Міністерство освіти і науки України
Сумський державний університет
Навчально-науковий інститут бізнес технологій «УАБС»
Кафедра фінансів банківської справи та страхування
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Інвестування»
на тему«Бізнес план інвестиційного проекту консервного заводу»
Студента (ки) 3 курсу
_____________
Швець Д. І.
(підпис, дата)
групи ФБС – 61а
Керівник к.е.н., ст. в.
______________
(підпис, дата)
2018
Мордань Є. ЮЗміст
1. Резюме 3
2. Характеристика продукції 4
3. Аналіз ринку 7
4. Планування обсягів і структури виробництва 9
5. Виробничий план 10
6. Стратегія маркетингу 19
7. Організаційний план 21
8. Фінансовий план 22
9. Оцінювання ризиків та форми їх страхування 29
Резюме
Мною обрано бізнес-план з виробництва м’ясних консервів (3 видів консервів). Дана галузь обрана, оскільки вона, на мою думку, є перспективною, а підготовлений бізнес-план дозволить вдало організувати прибутковий бізнес.
Ключовими товарами для випуску буде обрано м’ясні консерви. М'ясні консерви — це продукти, вироблені з м'яса, субпродуктів та інших видів сировини у герметично закупореній тарі і пастеризовані або стерилізовані з метою знищення мікроорганізмів та надання їм стійкості при зберіганні.
Дані розрахунків групового асортименту зводимо до таблиці.
Таблиця 1 - Асортимент продукції
№
Найменування консервів
Номер банки
%
Потужність цеху
Ємкість банки, гр.
змінна
річна
туб
Ф.б.
туб
Ф.б.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
Натуральні консерви:
СКО-83-1
30
500
«Сніданок туриста»
1,6
1046
409,6
267776
«Свинина тушкована»
2
1307
512
334592
2
М'ясо – рослинні консерви
СКО-83-1
60
500
«Каша гречана з свининою»
3
1961
768
502016
«Каша рисова з яловичиною»
4,2
2744
1075,2
702464
3
Фаршеві
СКО-83-1
10
500
Асорті м’ясне
1,2
784
307,2
200704
Для фінансування діяльності буде залучено власні та частково залучені кошти.
Стратегія маркетингу передбачатиме як рекламу, так і роботу з оптовими посередниками, а також відкриття фірмового магазину в центрі міста.
В даний час в місті Суми попит на м’ясні консерви є високим та стабільним, тому відкриття бізнесу є доцільним.
За розрахованими фінансовими показниками визначено, що бізнес-план є реальним, ефективним, прибутком та окупним протягом періоду аналізу.
Для мінімізації ризиків мною буде проведено ретельне планування діяльності та страхування виробничих і збутових ризиків.
Характеристика продукції
Асортимент м’ясних консервів великий , різноманітний і активно збагачується завдяки використанню нетрадиційної сировини. Основним принципом, яким користуються виробники при визначенні рецептури консервів, є вибір співвідношення і структурної сумісності компонентів, які забезпечують після стерилізації отримання високоякісних, повноцінних за вмістом харчових інгредієнтів консервів з добрими органолептичними властивостями і стабільністю при зберіганні. У сучасній технології консервів поширеною є тенденція ефективного використання білкових ресурсів на харчові потреби, створення технологій комбінованих м’ясопродуктів із зазначеним хімічним складом, направленого лікувально-профілактичного, дієтичного та спеціального значення. При цьому як вихідні інгредієнти використовують м'ясо, субпродукти першої та другої категорії, м'ясо кролів та птиці, рослинні та соєві білкові препарати, рослинні наповнювачі й структуроутворювачі, вітаміни, макро- і мікроелементи та ін. Консерви мають приємний смак, аромат, зовнішній вигляд, зручні при транспортуванні і споживанні.
Висока стійкість під час зберігання, компактність продукції дають змогу створювати державні резерви продуктів харчування і забезпечувати ними населення за будь-яких несприятливих умов.
Потреби населення у відносно недорогих видах м’ясної продукції, високоякісних, що не потребують значної кулінарної обробки, а також найбільш раціональне використання основної сировини, згідно діючих стандартів та технологічних умов обираємо відповідний асортимент м’ясних консервів:
Асорті м’ясне
Свинина тушкована
Сніданок туриста
Каша рисова з яловичиною
Каша гречана зі свининою
Скляні банки обираємо згідно з ГОСТ 5717 – 81 «Тара скляна для консервів ємкістю 500 гр. СКО – 83 – 1».
