Міністерство освіти і науки України
Національний Університет «Львівська політехніка»
ІТРЕ
Кафедра «Електронні прилади»
/
ЗВІТ
З практики за темою дипломної роботи:
«Розроблення фотоперетворювача оптичного сенсора на основі мікропроцесорного комплекту Arduino Micro»
ЗМІСТ
1. Коротка характеристика місця проходження практики……………………..3
2. Перелік робіт при проходженні практики…………………………………….5
3. Зміст виконаного індивідуального завдання…………………………………6
4. Питання охорони праці та правил техніки безпеки………………………...14
5. Перелік робіт і матеріалів з теми роботи…………………….......................19
6. Викладення матеріалу з економіки і організації виробництва…………….19
Висновок….……………………….………….…………………………………..21
Список використаної літератури………………………………….………….…22
1. КОРОТКА ХАРАКТЕРИСТИКА МІСЦЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИКИ
(Для кафедри можна взяти з сайту кафедри знайти інформацію про керівника тобто в яку лабораторію він входить і які дослідження проводить )
Науковий напрям кафедри – «Дослідження та розробка елементів, вузлів, приладів та технологічних процесів електронної техніки».
Кафедра вирішує наступні науково-технічні проблеми:
1. Виявлення та прогнозування кореляції структури і властивостей РК матеріалів з метою створення на їх основі пристроїв та систем відображення інформації.
2. Розроблення методики лазерного оброблення н/п і плівкових структур, лазерне гетерування, скрайбування н/п пластин.
3. Дослідження перетворювачів донорних та акцепторних частинок в газових молекулярних потоках.
4. Розроблення концепцій створення нових оптоелектронних пристроїв, зокрема, медичного призначення.
5. Дослідження властивостей матеріалів, що застосовуються при створенні оптичних носіїв інформації.
Нові можливості дають дослідження властивостей нових перспективних матеріалів, щодо підвищеня ефективності нових електронних приладів та пристроїв біомедичного призначення.
Розроблені нові високоефективні РК матеріали для модуляторів та дифлекторів, як елементів та структур інтегральної оптики, а також нові оптико-електронні системи для діагностико-терапевтичних пристроїв.
ВАТ “Мікроприлад” – одне із провідних підприємств приладобудівної галузі України. Засноване в 1946 році. З часу заснування спеціалізується на випуску продукції температурного контролю. Протягом десятиліть було незмінним постачальником складових частин техніки, яка експлуатується в різноманітних галузях промисловості. Значна частина приладів серійного виробництва поставлена для забезпечення потреб космонавтики. Широко застосовуються термометричні прилади та перетворювачі в авіації та морській техніці. Окремим напрямом виробництва є випуск приладів для атомних та інших електростанцій. Продукція підприємства відома на теренах колишнього СРСР та в країнах Європи.
На сьогоднішній час основними виробами є високо прецизійні прилади аналогової техніки: мости постійного струму, комбіновані міри напруги, термоперетворювачі та засоби для налагоджування пристроїв вимірювальної техніки. Найбільшим попитом користується мости Р4831, Р4833, міра комбінована МК4700, міри електрорушійної сили МЕ4700, МЕ4810, Х485, Х489, пристрої керування технологічними процесами ПР4700, лабораторне обладнання для метрологічних станцій, бортова апаратура контролю для підіймальних механізмів та кранів.
Підприємство розташоване у місті Львові, по вулиці Ніщинського, 35. Займає площу понад 6 га, на якій розташовано близько 30 виробничих та адміністративних будівель. Основні потужності виробництва розміщенні в нових корпусах і займають площу понад 20000 м2. Технологічний цикл виробництва розпочинається в цеху механічної обробки матеріалів, наступним етапом є складання та регулювання пристроїв. Виробництво забезпечують цех гальванічної обробки, фарбувальний цех та виробничо-диспетчерський відділ. Документальну підтримку виробництва забезпечує конструкторсько-технологічний відділ. Усього на підприємстві задіяні близько 200 працівників.
Виробнича практика проходила на одному із структурних підприємств – ДП „Мікроприлад-07”. Дане підприємство супроводжує виробництво та вдосконалює існуючі взірці і розробляє нову техніку. Під час проходження виробничої практики проводились дослідження дослідних взірців мір напруги. Було проаналізовані результати часової стабільності вихідних параметрів вказаних пристроїв. Зроблено зауваження та відкоректовані технічні документи на окремі складові.
