ВIННИЦЬКИЙ НАЦIOНАЛЬНИЙ ТEXНIЧНИЙ УНIВEРСИТEТКАФEДРА МEНEДЖМEНТУ ТА МOДEЛЮВАННЯ В EКOНOМIЦI
КУРСOВА РOБOТА
з Маркeтингу . . (назва дисциплiни)на тeму: Рoзрoбка маркeтингoвoї стратeгiї для ПАТ «Рудь»на ринку морозива України
Студeнта 3_ курсу МOф –13 групи напряму пiдгoтoвки 6.030601 .спeцiальнoстi «Мeнeджмeнт» . Фальковська А.С. . (прiзвищe та iнiцiали) Кeрiвник к.e.н., дoцeнт Штoвба O. В. . (пoсада, вчeнe звання, наукoвий ступiнь, прiзвищe та iнiцiали)
Нацioнальна шкала ___________________________Кiлькiсть балiв: __________ Oцiнка: ECTS _______
Члeни кoмiсiї
________________(пiдпис)
Штoвба O. В. (прiзвищe та iнiцiали)
________________(пiдпис)
___________________________(прiзвищe та iнiцiали)
________________(пiдпис)
___________________________(прiзвищe та iнiцiали)
ЗМІСТ
ВСТУП 2
1 АНАЛІЗ МАРКЕТИНГОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА 4
1.1 ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПАТ «РУДЬ». 4
1.2 ДОСЛІДЖЕННЯ ІСНУЮЧОЇ МАРКЕТИНГОВОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВА НА РИНКУ МОРОЗИВА УКРАЇНИ 6
1.3 ОЦІНКА МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА 8
2 ОЦІНКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ ТОВ «ПІДПРИЄМСТВО «РУДЬ» 13
2.1 ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КОНКУРЕНТІВ ПАТ «РУДЬ» 13
2.2 ПОРІВНЯННЯ ТЕХНІКО-ЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКІВ ПРОДУКЦІЇ 14
2.3 ОЦІНКА КОНКУРЕТНОСТІ МОРОЗИВА, ЩО ВИГОТОВЛЯЄ ПІДПРИЄМСТВО 17
3 РОЗРОБКА ГІПОТЕЗИ МАРКЕТИНГОВОЇ СТРАТЕГІЇ 24
ДЛЯ ПАТ «РУДЬ» 24
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ 27
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 29
ВСТУП
Сучасний стан розроблення проблеми та питань, що вимагають вирішення. Стратегічне маркетингове управління як основа підходу до управління бізнесом в сучасних умовах перебуває в процесі стрімкого розвитку. Саме тому виникла необхідність обговорення і формування нової парадигми стратегічного управління, основою якого є маркетингове планування та розробка маркетингової стратегії для підприємства.
Актуальність даної роботи визначається тим, що більшість підприємств не розглядають маркетингову стратегію як запоруку вдалого розвитку підприємства в довгостроковій перспективі. Маркетингова стратегія на поточний момент поки ще не отримала розвитку як ключовий інструмент маркетингового стратегічного управління.
Маркетингова стратегія – це логічна схема маркетингових заходів, за допомогою якої компанія сподівається виконати свої маркетингові завдання.
Все різноманіття стратегій, які комерційні та некомерційні організації демонструють у реальному житті, є різними модифікаціями декількох базових стратегій. Кожна з стратегій ефективна в певній ситуації, яка визначається факторами внутрішньої зовнішнього середовища
Мета дослідження – вивчити теоретичні та практичні положення розробки маркетингової стратегії підприємства.
Для реалізації поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:
- розглянути організаційно-економічну характеристику підприємства;
- дослідити існуючу маркетингову стратегію підприємства на ринку морозива України;
- оцінити маркетингову діяльність підприємства;
- оцінити конкурентів досліджуваного підприємства;
- порівняти техніко-економічні показники ПАТ «Рудь» з найближчими його конкурентами;
- оцінити курнкурентність продукції товариства;
- обґрунтувати шляхи розробки маркетингової стратегії підприємства.
Об’єктом дослідження виступає ПАТ «Рудь».
Предметом дослідження є механізм розробки маркетингової стратегії для ПАТ «Рудь».
У процесі написання роботи використовувались як традиційні методики: математичні, статистичні методи, а також методи економічного та фінансового аналізу.