Таблиця 2 – Характеристика тари
Ємкіть банки
Загальна висота, мм
Діаметр циліндричної частини, мм
Діаметр шийки горловини, мм
Маса 100 шт., кг.
500
118
89
78
24
До тари, яку використовують для фасування продукції, ставлять ряд вимог: банки і кришки повинні бути чистими, без залишків води, прокладки на кришках не повинні бути розм'яклими від теплової обробки.
Тару піддають попередній санітарній обробці, яка значно знижує бактеріальне обсіменіння. З цією метою скляні банки миють 2-3%-им розчином гідроксиду натрію, фосфату натрію та ін. Після миття банки обробляють гострою парою і гарячою водою (95-98°С). Металеві кришки, які використовують для закупорювання скляної тари, ошпарюють протягом 2-3 Санітарну обробку скляної тари передбачається проводить на банкомиєчній машині (миття, ошпарювання і підсушування) а для кришок запроектований стерилізатор кришок.
Скляну тару, що використовують для виготовлення м'ясних консервів, виробляють зі знебарвленого чи напівбілого скла.
В нашому проекті передбачено використання банок СКО-83-1 (ГОСТ 5117-81). Умовна позначка банок:
• І - закупорювання обкатаним способом;
• 83 - діаметр вінця горловини, мм;
• 500 - місткість, мл.
Усі банки повинні бути перевірені на масу і місткість, міцність поверхневих міхурів і розтріскування, форму і лінійні розміри, хімічну стійкість.
Не допускаються наступні дефекти:
• не провар (неоднорідність скла);
• відкриті бульбашки на поверхні, що руйнуються при легкому постукуванні металевим стержнем;
• камені (сторонні непрозорі включення);
• різко виражені складки на вінчику горловини;
• надлишок скла на торці вінця горловини;
• тонка волосяна тріщина через увесь вінець;
• окремі чи розташовані групою нитки, відчутні рукою;
• незмивні плями від змащення форм.
Важливим показником якості скляної тари є опір тиску по висоті, що повинна бути не менш 4,7 МПа для банки місткістю до 2000 мг, а також здатність тари до витримування внутрішнього гідравлічного тиску до 5 МПа протягом 5 с. для банок місткістю до 1000 мг.
До переваг скляних банок відносять:
– можливість візуальної якісної оцінки вмісту продукту;
– відсутність міграції солей важких металів з матеріалу тари в продукт; j кислотостійкість;
– можливість багаторазового використання.
– недоліки скляних банок наступні:
– можливість влучення осколків скла і скляного пилу в продукт;
– низька термостійкість,
– великі витрати при транспортуванні, мийці, фасуванні, стерилізації, упакуванню, закачуванню (при порушенні цілісності банки продукт потрібно утилізувати),
– велика маса і крихкість,
– низька теплопровідність скла,
– мала термостійкість.
Таким чином, обрані види консервів, мають користуватися незмінним попитом у населення м. Суми завдяки високим споживчим якостям та задовольнятимуть потреби у якісному м’ясному продукті.
Аналіз ринку
Ключовими покупцями м’ясних консервів є доросле населення 18-65 років незалежно від статті, професій та рівня достатку.
Оскільки планується випуск і реалізацію продукції не лише в м. Суми, але й в Сумській області – за цільовий сегмент доцільно вважати населення області.
В Україні налічується близько 160 виробників м'ясних консервів. Однак тільки 20 з них – підприємства, частка яких у загальному обсязі виробництва м'ясних консервів перевищує 1%.
Основний обсяг м'ясної консервації в 2017 році забезпечували такі підприємства, як ТОВ «М'ясокомбінат «Ювілейний», ТОВ «Фірма «Онисс», ТОВ «М'ясна фабрика «Берізка», ТОВ «Фенікс», АТ «Бузький консервний завод», ТОВ «Черкаська продовольча компанія», ТОВ «Ексім-Чернігів», ТОВ «Гал-Євро-Контакт», ТОВ «Бучацький консервний завод», АТ «Новоград-Волинський м'ясокомбінат», ТОВ «Агрофірма «Столична», АТ «Мелітопольський м'ясокомбінат», АТ «Богуславський консервний завод», АТ «Вінницям'ясо», АТ « Птахокомбінат», АТ «Агроекопродукт», АТ «Рокитнянська продовольча компанія».
