МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
КАФЕДРА ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ТА МИТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни «Митна справа» на тему:
«Проектування зовнішньоекономічної операції»
Керувала:
асист. каф. МЗД
Коць І.І.
ЛЬВІВ – 2018
ЗМІСТ
Вступ..............................................................................................................................3
2. Коротка характеристика підприємства..................................................................5
3. Обгрунтування вибору виду ЗЕО для роботи на зовнішньому ринку................7
4. Визначення методу здійснення ЗЕО.......................................................................9
5. Встановлення контактів з іноземним партнером................................................10
6. Проробка базисних та валютно-фінансових умов контракту конкурентних матеріалів. Схема здійснення імпортної угоди згідно із базисною умовою поставки DAP..............................................................................................................11
7. Проробка умов платежу та поставки....................................................................13
8. Підготовка проекту контракту..............................................................................16
9. Проведення переговорів та узгодження проекту контракту..............................17
10. Складання протоколу про наміри та попереднього контракту……………....17
11. Укладання контракту...........................................................................................18
12. Виконання контрактних зобов’язань..................................................................18
13. Подання можливих претензій та рекламацій з імпорту...................................20
Висновки.....................................................................................................................21
Список використаної літератури..............................................................................23
Додаток №1.................................................................................................................24
Додаток №2................................................................................................................25
Додаток №3.................................................................................................................25
Додаток №4.................................................................................................................26
Додаток №5.................................................................................................................29
Додаток №6.................................................................................................................37
Вступ
Темою даного курсового проекту є підготовка, укладання та виконання конкретного зовнішньоторгового контракту. В даній роботі ми розглядатимемо зовнішньоекономічну операцію “Експорт біфітойогуртів”. Нижче буде наведено коротку характеристику теперішнього стану на ринку йогуртів в Україні.
Вітчизняний ринок йогуртів в даний час характеризується наступними особливостями:
• пряма залежність від виробництва молока, його обсягів, ціни і якості;
• підвищений вплив на купівельну активність реклами та іншої інформації про корисність йогуртів, просування їх як незмінного атрибуту здорового способу життя;
• еластичність рівня попиту в відповідно до купівельної спроможності населення, так як йогурти не належать до продуктів першої необхідності.
Дією останнього описаного вище чинника пояснюється скорочення українського виробництва цього продукту в період 2014-2015 років. Після відновлення купівельної спроможності споживачів, ринок йогуртів став збільшуватися і їх виробництво в 2016 році майже вийшло на рівень 2013 року і продовжило зростання.
/
Рисунок 1 Динаміка виробництва йогуртів
Експортний потенціал українських йогуртів поки не розкритий. За кордон продається незначна кількість виробленого продукту. Обсяги цих продажів мають нестійку динаміку після 2013 року через необхідність переорієнтації на нові ринки збуту. У грошовому вираженні експорт йогуртів в період 2014-2016 років щорічно скорочувався. У 2017 році ця тенденція змінилася зростанням.
/
Рисунок 2 Основні показники експорту йогуртів
Основними імпортерами йогуртів з нашої країни є Молдова та Грузія, які закупили за 9 місяців 2017 року 85,7% експортних обсягів. Зміна географічної структури поставок у порівнянні з 2013 роком показана на діаграмах нижче.
/
Рисунок 3 Географічна структура експорту йогуртів за 2013 та 2017 рр
Ринок йогуртів українського виробництва має позитивні перспективи для розвитку в найближчому майбутньому. Вони пов'язані з:
• зростанням світового і європейського ринків цього продукту на 8% і 5% відповідно;
• збільшенням доходів активної частини українського населення, що орієнтується на здорове харчування;
• появою на ринку нових продуктів; • розвитком експорту йогуртів на наявні напрямки і знаходженням нових ринків збуту.
2. Коротка характеристика підприємства
В даній курсовій роботі розглядатимемо зовнішньоекономічні комерційні операції публічного акціонерного товариства «Комбінат «Придніпровський».
Публічне акціонерне товариство «Комбінат «Придніпровський» було засноване в 1990 р. на базі Дніпропетровського міськмолзавод №2, побудованого ще в 1976 р. Президентом «Комбінату Придніпровський» є Веретенніков Віктор Олександрович, який став ініціатором і натхненником першої в Україні приватизації трудовим колективом державного підприємства, що здійснює свою діяльність за чотирма напрямками:
- молочні продукти;
-продукти дитячого харчування;
- мережа магазинів і супермаркетів торгового центру «Злагода»;
- виробництво теле- та кінофільмів.
До складу ПАТ «Комбінат «Придніпровський» входять: Васильківський сирзавод, Царичанський маслозавод, Перещепинський молцех, Новомосковський цех з виробництва фруктових наповнювачів.
