МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра
Зовнішньоекономічної та
Митної діяльності
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
З дисципліни «МІЖНАРОДНИЙ БІЗНЕС»
На тему
«Дослідження бізнес-середовища міжнародної компанії та опис її бізнес-моделі»
Львів 2018
ЗМІСТ
ВСТУП 3
Розділ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ 5
Загальні відомості про компанію. 5
Історія. 5
Структура компанії. 6
Статистичні дані компанії. 7
Основні тренди розвитку P&G. 7
Фінансові показники P&G. 8
SWOT-аналіз P&G. 9
Розділ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ 10
Розділ 3. ОПИС БІЗНЕС-МОДЕЛІ ФУНКЦІОНУВАННЯ МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ З ВИКОРИСТАННЯМ BUSINESS MODEL CANVAS 15
ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ 21
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 23
ВСТУП
Міжнародний бізнес сьогодні є висококонкурентною і динамічною сферою економічних відносин, а з розвитком Інтернет технологій будь-яка форма бізнесу може носити міжнародний характер.
Міжнародний бізнес – це здійснення ділових операцій між партнерами більше ніж з однієї країни.
Однією з важливих ознак сучасного розвитку світового господарства є розгортання процесів глобалізації, які суттєво впливають на систему міжнародних економічних відносин, трансформують напрями і визначають тенденції розвитку національних економік.
Існує низка базових причин, які змушують фірми ставати більш глобальними як в плані загального курсу розвитку, так і в плані повсякденної практичної діяльності. До числа таких стратегічних імперативів входить:
• використання ключової компетенції компанії. Одним з найважливіших підстав для глобалізації є можливість більш широкого використання ключових компетенцій, які компанії вдалося розвинути на внутрішньому ринку. Ключова компетенція визначає відмінну сильну сторону або перевагу, що має першочергове значення для успішної роботи компанії. Застосовуючи ключову компетенцію на нових ринках, компанія може збільшити свої доходи і прибутки.
• придбання ресурсів. Суттєвою причиною щодо ведення бізнесу в міжнародних масштабах є необхідність придбання закордоном таких ресурсів, як матеріали, робоча сила, капітал або технологія. У деяких випадках компанії відчувають гостру потребу в тому, щоб скористатися зарубіжними джерелами ресурсів, тому що на місцевому ринку відповідні продукти та послуги або повністю відсутні, або їх недостатньо для задоволення потреб компанії.
• пошук нових ринків збуту. Необхідність пошуку нових ринків збуту – це також одна з поширених причин виходу компаній на міжнародні ринки. Коли внутрішній ринок, на якому компанія реалізує свою про продукцію, повністю сформований, то на ньому все важче і важче генерувати високі доходи та забезпечувати зростання прибутку.
Для глобальної компанії, що виробляє продукт у різних країнах світу і експортує його в багато країн, не складає великих труднощів завоювати ще один ринок.
Адже сутність глобалізації полягає в тому, що компанія використовує єдиний продукт і єдину стратегію на всіх ринках, тому, використовуючи роками відпрацьовану стратегію, глобальна компанія без особливих додаткових витрат може збільшити обсяги своїх продажів.
В умовах глобалізації міжнародний бізнес набуває принципово нових рис.
Глобалізація бізнесу сприяє:
1. збільшенню обсягів продажів і прибутків;
2. захисту ринків від конкурентів;
3. збільшенню прибутків;
4. зниженню витрат на наукові дослідження і розробку нових продуктів для нових ринків.
В умовах інтернаціоналізації підприємства можуть одночасно застосовувати різні види міжнародної діяльності на різних ринках і сегментах залежно від їх виробничо-комерційних можливостей і прагнень. Проте свою міжнародну діяльність вони, як правило, розпочинають з «домашнього» ринку, поступово посилюючи рівень інтернаціоналізації та послідовно ускладнюючи управлінські функції забезпечення виробничо-комерційної діяльності в міжнародному економічному просторі.
