МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІКТА
Кафедра ЗІ
/
З В І Т
до лабораторної роботи №1
з навчальної дисципліни: «Теорія ризиків»
на тему:
«РОЗРАХУНОК ЕФЕКТИВНОСТІ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ»
Варіант № 15
Львів – 2017
Мета роботи – навчити студентів проводити розрахунки показників ефективності інвестиційних проектів, зокрема чистої теперішньої вартості, внутрішньої ставки доходності та дисконтного терміну окупності за допомогою електронних таблиць.
ОСНОВНІ ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ
1.1 Показники фінансової ефективності інвестицій
В основі оцінки інвестиційних проектів лежить оцінка грошових потоків, які передбачаються за цими проектами.
Позначимо:
n – тривалість інвестиційного проекту в часових періодах;
At – об’єм інвестицій в момент часу 0 £ t £ n , A = (A0, A1,...,An ) – вектор інвестицій;
Rt – доходи від проекту в момент часу t ; R = (R0,R1,...,Rn ) – вектордоходів;
r– необхідна ставка доходу за проектом.
Для оцінки проектів застосовуються один або декілька з наступних показників, для більшості з яких реалізовані спеціальні функції у середовищі MS EXCEL.
Чистий дисконтний дохід (ЧДД), або чиста теперішня вартість (ЧТВ), англ. – Net present value (NPV), це – різниця між теперішньою вартістю доходів і теперішньою вартістю інвестованих коштів, тобто:
У середовищі MS EXCEL передбачено функції NPV та PV, які розраховують теперішню вартість потоку платежів постнумерандо. Для розрахунку ЧТВ можна скористатись цими функціями, додаючи до отриманого значення платіж, здійснений у початковий момент часу.
Чистий майбутній дохід (ЧМД), англ. – Net Future value (NFV), це – чиста вартість доходу за проектом на момент часу t = n . Її розраховують нарощенням суми ЧДД на момент часу t. Показники ЧДД та МВ є абсолютними показниками, поряд зними широко використовують такі відносні показники як індекс доходності та внутрішня норма доходності.
Індекс доходності (ІД), англ. – Profitability index (PI), це – відношення теперішньої вартості доходів до теперішньої вартості інвестицій.
Внутрішня норма(ставка) доходності (ВНД), англ. – Internal rate of return (IRR), це – процентна ставка r , за якої чиста теперішня вартість за проектом дорівнює нулю, тобто NPV (IRR,n, A,R) = 0 . (5)
Умови, які забезпечують існування та єдиність розв’язку цього рівняння сформульовано у роботі. Розглянемо інвестиційний проект класичного типу, який вимагає одноразових інвестицій у розмірі A і породжує сталий потік доходів у розмірі R . Його додатний розв’язок існує та єдиний за умови nR > A.
Чим більша величина ВСД тим вища ефективність проекту. Нехай i – норма доходу за альтернативним проектом, якщо IRR > i , то вихідний проект у порівнянні з альтернативним є більш вигідним. Для розрахунку цієї величини в середовищі EXCEL передбачена функція IRR.
Дисконтний строк окупності ( 0 n ) – це найменший час, за який чиста теперішня вартість за проектом стане додатною.
Зауважимо, що без врахування вартості грошей у часі показники чистого дисконтного доходу та дисконтного терміну окупності перетворюються у так звані "прості показники" – чистого доходу та терміну окупності. Порівняння ефективності різних інвестиційних проектів здійснюють шляхом порівняння одного або декількох їхніх показників. Якщо, при порівнянні за декількома показниками виникає протиріччя, то використовують додаткові міркування.
У фінансовому аналізі також застосовують модифіковані величини. Модифікована чиста теперішня вартість (NPV*) передбачає реінвестування отриманих прибутків за деякою ставкою r * до кінця дії проекту.
Таблиця 1. Варіанти завдань по знаходженню ВСД
Варіант
Термін
n
Початкові інвестиції, А
Щомісячний дохід, R
15
22
300 000
20 000
Таблиця 2. Варіанти завдань по порівнянню інвестиційних проектів
Варіант
Номери
проектів
Необхідна
процентна
ставка за період
Грошові потоки за проектними ставками, в тис,грн
1
2
3
4
5
6
15
5,6
5%