МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
ІНДИВІДУАЛЬНА
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «МІЖНАРОДНИЙ БІЗНЕС»
на тему:
«ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА
МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ
ТА ОПИС ЇЇ БІЗНЕС-МОДЕЛІ»
Варіант 4
ЛЬВІВ 2018
Зміст
ВСТУП 4
РОЗДІЛ І. ХАРАКТЕРИСТИКА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ 6
Загальна інформація 6
Випуск першого мікропроцесора і розвиток компанії Intel 6
Стратегія компанії 6
Географічна охоплення 7
Продажі та маркетинг 7
Intel оприлюднила стратегію розвитку на найближчі роки. 7
Статистичні дані компанії 8
SWOT-аналіз компанії 10
РОЗДІЛ ІІ. ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ 12
Зовнішня торгівля Естонії 14
Податкова система 15
Ведення бізнесу 16
Оцінка факторів, які впливатимуть на компанію Intel 17
Модель Майкла Портера 20
ІІІ РОЗДІЛ. ОПИС БІЗНЕС-МОДЕЛІ ФУНКЦІОНУВАННЯ INTEL З ВИКОРИСТАННЯМ BUSINESS MODEL CANVAS 22
ВИСНОВОК 26
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 27
ВСТУП
Міжнародний бізнес сьогодні є висококонкурентною і динамічною сферою економічних відносин, а з розвитком інтернет технологій будь-яка форма бізнесу може носити міжнародний характер.
Міжнародний бізнес – це здійснення ділових операцій між партнерами більше ніж з однієї країни.
Однією з важливих ознак сучасного розвитку світового господарства є розгортання процесів глобалізації, які суттєво впливають на систему міжнародних економічних відносин, трансформують напрями і визначають тенденції розвитку національних економік.
Існує низка базових причин, які змушують фірми ставати більш глобальними як в плані загального курсу розвитку, так і в плані повсякденної практичної діяльності. До числа таких стратегічних імперативів входить:
використання ключової компетенції компанії. Одним з найважливіших підстав для глобалізації є можливість більш широкого використання ключових компетенцій, які компанії вдалося розвинути на внутрішньому ринку. Ключова компетенція визначає відмінну сильну сторону або перевагу, що має першочергове значення для успішної роботи компанії. Застосовуючи ключову компетенцію на нових ринках, компанія може збільшити свої доходи і прибутки.
придбання ресурсів. Суттєвою причиною щодо ведення бізнесу в міжнародних масштабах є необхідність придбання закордоном таких ресурсів, як матеріали, робоча сила, капітал або технологія. У деяких випадках компанії відчувають гостру потребу в тому, щоб скористатися зарубіжними джерелами ресурсів, тому що на місцевому ринку відповідні продукти та послуги або повністю відсутні, або їх недостатньо для задоволення потреб компанії.
пошук нових ринків збуту. Необхідність пошуку нових ринків збуту – це також одна з поширених причин виходу компаній на міжнародні ринки. Коли внутрішній ринок, на якому компанія реалізує свою про продукцію, повністю сформований, то на ньому все важче і важче генерувати високі доходи та забезпечувати зростання прибутку.
Для глобальної компанії, що виробляє продукт у різних країнах світу і експортує його в багато країн, не складає великих труднощів завоювати ще один ринок.
Адже сутність глобалізації полягає в тому, що компанія використовує єдиний продукт і єдину стратегію на всіх ринках, тому, використовуючи роками відпрацьовану стратегію, глобальна компанія без особливих додаткових витрат може збільшити обсяги своїх продажів.
В умовах глобалізації міжнародний бізнес набуває принципово нових рис.
Глобалізація бізнесу сприяє:
збільшенню обсягів продажів і прибутків;
захисту ринків від конкурентів;
збільшенню прибутків;
зниженню витрат на наукові дослідження і розробку нових продуктів для нових ринків.
В умовах інтернаціоналізації підприємства можуть одночасно застосовувати різні види міжнародної діяльності на різних ринках і сегментах залежно від їх виробничо-комерційних можливостей і прагнень. Проте свою міжнародну діяльність вони, як правило, розпочинають з «домашнього» ринку, поступово посилюючи рівень інтернаціоналізації та послідовно ускладнюючи управлінські функції забезпечення виробничо-комерційної діяльності в міжнародному економічному просторі.
Успішність глобальної стратегії економічного розвитку зумовлена не стільки можливістю створення подібних умов ведення бізнесу, скільки рівнем зрілості управлінської поведінки
економічних суб'єктів, які хочуть, вміють і можуть впливати на перебіг подій за допомогою використання власного міжнародного досвіду (у сфері розвитку продукту, ціноутворення, реалізації логістичних завдань тощо), який набувався в процесі реалізації завдань внутрішнього, експортного, інтернаціонального, багатонаціонального й елементів глобального маркетингу. Фактично йдеться про розробку універсальних продуктово-ринкових стратегій, які були б адекватними вимогам світового ринку та одночасно відповідали б потребам розвитку учасників міжнародного співробітництва і ринковим мотиваціям споживачів з різних країн і регіонів.
