МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни
"Вступ до фаху «Менеджмент»"
на тему «Дослідження системи менеджменту в ПАТ «Укртелеком»»
Львів 2017
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту організацій
ЗАВДАННЯ
на виконання курсової роботи з дисципліни
"Вступ до фаху «Менеджмент" студенту групи МЕ – 13
на тему «Дослідження системи менеджменту в ПАТ «Укртелеком»»
Пукас Юлія Андріївна
1. Основні вихідні дані.
1. Назва організації: ПАТ «Укртелеком»
Дата захисту: ______________
Дата отримання завдання: __________
Підпис студента, який отримав завдання _________________
Завдання отримав ________________
(підпис студента)
Завдання видав __________к.е.н., доцент кафедри МО Мірошник Р.О._______
АНОТАЦІЯ
В курсовій роботі досліджено систему менеджменту ПАТ «Укртелеком». Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаної літератури. У першому розділі розглядаються загальні характеристики організації. У другому розділі аналізується система реалізації загальних функцій менеджменту в організації. У третьому розділі розглядаються методи управління. У висновках підводиться підсумок проведеного дослідження. У списку використаної літератури подаються джерела, на основі яких було здійснене дослідження.
ANNOTATION
This work is devoted to the topic of the study of the management system of the organization on the example of the PJSC "Ukrtelecom". Our scientific work consists of introduction, three chapters, conclusions and the list of literature. In the first chapter we studied general characteristics of the organization. In the second chapter we analyzed the system of realization of general management functions. The third chapter deals with management methods. In the conclusion we summed up the information provided in the three chapters. In the list of literature we enumerated the literature used in the work.
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………….....5
1. Загальна характеристика ПАТ «Укртелеком»……………………………………...6
1.1. Загальні відомості про ПАТ «Укртелеком»……………………………………....6
1.2. Аналізування внутрішнього середовища: сильні та слабкі сторони…………...7
1.3. Аналізування зовнішнього середовища: вплив можливостей та загроз….……9
2. Характеристика реалізації загальних функцій менеджменту в ПАТ «Укртелеком»………………………………………………………………………….12
2.1. Планування в ПАТ «Укртелеком»……………………………………………….12
2.2. Організування в ПАТ «Укртелеком»…………………………………………….13
2.3. Мотивування в ПАТ «Укртелеком»……………………………………………...14
2.4. Контролювання в ПАТ «Укртелеком»…………………………………………...15
2.5. Регулювання в ПАТ «Укртелеком»……………………………………………...16
3. Загальна характеристика управління персоналом організації в розрізі реалізації загальних функцій менеджменту…………………………………………………….17
3.1. Дослідження управління персоналом в ПАТ «Укртелеком»…………………..17
3.2. Етика ведення бізнесу……………………………………………………………20
Висновки………………………………………………………….…………………....22
Список використаних джерел………………………………………………………...23
Додатки………………………………………………………………………………...24
ВСТУП
Актуальність теми дослідження. За сучасних умов господарювання, мінливості та непередбачуваності зовнішнього середовища величезна увага в організаціях приділяється проблемам ефективності, якості та результативності менеджменту. Від ефективного менеджменту на підприємстві залежить загальна ефективність діяльності, можливості та динаміка розвитку та інвестиційна привабливість. Добре організована система менеджменту сприяє ефективній роботі як підприємства в цілому, так і окремих його елементів.
Об’єктом дослідження є система менеджменту в ПАТ «Укртелеком».
Предметом дослідження виступає процес покращення системи менеджменту в ПАТ «Укртелеком», враховуючи фактори внутрішнього та зовнішнього середовища.
В курсовій роботі використано наступні методи дослідження: діалектичний, метод системного аналізу, аналітичний метод, балансовий, а також метод спостереження.
Метою даної курсової роботи є проведення досліджень організації системи менеджменту в ПАТ «Укртелеком» на основі аналізу господарської практики й узагальнення результатів досліджень.
Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання: визначити сутність і мету діяльності організації, провести аналіз внутрішнього та зовнішнього середовища організації, провести аналіз реалізації загальних функцій менеджменту в ПАТ «Укртелеком», дослідити систему управління персоналом і дотримання етики бізнесу в даній організації.
РОЗДІЛ 1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПАТ «УКРТЕЛЕКОМ»
1.1 Загальні відомості про ПАТ «Укртелеком»
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» — сучасне підприємство з розвиненою інфраструктурою, що займає лідируючі позиції на ринку послуг фіксованого телефонного зв'язку України. Компанія охоплює близько 70% ринку послуг місцевого телефонного зв'язку та 75% ринку послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку.