Інформаційною базою дослідження є матеріали ПАТ «Рудь»: звітні показники, ycтановчі документи, дані маркетингового відділу. Теоретичним і методологічним підґрунтям роботи є також наукові праці вчених, що вивчали особливості розробки маркетингової стратегії підприємства.
1 АНАЛІЗ МАРКЕТИНГОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
1.1 Загальна характеристика ПАТ «Рудь».
Публічне акціонерне товариство «Житомирський маслозавод» — компанія «Рудь», що спеціалізується на виробництві морозива, вершкового масла, інших молочних продуктів, заморожених овочів, картоплі фрі, грибів, ягід та тіста. Заснована в 1981 році. [26].
Підприємство постiйно працює над розширенням виробництва, впровадження iнновацiйніх технологiй та видiв продукцiї, розширюэ ринок збуту продукцiї. Особлива увага прідiляється параметрам сировини, що надходить для переробки. В даній сітуацiї перевага Житомирського маслозаводу є вiдпрацьована система заготiвлi сировини. Взаємовiдносини мiж заводом i постачальником базуються на порядностi та вiдповiдальностi в розрахунках за поставлену сировину. До того ж пiдприємство здiйснює максимальний контроль якостi, як на стадiї заготiвлi молока, так i на віробництвi. Цiна на молочну продукцiю змiнюється посезонно. Найбiльший рiст цiн спостерiгається з 1 вересня по сiчень мiсяць. Починаючі з лютого-березня цiни на молочну продукцiю поступово зменшуються. Найнижчi цiни формуються в лiтнi мiсяцi - червень-серпень.
Молочна промисловiсть є провiдна у харчовiй i переробнiй промісловостi та формує достатньо привабливий обсяг на ринок. Це пов'язано з тим, що продукцiя молочної галузi займає важливе мiсце у споживаннi. Частка витрат на молочнi продукти становить 15% вiд загальних витрат на харчування. Криза української економiки, що торкнулася всiх галузей народного господарства, не оминула i молочну промисловiсть.
Серед основних проблем молочної галузi можна назваті такi: низький рiвень технологiчного оснащення молокозаводiв, застарiле обладнання; нерозвиненiсть ринкової iнфраструктури; невисокий рiвень забезпеченостi сировини та завантаженостi потужностей; невисока якiсть кiнцевої продукцiї пiдпріємств молочної промисловостi; обмеженiсть можливостi широкої диференцiацiї асортименту через низькі якості сировини; зниження попиту на продукти переробки в звязку з низькою купiвельною спроможнiстю населення областi, зокрема сiльських районiв; високий рiвень конкуренцiї з боку потужності пiдпріємств, оснащених сучасним обладнанням i технологiями.
Житомирський маслозавод створено в 1981 році. До 1976-го на його території знаходився Житомирський м'ясокомбінат. З 1976 по 1981 роки відбулась комплексна реконструкція приміщень. Починаючи з 1981 року поетапно були введені в дію цехи по виробництву тваринного масла, сухого знежиреного молока, морозива. В 1996 році "Житомирський маслозавод" шляхом приватизації перетворився в ВАТ "Житомирський маслозавод".
З 1 квітня 1998 року ВАТ "Житомирський маслозавод" почав виробляти продукцію під торговою маркою "Рудь" - таке рішення прийняли на загальних зборах трудового колективу, вшановуючи свого керівника, його знання і організаторські здібності. Спочатку розглядали більше 60 варіантів назв торгової марки, але все ж таки дали бренду ім'я директора. Особисті амбіції тут ні до чого, просто хотілось, щоб за назвою марки споживачі бачили конкретну людину, яка бере на себе відповідальність за дії компанії і пов'язані з продукцією обіцянки.
В історії про те, як Житомирський маслозавод вийшов за межі свого регіону не малу роль зіграв випадок. В середині 90-х років конкуренцією українському ринку морозива була продукція з Польщі. Саме цією продукцією був заповнений весь вітчизняний ринок. Але нововведення по в'їзному миту, практично в один момент зупинили поставки цієї продукції і для українських виробників відкрилась велика, ніким не заповнена частина ринку. Великих вітчизняних виробників морозива на той момент було не багато (2-3 роки на Україні навіть спостерігався дефіцит цього холодного скарбу), до того ж потужності більшості компанії не дозволяли розраховувати на статус загальнонаціональних виробників. Але Житомирському маслозаводу в той час було вже тісно в своєму регіоні. Утворений на ринку вакуум відкрив для компанії нові території збуту - всі регіони України, а згодом і європейські країни, Ізраїль, Японію та США.
