МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Тернопільський національний технічний університет
імені Івана Пулюя
Кафедра: будівельної механіки
Звіт з виробничої практики
Тернопіль – 2016
Зміст
1.Вступ
2.Характеристика підприємства
3.Техніка безпеки
4.Архітектурно-планувальне рішення об’єкта
5. Конструктивне рішення об’єкта
6 Техніка виконання робіт
7.Особливості проведення робіт під час проходження практики
8. Заходи з охорони праці та техніки безпеки
9.Висновок
Вступ
Виробнича практика є складовою частиною навчального процесу і має на меті підготувати фахівців інженерів-будівельників. Тривалість виробничої практики складає чотири тижні. Студенти направляються на об'єкти промислового, цивільного і сільського будівництва, згідно з укладеними договорами.
Дана практика ставить перед собою наступні завдання:
поглибити і закріпити теоретичні знання;
придбати робочі навички;
ознайомити студентів з передовими методами праці, будівельною технікою;
вивчити виробничий процес будівельної організації в цілому.
Метою виробничої практики є придбання професійних умінь студентами, пов'язаних з інженерною діяльністю, на основі виконання обов'язків дублерів основних фахівців підприємства, будівельної організації і закріплення знань, отриманих студентами в процесі навчання у ВНЗ.
Характеристика підприємства
Будівельно-монтажне управління "Промбуд" - підрозділ ТОВ "Тернопільбуд" (м. Тернопіль, Україна) - великого будівельного комплексу з будівельними, будівельно-монтажними, спеціалізованими будівельними управліннями, підприємствами будівельної індустрії, основними і допоміжними виробництвами. Активна виробнича діяльність ТОВ "Тернопільбуд" заклала основи розвитку на Тернопіллі первинного ринку житла. Ця діяльність має велике соціальне значення, оскільки завдяки їй формується нова соціально-активна група громадян-інвесторів. Обрана стратегія роботи на ринку нерухомості спрямована на формування і розвиток загальноміських і загальнодержавних соціальних програм, в основу яких покладені принципи соціального партнерства. Із самого початку реалізації нових програм визначили їх пріоритети.
Найважливіші з них:1. Спорудження комфортного житла, яке доступне громадянам з різним рівнем доходів.2. Архітектурно-планувальні рішення квартир змінюються з врахуванням умов ринку та індивідуальних запитів клієнтів.3. Використання у будівництві сучасних досягнень наукової та інженерної думки, впровадження новітніх технологій у виробництво.4. Поліпшення експлуатаційних якостей житла за рахунок сучасних архітектурних рішень, матеріалів, технологій і обладнання.5. Зменшення витрат енергоресурсів на утримання житла мешканцями.6. Розвиток нових мікрорайонів обласного центру.7. Проектування вбудовано-прибудованих приміщень у житлових будинках, визначення кількості обслуговуючих громадських приміщень, які доцільно розташовувати у житлових комплексах для комфорту їх мешканців.8. Розвиток власної промислової бази, розширення сфери виробничо-будівельної діяльності, нові напрямки та форми роботи на ринку пропозицій товарів та послуг.
ТОВ «Тернопільбуд» працює 70 років на ринку будівництва Тернопільщини. Протягом цього часу Товариством побудовані всі виробничі потужності машинобудівної, радіо- і електротехнічної, легкої та харчової промисловості, переробні підприємства, основні об’єкти зв’язку та транспорту в Тернопільській області, школи, лікарні. В обласному центрі споруджено близько 88% усіх житлових будинків з комплексом соціальної сфери.
Як головний генеральний підрядник у Тернопільському регіоні, Товариство здійснює будівництво об’єктів житла, охорони здоров’я, освіти, побутового обслуговування, комунального господарства, транспорту, промислових підприємств, культових споруд та інших об’єктів виробничого і невиробничого призначення.
Протягом 2001-2015 рр. ТОВ «Тернопільбуд» ввів в експлуатацію 105 будинків, де налічується 5 266 квартир. Серед них велику кількість об’єктів збудовано будівельно-монтажним управлінням «Промбуд»:
багатоквартирний житловий будинок на вул. Гайова, 8А. Зданий в 2015р.
багатоквартирний житловий будинок на вул. Довженка, 12. Зданий в 2014р.
багатоквартирний житловий будинок на вул. Є.Коновальця, 5. Зданий в 2013 р.
