МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра
Зовнішньоекономічної та
Митної діяльності
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №1
З дисципліни «Міжнародні транспортні перевезення»
На тему
«Ознайомлення з нормативно-законодавчою базою, яка регулює міжнародні транспортні перевезення»
Львів 2018
ЗМІСТ
ВСТУП 3
ХІД РОБОТИ 4
ВИСНОВОК 11
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 12
ВСТУП
Основним завданням даної лабораторної роботи є ознайомитися з нормативно-законодавчою базою, яка регулює міжнародні транспортні перевезення в Україні.
Мета даної роботи полягає в тому, щоб закріпити знання основних положень і норм законів, які регулюють міжнародні транспортні перевезення в Україні; виробити вміння знаходити необхідну професійну інформацію при роботі із законами України, які регулюють міжнародні транспортні перевезення та володіти вміннями застосовувати теоретичні знання у сфері правових основ міжнародних транспортних перевезень.
Об’єктом дослідження виступатимуть такі законодавчі акти як: Закон України «Про транспорт», який вважається основним законодавчим актом в цій сфері, оскільки у ньому змальована транспортна система загалом і кожен вид транспорту зокрема. Закон визначає правові, економічні, організаційні і соціальні основи діяльності в Україні всіх видів транспорту. Він декларує цілі державного управління в області транспорту (задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях, безпечне функціонування транспорту, захист економічних інтересів України і законних інтересів підприємств і організацій транспорту і споживачів транспортних послуг, координація роботи різних видів транспорту) і їх відношення з підприємствами транспорту, що базуються на господарській самостійності підприємств в рамках чинного законодавства, Закон України «Про автомобільний транспорт», Закон України «Про залізничний транспорт», Міжнародна конвенція МДП, Міжнародна конвенція АТА та Закон України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період».
ХІД РОБОТИ
На даній лабораторній роботі ми будемо використовувати сайт rada.gov.ua. Структура даного сайт відображена на рис.1.
/
Рис. 1. Структура сайту rada.gov.ua
Завдання 1. Основні положення Закону України «Про транспорт» наведено у табл.1.
Таблиця 1
Основні положення Закону України «Про транспорт»
№
Питання
Відповідь
1
Зі скількох розділів та статей складається ЗУ «Про транспорт»?
ЗУ «Про транспорт» складається з 3 розділів (І. Загальні положення; ІІ. Транспортна система України; ІІІ. Заключні положення) та 42 статей.
2
Що належить до єдиної транспортної системи згідно ЗУ «Про транспорт»?
Єдину транспортну систему України згідно ЗУ «Про транспорт» становлять: транспорт загального користування (залізничний, морський, річковий, автомобільний та авіаційний, електротранспорт); промисловий залізничний транспорт; відомчий транспорт, трубопровідний транспорт та шляхи сполучення загального користування.
3
Для чого запроваджується ліцензування окремих видів діяльності транспорту?
Ліцензування окремих видів діяльності запроваджується з метою: забезпечення безпеки і надійності роботи транспорту; обмеження монополізму та розвитку конкуренції; створення рівних умов для розвитку господарської діяльності підприємств транспорту.
4
Яке основне призначення ЗУ «Про транспорт»?
Цей Закон визначає правові, економічні, організаційні та соціальні основи діяльності транспорту.
5
Які основні обов’язки підприємств транспорту?
Підприємства транспорту зобов’язані забезпечувати: якісне і своєчасне перевезення пасажирів, вантажів, багажу, пошти; безпечні умови перевезення; охорону навколишнього природного середовища від шкідливого впливу транспорту; права на пільги громадян щодо користування транспортом; обслуговування пасажирів під час довготривалих перевезень доброякісною питною водою, харчуванням, можливість задоволення інших біологічних потреб.
6
Які органи здійснюють державне регулювання в галузі транспорту?
Державне управління в галузі транспорту здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури, місцеві Ради народних депутатів та інші спеціально уповноважені на те органи відповідно до їх компетенції.
Зміст Закону України «Про транспорт» зображено на рис. 2.
/
Рис. 2. Закон України «Про транспорт»
Завдання 2. Основні положення Закону України «Про автомобільний транспорт» наведено у табл.2.
Таблиця 2
Основні положення Закону України «Про автомобільний транспорт»
№
Питання
Відповідь
1
Яка структура даного Закону?
