МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА» КАФЕДРА ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ТА МИТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
/
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни «Зовнішньоекономічна діяльність підприємства» на тему:
«Проектування зовнішньоекономічної операції (експорт сталі)»
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА» КАФЕДРА ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ТА МИТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Затверджено
ЗАВ.КАФ.ЗМД
_______________О.Г.МЕЛЬНИК
ЗАВДАННЯ
на курсовий проект з дисципліни
«Проектування зовнішньоекономічної операції ”
студенту групи МЕ-21
Бородавко А.П.
Виконати курсовий проект на тему «Підготовка та виконання зовнішньоекономічної операції (експорт)
2. Основні вихідні дані:
2.1. Варіант №_____
2.2. Вид альтернативної операції створення СП з іноземними інвестиціями
2.3. Об’єкт угоди сталь
2.4. Базисна умова поставки (згідно Incoterms 2010) СІР
2.5.Валюта ціни $
2.6.Валюта платежу Є
2.7. Умови платежу.
2.7.1. Вид кредит на 5 років під 6% річних
2.7.2. Форма документарне інкасо
2.7.3. Засіб тратта
2.7.4. Гарантія гарантія платежу
2.8. Метод здійснення ЗЕО прямий
2.9.Спосіб встановлення контакту з іноземним контрагентом оферта
2.10. Конкурентні матеріали зовнішньоторгові контракти, міжнародна торгово-промислова палата, біржові бюлетні
2.11. Передконтрактна документація протокол про наміри
2.12. Сума угоди 390000дол.
3. Додаткові вихідні дані: _________________________________________
3.1. Стиль проведення переговорів - в залежності від ділової культури країни контрагента.
3.2. Форма проведення переговорів - особиста зустріч.
Строк виконання курсового проекту 16.01.2018р.
Дата отримання завдання 20.05.2018р.
Підпис студента: ______________________
Завдання видав доц.Горбаль Н.І. _____________
АНОТАЦІЯ
У даному курсовому проекті буде розроблена схема здійснення зовнішньоекономічної операції – експорт сталі. Процес укладання зовнішньоторгівельних угод здійснюється в декілька етапів, а саме: буде проаналізовано політичні, економічні, географічні, правові, фінансові та інші фактори країн можливих контрагентів, вибрано на основі конкурентного листа потенційного контрагента та встановлено контакт із ним, пророблено базисні та валютно-фінансові умови контракту конкурентних матеріалів, створено схема здійснення імпортної угоди згідно із базисною умовою поставки CIP, пророблено умови платежу та поставки, підготовлено проект майбутнього контракту, проведено переговори та узгоджено проект контракту, укладено безпосередньо контракт, а також подано можливі претензій та рекламацій з імпорту.
ANNOTATION
In this course project will be developed a scheme for the implementation of foreign economic transactions - the export of steel. The process of concluding foreign trade agreements is carried out in several stages, namely: political, economic, geographical, legal, financial and other factors of the possible counteragents of the countries will be analyzed, contacts will be selected based on the competitive letter of the potential counteragent, the basic and monetary financial conditions are worked out. the contract of competitive materials, the scheme of implementation of the import agreement was created in accordance with the basic condition of the CIP supply, the payment conditions and delivery conditions were worked out, a draft of the future contract was prepared one held talks and agreed the draft contract, signed a contract directly and filed claims and potential claims from imports.
Зміст
РОЗДІЛ 1. КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА 7
РОЗДІЛ 2. ОБҐРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ВИДУ ЗЕО ДЛЯ РОБОТИ НА ЗОВНІШНЬОМУ РИНКУ 9
РОЗДІЛ 3. МЕТОД ЗДІЙСНЕННЯ ЗЕО 12
РОЗДІЛ 4. ВСТАНОВЛЕННЯ КОНТАКТІВ З ІНОЗЕМНИМ ПАРТНЕРОМ 13
РОЗДІЛ 5. ПРОРОБКА БАЗИСНИХ ТА ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВИХ УМОВ КОНТРАКТУ 14
РОЗДІЛ 6. АНАЛІЗ ТА ПРОРОБКА КОНКУРЕНТНИХ МАТЕРІАЛІВ 20
РОЗДІЛ 7. ПІДГОТОВКА ПРОЕКТУ КОНТРАКТУ 20
РОЗДІЛ 8. ПРОВЕДЕННЯ ПЕРЕГОВОРІВ ТА УЗГОДЖЕННЯ ПРОЕКТУ КОНТРАКТУ 21
РОЗДІЛ 9. СКЛАДАННЯ ПРОТОКОЛУ ПРО НАМІРИ ТА ПОПЕРЕДНЬОГО КОНТРАКТУ 22
РОЗДІЛ 10. УКЛАДАННЯ ТА ПІДПИСАННЯ КОНТРАКТУ 22
РОЗДІЛ 11. ВИКОНАННЯ КОНТРАКТНИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ, КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ КОНТРАКТНИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ 23
РОЗДІЛ 12. РОЗГЛЯД МОЖЛИВИХ ПРЕТЕНЗІЙ ТА РЕКЛАМАЦІЙ З ІМПОРТУ 25
ВИСНОВОК 26
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 28
Додаток №1 29
Додаток №2 31
Додаток №3 32
Додаток 4 34
Додаток № 5 35
Додаток №6 43
Додаток № 7 44
ВСТУП
Темою даного курсового проекту є підготовка, укладання та виконання конкретного зовнішньоторгового контракту. В даній роботі ми розглядатимемо зовнішньоекономічну операцію “Експорт сталі”. Нижче буде наведено коротку характеристику теперішнього стану сталі на вітчизняному ринку металів.
