МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра обліку та аналізу
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
З дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза»
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА 4
1.1. Методичні прийоми узагальнення, оцінювання, та реалізації результатів судово-бухгалтерської експертизи 4
1.2. Завдання та методика судово-бухгалтерської експертизи обліку розрахунків з покупцями 7
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА 13
2.1. Тестові завдання 13
2.2. Ситуаційне завдання № 12 14
2.3. Ситуаційне завдання № 32 17
ВИСНОВКИ 18
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 19
ВСТУП
Метою виконання цієї контрольної роботи є набуття необхідних теоретичних знань та практичних вмінь та навиків з дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза», вміння методично грамотно застосовувати прийоми судово-бухгалтерської експертизи на практиці та кваліфіковано складати висновки судово-бухгалтерської експертизи.
Відповідно завданням цієї контрольної роботи є закріплення теоретичних знань та практичних навиків набутих в процесі вивчення дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза» щодо стадій судово-бухгалтерської експертизи, методики та організації судово-бухгалтерської експертизи обліку фінансових результатів та обліку цінних паперів, а також набуття розуміння важливості значення судово-бухгалтерської експертизи в сучасних ринкових умовах та причин шляхом дослідження історичного вектору розвитку цієї сфери діяльності;
В першому розділі цієї контрольної роботи буде розкрито методичні прийоми узагальнення, оцінювання, та реалізації результатів судово-бухгалтерської експертизи, а також розглянуто завдання та методику судово-бухгалтерської експертизи обліку розрахунків з покупцями
В другому розділі цієї контрольної роботи шляхом практичного застосування набутих теоретичних знань в процесі вивчення дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза» буде розглянуто питання судово-бухгалтерської експертизи обліку касових операцій, зокрема в розрізі виявлення нестач (надлишків) грошових коштів в касі. Крім того, буде складене клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи.
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
1.1. Методичні прийоми узагальнення, оцінювання, та реалізації результатів судово-бухгалтерської експертизи
Кожна наука, у тому числі й судово-бухгалтерська експертиза, досліджує свій предмет за допомогою загальнонаукових і частково наукових методів.
Методом судово-бухгалтерської експертизи є сукупність методичних прийомів і способів, які застосовуються експертом-бухгалтером під час дослідження документів та інших матеріалів, наданих йому слідчим або судом.
Розвиток судово-бухгалтерської експертизи як економіко-правової дисципліни нерозривно пов’язаний зі створенням її методології, яка включає в себе систему загальнонаукових і частково наукових методів і прийомів дослідження, яку наведено на рисунку 1.1. [8]
Загальнонаукові методи є сукупністю принципів і категорій матеріалістичної діалектики та загальнонаукової теорії пізнання. Вони базуються на використанні таких прийомів, як аналіз і синтез, індукція і дедукція, абстрагування і конкретизація, аналогія і моделювання, системний і функціонально-вартісний аналіз
Таким чином, загальнонаукові методи в практиці органів внутрішніх справ частіше за все використовуються для дізнання і виявлення ознак скоєння корисливих правопорушень.
Частково наукові методи дослідження розроблені на основі досягнень економічних і юридичних наук, досвіду слідчої, контрольно-ревізійної і судово-експертної практики. До них належать розрахунково-аналітичні прийоми, документальні прийоми, органолептичні прийоми, узагальнення, оцінка та реалізація результатів експертиз.
/
Методичні прийоми узагальнення, оцінювання і реалізації результатів експертного дослідження включають класифікацію і групування правопорушень за їхньою економічною однорідністю та хронологічною послідовністю, аналітичну систематизацію даних експертизи способом оформлення таблиць, складання експертного висновку і передачу його правоохоронним органам, оцінку його слідчим і судом, допит експерта і розробку на підставі експертних висновків профілактичних заходів, спрямованих на зміцнення законності і правопорядку [9].
Усі згадані вище прийоми можна поділити на прийоми загальної методики та прийоми часткової методики.
Прийоми загальної методики є однаковими для всіх видів контролю (ревізія, аудит) і застосовуються експертом незалежно від характеру злочину, який розслідується, галузі економіки і специфіки підприємства (методи економічного аналізу, прийоми документального дослідження і методи фактичного контролю).