ЗУ «Про автомобільний транспорт» складається з 6 розділів ( І. Загальні положення організації та діяльності автомобільного транспорту; ІІ. Внутрішні перевезення пасажирів; ІІІ. Внутрішні перевезення вантажів; ІV. Міжнародні перевезення пасажирів і вантажів; V. Відповідальність перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт; VІ. Прикінцеві положення), 8 глав та 60 статей.
2
Яке визначення терміну «автомобільний транспорт» дає даний закон?
Автомобільний транспорт – галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами.
3
Назвіть сферу дії даного Закону.
Цей закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб’єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
4
Які органи здійснюють регулювання в сфері автомобільного транспорту?
1. Верховна Рада визначає основні напрями державної політики у сфері автомобільного транспорту, законодавчі основи її реалізації.
2. Кабінет Міністрів України здійснює загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту.
3. Центральний орган виконавчої влади забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту.
4. Органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування та здійснюють контроль за дотриманням законодавства на певній території.
5
Назвіть умови договору про перевезення вантажу згідно даного Закону.
Важливими умовами договору є: найменування та місцезнаходження сторін; найменування та кількість вантажу, його пакування; умови та термін перевезення; місце та час навантаження і розвантаження; вартість перевезення.
6
Яке основне завдання державного регулювання у сфері автомобільного транспорту?
Основне завдання - це створення умов безпечного, якісного та ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Зміст Закону України «Про автомобільний транспорт» зображено на рис. 3.
/
Рис. 3. Закон України «Про автомобільний транспорт»
Завдання 3. Основні положення Закону України «Про залізничний транспорт» наведено у табл.3.
Таблиця 3
Основні положення Закону України «Про залізничний транспорт»
№
Питання
Відповідь
1
Назвіть структуру даного Закону.
ЗУ «Про залізничний транспорт» складається з 7 розділів ( І.Загальні положення; ІІ. Основні економічні та фінансові засади діяльності залізничного транспорту; ІІІ. Безпека руху, охорона вантажів та об’єктів на залізничному транспорту, організація його роботи в умовах надзвичайних обставин; ІV. Трудові відносини і дисципліна працівників залізничного транспорту; V. Транспортне забезпечення зовнішньоекономічних зв’язків України та взаємодія з іншими видами транспорту; VІ. Права, обов’язки та відповідальність на залізничному транспорті; VІІ. Заключні положення) та 27 статей.
2
Які закони регламентують діяльність залізничного транспорту?
Законодавство про залізничний транспорт складається із ЗУ «Про транспорт», «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», даного Закону, Статуту залізниць України.
3
Хто розробляє тарифи на міжнародні перевезення залізничним транспортом у міжнародному сполученні?
Розроблення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, вантажобагажу залізничним транспортом у міжнародному сполученні, у тому числі транзитом, здійснюється АТ "Укрзалізниця". Тарифи на транзитні перевезення встановлюються АТ "Укрзалізниця" відповідно до міжнародних договорів та законодавства України.
4
Хто здійснює охорону вантажів та об’єктів на залізничному транспорті?
Охорона вантажів і об'єктів залізничного транспорту, нагляд за дотриманням вимог пожежної безпеки, ліквідація пожеж на залізничному транспорті загального користування, розгляд справ про адміністративні правопорушення і накладення адміністративних стягнень здійснюються відомчою воєнізованою охороною АТ "Укрзалізниця", працівники якої під час виконання службових обов'язків мають права, які передбачені Положенням про відомчу воєнізовану охорону АТ "Укрзалізниця" та чинним законодавством України, застосовувати вогнепальну зброю та спеціальні засоби у випадках і порядку, передбачених чинним законодавством України, а також гарантії правового та соціального захисту.
5
Хто встановлює тарифи на перевезення в межах держави?
Встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.
6
Назвіть призначення даного Закону.
Цей Закон визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності залізничного транспорту загального користування, його роль в економіці і соціальній сфері України, регламентує його відносини з органами виконавчої влади, органами
місцевого самоврядування, іншими видами транспорту, пасажирами, відправниками та одержувачами вантажів, багажу, вантажобагажу.
Зміст Закону України «Про залізничний транспорт» зображено на рис. 4.
/
Рис. 4. Закон України «Про залізничний транспорт»
Завдання 4. Основні положення Міжнародної конвенції МДП наведено у табл.4.
Таблиця 4
Основні положення Міжнародної конвенції МДП
№
Питання
Відповідь
1
Які основні положення даної Конвенції?