Україна опустилася у світовому рейтингу виробників сталі. Наша країна у вересні 2017 року скоротила виробництво сталі на 0,8%.
Українські металурги у вересні 2017 року порівняно з вереснем минулого року скоротили виробництво сталі на 0,8% - до 1,845 млн тонн, опустившись при цьому з 11-го на 13-те місце в списку світових виробників цієї продукції, повідомила Всесвітня асоціація виробників сталі (World Steel Association).
За підсумками січня-вересня поточного року Україна скоротила виробництво сталі порівняно з аналогічним періодом 2016 року на 11,6% - до 16,138 млн тонн, опустившись при цьому з 12-го на 13-те місце у світовому рейтингу виробників сталі.
Як повідомляв УНІАН, Україна за підсумками 2016 року зберегла 10-те місце у світовому рейтингу виробників сталі, збільшивши її виробництво на 5,5% порівняно з 2015 роком - до 24,2 млн тонн.
Довідка: Україна за підсумками 2013 року зайняла 7-ме місце в рейтингу WSA, виплавивши 30,4 млн тонн сталі. У 2014 році наша країна опустилася на 10-те місце з результатом виплавки 27,2 млн тонн. З 2014 року на діяльність вітчизняних металургів негативно почали впливати два фактори. Перший - військові дії на Донбасі, де розташована більш як половина металургійних виробничих потужностей. Другий фактор, прояв якого було найбільш помітно у 2015 році, - зниження світових цін на металургійну сировину і готову продукцію, що знизило доходи компаній і збільшило конкуренцію на світових ринках. Проте за підсумками 2015 року Україна зберегла 10-ту сходинку в галузевому рейтингу.
Виробництво чавуну, сталі, прокату в Україні: домінуючі технології, сукупність чинників розміщення підприємств. За обсягом виробленої продукції металургійне виробництво є провідним серед інших галузей економіки в Україні і посідає важливе місце в експорті країни. Частка металів і виробів з них у загальному експорті України останніми роками становила близько 25 %.
Основні металургійні виробництва - це виплавка чорних (чавуну та сталі), окремих кольорових металів, виробництво прокату та трубна промисловість.
У нашій країні виробляють близько 2 % світового обсягу сталі. За рівнем її виплавки Україна посідає тринадцяте місце у світі після таких країн, як Китай, Японія, США, Росія, Німеччина та ін. Проте майже половину української сталі виплавляють дуже енергомістким мартенівським способом. Значно відстає Україна за обсягами сталі, що розливається на машинах безперервного лиття заготівель (мал. 63), хоча цей спосіб був винайдений і вперше запропонований саме в Україні ще на початку 1960-х років. У світі цим способом розливають понад 83 % сталі, а в Україні - менше 50 %.
Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» має лідируючі позиції серед найбільших підприємств гірничо-металургійного комплексу України і є частиною міжнародної корпорації АрселорМіттал - виробника сталі №1 у світі. Це підприємство з повним металургійним циклом, яке включає коксохімічне, гірничорудне і металургійне виробництво. Підприємство є одним з найбільших виробників сталевого прокату в Україні, спеціалізується на виробництві прокату, зокрема арматури і катанки, також виробляє агломерат, концентрат, кокс, чавун, сталь. У 2015 р. підприємство виробило 5,5 млн т чавуну, 6,3 млн т сталі і 5,3 млн т прокату.
Але, на жаль, в загальному виробництво сталі в Україні впало до мінімуму за 20 років. Виробництво чавуну і сталі металургійними підприємствами України скоротилося до показників 1995-1996 років.
Про це свідчать дані об'єднання "Укрметалургпром".
За 9 місяців 2017 року виробництво чавуну становило 14,6 млн тонн, що на 18% менше показників аналогічного періоду 2016 року. Сталі було вироблено 15,8 млн тонн (на 14% менше), прокату - 13,5 млн тонн (на 16% менше).
За даними об'єднання, виробництво основних видів металопродукції у вересні 2017 року становило: чавуну - 1,85 млн тонн (+5% до серпня), сталі - 1,93 млн тонн (+4%), прокату - 1,66 млн тонн (+7%).