Проте способи скоєння злочинів у різних галузях економіки мають свої характерні риси і специфіку відображення в обліку. Тому експерт-бухгалтер нарівні із загальними прийомами застосовує і часткові.
Прийоми часткової методики залежать від характеру правопорушень, місця їх скоєння, особливостей документування і обліку операцій, що застосовуються на конкретному підприємстві.
Сукупність часткових прийомів, які використовуються в процесі дослідженні матеріалів конкретних справ, становить зміст часткової методики судово-бухгалтерської експертизи, яка самостійно визначається експертом-бухгалтером залежно від його досвіду і кваліфікації для розв’язання конкретно поставлених питань [10].
1.2. Завдання та методика судово-бухгалтерської експертизи обліку розрахунків з покупцями
Дослідження операцій з коштами в касі та на рахунках у банку здійснюється судово-бухгалтерською експертизою окремо від інших господарських операцій, коли поставлені перед експертизою питання стосуються нестачі коштів, порушення нормативних документів, що регулюють облік коштів у касі підприємства та на його банківських рахунках, з метою привласнення їх окремими працівниками (касирами, бухгалтерами).
Метою судово-бухгалтерської експертизи готівково-розрахункових операцій є встановлення об'єктивної істини щодо достовірності та об'єктивності відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності готівково-розрахункових операцій [8].
Основними завданнями судово-бухгалтерської експертизи щодо стану та операцій із грошовими коштами в касі та на рахунках у банку є:
• установлення правильності документального оформлення операцій з руху грошових коштів;
• визначення документальної обґрунтованості нестач (лишків) грошових коштів; визначення і підтвердження розміру матеріального збитку, завданого матеріально
• відповідальною особою внаслідок навмисних корисливих правопорушень;
• установлення відповідності відображення в бухгалтерському обліку фінансово-господарських операцій з грошовими коштами чинним нормативним актам з бухгалтерського обліку;
• підтвердження виявлених недоліків у організації бухгалтерського обліку грошових коштів і контролі фінансово-господарської діяльності підприємства, які сприяли утворенню матеріальних збитків;
• установлення причин, які сприяли навмисним зловживанням;
• установлення правильності визначення оподатковуваного прибутку підприємства і розрахунку розмірів податків;
• установлення правильності методики проведення документальної ревізії грошових коштів у касі й на рахунках у банку і достовірності її результатів [9]
Основним завданням судово-бухгалтерської експертизи операцій із грошовими коштами незалежно від обсягу досліджуваних операцій є установлення розміру заподіяної шкоди, відповідальних за неї конкретних осіб та виявлення причин, що зумовили правопорушення, з метою їх профілактики.
Об'єктами судово-бухгалтерської експертизи грошових коштів у касі та на рахунках у банку є:
• касові книги і звіти касира з доданими до них прибутковими і видатковими касовими ордерами та іншими грошовими документами;
• виписки установ банку з розрахункового, валютного та інших рахунків;
• платіжні доручення, вимоги-доручення, рахунки-фактури та інші документи, що додаються до виписок банків;
• чекові книжки та корінці використаних і анульованих чеків; платіжні відомості на виплату заробітної плати;
• журнали-ордери і відомості № 1, № 2, а також журнали-ордери № 3 і № 7;
• акти внутрішніх ревізій каси та попередніх перевірок;
• листування з установами банків та іншими фінансовими органами.
Об’єктами судово-бухгалтерської експертизи грошових коштів у касі та на рахунках у банку мають бути також такі операції:
• збереження коштів у касі, закріплення матеріальної відповідальності;
• операції, що здійснюються готівкою;
• перекази грошових сум з розрахункового рахунка на рахунки в банках (інколи вони пов'язані з передаванням грошей підставним особам або розкраданням грошових коштів);
• повнота відображення виручки, що надійшла на поточний рахунок;
• використання грошових коштів у особистих цілях, наприклад, для оплати з поточного рахунка підприємства штрафів, які мають персональний характер, а також оплата послуг неслужбового характеру, одержаних окремими працівниками;
• нестача коштів та збитки, виявлені ревізією, обґрунтованість їх, відповідальні особи [9].