В процесі проходження виробничої практики ознайомились з правилами ведення технологічної документації та закріпили знання в галузі системотехніки, вивчили порядок роботи високо прецизійної вимірювальної техніки – калібратором напруги та цифровим вольтметром, приймали участь у процесі монтажу та налагоджуванні дослідних взірців, освоїли програмні засоби для налагодження та ведення технологічної документації. В процесі роботи користувалися програмних забезпеченням, а саме: P-CAD, OR-CAD, Auto-CAD, Visio.
На практиці дослідили та проаналізували основні технічні параметри досліджуваних приладів та внесли зміни і зауваження в конструкторсько-технологічну документацію.
Провели огляд основних виробничих цехів та ознайомилися з технологічним процесом виготовлення радіовимірювальних приладів. Отримали інформацію стосовно існуючих проблем та перспектив розвитку приладобудівної галузі промисловості України.
2. ПЕРЕЛІК РОБІТ ПРИ ПРОХОДЖЕННІ ПРАКТИКИ
2.1. Вивчення інструкцій з правил охорони праці протипожежної безпеки.
2.2. Складання іспиту з охорони праці і правил технічної безпеки.
2.3. Збір матеріалів з індивідуального завдання: “Розроблення фотоперетворювача оптичного сенсора на основі мікропроцесорного комплекту Arduino Micro”.
2.4. Складання літературного огляду з даного питання.
2.5. Вивчення завдання до роботи.
2.6. Експериментальні дослідження.
2.7. Оформлення звіту з практики та підготовка до захисту.
3. ЗМІСТ ВИКОНАНОГО ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ
Вставити своє по диплому Фотоелектричний перетворювач (ФЕП) — електричний пристрій, який діє як перетворювач, і служить для перетворення частини світлової енергії (як правило, видимих і інфрачервоних електромагнітних хвиль) у електричну за допомогою фотоелектричного ефекту.
За принципом дії розрізняють фотоелементи із зовнішнім та внутрішнім фотоефектом. За конструктивним виконанням розрізняють фотоелементи електровакуумні та напівпровідникові. Використовують у реле, в автоматичній контрольній та вимірювальній апаратурі, фотометрії.
У випадку, якщо кілька фотоелектричних комірок певним чином електрично з'єднаних між собою, загорнутих в пластик, скло, а для жорсткого зв'язку і захисту з'єднані з використанням алюмінієвої рами — називаються сонячною панеллю.
Фотоелектрична комірка працює в значній мірі як фотодіод, але має дуже велику площу кристала в порівнянні з фотодіодом. Фотоелектричним ефектом є створення електричного потенціалу з матеріалу, який піддається впливу світла. Фотодіоди мають прозорий електрод, через який на електронно-дірковий p-n перехід поступає світло.
Фотодіод — це приймач оптичного випромінювання, який перетворює падаюче на його фоточутливу область світло в електричний заряд за рахунок процесів в p-n-переході. Його можна класифікувати як напівпровідниковий діод, в якому використовується залежність його вольт-амперної характеристики від освітленості.
Фотоперетворювачі зазвичай виготовляються з кремнію, отриманого витягуванням з розплаву в тиглі або з кристалів, вирощених методом зонного плавлення. Всі фотоперетворювачів типу n / р, що випускаються промисловістю США, виготовляються з кремнію, вирощеного в тяглі, тоді як всі фотоперетворювачів, що випускаються в Західній Європі, виготовлялися до недавнього часу з матеріалу, отриманого зонної плавкою.
Фотоперетворювачі поділяються на три основних види: фоторезистори, фотодіоди і фототранзистори, електронні фотоелементи і фотоелектронні помножувачі.
Огляд комплекту Arduino Micro
Arduino - апаратна обчислювальна платформа для конструювання, основними компонентами якої є плата мікроконтролера з елементами вводу/виводу та середовище розробки Processing/Wiring на мові програмування, що є підмножиною C/C++. Arduino може використовуватися як для створення автономних інтерактивних об'єктів, так і підключатися до програмного забезпечення, яке виконується на комп'ютері (наприклад: Adobe Flash, Processing, Max/MSP, Pure Data, SuperCollider). Інформація про плату (рисунок друкованої плати, специфікації елементів, програмне забезпечення) знаходяться у відкритому доступі і можуть бути використані тими, хто воліє складати плати самостійно.