Секрет цього успіху простий - висока якість, оригінальність і постійне оновлення асортименту, який би відповідав сучасним тенденціям ринку, поєднуючи в собі передові технології і традиції.
Про компанію
Відкрите акціонерне товариство "Житомирський маслозавод" - компанія "Рудь" - лідер серед українських виробників морозива. "Мороженое № 1" - це не лише рекламний слоган, а й мета існування компанії. Саме тому продукція підприємства не лише задовольняє потреби, а й перевищує сподівання споживачів. Навіть найвибагливіші з них можуть знайти для себе свій смак в асортименті продукції.
В компанії працює команда висококваліфікованих менеджерів вищої ланки, які мають профільну освіту та великий досвід роботи.
Зважена стратегія, надійна команда та високий рівень менеджменту дозволяють компанії досягати значних результатів.
Традиційне прагнення компанії "Рудь" до високих стандартів забезпечило підприємству розробку, впровадження та сертифікацію системи управління якістю та системи екологічного менеджменту. Освоєні працівниками підприємства сучасні методи управління, що покладені в основу цих міжнародних стандартів, дозволяють планомірно працювати над вдосконаленням діяльності компанії, що в кінцевому підсумку веде до підвищення конкурентоспроможності підприємства.
Компанія "Рудь" має безліч нагород: дипломи, медалі, відзнаки, що є переконливим доказом високої ефективності застосування сучасної філософії бізнесу.
1.2 Дослідження існуючої маркетингової стратегії підприємства на ринку морозива України
Розглянемо стратегічні цілі підприємства ПАТ «Рудь» по чотирьох сферах [26]:
1. Доходи організації: ПАТ «Рудь» один з найбільших виробників молочної продукції в Україні, планує збільшити свої доходи в декілька разів.
2. Робота з клієнтами: ПАТ «Рудь» піклується про своїх покупців і прагне максимально задовольняти їх потреби, тому регулярно проводить дослідження переваг споживачів. Торгова марка «Рудь» пропонує своїм споживачам найширший вибір масла, морозива, морожених продуктів, сирки.
3. Потреби і добробут співробітників: Компанія піклується про здоров’я співробітників компанії і їх сімей.
4. Планом на поточний рік передбачено збільшити фонд преміювання на 20%, що дозволить видавати премії не тільки співробітникам основного, а й додаткового виробництва, підвищення кваліфікації співробітників у галузі харчової технології, збільшення кількості робочих місць.
5. Соціальна відповідальність: Керівництвом компанії прийнята концепція соціальної відповідальності, яка включає в себе: участь у соціальних, благодійних програмах і меценатство, спонсорську підтримку значущих культурних заходів, внутрішньокорпоративні проекти, спрямовані на підвищення мотивації і забезпечення комфортних умов роботи співробітників, що працюють в компанії, а також - стратегія відповідального ведення бізнесу.
Основною ціллю ПАТ «Рудь» є перетворення продукції підприємства в продукцію масового споживання для максимізації прибутку та збільшення обсягів реалізації.
В основу маркетингової стратегії покладені наступні переваги: постійна націленість на інновації та пропозиції клієнту найбільш перспективних та конкурентоспроможних видів продукції; наявність розгалуженої мережі продажів та забезпечення широкого асортименту продукції на складах компанії; значні обсяги закупок.
На підтримку рекламних кампаній підприємство впроваджує у комунікаційну діяльність заходи РК, серед яких найбільш поширеними є прес-релізи, прес-конференції, круглі столи, семінари, брифінги, публічні виступи керівників, презентації новинок продукції, прийоми, благодійність та спонсорство.
ПАТ «Рудь» проводить активні РК-кампанії для представників преси; формат спілкування з пресою - прес-сніданки. Проводяться прес конференції, на яких представники підприємства розповідають не стільки про саму компанію, як про ситуацію на ринку в цілому, новинки продукції, особливості виробництва, харчові добавки та висвітлюють інші актуальні питання галузі [26].
ПАТ «Рудь» на місцях продажу проводить презентації, дегустації, розміщує рекламні звернення, що підтримують рекламу загального характеру. Спеціалізовані магазини корпорації, які реалізують продукцію ПАТ «Рудь» здійснюють постійну рекламу шляхом поширення каталогів продукції, застосовують дисконтні системи знижок.
Компанії галузі приймають участь у виставкових заходах, що проходять як в Україні, так і за її межами.