Вантажі, що перевозяться з дотриманням процедури МДП, звільняються від сплати або депозиту ввізних чи вивізних мит та зборів у проміжних митницях.
Проте з метою запобігання зловживанням митні органи можуть у виняткових випадках і, зокрема, у разі наявності підозри в порушеннях провадити в цих митницях огляд вантажів.
2
Що означає термін «операція МДП»?
Даний термін означає перевезення вантажу від митниці місця відправлення до митниці призначення з дотриманням процедури, так званої процедури МДП, встановленої у цій конвенції.
3
Назвіть сферу застосування даної конвенції.
Конвенція МДП стосується перевезення товарів, які здійснюються без їхнього проміжного перевантаження, в шляхових транспортних засобах, в складах транспортних засобів чи контейнерах з перетином одного чи декількох кордонів від митниці оформлення однієї Сторони Договору до митниці призначення другої Сторони Договору за умови, що визначена частина операції МДП між її початком і кінцем здійснюється автомобільним транспортом.
4
Що таке книжка НДП?
Це митний вантажосупровідний документ, який дає право перевозити вантажі через кордон держав в опломбованих митницею кузовах автомобілів чи контейнерах за спрощених митних процедур. Документ покриває автомобільні й залізничні перевезення вантажів (які здійснюються в автофургонах, трейлерах, напівтрейлерах і контейнерах) між державами, які визнають Митну конвенцію про міжнародні перевезення із застосуванням книжки МДП.
5
Хто може стати Договірною стороною даної Конвенції?
Усі держави-члени Організації Об'єднаних Націй, або члени будь-якої спеціалізованої установи чи Міжнародного агентства по атомній енергії, або учасники Статуту Міжнародного Суду, а також будь-яка інша держава, запрошена Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй, можуть стати Договірними Сторонами цієї Конвенції.
6
За яких умов набуває чинності дана конвенція?
Ця Конвенція набуває чинності після закінчення шести місяців з того дня, коли п'ять з числа держав, згаданих у пункті 1 статті 52, підпишуть її без застереження про ратифікацію, прийняття або твердження або здадуть на зберігання свої документи про ратифікацію, прийняття, затвердження або приєднання.
Зміст Міжнародної конвенції МДП зображено на рис. 5.
/
Рис. 5. Міжнародна конвенція МДП
Завдання 5. Основні положення Міжнародної конвенції АТА наведено у табл.5.
Таблиця 5
Основні положення Міжнародної конвенції АТА
№
Питання
Відповідь
1
Які функції карнету АТА?
Карнет ATA: дозволяє звільнення від мита, митних зборів і податків тимчасове ввезення товарів протягом до одного року на території країн-учасниць міжнародної системи ATA (далі — країн-учасниць); приймається митними органами країн-учасниць замість своїх національних митних документів; є міжнародною чинною гарантією сплати країні-учасниці ввізного мита і податків згідно з її національним законодавством у разі порушення режиму тимчасового ввезення.
2
Назвіть переваги використання карнету АТА.
Але переваги використання карнетів ATA: умовне повне звільнення від сплати ввізного мита, митних зборів і податків при тимчасовому ввезенні товарів на термін до одного року. Немає потреби надавати за кордоном й будь які грошові застави, депозити, банківські гарантії як забезпечення сплати митних платежів, оскільки сам карнет ATA є такою міжнародною гарантією. Одержувач карнета ATA оплачує тільки послуги організації, що його видала; зникає потреба заповнення національних митних документів безпосередньо у кожному пункті пропуску через митний кордон, оскільки карнет ATA заповнюється заздалегідь і містить відривні аркуші для митних органів кожної країни-учасниці, митний кордон якої перетинається; однією книжкою ATA вантаж може бути оформлений для тимчасового ввезення (транзиту) в (через) декілька країн-учасниць системи ATA;товари, охоплені карнетом ATA, можуть вивозитися та повертатися однією чи декількома партіями.
3
Коли була укладена дана Конвенція?
Дана Конвенція укладена в Брюсселі 6 грудня 1961 року під егідою Ради Митного Співробітництва.
4
На яких мовах укладається карнет АТА?
Карнет АТА укладається на англійській та французькій мовах, а також може бути надрукований с перекладом на іншу мову.
5
Які правила видачі даного карнета?