Основна сфера діяльності підприємства - молочна промисловість. За час свого існування комбінат зарекомендував себе, як виробник високоякісної молочної продукції в широкому асортименті і вже багато років утримує позиції лідера на українському ринку. На даний момент підприємство входить в 5 найсильніших виробників молокопродуктів в Україні. Щодня переробляється понад 250 т молока. ПАТ «Комбінат «Придніпровський» випускає свою продукцію під ТМ «Злагода» і «Любимчик».
Відкрите акціонерне товариство Акціонерна компанія "Комбінат "Придніпровський" - це сучасне, механізоване і автоматизоване підприємство, яке було пущене в експлуатацію в грудні 1975 року. Проектна потужність 420 тон переробки молока в добу була освоєна в 1976 році.
За 30 років ВАТ АКК "Придніпровський" встиг належно зарекомендувати себе на ринку молочних продуктів. Увійшов у трійку найміцніших в українській харчово-переробній галузі. АКК "Придніпровський" сприяє просуванню здорового способу життя пропонуючи широкий вибір молочної продукції. Його асортимент розроблений з урахуванням переваг споживачів. На сьогоднішній день це більше ста найменувань молочних продуктів на будь-який смак. Постійні іновації та впровадження новітніх технологій виробництва молочних продуктів дозволяють компанії утримувати позиції лідера на Українському ринку. Давні й тісні стосунки підприємства з Науково-дослідницькими інститутами України допомогають постійно випускати нові види продукції.
Компанія контролює умови виробництва, зберігання і транспортування своєї продукції починаючи з фермерського господарства аж до прилавка магазина. Особлива увага надається якості продукції, що випускається, контроль над якою здійснюється власною, акредитованою Державним відділом Сертифікації, метрології і Стандартизації України, лабораторією. Система управління якістю комбінату сертифікована в національній системі якості УкрСЕПРО, згідно державного стандарту України ISO 9001 : 2000, IDT. Зараз продукцію Комбінату представляють одразу три торгівельні марки: "Злагода", "Лінія життя" та "Любимчик", які заслужили довіру і визнання споживачів завдяки особливому смаку, широкому різноманітному асортименту, розумному поєднанню корисних властивостей, ціни та якості.
Останні 10 років ТМ "Злагода" неодноразово відзначалась високими нагородами на міжнародних виставках, конференціях, виставках-ярмарках та дегустаціях, які проходили у США, Франції, Швейцарії, Бельгії, Германії, Росії та в Україні.
Під ТМ "Злагода" представлений широкий вибір молочної продукції, і навіть дитяче пастеризоване молоко, кефір, йогурти та вершки у 200-грамових скляних пляшках. Скло екологічно чисте, в ньому повністю відсутні шкідливі хімічні сполуки, тому цей вид упаковки найкраще підходить для зберігання живого продукту.
З 2003 року під ТМ "Лінія життя" випускається принципово нова серія кисломолочних біо-продуктів з лікувально-профілактичними властивостями. Унікальність цієї серії полягає в тому, що ці продукти містять біфідо-закваски, які нормалізують функції шлунково-кишкового тракту та сприяють обміну речовин.
Основна і найважливіша мета ВАТ АКК "Придніпровський" - встановлення і зміцнення довгострокової конкурентноспроможної позиції на ринку. Саме для цього, для задоволення найприскіпливіших потреб і бажань своїх численних споживачів підприємство постійно нарощує обсяги виробництва, розширює асортимент, працює над новими серіями і своїми новими торгівельними марками, модернізується і розвивається.
Відмітною особливістю підприємства є висока технологічна дисципліна на виробництві, професіоналізм кадрів і визнання продукції споживачами - це підтвердження правильного напряму роботи і нові можливості досягати нових рубежів.
На сьогоднішній день біфідойогурти набули широкої популярності на закордонному споживчому ринку, що спонукає підтримувати стабільний рівень пропозиції цих йогуртів на іноземні ринки шляхом експортування. Провівши оцінку середнього рівня попиту з-за кордону керівництво ВАТ АКК "Придніпровський" прийняло запит про укладення договору на загальну суму 500000євро.Для пошуку контрагента були вибрані наступні країни: Молдова, Ізраїль, Грузія.
3. Обгрунтування вибору виду ЗЕО для ринку конкретної країни
Перш ніж вибрати та встановити безпосередній контакт з іноземним контрагентом керівництво ВАТ АКК "Придніпровський" вирішує проаналізувати політичні, економічні, географічні, правові, фінансові та інші фактори країн можливих контрагентів (Молдова, Ізраїль, Грузія).
Результати відображені у таблиці 1.
Таблиця 1
Оцінка привабливості країни з торчки зору імпортування товарів з неї.
Фактори , що визначають вибір виду ЗЕО
Характеристика фактора по країнах
Молдова
Ізраїль
Грузія
Торгово - політичні умови роботи
Молдова є унітарною парламентською республікою.