Історія створення ПАТ «Укртелеком» бере початок у 1993 році, коли було зареєстроване Українське об'єднання електрозв'язку «Укрелектрозв'язок» (з 1994 року — Укртелеком). Пізніше, у 1998 році, відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України програми об'єднання «Укртелеком» було реорганізоване в єдине державне підприємство, а у січні 2000 року, після проведення корпоратизації, його було перетворено на відкрите акціонерне товариство. Згідно з вимогами Закону України "Про акціонерні товариства" 14.06.2011 Загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про перейменування компанії на публічне акціонерне товариство "Укртелеком".
Сьогодні ПАТ «Укртелеком» — це підприємство, організаційна структура якого сформована за вертикальним принципом управління фінансами, технологічними процесами, персоналом. До складу товариства входить 34 філії, одну з яких — філію «Утел» було створено у 2005 році за рішенням Загальних зборів акціонерів.
Мережа мобільного зв'язку Укртелекому побудована у вiдповiдностi з лiцензiйними умовами i працює за технологiєю UMTS/WCDMA. Компанія пропонує своїм клієнтам найновіші сучасні послуги: передавання даних та побудова віртуальних приватних мереж, відео-конференції, послуги мобільного зв’язку третього покоління, зокрема інноваційні – відеодзвінок, мобільний Інтернет зі швидкістю до 3,6 Мбітс, відправка СМС на номери фіксованого зв’язку та багато інших якісних послуг. Товариство володіє потужною та розгалуженою транспортною мережею з високим ступенем надійності та резервування, яка є основою телекомунікаційної інфраструктури України.
Компанія надає по всій території України практично всі види сучасних телекомунікаційних послуг, таких як:
- міжнародний, міжміський та місцевий телефонний зв'язок;
- мобільний зв'язок за технологією UMTS/WCDMA
- послуги передавання даних та побудови віртуальних приватних мереж;
- Інтернет-послуги, у т. ч.: комутований та широкосмуговий доступ до мережі Інтернет для абонентів мережі фіксованого телефонного зв'язку;
- постійне IP-з'єднання по виділеній лінії; апаратний і віртуальний хостінг;
- надання в користування виділених некомутованих каналів зв'язку;
- ISDN;
- відеоконференц-зв'язок;
- проводове мовлення;
- телеграфний зв'язок;
- здійснює діяльність з технічного обслуговування мереж ефірного телемовлення та радіомовлення.
Компанія є найбільшим в Україні оператором фіксованого телефонного зв'язку, обслуговуючи понад 10 млн. телефонних ліній, лідером серед провайдерів Інтернет в Україні, надаючи послуги комутованого доступу до мережі сотням тисячам клієнтів, а також компанією, що надає послуги мобільного зв'язку 3G UMTS.
1.2 Аналізування внутрішнього середовища: сильні та слабкі сторони
Вивчення внутрішнього середовища організації є важливим і значущим умовою, визначення внутрішніх можливостей і потенціалу, на які фірма може розраховувати в конкурентній боротьбі для досягнення поставлених цілей. Аналіз внутрішнього середовища дозволяє також краще усвідомити цілі та завдання організації.
Внутрішня середовище - це все те, що знаходиться всередині організації. До внутрішньої середовищі відносяться ресурси, обладнання, використовувані технології, кадри, інформація, соціально-психологічний клімат, організаційна культура і імідж організації.
Найчастіше виділяють такі основні елементи внутрішнього середовища:
Цілі - формуються з урахуваннями ринкової кон'юнктури на основі наявних та потенційних можливостей організації.
Короткострокові цілі ПАТ «Укртелеком»: покращення якості послуг (збільшення швидкості зв’язку та забезпечення стабільного з'єднання), покращення якості технічного обслуговування; середньострокові: розробка системи серверів для хмарного сховища даних у межах проекту «Хмарна АТС», Розвитком проекту мобільного зв’язку нового стандарту від Utel; довгострокові: прокладання мережі високошвидкісного Інтернету по всій Україні.
Структура - показує взаємовідносини рівнів управління і видів робіт (функціональних сфер), які виконують служби або підрозділи.
ПАТ «Укртелеком» — це підприємство, організаційна структура якого сформована за вертикальним принципом управління фінансами, технологічними процесами, персоналом. До складу товариства входить 34 філії, одну з яких — філію «Утел» було створено у 2005 році за рішенням Загальних зборів акціонерів.