Успішність глобальної стратегії економічного розвитку зумовлена не стільки можливістю створення подібних умов ведення бізнесу, скільки рівнем зрілості управлінської поведінки економічних суб'єктів, які хочуть, вміють і можуть впливати на перебіг подій за допомогою використання власного міжнародного досвіду (у сфері розвитку продукту, ціноутворення, реалізації логістичних завдань тощо), який набувався в процесі реалізації завдань внутрішнього, експортного, інтернаціонального, багатонаціонального й елементів глобального маркетингу. Фактично йдеться про розробку універсальних продуктово-ринкових стратегій, які були б адекватними вимогам світового ринку та одночасно відповідали б потребам розвитку учасників міжнародного співробітництва і ринковим мотиваціям споживачів з різних країн і регіонів.
Такі стратегії, які, по суті, є складовими національних програм соціально-економічного розвитку, мають комплексно і цілеспрямовано забезпечувати обґрунтований рівень глобалізації національних економік на різних етапах інтернаціоналізації та у сферах підприємництва, незважаючи на особливості соціально-культурного, економічного і технологічного розвитку.
Глобальні сили впливають на попит, пропозицію, міжнародну конкуренцію на ринках, ставлення компаній до світових проблем, призводить до демографічних і політичних змін. Наразі будь-які зміни у світових розкладах, навіть відносно незначні, відбиваються на діяльності всього міжнародного бізнесу. Ті, хто не може пристосуватись до цього, рано чи пізно втрачають свої позиції та починають вести боротьбу за виживання. І навпаки, компанії, які сприймають глобалізацію як засіб перетворення можливостей у стратегії, які вчасно реагують на ринкові зміни, більш ефективно мають справу з загрозами зовнішнього середовища.
Глобалізація впливає на всі аспекти діяльності міжнародних компаній: промисловий (поява світового ринку виробництва і більш широкого доступу до ряду зарубіжних продуктів), фінансовий (поява світових фінансових ринків, спрощення доступу до зовнішнього фінансування), економічний (існує глобальний спільний ринок, який працює на основі свободи обміну товарів і послуг), політичний (уряди регулюють відносини між державами та гарантують права та можливості для власних громадян), інформаційний (збільшення інформаційних потоків).
Забезпечення розвитку конкуренції є одним із найголовніших завдань економічної політики держави. Проте значний вплив на стан конкуренції справляє і міжнародний економічний простір, зокрема процес глобалізації, який на даний час активно розвивається та проявляється у найрізноманітніших сферах суспільного життя.
Глобалізація по-різному впливає на конкурентне середовище. Розвиток світової економіки супроводжується зростанням глобальної конкуренції. З відкриттям ринків, зменшенням митних тарифів національні ринки піддаються натиску з боку великих транснаціональних економічних суб’єктів. Це, в свою чергу, породжує певну небезпеку, зокрема, виникає можливість утворення світових монополій, велику роль у зазначених процесах відіграють транснаціональні корпорації (ТНК), діяльність яких теж не можна однозначно оцінити.
У той же час поглиблення міжнародної спеціалізації і міжнародного поділу праці підвищує ефективність виробництва у результаті перерозподілу ресурсів та засобів праці у межах глобальної економічної системи. Раціональне і ефективніше використання засобів виробництва, ресурсів, праці призводить до зниження витрат виробництва.
Також виробнича економія забезпечується завдяки виробничій кооперації, оскільки все частіше політикою виживання на ринку стає не тільки конкурування, а й взаємодія і співробітництво з метою підвищення конкурентоспроможності по відношенню до інших ринкових суб’єктів.
Розділ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ
Ми працюємо, щоб зробити ваше повсякденне життя кращим.
Загальні відомості про компанію.
The Procter & Gamble Company – американська транснаціональна компанія, одна з лідерів світового ринку споживчих товарів. Акції компанії враховуються при розрахунку промислового індексу Доу-Джонса
Три мільярди раз протягом тільки одного дня споживачі у всьому світі використовують товари, які створює для них компанія Procter & Gamble.
Сьогодні компанія представляє на ринку близько 300 торгівельних марок в більш ніж 160 країнах світу. Загальний річний оборот компанії сьогодні складає більш ніж 68 мільярдів доларів США.