У таблиці 3 наведено дані щодо ринкової частки кожного з найбільш великих гравців на ринку м ясних консервів Сумської області.
Таблиця 3 – Ринкова частка виробників м’ясних консервів на ринку Сумської області
Виробник
Обсяг реалізації продукції у 2014 році, туб/рік
Частка ринку, %
ТОВ «М'ясокомбінат «Ювілейний»
553,6
14,5
ТОВ «Фірма «Онисс»
500,48
13,6
ТОВ «Гал-Євро-Контакт»
430,56
11,7
АТ « Птахокомбінат»
320,16
8,7
АТ «Агроекопродукт»
165,6
4,5
Інші виробники
1729,6
47
Разом
3680
100
Більшість виробників м’ясних консервів не приділяють значної уваги рекламі власних товарів, тому для досліджуваного підприємства як конкурентну перевагу можна запропонувати розвиток рекламної компанії.
Більшість виробників аналогічної продукції випускають свою продукцію у жерстяних банках з невиразною етикеткою.
Останнім часом у світовій практиці значна увага приділяється вдосконаленню упаковки м'ясних консервів. Упаковка та зовнішній вигляд консервів відіграють важливу роль у позиціонуванні продукції.
Споживачеві не видно вміст консервів в жерстяній банці (найпоширенішій упаковці), а значить, перевага тій чи іншій банці не може бути віддана за вмістом, і покупець змушений приймати рішення на підставі інформації, наявної на етикетці.
Заміна традиційної етикетки повнокольоровим літографуванням сприяє збільшенню споживацької привабливості консервів. Зручна упаковка, гарне оформлення, дизайн, достовірна інформація про склад, викладка в торговельній точці – все це визначає вибір споживача. У теперішній час більшість виробників використовують жерсть для виробництва консервної банки.
У той же час у виробників і покупців з'явився інтерес і до інших видів упаковки: скляних банок «твіст», пластикової упаковки і т. д. До таких нововведень можна віднести реторт-пакети, які добре відомі за кордоном (у США, Японії), але в Україні поки що не використовуються.
Реторт-пакет – це упаковка, виготовлена зі спеціальних багатошарових плівок, які забезпечують ізоляцію продуктів від зовнішнього середовища і їх стерилізацію при температурі понад 100 ° С. Така упаковка дозволяє дотримуватися всього технологічного процесу виробництва консервів, зменшити час виробничого процесу, так як використання реторт-пакування дозволяє проводити дуже швидку термічну стерилізацію.
Наслідком малого часу стерилізації є істотне зниження витрат енергії в процесі виробництва, що важливо для виробника. Крім того, реторт-пакети поєднують в собі такі якості, як зручність і простота застосування для споживачів.
Планування обсягів і структури виробництва
Розрахуємо річну потребу у м'ясних продуктах, приймаючи до уваги, що фізіологічна норма споживання консервних виробів становить (міської зони)- 6 туб/рік, і (сільської зони) - 4 туб/рік.
Доросле населення області становить на 01.01.2018 р. – 625 тис. люд * 6 туб/рік = 3750 000 туб/рік.
Таким чином, плановий обсяг продажів підприємства становить:
3750 000 туб/рік * 10% = 3750 туб/рік.
Виходячи з цього розрахуємо плановий обсяг виробництва м’ясних консервів. Так я виробнича потужність підприємства становить 10 туб за зміну, то виробна потужність підприємства становитиме:
10 туб * 250 змін = 2500 туб / рік.
З огляду на вищевикладене, так як розраховуй попит населення вищий ніж виробничі потужності підприємства, то для розрахунків приймемо обсяг виробництва рівний обсягу продажів – 2500 туб/рік.
Виробничий план
Для виробництва м’ясних консервів потрібно як офісні, так і виробничі і складські приміщення, а також магазин. Приміщення будуть орендовані, а всі комунікації надані орендодавцем (табл. 4).