БМУ «Промбуд» впродовж 70 років працював над зведенням промислових об’єктів Тернополя, наприклад завод «Оріон»,
початок робіт - 1979р. закінчення робіт - 1982р. (I черга); 1996р. (II черга)
Техніка безпеки
Техніка безпеки на будівельному майданчику забезпечується завдяки цілому ряду організаційних і технічних заходів, які сприяють запобіганню травматизму і шкідливих впливів на здоров’я людини.
Будівельні роботи відносяться до числа найбільш небезпечних в силу
різноманітності використовуваного інструменту і пристосувань, відсутність обладнаних робочих мість, систем вентиляції і т. д. Тому суворе дотримання правил техніки безпеки при проведенні будівельних робіт має першочергове значення.
При роботі на підприємстві необхідно:
Пройти вступний інструктаж з охорони праці;
Пройти інструктаж з техніки безпеки на робочому місці;
Дотримуватися пропускний режим, встановлений на підприємстві;
Дотримуватися правил пересування по території підприємства;
Палити в суворо визначених місцях;
Не торкатися струмоведучих проводів, рубильників, вимикачів, зварювального обладнання;
Не користуватися вантажопідіймальними механізмами і пристроями без дозволу;
Не стояти під вантажем або стрілою при працюючих вантажопідйомних машинах;
Не розпивати спиртні напої;
Дотримуватися обережності при роботі з отруйними рідинами;
Дотримуватися безпеку при підйомі та спуску з будівельних машин;
Перебуваючи на території будівельного або виробничого майданчика, у виробничих і побутових приміщеннях, на ділянках робіт і робочих
місцях споруджуваних об'єктів студенти зобов'язані виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, правила техніки безпеки та охорони праці, прийняті в даній організації.
Архітектурно-планувальне рішення об’єкта
Багатоквартирний житловий будинок вул. Білецька.
Будинок розташований в престижному, екологічно чистому та мальовничому мікрорайоні поряд з Тернопільським ставом та центром міста. Поряд немає шумних магістралей, гуртожитків, базарів. Повністю відсутні промислові підприємства. Тому тут ідеальне місце для сімей з маленькими дітьми та людей з високим соціальним статусом.
Десяти поверховий будинок «П» подібної форми матиме три під’їзди та внутрішній двір. В одному із під’їздів - наскрізний прохід для кращого сполучення двору із проїжджою частиною вулиці Білецької.
Головний фасад, в’їзд на подвір’я будинку та пішохідні доріжки запроектовані з вул. Білецької. Крім основної будівлі на ділянці розміщені господарські майданчики, майданчик для відпочинку дорослих і дітей. Передбачено стоянку автомобілів.
Будинок обладнаний сміттєпроводами та пасажирськими ліфтами.
І під’їзд
К-стькімнат
Пов.
Площа, м2
загальна
житлова
кухня
3
1
88.86
48.54
12.57
П1
ІІ під’їзд
К-стькімнат
Пов.
Площа, м2
загальна
житлова
кухня
2
1
64.18
33.53
8.06
П2
2
1
76.90
36.07
14.75
П3
ТМ 3кімн.
10
82.28
57.23
10.27
П4
ІІІ під’їзд
К-стькімнат
Пов.
Площа, м2
загальна
житлова
кухня
2
1
68.10
34.35
14.62
П5
2
1
77,05
35,48
14,95
П6
3
1
88.86
49.39
11.54
П7
3
1
87,71
49,94
11,43
П8
3
2,3,9
87.53
48.70
11.54
П9
3
9
86.18
48.43
14.76
П10
ТМ 3кімн.
10
87.64
58.02
11.54
П11
ТМ 3кімн.
10
85.35
55.70
15.33
П12
П1 /
П2
/
П11
П12//
Конструктивне рішення об’єкта
Десятиповерховий крупно-панельний житловий будинок має в плані п-подібну форму. Висота поверху 3 м. На типовому поверсі будівлі розміщується 2 трьох кімнатні та 2 двокімнатні квартири.
Будівля оснащується ліфтом вантажністю 320 кг та сміттєзбиральним трубопроводом. Просторова жорсткість будівлі забезпечується сумісною роботою фундаментів, повздовжніх та поперечних стін, плит покриття та перекриття.
Рельєф місцевості похилий з нахилом і=0,02, планування ділянки виконано з урахуванням відводу атмосферних опадів на магістральну дорогу. Всі споруди та будівлі на ділянці розташовані згідно санітарних і протипожежних норм, а саме: майданчик для сміття, автостоянка, ігровий майданчик.
Дороги мають асфальтобетонне покриття, спортивний і дитячий майданчики мають гравійне покриття, а вільна територія озеленена насадженнями дерев, кущів і багатолітніх трав.
Фундаменти
Цокольні панелі прийняті збірні залізобетоні по серії 1.415.1-2 і встановлені на фундаментні подушки, які прийняті по серії ГОСТ 1116-1 з розмірами по специфікації. По верху цокольних панелей на відмітці – 0,400м виконують гідроізоляцію із цементного розчину складу 1:2 з водостійкими домішками
Навколо будинку виконують асфальтобетонне вимощення шириною 1м по бетонній підготовці.
Стіни
Зовнішні стіни складаються з бетонно каркасу – 250 мм.
Прогрунтовані розчином Ceresit CT 17.
Шар клейового розчину Ceresit 85 Pro – 5-8 мм.
Плити полістирольні ПСБ С – 25 (група горючості Г – 1 ) – 100 мм.
Шар клейового розчину Ceresit 85 Pro – 5-8 мм.
Термофасадна лицювальна панель дюбельована.
При облицюванні фасаду використовуються наступні матеріали:
Цегла фірми “ЄВРОТОН” жовтого, червоного та коричневого кольору під розшивку;
Термофасадна лицювальна панель з пофарбуванням згідно кольору цегли;
Термофасадні лицювальні панелі з наступним пофарбуванням фарбою Ceresit колір QUARTZ GROUND;
Профнастил ТП 20 Д фірми ТПК кольору поліестер темно-коричневий 6017 EKOSTAHL.
Перегородки
Перегородки прийняті панельні, виконані із бетону на котельних шлаках товщиною 80мм. Кріплять анкерами до закладних деталей зварюванням. Стики заповнюються гіпсовим розчином.
Покриття
Покриття прийнято з залізобетонних збірних плит по ГОСТ 12767-94. Плити кріплять до закладних деталей конструкції не менш ніж в трьох місцях за допомогою зварки закладних деталей. Стики між плитами заповнюють бетоном класу В15. Оголення арматури не допускається, за винятком випусків арматури або кінців напружуваної арматури, які не повинні виступати за торцеві поверхні плит більш ніж на 10 мм і повинні бути захищений шаром цементно-піщаного розчину або бітумним лаком. Відкриті поверхні сталевих заставних виробів, випуски арматури, монтажні (підйомні) петлі повинні бути обчищені від напливів бетону.
Покрівля, дах
Дах прийнято горизонтальний з нахилом 0,03 до центру даху. Також на даху влаштовано вентиляційні шахти та ліфтова шахта. Покрівля влаштована з покрівельної бляхи фірми “ТПК”, поліестер темно – коричневий 6017 EKOSTAHL. Покрівля кріпиться анкерними болтами М6, L=60, крок 300 мм, в шаховому порядку. Дахи спроектовані з організованим водостоком згідно з ДБН В 2.6-14.
Підлога
Підлоги прийняті паркетні – в житлових приміщеннях, в кухнях та коридорах – лінолеум, в санвузлах – керамічна плитка, на сходових клітинах та на лоджії – мозаїчне покриття на цементному розчині.
Сходи
Сходи прийняті збірні залізобетонні по серії ГОСТ 21107-78.
Вікна та двері
Вікна прийняті металопластикові з подвійним склінням. Двері прийняті дерев’яні по серії 1.136-10; 1.36-17, двері Д1 виконані з заліза по серії 1.136-1.
Техніка виконання робіт
Цегляна кладка
Однорядна кладка проста у виконанні і більш міцна. Недоліками є необхідність заготівлі й укладання трьохчетверок для зміщення рядів на 1/4, більше число цеглин для верст і менше для забутки. Остання обставина підвищує трудомісткість, тому що версти виконувати сутужніше, ніж забутку. До недоліків відносять також малу площу (плече) обпирання верхньої цегли на нижній (1/4), у результаті чого іноді з'являються тріщини по розчині (шву).