Такі стратегії, які, по суті, є складовими національних програм соціально-економічного розвитку, мають комплексно і цілеспрямовано забезпечувати обґрунтований рівень глобалізації національних економік на різних етапах інтернаціоналізації та у сферах підприємництва, незважаючи на особливості соціально-культурного, економічного і технологічного розвитку.
Глобальні сили впливають на попит, пропозицію, міжнародну конкуренцію на ринках, ставлення компаній до світових проблем, призводить до демографічних і політичних змін. Наразі будь-які зміни у світових розкладах, навіть відносно незначні, відбиваються на діяльності всього міжнародного бізнесу. Ті, хто не може пристосуватись до цього, рано чи пізно втрачають свої позиції та починають вести боротьбу за виживання. І навпаки, компанії, які сприймають глобалізацію як засіб перетворення можливостей у стратегії, які вчасно реагують на ринкові зміни, більш ефективно мають справу з загрозами зовнішнього середовища.
Глобалізація впливає на всі аспекти діяльності міжнародних компаній: промисловий (поява світового ринку виробництва і більш широкого доступу до ряду зарубіжних продуктів), фінансовий (поява світових фінансових ринків, спрощення доступу до зовнішнього фінансування), економічний (існує глобальний спільний ринок, який працює на основі свободи обміну товарів і послуг), політичний (уряди регулюють відносини між державами та гарантують права та можливості для власних громадян), інформаційний (збільшення інформаційних потоків).
Забезпечення розвитку конкуренції є одним із найголовніших завдань економічної політики держави. Проте значний вплив на стан конкуренції справляє і міжнародний економічний простір, зокрема процес глобалізації, який на даний час активно розвивається та проявляється у найрізноманітніших сферах суспільного життя.
Глобалізація по-різному впливає на конкурентне середовище. Розвиток світової економіки супроводжується зростанням глобальної конкуренції. З відкриттям ринків, зменшенням митних тарифів національні ринки піддаються натиску з боку великих транснаціональних економічних суб’єктів. Це, в свою чергу, породжує певну небезпеку, зокрема, виникає можливість утворення світових монополій, велику роль у зазначених процесах відіграють транснаціональні корпорації (ТНК), діяльність яких теж не можна однозначно оцінити.
У той же час поглиблення міжнародної спеціалізації і міжнародного поділу праці підвищує ефективність виробництва у результаті перерозподілу ресурсів та засобів праці у межах глобальної економічної системи. Раціональне і ефективніше використання засобів виробництва, ресурсів, праці призводить до зниження витрат виробництва.
Також виробнича економія забезпечується завдяки виробничій кооперації, оскільки все частіше політикою виживання на ринку стає не тільки конкурування, а й взаємодія і співробітництво з метою підвищення конкурентоспроможності по відношенню до інших ринкових суб’єктів.
РОЗДІЛ І. ХАРАКТЕРИСТИКА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ
Загальна інформація
Найбільша компанія Intel, яка знаходиться сьогодні в Америці, займає більшу частину на ринку по виробництву мікропроцесорів і в цілому вона становить понад 75% на ринку. Більш того, в американській корпорації постійно відбувається розширення спектру послуг, а тому сьогодні в Intel займаються виробництвом компонентів для мережевого, серверного і промислового устаткування.
Intel — засновники компанії Боб Нойс і Гордон Мур хотіли назвати її Moore Noyce, але на той час уже існувала мережа готелів з такою назвою. Так що вони вирішили зупинитися на скороченні від INTegrated ELectronics (Інтегрована Електроніка).
Місія корпорації Intel полягає в тому, «Використовуйте силу Закону Мура, щоб принести розумні та підключені пристрої кожній людині на Землі». Ця корпоративна місія ясно показує, що компанія має намір захопити світовий ринок. (Закон Мура - нові моделі мікросхем розроблялися через більш-менш однакові періоди (18-24 міс). При цьому їхня місткість зростала щоразу приблизно вдвічі).
Початок створення компанії Intel було покладено в 1957 році Гордоном Муром і Робертом Нойсом. Через рік до того приєднався і Енді Гроув, з чиїм ім'ям було пов'язано чимало успіхів компанії. Офіційно корпорація була зареєстрована в 1968 році. Тоді творці і вирішили зайнятися випуском оперативної пам'яті для персональних комп'ютерів.