Arduino може використовуватися для розробки інтерактивних систем, керованих різними датчиками і перемикачами. Такі системи, в свою чергу, можуть управляти роботою різних індикаторів, двигунів та інших пристроїв. Проекти Arduino можуть бути як самостійними, так і взаємодіяти з програмним забезпеченням, що працює на персональному комп'ютері.
Arduino Micro - це пристрій на основі мікроконтролера ATmega32u4, розроблене спільно з Adafruit. Arduino Micro - вид спереду, вид ззаду наведено на рис. 1,2. У його склад входить все необхідне для зручної роботи з мікроконтролером: 20 цифрових входів / виходів (з них 7 можуть використовуватися в якості ШІМ-виходів, 12 - в якості аналогових входів), кварцовий резонатор на 16 МГц, роз'єм micro-USB, роз'єм ICSP для внутрішньо схемного програмування і кнопка скидання. Для початку роботи з пристроєм досить просто підключити його до комп'ютера за допомогою USB-кабелю. Пристрій розроблений таким чином, щоб його можна було зручно розміщувати на макетної платі.
/
Рис. 1. Arduino Micro - вид спереду
/
Рис. 2. Arduino Micro - вид ззаду
Як і в Leonardo, в Arduino Micro використовується мікропроцесор ATmega32u4(рис. 3) з вбудованим контроллером USB. Таке рішення виключає необхідність використання додаткового контролера, і при підключенні до комп'ютера дозволяє Arduino Micro визначатися в системі як звичайна миша, клавіатура або віртуальний COM-порт. У табл. 1 наведено характеристики Arduino Micro.
/
Рис. 3. Мікроконтролер ATmega32u4
Таблиця 1
Характеристики Arduino Micro
Мікроконтролер
ATmega32u4
Робоча напруга
5 В
Напруга живлення (рекомендована)
7-12 В
Напруга живлення (гранична)
6-20 В
Цифрові входи / виходи
20
Канали ШІМ (широтно-імпульсна модуляція)
7
Аналогові входи
12
Максимальний струм одного виведення
40 мА
Максимальний вихідний струм виводу 3,3 В
50 мА
Flash-пам'ять
32 КБ (ATmega32u4) з яких 4 КБ використовуються загрузчиком
SRAM
2.5 КБ (ATmega32u4)
EEPROM
1 КБ (ATmega32u4)
Тактова частота
16 МГц
Фізичні характеристики: максимальна довжина і ширина друкованої плати Micro становить 4.8 см і 1.77 см відповідно, з урахуванням роз'єму USB, який виступає за межі плати. Друкована плата пристрою спроектована таким чином, щоб його можна було зручно розміщувати на макетній платі.
Живлення Arduino Micro може бути через USB або від зовнішнього джерела живлення - тип джерела вибирається автоматично. В якості зовнішнього джерела живлення (не USB) може використовуватися будь-яке джерело живлення постійного струму (DC) або звичайний акумулятор / батарея. Для цього елемента живлення або DC-джерела живлення необхідно під'єднати до виводів Gnd і Vin.
Напруга зовнішнього джерела живлення може бути в межах від 6 до 20 В. Однак, зменшення напруги живлення нижче 7В призводить до зменшення напруги на виводі 5V, що може стати причиною нестабільної роботи пристрою. Використання напруги більше 12В може призводити до перегріву стабілізатора напруги і виходу плати з ладу. З огляду на це, рекомендується використовувати джерело живлення з напругою в діапазоні від 7 до 12В.
Основні виводи живлення перераховані нижче:
Vin. Напруга, що надходить в Arduino безпосередньо від зовнішнього джерела живлення (не пов'язане з 5В від USB або іншим стабілізованою напругою). Через цей вивід можна подавати зовнішнє живлення.
5V. Стабілізований джерело напруги, що використовується для живлення мікроконтролера і інших компонентів пристрою. Ця напруга може надходити як від вбудованого стабілізатора напруги Vin, так і від USB або іншого стабілізованого джерела живлення на 5 В.
3V. Живлення 3.3 В, що формується вбудованим стабілізатором напруги. Максимальний вихідний струм цього вивіду становить 50 мА.
Gnd. Вивід землі.
Об'єм пам'яті програм мікроконтролера ATmega32U4 становить 32 КБ (з них 4 КБ відведені під завантажувач). Крім цього, він має 2.5 КБ оперативної пам'яті SRAM і 1 КБ EEPROM (для взаємодії з якої служить бібліотека EEPROM).