Технологія: ПАТ «Укртелеком» використовує сучасні технології роботи у сфері зв’язку та телекомунікації. Для забезпечення якісної роботи мобільного зв’язку та Інтернету Укртелеком використовує багато сучасних технологій таких як: ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) (технологія , яка дозволяє організувати постійно діючий високошвидкісний доступ до Інтернету по існуючій телефонній лінії); ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) (технологія , яка дозволяє організувати постійно діючий високошвидкісний доступ до Інтернету по існуючій телефонній лінії); FTTВ (Fiber To The Building, «оптичний кабель до будинку») дозволяє організувати постійно діючий високошвидкісний доступ до Інтернет за допомогою волоконно-оптичного кабелю;
Завдання: задоволення потреб підприємств та громадян України в телекомунікаційних послугах високої якості.
Люди: в організації працює 31 750 осіб з них 52%- це технічний персонал, 26%- збутовий персонал, 22%- інший. Середній вік працівника складає 40 років. За рівнем освіти на підприємстві переважають працівники з вищою освітою.
1.3. Аналізування зовнішнього середовища: вплив можливостей та загроз
Зовнішнє середовище — це сукупність господарська суб'єктів, економічних, суспільних і природних умив, національних та міждержавних умов та чинників, що діють у глобальному оточені. Зовнішнє середовище є джерелом забезпечення організації ресурсами, необхідними для підтримання її внутрішнього потенціалу на необхідному рівні для досягнення цілей.
Для визначення майбутньої поведінки організації її керівництву потрібно мати уявлення як про внутрішнє, так і про зовнішнє середовище, їх потенціал і тенденції розвитку, а також знати місце своєї організації в середовищі. Розрізняють зовнішнє середовище прямого і непрямого (опосередкованого) впливу.
Зовнішнє середовище прямого впливу — це середовище, яке включає елементи, що безпосередньо впливають на операції організації та зазнають прямого впливу операцій організації: споживачі, конкуренти, постачальники, закони, державні установи та ін.
Споживачі — це фізичні або юридичні особи, які використовують продукцію організації для особистих потреб або потреб своєї організації. діяльність ПАТ «Укртелеком» орієнтована виключно на ринок України. ПАТ "Укртелеком" одна з найбільших компаній України, яка надає повний спектр телекомунікаційних послуг в усіх регіонах країни. На сьогодні від загального ринку телекомунікацій Укртелекому належить:
• 76,6% - фіксована телефонія;
• 35% - Інтернет та передавання даних;
• 1% - мобільний зв’язок.
Конкуренти — це виробники подібної продукції або послуг на ринку. Основним направленням компанії у бізнесі є надання послуг традиційної телефонії, у цій ніші ринку ПАТ «Укртелеком» є абсолютним лідером з показником обсягу ринку 74,6 (2016р). Найбільш активним конкурентом є Vega Telecom ( обсяг ринку- 12,9%).
Постачальники — фірми або окремі особи, які постачають машини, устаткування та інші матеріальні ресурси для задоволення технологічних або особистих потреб організації чи окремої особи. ПАТ «Укртелеком» уклала низку договорів з іноземними операторами зв’язку(Польща, Німеччина, Чехія) про постачання телекомунікаційного обладнання та послуг.
В умовах нестабільної ситуації в економіці України ПАТ “Укртелеком“ несе певні економічні, фінансові, інвестиційні та інші ризики.
Ринкова ситуація, яка склалася в Україні, і можливі подальші її зміни суттєво впливатимуть на розвиток діяльності ПАТ “Укртелеком“, на його виробничі та інвестиційні можливості.
Основні ризики зовнішнього середовища непрямої дії, які можуть вплинути на рівень ефективності діяльності ПАТ “Укртелеком“:
1. Ризики пов’язані з можливою зміною політичної ситуації, економічних та соціальних умов в країні та світі. Слабка захищеність економічного середовища від політичних факторів, що призводить до невизначеності щодо умов господарювання у майбутньому.
2. Ризики пов’язані з українським законодавством: податкове законодавство та правове регулювання в телекомунікаційній галузі, в діяльності, яка пов’язана з емісією та обігом цінних паперів, не виключаючи офіційного тлумачення законодавчих актів регуляторними органами.
Українська система оподаткування налічує багато податків, податкове законодавство часто змінюється, допускає різні тлумачення, може застосовуватися ретроспективно, а в деяких випадках, є суперечливим.