Як і всі успішні компанії, шлях Intel теж був далеко не простий. Вашій увазі кілька цікавих фактів з історії створення:
Найперша версія назви компанії звучала "N M Electronics.". Букви "N" і "M" означали імена засновників;
Першою продукцією фірми був годинник. Так-так, простий електронний годинник;
У Intel є традиція випускати власні пляшки шампанського в зв'язку з особливими випадками або святами.
Випуск першого мікропроцесора і розвиток компанії Intel
Перший мікропроцесор отримав назву «4004» і був призначений для калькуляторів. Трохи пізніше світ познайомився з другим мікропроцесором Intel, який отримав назву «8080». З початку 90-х років компанія почала активно випускати мікропроцесори, і вже величезна кількість комп'ютерів були забезпечені процесорами від Intel.
На сьогоднішній день не можна уявити собі життя без комп'ютера з Intel процесорами. Кращі ПК забезпечені саме ними. Власник корпорації Енді Гроув каже, що такі показники і зовсім весь успіх компанія має через те, що спокійно ставиться до успіху, але при цьому, завжди готова до зустрічі з труднощами. Мабуть, це основна запорука такого колосального успіху корпорації Intel.
Стратегія компанії
Для того, щоб зрозуміти основну діяльність компанії, нам варто зупинитися на дослідженні стратегії Intel та її майбутніх планів.
Intel відмовляється від стратегії «тік-так». Тепер процесори будуть робити по циклу «процес-архітектура-оптимізація». [1]
Tick-Tock - модель розвитку мікропроцесорів, якою Intel користується з 2007 року. У певні проміжки часу технології дозволяють зменшити розмір елементів на платі, що дозволяє знизити енергоспоживання і вмістити більшу кількість транзисторів на кристалі того ж розміру. Якщо можна вмістити більше елементів, то можлива нова мікроархітектура: додаються нові команди, поліпшується логіка роботи, збільшується кількість різних елементів.
Стратегія «тік-так» розділяє два процеси. За «тик» транзистори стають меншими. Зміни мікроархітектури є, але вони незначні. «Так» означає створення нової мікроархітектури, тобто великі, іноді фундаментальні зміни в цілях досягнення великих приростів продуктивності.
Такими кроками Intel рухається вже майже 10 років. Кожен з них займає від року до півтора років. Але останнім часом зменшувати техпроцес стає все складніше. При переході з 22 до 14 нанометрів з'явилися затримки в 6-9 місяців. В цей час доводилося підвищувати відсоток виходу працездатних чіпів з пластин до допустимого за собівартістю рівня. Закон Мура, який описує подвоєння кількості транзисторів на кристалі кожні 24 місяці, доводиться коригувати.
Надалі планується перехід до 10, а потім і 7 і 5 нанометрів.
Географічна охоплення
Компанія Intel Corp. має понад 150 місць по всьому світу з монтажними та випробувальними установами в Китаї, Коста-Ріці, Малайзії та В'єтнамі. Клієнти в Китаї (включаючи Гонконг) та Сінгапур генерують близько чверті продажів Intel, наступне місце за частою продажу займає США, які забезпечують 20% доходу компанії, і покупці на Тайвані, які забезпечують більше 15% прибутку.
Продажі та маркетинг
Intel продає свої продукти переважно виробникам оригінального обладнання (OEM) та оригінальним виробникам дизайну (ODM). Крім того, продукти Intel продаються виробникам промислового та комунікаційного обладнання.
Клієнти корпорації також включають тих, хто купує компоненти ПК та інші продукти через дистриб'юторів, торговельних посередників, роздрібну торгівлю.
Троє найбільших клієнтів Intel складають майже 40% загального прибутку. Найбільші з них - Dell Technologies і Lenovo Group, із 15% продажів і HP Inc. - близько 10%.
Intel оприлюднила стратегію розвитку на найближчі роки. [2]
Виконавчий директор Intel Брайан Кржаніч (Brian Krzanich) оприлюднив стратегію розвитку корпорації, що передбачає проведення робіт за п'ятьма основними напрямками.
Головною метою називається трансформація Intel з компанії, орієнтованої в першу чергу на ринок персональних комп'ютерів, в корпорацію, що займається розвитком мережевих технологій і «розумних» підключених пристроїв.
Перший напрямок на шляху досягнення поставленої мети це розвиток хмарних інфраструктур, мережевих платформ обробки даних і засобів віртуалізації.
Друга складова стратегії – стратегія «Інтернет речей». В даний час, крім комп'ютерів і смартфонів, дані в Мережу передають мільярди найрізноманітніших пристроїв. Це автомобілі, «розумна» побутова техніка, всілякі сенсори, промислове обладнання тощо. Тому даний сегмент є дуже перспективним.
Третім напрямком є розвиток таких технологій, як пам'ять 3D XPoint (відрізняється високою продуктивністю і щільністю розміщення компонентів, низьким енергоспоживанням і має до 1000 разів більш тривалий термін служби в порівнянні з пам'яттю NAND), архітектура Rack Scale Architecture (дозволить значно збільшити корисне навантаження і гнучкість роботи Цодов для надання нових послуг) і FPGA (перепрограмовані вентильні матриці).
Для передачі величезного обсягу даних в світі «Інтернету речей» і хмарних сервісів будуть потрібні швидкі і надійні бездротові канали. Тому четвертим напрямком названо розвиток мобільного зв'язку п'ятого покоління (5G).
Нарешті, п'ята складова - подальше дотримання закону Мура. Зараз Intel планує впровадження 10-нанометровій технології виробництва, а в перспективі буде реалізований перехід на норми 7, 5 і менше нанометрів. Потрібно відзначити, що хоча Intel вірить в актуальність закону Мура, розробники незабаром зіткнуться з фізичними межами напівпровідникових технологій, досягнення яких змусить шукати принципово інші варіанти побудови мікрочіпів.
Статистичні дані компанії
Продажі Intel за останні п'ять років зросли на 20% , оскільки компанія зберігала доходи від комп'ютерних продуктів і збільшила кількість нових продуктів, які стосуються центрів обробки даних та cloud service .
У 2017 році дохід зріс на 6% до 62,8 млрд. дол. з 2016 року, що зумовлено зростанням прибутків від усіх галузей виробництва компанії.
Компанія Intel знизила витрати на дослідження та розробку маркетингу. Завдяки цьому відбулося збільшення валової маржі на 62% в 2017 році порівняно з 61% в 2016 році. Але одноразовий податковий збір зменшив прибуток Intel до 9,6 млрд. доларів, зменшившись на 7% порівняно з 2016 роком.
Зараз представимо деякі статистичні дані компанії для загальної оцінки діяльності та розвитку компанії за останні 10 років і не тільки.
Чистий прибуток[ ред. код] Чи́стий дохі́д (англ. net income) — це дохід від реалізації товарів (робіт, послуг), розрахований без урахування акцизного податку, мита, податку на додану вартість, інших непрямих податків та зборів.
Він є досить важливим показником для оцінки діяльності компанії.
Чистий прибуток Intel з 2004 по 2017 рік (у мільярд доларів США) [3]
/
Рис. 1 Чистий прибуток Intel з 2004 по 2017 рік (у млрд. дол. США)
Ця статистика показує чистий дохід, отриманий Intel від 2004 до 2017 року. У 2012 році Intel повідомила про чистий прибуток у розмірі 11 мільярдів доларів США. У 2011 році Intel мала глобальну
робочу силу в 100 тисяч співробітників . У 2017 році компанія Intel зафіксувала чистий прибуток (збиток) у 9,6 млрд. Доларів США.
Досить цікавими є показники загальна виручка, вартість доходу і загальний прибуток. Проміжок обрали за 2014-2017 рр. [4]
/
Рис. 2 Загальні фінансові показники компанії за 2014-2017 рр.
Отже, як ми бачимо з даного рисунку всі показники мають тенденцію до збільшення, наприклад, загальна виручка у 2015 р. становила 53 355 000 дол. США, а у 2017 році даний показник зріс на 7 406 000 дол. США. Всі дані представлені на кінець року.
Ми можемо помітити що загальний прибуток найменшим був у 2015 році і становив 34 679 000 дол. США.
Чистий прибуток корпорації за підсумками четвертого кварталу 2015 року знизився на 1% порівняно з показником за аналогічний період 2014 року і становить 3,6 мільярда доларів. Розбавлений прибуток на акцію не змінився, залишившись на позначці 0,74 долара. При цьому аналітики очікували на зниження показника до 0,63 долара за акцію. Виторг Intel за звітний період у річному вираженні зріс на 1%, до 14,9 мільярда доларів.
За той же період виторг підрозділу Intel з розроблення компонентів для персональних комп'ютерів – найбільшого підрозділу компанії – становить 8,8 мільярда доларів, знизившись у річному вираженні також на 1%. При цьому виторг підрозділу дата-центрів зріс на 5% в річному вираженні і становить 4,3 мільярда доларів.
Валова вартість інвентаризації майна, установок та обладнання Intel від 2007 до 2017 року (в млрд. Дол. США) [5]
/
Рис. 3 Валова вартість інвентаризації майна, установок та обладнання Intel від 2007 до 2017 року (в млрд. Дол. США)
Ця статистика показує вартість майна, виробничих потужностей та обладнання компанії Intel щорічно з 2007 по 2017 рік у мільярд доларів США. У 2017 році вартість землі та будівель Intel склала 27,39 мільярда доларів.
