Міністерство освіти і науки України
Національний Університет «Львівська політехніка»
Кафедра автоматизованих систем управління
/
Лабораторна робота №3
З дисципліни «Проектування інформаційних систем» на тему:
“ Побудова діаграм DFD та IDEF3 у середовищі AllFusion Process Modeler. Створення звітів в AllFusion Model Navigator. Вартісний аналіз ”
Львів-2018
Тема роботи: Побудова діаграм DFD та IDEF3 для розробленої моделі бізнес-процесів. Створення звітів в AllFusion Model Navigator. Вартісний аналіз.
Мета роботи: Освоїти моделювання бізнес-процесів у середовищі AllFusion Process Modeler, розробити моделі заданого бізнес-поцесу у нотаціях DFD та IDEF3, провечти вартісний аналіз розробленої бізнес-моделі, створити звіти.
Теоретичні відомості
DFD - загальноприйняте скорочення від англ. data flow diagrams - діаграми потоків даних. Так називається методологія графічного структурного аналізу, що описує зовнішні по відношенню до системи джерела і адресати даних, логічні функції, потоки даних і сховища даних, до яких здійснюється доступ. Діаграма потоків даних (data flow diagram, DFD) - один з основних інструментів структурного аналізу і проектування інформаційних систем, що існували до широкого поширення UML.
DFD - це нотація, призначена для моделювання інформаційний систем з точки зору зберігання, обробки і передачі даних.
DFD нотація складається з наступних елементів:
Процес (англ. Process), тобто функція або послідовність дій, які потрібно зробити, щоб дані були оброблені. Це може бути створення замовлення, реєстрація клієнта і т.д. У назвах процесів прийнято використовувати дієслова, тобто «Створити клієнта» (а не «створення клієнта») або «обробити замовлення» (а не «проведення замовлення»). Тут немає суворої системи вимог, як, наприклад, в IDEF0 або BPMN, де нотації мають жорстко визначений синтаксис, так як вони можуть бути виконуваними. Але все ж певних правил варто дотримуватися, щоб не вносити плутанину при читанні DFD іншими людьми.
Зовнішні сутності (англ. External Entity). Це будь-які об'єкти, які не входять до саму систему, але є для неї джерелом інформації або одержувачами будь-якої інформації з системи після обробки даних. Це може бути людина, зовнішня система, будь-які носії інформації і сховища даних.
Сховище даних (англ. Data store). Внутрішнє сховище даних для процесів в системі. Надійшли дані перед обробкою і результат після обробки, а також проміжні значення повинні десь зберігатися. Це і є бази даних, таблиці або будь-який інший варіант організації та зберігання даних. Тут будуть зберігатися дані про клієнтів, заявки клієнтів, видаткові накладні та будь-які інші дані, які надійшли в систему або є результатом обробки процесів.
Потік даних (англ. Data flow). В нотації відображається у вигляді стрілок, які показують, яка інформація входить, а яка виходить з того чи іншого блоку на діаграмі.
Діаграми DFD можуть бути побудовані з використанням традиційного структурного аналізу, подібно тому, як будуються діаграми IDEF0.
Наявність у діаграмах DFD елементів для позначення джерел, приймачів і сховищ даних дозволяє більш ефективно й наочно описати процес документообігу. Однак для опису логіки взаємодії інформаційних потоків більш підходить IDEF3, що називається також workflow diagramming, - методологія моделювання, що використовує графічний опис інформаційних потоків, взаємин між процесами обробки інформації й об'єктів, що є частиною цих процесів. Діаграми Workflow можуть бути використані в моделюванні бізнес-процесів для аналізу завершеності процедур обробки інформації. З їхньою допомогою можна описувати сценарії дій співробітників організації, наприклад послідовність обробки замовлення або події, які необхідно обробити за кінцевий час. Кожний сценарій супроводжується описом процесу й може бути використаний для документування кожної функції.
IDEF3 — це метод, що має основною метою дати можливість аналітикам описати ситуацію, коли процеси виконуються в певній послідовності, а також описати об'єкти, що беруть участь спільно в одному процесі. Техніка опису набору даних IDEF3 є частиною структурного аналізу. На відміну від деяких методик описів процесів IDEF3 не обмежує аналітика надмірно твердими рамками синтаксису, що може привести до створення неповних або суперечливих моделей.
IDEF3 може бути також використаний як метод створення процесів. IDEF3 доповнює IDEF0 і містить усе необхідне для побудови моделей, які надалі можуть бути використані для імітаційного аналізу.
AllFusion Process Modeler має потужний інструмент генерації звітів. Звіти по моделі викликаються з пункту меню Report. Усього є сім типів звітів: Model Report, Diagram Report, Diagram Object Report, Activity Cost Report, Arrow Report, Data Usage Report, Model Consistency Report.
Хід роботи
/
Рис. 1.1 Контекстна DFD-діаграма
/
Рис. 1.2 Діаграма декомпозиції основного процесу DFD-діаграми
/
Рис. 1.3 IDEF3-діаграма
Вартісний аналіз
/
Рис. 2.1 Налаштування, необхідні для вартісного аналізу в AFM
/
Рис. 2.2 Налаштування вартісних центрів в моїй діаграмі
/
Рис. 2.3 Вартісний аналіз IDEF3-діаграми
/
Рис. 2.4 Дерево вартостей
Створення звітів в AllFusion Process Modeler
AllFusion Process Modeler має потужний інструмент генерації звітів. Звіти по моделі викликаються з пункту меню Report. Усього є сім типів звітів: Model Report, Diagram Report, Diagram Object Report, Activity Cost Report, Arrow Report, Data Usage Report, Model Consistency Report.
В даній роботі створюю 3 види нотацій:
/
Рис. 3.1 Model report
/
Рис. 3.2 Diagram Report Review
/
Рис. 3.3 Activity Cost Report Preview
Висновки
На даній лабораторній роботі освоєно моделювання бізнес-процесів у середовищі AllFusion Process Modeler, розроблено моделі заданого бізнес-процесу у нотаціях DFD та IDEF3, проведено вартісний аналіз розробленої бізнес-моделі та створено звіти.