Основне направлення її діяльності - виробництво товарів з високими споживчими властивостями в п'яти основних категоріях: косметичні і парфумовані засоби і товари особистої гігієни, товари для догляду за будинком, товари для турботи про здоров `я, товари сімейного користування і засоби для догляду за дитиною, а також корми для тварин.
Серед торгівельних марок компанії широко відомі Pampers, Tide, Ariel, Pantene, Always, Pringles, Lenor, Oral-B, Duracell, Olay, Head&Shoulders, Wella, Gillette, Braun і багато інших брендів, які завоювали довіру споживачів у всьому світі. Більше 135 000 співробітників в 80 країнах світу, де розміщені офіси P&G, працюють так, щоб товари Procter & Gamble відповідали прагненням - кожну мить робити щоденне життя трішки кращим.
Основна діяльність компанії Procter & Gamble - служба споживачеві. «Ми робимо все, щоб почути споживача, дізнатись про його потаємні потреби. Це дозволяє нам почути і покращувати продукцію нашої компанії, підвищуючи тим самим довіру споживачів до наших торгівельних марок. Все це було б неможливим без наших вчених, інженерів, технологів, маркетологів та інших спеціалістів, які створюють колектив Procter & Gamble - основу успіху компанії на ринку.»
Ціль компанії - виробляти товари та послуги найвищої якості і споживчі цінності, які покращують життя споживачів у всьому світі. У свою чергу, споживачі допомагають їм зайняти провідні позиції за рівнем продажів, забезпечити процвітання бізнесу.
Компанія займає 22 місце в списку Fortune 500 і являється однією з провідних компаній США по об'ємах прибутків і річної капіталізації. Компанія входить до списку найбільших в світі рекламодавців, затрати компанії на рекламу перевищують 8млрд. дол. Штаб - квартира знаходиться в Цинциннаті, штат Огайо.
Принципами Procter & Gamble є:
1.«ми поважаємо особу кожного»;
2 .«інтереси компанії і працівника неподільні»;
3. «цілі нашої роботи чітко визначені»;
4. «новаторство - основна ціль нашого успіху»;
5. «ми активно взаємодіємо з зовнішнім оточенням»;
6. «ми цінуємо професіоналізм»;
7. «ми прагнемо бути кращими»;
8. «взаємодія і взаємодопомога - стиль нашого життя». [2].
Історія.
Заснована в 1837 році виробником свічок Вільямом Проктером і миловаром Джеймсом Гемблом. Уже в 1859 році продажі компанії досягли $ 1 млн. У ході Громадянської війни в США P&G отримала значні контракти на поставку свічок і мила армії мешканців півночі. У 1911 році компанія почала виробництво шортенінга (кондитерського жиру на основі гідрогенізованих рослинних масел) Crisco.
У 1931 році в компанії була введена система управління брендами. У 1946 було розпочато виробництво прального порошку під брендом Tide, в 1955 році - зубної пасти під торговою маркою Crest. У 1957 році був поглинений виробник туалетного паперу Charmin Paper Company. У 1961 році на ринок була випущена перша пробна партія одноразових підгузників Pampers, а також було розпочато виробництво шампуню Head & Shoulders. У 1963 році були куплені права на кавовий бренд Folgers. Через п'ять років компанія почала виробництво чіпсів Pringles. У 1982 році була поглинена фармацевтична компанія Norwich-Eaton Pharmaceuticals, в 1988 році - Noxell Corporation, виробник косметики під торговими марками Noxema і Cover Girl. У 1991 році у компанії Revlon, Inc. були куплені бренди Max Factor і Betrix. У 1992 році був представлений шампунь Pantene Pro-V.
У 1993 році була проведена масштабна реорганізація P&G, в ході якої було закрито 30 заводів і скорочено 13 тисяч співробітників. У 1997 році була куплена компанія Tambrands, Inc., виробник тампонів Tampax. У 1999 році був куплений виробник кормів для тварин Iams Company (проданий в 2014 році). У 2001 році у Bristol-Myers Squibb Company було куплено підрозділ по виробництву товарів для догляду за волоссям під торговою маркою Clairol.