Отже, як ми бачимо з даних графіків досить таки переломним, за статистикою останніх 5 років, був 2015 рік. Велику роль в зниженні обсягів продажу та прибутку відіграє конкуренція. Найбільшим конкурентом, на даний момент часу, вважається німецька компанія AMD. Дуже багато статтей можливо знайти в Інтернеті щодо вибору між Intel і AMD.
SWOT-аналіз компанії
Тепер перейдемо до SWOT-аналізу компанії.
Потенційні внутрішні сильні сторони (S):
Потенційні внутрішні слабкості
(W):
Лідер технології
Значення бренда
Рейтинг
Впізнаваність бренду
Техніка і розробка
Частка ринку
Наявність
Перевиробництво
Не різноманітні
Сервіс в країнах, що розвиваються
Потенційні зовнішні сприятливі можливості (О):
Потенційні зовнішні загрози (Т):
Комп’ютерна ера
Смартфон
Дрони
Безпілотні автомобілі
Залежність
Конкуренти
Китай
Цінова війна
Прийняття змін
Для повного розуміння всіх сильних та слабких сторін тощо, використаємо пояснення.
Потенційні внутрішні сильні сторони (S):
Лідер технології : Intel є явним лідером з точки зору технології, є однією з найрозумніших маркетингових кампаній. Його процесори є легендарними і використовуються на ринку ПК, ноутбуках, ігрових приставках тощо.
Значення бренда : Intel виступає на 40- му місці у світі відповідно до звіту Brand Finance від 2016 року. Він стоїть на 7- му місці, коли ми розглядаємо тільки технологічних гігантів. Його вартість бренду складає 22.845 млрд. Дол. США.
Рейтинг : Згідно зі звітом аналітичної компанії Jon Peddie Research, компанія Intel продовжує утримувати лідерство на ринку графічних рішень для персональних комп'ютерів. Сьогодні під контролем Intel знаходиться 67,3% ринку, в послідовному вираженні частка компанії збільшилася на 0,5%. На другому місці розташувалася AMD - 17,9%, а замикає трійку лідерів NVIDIA, на частку якої припадає 14,7% ринку.
Розпізнавання бренду : згідно з Interbrand, Intel знаходиться на 14- му місці у світі з точки зору вартості бренда. За даними Fortune, Intel займає 46- е місце. Intel також входить до списку найбільш етичних компаній світу, опублікованих Ethisphere.
Техніка і розробка : найбільша сила Intel - це його прихильність до НДДКР. Намагаючись зробити все швидше, краще та ефективніше. Це дає їм перевагу над іншими технічними гігантами. За інноваційнністю, відповідно до 2016 Global Innovation 1000, Intel займає 5- е місце.
Частка ринку : це найбільший в світі виробник мікрочипів з точки зору доходів. Це дає їм перевагу і створює бар'єр для нових конкурентів.
Наявність : Це технологічна компанія, яка присутня в усьому світі.
Потенційні внутрішні слабкості (W):
Перевиробництво: він має звичку перевиробляти напівпровідникові чіпи. Це спричиняє «затоплення» ринку.
Не різноманітні: вони в основному присутні в сегменті персональних комп'ютерів.
Сервіс в країнах, що розвиваються: хоча компанія та її сервіс розвиваються надшвидкими темпами, але, на жаль, дана тенденція присутня лише в розвинених країнах. Протилежна ситуація в країнах, що розвиваються. Можливо, це відбувається, через обмежені технології в країнах, що розвиваються, таких як Індія тощо.
Потенційні зовнішні сприятливі можливості (О):
Комп’ютерна ера: попит на комп'ютери підвищувався і буде продовжувати рости , так як світ стає все більш і більш цифровим. Intel може скористатися цією технологією та диверсифікувати свій ринок та збільшити свою частку ринку і доходи.
Смартфон: смартфон - це ще одна область, де компанія може зробити хороший імідж та збільшити прибутки. . Можна зайнятися створенням чіпів саме для даних продуктів.
Безпілотники: дрони стануть майбутнім логістики та багатьох різних завдань. Всі ці завдання стануть можливими лише тоді, коли процесори, які використовуються для них, мають низьку енергоємність і одночасно забезпечують вищу продуктивність. Процесори безпілотників - це прекрасний майбутній сегмент для Intel.
Безпілотні автомобілі: як і дрони, автоматичні автомобілі також збільшують попит, ще один сегмент, який використовує процесори і залежить від них.
Потенційні зовнішні загрози (Т):
Залежність: занадто велика залежність від одного продукту. Якщо конкурент створює кращу версію цього продукту, Intel буде мати проблеми.
Конкуренти: AMD є дуже жорстким конкурентом і постійно намагається скинути позиції Intel на ринку. Інші, як Dell , IBM тощо також є фінансово сильними та мають всі можливості випередити Intel.