Існують можливості для тривалої співпраці. У зовнішній торгівлі між нашими країнами існує позитивне торговельне сальдо .
Ізраїль - парламентська республіка з унікаль-ною системою влади. Двосторонній товаро-обіг. Сальдо позитивне для України.
Грузія - унітарна президентська республіка. Торговельно-економічне співробітництво між Україною і Грузією динамічно розвивається
Митний режим країни можливого контрагента:
наявність СЕЗ (ВЕЗ);
високий або низький рівень мит ( експ/імп);
наявність (відсутність) ліцензування та/або квотування;
необхідність зустрічних закупівель;
спеціальні вимоги сертифікації;
вимоги стандартів;
інші заходи "адміністративного протекціонізму";
валютні обмеження;
вимоги до пакування та маркування;
"добровільне" обмеження експорту
Є
Низький рівень мит на імпорт йогуртів.
Відсутність квотування або ліцензування імпорту йогуртів
Немає необхідності зустрічних закупівель.
Відсутні.
Дотримання стандартів якості йогуртів.
Відсутні.
Відсутні.
Стандартне пакування при вантажному первезенні йогуртів.
Відсутнє.
Є
Середній рівень мит на експорт йогуртівв
Відсутність квотування або ліцензування імпорту йогуртів
Немає необхідності зустрічних закупівель
Відсутні
Дотримання стандартів якості йогуртів
Відсутні
Відсутні
Стандартне пакування при морському первезенні йогуртів
Відсутнє
Є
Можливе звільнення від сплати мита Відсутність квотування або ліцензування імпорту йогуртів
Немає
Відсутні
Дотримання стандартів якості йогуртів
Відсутні
Відсутні
Стандартне пакування при морському пере везенні йогуртів
Відсутнє
Наявність торгових договорів між Україною та країною можливого контрагента:
Договір між Україною та Республікою Молдова про економічне співробітництво
Угода між Урядом України та Урядом Держави Ізраїль про торгівлю та економічне співробітництво
Угода між Урядом України та Урядом Республіки Грузії про розвиток торгово-економічного співробітництва
Участь країни можливого контрагента у міжнародних картельних або товарних угодах щодо товару-об’єкту майбутньої угоди;
Не бере участі
Не бере участі
Не бере участі
Продовження Табл.1
Транспортні умови:
( наявність прямих рейсів;
( тарифи лінійного судноплавтсва;
( фрахтові ставки;
( ступінь механізації вантажно- розвантажувальних робіт та зберігання вантажу;
( ставки портових зборів;
( правила та звичаї щодо приймання - здачі вантажу та ін. С
Прямі рейси через кордон
За домовленістю контрагентів
Прямі рейси через море
Спеціально обладнані порти
За домовленістю контрагентів
Прямі рейси через море
Спеціально обладнані порти
За домовленістю контрагентів
Умови платежу, які використовуються у країні можливого контрагента:
( умови розрахунків (готівка, аванс, кредит);
( форми розрахунків (інкасо, акредитив, тощо);
( валюта платежу;
( засобу платежу (вексель, чек тощо);
( вартість форми, терміни кредиту;
( можливість отримання авансу , його вартість
За домовленістю між контрагентами
Кредит з опціоном негайного платежу
Форма - акредитив
Засіб - тратта
Вільно конвертована (USD)
За домовленістю
За домовленістю між контрагентами
Кредит з опціоном негайного платежу
Форма - акредитив
Засіб - тратта
Вільно конвертована (USD)
За домовленістю
За домовленістю між контрагентами
Кредит з опціоном негайного платежу
Форма - акредитив
Засіб - тратта
Вільно конвертована (USD)
За домовленістю
Способи збуту, що застосовуються у країні можливого контрагента
Мережа посередницьких фірм
Мережа посередницьких фірм
Мережа посередницьких фірм
Терміни поставки прийняті в країні контрагента.
Термін поставки товару покупцю розглядається як суттєва умова договору.
Термін поставки товару покупцю розглядається як суттєва умова договору.
Термін поставки товару покупцю розглядається як суттєва умова договору.