Методичні прийоми експертного дослідження операцій з коштами у касі та на рахунках у банку включають розрахунково-аналітичні, документальні, прийоми узагальнення й реалізації результатів експертизи, аналітичного групування доказів правопорушень та ін.
Інформаційно-методичне забезпечення експертного дослідження операцій з грошовими коштами у касі та на рахунках у банку поділяють на нормативно-правове і фактографічне.
Досліджуючи операції з коштами, судово-бухгалтерська експертиза використовує нормативно-правову інформацію, загальнодержавні нормативні акти, затверджені органами державного управління, а також нормативно-довідкову інформацію, затверджену органами управління і відомчими нормативними документами, які регулюють операції з коштами підприємств.
Грошові кошти в національній та іноземній валюті підприємств, організацій, установ можуть перебувати у вигляді готівки в касі, зберігатися в установах банків, у підзвітних осіб, а також використовуватися у вигляді акредитивів, чеків тощо.
Порядок приймання, видачі й обліку готівкових грошей, а також оформлення касових документів регламентується Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженим постановою Правління НБУ № 637 від 15.12.2004 р.
Відповідно до згаданого Положення на підприємствах усіх форм власності у строки, установлені керівником, має проводитись раптова інвентаризація готівкових коштів, які перебувають у касі (у т. ч. валютних), цінних паперів, чеків, бланків суворої звітності та інших цінностей. Тому експерт-бухгалтер, ознайомившись з матеріалами проведених інвентаризацій, повинен оцінити правильність оформлення актів відповідно до вимог, визначених у Положеннях про проведення касових операцій.
Усі операції щодо приймання та видачі грошей з каси виконує матеріально відповідальна особа — касир. Оформляючись на роботу, касир дає зобов'язання (відображене в договорі про матеріальну відповідальність), за яким бере на себе повну матеріальну відповідальність за прийняті грошові кошти та інші цінності в касі. Якщо через необережність, недбалість касира підприємству будуть заподіяні збитки, касир зобов'язаний їх відшкодувати.
Адміністрація підприємства зобов'язана створювати необхідні умови для забезпечення збереження грошових коштів у касі. Підприємство може мати у своїй касі мінімальні суми готівки на задоволення невідкладних господарських потреб. Ліміт залишку готівки в касі самостійно визначається підприємством. Перевищення ліміту можливе лише в дні видачі заробітної плати протягом трьох робочих днів. Зберігання в касі цінностей, які не належать цьому підприємству, забороняється [10].
За необхідності поглибленої перевірки повного оприбуткування в касу готівкових коштів, отриманих із різних джерел, експерт-бухгалтер повинен проаналізувати також обороти відомості № 1 за дебетом рахунка 301 «Каса», порівняно з оборотами за кредитом кожного з кореспондуючих рахунків (311 «Поточні рахунки в національній валюті «, 631 «Розрахунки з постачальниками і підрядниками», 661 «Розрахунки з оплати праці «, 681 «Розрахунки за авансами одержаними « та ін.) з подальшим зіставленням їх з відповідними записами в касовій книзі і даними документів, які підтверджують отримання підприємством певних сум готівки у певні строки.
Відповідно до чинного законодавства підприємства, незалежно від форми власності, зобов'язані зберігати свої грошові кошти на відкритих у банку поточних рахунках у різних валютах. Банки контролюють використання коштів, які зберігаються на рахунках, однак це не виключає можливості фінансових порушень під час здійсненні розрахункових операцій.
Порядок здійснення розрахункових операцій на рахунках у банках та порядок оформлення відповідних банківських документів регламентуються в Україні Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою Постановою НБУ від 21.01. 2004 р. № 22, та Законом України «Про банки і банківську діяльність «, затвердженим постановою ВР України від 07.12.2000 р. № 2121-ІП (зі змінами і доповненнями), та іншими нормативними актами.
Безготівкові розрахунки здійснюються за такими формами розрахункових документів: платіжними дорученнями, платіжними вимогами дорученнями, чеками, акредитивами, векселями, інкасовими дорученнями (розпорядженнями). Платіжні вимоги та інкасові доручення застосовуються у випадках, передбачених чинним законодавством та нормативними актами Національного банку України [9].