З використанням функцій pinMode (), digitalWrite () і digitalRead () кожен з 20 цифрових виводів може працювати в якості входу або виходу. Робоча напруга виводів становить 5В. Максимальний струм, який може віддавати або споживати один вивід, дорівнює 40 мА. Всі виводи пов'язані з внутрішніми підтягуючими резисторами (за замовчуванням відключеними) номіналом 20-50 кОм.
Распіновку наведено на рис. 4, ілюструє функціональні можливості всіх виводів Arduino Micro.
/
Рис. 4. Розташування виводів Arduino Micro
Крім основних, деякі виводи Arduino можуть виконувати додаткові функції:
+ послідовний інтерфейс: вивід 0 (RX) і 1 (TX). Використовуються для отримання (RX) і передачі (TX) даних по послідовному інтерфейсу за допомогою апаратного приймача, вбудованого в ATmega32U4. Зверніть увагу, що в Arduino Micro клас Serial відповідає за передачу даних через USB (CDC) - з'єднання; для передачі даних через виводи 0 і 1 необхідно використовувати клас Serial1.
+ TWI: виводи 2 (SDA) і 3 (SCL). З використанням бібліотеки Wire дані виводи дозволяють здійснювати зв'язок по інтерфейсу TWI.
+ Зовнішні переривання: виводи 0 (RX), 1 (TX), 2 і 3. Дані виводи можуть бути налаштовані в якості джерел переривань, що виникають при різних умовах: при низькому рівні сигналу, по фронту, по спаду або при зміні сигналу. Для отримання додаткової інформації див. Функцію attachInterrupt ().
+ ШІМ: виходи 3, 5, 6, 9, 10, 11 і 13. За допомогою функції analogWrite () можуть виводити 8-бітові аналогові значення в вигляді ШІМ-сигналу.
+ Інтерфейс SPI: виводи роз'єму ICSP. З використанням бібліотеки SPI дані виводи дозволяють здійснювати зв'язок по інтерфейсу SPI. Зверніть увагу, що в Arduino Micro лінії SPI виведені тільки на роз'єм ICSP і на окремі виводи MISO, MOSI і SCK, розташовані поруч з ним. При цьому вони не з'єднані з цифровими виводами плати, як на Arduino Uno.
+ RX_LED/SS. Це додатковий вивід, якого не було в Arduino Leonardo. Він з'єднаний з світлодіодом RX_LED, індикують процес передачі даних через USB. Однак разом з тим, він може також використовуватися в якості висновку SS при роботі з SPI-інтерфейсом.
+ Світлодіод: вивід 13. Вбудований світлодіод, приєднаний до висновку 13. При відправці значення HIGH світлодіод включається, при відправці LOW - вимикається.
+ Аналогові входи: виходи A0 - A5, A6 - A11 (на цифрових виходах 4, 6, 8, 9, 10 і 12). В Arduino Micro всього є 12 аналогових входів: A0 - A5 (відзначені безпосередньо на платі) і A6 - A11 (розташовані на цифрових виводах 4, 6, 8, 9, 10 і 12 відповідно). Для звернення до цих виводів в програмі можна використовувати константи A0 - A11. Кожен з входів може уявити аналогову напругу у вигляді 10-бітного числа (1024 різних значення). За замовчуванням, вимір напруги здійснюється щодо діапазону від 0 до 5 В. Однак, верхню межу цього діапазону можна змінити, використовуючи вивід AREF і функцію analogReference ().
Крім перерахованих на платі існує ще кілька виводів:
+ AREF. Опорна напруга для аналогових входів. Може бути задіяний функцією analogReference ().
+ Reset. Формування низького рівня (LOW) на цьому виводі призведе до перезавантаження мікроконтролера. Зазвичай цей вивід служить для функціонування кнопки скидання на платах розширення.