Наявність ділерської мережі або інших посередників
Є
Є
Немає
Рівень розвитку суміжних галузей економіки країни можливого контрагента з метою визначення перспектив розвитку виробничої чи іншої кооперації
Хороший рівень розвитку
Незначний рівень розвитку
Задовільний рівень розвитку
Правові питання, відображені у законах країни контрагента:
( про страхування;
( що регулюють правове становище та діяльність фірм;
( про охорону промислової власності;
( про патентування винаходів;
( про реєстрацію торгових знаків;
( що регулюють способи розв’язків, суперечок,
Конституція Республіки Молдова та закони
За умовами контракту
Конституція Ізраїля та основні закони
За умовами контракту
Конституція Грузії
За умовами контракту
Продовження Табл.1
Існуючі у країні контрагента узанси ( торгові звичаї);
Договір вважається зак
люченим в момент відп
равки акцепту поштою;
Місце укладання
договору – місце
відправки акцепту
Договір вважається зак
люченим в момент відп
равки акцепту поштою;
Місце укладання
договору – місце
відправки акцепту
Договір вважається зак
люченим в момент відп
равки акцепту поштою;
Місце укладання
договору – місце
відправки акцепту
Законодавчі акти, що стосуються: -способів розміщення імпортних замовлень, праці, наприклад, тільки через торги; [ 3 ], [ 4 ]
Не має
Не має
Не має
З огляду на отримані результати аналізу країн можливих контрагентів керівництво ВАТ АКК "Придніпровський" приймає рішення про вибір Молдови як країни контрагента, якій експортує біфідойогурти. На такий вибір вплинуло те, що Молдова є досить близькою по відстані до вас державою, в країні створені необхідні та сприятливі умови для імпорту продукції цієї галузі. Крім того, біфідойогурти, що імпортуються Молдовою, мають веливий попит на ринку і вони пропонують нам сприятливі умови для підписання договору і є зацікавлені в ньому. Характеристика, яка вплинула на відмову при виборі від Грузії, це значна відстань між країнами і відсутність суміжних галузей економіки країни,які б визначили перспективи розвитку виробничої чи іншої кооперації. На відмову від Ізраїлю вплинули недостатній розвиток інфраструктури імпорту біфідойогуртів та середній рівень мит на даний товар
4. Метод здійснення ЗЕО
Метод здійснення зовнішньоекономічної операції прямий. Прямий метод – передбачає встановлення прямих зв’язків між виробником (постачальником) та кінцевим споживачем, тобто поставку товарів у безпосереднього самостійного виробника на підставі договору купівлі-продажу. Це виправдано тим, що
знижуються додаткові ризики невиконання обов’язків посередника,
економія на витратах на посередника,
ціна не збільшується,
не втрачається зв’язок з ринком.
А також прямі зв'язки дають ряд таких переваг, як: більш тісні контакти з контрагентом; краще знання кон'юнктури ринку; швидше пристосування своїх виробничих потужностей до потреб споживача.
5. Встановлення контактів з іноземним партнером
Існує декілька способів встановлення контактів з контрагентами при експорті продукції:
направити пропозицію (оферту) безпосередньо одному або декільком можливим іноземним покупцям;
прийняти та підтвердити замовлення покупця;
направити покупцю пропозицію у відповідь на запит із зазначенням конкретних умов майбутнього контракту або з проформою контракту;
взяти участь у торгах, подавши тендер організаторам торгів;
взяти участь у торгово-промислових виставках та ярмарках (міжнародних, національних);
направити можливому покупцю комерційний лист з інформацією про наміри вступити у переговори з приводу укладання конкретної угоди;
направити проформу контракту вже відомому покупцю як результат узгодження умов контракту телефоном, телетайпом або телексом чи на підставі попередніх домовленостей;
розмістити рекламні оголошення у засобах масової інформації, направити за адресою потенційних покупців каталоги, проспекти із товарами, що пропонуються, організувати та провести рекламну кампанію на ринку країни імпортера.
Оскільки ВАТ АКК "Придніпровський" вирішило експортувати біфідойогурти молдовському контрагенту, то приймається рішення про встановлення контактів з потенційним продавцем шляхом направлення покупцю пропозицію у відповідь на запит із зазначенням конкретних умов майбутнього контракту або з проформою контракту. Запит – це звернення потенційного покупця товарів і послуг до їх виробників і продавців з проханням внести пропозицію (надіслати оферту) стосовно продажу. У зарубіжній практиці запит вважається “викликом на оферту”, пропозицією укласти договір купівлі-продажу. Однією з головних цілей запиту є отримання від експортної фірми комерційної пропозиції.
Керівництво ВАТ АКК "Придніпровський" вирішує направити пропозиції трьом молдовським фірмам-імпортерам біфідойогуртів,які надіслали запити : Wow-Co, Fruit Ltd, K9 Ltd . Зміст відповіді на запит у Додатку №1 .
Отже, з трьома фірмами встановлили контакти для укладання зовнішньоторгівельного контракту.
Перед ВАТ АКК "Придніпровський" постало питання вибору однієї з фірм-контрагентів.
Керівництво підприємства вирішує скласти конкурентний лист та проаналізувати існуючі конкурентні матеріали, розрахувати експорту ціну.