Таблиця 4 – Розрахунок потреби у виробничих площах
Тип приміщень
Площа, м2
Ставкаорендної плати, грн./м2/міс.
Сумаорендної плати, грн./міс.
Загальна площа
170
х
8700
у тому числі: офісні приміщення
20
60
1200
виробничі приміщення
105
40
4200
складські приміщення
20
40
800
магазин
25
100
2500
Визначення виробничих площ проводимо згідно існуючих норм технологічного навантаження. При підрахунку і виборі кількості поверхів будови використовуємо питомі норми площ в залежності від виду консервів та потужності.
Розрахунок площі робимо для кожного відділу окремо. Машинне відділення розраховуємо по габаритних розмірах з додаванням 50% на обслуговування.
Площа відділення для обвалювання та жилування розраховуєть за формулою :
F = n *g, м2
де g – санітарна норма площі на людину, м2 ;
n – число зайнятих працівників.
1) Площу для відділення обвалювання та жилування підраховуємо за числом зайнятих працівників та санітарних норм на людину і використовуємо формулу:
F = 4* 3,5 = 14м2
3) Площі, які відводимо на перелічені нижче процеси, визначаємо наступним чином:
- порціонування – на кожну машину відводять 15 – 25 м2, залишкову площу встановлюємо за числом зайнятих працівників та санітарним нормам людини. Враховуючи все це приймаємо площу порціонування = 20* 2=40 м2;
- ексгаустирування, закатування, контроль герметичності – за габаритами обладнання (ексгаустер – 15 м2, закатка – 20 м2) з додаванням на проходи 50% та отримуємо:
Fексгаустера = 15 + 7,5 = 22,5 м2
Fзакатки = 20 + 10 = 30 м2
Fзаг = 22,5 + 30 = 52,5 м2
- стерилізація – за кількістю та габаритами автоклавів (в середньому на вертикальному безперервної дії автоклаву – 15 м2) з додаванням на обслуговування 50 % та отримуємо:
Fавт = 15 + 7,5 = 22,5 м2
- перше сортування – за кількістю зайнятих працівників та нормою на кожного 15 м2 й отримуємо:
F1с = 15 * 2 = 30 м2
- повторне сортування – за кількістю зайнятих працівників та нормою на кожного 15 м2:
F2с = 15 * 2 = 30 м2
- пакування – за площею етикетивування, укладання в тару та укупорювання останньої; площу кожної операції при ручній праці визначаємо за кількістю працівників та нормою на кожного 12 м2 та при встановленні машин за габаритами останніх та площею на обслуговування 50 % від габаритів машин.
Отримали площу цеху 105 кв.м.
Загальна орендована площа буде складати 145 кв. м., а розмір орендної плати 7700 грн. на місяць. Додатково буде сплачено комунальні та інші платежі.
Амортизація не буде обраховуватися, оскільки приміщення і всі основні засоби будуть орендовані.
Далі приводиться розрахунок поточних витрат на виробництво продукції: витрати на сировину і матеріали, комплектуючі вироби, електроенергію, паливо та ін. (табл. 5.2–5.9).
Плановий обсяг випуску в місяць – по 6000 банок консервів кожного виду.
Розрахунок витрат сировини.
Розрахунок сировини та прянощів проводять з метою визначення необхідної кількості м’яса на кістках, необроблених субпродуктів та іншої сировини, яка б задовольняла змінну виробітку консервів. Розрахунок необхідної сировини і прянощів проводять по формулі:
Аj =Ai * ni,
де Ai - потужність цеху по і-тому виду консервів
ni - норма закладки.