При збереженні сформованої в даний момент ситуації в листопаді прогнозується виробництво близько 1,8 млн тонн чавуну, 1,9 млн тонн сталі і 1,7 млн тонн прокату.
"У порівнянні з показовим 2007 роком виробництво чавуну знизилося на 15 млн тонн (-43%), сталі - на 21 млн тонн (-50%) і прокату - на 20 млн тонн (-50%), що відповідає рівню виробництва 1995-1996 років", - наголошується в повідомленні.
Станом на 17 жовтня в роботі було задіяно 18 з 28 діючих доменних печей (64%), 14 конвертерів з 21 (67%), 8 мартенівських печей з 9 (89%) і 7 електропечей з 15 (47%). Крім того, 7 доменних печей знаходяться на тривалій консервації (не працюють більше одного року).
РОЗДІЛ 1. КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА
В даній курсовій роботі розглядатимемо зовнішньоекономічні комерційні операції публічного акціонерного товариства “АрселорМіттал Кривий Ріг”.
«АрселорМіттал Кривий Ріг» або «ArcelorMittal Kryvyi Rih» (Криворізький металургійний завод імені В. І. Леніна, до 2005 р. — «Криворіжсталь», у 2005–2007 рр. — «Міттал Стіл Кривий Ріг») — гірничо-металургійний комбінат; публічне акціонерне товариство; найбільше підприємство гірничо-металургійного комплексу України (частка на ринку металопродукції — 20%). Експорт здійснюється до Росії, Центральної Азії, держав Перської затоки, також до Африки та Європи.
Діяльність ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» охоплює виробничий ланцюг від видобутку залізної руди до виготовлення готової металопродукції. В 2014 р. підприємство виробило 5,6 млн т чавуну, 6,3 млн т сталі і 5,6 млн т прокату.
У 1-му кварталі 2015 р. підприємством сплачено понад 3 млрд. ₴ податків і зборів. З цієї суми більш ніж 2 млрд. ₴ було перераховано до державного і місцевих бюджетів.
Основні факти про компанію АрселорМітталКомпанія АрселорМіттал є світовим лідером з виробництва сталі. АрселорМіттал займає провідні позиції на основних світових ринках збуту металу, включаючи такі галузі як автомобілебудування, будівництво, виробництво побутової техніки та упаковки. Також компанія володіє великими запасами сировини та ефективною системою збуту. Компанія АрселорМіттал є світовим лідером з виробництва сталі.Компанія АрселорМіттал, штат якої налічує більше 199 тис. співробітників, має представництва в 60 країнах світу.
АрселорМіттал веде свою металургійну діяльність на чотирьох континентах, включаючи як розвинені ринки, так і ринки, що розвиваються. Близько 38% нашої сталі виробляється в Америці, 46% – в Європі і 16% – в інших регіонах, серед яких Казахстан, Південна Африка та Україна. АрселорМіттал лідирує на ринках металу Північної і Південної Америки, Західної та Східної Європи, країн СНД та Африки.
Акції компанії АрселорМіттал котируються на фондових біржах Нью-Йорка (під торговим знаком MT), Амстердама (MT), Парижа (MT), Люксембурга (MT), Барселони (MTS), Більбао (MTS), Мадрида (MTS) і Валенсії (MTS ).
Про підприємство
Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» займає лідируючі позиції серед найбільших підприємств гірничо-металургійного комплексу України і є частиною міжнародної корпорації АрселорМіттал – виробника сталі №1 в світі та одного за найбільших іноземних інвесторів країни. ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» – підприємство з повним металургійним циклом, яке включає коксохімічне виробництво, гірничодобувне виробництво (відкриті розробки та підземне видобування руди) і металургійне виробництво, у складі якого діють аглодоменний, сталеплавильний та прокатний департаменти.
ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» є одним з найбільших виробників сталевого прокату в Україні, спеціалізується на виробництві довгомірного прокату, зокрема, арматури і катанки із звичайних і низьколегованих марок сталі, також виробляє агломерат, концентрат, кокс, чавун, сталь, сортовий і фасонний прокат. Діяльність ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» охоплює виробничий ланцюг від видобутку залізної руди до виготовлення готової металопродукції. В 2016 р. підприємство виробило 6,1 млн. т чавуну, 7,0 млн. т еквівалентної сталі і 5,5 млн. т прокату.
Переваги ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»
Власний видобуток залізної руди знижує залежність від коливань цін на сировину
Низькі затрати металургійного виробництва
Присутність на ринках з високим потенціалом зростання (внутрішній ринок, Західна і Північна Африка, Близький Схід, СНД та Балкани)
Географічна близькість до Європи та СНД – залізничне сполучення
Близькість до портів Чорного моря – відкритий доступ до світових ринків
Підприємство « вирішила експортувати вироблену сталь на суму 390000 тис.$.
