МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА МЕНЕДЖМЕНТ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання економічної частини випускних кваліфікаційних робіт
конструкторського спрямування
для студентів інституту ІКТА
ЗАТВЕРДЖЕНО
на засіданні кафедри
«Менеджмент організацій»
Протокол №1 від 27.08.2017
Львів – 2017
Підприємництво та менеджмент: Методичні вказівки до виконання економічної частини випускних кваліфікаційних робіт конструкторського спрямування для студентів інституту ІКТА / Укл.: Л.І. Гальків, Ю. В. Войцеховська, – Львів. Видавництво Національного університету ″Львівська політехніка″. 2017 – 12 с.
Укладачі Гальків Л.І., д.е.н., проф.,
Войцеховська Ю. В., к. е. н., доц.
Відповідальний за випуск Гальків Л.І., д.е.н, проф.
Рецензенти Сорочак О. З., канд. екон. наук, доц.
Лісовська Л. С., канд. екон. наук, доц.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Оновлена редакція ключових компетентностей для навчання, схвалена у 17 січня 2018 Європейським Парламентом та Радою (ЄС), акцентує на необхідності формування підприємницької компетентності (Entrepreneurship competence). Відтак, доцільно включати у випускні кваліфікаційні роботи студентів інституту ІКТА розділи, які забезпечують поглиблення й апробацію отриманих теоретичних знань практичних навичок, вмінь у царині підприємництва та менеджменту. Орієнтування випускної кваліфікаційної роботи на обґрунтування реальних управлінських рішень є одним з найважливіших засобів активізації навчального процесу на завершальній стадії підготовки фахівців.
Методичні рекомендації призначені для виконання економічної частини бакалаврських кваліфікаційних робіт (дипломних проектів), яка повинна містити результати власних теоретико-прикладних досліджень.
Рекомендований обсяг економічної частини – близько 10 сторінок друкованого тексту, оформленого згідно вимог випускної кафедри. Літературні джерела, які використано при виконанні економічної частини, мають бути включеними у загальний список літератури. Посилання в тексті на джерела наводять у квадратних дужках із зазначенням джерела та сторінки. Перша цифра у квадратних дужках відповідає номеру джерела у списку використаних джерел, друга – номеру сторінки (наприклад, [32, с. 85]). Допоміжні матеріали доцільно виносити у додатки.
Цифровий матеріал, як правило, оформлюють у вигляді таблиць. Таблицю слід розташовувати безпосередньо після тексту, у якому вона згадується вперше, або на наступній сторінці. На всі таблиці мають бути посилання в тексті. При цьому по тексту слово «таблиця» пишуть скорочено, наприклад «... у табл. 2.1». У повторних посиланнях на таблиці та ілюстрації скорочено пишуть слово «дивись», наприклад «див. табл. 3.2».
Таблиці нумерують арабськими цифрами наскрізною нумерацією в межах розділу, за винятком таблиць, що наводяться у додатках. Номер таблиці складається з номера розділу і порядкового номера таблиці, відокремлених крапкою, наприклад, таблиця 2.1 - перша таблиця другого розділу. Назва має відбивати зміст таблиці і містити дані про дипломне дослідження.
Формули нумерують у межах розділу. Номер формули складається з номера розділу та порядкового номера формули в розділі, відокремлених крапкою. Номер формули зазначають на рівні формули у круглих дужках у крайньому правовому положенні, наприклад: (2.1) (перша формула другого розділу). Посилання на формули надають порядковим номером формули в дужках, наприклад: «... у формулі (2.1)». Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів формули наводять під нею в тій послідовності, в якій вони подані у формулі. Значення кожного символу і числового коефіцієнта записують з нового рядка. Перший рядок пояснення починають зі слова «де» без двокрапки. Кожна формула відокремлюється від тексту одним вільним рядком.
1. Економічна характеристика проектного виробу
У цій частині розкривається мета бакалаврської роботи (дипломного проекту), кінцевий результат і сфери застосування проектного рішення. Попередньо оцінюється рівень ринкової та технічної новизни, економічний, організаційний та соціальний ефекти від виробництва (модернізації) нового виробу. Визначаються потенційні споживачі, конкуренти (їх сильні та слабкі сторони), аналізуються очікувані ринки збуту, імовірний попит, маркетингова політика тощо. Також дається повна характеристики пристрою, що проектується.
2. Визначення комплексного показника якості
Комплексний показник якості () визначається шляхом порівняння показників якості проектованого виробу і вибраного аналогу.
За аналог обирається виріб, що відповідає проектному рішенню (проектованій конструкції) за сферою застовування та функціональному призначенню і є широко представлений на обраному ринку.
Для визначення використовується система показників технічного рівня і якості, яка містить в собі наступні групи, причому в кожній групі вказана в дужках мінімальна кількість показників:
1. показники призначення (3-4);
2. показники надійності (2-3);
3. показники безпеки (1-2);
4. показники стандартизації і уніфікації (1-2);
5. ергономічні показники (1-2) тощо.