У 2003 році купила німецьку компанію Wella, яка виробляє засоби для догляду за волоссям, фарби для волосся. У січні 2005 року Procter & Gamble оголосила про поглинання компанії Gillette; вартість угоди склала $ 56 млрд. У результаті цієї покупки P&G стала найбільшою в світі компанією з випуску споживчих товарів, обігнавши Unilever.
Після 2000 року компанія почала покидати ринок харчових продуктів. У 2002 році було продано виробництво арахісового масла Jif і шортенінга Crisco. У 2008 році Procter & Gamble за $3,3 млрд. продала свою дочірню компанію по виробництву кави Folgers, покупцем стала інша компанія з Огайо, The J.M. Smucker Company. У 2012 році за $2,7 млрд було продано виробництво чіпсів Pringles компанії Kellogg's.
У серпні 2014 року P&G оголосила про намір продати або скасувати до 60% своїх брендів. У лютому 2016 року було завершено процес продажу виробництва гальванічних елементів під торговою маркою Duracell компанії Berkshire Hathaway. У жовтні 2016 року P&G продала 43 косметичних бренду компанії Coty за $11,4 млрд. [1].
Структура компанії.
Компанія Procter & Gamble є товариством з обмеженою відповідальністю. Ринкова капіталізація P & G на 25 вересня 2006 року - близько $ 196 млрд (за цим показником компанія входить до першої двадцятки світових компаній).
До ради директорів компанії входять 13 осіб, серед них топ-менеджери таких компаній, як American Express і Boeing. Рада складається з чотирьох комітетів:
- комітет з аудиту займається оцінкою ризиків, контролем фінансової звітності, виконує функції внутрішнього аудиту;
- комітет з управління і корпоративної відповідальності займається загальними принципами корпоративного управління та виробленням рекомендацій з корпоративної соціальної відповідальності;
- комітет з компенсацій і розвитку відповідає за політику компенсацій, а також відповідає за розвиток і оцінку топ-менеджерів P & G;
- комітет з інновацій і технології виробляє підхід компанії до технічної та комерційної інноваційної діяльності.
В компанії діє чотири основних напрямки діяльності (рис. 1.1.).
/
Рис 1.1. Підрозділи з Продажів та Ринкових Операцій
Також в компанії існують 4 функціональних департаменти:
Global Business Units (GBUs) - основний фокус діяльності спрямований на роботу з споживачами, брендами і конкурентами на глобальному рівні. Департамент відповідальний за інноваційні впровадження, прибуток і показники перед інвесторами.
Market Development Organizations (MDOs) - відповідальний за детальне вивчення специфіки споживача і постачальника на кожному ринку P & G, відповідає за локальне застосування глобальних ініціатив, що виходять від GBU.
Global Business Services (GBS) - відповідає за підтримку бізнесу P & G, в тому числі за зниження вартості ланцюгів взаємодії з партнерами для забезпечення конкурентоспроможності корпорації.
Lean Corporate Functions (CF) - стежить за постійним впровадженням функціональних інновацій та поліпшенням можливостей в організації.
P & G вважається компанією-засновником системи управління брендами. У 1931 році термін «бренд-менеджмент» вперше з'явився в службовій записці співробітника рекламного відділу компанії Нейла МакЕлроя. В даний час компанія займається виробленням довгострокової структури, тобто знаходиться на етапі зрілості. Організація збільшує випуск продуктів, розширює спектр послуг, що надаються. Procter & Gamble належить 23 бренди зі світовими продажами, що перевищують 1 мільярд американських доларів, а також ще 20 брендів з продажами вище 500 мільйонів доларів. Саме ці 43 бренди є локомотивом зростання компанії і забезпечують щорічне зростання продажів в розмірі 10%. [2].
Статистичні дані компанії.
Procter & Gamble є найбільшою компанією по виробництву товарів широкого вжитку в світі. Вона головним чином виробляє продукти для прання та прибирання, а також продукти в секторі косметики та особистої гігієни.
У 2015 році продажі компанії склали 69,4 млрд. доларів США по всьому світу. Цей дохід був сформований в результаті численних торгових марок мільярдів американських доларів компанії Procter & Gamble у галузі споживчих товарів. У 2016 році чотири бренди компанії були зараховані до топ-п'ятнадцяти брендів особистої гігієни у світі; провідна з яких була Gillette, яка мала дохід близько 16,4 млрд. доларів США.