Отже, головними перевагами ПАТ «Рудь» є якість, натуральність, а також екологічне упакування. Для фірми головне одержати визнання на ринку, впізнаваність і популярність. Для цього необхідно проводити дегустації, розпродажі й інші рекламні прийоми. Граючи на зниженні цін, можна буде залучити більшу кількість покупців.
В основу маркетингової стратегії ПАТ «Рудь» що дозволяє утримувати лідерство, покладені наступні конкурентні переваги: постійна націленість на інновації та пропозицію клієнту найбільш перспективних і конкурентоспроможних видів сировини; наявність розгалуженої мережі продажів та забезпечення широкого асортименту сировини на складах компанії; значні обсяги закупівель
1.3 Оцінка маркетингової діяльності підприємства
Маркетинг - це управлінська діяльність, що вивчає всі види діяльності, пов'язані із спрямовуванням потоку продукції (товарів і послуг) від виробника через систему реалізації (у визначених умовах) до кінцевого споживача. Маркетингова діяльність підприємства спрямована на те, щоб досить обґрунтовано, спираючись на запити ринку, встановлювати конкретні поточні та головним чином довгострокові (стратегічні) цілі, шляхи їх досягнення та реальні джерела ресурсів господарської діяльності; визначати асортимент і якість продукції, її пріоритети, оптимальну структуру виробництва і бажаний прибуток.
Розглянемо основні складові маркетингової діяльності ПАТ «Рудь»
1. Товар.
Торгові марки підприємства «РУДЬ» - відданість найкращим традиціям, особливий знак якості та смаку.
Динаміку асортименту та коефіцієнту оновлення ПАТ «Рудь» представлено в табл.1.1
Таблиця 1.1
Динаміка асортименту та коефіцієнту оновлення ПАТ «Рудь» 2012-2014 років
Показники
2011
2012
2013
Кількість найменувань товарів
52
76
88
Кількість нових товарів
6
24
12
Коефіцієнт оновлення
0,8
0,22
0,14
Як видно з табл.1.1 ПАТ «Рудь» асортимент товарів постійно розширюється, це пов’язано з виводом на ринок нових марок товарів. Проте коефіцієнт оновлення не є сталим. Найвищий його рівень спостерігається у 2012 році - 0,22, найнижчий у 2011 році - 0,8. Щодо 2013 року, то за даний період коефіцієнт оновлення склав 0,11.
Структуру асортименту продукції за видами, яка вироблялась ПАТ «Рудь» в 2012-2013 роках представлена в табл.1.2.
Найбільше абсолютне та відносне зростання спостерігається за групою масел - 4,2 млн. грн. або 21,0%, відповідно збільшилась і питома вага даної групи у загальній структурі продаж з 60,9% до 62,6%. Дещо знизилась питома вага сирків з 25,1% до 24,4%, проте абсолютний показник зріс на 1,2 млн. грн., або 14,3%.
Таблиця 1.2
Структура асортименту усієї продукції, яка вироблялась ПАТ «Рудь» за видами [26]
Вид продукції
2013
2014
Відхилення
сума (млн. грн.)
частка %
сума (млн. грн.)
частка %
по сумі
відносне
%
Масла
2,2
6,5
2,4
6,1
0,2
9,1
Морозиво
20,4
60,9
24,6
62,6
4,2
20,6
Заморожені продукти
2,5
7,5
2,7
6,9
0,2
8,0
Сирки
8,4
25,1
9,6
24,4
1,2
14,3
Всього
33,5
100
39,3
100
5,8
17,3
Що стосується майонезів, то їх асортимент наведений в табл.1.3.
2. Постачальники.
Джерелом інформації для складання списку постачальників ПАТ «Рудь» є вивчення ринку. Коли постачальників небагато (два-три), критеріями вибору найбільш підходящого з них служать порівняльні виробничі потужності, ціни на закуповувані матеріали, надійність постачальників.
Таблиця 1.3
Асортимент морозива ПАТ «Рудь» в залежності від виду
і ваги
Назва
Вага
Ескімо
110 г
Тоффі
90 г
Імперія
80 г
Каштан
80 г
100% Морозиво
70 г
Пустунчик
70 г
Пролісок
70 г
Вибирається постачальник, у найбільш повному ступені відповідним названим критеріям. Критерії вибору постачальників ПАТ «Рудь»
На ПАТ «Рудь» використовується 10-ти бальна оцінка постачальників, де «10» балів є найвищим балом, а «1» (іноді «0») у випадку коли постачальники висувають неприйнятні умови для ПАТ «Рудь»у цьому випадку підприємство відмовляється від постачання, і веде пошук інших постачальників.