Комплексний показник якості спроектованого виробу визначаємо методом арифметичного середньозваженого з формули:
, (2.1)
де - кількість одиничних показників (параметрів), прийнятих для оцінки якості проектованої системи;
- коефіцієнт вагомості кожного з параметрів щодо їхнього впливу на технічний рівень та якість проектованої системи (встановлюється експертним шляхом), причому:
, (2.2)
- часткові показники якості, визначені порівнянням числових значень одиничних показників проектованої системи і аналога за формулами:
або , (2.3)
де , - кількісні значення і-го одиничного показника якості, відповідно, спроектованого пристрою і аналога.
Розрахунок проводиться за наведеними вище формулами в табличній формі.
Комплексний показник якості визначається за допомогою табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Розрахунок комплексного показника якості проектованого виробу
№
п/п
Показники,
одиниці вимірювання
Значення показників
Коеф.
ваго-мості,
Зважений параметрич-ний індекс якості
Аналог
Проектний виріб,
Відносний показник якості,
1
2
3
4
5
6
7
1
Показники призначення
1.1.
Споживана потужність, Вт
1.2
Клас точності,%
1.4
Маса, кг
2.
Показники надійності
2.2.
Напрацювання на відмову, год.
3
Ергономічні показники
3.1
Зручність використання, бали
3.3
Товарний вигляд, бали
4.
Показники стандартизації і уніфікації
4.1
Коефіцієнт застосовуваності
4.2
Коефіцієнт повторюваності
5.
Показник безпеки
5.1
Безпечність експлуатації
Сума
3. Визначення собівартості і ціни спроектованого пристрою
Визначення виробничої собівартості спроектованого приладу здійснюється за питомою вагою у ньому окремих елементів витрат. Питома вага елементів витрат встановлюється за даними структури собівартості приладу-аналога.
, (3.1)
де - виробнича собівартість спроектованого приладу, розрахована методом питомих ваг, грн.;
- питома вага вартості основних матеріалів і комплектуючих виробів у виробничій собівартості (65%);
- вартість основних матеріалів і комплектуючих виробів спроектованого приладу.
В табл. 3.1 розраховується вартість комплектуючих виробів.
Таблиця 3.1
Вартість комплектуючих виробів
Комплектуючі вироби
Кількість, од.
Вартість за одиницю, грн.
Сума, грн.
Разом
Повна собівартість спроектованого приладу, необхідна для розрахунку економічного ефекту в умовах виробництва, визначається із співвідношення:
, (3.2)
де – виробнича собівартість спроектованого приладу, визначена за одним з способів (наприклад, методом питомих ваг), грн.;
– позавиробничі витрати підприємства, де буде виготовлятися спроектований прилад, (4-7%).
Для визначення економічного ефекту в умовах виробництва знаходимо ціну спроектованого пристрою за формулою:
, (3.3)
де – планова рентабельність виробництва, %.
4. Визначення річного розміру експлуатаційних витрат
для нового приладу та аналога
Експлуатаційні витрати будь-якого виробу виробничого призначення в значній мірі визначаються не тільки його техніко-економічними параметрами, але і конкретними організаційно-економічними умовами його експлуатації. Тому для визначення експлуатаційних витрат даного виробу необхідно чітко окреслити сферу його використання і особливості експлуатації в цій сфері. Проблема визначення сфери експлуатації є особливо важливим питанням для виробів, які мають багатогалузеве призначення, тобто можуть використовуватись у різних галузях і технологічних процесах. Як правило, в цьому випадку визначають ту сферу експлуатації виробу, яка є для нього найбільш суттєвою і доцільною, тобто ту галузь, де його властивості зможуть проявлятися найбільш повно і ефективно.
Організаційно-економічні умови експлуатації в обраній сфері визначаються як для нового виробу, так і для аналога. При цьому, під особливостями експлуатації виробу в певній сфері (галузі) експлуатації розуміють:
1. Режим роботи виробу – завантаження в часі, за параметрами тощо;
2. Характер обслуговування – кваліфікацію робітників, ремонтників, наладчиків; періодичність ремонтів, наладок тощо;
3. Специфіку експлуатації – вартість електроенергії, яка споживається, вартість допоміжних матеріалів для обслуговування виробу тощо.
В загальному випадку, для виробів виробничого призначення річні експлуатаційні витрати () можуть складатися з наступних елементів:
, (3.4)
де – річні витрати на заробітну плату обслуговуючого персоналу (грн.),
– вартість річних витрат електроенергії, яка споживається під час експлуатації приладу (грн.),
– річні витрати на ремонт (грн.),
– річні витрати на повірки пристрою (грн.),
– вартість "супутніх" матеріалів, які споживаються під час експлуатації (грн.).
Для того щоб визначити розмір експлуатаційних витрат, слід порахувати річні витрати на зарплату, електроенергію, витрати на ремонт та ін.