Для цього були обрані такі країни: Німеччина, Франція та Єгипет.
РОЗДІЛ 2. ОБҐРУНТУВАННЯ ВИБОРУ ВИДУ ЗЕО ДЛЯ РОБОТИ НА ЗОВНІШНЬОМУ РИНКУ
Перш ніж вибрати та встановити безпосередній контакт з іноземним контрагентом керівництво ПАТ “АрселорМіттал” вирішує проаналізувати політичні, економічні, географічні, правові, фінансові та інші фактори країн можливих контрагентів – Німеччина, Мексика, Ірак. Результати відображені у таблиці 5.
Таблиця 1
Оцінка привабливості країни з точки зору експортування товарів в неї
№
Фактори, що визначають вибір виду ЗЕД
Характеристика фактору по країнах
Німеччина
Франція
Єгипет
1
2
3
4
5
1.
Торгово-політичні умови
Федеративна держава, кожна земля якої має власні конституцію, парламент і уряд.
Провідна політична сила на Європейському континенті, технологічний лідер в багатьох галузях, тому уряд створює сприятливі умови для розвитку ЗЕД держави. Існують можливості для тривалої співпраці. (5б)
Форма правління Президентсько-парламентська республіка. Франція — високорозвинена індустріально-аграрна країна. За розмірами ВВП і обсягом промислового виробництва Франція посідає одне з провідних місць у західному світі (разом зі США, Німеччиною, Великою Британією та ін.). (4б.)
Єгипет за формою правління є президентською республікою. Єгипет — індустріальна держава, що розвивається. Економіка змішаного типу при сильному державному секторі. (3б.)
2.
Митний режим країни можливого контрагента:
Наявність СЕЗ (ВЕЗ)
Є (5 ВЕЗ)
Є (1 ВЕЗ)
Є (2 ВЕЗ)
Високий або низький рівень мит
Середній рівень мит (12%)
Середній рівень мит (12%)
Досить високий рівень мит (15-27%)
Наявність ліцензування та/або квотування
Відсутність квотування
Відсутність квотування
Відсутність квотування
Необхідність зустрічних закупівель
Зустрічні закупівлі вітаються
Зустрічні закупівлі вітаються
Зустрічні закупівлі вітаються
Спеціальні вимоги сертифікації
наявність сертифікату EUR.1
наявність сертифікату EUR.1
Присутні
Вимоги стандартів
здійснюється відповідно до
державного стандарту – DIN (Deutsche Industrienorm)
наводиться в стандарті EN
(Euronorm) 10027
стандарти відповідності ІSO 9000 по системах визначення якості та ІSO 14000 по системах відповідності екологічним нормам
інші заходи "адміністративного протекціонізму";
Відсутні
Відсутні
Відсутні
Валютні обмеження
Не застосовуються
Не застосовуються
Не застосовуються
Вимоги до пакування та маркування
Застосування екологічного маркування серії ISO 14020
Застосування екологічного маркування серії ISO 14020
Застосування екологічного маркування серії ISO 14020
«Добровільне обмеження експорту»
Залежно від ситуації
(5б.)
Залежно від ситуації
(5б.)
Залежно від ситуації
(3б.)
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
3.
Наявність торгових договорів між Україною та країною можливого контрагента:
УГОДА
між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про заснування Німецько-Української промислово-торговельної палати.
Угода про зону вільної торгівлі України та країн ЄС. (5б.)
Економічне співробітництво між Україною та Францією здійснюється в рамках роботи двосторонньої міжурядової економічної комісії (МЕК), а також галузевих робочих груп (з питань транспорту, з питань сільського господарства, та з питань довкілля).
Угода про зону вільної торгівлі України та країн ЄС. (4б.)
Угода між Урядом України і Урядом Арабської Республіки Єгипет про економічне та науково-технічне співробітництво.
Торговельна угода між Урядом України і Урядом Арабської Республіки Єгипет.
Угода про основи взаємовідносин і співробітництво між Україною і Арабською Республікою Єгипет (4б.)
4.
Участь країни можливого контрагента у міжнародних картельних або товарних угодах щодо товару-об’єкту майбутньої угоди;
Не приймає відкритої участі у картельних та товарних угодах (0)
Не приймає відкритої участі у картельних та товарних угодах (0)
Не приймає відкритої участі у картельних та товарних угодах (0)
5.
Транспортні умови
До Німеччини вигідно поставляти товар через залізничні перевезення, оскільки, вартість вантажних перевезень досить низька, бо стягують лише «поїздокілометри» без врахування тоннажу потяга.
Морські перевезення вантажів виконуються провідними судноплавними компаніями CSCL, COSCO, WANHAI, OOCL, MSC, YANGMING, PIL, EVER GREEN, MAERSK, CMA, ZIM та ін.
