Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська Політехніка»
Кафедра електронних приладів
Курсова робота
З дисципліни «Методи дослідження органічних наноструктур»
на тему:
«Оптична інфрачервона спектроскопія»
Зміст
Вступ………………………………………………………………………………….3
1.Суть методу інфрачервоної спектроскопії……………………………………….4
2.ІЧ-спектри поглинання органічних сполук………………………………………9
3.Інфрачервоне випромінювання і коливання молекул………………………….10
4.Характеристичні частоти груп…………………………………………………..12
5.Застосування характеристичних частот груп…………………………………..13
6.Реєстрація інфрачервоних спектрів……………………………………………..14
7.Спектроскопія в ближній інфрачервоній області (БІЧ)………………………..15
8.Апаратура ІЧ-спектроскопії……………………………………………………..21
Висновок……………………………………………………………………………25
Список використаної літератури………………………………………………….26
Вступ
Спектроскопія - розділ фізики та аналітичної хімії, присвячені вивченню спектрів взаємодії випромінювання (у тому числі, електромагнітного випромінювання, акустичних хвиль та ін.) з речовиною. У фізиці спектроскопічні методи використовуються для вивчення всіляких властивостей цих взаємодій. В аналітичній хімії - для виявлення і визначення речовин за допомогою вимірювання їх характеристичних спектрів, тобто методами спектрометрії.
Області застосування спектроскопії поділяють по об'єктах дослідження: атомна спектроскопія, молекулярна спектроскопія, мас-спектроскопія, ядерна спектроскопія, інфрачервона спектроскопія та інші.
Метод інфрачервоної спектроскопії дає можливість отримати відомості про відносні положеннях молекул протягом дуже коротких проміжків часу, а також оцінити характер зв'язку між ними, що є принципово важливим при вивченні структурно-інформаційних властивостей різних речовин.
Інфрачервона (ІЧ) спектроскопія характеризується широкою інформативністю, що створює можливість об'єктивної оцінки достовірності і кількісного визначення лікарських речовин. ІЧ-спектр однозначно характеризує всю структуру молекули. Відмінності в хімічному будову змінюють характер ІЧ-спектра. Важливі переваги ІЧ-спектроскопії - специфічність, швидкість виконання аналізу, висока чутливість, об'єктивність отриманих результатів, можливість аналізу речовини в кристалічному стані. Методом ІЧ-спектроскопії можна проводити не тільки кількісну оцінку лікарських речовин, але і дослідження таких хімічних перетворень, як дисоціація, сальволізу, метаболізм, поліморфізм і т.д.
Суть методу інфрачервоної спектроскопії
Інфрачервона спектроскопія- розділ молекулярної оптичної спектроскопії, що вивчає спектри поглинання і віддзеркалення електромагнітного випромінювання в інфрачервоній області, тобто в діапазоні довжин хвиль від 10 –до 6 мкм інфрачервоний спектр являє собою складну криву з великим числом максимумів і мінімумів. Смуги поглинання з'являються в результаті переходів між коливальними рівнями основного електронного стану досліджуваної системи. Спектральні характеристики (положення максимумів смуг, їх півширина, інтенсивність) індивідуальної молекули залежать від мас складових її атомів, геометрії будови, особливостей міжатомних сил, розподілу заряду і ін., Тому інфрачервоні спектри відрізняються великою індивідуальністю, що і визначає їх цінність при ідентифікації та вивченні будови з'єднань.
Кількісний зв'язок між інтенсивністю I що пройшла через речовину випромінювання, інтенсивністю падаючого випромінювання I0 і величинами, що характеризують поглинаючу речовину, заснований на законі Бугера-Ламберта- Бера: