МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ "ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА"
Кафедра інформаційних систем та мереж
Звіт
до лабораторної роботи №1
Ознайомлення з методами системного підходу. Побудова діаграм потоків
даних за методологією Гейна-Сарсона
Львів-2019
Мета лабораторної роботи: полягає у практичному засвоєнні основних принципів побудови діаграм потоків даних за допомогою методології Гейна-Сарсона.
Хід роботи
Останнім часом індустрія краси розвивається прискореними темпами, відкривається велика кількість салонів та студій краси, спа-центрів і просто перукарень.
Працівники більшості салонів краси щодня витрачають величезну кількість часу на запис клієнтів в блокнот, узгодження робочого графіка, фінансові розрахунки на папері.
Дуже складно утримати все в голові, але і бухгалтерія на папірцях теж не сучасне рішення. Сьогодні, на допомогу приходять програми для салонів краси. Це спеціалізоване ПЗ, яке допомагає вести облік клієнтів, залишки матеріалів, замовлення, дозволять ні про що і ні про кого не забувати. Також завдяки CRM (Customer Relationship Management) можна повідомляти співробітників або клієнтів про ту чи іншу подію.
Програма для обліку в салоні краси повинна бути наділена спеціалізованим функціоналом і відповідати основним характеристикам ведення сучасного бізнесу. Йдеться про можливість повноцінно вести складські залишки, проводити інвентаризації, повідомляти клієнтів про акції та знижки, вести клієнтську базу, а також володіти простим і зрозумілим інтерфейсом. На ринку IT рішень є безліч програм для салону краси
Можливості програми:
Вбудовані функції управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM);
Контроль роботи салону або мережі з будь-якої точки земної кулі через Інтернет;
Красивий і зручний інтерфейс скорочує час освоєння програми і полегшує роботу надалі;
Управління персоналом: планування та облік робочого часу, управлінський розрахунок заробітної плати, аналіз роботи персоналу;
Управління лояльністю клієнтів: дисконтні картки, подарункові сертифікати, накопичувальні знижки, бонусні особові рахунки.
Програма допоможе:
Зробити зручною роботу з клієнтами салону від попереднього запису до оплати чека;
Вести точний фінансовий облік, завдяки якому Ви будете бачити який прибуток отримуєте і раціональність витрат;
Краще організовувати роботу персоналу за рахунок можливості планування та обліку;
Контролювати витрати матеріалів;
Аналізувати загальний стан справ в салоні або його підрозділах.
Метою розробки є спрощення роботи для працівників салону. Для досягнення поставленої мети потрібно перерахувати основні задачі, які потрібно вирішити.
Розроблена інформаційна система повинна містити інформацію про всі операції, які необхідні для обліку клієнтів в салоні краси. Система реєструє клієнтів і співробітників салону краси, кожне відвідування салону супроводжується наданням списку послуг, всі послуги та їх вартість також реєструється в системі, що зумовлює практичну значимість даної розробки.
Такі можливості досягаються завдяки використанню комп'ютерної техніки та програми обліку та планування робочого часу працівника. Крім графіку відвідувань, в комп'ютері зберігається уся інформація про клієнта.
Зовнішніми сутностями інформаційної системи є:
Запит клієнта;
Працівники салону;
Матеріали.
Вхідними потоками даних є:
Наявні матеріали;
Інформація про клієнта;
Інформація про працівника;
Вихідним потоком даних є Замовлення, тобто інформація про послугу, яку було надано клієнтові.
/
Рисунок 1.1 Контекстна діаграма
Виділено процеси, внутрішні сутності і зв’язки між ними. На рис.1.2 зображено такі процеси: «Дані про працівників», «Майстри», «Формування прейскуранта», «Формування графіка роботи», «Графік», «Послуги», «Надання послуг», «Звіт».
/
Рисунок 2 Деталіцязація процесу "Інформаційна система обліку клієнтів та введення даних"
Процес «Дані про працівників» полягає в заповненні інформації про працівнків (ПІБ, вік, тел., професія).
Процес «Формування прейскуранта» забезпечує наявність в базі даних інформацію про ціни та тарифи на різні види і групи послуг і товарів.
Процес «Формування графіка роботи» містить інформацію про графік роботи працівників салону, тобто в які дні певний працівник має надати послугу клієнтові.
Процес «Звіт» включає інформацію про надання послуги. Результатом є запис послуг, які працівник надає клієнтові, а також необхідні матеріали для проведення цих послуг. Цей запис забезпечує зворотній зв‘язок з користувачем.
Висновок: на цій лабораторні роботі я практично засвоїла основні принципи побудови діаграм потоків даних за допомогою методології Гейна-Сарсона.