Для зовнішніх верст, що утворять фасад будинку або споруди, варто використовувати цеглу правильної форми, виставляючи назовні його кращу сторону, або застосовувати спеціальну лицьову цеглу. Подовжні і поперечні вертикальні шви кладки мають товщину 8…15 мм (у середньому 10 мм), тому товщина стіни в 2 цегли складає 250+250+10=510 мм. Горизонтальні шви мають товщину 8…15 мм (у середньому по висоті поверху 12 мм), тому висоту ряду цегельної кладки вважають рівної 65+12=77 мм і 88+12=100 мм, 103+12=115 мм. Через 77, 100 і 115 мм розмічають порядовки.
Цегляна кладка стін з лицевого боку може виконуватись з повним заповненням шва розчином і неповним – порожньошовною. Глибина не заповненої розчином частини шва до 15 мм. Поверхню порожньошовної кладки звичайно покривають штукатуркою. Цегляну кладку, яку не передбачається штукатурити, виконують з повним заповненням швів, причому надлишки розчину, що видаляються цеглинами назовні, зрізають кельмою врівень з стіною (кладка впідріз). Коли необхідне старанне обробляння швів, то їм надають випуклої назовні або увігнутої всередину форми, і тоді кладка має назву під розшивку (рис. 6.4)./
Рис. 6.4. Шви цегляної кладки: 1 - неповний; 2 - випуклий; З – увігнутий
Укладання бетонної суміші
Технологія укладання бетонної суміші залежить від виду, розмірів і положення конструкцій, кліматичних умов, властивостей суміші. Бетонну суміш укладають горизонтальними шарами, окремими смугами в один шар або одночасно на всю висоту конструкції чи блока бетонування.
Товщину горизонтальних шарів визначають способами для ущільнення. У разі використання вертикально розміщених вібраторів товщина шару має бути на 5...10 см меншою за довжину робочої частини вібратора, а для ручних глибинних вібраторів – не повинна перевищувати 1,25 довжини їхньої робочої частини. У разі ущільнення поверхневими вібраторами суміш укладають шарами до 250 мм завтовшки в конструкціях з одинарним і до 120 мм – з подвійним армуванням. Укладають бетонну суміш безперервно на весь об'єм конструкцій чи в межах окремих ділянок. Вкладати наступний шар суміші потрібно до початку затвердіння цементу в попередньому шарі.
Штукатурні роботи
Штукатурні роботи - це процес покриття конструкцій або їхніх окремих елементів шаром різноманітних за складом будівельних розчинів (мокра штукатурка) або штукатурними листами заводського виготовлення (суха штукатурка).
Виконують штукатурні роботи з метою вирівнювання поверхні конструкцій та надання їй належної макроструктури для наступних оздоблювальних робіт (звичайна штукатурка), вирівнювання поверхні з одноразовим створенням декоративних якостей (декоративна штукатурка), а також утворення спеціальних властивостей (спеціальна штукатурка).
Остання може бути: гідро-, тепло-, звуко-, газоізоляційною або ренгенозахисною.
Монолітна штукатурка (мокра) за кількістю і ретельністю використання, технологічних операцій і загальною товщиною поділяється на три категорії: проста - не більше ніж 12 мм, поліпшена - 15 мм, високоякісна - 28 мм. Кількість технологічних операцій залежно під категорії.
Простою штукатуркою опоряджують приміщення складського й допоміжного призначення; поліпшеною - житлових, адміністративних, навчальних, промислових, сільськогосподарських будинків і споруд; високоякісною - громадських будівель культурного призначення, адміністративних будівель першого класу, а також фасадів.
Основні елементи штукатурного шару:
набризк - для надійного зчеплення штукатурки з основою (конструкцією);
грунт - для вирівнювання поверхні; в спеціальних штукатурці грунт виконує, крім того, ще й функцію спеціального призначення.накривний шар - для надання поверхні властивостей, необхідних для фарбування або наклеювання шпалер, декоративних якостей (декоративна штукатурка) або спеціальних властивостей (спеціальна штукатурка).
Малярні роботи
Малярні роботи - це процес нанесення на поверхні будинків (споруд) чи будівельних конструкцій фарб або лаків. Фарба є основним матеріалом у малярних роботах.
Залежно від складу фарби поділяють на водні і безводні. До водних належать клейові, вапняні, водоемульсійні, силікатні. До безводних - олійні, лакові, синтетичні.
Вибір фарби залежить насамперед від призначення приміщення, а її колір - від орієнтації приміщення (південь, південний схід чи південний захід - холодні тони; північ, північний схід чи північний захід - теплі тони).