Цінова війна: у цьому сегменті існує цінова війна. Всі компанії намагаються виготовляти чіпи, які мають меншу вартість за одиницю.
Прийняття змін: зараз в світі зосереджується увага на пристроях "вільні руки", тому компанії варто звернути на це увагу.
РОЗДІЛ ІІ. ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ
Дослідимо основні економічні показники країни Естонія для того, щоб зрозуміти, що нас чекає, коли ми вийдем на зовнішній ринок Естонії.
Валовий внутрішній продукт (ВВП) в Естонії збільшився на 1,40 % у другому кварталі 2018 року за попередній квартал. Темп приросту ВВП в Естонії в середньому становив 1,01 % з 1995 до 2018 року, досягнувши найвищого показника у 4,80 % у першому кварталі 2004 року та рекордно низького -9,10 % у четвертому кварталі 2008 року.
/
Рис. 4 Темп приросту ВВП [6]
Естонія має стабільні державні фінанси: згідно з попередніми даними Статистичної Естонії, в 2017 році дефіцит державного бюджету Естонії становив 0,3%, а рівень валового боргу склав 9% ВВП (8,8% за оцінками МВФ), що робить Естонію країною з найнижчим коефіцієнтом державного боргу до ВВП у всьому Європейському Союзі.
Основні галузі промисловості
Сільське господарство становить лише 3,4% ВВП і займає близько 3,1% робочої сили. Оскільки Естонія має великі запаси сланцевої олії, то дуже велику частину власного виробництва енергії (80%) вона бере саме з цього ресурсу, що забезпечує її самодостатність з точки зору виробництва електроенергії.
Промисловий сектор складає близько 27,8% ВВП та займає понад 20,2% працівників Естонії. Основними галузями промисловості є харчова промисловість (молочні продукти та м'ясопереробка), на які припадає понад 15% обробної промисловості, електроніки та ІТ (традиційний сектор), хімічна промисловість (що становить 6% обробної промисловості) і деревообробна промисловість (на цей сектор припадає понад 20% обробної промисловості).
Сектор послуг найбільш розвинений (зокрема, транспорт та логістика, біотехнологія та фінансові послуги) і становить приблизно 68,8% ВВП Естонії, зайнято близько 76,7% населення. Сектор ІКТ (інформаційно-комунікаційних технологій) демонструє найсильніші показники: за підтримки програмного забезпечення та розробки програмного забезпечення, додана вартість ІКТ зросла на 2016 рік на 15,6%
А тепер, щоб остаточно зрозуміти економічну ситуацію в країні, на рис. 6 та рис.7 представлені основні економічні показники Естонії. Як ми можемо помітити з даних рисунків, ВВП має стабільну тенденцію до зростання, ВВП на душу населення також невпинно зростає, і, як наслідок, якість життя населення Естонії з кожним роком все більше покращується.
/
Рис. 5 Основні економічні показники Естонії [8]
/
Рис. 6 Основні економічні показники Естонії
Зовнішня торгівля Естонії
Естонська республіка відправила в 2017 році товари по всій планеті на суму 14,5 мільярда доларів.
Станом на червень 2018 року експортовані товари Естонії були оцінені на 8,5 млрд. Доларів, що на 22,8% більше, ніж за перші 6 місяців 2017 року.
Щодо регіонів світу, в які були поставлені товари з Естонії, то ситуація виглядає наступним чином: 84,8% експорту прибуло до європейських країн, а 7,3% товарів було продано азіатським імпортерам. Естонія відправила до Північної Америки 4,4% власного експорту, тоді як в Африку прибуло 1,4% естонських товарів.
Враховуючи, що населення Естонії становить 1,3 мільйона чоловік, її загальний обсяг експорту в 2017 році становить 14,5 мільярдів доларів, що становить приблизно 11500 доларів для кожного мешканця цієї країни. За даними торгової економіки, рівень безробіття в Естонії на кінець грудня 2017 року становив 5,3%, що на 6,6% більше, ніж за підсумками року.
/
Рис. 7 Експорт, імпорт та торговий баланс [9]
/
Рис. к 8 дослідження зовнішньої торгівлі Естонії [9]
Податкова система
Оскільки, ми плануємо виходити на зовнішній ринок Естонії, то досить непогано було б дослідити податкову систему цієї країни.
Податок на особистий дохід
Податок на доходи фізичних осіб визначається як податки, що стягуються з чистого прибутку (валовий прибуток мінус допустимі податкові пільги) та приріст капіталу фізичних осіб. Цей показник стосується уряду в цілому (всіх урядових рівнів) і вимірюється у відсотках як від ВВП, так і від загального податку.
Для порівняння на рис. 9 представлений графік середнього податку на особистий дохід та податку, який існує в Естонії.