Procter & Gamble також є одним із найбільших рекламодавців у світі, коли йдеться про власну рекламну кампанію. У 2016 році компанія витратила близько 7,24 млрд. доларів США. Тільки в США компанія Procter & Gamble витратила 121 млн. американських доларів на рекламу свого бренду "Cover Girl" у 2015 році.
З 2013 року компанія Procter & Gamble зареєструвала себе як PGE (Procter & Gamble Entertainment) з новим логотипом та акцентом на багатогалузеве виробництво. [3].
Основні тренди розвитку P&G.
Як вже було сказано, у P & G немає профільного напрямку бізнесу. Компанія виробляє дуже широкий спектр найрізноманітніших споживчих товарів. Навіть в груповому розрізі виділити якийсь єдиний напрямок не виходить. Об'єднує всі напрямки діяльності те, що бізнес в цілому ведеться на споживчому ринку, і тому залежить від двох чинників - макроекономічної кон'юнктури та споживчої активності. Вироблені компанією товари при цьому вкрай складно якось структурувати або групувати, оскільки знову ж спектр дуже широкий. (рис 1.2.)
/
Рис 1.2. Основні тренди розвитку P&G по сегменту ринку [2]
У сегментному розрізі, як уже було сказано, найбільшим напрямом бізнесу є виробництво товарів по догляду за одягом і будинком. В останні роки в компанії намагаються опиратися не на кількість нових брендів, а на якість. Так, в серпні минулого року в компанії заявили про розпродаж низькорентабельних брендів, щоб сфокусуватися на товарах, що розвиваються найбільш динамічно. Такий підхід в майбутньому дозволить збільшити рентабельність окремих брендів і бізнесу в цілому, а відповідно підвищити загальну прибутковість і інвестиційну привабливість. Це, в свою чергу, дозволить як мінімум в середньостроковому плані (в горизонті від 1 до 5 років) сформувати стійку фундаментальну базу для подальшого зростання прибутку компанії P&G.
Основні ринки збуту продукції Procter & Gamble знаходяться в розвинених країнах рис. (1.3.).
/
Рис 1.3. Основні тренди розвитку P&G по географічних районах [2]
У географічному розрізі на частку Північної Америки і Європи в 2017 році припадає понад 67% усієї виручки, ще близько 16% зайняла Азія (переважно Японія і Китай). Пов'язано це з тим, що в розвинених країнах споживчі ринки більш ємкі за рахунок більш високих доходів споживачів, а відповідно і витрати на покупку товарів значно вищі, ніж в країнах, що розвиваються. Як правило, середній споживач, наприклад, в США може витратити порівняно більше грошей на покупку навіть побутового товару (наприклад - прального порошку), ніж скажімо споживач з Бразилії.
Фінансові показники P&G.
Фінансові результати P & G досить неоднозначні. [4].
Загальний дохід і чистий прибуток компанії Procter & Gamble за останні роки відображено на рис. 1.4:
/
Рис 1.4. Загальний дохід і чистий прибуток компанії Procter & Gamble за останні роки [4]
Показники операційної рентабельності також трохи нижче, ніж в цілому по сектору. Так, валова прибуток у компанії становить 49,52%, операційна маржа – 20,23%. Коефіцієнт прибутковості у компанії також невисокий - близько 16,15%. Однак низькі порівняльні показники пов'язані з високою диверсифікацією бізнесу і консервативною політикою менеджменту, що обмежує прибутковість діяльності в цілому, однак значно знижує ризики і збільшує стійкість компанії.
Досить цікавими є показники загальна виручка, вартість доходу і загальний прибуток (рис 1.5).
/
Рис. 1.5. Загальні фінансові показники компанії за 2014-2017 рр. [5]
Отже, як ми бачимо з даного рисунку більшість показників мають тенденцію до збільшення, наприклад, загальна виручка у 2014 р. становила 2 819 557 дол. США, а у 2017 році даний показник зріс до 5 872 227 дол. США. Всі дані представлені на кінець року.