На сьогодні весь перелік постачальників нараховує більш ніж 500 підприємств різних форм власності, як резидентів України так і партнерів із-за кордону. Підприємство зіткнулось з проблемою закупівлі молока (або молочних продуктів) для виробництва морозива
Щодня компанія «Рудь» переробляє 300 тонн молока. Ключовий продукт компанії - морозиво: його за добу виготовляється близько 150 тонн.
У підприємства є 2 шляхи закуповувати молоко у господарств, і закуповувати напівфабрикати у виробничих підприємств, використовуючи концентрати. Оцінка вигідності того чи іншого шляху оцінювалась на базі 4-х підприємств:
Компанія-постачальник продукціїОсновні Відомості про компанію.ТОВ «Мульті Ко» Поставляє кокосове масло, шоколадні масу, глазур. «Агро продукт» Поставляє Джемі та наповнювачі.ТОВ «Альфа» Поставляє тару, гофротару.ТОВ «Слав'янська дім» Поставка цукру.ТОВ «Нагрус» Постачання упаковки для морозіва.Компанія Дербі (Данія) Поставка морозильних рундуків.Тетра ПАК Сервіс ШвейцаріяПоставка обладнання для виготовлення морозіва.Крістал (Греція) Поставка морозильних рундуків.
З табліці 5.1 ми Бачимо, что ПАТ «Житомирський маслозавод» має таких постачальніків:
постачальники Сировина та допоміжніх матеріалів (ТОВ" Мульті Ко«-кокосове масло, шоколадна маса, глазур., ТОВ" Агро продукт» - джеми, наповнювачі., ТОВ" Альфа« - тара, гофротара., ТОВ" Слав янський дім» - цукор., ТОВ" Наргус" - упаковка для морозива;
постачальники обладнання (компанія Дербі Данія - морозільні рундуки, Тетра ПАК Сервіс Швейцарія - обладнання для виробки морозива., Крістал Греція - морозільні рундуки).
Основними конкурентами Товариства є ТМ «Ласунка» (Дол прайси 15%), ТМ «Ласка» (10%), ТМ «Геркулес» (9%)
3. Збут.
Споживачами ПАТ «Рудь» є усі верстви населення, без яскраво виражених груп. Розподіл товарів ТОВ ««Підприємство «РУДЬ» відбувається по найрізноманітнішим каналам.
Основними покупця продукцiї Товариства, частка якіх складає не менше 5% у загально об'ємi продажiв, є ТОВ «Айс Тiм» (9%), ТОВ ТФ «Рудь» (9%), ТОВ АТБ Маркет (8%) та ФОП Дячун В.Г. (7%). Предметом договорiв з цімі покупця є молочна продукцiя та замороженi овочi. Основними ризико в дiяльностi Товариства є Вагом залежнiсть вiд кредітiв банкiв, Зменшення СИРОВИННОЇ БАЗИ, неоднозначна якiсть сировина, й достатньо висока собiвартiсть продукцiї. Для захисту своєї дiяльностi та нарощення виробничої потужностi та рінкiв збуту, менеджмент.
найбiльш постачальником Товариства є Роганська картонна фабрика (упаковка), ТОВ «Бейкер-Україна» (Рiжок), Єсаром Юкрейн (iнгредiєнті), INTERFOOD (кокосове масло).
4. Цінова політика.
У умовах, близьких до чистої конкуренції, коли на ринку продається однорідний товар, а ціна формується унаслідок взаємодії багатьох продавців і покупців як ціна рівноваги, кожне окреме підприємство - продавець практично не в змозі впливати на рівень цін. Підвищення ціни в таких умовах приведе до втрати клієнтів, а зниження - до зменшення прибули. У такій ситуації підприємство реалізує свій товар за поточною ціною, яка сформувалася на ринку і практично не залежить від окремого підприємства. Таким чином, метод поточної ціни означає, що підприємству взагалі не потрібно вирішувати питання про ціни, а потрібно лише аналізувати рівень витрат на виробництво і збут товарів.
