Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
ІКТА
Кафедра БІТ
ЗВІТ
Лабораторна робота № 3
з курсу «Мережеві операційні системи»
на тему: «Вивчення позасмугового режиму передачі даних»
Виконалист. гр. БІ – 41:
Митюк О. М.
Лисун О. О.
Ільчук О. С.
Прийняв:
Баран Р. Д.
Львів 2018
Мета роботи:
Ознайомитись з протоколами TCP/UDP, здійснити передачу файлу від сервера до клієнта, приділити увагу обробці виняткових ситуацій, перевірити передачу файлу за допомогою фаєрволу, згенерувати позасмугові дані.
Теоретичні відомості:
Transmission Control Protocol, TCP (Протокол керування передачею) — разом із протоколом IP є стрижневим протоколом Інтернету, який дав назву моделі TCP/IP. Протокол призначений для управління передачею даних у комп'ютерних мережах, працює на транспортному рівні моделі OSI
На відміну від іншого поширеного протоколу транспортного рівня UDP, TCP забезпечує надійне доправляння даних від хоста-відправника до хоста-отримувача, для цього встановлюється логічний зв'язок між хостами. Таким чином TCP належить до класу протоколів зі встановленим з'єднанням
User Datagram Protocol, UDP (Протокол датаграм користувача) — один із протоколів в стеку TCP/IP. Від протоколу TCP він відрізняється тим, що працює без встановлення з'єднання. UDP — це один з найпростіших протоколів транспортного рівня моделі OSI, котрий виконує обмін повідомленнями (датаграмами) без підтвердження та гарантії доставки. При використанні протоколу UDP відповідальність за обробку помилок і повторну передачу даних покладена на протокол рівнем вище. Але попри всі недоліки, протокол UDP є ефективним для серверів, що надсилають невеликі відповіді великій кількості клієнтів.
Протокол UDP використовують такі сервіси та протоколи вищого рівня:
TFTP (Trivial File Transfer Protocol, найпростіший протокол передачі файлів),
SNMP (Simple Network Management Protocol, простий протокол управління мережею),
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol, протокол динамічної конфігурації вузла),
DNS (Domain Name System, служба доменних імен).
Також цей протокол може використовуватися для різноманітних мережевих ігор реального часу, потокового відео та аудіо, інших типів даних.
Відмінності між TCP та UDP:
TCP гарантує доставку пакетів в незмінному вигляді, послідовності та без втрат, UDP нічого не гарантує.
TCP вимагає попереднього встановлення з’єднання, UDP з’єднання не вимагає.
UDP забезпечує більш високу швидкість передачі даних.
TCP значно більш надійний і виконує контроль процесу обміну даними.
UDP доцільніше використовувати для програм, які працюють з потоковим відео, відеотелефонії та телефонії, мережевих ігор.
Приклад роботи протоколу TCP
/
Приклади роботи протоколу UDP
/
Завдання: Під час передачі даних з використанням протоколу TCP, передавальна сторона повинна генерувати позасмугові дані і виводити на екран загальну кількість переданих байт даних (не включаючи термінові), приймаюча сторона повинна виводити на екран загальну кількість прийнятих байт (не включаючи термінові) при отриманні термінових даних. Додати до клієнта і сервера можливість передачі файлу за допомогою протоколу UDP. Приділити увагу обробці виняткових ситуацій, наприклад фізичного або програмного обриву з'єднання. Перевіряти можна за допомогою включення фаєрволу з відкиданням пакетів без попередження (правило DROP) і з відкиданням пакетів з повідомленням (правило REJECT).
Хід роботи:
Здійснюється генерація позасмуговаих даних, вивели на екран послідовність передаваних бітів, а також загальну кількість бітів. Виконуються дані операції і здійснюється вивід інформації на стороні клієнта.
Аналогічні дії виконуються на стороні сервера. І здійснюємо вивід отриманих бітів. Дані результату виконаної роботи бачимо на наступному скріншоті.
Висновок:
На даній лабораторній роботі ми ознайомились із протоколами UDP/ТСР, здійснили передачу файлу від сервера до клієнта, а також приділили увагу обробці виняткових ситуацій, здійснили перевірку передачі файлу за допомогою фаєрволу з відкиданням пакетів без попередження і з відкиданням пакетів з повідомленням а також згенерували позасмугові дані і вивели на екран загальну кількість переданих байт даних і отриманих байт даних