основі граматик для регулярних мов можна дізнатися в [3,7,26].
Будь-який КА може бути заданий за допомогою п'яти параметрів: М(Q, Σ, δ, q0, F)
де:
Q - кінцева множина станів автомата;
Σ - кінцева множина допустимих вхідних символів (вхідний алфавіт КА);
δ - задане відображення множини Q•Σ у Безліч підмножин P(Q) д:
Q•Σ→P(Q) (іноді д називають функцією переходів автомата);
qo є Q - початковий стан автомата;
F є Q - безліч завершальних СТАНІВ автомата.
Іншим способом описи КА є граф переходів - графічне представлення безлічі станів і функції переходів КА. Граф переходів КА - це навантажений однонаправлений граф, в якому вершини представляють стани КА, дуги відображають переходи з одного стану В інший. а символи навантаження (позначки) дуг відповідають функції переходу КА. Якщо функція переходу КА передбачає перехід із стану q в q' по декількох символах, то між ними будується одна яка позначається всіма символами, по яких відбувається перехід з q в q'.
Недетермінований КА незручний для аналізу ланцюжків, оскільки в ньому можуть зустрічатися стани, що допускають неоднозначність, тобто такі, з яких виходить дві або більш дуги, помічені одним і тим же символом. Очевидно, що програмування роботи такого КА - нетривіальне завдання. Для простого програмування функціонування КА М(Q, Σ, δ, q0, F) він повинен бути детермінованим - в кожному з можливих станів цього КА для будь-якого вхідного символу функція переходу повинна містити не більше одного стану:
Доведено, що будь-який недетермінований КА може бути перетворений в детермінований КА так, щоб їх мови співпадали [3, 7. 26] (говорять, що ці НО еквівалентні).
Окрім перетворення в детермінований КА будь-який КА може бути мінімізований - для нього може бути побудований еквівалентний йому детермінований КА з мінімально можливою кількістю стані. Алгоритми перетворення КА в детермінований КА і мінімізації КА детально описані [3, 7, 26]. Можна написати функцію, що відображає функціонування будь-якого детермінованого КА. Щоб запрограмувати таку функцію, досить мати змінну, яка б відображала поточний стан КА, а переходи з одного стану в інший на основі символів вхідного ланцюжка можуть бути побудовані за допомогою операторів вибору. Робота функції повинна продовжуватися до тих пір, поки не буде досягнутий кінець вхідного ланцюжка. Для обчислення результату функції необхідно після її завершення проаналізувати стан КА Якщо це один з кінцевих станів, то функція виконана успішно і вхідний ланцюжок приймається, якщо ні, то вхідний ланцюжок не належить заданій мові. Проте в загальному випадку завдання лексичного аналізатора ширше, ніж просто перевірка ланцюжка символів лексеми на відповідність її вхідній мові. Він повинен правильно визначити кінець лексеми (про це було сказано вище) і виконати ті або інші дії по запам'ятовуванню розпізнаної лексеми (занесення її в таблицю лексем). Набір виконуваних дій визначається реалізацією компілятора. Звичайно ці дії виконуються відразу ж при виявленні кінця розпізнаваної лексеми.
У вхідному тексті лексеми не обмежені спеціальними символами. Визначення меж лексем - це виділення тих рядків в загальному потоці вхідних символів для яких треба виконувати розпізнавання. Якщо межі лексем завжди визначаються (а вище була прийнята саме така угода), то їх можна визначити по заданих термінальних символах і по символах почала наступної лексеми. Термінальні символи - це пропуски, знаки операцій, символи коментарів, а також роздільники (коми, крапки з комою і ін.). Набір таких термінальних символів може варіюватися залежно від вхідної мови. Важливо відзначити, що знаки операцій самі також є лексемами і необхідно не пропустити їх при розпізнаванні тексту.
Таким чином, алгоритм роботи простого сканера можна описати так:
є видимим вхідний потік символів програми на початковій мові до виявлення чергового символу, що обмежує лексему;
для вибраної частини вхідного потоку виконується функція розпізнавання лексеми;
при успішному розпізнаванні інформація про виділену лексему заноситься в таблицю лексем, і алгоритм повертається до першого етапу;
при неуспішному розпізнаванні видається повідомлення про помилку, а подальші дії залежать від реалізації сканера: або його виконання припиняється, або робиться спроба розпізнати наступну лексему (йде повернення до першого етапу алгоритму).
Робота програми-сканера продовжується до тих пір, поки не будуть проглянуті всі символи програми на початковій мові з вхідного потоку.