Основними напрямками використання грошей з рахунка, відкритого в банку, є платежі постачальника за сировину, матеріали, готову продукцію, внески до бюджету, погашення заборгованості за позиками тощо.
Для контролю за рухом грошових коштів на рахунках у банку, а також для відображення цих операцій в обліку підприємств (незалежно від форм власності) установи банку періодично надсилають підприємствам виписки з поточного та інших рахунків із зазначенням сум надходжень і платежів. У випадках, коли запис проведений не за наказом підприємства, до виписки додають усі виправдувальні документи. Виписки з рахунків — це другий примірник відповідного особистого рахунка підприємства, що ведеться в установах банку.
Облік руху грошових коштів у бухгалтерії підприємства ведеться на рахунку № 31 «Розрахунки в банках». За дебетом відображається надходження коштів на розрахунковий рахунок у банку. Залежно від джерел надходження грошей кореспондуючими рахунками можуть бути: рахунок «Каса», рахунки обліку розрахунків, рахунки обліку позик банку тощо.
Початковим етапом дослідження операцій щодо кожного рахунка є перевірка тотожності залишків грошових коштів на кінець кварталу (року) за даними:виписками банків та даними бухгалтерських балансів і облікових регістрів підприємства (Головної книги, журналів-ордерів № 2 і № 3).
Потім за кожний звітний період звіряються записи у регістрах синтетичного (Головна книга) і аналітичного обліку (журнал-ордер № 2 і відомість № 2), робиться підрахунок щоденних, щомісячних і квартальних підсумків з постійним звірянням їх з виписками банку. Необхідно також установити, чи надані експерту всі виписки банку. Якщо на підприємстві немає окремих виписок, то слід отримати з банку їх засвідчені копії. У разі розбіжностей між обліковими даними підприємства та виписками банку треба з'ясувати їх причини за матеріалами установи банку.
Перевіряючи тотожність облікових даних змісту виписок з розрахункового рахунка, необхідно з'ясувати, чи всі банківські виписки надані та наскільки вони достовірні. Повноту банківських виписок з'ясовують за їхньою посторінковою нумерацією та переносом посторінкових підсумків. Достовірність виписок визначають за зовнішніми ознакам (реквізитами, підписами, штампами банку та ін.). При цьому експерт-бухгалтер не встановлює підроблень штампів та підписів.
Банк систематично контролює залишки грошових коштів на (розрахункових, поточних та інших рахунках, тому залишки кошів на початок та на кінець місяця, показані підприємством, зазвичай, відповідають залишкам виписок банку. Проте це не виключає можливості здійснення протягом місяця різного роду зловживань [8].
РОЗДІЛ 2. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
2.1. Тестові завдання
12. У яких з вказаних процесів судово-бухгалтерська експертиза є однією із форм використання спеціальних знань у сфері бухгалтерського обліку, контролю й економічного аналізу:
а) цивільному процесі;
б) кримінальному процесі;
в) господарському процесі;
г) усі вищенаведені відповіді правильні; (правильна відповідь)
д) немає правильної відповіді.
28. Яка структура при Міністерстві юстиції України займається забезпеченням єдиного методологічного підходу у вирішенні питань теорії і практики судової експертизи?
а) Науково-дослідний інститут судових експертиз; (правильна відповідь)
б) Координаційна рада з проблем судової експертизи;
в) Криміналістичний центр судових експертиз;
г) Науково-консультативна та методична рада;
д) немає правильної відповіді.
42. В скількох примірниках складається висновок за результатами проведення повторної судово-бухгалтерської експертизи?
а) 1 примірнику;
б) 2 примірниках; (правильна відповідь)
в) 3 примірниках;
г) 4 примірниках;
д) немає правильної відповіді.
2.2. Ситуаційне завдання № 12
До науково-дослідного інституту судових експертиз надійшли матеріали кримінальної справи № 317/007 та документи підприємства «Неон» при постанові слідчого прокуратури м. Київ Н.С. Гаврана про призначення судово-бухгалтерської експертизи. На вирішення експертизи поставлено запитання:
1. У якому розмірі підтверджується нестача грошових коштів в касі підприємства «Неон» станом на 01.10.2011 р., виявлена ревізорами КРУ м. Київ (акт ревізії № 512 від 10.10.2011 р.)?