Ми можемо помітити що загальний прибуток найменшим був у 2014 році і становив 2 614 539 дол. США.
У підсумку можна зробити висновок, що в середньо- і довгостроковій перспективі фінансові результати компанії P & G мають дуже велику стійкість, бізнес компанії диверсифікований, а тому залежність від різного роду криз не дуже висока. Однак через стагнацію зростання фінансових показників і загального уповільнення споживчої активності в США, очікувати впевнено висхідної динаміки не доводиться.
SWOT-аналіз P&G.
SWOT-аналіз є стратегічним інструментом для визначення сильних і слабких сторін, можливостей та загроз, найбільш важливих та актуальних для бізнесу. Сильні та слабкі сторони P&G є внутрішніми стратегічними факторами, що визначають можливості та виклики на основі характеристик організації. Наприклад, глобальні операції компанії полегшують економію масштабу, що зміцнює бізнес проти конкурентів. З іншого боку, можливості та загрози в бізнесі P&G - це зовнішні стратегічні фактори, що відображають ситуацію в галузі інформаційних технологій та ринків, де діє підприємство. Компанії P&G потрібно розробити відповідні стратегії та тактику, щоб залишитися попереду конкурентів, зберігаючи при цьому ріст і стабільність на основі сильних сторін бізнесу.
Незважаючи на свою позицію, P&G підпорядковується різноманітним внутрішнім чинникам та зовнішнім факторам, які можуть служити перешкодами для довгострокового успіху. Більш детально розглянемо їх у SWOT-аналізі, який подано у табл. 1.1.
Таблиця 1.1
SWOT-aналіз компанії P&G
Сильні сторони (S):
Слабкі сторони (W):
Високоякісний бренд
Ефект масштабу
Інноваційні результати досліджень та розробок
Широкий асортимент товарів
Конкурентоспроможність і висока якість товару
Маркетингова стратегія
Втрати прибутку внаслідок продажу торгових марок
Слабка дистрибуція
Висока вартість товарів
Можливості (О):
Загрози (Т):
Покращення сервісу
Підвищення купівельної спроможності
Злиття та поглинання
Розширення на зарубіжних ринках
Інтенсивна конкуренція
Зниження цін у конкурентів
Зміна вподобань споживачів
Результати цього SWOT-аналізу компанії P&G перелічують внутрішні та зовнішні стратегічні фактори, що підтримують довгострокове світове визнання бізнесу даної компанії. Наприклад, компанія має високоякісний бренд, який зміцнює бізнес проти конкурентів та нових учасників. Окрім того, високий рівень маркетингової стратегії дозволяє розширювати сегмент ринку і виходити на зарубіжні ринки.
Незважаючи на сильні сторони та позитивні позиції компанії в галузі, існують серйозні проблеми, які базуються на слабких сторонах бізнесу та можливостях і загрозах зовнішнього середовища. Наприклад, компанія зіткнулася з загрозою конкуренції та зміною вподобань споживачів. Необхідно внести певні стратегічні зміни, щоб зберігати позиції на ринку. Такі зміни повинні сприяти постійному зростанню та конкурентній перевазі компанії. Виходячи з цих факторів, визначених у SWOT-аналізі, P&G рекомендується:
1. Організація акцій з метою стимулювання збуту та залучення нових споживачі.
2. Пошук нових дистриб’юторів. Це дозволить збільшити сегмент ринку та вийти на зарубіжні ринки.
3. Зменшення собівартості за рахунок запровадження нових технологій.
4. Придбання нових компаній, які мають якісну продукцію або стабільні канали дистрибуції. Це гарний спосіб ліквідації конкурентів та збільшення асортименту товарів.
Розділ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ
Виробництво побутової хімії та засобів особистої гігієни перебуває в стабільному стані.