Результати розрахунку потрібної кількості обробленої сировини представляємо у вигляді таблиці 5
Таблиця 5 - Розрахунок обробленої сировини і прянощів
№
Консерви
Змінна потуж ність цеху
Вид сировини, прянощів для закладки в банки по рецептурі
Масова доля компонентів,%
Розрахунок по рецептурі сировини, прянощів, кг
туб
Фіз. банок
1000 фізичних банок
фактична к-сть фіз.банок
1
Свинина тушкована в/с
1,6
1046
Свинина жилована
97,5
487,55
510
Сіль кухонна
1,14
5,7
5,96
Цибуля свіжа
1,33
6,65
6,96
Перець чорний мелений
0,01
0,05
0,0523
Лавровий лист
0,02
0,1
0,1046
2
"Сніда нок туриста" в/с
2
1307
Яловичина жилована
88,3
466
609,06
Сухожилля
10
25
32,675
Сіль кухонна
1,33
7,15
9,345
Перець чорний мелений
0,09
0,45
0,588
Перець червоний мелений
0,09
0,45
0,588
Цукор
0,19
0,95
1,242
3
Каша гречана зі свининою
3
1961
Свинина жилована
37.7
188.5
369,65
Крупа гречана
23.6
118
231,4
Вода
23.2
116
227,5
Жир топлений свинний
10.2
51
100,01
Цибуля смажена
3.8
19
37,26
В т.ч. жир
1.059
5.3
10,4
Сіль
1.456
7.3
14,32
Перець чорний
0.044
0.22
0,43
Продовження таблиці 5
4
Каша рисова з яловичиною
4,2
2744
Яловичина
37.7
188.5
517,24
Крупа рисова
24.8
124
340,26
Вода
22
110
301,84
Жир топлений
10.2
51
139,94
Цибуля смажена
3.8
19
52,14
В т.ч. жир
1.059
5.3
14,54
Сіль
1.456
7.3
20,03
Перець чорний
0.044
0.22
0,6
5
Асорті м’ясне
1,2
784
Яловичина жилована
27
135
105,84
Свинина жилована напівжирна
68
340
266,56
Крохмаль
5
25
19,6
Цукор
0,1
0,5
0,392
Перець чорний
0,08
0,4
0,31
Часник
0,1
0,5
0,392
Необхідну кількість необробленої сировини для виготовлення продукції визначаємо за формулою:
Ас= Аj+ ∑ Ав,
де Аj- нормативна кількість сировини в банці;
Ав- втрати маси сировини при технологічній обробці.
Дані розрахунків зводимо в таблицю 5.3
Таблиця 6 - Кількість необробленої сиовини для виготовлення продукції
Вид сировини
Кількість сировини на 1000 фіз. банок
Всього сировини за зміну,кг
Норма вмісту маси
втрати
Всього втрат ∑ Ав
Очищення і сортування
подрібнення
фасування
термообробка
кг
%
кг
%
кг
%
кг
%
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Яловичина жилована
947,552
-
-
0,3
2,84
0,2
1,895
-
-
4,74
952,235
Свинина жилована
1190,52
-
--
0,3
3,57
0,2
2,38
--
--
9,52
1200,04
М'ясо бланшоване(яловичина)
256
35
89,6
89,6
345,6
Цибуля свіжа
19,818
22
4,36
-
-
-
-
-
4,36
24,178
Цибуля обсмажена
31,83
-
47
14,96
14,96
46,79
Продовження таблиці 6
Мука пасирована
16,38
16
2,62
,62
19
Сіль
42,614
1
0,426
0,43
43,04
Бульйон
72
2
1,44
1,44
73,44
Перець чорний
1,634
0,5
0,008
0,008
1,642
Жир топлений
136,61
0,3
0,41
0,41
137,02
Крупа гречана
211,81
8
16,94
16,94
228,75
Потребу в кількості м’яса на кістках розраховуємо за формулою:
А =
де D – кількість жилованого м’яса, кг
Ζ – вихід жилованого м’яса, %
Для консервів “Яловичина тушкована” вищого ґатунку використовуємо яловичину 1 категорії вгодованості без вирізки,
без харчового клейма.
N = А / В,
де А - потрібна кількість м’яса на кістках за зміну, кг;
В – прийнята маса туші, кг
1) Для консервів “Сніданок туриста” вищого ґатунку використовуємо яловичину 1 категорії вгодованості без вирізки, без харчового клейма.
Кількість м’яса на кістках розраховуємо за формулою :
К = 609,06 / 71,5 * 100 % = 851,83 кг
Потрібну кількість туш розраховуємо за допомогою співвідношення (2:1:2), враховуючи що маса яловичої туші 150 кг:
N = 851,83 / 85 = 10,02 туш.
Результати розрахунку потрібної кількості обробленої сировини представляємо у вигляді таблиці 7.
2) Для консервів «Свинина тушкована» використовують свинину ІІ ґатунку вгодованості і свинину обрізну.