Arduino Micro надає ряд можливостей для здійснення зв'язку з комп'ютером, ще одним Arduino або іншими мікроконтролерами. У ATmega32U4 є приймач UART, що дозволяє здійснювати зв'язок з послідовним інтерфейсів за допомогою цифрових виводів 0 (RX) і 1 (TX). Мікроконтролер 32U4 підтримує послідовну (CDC) зв'язок через USB і при підключенні до комп'ютера може визначатися як віртуальний COM-порт. При цьому мікросхема використовує стандартні USB-COM драйвера і може працювати в режимі USB 2.0 Full Speed. На платформі Windows необхідний тільки відповідний .inf-файл. У пакет програмного забезпечення Arduino входить спеціальна програма, що дозволяє зчитувати і відправляти на Arduino прості текстові дані. При передачі даних комп'ютера через USB на платі будуть мигати світлодіоди RX і TX. (При послідовній передачі даних за допомогою висновків 0 і 1 дані світлодіоди задіюються).
Бібліотека SoftwareSerial дозволяє реалізувати послідовну зв'язок на будь-яких цифрових виходах Micro.
Micro може визначатися як звичайна клавіатура або миша, і за допомогою бібліотек Keyboard і Mouse може бути запрограмований на управління цими пристроями введення.
Arduino Micro програмується за допомогою програмного забезпечення Arduino.
4. ПИТАННЯ ОХОРОНИ ПРАЦІ ТА ПРАВИЛ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ
4.1. Коротка характеристика об’єкту
В даній дипломній роботі використовується комп’ютер та електровимірювальні прилади. Пристрої такі як: осцилограф, аналізатор спектру, генератор сигналів, блок живлення, вимірювач освітленості. Специфіка з точки зору техніки безпеки полягає у використанні обладнання з наступними небезпечними факторами :
а) вплив електромагнітних полів;
б) пожежна безпека;
в) можливе ураження електричним струмом.
Для охорони праці при проведенні робіт потрібно вибрати робоче приміщення, здійснити добру вентиляцію, забезпечити необхідну освітленість робочого місця, передбачити захисне заземлення і здійснити організацію робочих місць. Організація робочого місця користувача відеотермінала та ЕОМ повинна забезпечувати відповідність усіх елементів робочого місця та їх розташування ергономічним вимогам ДЕСТ 12.2.032 "ССБТ. Робоче місце при виконанні робіт сидячи. Загальні ергономічні вимоги". При дотриманні цих умов потрібно врахувати вимоги стандартизації.
4.2. Електробезпека
Електробезпека — система організаційних та технічних заходів і засобів, що забезпечують захист людей від шкідливого та небезпечного впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля і статичної електрики. Правила електробезпеки регламентуються правовими і технічними документами, нормативно-технічною базою.
Робота в області електробезпеки повинна ґрунтуватися на продуманій, чіткій, конкретній системі заходів, що забезпечує повне й точне виконання «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» і «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів». Особливу увагу керівники електрогосподарства повинні приділяти найсуворішому виконанню вимог зазначених Правил щодо утримування й експлуатації електричних мереж і станцій, включаючи розподільні пристрої, де за даними статистики найчастіше відбуваються нещасні випадки. Велика кількість нещасних випадків буває при обслуговуванні й ремонтах електроприводів, пускорегулюючої апаратури, електричного освітлення, зварювальних апаратів, електрифікованого транспорту, електроустаткування, піднімально-транспортних механізмів, ручного переносного електрифікованого інструменту, а також високочастотних установок.
4.3. Інструкція при роботі на ПК
1. До самостійної роботи на персональних комп'ютерах (прийом та введення інформації коректування, читання з екрану) допускаються особи віком більше 18 років, які пройшли навчання з безпечних методів виконання робіт та інструктаж на робочому місці.
2. Особа, яка працює на комп’ютері повинен мати не нижче І-ІІ кваліфікаційної групи з електробезпеки.
3. Комп’ютери повинні мати передбачений заводом - виготовлювачем захист від ураження електрострумом.
4. Розташування комп’ютера:
а) комп’ютер встановлюють на відстані не менше 1 м від стін, між собою на відстані не менше як 1,5м;
б) виключають можливість прямого засвічування екрану джерелом природного освітлення;
в) поверхня екрану повинна знаходитись на відстані 400-700 мм,від очей користувача;
г) висота робочої поверхні столу повинна становити 680-800мм,ширина-не менше 500 мм;
д) стілець повинен мати висоту 280-320 мм, ширину-не менше як 380 мм;
є) повинна бути стійка підставка для ніг шириною не менше 300 мм.
5. Особам, які працюють на комп'ютерах забороняється:
-торкатися обірваних та оголених електричних проводів;
-користуватися пошкодженими розетками та вилками;
-працювати при знятому кожусі на моніторі чи системному блоці;
-працювати на комп'ютерах, монітори яких розташовані один проти другого в межах кімнати(приміщення).
