Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут комп'ютерних наук та інформаційних технологій
/
Звіт до лабораторної роботи №2:
«ФАЙЛОВА СИСТЕМА ОС. ФАЙЛОВІ МЕНЕДЖЕРИ.»
з курсу “ Операційні системи ”
для базового напрямку “Комп’ютерні науки”
Oзнайомлення з файловою системою FAT-32 та з файловими менеджерами (програмами-оболонками) Nогtоn Соmmander, Windows Commander, FAR.
Теоретичні відомості:
Файлова система ОС (підсистема управління файлами ОС) – призначена для забезпечення організованого збереження даних на зовнішніх запам’ятовуючих пристроях у вигляді файлів та регламентованого доступу до них. Найбільш поширеними файловими системами сьогодні є FAT-32 та NTFS для ОС Windows, а також FFS (BSD UNIX), ext2fs(Linux). Для роботи з різними типами файлових систем в ОС UNIX використовується програмне забезпечення віртуальної файлової системи VFS. Для прозорого доступу до файлів, що знаходяться на різних комп’ютерах в мережі використовується мережева файлова система NFS ОС UNIX.
Файл – інформаційна структура для організованого збереження і використання даних на зовнішніх пристроях. Організація інформації користувачем (представленої даними) у відповідності з вирішуваними задачами визначає логічну організацію файла. Логічна організація файла визначає його як сукупність одиниць інформації, які називаються записами. Записи поділяються на поля, в яких записані конкретні значення даних. Представлення даних файла у зовнішній пам’яті (інформаційні структури, адреси розміщення, кодування, тощо) визначається фізичною організацією файла. Логічна організація файла забезпечує доступ та зручність використання даних програмами користувача (визначає інтерфейс доступу). Фізична організація враховує особливості зовнішніх запам’ятовуючих пристроїв для надійного та ефективного збереження даних та організації доступу до них за допомогою функцій ОС. Зв’язок фізичної та логічної організації файла забезпечує підсистема управління файлами ОС.
Файл є інформаційним об’єктом і позначається іменем. У розширеному імені файла крім самого імені файла вказується його тип. В сучасних ОС файли можуть бути згруповані по певних ознаках в каталогах (директоріях, папках). Каталог є файлом спеціального виду, в якому розміщена інформація про згруповані в ньому файли. Каталоги можуть бути вкладені і утворювати деревовидну іерархічну структуру, яка забезпечує швидке виділення груп і пошук файла в групі. Доступ до необхідного файла забезпечується функціями ОС з використанням шляху доступу. Шлях доступу вказує ім’я носія і послідовність імен вкладених каталогів деревовидної ієрархічної структури, починаючи з верхнього рівня (кореневого каталога) і закінчуючи каталогом із потрібним файлом. Шлях доступу та ім’я файла утворюють повне ім’я файла, яке записується таким чином: [ім’я носія:\ ][каталог\][каталог\][ім’я файла][.тип].
Кожен файл має набір характеристик – атрибутів. Атрибути записуються в дескрипторі файла, який, як і файл, зберігається на магнітному диску. Перед використанням файла його дескриптор з диска зчитується в оперативну пам’ять і використовується файловою системою. Атрибутами файла є: ім’я файла, тип файла, розмір файла, атрибути, що визначають права доступу, час і дата створення файла, час і дата останньої модифікації файла.
Файлова система забезпечує виконання таких основних операцій з файлами: створення файла; видалення файла; відкриття файла; закриття файла; запис у файл; читання з файла; переміщення вказівника. Основними операціями з каталогами є: створити каталог; видалити каталог; змінити каталог; визначити біжучий каталог.
Файлові менеджери (програми-оболонки) – призначені для забезпечення зручного інтерфейсу користувача при виконананні обслуговуючих операцій (маніпуляцій) з файлами, каталогами та дисками, а також забезпечення взаємодії користувача з операційною системою.
Службові клавіші роботи з панелями прискорюють процес роботи з файлами і надають користувачеві можливість швидко виконати потрібну команду, усуваючи необхідність її пошуку в меню.
АLТ-F1 - вибрати диск для лівої панелі
АLТ-F2 - вибрати диск для правої панелі
ТАВ - переключити активну панель
CTRL-U - поміняти панелі місцями
CTRL-O - погасити активну панель
CTRL-R - перечитати активну панель
CTRL-F1 - вимкнути/вімкнути ліву панель
CTRL-F2 - вимкнути/вімкнути праву панель
Індивідуальне завдання:
Перейти в існуючий каталог і в ньому створити порожній файл
Код програми:
.model small
;macro for printing messages to the terminal
print macro m
lea dx,m
mov ah,09h
int 21h
endm
;data segement
.data
file1 db 20 dup(0)
file2 db 20 dup(0)
fhandle1 dw ?
fhandle2 dw ?
count dw ?
folder db 20 dup(0)
buff db 100,0,100 dup('0') ;buffer for storing data temporarily
;message indicating status and errors
folderopen db 10,13, "Folder opened successfully$"
filecreated db 10,13, "File created successfully$"
FileOpenError db 10,13, "Could not open file$"
FileCreateError db 10,13, "Could not create file$"
;code segment
.code
start:
mov ax,@data
mov ds,ax
;**********************************reading file name (file1)***********************************
mov si,82h
lea di,folder
fold: mov al,es:[si]
cmp al,0dh ; compare with space
je open1 ; unless space character is found,continue saving characters
mov [di],al
inc di
inc si
jmp fold
open1: mov ah,3ch ;int 21 function for opening file
xor cx,cx ;read only mode
lea dx,folder
int 21h
jnc create_success ;if file opened successfully,no carry is generated.jmp on success
print FileCreateError ;print error message and exit the program
jmp exit
create_success: print filecreated
exit:
mov ah,4ch ;exit from the program
int 21h
end start
end
Результат виконання роботи:
/
Висновок:
На лабораторній роботі №2, я ознайомився з файловою системою FAT-32 та з файловими менеджерами (програмами-оболонками) Nогtоn Соmmander, Windows Commander, FAR.