Автоперевезення вантажів у Німеччині. Партнерська мережа дозволяє доставити вантаж у Німеччині автомобільним транспортом в будь-яку точку за вказівкою замовника. (4б.)
Авіадоставка з Франції - найшвидший спосіб перевезення вантажів.
Доставка контейнера з Франції: ми можемо доставити як повний контейнер з Франції (FCL), так і збірні вантажі з Франції (неповний контейнер LCL), що істотно заощадить вартість доставки з Франції. Морські перевезення вантажів виконуються провідними судноплавними компаніями. (4б.)
морські перевезення. Фрахтування суден в | з єгипетські порти;
контейнерні перевозки – Александрія, Думьят (Дамьетта) і Порт Саід. Мультімодальна доставка в Каір, Гіза.
Контейнерні морські перевезення з Єгипту порт Саїд по Україні по оптимальному маршруту можливо звернувшись в компанію Zenal ltd.
(3б.)
6.
Умови платежу, які використовуються у країні можливого контрагента
Усі комерційні та некомерційні розрахунки та платежі між Україною та Німеччиною здійснюються у вільно конвертованих валютах, якщо між обома Договірними Сторонами не буде досягнуто іншої спеціальної домовленості. (5)
Усі комерційні та некомерційні розрахунки та платежі між Україною та Німеччиною здійснюються у вільно конвертованих валютах, якщо між обома Договірними Сторонами не буде досягнуто іншої спеціальної домовленості. (5)
Усі комерційні та некомерційні розрахунки та платежі між Україною та Німеччиною здійснюються у вільно конвертованих валютах, якщо між обома Договірними Сторонами не буде досягнуто іншої спеціальної домовленості. (5)
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
7.
Способи збуту, що застосовуються у країні можливого контрагента
1. Прямий - виробник безпосередньо збуває продукцію покупцям. 2. Побічний - збут орієнтований на незалежних посередників.
3. Комбінований - збут здійснюється через організацію зі спільним капіталом виробника та незалежного посередника. (5б.)
1. Прямий - виробник безпосередньо збуває продукцію покупцям. 2. Побічний - збут орієнтований на незалежних посередників.
3. Комбінований - збут здійснюється через організацію зі спільним капіталом виробника та незалежного посередника. (5б.)
Прямий - виробник безпосередньо збуває продукцію покупцям. 2. Побічний - збут орієнтований на незалежних посередників.
3. Комбінований - збут здійснюється через організацію зі спільним капіталом виробника та незалежного посередника. (5б.)
8.
Терміни поставки прийняті в країні контрагента.
Термін поставки товару покупцю розглядається як суттєва умова
договору. (3б.)
Терміни розглядаються непріоритетною вимогою поставки.(4б.)
Термін передачі товару покупцю розглядається як суттєва умова договору, порушення якої дає право покупцю на його розірвання. (3б.)
9.
Наявність дилерської мережі або інших посередників
Дуже добре розвинена дилерська мережа.
(5б.)
Дуже добре розвинена дилерська мережа.
(5б.)
Торговельних фірм, що здійснюють продаж продукції підприємства кінцевому покупцю достатньо небагато (4б.)
10.
Рівень розвитку суміжних галузей економіки країни можливого контрагента з метою визначення перспектив розвитку виробничої чи іншої кооперації
Дуже високий рівень розвитку.
(5)
Дуже високий рівень розвитку.
(5)
Значний рівень розвитку.
(4)
11.
Правові питання, відображені у законах країни контрагента
Система нормативно-правових актів Німеччини у сфері зовнішньоекономічної діяльності складається з декілька десятків документів, одним з головним з яких є Федеральний закон про діяльність у сфері зовнішньоекономічних зв’язків (DasAußenwirtschaftsgesetz - AWG).
Головними документами, що визначають економічну, та, зокрема, зовнішньоекономічну політику ФРН, є щорічні перспективні концепції міністерства економіки на наступний рік. (4б.)
Закон про економічне зростання, діяльність та рівні можливості (або закон "Макрон").
Конституція Франції.
Стратегічні орієнтири, цілі та географічне спрямування зовнішньої допомоги Франції встановлюються Міжвідомчим комітетом з міжнародного співробітництва в галузі розвитку ( Comité interministériel de la coopération internationale et du développement , CICID). (4б.)
Основою нормативної бази з регулювання зовнішньоекономічної діяльності в АРЄ дотепер залишаються два закони:
1) Закон АРЄ №66 від 1963 р. «Про митні тарифи»;
2) Закон АРЄ №118 від 1975 р. «Про експортно-імпортні операції».
14) Декрет Президента АРЄ №39 від 2007 р. «Про нові митні тарифи та систему класифікації товарів»;
15) Декрет Прем’єр-міністра АРЄ №1186 від 2003 р. «Про процедури огляду та контролю експортованих та імпортованих товарів»; (5б.)