6. Проробка базисних та валютно-фінансових умов контракту
DAP ( згідно Incoterms 2010)
“DАP” – поставка в місце призначення. Термін DAP може позначати перевезення товару будь-яким видом транспорту, в тому числі і змішане транспортування. Умови такої поставки наступні: продавець зобов’язаний доставити товар в обумовлене місце, поки вантаж туди не прибув, продавець несе всі ризики. Тому в умовах договору необхідно чітко позначити пункт призначення, і як тільки товар туди прибуде, продавець більше не відповідає за нього. Крім того, якщо в угоді йдеться про те, що продавець бере на себе ще й розвантаження товару, то він не має права вимагати від покупця оплату за таку послугу. Покупець починає нести всі ризики по втраті вантажу або його псування з того моменту, як товар був доставлений в пункт призначення.
Ціна, умови оплати та перехід права власності по DAP
Ціна DAP (DAP ціна) означає, що контрактна (інвойсової або митна) ціна за товар включає в себе суму вартості самого товару, експортного митного оформлення цього товару з оплатою експортних мит і інших зборів і вартості доставки (фрахту) до зазначеного пункту призначення.
Умови поставки DAP Інкотермс не вказують ціну за товар і спосіб оплати, не регламентують перехід права власності на товар або наслідки порушення договору. Ціна і перехід права власності повинні бути визначені в умовах договору купівлі-продажу. Торговий термін DAP вказує, яка зі сторін договору купівлі-продажу повинна здійснити необхідні для перевезення і митного оформлення дії, коли і де продавець передає товар покупцеві, а також які витрати несе кожна зі сторін.\
Обов'язки продавця за умовами DAP (ДАП)
А.1. Поставка товару ВІДПОВІДНО ДО ДОГОВОРУ
Продавець зобов'язаний відповідно до договору купівлі-продажу надати покупцеві товар, комерційний рахунок-фактуру або еквівалентне йому електронне повідомлення, а також будь-які інші докази відповідності, які можуть знадобитися за умовами договору купівлі-продажу.
А.2. ЛІЦЕНЗІЇ, дозволи і формальності
Продавець зобов'язаний за свій рахунок і на свій ризик отримати будь-яку експортну ліцензію або інший дозвіл державних органів, а також виконати, якщо це буде потрібно всі митні формальності для експорту товарів і для його транзитного перевезення через треті країни.
А.3. ДОГОВОРИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ І СТРАХУВАННЯ
а) Договір перевезення. Продавець зобов'язаний укласти за свій рахунок на звичайних умовах договір перевезення товару до погодженого пункту в названому місці призначення звичайним маршрутом і в звичайно прийнятий спосіб. Якщо такого пункту не узгоджено або не визначено практикою подібного роду поставок, продавець може вибрати найбільш підходящий для нього пункт в названому місці призначення
б) Договір страхування - немає зобов'язань.
А.4. ПОСТАВКА ТОВАРУ
Продавець зобов'язаний надати товар Покупцеві на транспортному засобі, готовому до розвантаження, в зазначеному пункті, якщо такий є, в зазначеному місці призначення, якщо це прописано в договорі перевезення.
А.5. Перехід ризиків
Продавець зобов'язаний з урахуванням застережень статті B.5. нести всі ризики втрати або пошкодження товару до моменту його постачання у відповідності зі статтею А.4.
А.6. РОЗПОДІЛ ВИДАТКІВ
Продавець зобов'язаний з урахуванням застережень статті B.6 .: нести всі витрати, пов'язані з товаром, до моменту його постачання у відповідності зі статтею А.4., А також оплатити фрахт і усі випливаючі зі статті А.3.а) витрати, включаючи витрати по навантаженню товару, які відповідно до договору перевезення покладаються на продавця, і у випадках, де це належить, усі витрати, пов'язані з виконанням митних формальностей для експорту, як і інші мита, податки та інші збори, що підлягають оплаті при експорті товару та які потребуються , пов'язані з його транзитним перевезенням че рез треті країни, у випадках, коли вони відповідно до договору перевезення покладаються на продавця.
А.7. ПОВІДОМЛЕННЯ ПОКУПЦЕВІ
Продавець зобов'язаний дати покупцю достатнє повідомлення про те, що товар поставлений у відповідності зі статтею А.4., А також будь-яке інше повідомлення потрібне йому для здійснення звичайно необхідних мір для одержання товару.
А.8. ДОКАЗИ ПОСТАВКИ, транспортний документ або еквівалентне електронне повідомлення
Продавець зобов'язаний надати покупцеві за свій рахунок звичайний транспортний документ або транспортні документи (наприклад, оборотний коносамент, необоротна морська накладна, документ перевезення внутрішнім водним транспортом, повітряна накладна, накладна залізничного або автомобільного сполучення або накладна змішаного перевезення) відповідно до статті А.3 . У разі, якщо продавець і покупець домовилися про використання засобів електронного зв'язку, згадані вище документи можуть бути замінені еквівалентними електронними повідомленнями (EDI).