Метод поточної ціни діє і на олігополістичному ринку, де ціни різних підприємств відрізняються або прямо узгоджуються. У таких умовах переважає нецінова конкуренція між підприємствами. Вони прагнуть краще задовольнити запити споживачів, удосконалює свої товари, умови постачання. Відповідно до удосконалення товару і додаткових витрат, підприємство може змінювати ціни. При аналогічних удосконаленнях товару інших підприємств, ціни можуть знову вирівнюватися або збільшуватися на користь якого - те підприємства.
2 ОЦІНКА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОДУКЦІЇ ТОВ «ПІДПРИЄМСТВО «РУДЬ»
2.1 Порівняльна характеристика конкурентів ПАТ «Рудь»
У сучасних економічних умовах успішна реалізація стратегічних напрямків розвитку підприємства значною мірою залежить від ефективного використання його потенційних можливостей.
Останні формуються під безпосереднім впливом факторів його зовнішнього і внутрішнього середовища й орієнтують підприємство на досягнення довгострокових цілей розвитку відповідно до наявного ресурсного забезпечення.
Основними конкурентами ПАТ "Рудь" є ТМ «Ласунка» (15%), ТМ «Ласка» (10%), ТМ «Геркулес» (9%), ТМ «Ажур» (8,5%), ТМ «Лімо» (8%), ТМ «Хладик» (5,0%), ТМ «Королівське» (3,5%), ТМ «Айс» (3,5%), ТМ «Три ведмеді» (4,4%). Видзначимо, що частка ТМ «Рудь» становіть 21%. ПАТ «Житомирський маслозавод» є виробником харчової продукцiї, призначеної для вживання широкими верствами населеня.
Пiдприємство несе повну відповідальність за якiсть та безпеку виробленої продукцiї та впливи на екологiю. Досягнення цiлей забезпечуватиметься за рахунок планування розвітки, модернiзацiї виробництва на основi використання маловiдходніх та безвiдходних технологiй.
Ефективність використання потенційних можливостей підприємства визначає результативність реалізації не тільки його довгострокових цілей розвитку, а й поточних завдань, а також вимагає принципово нових підходів до формування стратегічного потенціалу. Формування стратегічного потенціалу і його подальша ефективна реалізація дають підприємству можливість оперативно реагувати розробкою стратегії свого розвитку на ринкові зміни з метою досягнення відповідних конкурентних переваг.
Формування стратегічного потенціалу підприємства залежить не тільки від його потенційних можливостей, а й від умов реалізації стратегічних напрямків розвитку, від вирішення проблеми багатоканальності їх ресурсного забезпечення.
В Україні виробництво морозива в регіональному розрізі характеризується середньою концентрацією: за підсумками 2013 р. 98,4% всієї продукції було вироблено в дев’яти регіонах .
Таблиця 2.1
Україна: виробництво молочної продукції по регіонах, 2013-2014 р., т [27]
Регіони
2014 р
2013р
2014/2013 рр., %
Всього
297573
277566
107,2
Волинська
10909
11579
94,2
Дніпропетровська
3116
3981
78,3
Донецька
151
69
218,8
Житомирська
78
82
34,6
Запорізька
77460
74905
103,4
Івано-франківська
48
65
73,8
Київська
679
1245
54,5
Кіровоградська
38831
28355
136,9
Луганська
32
0
Львівська
31173
32351
96,4
Миколаївська
541
508
106,5
Одеська
58431
44140
132,4
Полтавська
207
3358
6,2
Рівненська
808
643
125,7
Сумська
14
49
28,6
Тернопільська
315
160
196,9
Харківська
19004
16185
117,4
Черкаська
1806
1919
94,1
м. Київ
23768
26477
89,8
.
2.2 Порівняння техніко-економічні показників продукції
Значення основних характеристик товару для конкуруючих товаровиробників відображено в табл.2.2.
Таблиця 2.2
Значення параметрів (характеристик) конкуруючих товарів
Найменування фірм-конкурентів, що надають аналогічні послуги (Кj)
Характеристики (Хi)
Х1
Х2
Х3
. . .
Хi
. . .
Хn
К1
З11
З12
З13
З1i
З1n
К2
З21
З22
З23
З2i
З2n
К3
З31
З32
З33
З3i
З3n
. . .
Кj
Зj1
Зj2
Зj3
Зji
Зjn
. . .
Кm
Зm1
Зm2
Зm3
Зmi
Зmn
Тут Зij - чисельне (або описове) значення i - тієї характеристики для j - того конкурента. На основі аналізу табл.2.2 встановлюється рейтинг конкурентоспроможності (табл.2.3).