/
Рис. 9 Податок на особистий дохід [10]
Податок на прибуток підприємств
Податок на прибуток підприємств визначається як податки, що стягуються з чистого прибутку (валовий прибуток мінус допустимі податкові пільги) підприємств. Він також охоплює податки, що стягуються з прирістного капіталу підприємств. Цей показник стосується уряду в цілому (всіх урядових рівнів) і вимірюється у відсотках як від ВВП, так і від загального податку.
/
Рисунок 10 Податок на прибуток підприємств
У 2018 році система оподаткування Естонії зазнала ряду змін. Найбільш істотними з них є:
Значний стрибок порогу реєстрації як платника податку з обігу з EUR 16 000 до EUR 40 000.
Зменшення розміру податкової пільги на регулярно виплачувані дивіденди з 20% до 14%.
/
Рис. 11 порівняльний огляд ставок у 2017-2018 рр. [11]
Не існує корпоративного податку на реінвестований та збережені прибутки.
Підприємства-резиденти Естонії та постійні представництва іноземних юридичних осіб (у тому числі філій) підлягають оподаткуванню з податку на прибуток в розмірі 20% лише за всі розподілені прибутки (як фактичні, так і поточні). Починаючи з 1 січня 2018 р. Ставка корпоративного прибутку з розподілу регулярних виплат була знижена з 20% до 14%, але лише у випадках, коли дивіденди сплачуються юридичним особам. Дивіденди, що сплачуються нерезидентам, більше не підлягають оподаткуванню, незалежно від участі в статутному капіталі дистрибуційної компанії Естонії.
Оскільки податковий період для юридичних осіб становить місяць, податок на прибуток повинен бути повернутий і сплачуватись щомісяця до 10 числа наступного місяця. [12]
Ведення бізнесу
Тепер варто дослідити показники, які показують наскільки легко вести бізнес в Естонії.
Показник економічної свободи
Індекс економічної свободи вимірює десять компонентів економічної свободи, згрупованих за чотирма основними категоріями: верховенство права (права власності, свобода від корупції); Обмежений уряд (фіскальна свобода, державні витрати); Регуляторна ефективність (свобода бізнесу, свобода праці, грошова свобода); і відкриті ринки (свобода торгівлі, інвестиційна свобода, фінансова свобода). Кожна з цих чотирьох основних категорій свободи оцінюється індивідуально за шкалою від 0 до 100.
Таблиця 1
2018 Economic Freedom [13]
Рік
Загальний індекс
Право власності
Судова ефективність
Податкове навантаження
Ділова свобода
Грошова свобода
Свобода торгівлі
Інвестиційна свобода
Фінансова свобода
2018 р
78,8
80.4
83,9
80.7
75,6
85.1
86,9
90,0
80,0
Оцінка:79,1 / 100
Світовий рейтинг:6
/
Рейтинг бізнес-середовища [14]
Модель бізнес-рейтингу вимірює якість або привабливість бізнес-середовища в 82 країнах. Аналіз охоплює десять окремих критеріїв чи категорій, що охоплюють політичне середовище, макроекономічне середовище, ринкові можливості, політику щодо вільного підприємництва та конкуренції, політику щодо іноземних інвестицій, зовнішньоторговельний та валютний контроль, податки, фінансування, ринок праці та інфраструктуру.
Оцінка:7.38
Світовий рейтинг:23/82
Оцінка факторів, які впливатимуть на компанію Intel
При дослідженні ринку Естонії, я виявила, що в даній країні не функціонує окремих підприємств у сфері виробництва напівпровідників та мікропроцесорів. Отже, якщо компанія планує виходити саме на ринок даної Європейської країни, то вона має всі шанси адаптуватися і надалі розвивати своє дочірнє підприємство ( якщо, звісно, таке буде створюватися).
Для того, щоб зрозуміти як функціонує компанія на міжнародному ринку, необхідно дослідити макроекономічне середовище корпорації.
Аналіз дає детальну інформацію про операційні проблеми, з якими корпорація Intel зіткнеться у макроекономічному середовищі, але без врахування конкуренції. Наприклад, індустрія може бути дуже вигідною, якщо вона має постійну тенденцію до зростання, але це не буде корисним для корпорації Intel, якщо вона знаходиться в нестабільному політичному середовищі.
Політичні фактори, які впливають на корпорацію Intel
Політичні фактори відіграють важливу роль у визначенні чинників, які можуть вплинути на довгострокову прибутковість корпорації Intel у певній країні або на ринку. Досягнення успіху в такій динамічній галузі напівпровідників - це диверсифікація системних ризиків політичного середовища. Корпорація Intel повинна точно проаналізувати такі фактори, перш ніж входити або інвестувати в певний ринок,
Політична стабільність та важливість сектора напівпровідників в економіці країни.