А.9. ПЕРЕВІРКА - УПАКОВКА - МАРКУВАННЯ
Продавець зобов'язаний нести витрати, пов'язані з перевіркою товару (наприклад, перевіркою якості, розмірів, ваги, кількості), необхідної для поставки товару у відповідності зі статтею А.4. Продавець зобов'язаний за свій рахунок забезпечити упаковку, (за винятком випадків, коли в даній галузі торгівлі прийнято звичайно відправляти обумовлений контрактом товар без упаковки), необхідну для перевезення товару. Упаковка повинна бути маркована належним чином.
А.10. ІНШІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
Продавець зобов'язаний на прохання покупця зробити останньому за його рахунок і на його ризик повне сприяння в одержанні будь-яких документів або еквівалентних їм електронних повідомлень (крім названих у статті А.8.), Що видаються чи передаються у країні відправлення та / або в країні походження товару, і які можуть бути потрібними покупцю для імпорту товару або, в разі необхідності, для його транзитного перевезення через треті країни. Продавець зобов'язаний забезпечити покупця всією інформацією, необхідної для здійснення страхування.
Обов'язки покупця за умовами DAP (ДАП)
B.1. Сплата ціни
Покупець зобов'язаний сплатити передбачену договором купівлі-продажу ціну товару.
B.2. ЛІЦЕНЗІЇ, дозволи і формальності
Покупець зобов'язаний за свій рахунок і на свій ризик отримати будь-яку імпортну ліцензію або інший дозвіл державних органів, а також виконати, якщо це буде потрібно (див. Введення п.14), всі митні формальності для імпорту товару.
B.3. ДОГОВОРИ ПЕРЕВЕЗЕННЯ І СТРАХУВАННЯ
а) Договір перевезення - немає зобов'язань.
б) Договір страхування - немає зобов'язань.
B.4. ПРИЙНЯТТЯ ПОСТАВКИ
Покупець зобов'язаний прийняти поставку товару, як тільки її здійснено у відповідності зі статтею А.4. і розвантажити товар з прибулого транспортного засобу в узгодженому місці призначення, якщо за договором перевезення ці витрати не покладаються на продавця.
B.5. Перехід ризиків
Покупець зобов'язаний нести всі ризики втрати або пошкодження товару з моменту його поставки у відповідності зі статтею А.4. Покупець зобов'язаний, при невиконанні їм обов'язку дати повідомлення у відповідності зі статтею B.7., Нести всі ризики втрати або пошкодження товару від настання погодженої сторонами дати чи від дати закінчення періоду поставки. Умовою, однак, є належна відповідність товару договору. Це означає, що товар повинен бути належним чином ідентифікований, тобто виразно відокремлений або іншим чином визначений як товар, що є предметом даного договору.
B.6. РОЗПОДІЛ ВИДАТКІВ
Покупець зобов'язаний відповідно до положень статті А.3.а): нести всі витрати, пов'язані з товаром, з моменту його постачання у відповідності зі статтею А.4., Нести всі додаткові витрати при невиконанні своїх зобов'язань згідно зі статтею B.2 . або дати повідомлення у відповідності зі статтею B.7. Умовою, однак, є належна відповідність товару договору. Це означає, що товар повинен бути належним чином ідентифікований, тобто виразно відокремлений або іншим чином визначений як товар, що є предметом даного договору.
B.7. ПОВІДОМЛЕННЯ ПРОДАВЦЕВІ
У разі, якщо покупець вправі визначати час відправлення товару та / або пункт призначення, він повинен належним чином сповістити про це продавця.
B.8. ДОКАЗИ ПОСТАВКИ, транспортний документ або еквівалентне електронне повідомлення
Покупець зобов'язаний прийняти передбачений статтею А.8. транспортний документ, якщо він відповідає умовам контракту купівлі-продажу.
B.9. ІНСПЕКЦІЯ ТОВАРУ
Покупець зобов'язаний нести витрати, пов'язані з будь-яким оглядом товару, за винятком випадків, коли такий огляд потрібно владою країни експорту.
B.10. ІНШІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
Покупець зобов'язаний нести всі витрати і оплачувати збори, пов'язані з одержанням документів або еквівалентних їм електронних повідомлень, як це передбачено в статті А.10., А також відшкодувати витрати продавця, понесені останнім унаслідок надання їм допомоги покупцю
Умови платежу характеризуються такими складовими
ВИД – Кредит з опціоном негайного платежу
Кредит з опціоном негайного платежу передбачає надання імпортеру відтермінування платежу за придбаний товар, але з правом негайного платежу, причому, якщо імпортер скористається цим правом негайного платежу і здійснить негайний платіж, то він отримає знижку у ціні товару, розмір якої спеціально обумовлюється у платіжних умовах ЗТК, а якщо імпортер вибере кредит, то він позбавляється цієї знижки.