6. При роботі з текстом, інформацією рекомендується працювати на світлому (білому) фоні з чорними знаками.
7. При роботі комп’ютером можуть виникнути небезпечні та шкідливі виробничі фактори:
-електромагнітні поля (радіочастоти);
-електростатичне поле;
-недостатнє освітлення;
-психоемоційна напруга при тривалій роботі з екраном відеомонітору.
8. Особи, які працюють на комп’ютері повинні дотримуватися наступного режиму праці:
- при введенні даних, читанні інформації з екрану безперервна тривалість роботи не повинна перевищувати 4-х годин при 8-годинному робочому дні;
- через кожну годину роботи необхідно робити перерву на 5-10 хвилин, а через 2 години -15 хвилин;
-перерви використовувати для зорового та фізичного розвантажування:
а) стоячи або сидячи робити похитування головою ліворуч-праворуч (темп швидкий);
б) стоячи або сидячи робити нахили голови уперед-назад (темп помірний);
в) масаж лоба, злегка його погладжуючи, а також погладжуючи ділянки над бровами у напрямку до скронь;
-невиконання вимог діючої інструкції є порушенням трудової дисципліни, що може тягнути за собою відповідальність згідно діючих правил та положень.
4.4. Вимоги безпеки перед початком роботи
1 .Перед початком роботи перевірити:
- розміщення складових частин комп’ютера (монітор, принтер, та інших блоків );
- монітор слід розташовувати таким чином, щоб кут зору на екран монітора становив 10-15 градусів, а відстань до екрана 400-800 мм.
- цілісність, з'єднувальних кабелів.
- підключення складових частин комп’ютера згідно схеми з’єднання.
- наявність передбачених захисних екранів.
- наявність і стан захисних кожухів. Підготовку комп’ютера до роботи провадити у відключеному стані.
- забезпечити освітлення робочого місця таким чином, щоб не утворювались відблиски від клавіатури та екрану відео монітора в напрямку очей працюючого;
- при неможливості забезпечення - застосовувати спеціальні захисні сітки, фільтри.
4.5. Вимоги безпеки під час роботи
1. Підключення комп’ютера проводити послідовно, згідно з інструкцією по експлуатації.
2. Не підключати та не відключати з’єднувачі електроживлення при включеному комп’ютері.
3. Під час перерв у роботі виключити монітор комп’ютера.
4. Не залишати працюючий комп’ютер без нагляду.
5. Працювати з екранними захисними сітками та захисними екранами, які встановлюються на моніторах(якщо такі передбачені).
4.6. Вимоги безпеки по закінченні роботи
1. Виключити комп’ютер в послідовності згідно з інструкцією по експлуатації.
2. Доповідати особі, яка відповідає за технічний стан комп’ютера, про всі зауваження і несправності в роботі комп’ютера, якщо вони мали місце.
3. Привести в порядок робоче місце, прибрати зайві предмети та сміття.
4. Покласти носії інформації до місць збереження.
4.7. Пристрої й засоби індивідуального захисту
До індивідуальних захисних засобів і пристроїв належать прилади, апарати, пристосування й пристрої, призначені для захисту персоналу, що обслуговує електроустановки, від враження електрострумом, впливу електричної дуги.
Ізолюючі засоби захисту діляться на основні й допоміжні. До основних належать: оперативні й вимірювальні ізолюючі штанги, та токовимірювальні кліщі, покажчики напруги, ізолюючі пристрої й пристосування для ремонтних робіт (ізолюючі сходи, площадки й ін.). До допоміжного належать: діелектричні рукавички, боти, гумові коврики, ізолюючі підставки то що.
Із сказаного випливає, що до основних засобів захисту належать ті, які можуть тривалий час витримувати робочу напругу установки, до допоміжних - для посилення основних засобів. Прикладом може бути обслуговування установок високої напруги, при якому основними засобами захисту є ізолюючі штанги, кліщі, покажчики напруги, а допоміжними - діелектричні боти, калоші, рукавички, підставки що ізолюють й гумові коврики.
5. ПЕРЕЛІК РОБІТ І МАТЕРІАЛІВ З ТЕМИ РОБОТИ
За темою дипломної роботи була опрацьована література згідно списку в кінці звіту. На основі її вивчення сформована мета диплому, яка полягає у розробленні фотоперетворювача оптичного сенсора на основі мікропроцесорного комплекту Arduino Micro.