Ризик військового вторгнення
Рівень корупції - особливо рівень регулювання в секторі технологій.
Бюрократія та рівень втручання уряду у галузь промисловості.
Правова база виконання контрактів
Захист інтелектуальної власності
Торговельне законодавство та тарифи, пов'язані з галуззю
Антимонопольні закони, що стосуються галузі
Оподаткування - податкові ставки та стимули (субсидії тощо)
Законодавство про заробітну плату - мінімальна заробітна плата та ставки понаднормової заробітної плати
Обов'язкові виплати працівникам
Норми промислової безпеки в секторі технологій.
Маркування продукції та інші вимоги до галузі.
Державна підтримка глобалізації надає можливість Intel розширювати свій бізнес на основі поліпшення ринкових умов. Однак цей зовнішній фактор також створює загрозу збільшення потенційної конкуренції, оскільки більшість іноземних фірм отримують доступ до світового ринку напівпровідників, особливо мікропроцесорів. З іншого боку, покращення міжурядових дій проти монополії сприяє розвитку Intel на основі збільшення кількості фірм, які продають продукти, такі як ноутбуки та настільні комп'ютери. Проте той самий зовнішній фактор несе загрозу потенційного підвищення конкуренції на ринку напівпровідників.
Економічні фактори, які впливають на корпорацію Intel
Макроекономічні фактори, такі як - рівень інфляції, рівень заощаджень, процентна ставка, валютний курс та економічний цикл визначають сукупний попит та сукупні інвестиції в економіку. Корпорація Intel може використовувати економічні показники країни, такі як - темпи зростання, інфляція та економічні показники промисловості, темпи зростання промисловості напівпровідників - широка лінія, споживчі витрати тощо для прогнозування траєкторії зростання не тільки сектора, але й організації . Економічні фактори, які корпорація Intel повинна враховувати:
Тип економічної системи в країні і наскільки він стабільний
Урядове втручання на вільному ринку та на ринку пов'язаних з компанією технологій
Курси валют та стабільність валюти
Ефективність фінансових ринків - Чи потрібно корпорації Intel залучати капітал на місцевому ринку?
Якість інфраструктури в галузі напівпровідників
Рівень кваліфікації робочої сили в галузі напівпровідників
Рівень освіти в економіці
Стадія бізнес-циклу (наприклад, процвітання, рецесія, відновлення)
Темпи економічного зростання
Рівень безробіття
Рівень інфляції
Більшість розвинених ринків є відносно економічно стабільними. Цей зовнішній фактор дає можливість корпорації Intel підвищити доходи своєї напівпровідникової справи. Наприклад, компанія має можливість вступати в нові альянси на цих ринках, щоб зміцнити свою конкурентоспроможність та збільшити свою частку ринку.
Соціальні фактори, які впливають на корпорацію Intel
Культура країни безпосередньо впливає на культуру організації. Спільні вірування та настрої населення відіграють велику роль у тому, як маркетологи корпорації Intel розумітимуть клієнтів даного ринку та як вони розроблять маркетингові повідомлення для споживачів даної сфери. Соціальні фактори:
Демографічні показники та рівень кваліфікації населення
Класова структура, ієрархія та структура влади в суспільстві.
Рівень освіти, а також стандарт освіти в галузі корпорації Intel
Культура (гендерні ролі, соціальні угоди та ін.)
Підприємницький дух
Відпочинок, інтереси
Технологічні фактори, які впливають на корпорацію IntelФірма повинна не тільки робити технологічний аналіз галузі, але і визначати швидкість, з якою технології руйнують цю галузь. Аналіз технології передбачає розуміння наступних наслідків -
Недавні технологічні розробки від конкурентів корпорації Intel
Вплив технології на пропозицію продуктів
Вплив на структуру витрат напівпровідників
Зростаюча адаптація мобільних пристроїв є загрозою, оскільки Intel має незначну присутність на ринку процесорів смартфонів.
Екологічні чинники, які впливають на корпорацію Intel
На різних ринках існують різні норми чи екологічні стандарти, які можуть впливати на прибутковість організації саме на цих ринках. Навіть у межах країни часто певні теритоорії можуть мати різні екологічні закони. Наприклад, у Сполучених Штатах - Техас і Флорида мають різні положення про відповідальність у разі нещастя чи екологічної катастрофи. Багато європейських країн надають певні пільги та субсидії тим підприємствам, які працюють у місцях природніх чи техногенних катастроф. Перед тим, як вийти на нові ринки або розпочати новий бізнес на існуючому ринку, фірма повинна ретельно оцінити екологічні стандарти, які необхідні для роботи на цих ринках. Деякими факторами навколишнього середовища, які фірма повинна розглянути заздалегідь, є:
Погода
Зміна клімату
Закони