Залежно від призначення будинків і споруд, а також нормативних вимог до фарбованої поверхні виділяють такі категорії фарбування:
просте - фарбування поверхонь приміщень складського й допоміжного призначення, а також окремих промислових і сільськогосподарських будівель і споруд; поліпшене - житлових, промислових, адміністративних, навчальних і сільськогосподарських будівель і споруд; високоякісне - громадських будівель культурного призначення та адміністративних першого класу.
Чим вища категорія фарбування, тим більша кількість операцій.
Облицювальні роботи
Роботи, які виконують для закріплення опоряджувальних матеріалів на лицьових поверхнях конструкцій, називають облицювальними.
Облицювання поділяють на внутрішнє і зовнішнє. Облицювання може бути з природного декоративного каменю або зі штучних матеріалів.
Для облицювальних робіт найчастіше використовують такі породи каменів, як мармур, граніт, лабрадорит, габро, вапняк, туф і піщаник; зі штучних матеріалів - облицювальні плити й плитки: керамічні (матові, глазуровані, мармуроподібні), цементно-піщані, мозаїчні, скляні, пластмасові, гіпсові, азбестоцементні, деревні й пластикові листи.
Дедалі більшого поширення набуває застосування цегли, керамічних блоків, бетонних і залізобетонних виробів, металевих панелей як облицювальних матеріалів.
Виконують облицювальні роботи і в заводських умовах, і в умовах будівельного майданчика.
Монтаж плитних елементів перекриття покрить, сходових площадок і маршів
Залізобетонними збірними плитними елементами перекриттів і покрить є плити, настили й панелі, що спираються на несущі конструкції кістяка будинку.
Плитні елементи, що своїми сторонами суцільно спираються на несучі конструкції кістяка будинку, укладають на шар розчину або цементно-піщаної пасти й скріплюють один з одним і елементами несучого кістяка будинку різними способами, передбаченими в проектах. Шви між збірними площинними елементами перекриттів і покрить після їхнього укладання і закріплення щільно зашпаровують бетонною чи розчинною сумішшю. Усі типи збірних площинних елементів перекриттів і покрить монтують способом «у висячому положенні» за допомогою кранів.
При монтажі елементів перекриттів і покрить багатоповерхових будинків спеціальна розкладка елементів не потрібна. Елементи можуть знаходитися в штабелях на складі в зоні дії монтажних кранів чи підвозитися з заводів безпосередньо під монтаж. При монтажі елементів покрить одноповерхових будинків стріловими кранами, які переміщуються в межах монтованого прольоту, плити укладають у штабелі. Підготовка до монтажу плитних елементів перекриттів і покрить у основному полягає в очищенні закладних деталей. Услід за укладанням плитних елементів перекриттів і покрить проводять постановку й зварювання всіх анкерних кріплень з наступним закладенням їх бетонною чи розчинною сумішшю. Закладні деталі на ригелях, балках і фермах зварюють одразу слідом за укладанням кожної плити для того, щоб забезпечити їхнє закріплення зварюванням не менше ніж у трьох кутах. Зв'язувальні плити каркасних будинків, що укладають уздовж розбивочних осей між колонами, приварюють до ригелів по всіх чотирьох опорних кутах, щоб мати вільний доступ при зварюванні по всім цим кутам.
Після укладання плитних елементів перекриттів і покрить, постановки всіх анкерних кріплень і зварювання закладних деталей шви між цими елементами зашпаровують бетонною чи розчинною сумішшю. В багатоповерхових каркасних будинках одночасно бетонують вузли примикання ригелів до колон.
Перші плити настилів і панелей міжповерхових перекриттів укладають з тих же риштувань, що застосовували для монтажу конструкцій чи стін ригелів каркасних будинків. Наступні плитні елементи укладають безпосередньо з раніше покладених плитних елементів. У покриттях одноповерхових будинків першою укладають одну з крайніх плит, для чого використовують підмости, з яких укладали балки, ферми чи підкранові конструкції. Наступні плити укладають з раніше покладених. Крайні плити таких покрить укладають з закріпленими до них конструкціями огородження. У процесі зведення будинку повинна бути забезпечена стійкість окремих змонтованих конструкцій, а також усього каркасу в цілому. Монтаж кожного наступного яруса можна проводити тільки післяустановки й проектногозакріплення всих збірних і виконання монолітних конструкцій нижчележачого яруса. Кондуктори та інші пристрої, що тимчасово забезпечують стійкість змонтованих конструкцій, знімають після набуття бетоном 70%-ї проектної міцності.