Часті протиріччя у трактуванні податкового законодавства призводять до значних додаткових податків, пені, штрафів. Крім того, податковий рік залишається відкритим для перевірок, що проводяться податковими органами, протягом наступних трьох календарних років, проте, за певних обставин, податковий рік може залишатися відкритим довше, що залишається досить ризиковим для компанії.
3. Технологічні ризики пов’язані з функціонуванням та розвитком інфраструктури зв’язку, технологічними інноваціями та конвергенцією технологій
Розробка компанією нових видів продуктів та пов’язане з цим використання нових технологій, придбання ліцензій, обладнання. В результаті чого при витратах на створення нового продукту, виникає економічний ризик в процесі реалізації нового продукту та, як наслідок, недоотримання запланованого прибутку та зниження рівня планованої рентабельності.
Персоналом компанії розробляються детальні заходи спрямовані на зниження рівня ризику результатів створення та реалізації нового продукту, залучаються компанії для проведення маркетингових досліджень, тренінгів та навчання персоналу ПАТ «Укртелеком».
Отже, виходячи з усіх проведених досліджень внутрішнього та зовнішнього середовища організації можна дійти висновку, що позиція ПАТ «Укртелеком» на ринку є досить сильною. Організація займає лідируючі позиції на ринку послуг фіксованого телефонного зв'язку України. ПАТ «Укртелеком» охоплює близько 70% ринку послуг місцевого телефонного зв'язку та 75% ринку послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку.
РОЗДІЛ 2
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РЕАЛІЗАЦІЇ
ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ В ОРГАНІЗАЦІЇ
2.1. Планування в ПАТ «Укртелеком»
Планування є основною функцією менеджменту, що зв'язує всі управлінські функції. Без планування організація не в змозі чітко визначити свою мету і напрямки діяльності. Планування в цьому випадку виконує велику роль, вирішуючи питання про те, якими повинні бути цілі організації, що повинна робити організація і як це робити.
В ПАТ «Укртелеком» розвинута ефективна система планування, яка дає можливість завчасно врахувати внутрішні та зовнішні фактори, що забезпечують сприятливі умови для нормального функціонування і розвитку підприємства. Як частина стратегічного планування в ПАТ «Укртелеком» сформульовано місію та розроблено систему цілей, що є основним завданням функції планування.
Місія ПАТ «Укртелеком»: задоволення потреб підприємств та громадян України в телекомунікаційних послугах високої якості.
Цілі ПАТ «Укртелеком»:
(короткострокові)
Покращення якості послуг (збільшення швидкості зв’язку та забезпечення стабільного з'єднання).
Покращення якості технічного обслуговування (своєчасне надання технічної допомоги, безперебійна робота національної мережі контакт-центрів (365х24х7)).
(середньострокові)
Розробка системи серверів для хмарного сховища даних у межах проекту «Хмарна АТС».
Розвитком проекту мобільного зв’язку нового стандарту від Utel.
(довгострокові)
Прокладання мережі високошвидкісного Інтернету по всій Україні.
На основі даних цілей ПАТ «Укртелеком» формує свою подальшу стратегію.
Організування в ПАТ «Укртелеком»
Організаційна структура підприємства – це склад відділів, служб і підрозділів в апараті управління, системна їх організація, характер підпорядкованості та підзвітності один одному і вищому органу управління, а також набір координаційних і інформаційних зв’язків, порядок розподілу функцій управління по різним рівням і підрозділам управлінської ієрархії.
Функція менеджменту «організування» спрямована на побудову організації і формування у ній системи відносин. Побудова організації відбувається шляхом організаційного проектування, у процесі якого визначається кількість та функціональний склад підрозділів, посадові обов'язки персоналу, формується система зв'язків для ефективної взаємодії організаційних елементів.
Ефективність діяльності кожної фірми великою мірою залежить від того, наскільки професійно виконується функція менеджменту «організування». Сутність її полягає у формуванні певної системи відносин між окремими підрозділами підприємства, що дає змогу їм ефективно співпрацювати і досягати поставлених цілей, обираючи для цього відповідні засоби.
Сьогодні ПАТ «Укртелеком» — це підприємство, організаційна структура якого сформована за вертикальним принципом управління фінансами, технологічними процесами, персоналом. До складу товариства входить 34 філії: філія централізованого продажу послуг, філія спеціалізованого електрозв’язку, філія «Центр післядипломної освіти ПАТ «Укртелеком», філія «Дирекція первинної мережі», а також 24 обласних, 3 міських філії та філія «Утел», яка була створена у 2005 році за рішенням Загальних зборів акціонерів. В ПАТ «Укртелеком» чітко сформовано структуру організації, встановлено відповідні зв’язки та забезпечено раціональний розподіл функцій та обов’язків між усіма підрозділами.(Приклад організаційної структури ПАТ «Укртелеком» наведено в Додатку А)
Юрій Курмаз — голова правління ПАТ «Укртелеком». Він відповідає за операційну діяльність і за реалізацію стратегічних напрямів розвитку компанії. Нетудихата Леонід Іванович— голова наглядової ради ПАТ «Укртелеком».