Ця умова зазвичай обумовлюється у ЗТК, а також в акредитиві, якщо використовується акредитивна форма розрахунків. При відкритті акредитива з відтермінуванням платежу в його умови включають позначку, що у випадку здійснення негайного платежу імпортер отримує знижку, розмір якої спеціально обумовлюється.
ФОРМА – акредитив — угода, згідно з якою банк імпортера (банк-емітент), діючи на прохання і на підставі інструкцій імпортера або від свого імені, має здійснити платіж на користь експортера (або визначеної ним особи) чи акцептувати й оплатити виставлені бенефіціаром переказні векселі (тратти), чи уповноважити інший банк провести платіж проти передбачених в акредитиві документів, з урахуванням умов акредитива.
Акредитив за своєю природою є угодою, відокремленою від договору купівлі-продажу або іншого контракту, на якому він може базуватися.
В акредитивній схемі розрахунків може також брати участь третій банк (рамбрусуючий банк), якщо між банком експортера та банком імпортера відсутні кореспондентські зв'язки.
В результаті реалізації акредитивної форми розрахунків експортер отримує гарантію банка-емітента (за певних умов, і підтверджуючого банка) своєчасно та повністю оплатити поставлені ним товари, роботи, послуги.
Імпортер своєю чергою впевнений у тому, що платіж здійснюватиметься лише після надання експортером пакету товаророзпорядчих документів, обумовлених акредитивом. Негативними сторонами акредитива для імпортера є відволікання оборотних коштів та висока комісія банку-емітента за надані послуги.
В акредитиві обов'язково визначаються:
— найменування учасників акредитива;
— вид акредитива і спосіб його виконання;
— повний перелік, точна характеристика і терміни надання документів, проти яких експортер може отримати належні йому кошти за акредитивом.
Згідно з Уніфікованими правилами та звичаями, акредитив є безвідкличним, якщо інше не передбачено конкретною угодою. Загалом, є такі основні види акредитивів:
— відкличні або безвідкличні;
— покриті (депоновані) або непокриті (гарантовані).
Згідно з Положенням про порядок здійснення уповноваженими банками операцій за документарними акредитивами в розрахунках за зовнішньоекономічними операціями, яке затверджено Правлінням Національного Банку України, № 514 від 03.12.2003 р.:
1) відкличний акредитив — акредитив, який може бути змінений або анульований банком-емітентом без попереднього повідомлення бенефіціару;
2) безвідкличний акредитив — акредитив, який не може бути змінений або анульований банком-емітентом без згоди підтверджуючого банку (якщо він є) та бенефіціара;
3) покритий акредитив — акредитив, що забезпечений власними грошовими коштами наказодавця акредитива;
4) непокритий акредитив — акредитив, що не забезпечений власними грошовими коштами наказодавця акредитива.
Непокритий акредитив відкривається банком-емітентом:
— на підставі відкритих наказодавцю акредитива уповноваженим банком-емітентом кредитних ліній
— або на підставі отриманих у кредит коштів;
— або на підставі гарантій, наданих третіми сторонами на користь уповноваженого банка-емітента;
— або на підставі забезпечення наказодавцем акредитива відповідною заставою, порукою тощо;
— або без будь-якого забезпечення згідно з внутрішніми положеннями уповноваженого банка-емітента.
7. Аналіз та проробка конкурентних матеріалів
При заповненні конкурентного листа № 11 були розраховані та використані деякі поправки. При зведенні по комерційним умовам за строками угод для біфідойогуртів Mlopy коефіцієнт дорівнює 1,0, оскільки вихідні дані взяті за 2016 р.
Для йогуртів Wow-Co та Mlopy коефіцієнт дорівнює 1,08. Оскільки конкурентним матеріалом в даному випадку виступає біржовий бюлетень за 2016 і 2017 рр. відповідно, то при розрахунку коефіцієнта до уваги необхідно прийняти зміну цін на йогурти за цей період .
При розрахунку поправок на базис поставки для біфідойогуртів Danon та Mlopy коефіцієнт дорівнює 1,0, оскільки вихідні дані стосуються умов поставки DAP, до яких приводиться ціна. Конкурентний матеріал для біфідойогуртів Wow-Co передбачає базисну умову поставки DAP. Припустимo, що витрати на завантаження та сплату експортного мита в 2018 році дадуть величину поправки 0,96.
Коефіцієнт поправки по умовам платежу для всіх трьох конкурентних матеріалів дорівнює 1.0, оскільки переказ та інкасо є готівковими формами розрахунків. При розрахунку поправки на вторгування для біфідойогуртів Wow-Co коефіцієнт складає 1.0. Для біфідойогуртів Wow-Co та Mlopy передбачається скидка в розмірі 3% та 5% відповідно, коефіцієнт поправки відповідно дорівнює 0,97 та 0,95.