На дослідження надані такі документи підприємства «Неон» за 2010 р.:
статутно-реєстраційні документи «Неон»;
договори про повну матеріальну відповідальність касирів;
розрахунок ліміту каси підприємства на 2010 р.;
прибуткові та видаткові касові ордери за 2010 р.;
касову книгу за 2010 р.;
банківські документи за розрахунковим рахунком за 2010 р.;
авансові звіти за 2010 р.;
розрахункові платіжні відомості за 2010 р.;
податкова звітність за 2010 р.;
акт ревізії КРУ м. Києва за № 512 від 10.10.2011 р.
Завдання:
1. Проаналізувати надані на дослідження матеріали і визначити, чи всі необхідні документи надані експерту для проведення дослідження та відповіді на поставлене запитання.
2. Оформити в разі необхідності клопотання.
Відповідь:
1. На основі наданих документів експерт може здійснити такі дії:
договори про повну матеріальну відповідальність касирів – визначити осіб, які нестимуть відповідальність за нестачу грошових коштів в касі;
розрахунок ліміту каси підприємства – визначити чи достовірним та обґрунтованим є розрахований ліміт каси підприємства;
прибуткові та видаткові касові ордери – перевірити документування руху грошових коштів в касі;
касову книгу – перевірити відображення в ній усіх прибуткових та видаткових касових ордерів,звірити суми, залишки;
банківські документи за розрахунковим рахунком – перевірити документування руху коштів між касою та банківським рахунком;
авансові звіти – дослідити цільове використання виданих з каси грошових коштів підзвітним особам, факти повернення невикористаної готівки;
розрахункові платіжні відомості – перевірити видачу грошових коштів на заробітну плату, відповідність даних з видатковими касовими ордерами та касовою книгою;
Для проведення дослідження експерту необхідно також дослідити такі документи, які не було надано: чекову книжку за 2010 р., книжки обліку розрахункових операцій за 2010 р. (якщо підприємство використовує касовий апарат), акт про результати інвентаризації наявних коштів за ІІІ квартал 2010 р., квитанції до об’яв на внесення готівки за 2010 р.
2. Клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи:
Міністерство юстиції України
КИЇВСЬКИЙ
НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ Слідчому СГ ПМ
ІНСТИТУТ СУДОВИХ Київської ОДПІ
ЕКСПЕРТИЗ Ульянов І. В.
01025, м. Київ, Вул. Пролетарська, 19
тел. (факс): (044) 534 28 14
№ 175/5 від «22» травня 2011 р.
Супроводжуючи клопотання експерта, прошу його задовольнити. До отримання додаткових матеріалів виконання експертизи припиняється.
Зав. лабораторією СЕД
Київського НДІСЕ ____________ / Петров А.А. /
(Підпис) (Прізвище, ініціали)
КЛОПОТАННЯ
про надання додаткових матеріалів,
необхідних для проведення експертизи
Я, експерт-бухгалтер Чарнюк Вадим Володимирович, згідно зі ст. 77 КПК України для проведення судово-бухгалтерської експертизи у кримінальній справі № 317/007 відносно розміру нестачі грошових коштів в касі підприємства «Неон» станом на 01.10.2011 р., призначеної Вашою постановою, прошу надати такі документи, необхідні для подання висновку:
- чекову книжку за 2010 рік;
- книжки обліку розрахункових операцій за 2010 рік;
- акт про результати інвентаризації наявних коштів за ІІІ квартал 2010 року;
- квитанції до об’яв на внесення готівки за 2010 рік;
Експерт-бухгалтер _______________ / В. В. Чарнюк/
(Підпис)
2.3. Ситуаційне завдання № 32
До Київського НДІ судових експертиз 24 травня 2011 р. надійшла постанова суду Печерського району м. Києва з проханням провести експертизу експертом-бухгалтером з такого питання:
1. Чи обґрунтовані висновки акта перевірки ДПІ № 110 від 15.04.2011 р. щодо заниження ТОВ «ФАС» суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість на суму 7122,00 грн. за ІІ квартал 2010 р.?