4.1. Розрахунок річної заробітної плати з нарахуваннями
Річна заробітна плата з нарахуваннями може бути розрахована за формулою 4.1.1:
, (4.1.1)
де - місячна основна заробітна плата робітника, грн.;
- коефіцієнт додаткової зарплати;
- коефіцієнт сумарних відрахувань на соціальні заходи: у цільові фонди (соцстрах, пенсійний фонд тощо);
- кількість змін експлуатації даного виду виробів;
- коефіцієнт, який характеризує кількість робітників, що обслуговують одиницю устаткування даного виду.
Числові значення , , – приймаються за узгодженням з викладачем.
4.2. Розрахунок річних витрат на електроенергію
Цей розрахунок проводиться за формулою:
, (4.2.1)
де – встановлена потужність приладу (кВт),
– час роботи приладу на рік (год.),
– коефіцієнт, який враховує втрати електроенергії в електромережах (1,05),
– ціна електроенергії (грн./кВт×год.).
4.3. Розрахунок річних витрат на ремонт
Річні витрати на ремонт для даного приладу можуть бути визначені як 2-5 %, від їх вартості за формулою:
, (4.3.1)
де – ціна приладу, грн.;
– коефіцієнт вартості ремонтів за рік (0,02 – 0,05).
4.4. Розрахунок річних витрат на повірки
Річні витрати на повірки можуть бути укрупнено визначені аналогічно до розрахунку вартості ремонтів за формулою:
(4.4.1)
де – річні витрати на повірки (грн.),
– ціна приладу (грн.),
– коефіцієнт вартості повірок (0,01 – 0,02).
5. Розрахунок теперішньої вартості експлуатаційних витрат приладу за нормативний строк служби
Теперішня вартість витрат показує, яка сума грошових коштів сьогодні еквівалентна тим витратам, що будуть витрачатись протягом певного періоду часу в майбутньому.
Отже, для визначення необхідно знати річні експлуатаційні витрати (), нормативний строк служби (), та ставку дисконтування (). Розрахунок проводиться за формулою:
, (5.1)
де – річні експлуатаційні витрати в році t;
– нормативний строк служби, років.
У випадку, коли по роках не змінюється, можна використовувати спрощену формулу:
, (5.2)
де – коефіцієнт дисконтування для року t.
Наприклад, для ставки дисконтування 7% будемо мати за п’ять років:
Ставку дисконтування можна обирати на рівні реальної облікової ставки НБУ.
6. Розрахунок індексу конкурентоспроможності
за ціною споживання
Ціна споживання виробу визначається як сума ціни виробу та теперішньої вартості його експлуатаційних витрат:
, (6.1)
Індекс конкурентоспроможності за ціною споживання:
, (6.2)
де – ціна споживання нового виробу, грн.;
– ціна споживання аналога, грн.
7. Розрахунок індексу конкурентоспроможності та перевірка умови конкурентоспроможності
Розрахунок індексу конкурентоспроможності проводиться за такою формулою:
(7.1)
де – загальна конкурентоспроможність виробу.
Виріб є конкурентоспроможним, якщо .
8. Висновки
За результатами проведених розрахунків слід зробити висновок про економічну доцільність розроблення та виготовлення проектного виробу, ґрунтуючись на отриманій величині індексу конкурентоспроможності.
9. ЛІТЕРАТУРА
Господарський Кодекс України (із змінами та доп.) // Відомості Верховної Ради України. - 2003. - № 18, № 19-20, № 21-22. - ст. 144.
Економіка та управління підприємством: теорія і практика. Навчальний посібник / І. І. Грибик, Т. В. Кулініч, Н. В. Смолінська, Н. О. Шпак, В. Я. Гавран. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. – 428 с.
Економіка і управління підприємством: Навчальний посібник / А. Є. Мачкур, Л. А. Лещій, З. О. Коваль. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. – 156 с.
Чухрай Н. І. Стратегічне управління інноваційним розвитком підприємства: підручник / Н. І. Чухрай, О. П. Просович – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2015. – 500 с.
Крикавський Є. В. Економіка і фінанси підприємств: Навчальний посібник. / Є. В. Крикавський, З. С. Люльчак. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. – 696 с.
Статистика підприємств: навчальний посібник / С.О. Матковський, О.С. Гринькевич, О.З.Сорочак, Л.І. Гальків, І.В. Прокопович-Павлюк– К.: Алерта, 2013. – 560 с.
Економіка підприємства : підручник / А.В. Череп, В.В. Ярмош – Запоріжжя : Запорізький національний університет, 2014. – 335 с.
Економіка підприємства : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / М.В. Шарко, Н.В. Мєшкова-Кравченко, О.М. Радкевич ; Міністерство освіти і науки України, Херсонський національний технічний університет. Херсон : Олді-плюс, 2014.– 415 с.
Економіка підприємства: навч. посібник : рек. МОН України / [В. П Круш, В. І. Подвігіна, Б. М. Сердюк [та ін.] ; МОН України. – 2-ге вид., стер. – К. : Ельга-Н : КНТ, 2009. – 777.
МЕНЕДЖМЕНТ ОРГАНІЗАЦІЙ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до виконання економічної частини дипломних робіт
конструкторського спрямування
для студентів інститутів ІКТА, ІТРЕ
Укладач Войцеховська Юлія Вікторівна
Львів-2017