Ціна, зведена по комерційним умовам = (ціна, зазначена у конкурентному матеріалі, +/- сума поправок, які відносяться в абсолютному виразі)* К1*..*Кп ,
Де К1*..*Кп відносні поправки, які вводяться у розрахунок у вигляді коефіцієнтів.
Ц звед по ком умовам біфідойогуртів Wow-Co = 1508*1,08*0,96*1*1*1,0 = 1810,22 грн.
Ц звед по ком умовам біфідойогуртів Fruit Ltd = 1612 * 1,08 * 1,0 *1*1* 0,97 = 1688,73грн.
Ц звед по ком умовам біфідойогуртів Danon = 1768 * 1,0 * 1,0 * 1,0 *0,95= 1679,8грн.
При приведенні цін за якісними показниками для біфідойогуртів Wow-Co коефіцієнт поправки 1.05, для бананів - 1.0118, для бананів Mlopy – 1.02.
Ц звед по ком та техн умовам біфідойогуртів Wow-Co = 1810,22 грн.*1,05 = 1900,73 грн.
Ц звед по ком та техн умовам біфідойогуртів Mlopy = 1688,73 грн.* 1,0118 =1708 грн.
Ц звед по ком та техн умовам біфідойогуртів Danon = 1679,8 грн.* 1,02 = 1713,4 грн.
Найоптимальнішою визнана Ц звед по ком та техн умовам біфідойогуртів Mlopy = 652,39 грн.
8. Підготовка проекту контракту
Проект контракту готує відділ із зовнішньоекономіних зв’язків. Відповідальна особа – Федишин А.Г. Проект контракту складається відповідно до базисних умов поставки DAP.
При підготовці даного Проекту контракту були задіяні наступні посадові особи:
1. Юрист. Завдання його полягало у проробці і вивчені типових контрактів при здійснені експорту йогуртів, вивчені законодавства країни контрагента, його торгових звичаїв, а також формулювання та узгодження статей контракту.
2. Комерційний директор. Завдання його полягало у організації та контролі за дотриманням строків укладання Проекту контракту, погодженні з партнерами умов Проекту контракту, розподілення часу і коштів на підготовку Проекту контракту.
3. Головний бухгалтер. Завдання його полягало у забезпечені усіх стадій підготовки Проекту контракту відповідним фінансуванням, перевіркою фінансового стану підприємства для виконання даної операції і необхідність залучення коштів для її здійснення.
4. Менеджер з постачання. Завдання його полягало у проробці оптимального варіанту транспортування біфідойогуртів та залучення на цьому етапі певної транспортно-експедиторської контори.
Аналізуючи вищенаведені дані вказані посадові особи здійснили відповідним чином оформлення і складання пунктів Проекту контракту.
У Додатку 5 наведено Проект контракту
9. Проведення переговорів та узгодження проекту контракту
Попередні комерційні переговори є звичайним етапом узгодження умов контракту. Спірні питання по комерційних умовах угоди та технічних вимогах до товару розв’язуються методом уторгування, який полягає у взаємному вивченні об’єктивних аргументів сторін та знаходження на цій основі взаємоприйнятних та компромісних рішень Переговори при узгодженні проекту контракту, що розглядається в даному курсовому проекті, проводяться шляхом особистої зустрічі.
Уповноваженими представниками сторін при проведенні переговорів є:
заступник Генерального Директора ВАТ АКК "Придніпровський з питань зовнішньоекономічних зв’язків Ковалевич Г.В.., що діє на підставі доручення № 3/11;
заступник Генерального Директора «Incomlac L.C.Group» з питань зовнішньо-економічних зв’язків Джек Олд., що діє на підставі доручення № 14/13.
Перед початком переговорів кожна з сторін склала попередній проект Контракту, в процесі переговрів були виявлені розбіжності по деяким статтям Контракту та проведені заходи по їх врегулюванню. Зокрема питання стосувались розмірів штрафних санкцій, що застосовуються до продавця:
у випадку виявлення під час вивантуження пошкодження упакування йогуртів, запропонований Покупцем, $10 за ящик йогуртів, що стягується з Продавця, був зменшений до $5;
В процесі переговорів було проведене вторгування і ціна, запропонована Покупцем, була збільшена на 6% , що склало:
При проведенні переговорів зачіпалися питання відповідальності сторін при невиконанні або неналежному виконанні умов контракту. Був встановлений 15-денний термін задоволення претензій кожної із сторін та штраф у розмірі 14% від суми контракту за односторонню відмову від виконання умов контракту. Після узгодження спріних питань контракту, сторони домовилися про зустріч для остаточного підписання Контракту. Був складений спільний проект контракту, де враховані фактичні домовленості, досягнуті між контрагентами.
10. Складання протоколу про наміри та попереднього контракту
В процесі