Асоціації не можуть видавати карнети терміном дії, що перевищує один рік з дати їх видачі. На обкладинці карнета повинні вказуватися країни, в яких він діє, і найменування асоціацій-кореспондентів. Після видачі карнета не допускається включення нових позицій в перелік товарів, перерахованих на другій стороні обкладинки або в доданому до неї листі-продовженні (Загальний перелік).
6
Яка структура карнета?
Книжка (карнет) А.Т.А. має формат А4 та складається з: Першої, другої, третьої та четвертої сторінок обкладинки книжки (карнета) АТА; додаткових аркушів до загального списку (необов'язково); комплекту відривних документів; комплекту невідривних документів (корінців).
Зміст Міжнародної конвенції АТА зображено на рис. 6.
/
Рис. 6. Міжнародна конвенція АТА
Завдання 6. Основні положення Закону України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» наведено у табл.6.
Таблиця 6
Основні положення Закону України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період»
№
Питання
Відповідь
1
Яка структура даного Закону?
Цей закон складається з 4 розділів ( І. Функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період; ІІ. Підготовка єдиної транспортної системи України до функціонування в особливий період; ІІІ. Управління єдиною транспортною системою України в особливий період; ІV. Прикінцеві положення) та 11 статей.
2
Назвіть основні завдання єдиної транспортної системи України в особливий період.
Основними завданнями єдиної транспортної системи України в особливий період є: забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань, народного господарства і цивільної оборони в перевезеннях; своєчасна поставка технічно справних транспортних засобів Збройним Силам України та іншим військовим формуванням відповідно до мобілізаційних завдань; технічне прикриття та відбудова найважливіших об’єктів і споруд оборонного значення.
3
Яка черговість установлюється при планування транспортних перевезень в особливий період?
При плануванні транспортних перевезень в особливий період установлюється така черговість: військові перевезення; перевезення, пов’язані з евакуацією населення; перевезення, пов’язані з евакуацією вантажів; народногосподарські перевезення.
4
Який склад єдиної транспортної системи в особливий період?
Єдину транспортну систему України в особливий період складають транспорт та транспортна інфраструктура незалежно від форм власності, крім тих, що належать або передані Збройним Силам України та іншим військовим формуванням відповідно до мобілізаційних завдань.
5
Хто встановлює контроль за станом готовності до виконання завдань в особливий період?
Порядок організації контролю за станом готовності до виконання завдань в особливий період на підприємствах (об'єднаннях), в установах і організаціях транспорту та транспортної інфраструктури визначається Кабінетом Міністрів
України.
6
Коли був прийнятий даний Закон?
Цей Закон встановлює правові та організаційні основи функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період виходячи з положень законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про транспорт", "Про оборону України" та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Зміст Закону України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» зображено на рис. 7.
/
Рис. 7. Закон України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період»
ВИСНОВОК
На даній лабораторній роботі ми ознайомилися з нормативно-законодавчою базою, яка регулює міжнародні транспортні перевезення в Україні.
Також ми закріпили знання основних положень і норм законів, які регулюють міжнародні транспортні перевезення в Україні; виробили вміння знаходити необхідну професійну інформацію при роботі із законами України, які регулюють міжнародні транспортні перевезення та володіти вміннями застосовувати теоретичні знання у сфері правових основ міжнародних транспортних перевезень.
На лабораторній роботі ми ознайомилися зі Законом України «Про транспорт». Даний закон вважається основним законодавчим актом в цій сфері, оскільки у ньому змальована транспортна система загалом і кожен вид транспорту зокрема. Закон визначає правові, економічні, організаційні і соціальні основи діяльності в Україні всіх видів транспорту. Він декларує цілі державного управління в області транспорту (задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях, безпечне функціонування транспорту, захист економічних інтересів України і законних інтересів підприємств і організацій транспорту і споживачів транспортних послуг, координація роботи різних видів транспорту) і їх відношення з підприємствами транспорту, що базуються на господарській самостійності підприємств в рамках чинного законодавства.
Крім того ми розглянули Закон України «Про автомобільний транспорт», Закон України «Про залізничний транспорт», Міжнародна конвенція МДП, Міжнародна конвенція АТА та Закон України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період».
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Законодавство України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/index
Закон України «Про транспорт» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/232/94-вр
Закон України «Про автомобільний транспорт» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/2344-14
Закон України «Про залізничний транспорт» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/273/96-вр
Закон України «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/main/194-14
Митна конвенція про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП) 1975 року [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_012
Митна конвенція про карнет A.T.A. для тимчасового ввезення товарів (Конвенція A.T.A.) [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_428