2.3. Мотивування в ПАТ «Укртелеком»
Одним із найважливіших завдань менеджменту є створення механізму приведення в дію всіх ланок організаційної структури фірми, який би забезпечував координацію діяльності працівників і заохочував їх до ефективного виконання заданих функцій згідно з визначеними цілями і завданнями. Таким механізмом є обґрунтована система мотивування, яка дає змогу цілеспрямовано впливати на поведінку людей відповідно до потреб організації.
Мотивація - процес, за допомогою якого менеджер спонукає інших людей працювати для досягнення організаційних цілей, тим самим задовольняючи їх власні потреби.
В ПАТ «Укртелеком» застосовують декілька методів мотивації працівників, зокрема методи соціальної мотивації, які включають засоби морального впливу - від агітації до різних форм індивідуального заохочення. Також застосовується метод солідарності - розвиток у працівників власних цінностей і цілей, які близькі до цінностей і цілей організації.
Одним із способів матеріального заохочення є заробітна плата. В умовах ринкової економіки оплата праці значною мірою впливає на ефективність праці робітників, а отже і на діяльність організації в цілому. Правильна та ефективна організація оплати праці робітників, її форм та систем дозволить підвищити ефективність роботи всього підприємства.
В ПАТ «Укртелеком» діє почасово-преміальна система оплати праці, яка включає такі показники : посадовий оклад чи тарифну ставку, кількість відпрацьованого часу та премії за досягнення відповідних робочих показників.
При формуванні системи оплати праці працівників ПАТ «Укртелеком» керується Законом України «Про оплату праці», «Кодексом законів про працю», Галузевою угодою та Колективним договором. А при формуванні суми оплати праці, враховується так звана тарифна сітка - сукупність кваліфікаційних тарифних розрядів та відповідних їм тарифних коефіцієнтів, за якими визначається розмір тарифних ставок оплати праці працівників у залежності від складності виконуваних робіт та кваліфікації працівників.
2.4. Контролювання в ПАТ «Укртелеком»
Неодмінною складовою ефективного управління є функція контролювання. Контролювання дає змогу суб'єкту управління регулярно отримувати інформацію про стан справ у керованій системі, на основі чого він приймає управлінські рішення, спрямовані або на закріплення досягнутого успіху, або на усунення причин, що перешкоджають його досягненню. Функція контролювання належить до тих обов'язків керівника, які не підлягають делегуванню.
Для здійснення ефективного контролю за діяльністю всіх підрозділів організації в ПАТ «Укртелеком» створена спеціальна наглядова рада у складі голови (Нетудихата Леонід Іванович) і п’яти членів наглядової ради (Олександр Баринов, Євген Буцан, Сергій Муковнін, Людмила Павленко, Михайло Тимошенко).
Наглядова рада ПАТ «Укртелеком» здійснює загальне керівництво діяльністю товариства, контроль за діяльністю виконавчого органу та захист прав усіх акціонерів. У процесі контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства наглядова рада здійснює моніторинг за ходом реалізації виконавчим органом визначеної стратегії та планів товариства. Також наглядова рада визначає політику товариства, тобто методи управління товариством і те, яким чином діяльність товариства відображається на учасниках корпоративних відносин.
Також для здійснення контролю над діяльністю організації щорічно відбуваються загальні збори акціонерного товариства, які вирішують найважливіші питання. До порядку денного річних загальних зборів обов'язково вносяться питання, передбачені пунктами 11, 12 і 22 частини другої статті 33 Закону "Про акціонерні товариства".
Виконавчим органом акціонерного товариства, який здійснює керівництво його поточною діяльністю, є голова правління ПАТ «Укртелеком» — Юрій Курмаз. Він відповідає за операційну діяльність і за реалізацію стратегічних напрямів розвитку компанії. Правління підзвітне загальним зборам акціонерів і раді акціонерного товариства (спостережній раді), організує виконання їх рішень та діє від імені акціонерного товариства.
2.5 Регулювання в ПАТ «Укртелеком»
Регулювання – це вид управлінської діяльності, спрямований на усунення відхилень, збої, недоліків тощо в керованій системі через розробку і впровадження керуючою системою відповідних заходів.