Після закінчення установки робітниками-верхолазами збірних конструкцій кожного поверху багатоповерхових будинків установлюють тимчасові огородження - по всьому периметру будинку, а також по сходових маршах і площадках, шахтах ліфтів і закривають дерев'яними щитами не огороджені отвори. Для переходу монтажників від однієї конструкції до іншої необхідно використовувати сходи, перехідні містки й трапи. Робітників, зайнятих на монтажі конструкцій, забезпечують спецодягом, спецвзуттям і запобіжними поясами. Монтажники повинні знаходитися поза контуром установлюваних конструкцій з боку, протилежного подачі їх краном. Конструкцію опускають над місцем установки не більше ніж на 30 см вище проектного положення. Після цього монтажники наводять її на місце обпирання. Під час переміщення конструкцій необхідно утримувати їх на місці обпирання. Під час переміщення конструкцій треба утримувати їх від розтягування і обертання відтяжками з прядив'яної мотузки чи тонкого гнучкого троса. Залишати підняті конструкції у висячому положенні забороняється.
Сигнали при підйомі конструкцій подає тільки одна особа -бригадир монтажної бригади, ланковий або такелажник. Крановик повинен бути попереджений, чиї команди він зобов'язаний виконувати. Команду «Стоп» у разі потреби може подавати крановику будь-який працівник, який помітив небезпеку. У разі застосування на монтажі конструкцій будинків одночасно двох чи більше кранів мусить бути виключена можливість перетинання зон роботи стріл і руху консолі контрвантажів.У разі граничного зближення кранів мінімальна відстань між стрілами має бути 0,5... 1 м. При одночасній роботі кранів у кожній зміні повинна бути призначена особа, відповідальна за безпечну роботу кранів. Крани й обладнання зі споживанням електроенергії, а також зварювальна арматура й підкранові колії повинні бути ретельно заземлені.
При вітрі силою більше 6 балів (швидкістю 10,8...13,8 м/с) роботу припиняють, а кран закріплюють.
Особливості проведення робіт під час проходження практики
1. Фундаменти слід виконувати з монолітного бетону марки 100 або з збірних блоків (класу В 7,5) і закладати на основу з твердих однорідних грунтів або порід, які не деформуються, мінімальна глибина закладання фундаментів, виходячи з глибини промерзання фунту 0,9 м. Вона може бути збільшена, щоб забезпечити опирання фундаментів на тверду основу. Для визначення якості основи під фундаменти (дна котловану чи траншей) забудовник зобов'язаний запросити автора проекту на місце будівництва.
2. Для кладки стін необхідно використовувати цеглу марки не нижче М 75 на цементно-вапняному розчині М-25.
3. Стіни, що мають димові та вентиляційні канали, виконувати тільки з повнотілої цегли із щільним заповненням швів.
4. Опирання несучих перемичок та балок на стіни повинно бути не менше 25 см.
5. Опирання плит перекриття на стіни повинно бути не менше 12 см. При цьому вони повинні вкладатись на шар цементного розчину М 100 з анкеровкою між собою і стінами.
6. Дерев'яні конструкції даху повинні кріпитись до стін та між собою анкерами, затяжками та залізними виробами.
7. Для протидії горизонтальним зусиллям на стіни від конструкції даху може служити монолітний залізобетонний пояс із замоноліченими в нього елементами для кріплення мауерлатів.
8. Для підвищення вогнетривкості та попередження загнивання дерев'яні елементи даху і підлоги необхідно обробити вогаезахисним та антисептичним розчином.
9. При висоті звісу даху від планувальної відмітки відмостки більше 10 м обов'язковим є влаштування огорожі покрівлі висотою не менше 0,6 м.
