Частина тексту файла (без зображень, графіків і формул):
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
Кафедра БІТ
ЗВІТ
до лабораторної роботи №4
з курсу: «Операційні системи»
на тему: «Робота з файловою системою ОС GNU/Linux. Система розмежування доступу, права доступу до файлів та керування ними»
Варіант №7
Мета роботи – ознайомитись із структурою файлової системи, основними командами для роботи з файлами та каталогами; оволодіти практичними навичками керування правами доступу до файлів та їх аналіз в ОС GNU/Linux.
Завдання до лабораторної роботи
В своїй робочій (домашній) директорії створіть каталог lab_4.
Скопіюйте в каталог lab_4 файл /bin/cat під назвою my_cat.
За допомогою файлу my_cat, що знаходиться в каталозі lab_4, перегляньте вміст файлу .profile (Ви знаходитесь у домашньому каталозі).
Перегляньте список файлів у каталозі lab_4. Потім перегляньте список усіх файлів, включаючи приховані, з повною інформацією про файли. Зверніть увагу на права доступу, власника, дату модифікації файлу, що Ви тільки-що скопіювали. Потім перегляньте цю інформацію про оригінальний файл (той, який копіювали) і порівняйте два результати.
Змініть права доступу до файлу my_cat так, щоб власник міг тільки читати цей файл.
Переконайтеся в тім, що ви зробили ці зміни і повторіть п.3.
Визначте права на файл my_cat таким чином, щоб Ви могли робити з файлом довільні дії, а всі інші — нічого не могли робити.
Поверніться в домашній каталог. Змініть права доступу до каталогу lab_4 так, щоб ви могли його тільки читати.
Спробуйте переглянути простий список файлів у цьому каталозі. Спробуйте переглянути список файлів з повною інформацією про них. Спробуйте запустити і видалити файл my_cat з цього каталогу.
Поясніть отримані результати. Результати виконання п.8 можуть бути відмінними в різних версіях UNIX. Прокоментуйте отримані результати у висновках.
За допомогою команди su <user name>, завантажтесь в систему, користуючись обліковим записом іншого користувача. (Вам потрібно знати пароль цьогокористувача). Спробуйте отримати доступ до Вашого каталогу lab_4. Перевірте, чи правильно зроблено завдання попереднього пункту. Створіть каталог lab_4_1.
Знову завантажтесь в систему, користуючись своїм обліковим записом. Спробуйте зробити власником каталогу lab_4 іншого користувача. Спробуйте зробити себе власником каталогу lab_4_1. Поясніть результати.
Зробіть так, щоб нові створені файли і каталоги (у каталозі lab_4) одержували права доступу згідно таблиці (див. в кінці). Cпробуйте створити новий файл і каталог і переконайтеся в правильності ваших налаштувань.
Варіант
Права для файлів
Права для каталогів
7.
6-4
715
Поверніть собі права читати, записувати, та переглядати зміст каталогу lab_4.
Створіть у каталозі lab_4 каталог testdir та у ньому файли file1, file2. Під час створення file1 командою echo додайте до нього довільний текст.
Виведіть ACL для file1.
Змініть права доступу на file1 так, щоб тільки власник мав право на читання.
Увійдіть до системи під іншим обліковим записом та спробуйте прочитати вміст file1. Що отримаємо? Поверніться до свого облікового запису. (Ви можете одночасно користуватись різними обліковими записами, використовуючи для цього різні віртуальні консолі в текстовому режимі, або різні вікна терміналів в графічній багатовіконній системі).
За допомогою команди setfacl додайте право на читання іншому обраному користувачу для file1. Перевірте чи створився новий ACL для file1.
Увійдіть до системи під іншим обліковим записом та спробуйте прочитати вміст file1. Що отримаємо? Поверніться до свого облікового запису.
За допомогою команди setfacl встановіть значення маски таким чином щоб заборонити читати зміст file1 усім користувачам. Виведіть ACL для file1
Увійдіть до системи під іншим обліковим записом, та спробуйте прочитати вміст file1. Ви не повинні мати такий доступ.
Порядок виконання
mkdir lab_4
cp /bin/cat lab_4/my_cat
lab_4/my_cat /etc/profile
ls lab_4
ls –la lab_4
chmod u=r lab_4/my_cat
lab_4/my_cat /etc/profile
chmod 700 lab_4/my_cat
chmod 400 lab_4
ls lab_4
ls –la lab_4
rm lab_4/my_cat
su qwert
ls –la lab_4
mkdir lab_4_1
su yevgny
chown qwert lab_4
umask 173 /home/yevgny/lab_4
touch /home/yevgny/lab_4/a1
mkdir /home/yevgny/lab_4/b1
ls –la lab_4
chmod 777 /home/yevgny/lab_4
mkdir /home/yevgny/lab_4/testdir
echo “Hello” > /home/yevgny/lab_4/testdir/file1
touch /home/yevgny/lab_4/testdir/file2
getfacl /home/yevgny/lab_4/testdir/file1
chmod 400 /home/yevgny/lab_4/testdir/file1
su qwert
cat lab_4/testdir/file1
su yevgny
setfacl –m qwert:r lab_4/testdir/file1
getfacl lab_4/testdir/file1
su qwert
cat lab_4/testdir/file1
su yevgny
setfacl –m m::--- lab_4/testdir/file1
getfacl lab_4/testdir/file1
su qwert
cat lab_4/testdir/file1
Результати з командного вікна
Рис.2
Висновок: на даній лабораторній роботі я ознайомився із структурою файлової системи, основними командами для роботи з файлами та каталогами; оволодів практичними навичками керування правами доступу до файлів. Використовуючи команди chmod та umask можна змінювати права доступу до файлів. За допомогою команди chown можна змінювати власника файлів та каталогів, а за допомогою команди setfacl додавав право на читання іншим користувачам.
Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть
або зареєструйтесь.
Ділись своїми роботами та отримуй миттєві бонуси!
Маєш корисні навчальні матеріали, які припадають пилом на твоєму комп'ютері? Розрахункові, лабораторні, практичні чи контрольні роботи — завантажуй їх прямо зараз і одразу отримуй бали на свій рахунок! Заархівуй всі файли в один .zip (до 100 МБ) або завантажуй кожен файл окремо. Внесок у спільноту – це легкий спосіб допомогти іншим та отримати додаткові можливості на сайті. Твої старі роботи можуть приносити тобі нові нагороди!