Регулювання виникає в наслідок того, що під впливом ряду збурювальних факторів в організацію процесу виробництва вносяться зміни (змінюється матеріальна, фінансова, кадрова забезпеченість тощо). Дезорганізацію може викликати і постановка нових, раніше непередбачених задач, порушення каналів зв’язку, зміни в кон’юнктурі ринку тощо. Найчастіше це пов’язано з потребою динамічного розвитку організації, з переходом системи в новий стан під впливом внутрішній і зовнішній факторів. Завданням регулювання є постійне вловлювання цих змін, підтримання і вдосконалення стану впорядкованості керованого об’єкту.
В ПАТ «Укртелеком» розроблена ефективна діюча система регулювання та координації внутрішньої та зовнішньої діяльності організації, що дозволяє своєчасно попередити вплив негативних факторів та усунути їх наслідки. Зокрема в структурі ПАТ «Укртелеком» передбачена діяльність відповідного відділу, який займається регулюванням діяльності всієї організації та забезпеченням безперервної реалізації усіх функції менеджменту (планування, організація, мотивація, контроль).
Змістовна сторона функції регулювання виражається в адміністративно-розпорядницькому впливі керівника на людей, що здійснюють процеси виробництва та управління. Адже організація може успішно діяти та протистояти зовнішньому середовищу лише тоді, коли вона може змінювати свій стан з такою швидкістю, як це відбувається у середовищі. Так як ПАТ «Укртелеком» намагається постійно знаходиться в динамічній рівновазі з факторами зовнішнього середовища, то цей процес необхідно підтримувати постійно. У цій ситуації функція регулювання забезпечує своєчасну реакцію організації, яка спрямована на адаптацію до зовнішнього середовища чи нейтралізацію його негативного впливу.
РОЗДІЛ 3
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ ОРГАНІЗАЦІЇ В РОЗРІЗІ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАГАЛЬНИХ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ
3.1. Дослідження управління персоналом в організації
Сьогодні всі розуміють, що для того, щоб розвиватись, одержувати прибуток і зберегти конкурентоспроможність організації, керівництво повинно оптимізувати віддачу від вкладень будь-яких ресурсів: матеріальних, фінансових і головне - людських. Коли організація дійсно турбується про людей, її загальна філософія, клімат і настрій обов'язково відбивається на результатах.
Управління персоналом - це діяльність організації, спрямована на ефективне використання людей (персоналу) для досягнення цілей, як організації, так і індивідуальних (особистих). В організаційному відношенні управління персоналом охоплює всіх працівників і всі структурні підрозділи в організації , які несуть відповідальність за роботу з персоналом.
Менеджмент персоналу - це діяльність на підприємствах, спрямована на найбільш ефективне використання працівників для досягнення організаційних і особистих цілей.
Основним завданням управління людськими ресурсами в ПАТ «Укртелеком» є найбільш ефективне використання здібностей працівників у відповідності з цілями підприємства і суспільства. При цьому повинно бути забезпечено збереження здоров'я кожної людини і встановлені відносини конструктивного співробітництва між членами колективу і різними соціальними групами.
Управління персоналом на підприємстві здійснюється в межах організаційної структуру, через яку реалізується планомірний і систематичний вплив на поведінку членів колективу підприємства і відносин між ними.
Загальний штат ПАТ «Укртелеком» становить 31 750 осіб з них 52%- це технічний персонал, 26%- збутовий персонал, 22%- інший. Також аналіз персоналу ПАТ «Укртелеком» дав змогу розділити персонал на 3 групи: керівники – 12,8 %, службовці – 24 % та робочі – 63,4 %.
Чисельність працівників з кожним роком, то зменшувалась, то збільшувалась: збільшення з 3407 чол. у 2014 р. до 3609 чол. у 2015 р. та зменшення до 3400 чол. у 2016 р. Найбільшу частку серед працівників займають чоловіки: 81,3 % у 2014 р., 81% у 2015 р., 84 % у 2016 р. Середній вік працівника складає 40 років. За рівнем освіти на підприємтві переважають працівники з вищою освітою: їх чисельність у 2015 р. порівнянні з 2014 р. збільшилась на 20 чол., а у 2016 р. збільшилась на 45 чол.
Для того, щоб на підприємстві не виникало проблем із-за браку фахівців, кадрова служба вивчає потреби відділів і підрозділів в кадрах. На основі такого аналізу ведеться робота по формуванню кадрового резерву підприємства, тобто визначаються:
- підрозділи, напрями, відділи, що потребують кадрового резерву;
- посади, для яких доцільно готувати кадровий резерв.