Довготривалі спостереження за розвитком ринку синтетичних мийних засобів (СМЗ) показали, що його основними тенденціями з початку ХХІ століття варто вважати:
– стабільне розширення місткості ринку попри скорочення чисельності населення, пов’язане з підвищенням вимог споживачів до якості життя, що є відповіддю на зростання пропозиції з боку виробників відповідних засобів, побутової техніки (передусім пральних і посудомийних машин) тощо;
– перевищення попиту над пропозицією, що зумовлює привабливість цього бізнесу;
– активний розвиток технології виробництва і створення нових видів, що впливає на постійне поглиблення асортименту синтетичних мийних засобів;
– посилення вимог екологічної безпеки, що зумовлює подальші наукові дослідження.
У минулому році у світі було продано, за попередніми даними, 366,6 млн. тон побутової хімії на суму 22,55 млрд. дол., підрахували в міжнародній дослідницькій компанії Euromonitor International. Основний обсяг продажів займають пральні порошки, засоби для чищення твердих поверхонь і миття посуду. Із даних Euromonitor International випливає, що темпи падіння продажів у 2016 році сповільнилися, хоча й незначно. На це вплинуло поліпшення споживчих настроїв. Люди стали витрачати трохи більше, ніж у 2015 році. Але не настільки, як до кризи, оскільки рівень життя населення все ще залишається на низькому рівні.
У табл. 2.1. подано рейтинг провідних компаній на ринку синтетичних миючих засобів.
Таблиця 2.1
Топ провідних компаній на ринку синтетичних засобів
Рейтинг
Назва компанії
1
Proctеr & Gamble
2
Henkel
3
Unilever
4
SC Johnson
5
L’Oreal
Абсолютними лідерами залишаються інтернаціональні компанії Proctеr & Gamble, Henkel, Unilever і SC Johnson, які виробляють близько 69% всієї продукції.
Компанія Procter & Gamble випускає величезну кількість продукції за такими торговими марками, як Ariel, Tide, Dreft, Bonux, Ace, Lenor, Comet, Fairy, Mr.Proper, Gala, Dax, Safeguard, Camay і багато інших. Завдяки тому, що компанія має значне число національних і міжнародних брендів, позиціонує продукцію в різних цінових сегментах, веде активну маркетингову політику, проводить різні піар-акції і бере участь у соціальних проектах, вона впевнено розвивається, рухається вперед і вже котрий рік не поступається своєю часткою ринку іншим компаніям.
Другу сходинку займає компанія Henkel, що виробляє продукцію у понад 75 країнах світу. Синтетичні мийні засоби цієї компанії відомі під такими торговими марками, як Persil, Rex, Losk (пральні порошки), Perwoll, Silan (засоби для прання), Pur, Somat (засоби для миття посуду руками і в посудомийній машині), Bref, Clin (засоби для чищення). Компанія Henkel веде свою діяльність в трьох напрямах, одним з яких є виробництво засобів побутової хімії. Також вона постійно реалізує інновації, завдяки чому розширює свій асортимент продукції і випускає нові товари на ринок.
У 2015 році Ринок роздрібної торгівлі побутовими товарами в Польщі збільшився на 3,1% в річному обчисленні. Основні чинники зростання ринку – це побутові витрати на побутову хімію та комерціалізація інноваційних продуктів, які в більшості випадків є більш дорогими, ніж продукти на ринку.
Торгівля побутовою хімією характеризується більш низькою динамікою зростання, ніж інші непродовольчі сегменти роздрібного ринку в Польщі, наприклад, ніж ринок косметики. Основна причина - значна насиченість ринку. У цій ситуації ціна відповідає за збільшення або зменшення ринкової вартості. Цей фактор в даний час негативно впливає на зростання ринку, тому що значна частина споживачів звикла купувати товари для дому під час акцій та розпродажів.
У цій ситуації, основні фактори, що підтримують зростання ринку є зростання достатку поляків, і, отже, збільшення витрат на більш дорогі і більш якісні продукти, поява на ринку інноваційних продуктів (наприклад, капсули для прання) і зростаючий рівень побутового обладнання сучасні побутові прилади (в основному в посудомийних машинах), що призводить до збільшення продажів спеціалізованої продукції. Всі ці фактори в найближчі роки матимуть позитивний вплив на ринок, стабілізуючи темп зростання приблизно на 2% до кінця 2021 року.