На основі джерел [1-5] зібрані матеріали з теорії. Методи оцінки економічного ефекту вибрані з джерела [6]. З [7,8] взяті основні вимоги з охорони праці.
6. ВИКЛАДЕННЯ МАТЕРІАЛУ З ЕКОНОМІКИ І ОРГАНІЗАЦІЇ ВИРОБНИЦТВА
Витрати на виконання НДР щодо розроблення фотоперетворювача оптичного сенсора на основі мікропроцесорного комплекту Arduino Micro, розраховують складанням калькуляції кошторисної вартості НДР за такими статтями:
витрати на оплату праці;
відрахування на соціальні заходи;
матеріали;
витрати на використання комп’ютерної техніки;
накладні витрати;
інші витрати.
Розрахунок витрат за статтями калькуляції ведеться, як правило прямим способом.
Розрахунок витрат на оплату праці.
До цієї належать витрати на основну та додаткову заробітну плату науковому керівнику, студенту, консультанту з питань економіки, консультанту з питань охорони праці, обчислені за посадовими окладами та відрядними розцінками для робітників, а також преміальні виплати.
Вихідні дані наведені в табл. 6.1.
Таблиця 6.1
Вихідні дані для розрахунку витрат на оплату праці
№ п/п
Посада виконавців
Місячний оклад, грн.
Середньоденна ставка, грн/дн
1
Керівник БКР, доцент
4050
192,85
2
Консультант з економіки,
доцент
4050
192,85
3
Консультант з охорони праці, доцент
4050
192,85
4
Студент
840
40
Витрати на оплату праці розробників проекту визначаються за формулою:
/
де nij – чисельність розробників і-ої спеціальності j-го тарифного розряду, які приймають участь в проектуванні, чол.; tij – час, котрий затрачений на розробку проекту співробітника і-ої спеціальності j-го тарифного розряду, днів; Cij – денна заробітна плата і-ої спеціальності j-го тарифного розряду, грн., яка визначається за формулою:
/
де Cij – основна місячна заробітна плата розробника і-ої спеціальності j-го тарифного розряду, грн.; h – коефіцієнт, що визначає розмір додаткової заробітної плати (при умові наявності доплат); р – середня кількість робочих днів у місяці (приймаємо 21 р.д.).
Розрахунок інших показників економічного обґрунтування розраховується згідно методики, що буде викладена в ході виконання дипломної роботи.
ВИСНОВОК
В результаті проходження практики ознайомився з сучасним комплектом Arduino Micro, який використовується для розробки інтерактивних систем, керованих різними датчиками і перемикачами. Такі системи, в свою чергу, можуть управляти роботою різних індикаторів, двигунів та інших пристроїв. Arduino Micro надає ряд можливостей для здійснення зв'язку з комп'ютером, ще одним Arduino або іншими мікроконтролерами.
Ознайомився з організаційними питаннями роботи лабораторії такими, як охорона праці, визначення ефективності дослідної роботи, робота з різноманітною літературою, складання графіку виконаної роботи.
Також проведено збір матеріалів згідно з індивідуальним завданням за темою дипломної кваліфікаційної роботи.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Фотоелектрична комірка [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0
2. Ерохов В.Ю. Поверхнева функціональна мультитекстура для фотоелектричних перетворювачів сонячної енергії // Восточно-Европейский журнал передовых технологий. Научный журнал. - Харьков: Технологический центр, 2009. - № 3/7
3. Arduino [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: https://www.arduino.cc/
4. Arduino Board Micro [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMicro
5. Micro Платы Ардуино [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://arduino.ua/ru/hardware/Micro
6. І.Н. Пащенко методичні вказівки до виконання економічної частини дипломних проектів (робіт) для студентів та магістрів спеціальностей: 7.090802 “Електронні прилади та пристрої” /- Львів: вид-во НУ “Львівська Політехніка”, 2003.- 16 с.
7. Батлук В. А., Кулик м. П., Яцюк Р. А. «Основи охорони праці», Львів: видавництво Львівської Політехніки, 2011. 360 с.
8. Яцюк Р. А Методичні вказівки по розробці питань з охорони праці в дипломному проекті для студентів спеціальності 8.090802 “Електронні прилади та пристрої”. – Львів: Вид-во ДУ “Львівська політехніка”, 1994.- 16 с.