Робота по формуванню кадрового резерву передбачає:
- визначення критеріїв для кандидатів в резерв;
- попереднє формування списку (бесіда з керівниками відділів, спостереження, аналіз наявної інформації і документів);
- проведення оцінки кандидатів для зарахування в кадровий резерв;
- коректування і затвердження списку;
- реалізацію програми кадрового резерву.
Обов’язково на підприємстві здійснюється проведення атестації, яка проходить 1 раз в 3 роки. Атестація являє собою завершений, документально оформлений результат оцінювання працівника. Проведення атестації регламентується рядом офіційних документів і відповідним методичним забезпеченням.
На підприємстві також діє навчально-курсовий комбінат (НКК) реалізує право ПАТ «Укртелеком» на провадження освітньої діяльності з курсової підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації власного персоналу, а також надання послуг з професійної освіти іншим юридичним та фізичним особам.
Працівники ПАТ «Укртелеком» зобов’язані:
- своєчасно, до початку зміни, роботи прибути на робоче місце та приготуватись до виконання трудових обов'язків;
- починати роботу у відповідності з режимом робочого дня;
- бути на робочому місці з часу початку роботи до часу закінчення роботи, за винятком установлених перерв на відпочинок та прийом їжі, інших перерв;
- працювати чесно і сумлінно, дотримуватись дисципліни праці, своєчасно і безвідмовно виконувати розпорядження керівника, використовувати весь робочий час для продуктивної праці, утримуватися від дій, що заважають іншим працівникам виконувати їхні трудові обов’язки;
- постійно підвищувати якість своєї праці;
- дотримуватися вимог з охорони праці, техніки безпеки і протипожежної охорони, працювати у виданому спецодязі;
- вживати заходів щодо негайного усунення причин і умов, що перешкоджають або ускладнюють нормальну роботу, і негайно повідомити про подію керівництву;
- дотримуватися чистоти й порядку на робочому місці, обладнання у порядку, чистоті і передавати їх такими працівнику, який його замінює, а також дотримуватися чистоти у відділі, встановленого порядку збереження матеріальних цінностей і документі.
У ПАТ «Укртелеком» встановлено п'ятиденний робочий тиждень. Вихідні: субота, неділя.
Розпорядок роботи такий:
- початок роботи: 8.00;
- перерва для відпочинку та харчування: з 12.00 до 12.45;
- закінчення роботи: 17.00.
Крім перерви для відпочинку та харчування, працівникам наказом по підприємству можуть установлюватись інші перерви, в тому числі, передбачені законодавством. Працівники мають право на короткі перерви санітарно-гігієнічного призначення.
3.2. Етика ведення бізнесу
З розвитком інституцій приватної власності, її носіїв, а також з розвитком підприємництва, яке базується на приватній власності, виникає потреба у формуванні основних засад етики ведення бізнесу. Без застосування етичних принципів у бізнесі неможливо забезпечувати стійкий поступальний рух підприємств до кращих результатів своєї діяльності. Саме тому важливим є визначення заходів, які потрібно здійснити для того, щоб ведення бізнесу ґрунтувалося на незмінних моральних засадах.
Етика бізнесу являє собою систему моральних принципів, яка зобов’язує відрізняти правильну поведінку від неправильної. Як видно з цього визначення, розуміння ділової етики багато в чому залежить від системи загальних і особистих цінностей менеджерів компаній. Тому важливою є підготовка вітчизняних менеджерів, які усвідомлюють всю важливість етичного ведення бізнесу.
Етичні принципи ведення бізнесу:
• честь вище за прибуток;
• відповідальність у веденні бізнесу;
• чесність і порядність у ділових відносинах;
• терпимість, яка допомагає встановити взаємну довіру, розуміння і відвертість між партнерами;
• тактовність і делікатність, які передбачають врахування різних якостей ділового партнера (вік, національність, темперамент, звички і т.п.);
• прагнення знайти "золоту середину" між необхідністю конкуренції і етикою;
• ділова обов'язковість, дотримання договорів;
• дотримання культури бізнесу.
ПАТ «Укртелеком» приділяє особливу увагу щодо дотримання етичних принципів ведення бізнесу, компанія також розробила систему власних правил та цінностей. Ось чотири базових принципи ведення бізнесу, на яких базується діяльність ПАТ «Укртелеком»:
Values - бути уважними, цінними і корисними.
