МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
Кафедра ЗІ
/
З В І Т
до лабораторної роботи №1
з курсу «Комплексні системи захисту інформації»
на тему:
«Канали витоку інформації»
Варіант 15
Мета роботи: Ознайомитися з основними видами каналів витоку інформації та визначити їх в заданому об’єкті захисту.
Теоретичні відомості
Так, для забезпечення технічної діяльності компанії або організації широко використовуються телефони, радіотелефони, комп'ютери, принтери, дисплеї, клавіатура, звичайний речовий обмін інформацією і т.д. Втрата інформації можлива за акустико-перетворюючим, електромагнітним, візуальним і іншими каналами. Для нелегального знімання інформації використовуються різні технічні засоби. Інформація з об'єкта надходить зловмисникові за наступними фізичними каналами: акустичним каналом; вібраційним каналом коливань конструкцій будівлі; електромагнітним каналом; телефонним каналом; електромережевим каналом; візуальним каналом(див.рис.1). В залежності від фізичної природи виникнення інформаційних сигналів, а також середовища їх розповсюдження і способів перехоплення повідомлення, технічні канали витоку можна розділити на: Електромагнітні, електричні та параметричні (для телекомунікаційної інформації). Прикладами втручання зловмисника з використанням такого роду каналів є перехоплення побічних електромагнітних випромінювань; перехоплення побічних електромагнітних випромінювань на частотах роботи високочастотних генераторів; перехоплення побічних електромагнітних випромінювань на частотах самозбудження підсилювачів низької частоти. Повітряні (прямі акустичні), вібраційні (вібро-акустичні), електроакустичні, оптико-електронні та параметричні (для мовної інформації).
Завдання
//
План-схема приміщення з вказаними каналами витоку інформації.
/
Рис1. Умовні позначення
/
Рис2. План-схема приміщення
Пояснення вказаних каналів витоків інформації
Акустичні канали витоку інформації. У повітряних ТКВІ середовищем поширенням акустичних сигналів є повітря. Для перехоплення акустичних сигналів, як датчики засобів розвідки використовуються мікрофони. Сигнали, що надходять з мікрофонів безпосередньо записуються на спеціальні портативні пристрої звукозапису, або передаються з використанням спеціальних передавачів у пункт прийому. У віброакустичних ТКВІ середовищем поширення є конструкції будинків, споруджень такі як: стіни, стелі, підлоги, труби водопостачання, каналізації та інші тверді тіла.
Комбіновані канали витоку інформації. На телефоні, радіоточці, електромережі чи навіть на сигналізації можуть наводитися зовнішні електромагнітні випромінювання від пристроїв обробки, зберігання чи передавання інформації. Далі ці сигнали будуть передаватися відповідно по телефонному, радіо та електричних кабелях за межі контрольованої зони.
Оптичні канали витоку інформації. Зловмисник може підглянути деякого роду інформацію через вікна та інші прозорі елементи конструкції будівлі.
Електромагнітне випромінювання та наводки, як канали витоку інформації. Будь-які електронні пристрої під час своєї діяльності створюють побічні електромагнітні випромінювання. Які поширюються на відносно велику відстань від джерела. Крім того ці випромінювання можуть наводитися на лініях електропередач чи інших провідниках. У цьому конкретно випадку інформаційні сигнали поширюються ще далі за меже контрольованої зони.
Висновки
Мною було проаналізовано та детально вивчено план-схему приміщення відповідно до мого варіанту. Виходячи з моїх знань у сфері захисту інформації я наглядно проілюстрував на відповідному ескізі основні канали витоку інформації, такі як: акустичні, комбіновані, оптичні та електромагнітне випромінювання та наводки.