Продовження табл. 1
1
2
3
4
5
12.
Існуючі у країні контрагента узанси ( торгові звичаї)
Німці відрізняються працьовитістю, старанністю та пунктуальністю, ощадливістю і раціональністю, організованістю та педантичністю, скептичністю, серйозністю та прагненням до упорядкованості. В ході переговорів люблять обговорювати питання послідовно: одне за одним. При укладанні договору наполягатимуть на жорсткому використанні прийнятих зобов'язань та виплаті високих штрафів у разі їх невиконання.
Вони досить офіційні та професійні і цього ж вимагатимуть від своїх партнерів.(5б.)
Перш ніж приступити до встановлення ділових відносин з французькими фірмами, необхідно чітко поставити цілі цих відносин.
Все має бути викладено французькою мовою.
Вони жорстко ведуть переговори і, як правило, не мають запасної позиції, розраховуючи на перемогу, ставлячи у приклад Наполеона.
Щодо налагодження контактів і переговорів, французькі дипломати і чиновники більш консервативні, ніж німці чи італійці.(3б.)
Арабське розуміння етикету забороняє співрозмовнику вдаватися до прямолінійним відповідям, бути категоричним, араби під час бесіди уникають також метушливості, поспішності. Арабські співрозмовники завжди прагнуть «зберегти обличчя» і своє, і співрозмовника. Вважається за необхідне залишити можливість для подальших контактів. Відмова від угоди супроводжується застереженнями, похвалами на користь обговорюваної пропозиції. Арабські підприємці висловлюють відмову в максимально пом'якшеному, завуальованому вигляді. (4б.)
13.
Законодавчі акти, що стосуються
Немає
(0)
Немає
(0)
Немає
(0)
14.
Кількість балів
51
48
43
Отже, за результатами проведеного дослідження, яке представлене в табл 1., ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» варто експортувати свій товар до Німеччини. На вибір даної країни вплинуло багато факторів і ось одні з них: по-перше, Німеччина є індустріально-аграрною країною з високим рівнем розвитку і тісна співпраця з нею дуже вигідна як в економічному, так і в політичному плані. По-друге, Німеччина стала найбільшим торговим партнером України в Європейському Союзі. Такі дані станом на 1 жовтня опублікувало Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) України. По-третє, в порівнянні з іншими двома країнами, транспортні витрати до Німеччини є значно меншими і це є більш вигідно для українського підприємства. По-четверте, Німеччина має менші митні ставки для українських товарів, а для певних груп ставки навіть = 0%.
РОЗДІЛ 3. МЕТОД ЗДІЙСНЕННЯ ЗЕО
Метод здійснення зовнішньоекономічної операції прямий. Прямий метод – передбачає встановлення прямих зв’язків між виробником (постачальником) та кінцевим споживачем, тобто поставку товарів у безпосереднього самостійного виробника на підставі договору купівлі-продажу. Це виправдано тим, що
знижуються додаткові ризики невиконання обов’язків посередника,
економія на витратах на посередника,
ціна не збільшується,
не втрачається зв’язок з ринком.
РОЗДІЛ 4. ВСТАНОВЛЕННЯ КОНТАКТІВ З ІНОЗЕМНИМ ПАРТНЕРОМ
Існує декілька способів встановлення контактів з контрагентами при експорті продукції:
• Пропозиція (оферта) можливим іноземним покупцям;
• Прийняття та підтвердження замовлення покупця;
• Пропозиція у відповідь на запит із зазначенням умов контракту;
• Участь у торгах;
• Участь у торгово-промислових виставках та ярмарках;
• Направлення комерційного листа з інформацією про наміри вступити у переговори з приводу укладання конкретної угоди;
• Направлення проформи контракту вже відомому покупцю як результат узгодження умов контракту телефоном, телетайпом, або телексом.
• Розміщення рекламних оголошень;
• Направлення каталогів, проспектів.
Оскільки ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» зацікавлене експортувати сталь до Німеччини, то приймається рішення про встановлення контактів з потенційним покупцем товарів шляхом оферти. Оферта - пропозиція певній стороні укласти угоду з урахуванням викладених умов. Може мати письмову або усну форму. Оферта вважається прийнятою після її акцепту. Прийняття (акцепт) оферти є юридично важливою дією, наслідком якої є виникнення між сторонами договору.
Розрізняють два види оферти: тверду і вільну.
Тверда оферта — це документ, в якому надається пропозиція на продаж або купівлю товару або послуг, надісланий продавцем одному можливому покупцеві, де вказуються суттєві умови майбутнього контракту й визначено строк дії оферти.
Вільна оферта — це документ, який може бути виданий кільком можливим покупцям; не зв'язує продавця своєю пропозицією і не встановлює строк для відповіді.
Для українського підприємства вигіднішим буде застосувати вільну оферту.
Зміст оферти у Додатку №1.