Таблиця 2.2
Рейтинг конкурентоспроможності
Найменування фірм-конкурентів, що надають аналогічні послуги (Кj)
Характеристики конкуруючого товару(Хi)
Х1
Х2
Х3
. . .
Хi
. . .
Хn
А1
А2
А3
АI
Аn
К1
Б11
Б12
Б13
Б1i
Б1n
К2
Б21
Б22
Б23
Б2i
Б2n
К3
Б31
Б32
Б33
Б3i
Б3n
. . .
Кj
Бj1
Бj2
Бj3
Бji
Бjn
. . .
Кm
Бm1
Бm2
Бm3
Бmi
Бmn
Тут Аi - значення важливості i -той характеристики, Бij - бальна оцінка i - тієї характеристики для j - того конкурента.
Чисельні значення важливості характеристик Аi встановлюються по i - бальній системі. При цьому «i» можна прийняти рівним кількості порівнюваних параметрів послуг «n» і привласнити значення i = 1 тому параметру, важливість якого на ринку оцінюється нижче за інших; значення Аi = n привласнюється найбільш важливій для споживача характеристиці. Значення Аi для решти характеристик встановлюються на основі експертної оцінки.
Значення Аi можуть бути встановлені і по трибальній системі для спрощених розрахунків. Для найбільш важливих параметрів Аi = 3, для найменше важливих Аi = 1. Бальне значення параметрів Бij оцінюється по п’ятибальній системі. Кращому значенню параметра привласнюється Бij = 5.
Таблиця 2.3
Основні характеристики конкурентних підприємств
Найменування фірм-конкурентів, що надають аналогічні послуги (Кj)
Характеристики (Хi)
Ціна
ТМ «Ласунка»
15
ПАТ «Рудь»
14
Таблиця 2.4
Рейтинг конкурентоздатності
Найменування фірм-конкурентів, що надають аналогічні послуги (Кj)
Характеристики (Хi)
Ціна
ТМ «Ласунка»
5
ПАТ «Рудь»
4
Щоб оцінити конкурентоспроможність фірми доцільно провести порівняльний аналіз по основних створюючих чинниках щодо провідних конкурентів. Подібна процедура є важливим елементом конкуруючого маркетингу.
Значення інтегрального показника конкурентоспроможності Рj для кожної послуги - конкурента j (або фірми - конкурента) визначається по формулі:
Pj = S Ai * Бji.
Найбільш конкурентноздатна продукція, показник якої Рj має максимальне значення.
Для ТМ «Оллі» P=3*5+1*4=19
Для ТОВ ««Підприємство «Авіс»» P=3*4+1*5=17
Висновок: найбільш конкурентоздатний товар у фірми ТМ «Оллі».
2.3 Оцінка конкуретності морозива, що виготовляє підприємство
Для порівняння було обрано морозива, що виробляє «Рудь»:
- Морозиво Ескімос (зразок 1).
- Морозиво Тоффі (зразок 2).
Визначаємо інтегральний показник якості:
1. Проводимо розрахунок коефіцієнтів вагомості показників якості морозива «Рудь» за способом ранжування (табл.2.5).
Таблиця 2.5
Розрахунок коефіцієнтів вагомості показників якості морозива «Рудь»
Експерти
Показники якості
Колір
Запах
Консистенція
Смак
Щільність
Кислотність
Масова частка жиру
Сума
І
7
5
4
3
1
2
6
28
ІІ
7
6
5
2
1
3
4
28
ІІІ
7
3
5
1
2
4
6
28
IV
6
5
4
1
2
3
7
28
V
7
6
3
2
4
5
1
28
VI
7
5
6
4
2
1
3
28
VII
7
2
6
4
3
1
5
28
Сума
48
32
34
17
15
19
32
196
Коефіцієнт вагомості
0,25
0,16
0,17
0,09
0,08
0,09
0,16
1,0
При правильно проведених розрахунках сума коефіцієнтів вагомості повинна становити 1:
0,21 + 0,16 + 0,14 + 0,09 + 0,11 + 0,13 + 0,16 = 1
Коефіцієнти вагомості визначають методом рангів. Кожен із експертів самостійно, без обговорення з іншими експертами визначає ранг кожного показника якості, тобто місце цього показника серед інших одиничних показників.