Для надання висновку подано такі документи ТОВ «ФАС»:
накладні за ІІ квартал 2010 р. (на загальну суму реалізованої продукції 90 000 грн. (в т. ч. ПДВ));
податкові накладні за ІІ квартал 2010 р. (на суму ПДВ 18 000 грн.);
реєстр придбаних і отриманих податкових накладних за квітень-червень 2010 р. (незареєстрована в Реєстрі податкова накладна № 72 від 20.06.2010 р. на суму ПДВ 7122 грн. в зв’язку із затриманням її передачі постачальником до 04.07.2010 р.);
акт перевірки ДПІ № 220 від 15.04.2011 р.
Завдання:
1. Чи обґрунтоване звинувачення ДПІ щодо ТОВ «ФАС» відносно заниження податкового зобов’язання з податку на додану вартість за ІІ квартал 2010 р.?
2. За потреби скласти клопотання.
Відповідь:
1. Звинувачення є необґрунтованим, адже, згідно з п. 2.8 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997, який втратив чинність, але діяв на момент виявлення порушення, за наявності оригіналу податкової накладної, відсутність її у реєстрі податкових накладних не є підставою для відмови у зарахуванні суми податку, визначеної у такій податковій накладній, до складу податкового кредиту платника податку. Тобто, ТОВ «ФАС» мало право включити накладну № 72 від 20.06.2010 р. до розрахунку суми ПДВ до сплати до бюджету.
ВИСНОВКИ
Відповідно за результатами виконання цієї контрольної роботи досягнуто поставленої мети шляхом виконання поставленого завдання, зокрема набуто необхідні теоретичних знань та практичні вміння і навики з дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза», вміння методично грамотно застосовувати прийоми судово-бухгалтерської експертизи на практиці та кваліфіковано складати висновки судово-бухгалтерської експертизи. Встановлено важливість та необхідність вивчення як предмета і як сфери діяльності судово-бухгалтерської експертизи в сучасних ринкових умовах та досліджено історичний вектор її розвитку практичний процес проведення та її законодавчо-нормативного регулювання судово-бухгалтерської експертизи.
В першому розділі цієї контрольної роботи розкрито методичні прийоми узагальнення, оцінювання, та реалізації результатів судово-бухгалтерської експертизи, а також розглянуто завдання та методику судово-бухгалтерської експертизи обліку розрахунків з покупцями
В другому розділі цієї контрольної роботи шляхом практичного застосування набутих теоретичних знань в процесі вивчення дисципліни «Судово-бухгалтерська експертиза» розглянуто ситуаційне завдання судово-бухгалтерської експертизи обліку касових операцій, зокрема в розрізі виявлення нестач (надлишків) грошових коштів в касі. Крім того, складене клопотання про надання додаткових матеріалів, необхідних для проведення експертизи.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Кримінально-процесуальний кодекс України.
Кодекс адміністративного судочинства України.
Цивільний процесуальний кодекс України.
Господарсько-процесуальний кодекс України.
Криміналістика: питання і відповіді / Кофанов А. В. - кандидат юридичних наук, доктор філософії, начальник кафедри криміналістичної техніки, (Національна академія внутрішніх справ); Кобилянський О. Л., Кобилянський О. Л., Кузьмічов Я. В. та ін.]. – Київ: Центр учбової літератури, 2011. – 280 с.
Волкова І.А. Судово-бухгалтерська експертиза: навч. посіб. / І.А. Волкова - К.: Центр учбової літератури, 2009. — 84 с.
Мумінова-Савіна Г.Г. Судово-бухгалтерська експертиза: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисципліни. - К.: КНЕУ, 2004. — 268 с.
Гуцаленко Л.В., Михальчишина Л.Г., Сидорук В.М., Пентюк І.К. Судово-бухгалтерська експертиза. Навч. Посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 2011.
Шарманська В.М., Шарманська С.О., Головко І.В. Ш 26 Судова бухгалтерія. Навч. пос. – К.: Центр учбової літератури, 2008. – 454 с.
Дондик Н.Я. Судова бухгалтерія [Електронний ресурс] / Н.Я. Дондик Н.Я.