РОЗДІЛ 5. ПРОРОБКА БАЗИСНИХ ТА ВАЛЮТНО-ФІНАНСОВИХ УМОВ КОНТРАКТУ
Базисна умова поставки (ЗГІДНО INCOTERMS 2010) СІР-Дрезден.
Carriage & Insurance Paid To (CIP) Перевізна плата та страхування сплачені до
«Перевізна плата та страхування сплачені до» означає, що продавець несе ті ж самі обов'язки, що й згідно терміну СРТ, но з тим доповненням, що продавець повинен забезпечити транспортне страхування від ризиків загибелі чи ушкодження товару під час перевезення. Продавець заключає договір страхування чи сплачує страхову премію. Покупець повинен прийняти до уваги, що згідно терміну СІР від продавця потребується лише забезпечення страхування на мінімальних умовах.
Згідно даним вимогам, продавець зобов'язаний забезпечити митне очищення товару для експорту. Даний термін може бути використаний при перевезенні товару будь-яким видом транспорту, включаючи змішані перевезення.
В «Таблиці 3» наведена інформація, щодо розподілу обов’язків між продавцем та покупцем під час умови поставки СІР.
Таблиця 2
Обов’язки продавця та покупця за умовами СІР
А. ОБОВ'ЯЗКИ ПРОДАВЦЯ
Б. ОБОВ'ЯЗКИ ПОКУПЦЯ
1
2
А.1. Надання товару відповідно до договору
Продавець зобов'язаний відповідно до договору закупівлі-продажу надати покупцю товар, комерційний рахунок-фактуру чи еквівалентне йому електронне повідомлення, а також будь-які інші докази відповідності, що можуть знадобитися за умовами договору закупівлі-продажу.
Б.1. Сплата ціни
Покупець зобов'язаний сплатити передбачену договором закупівлі-продажу ціну товару.
А.2. Ліцензії, свідчення й інші формальності
Продавець зобов'язаний за свій рахунок і на свій ризик одержати будь-яку експортну ліцензію чи інше офіційне свідчення, а також виконати, якщо це буде потрібно, усі митні формальності для експорту товару.
Б.2. Ліцензії, свідчення й інші формальності
Покупець зобов'язаний за свій рахунок і на свій ризик одержати будь-яку імпортну ліцензію чи інше офіційне свідчення, а також виконати, якщо це буде потрібно, усі митні формальності для імпорту товару і для його транзитного перевезення через треті країни.
Продовження табл. 2
1
2
А.3. Договори перевезення і страхування
а) Договір перевезення.
Продавець зобов'язаний укласти за свій рахунок на звичайних умовах договір перевезення товару до погодженого пункту в названому місці призначення по звичайному маршруті і звичайно прийнятим способом. Якщо такий пункт не погоджений чи не визначений практикою подібного роду постачань, продавець може вибрати найбільш придатний для нього пункт у названому місці призначення.
б) Договір страхування.
Продавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок - як це погоджено в договорі закупівлі-продажу - страхування вантажу на умовах дозволяючих покупцю чи іншому обличчю, що володіє страховим інтересом, звернутися безпосередньо до страховика, а також надати покупцю страховий поліс чи інший доказ страхового покриття. Страхування повинне бути зроблене в страховика чи в страховій компанії, що користається гарною репутацією, і, якщо немає спеціальних угод про протилежний, то страхування повинне бути зроблене відповідно до мінімального покриття відповідно до Умов Інституту по розробці вантажних термінів /Institut Cargo Clauses/ (Об'єднання лондонських страховиків /Institute of London Underwriters/) чи будь-якого подібного збірника договірних статей. Тривалість страхового покриття повинна відповідати статтям Б.4. і Б.5. За вимогою покупця і за його рахунок продавець зобов'язаний зробити страхування від військових ризиків, страйків, заколотів і інших цивільних хвилювань, якщо це можливо. Страхування повинне покривати, як мінімум, передбачену в договорі закупівлі-продажу ціну плюс 10% (тобто 110%) і повинно бути укладене у валюті договору закупівлі-продажу.
Б.3. Договори перевезення і страхування
а) Договір перевезення.
Немає зобов'язань.
б) Договір страхування.
Немає зобов'язань.
А.4. Постачання
Продавець зобов'язаний надати товар перевізнику, з яким укладений договір перевезення у відповідності зі статтею А.3., а при наявності декількох перевізників першому з них для транспортування в погоджений пункт у названому місці призначення у встановлену дату чи в межах погодженого терміну.
Б.4. Прийняття постачання
Покупець зобов'язаний прийняти постачання товару відразу після його доставки у відповідності зі статтею А.4. і одержати товар від перевізника в названому місці призначення.
Продовження табл. 2
1
2
А.5. Перехід ризиків
Продавець зобов'язаний з урахуванням застережень статті Б.5. нести всі ризики втрати чи ушкодження товару до моменту, коли він буде поставлений у відповідності зі статтею А.4.