Таблиця 7 - Потреба в сировині для виробництва консервів “Сніданок туриста”
Сировина
Вихід від маси м’яса на кістках
Використання
%
кг
Яловичина жилована
71,5
649,59
Консервне виробництво
Жир-сирець
4
36,34
Консервне виробництво
Сухожилля, хрящі
3
27,26
Ковбасне виробництво
Кістка
21,2
192,6
ЦТФ
Технічні зачистки
0,2
1,82
ЦТФ
Втрати
0,1
0,91
Всього
100
908,52
Кількість м’яса на кістках розраховуємо за допомогою формулою:
К =1146,21 / 68,7 * 100% = 1668,43 кг
Кількість туш розраховуємо в співвідношенні (3:7), беручи до уваги, що вага напівтуш свинини 30 кг:
N = 1668,43 / 30 = 55,6 туш
Результати розрахунку зводимо до таблиці 8
Таблиця 8 - Потреба в сировині для виробництва консерви Свинина тушкована
Сировина
Вихід від маси м’яса на кістках
Використання
%
кг
Свинина жилована
68,7
510
Консервне виробництво
Шпик хребтовий
4
29,7
Консервне виробництво
Шпик боковий
6
44,54
Ковбасне виробництво
Шпик грудинка
6
44,54
ЦТФ
Сухожилля, хрящі
2,1
15,59
ЦТФ
Кістка
13
96,51
Технічні зачистки
0,2
1,48
Для консервів «Каша гречана зі свининою», і «Асорті м’ясне» використовують яловичину 2 категорії вгодованості без вирізки і харчового клейма.
Таблиця 9 - Потреба в сировині для виробництва консервів з яловичини
Сировина
Вихід від м’яса на кістках
Використання
«Каша рисова з яловичиною»
«Асорті м’ясне»
%
кг
%
кг
Яловичина жилована
70
517,24
70
105,84
Консервне виробництво
Жир-сирець
1,5
11,08
1,5
2,27
Консервне виробництво
Сухожилля, хрящі
4
29,56
4
6,05
Ковбасне виробництво
Кістка
22
162,58
22
33,26
Ковбасне виробництво
Технічні зачистки
2,1
15,52
2,1
3,18
Ковбасне виробництво
Втрати
0,2
1,48
0,2
0,3
ЦТФ
Всього
100
738,5
100
150,9
ЦТФ
Розрахунок допоміжних матеріалів.
Розрахунок витрат проводиться по нормах на 1000 фізичних банок
Результати розрахунків допоміжних матеріалів зводять до таблиці 10
Таблиця 10 - Розрахунок допоміжних матеріалів
Консерви
Кількість фізичничних банок
Матеріали
змазка, кг
клей, кг
етикетки, шт.
Норма на тис. умовних банок
розрахунок
на тис. умовних банок
розрахунок
Норма на тис. умовних банок
розрахунок
Сніданок туриста
1,307
0,03
0,039
0,003
0,0039
1000
1307
Свинина тушкована
1,046
0,031
0,0031
1046
Каша гречана зі свининою
1,961
0,059
0,0059
1961
Каша рисова з яловичиною
2,744
0,082
0,0082
2744
Асорті м’ясне
0,784
0,024
0,0024
784
Всього
7,842
0,235
0,0235
7842
Розрахунок тари та матеріалів виконуємо по нормах на тисячу умовних банок. Дані розрахунку зводимо до таблиці 11
Таблиця 11 - Розрахунок тари та матеріалів
Тара та матеріали
Норма на тис. банок
Сніданок туриста
Свинина тушкована
Каша гречана зі свининою
Каша рисова з яловичиною
Асорті м’ясне
всього
Ящики із гофрованого картону
66,6
87,04
69,66
130,6
182,75
52,2
522,25
Пергаментні кружки
2000
1568
1568
Таблиця 12 – Розрахунок потреби в сировині та матеріалах
Сировината матеріали
Норма витратина одиницю продукції,нат. од.
Загальна потребав сировиніі матеріалах,нат. од.
Ціна придбання, грн.
Витратина сировину та матеріали, грн.
1
2
3
4
5
Розрахунок
гр. 2 · Q
гр. 3 · гр. 4
Свинина
0,100
600
50
30000
Птиця
0,100
600
40
24000
Яловичина
0,100
600
60
36000
Прянощі
0,030
540
10
5400
Усього
х
х
х
95400
Отже, місячні витрати на сировину складатимуть 95400 грн.