Ми даруємо вищу ступінь задоволеності своїм клієнтам, тому докладаємо всі зусилля, щоб надати більш високий рівень обслуговування і кращу якість продуктів, ніж очікує клієнт.
Emotions - будувати емоційні відносини, а не тільки продажу.
Ми продаємо більше, ніж продукт. Ми намагаємося створювати довірчі відносини з кожним клієнтом - такі, які могли б скластися з добрим приятелем, другом або наставником, до якого завжди можна звернутися за допомогою, підказкою або радою. Наші клієнти, їх проблеми і перемоги небайдужі нам як компанії. Ми цінуємо і чуємо кожного клієнта, тому що нам важливі його почуття. Ми пам'ятаємо, що насамперед продаємо теплі відносини з клієнтами.
Global - думати глобально, діяти локально.
Ми розуміємо, що технології не можуть бути локальними, тому ми дивимося на все з точки зору глобальної перспективи. Ми збираємо інновації та ефективні IT-рішення зі всього світу, щоб відповідати потребам і очікуванням своїх клієнтів не тільки сьогодні, але і в перспективі. Наша мета - довгострокове партнерство, а не разова вигода. Тому ми надаємо не єдиний стандартний пакет послуг для всієї країни, а індивідуально підлаштовуємо свої пропозиції під регіональні потреби кожного бізнес-центру, житлового району, невеликий вулиці і навіть окремого будинку.
Ambitious - сприяти досягненню мрії і реалізації амбіцій.
Ми знаємо, що наші клієнти мріють про краще майбутнє і досягненні більшого. Тому нам важливо давати нашим клієнтам відчути, що вони працюють з компанією, яка не боїться ставити амбітні цілі і кидати виклик історичним монополістам ринку. Ми віримо, що увага до деталей здатне створювати значні відмінності. Ми існуємо, щоб кожен клієнт з допомогою індивідуально знайдених для нього рішень в області телекомунікацій робив певні кроки назустріч своїм мріям.
ВИСНОВКИ
Під час виконання курсової роботи ми дослідили організацію системи менеджменту в Публічному акціонерному товаристві «Укртелеком», для цього ми провели аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища ПАТ «Укртелеком», охарактеризували реалізацію загальних функцій менеджменту в організації та здійснили дослідження управління персоналом і дотримання етики бізнесу.
У процесі дослідження діяльності даного підприємства було виявлено, що особливо сильні позиції товариство має на ринку послуг доступу до мережі Інтернет та фіксованої телефонії. ПАТ «Укртелеком» є лідером ринку швидкісного фіксованого доступу до мережі Інтернет та займає домінуюче становище на ринку фіксованої телефонії.
Для ПАТ «Укртелеком» є характерним лідируюче становище на ринку, використання передових технологій, постійно зростаюча кількість споживачів та покращення їх відношення до фірми та її діяльності. В ПАТ «Укртелеком» також розроблена ефективна система управління персоналом, яка сприяє найефективнішому використанню людських ресурсів.
ПАТ «Укртелеком» створило найпотужнішу в Україні національну магістральну мережу передавання даних, побудовану на базі сучасної технології DWDM, яка дозволяє надавати споживачам сучасні телекомунікаційні послуги майже в усіх населених пунктах України.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Осовська Г.В. Основи менеджменту: Підручник. Видання 3-є, перероблене і доповнене. / Г.В. Осовська, О.А. Осовський – К.: «Кондор», 2006. – 664 с.
Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства: Навч. посіб. 2-ге вид., випр. і доп. – К.: Знання, 2005. – 662 с.
Шелудько В.М. Фінансовий менеджмент: підручник. — К.: Знання, 2006. — 439с.
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. Основи менеджменту: Підручник. – К.: Академвидав, 2003. – 56 с.
Палеха Ю. Кадрове діловодство: Навч. посібник (зі зразками сучасних ділових паперів). - 5-те вид., доп. - К.: Ліра-К. - 2009.- 472c.
Іванова І.В. Менеджмент підприємства. Практикум: Навч. посібник. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2001. – 59-61 с.
КостенкоТ.Д., Підгора Є.О. та ін. Економічний аналіз и діагностика стану сучасного підприємства/видання 2-ге перероблене та доповнене. Навч. посібник. — К.:Центр учбової літератури, 2007 — 400 с.
Загальна інформація про підприємство ПАТ «Укртелеком» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ukrtelecom.ua/about/today
ДОДАТКИ
Додаток А «Організаційна структура ПАТ «Укртелеком»