Б.5. Перехід ризиків
Покупець зобов'язаний нести всі ризики втрати чи ушкодження товару з моменту його постачання у відповідності зі статтею А.4.
Покупець зобов'язаний:
- при невиконанні їм обов'язку дати повідомлення у відповідності зі статтею Б.7.
- нести всі ризики втрати чи ушкодження товару з моменту витікання погодженої дати чи дати закінчення зафіксованого терміну постачання. Умовою, однак, є належна відповідність товару договору. Це значить, що товар повинний бути належним чином ідентифікований, тобто виразно відособлений чи іншим способом позначення як товар, що є предметом даного договору.
А.6. Розподіл витрат
Продавець зобов'язаний з урахуванням застережень статті Б.6.:
- нести усі витрати, зв'язані з товаром, до моменту його постачання у відповідності зі статтею А.4., а також оплатити фрахт і усі випливаючі зі статті А.3а) витрати, включаючи витрати по навантаженню товару і вивантаженню його в місці призначення, що відповідно до договору перевезення покладаються на продавця, і
- оплатити витрати по страхуванню, що випливають їхні статті А.3а), і
- оплатити, якщо це буде потрібно, витрати, зв'язані з виконанням митних формальностей для експорту, як і інші мита, податки та інші збори, що підлягають оплаті при експорті товару, і витрати, зв'язані з його транзитним перевезенням через треті країни, у випадках, коли вони відповідно до договору перевезення покладаються на продавця.
Б.6. Розподіл витрат
Покупець зобов'язаний з урахуванням застережень статті А.3а):
- нести усі витрати, зв'язані з товаром, з моменту його доставки у відповідності зі статтею А.4., і
- нести усі витрати і збори, зв'язані з товаром під час його транзитного перевезення в місце призначення, за винятком випадків, коли вони відповідно до договору перевезення покладаються на продавця, і
- оплатити витрати по вивантаженню товару, за винятком випадків, коли вони відповідно до договору перевезення покладаються на продавця, і
- нести всі додаткові витрати внаслідок невиконання їм обов'язку дати належне повідомлення у відповідності зі статтею Б.7. с моменту числення погодженої дати чи з закінчення погодженого терміну для відвантаження. Умовою, однак, є належна відповідність товару договору. Це значить, що товар повинний бути належним чином ідентифікований, тобто виразно відособлений чи іншим способом позначен як товар, щоМ являющийся предмет дан договір, і
- оплатити, якщо це буде потрібно, усі мита, податки й інші збори, а також витрати на виконання митних формальностей, підметів оплаті при імпорті товару, і, у разі потреби, для його транзитного перевезення через треті країни - якщо вони не включені у витрати договору перевезення.
А.7. Повідомлення покупцю
Продавець зобов'язаний сповістити покупця достатнім образом про те, що товар поставлений у відповідності зі статтею А.4., а також направити покупцю будь-яке інше повідомлення потрібне йому для здійснення звичайно необхідних мір для одержання товару.
Б.7. Повідомлення продавцю
У випадку, якщо покупець вправі визначити термін відправлення товару і пункт призначення, він повинний належним чином сповістити про це продавця.
Продовження табл. 2
1
2
А.8. Доказу постачання, транспортні документи чи еквівалентні електронні повідомлення
Продавець зобов'язаний надати покупцю за свій рахунок звичайний транспортний документ чи транспортні документи (наприклад, оборотний коносамент, необоротну морську накладну, доказ про перевезення внутрішнім водяним транспортом, повітряну накладну, накладну залізничного чи автомобільного повідомлення чи накладну змішаного перевезення) у відповідності зі статтею А.3.
У випадку, якщо продавець і покупець домовилися про використання засобів електронного зв'язку, згадані вище документи можуть бути замінені еквівалентними електронними повідомленнями (EDI).
Б.8. Доказу постачання, транспортні документи чи еквівалентні електронні повідомлення
Покупець зобов'язаний прийняти передбачений статтею А.8. транспортний документ, якщо він відповідає умовам контракту купівлі-продажу.
А.9. Перевірка - упакування - маркірування
Продавець зобов'язаний нести витрати, зв'язані з перевіркою товару (наприклад, перевіркою якості, розмірів, ваги, кількості), необхідної для постачання товару у відповідності зі статтею А.4. Продавець зобов'язаний за свій рахунок забезпечити упакування (за винятком випадків, коли в даній галузі торгівлі прийнято звичайно відправляти обумовлений контрактом товар без упакування), необхідну для організованої їм перевезення товару. Упакування повинне бути маркіроване належним чином.
Б.9. Огляд товару
Покупець зобов'язаний нести витрати, зв'язані з будь-яким передзагрузочним оглядом товару, за винятком випадків, коли такий огляд потрібно владою країни експорту.