Вартість оренди виробничого обладнання складатиме 10000 грн. в місяць, а торговельного обладнання – 2000 грн. в місяць.
Отже, загальні витрати електроенергії складуть 1290,46 грн. на місяць, при цьому витрати на опалення в опалювальний сезон складають (2500 грн. на місць – 6 місяців на рік), а витрати на водопостачання і водовідведення – 2000 грн. Постачання консервів буде проводити водій підприємства, проте використовуватиме автомобіль оптового постачальника, оскільки його склад та магазин підприємства знаходяться за одною адресою.
Нормативний запас матеріалів не розраховується, оскільки підприємство має прямі контракти з постачання сировини місцевими аграрними підприємствами, тому складування матеріалів є недоцільним.
Таблиця 13 – Розрахунок потреби в електроенергії
Вид устаткування
Кількість,шт.
Споживана потужність, кВт/г
Кількість робочих годин у сутках
Кількість робочих днів на місяць
Загальна потреба в електроенергії, кВт/міс.
Тариф, грн./кВт
Витратина електроенергію, грн./міс.
1
2
3
4
5
6
7
8
Розрахунок
(гр. 2 · гр. 3) ×
× (гр. 4 · гр. 5)
гр. 6 · гр. 7
Комп’ютер
2
0,15
5
22
33
1,479
48,81
Виробнича лінія 1
1
0,80
8
22
140,8
1,479
208,24
Виробнича лінія 2
1
0,80
8
22
140,8
1,479
208,24
Виробнича лінія 3
1
0,80
8
22
140,8
1,479
208,24
Фасувальна машина
1
1,12
8
22
197,12
1,479
291,54
Освітлення
20
0,05
10
22
220
1,479
325,38
Усього
х
х
х
х
872,52
1290,46
Стратегія маркетингу
Для просування м’ясних консервів на ринок і підвищення конкурентоспроможності потрібно вчинити наступні заходи:
укласти договори продажу м’ясних консервів оптовим посередникам (самовивіз зі складу);
відкриття власного фірмового магазину;
реклама в газетах та на радіо;
презентації з дегустаціями в супермаркетах та магазинах.
Розповсюдження продукції буде проводитися фактично після виробництва м’ясних консервів через власний магазин та оптових посередників. Роздрібний продаж можливий в майбутньому.
Ціноутворення буде формуватися виходячи з витрат на випуск та цін на продукцію конкурентів.
Стимулювання продажу можливим є в майбутньому за рахунок участі у продуктових ярмарках та виставках регіонального характеру.
Як зазначалося вище, більшість конкурентів знов створюваного підприємства майже не використовують рекламу для просування власної продукції. Тому підприємству пропонується запровадити потужну рекламну стратегію.
Найбільшою віддачею характеризується реклама на ТБ, яка сприятиме візуальному впізнанню торгом марки та продукції підприємства. Тому розрахуємо витрати на рекламу на найвідоміших каналах загальноукраїнського призначення (таблиця 14)
Таблиця 14 – Дані про витрати коштів на рекламу на ТБ у перший рік роботи підприємства
Назва каналу
Кількість показів, од
Вартість одного показу, грн
Вартість рекламного показу, грн
Інтер
50
300
15000
СТБ
50
275
13750
Сумський державний канал
300
75
22500
Разом
51250
Таким чином, рекламна кампанія на ТБ коштуватиме 51 250 грн, що слід віднести до постійних витрат адміністративного характеру.
Також доцільно друкувати оголошення у рекламних виданнях Сумщини. Вартість одного оголошення становить 26 грн, якщо друкувати це оголошення кожного тижня, то вартість реклами у друкованих виданнях становить: 26 грн * 52 = 1352 грн.
Разом витрати на рекламу становитимуть: 51250 грн + 1352 грн = 52602 грн.
Організаційний план
Для ефективної діяльності м’ясного цеху потрібно залучати кваліфікований персонал.
Керувати процесом буде директор, якому підпорядковані всі працівники.
До адміністративного персоналу належить бухгалтер.
До збутового персоналу – водій та 2 продавця магазину.