10. 3 метою зменшення тепловтрат та економії палива необхідно:
• виконати теплову ізоляцію зовнішніх стін, перекриття над неопалюваним підвалом та перекриття між житловим поверхом і горищем згідно з вузлами, що додаються;
• головний вхід в житловий будинок влаштувати через тепловий шлюз (засклену веранду, тамбур) глибиною не менше 1,2 м. При цьому від входу до житлових приміщень має бути не менше трьох дверей;
• зовнішні двері, вікна, двері та люки, що ведуть на горище і дах, повинні мати пружні ущільнюючі прокладки в притворах;
• обладнати будинок приладами обліку витрат електроенергії, газу та холодної води, якщо є централізоване водопостачання,
11 .Для протипожежної безпеки між печами, кухонними плитами, димовими каналами та спалимими конструкціями будинку слід влаштовувати відступки й розділки з дотриманням таких умов:
• відстань від печі до стін (перегородки) не менше 32 см;
• захист конструкцій стін (перегородок) слід передбачити на 15,0 см більший за габарит печі та на 50,0 вищий кухонної плити;
• розмір розділок печей та димових каналів слід приймати не менше 51 см до 11 спалимих конструктивних елементів.
12.При використанні балонів з рідким газом їх встановлюють у тому ж приміщенні, де й газові прилади. Відстань від балона до газової плити має бути не менше 0,5 м; до приладів опалення та печей-1 м; до паливних дверцят печей-2 м. Не допускається встановлювати газові плити і газові балони в приміщеннях цокольних та підвальних поверхів, а також в приміщеннях, під якими розташовані підвали.
13.Мінімальна ширина маршу внутрішніх сходів має бути 0,9 м, нахил сходів- 1:1,25, ширина маршу визначається відстанню між перилами або між стіною та перилами.
14.Вікна та двері з санвузлів, приміщень з газовими приладами, паливних повинні відкриватись назовні.
Заходи з охорони праці та техніки безпеки
При розробці безпечних методів на будмайданчику важливе значення мають правильне визначення розмірів небезпечних зон (дії піднімальних кранів, ліній електропередачі, зберігання горючих, вибухових, шкідливих матеріалів), зон інтенсивного руху й безпечного, раціонального розташування різних об'єктів і ділянок робіт. Так само необхідно не тільки передбачити міри безпеки при виконанні будівельно-монтажних робіт, але й заходи щодо попередження впливу на робітників небезпечних і шкідливих факторів, які можуть виникнути при провадженні робіт.
Основна мета проектування охорони праці полягає в розробці конкретних заходів щодо питань безпеки й нешкідливості праці для того, щоб інженерно-технічні працівники проводили їх у життя при виконанні будівельно-монтажних робіт.
Перш ніж розпочати зведення об'єкта, будівельний майданчик необхідно підготувати для безпечного виконання всіх наступних робіт, передбачених проектом. Цей період називається підготовчим. Далі в процесі підготовчих робіт будівельний майданчик звільняють від всього що заважає будівництву об'єкта: будинків, споруджень, дерев, виконують роботи із планування, будують тимчасові дороги, укладають підкранові колії, улаштовують водовідводи, тимчасове освітлення, виконують розбивку та інше. Одним з перших заходів підготовчого періоду є огородження території будівництва. Інвентарні огородження будівельних майданчиків повинні відповідати ГОСТ 23407-78. Конструкція огородження і його розташування вказуються в проекті.
Для запобігання руйнування існуючих або нових споруд виконують пониження рівня ґрунтових вод та водовідводи. Особлива увага приділяється захисту від затоплення котлованів і траншей. При водовідводі повинні дотримуватися нахили у канавах, улаштовуватися дренажі та інші заходи.
Необхідно постійно здійснювати контроль за змістом шкідливих і небезпечних речовин у повітрі робочої зони, за освітленістю, вібрацією, шумом, температурою, вологістю, швидкістю руху повітря. Якщо будуть установлені граничні значення зазначених параметрів, то роботи варто призупинити та розробити відповідні міри профілактики.
Всі люди, що перебувають на будівельному майданчику, зобов'язані носити захисні каски. У робітників колір захисної каски може бути жовтий або помаранчевий; у майстрів, виконробів - червоний колір; у керівного складу організацій, підприємств, начальників ділянок, цехів, громадських інспекторів по охороні праці, працівників служби техніки безпеки - білий колір.
Висновок
Пребуваючи на виробничій практиці в будівельній організації “Промбуд”, я поглибив і закріпив теоретичні знання, набув робочих навичок, ознайомився з передовими методами праці та сучасною будівельною технікою, вивчив процес будівельної організації в цілому.
Ця практика надала змогу придбати професійні вміння, пов’язані з інженерною діяльністю, на основі виконання обов’язків дублера майстра.
При проходженні практики, я закріпив теоретичні знання, отримані в процесі навчання у ВНЗ.