Наприклад, якщо всіх показників якості 7, то найбільш значущому присвоюється 7-й ранг, менш значущому – 6-й та ін., найменш значущому – 1-й ранг, тобто останнє місце.
Коефіцієнт вагомості розраховується за формулою:
ai= (2.1)
2. Далі проведемо розрахунок комплексних показників якості для досліджуваного товару та еталону. Розрахунок комплексних показників якості для досліджуваного товару та еталону наведений в табл.2.6.
Таблиця 2.6
Розрахунок комплексних показників якості майонезів «Рудь»
Коефіцієнт вагомості
Еталонне значення
Бракувальне значення
Найменування товару
еталон (морозиво Ескімос)
дослідний товар (Морозиво Тоффі)
Колір
0,25
5
2
5
1
4
0,67
Запах
0,16
5
2
5
1
5
1
Консистенція
0,17
5
2
5
1
4
0,67
Смак
0,09
5
2
5
1
5
1
Щільність
0,08
0.6
0.3
0.5
0,66
0.4
0,33
Кислотність
0,09
1,1
0,9
1,0
0,5
0,95
0,25
Масова частка жиру
0,16
45
39
43
0,66
41
0,33
Розрахуємо відносний показник якості для дослідного зразка:
Для кольору: Pi=(4-2)/(5-2)=0,67
Для запаху: Pi=(5-2)/(5-2)=1
Для консистенції: Pi=(4-2)/(5-2)=0,67
Для смаку: Pi=(5-2)/(5-2)=1
Для щільності : Pi=(0,4-0,3)/(0,6-0,3)=0,33
Для кислотності: Pi=(0,95-0,9)/(1,1-0,9)=0,25
Для масової частки жиру: Pi=(41-39)/(45-39)=0,33
Тепер розрахуємо відносний показник якості для еталону:
Для кольору: Pi=(4-2)/(5-2)=0,67
Для запаху: Pi=(5-2)/(5-2)=1
Для консистенції: Pi=(4-2)/(5-2)=0,67
Для смаку: Pi=(5-2)/(5-2)=1
Для щільності: Pi=(0,5-0,3)/(0,6-0,3)=0,66
Для кислотності: Pi=(1,0-0,9)/(1,1-0,9)=0,5
Для масової частки жиру: Pi=(43-39)/(45-39)=0,66
Далі розрахуємо інтегральний показник якості для двох зразків продукції:
Qет.= 0,25*1 + 0,16 * 1 + 0,17 * 1 + 0,09 * 1 + 0,08 * 0,66 + 0,09 * 0,25 + 0,16 * 0,33 = 0,797
Qдосл. = 0,17 + 0,16 + 0,1 + 0,09 + 0,03 + 0,022 + 0,053 = 0,625
Інтегральний показник якості еталону (морозиво Ескімос) значно більший, ніж показник морозива Тоффі. Це зумовлено тим, що відносні показники якості еталонного товару, за фізико-хімічними показниками, кращі за відповідні показники досліджуваного товару.
Конкурентоспроможність товару визначається сукупністю споживних властивостей продукції, необхідних і достатніх для того, щоб у певний час вона могла бути реалізована за зіставними цінами на конкретному ринку.
Оцінка конкурентоспроможності морозива містить:
- аналіз ринку і вибір найбільш конкурентоспроможного товару-зразка в якості бази для порівняння та визначення конкурентоспроможності досліджуваного товару;
- визначення переліку порівнюваних параметрів (показників) конкурентоспроможності;
- визначення коефіцієнта вагомості певних показників для споживачів майонезу;
- розрахунок інтегрального показника відносної конкурентоспроможності.
Для визначення конкурентоспроможності першим етапом є визначення коефіцієнтів вагомості основних властивостей (табл.2.7).
Таблиця 2.7
Розрахунок коефіцієнтів вагомості властивостей для майонезів «Авіс»
Експерти
Властивості
Колір
Запах
Консистенція
Смак
Щільність
Кислотність
Масова частка жиру
Сума
І
7
5
4
2
3
1
6
28
ІІ
7
4
5
3
2
1
6
28
ІІІ
6
5
4
1
3
2
7
28
IV
7
5
4
2
1
3
6
28
V
7
4
5
2
1
3
6
28
VI
7
5
4
1
2
3
6
28
VII
6
3
5
1
2
4
7
28
Сума
47
31
31
41
14
34
44
196
Коефіцієнт вагомості
0,24
0,158
0,158
0,061
0,071
0,173
0,225
1,0