Найважливіші параметри, які споживачі враховують при покупці побутової хімії, є якість і ціна продукту. На відміну від цього, найбільш важливими факторами, які впливають на вибір місця, де споживачі купують бізнес хімічних речовин, зручне розташування (недалеко від місця проживання або роботи), привабливий рівень цін і доступність улюблених продуктів. [9].
Модель міжнародного конкурентного середовища (5 сил конкуренції).
Не можливо досягти ринкового успіху у міжнародному масштабі без попереднього глибокого аналізу структури конкуренції в галузі побутової хімії крізь призму п'яти конкурентних сил. Модель М. Портера корисна при проведенні систематичних оцінок тиску конкуренції на ринку не тільки тому, що є широко поширеним методом аналізу, але і через відносну простоту[10]. У табл. 2.2 приведені оцінки відносного впливу кожного з 5-ти факторів конкуренції (згідно М. Портера).
Таблиця 2.2
Модель міжнародного конкурентного середовища (5 сил конкуренції)
Фактор
Оцінка впливу
Конкурентна боротьба в галузі
Висока. P&G діє в індустрії споживчих товарів. Це промисловість з інтенсивною конкуренцією. У цій галузі велика кількість гравців, які роблять дуже схожі товари. Всі продукти, зроблені P&G, також виготовляються іншими брендами. Проте, більшість компаній у галузі вирішують цю проблему, постійно пропонуючи свої продукти, надаючи на них знижки, подарунки, а також проводячи акції з метою збереження своєю баз клієнтів та залучення нових. Споживачі мають велику різноманітність для вибору бренду. На ринку споживчих товарів низький рівень лояльності бренду серед клієнтів. Таким чином, конкурентна боротьба несе високий рівень впливу для P&G.
Вплив постачальників
Низький. Поставки P&G включають сировину, технологічну продукцію та упаковку для продуктів. На ринку цих товарів є велика кількість постачальників. Вартість зміни постачальника низька для P&G. Крім того, P&G закуповує в дуже великих кількостях, що робить фірму привабливою для будь-якого постачальника. Тому вони не в змозі намагатися впливати на ціни на товари бренду. Ця загроза низька для P&G.
Вплив покупців
Помірний. Споживачі можуть легко заміняти продукцію одного бренду на інший. Вони прагнуть купити продукцію високої якості, сплачуючи мінімальну ціну. Це значною мірою впливаю на прибутковість компанії P&G у довгостроковій перспективі. Проте існує певний рівень лояльності продавців до певних товарів, які виробляє P&G, особливо в категорії особистої гігієни. Споживачі продовжать купувати ці продукти, оскільки вважають їх товарами високої якості. Наприклад, споживачам важко знайти натуральні замінники багатьом продуктам гігієни цього бренду. Таким чином, вплив покупців для P&G є помірним.
Вплив галузей, що виробляють продукти - замінники
Низький. Більшість продуктів P&G не мають замінників. Наприклад, немає замінників для мила та шампунів компанії P&G належної якості. Тим більше, в категорії особистої гігієни клієнти не хочуть пробувати дешевші замінники через ризики для здоров’я. Вони продовжують використовувати продукцію P&G, тому існує дуже низька загроза заміни продукції P&G.
Вплив нових гравців на ринку
Помірний. В індустрії споживчих товарів існують певні вхідні бар’єри. Потрібно інвестувати великий капітал на початку, розвиток економії на масштабі вимагає часу, і важко отримати доступ до надійних каналів дистрибуції. Існуючі гравці тепер стали корпоративними гігантами і можуть легко поглинути нових учасників, які представляють для них загрозу. Ці бренди також мають певну репутацію на ринку. Однак у багатьох країнах менші фірми вийшли на ринок і обслуговують місцеву промисловість, а також отримають частку ринку від провідних брендів. Вони починають у невеликому масштабі і поступово збільшують свій ринок. Це становить помірну загрозу для P&G.
З огляду на модель міжнародного конкурентного середовища (5 сил конкуренції), компанії P&G варто застосовувати стратегії інтенсивного зростання. Зокрема, розвиток продукції - первинна стратегія у інтенсивному зростанні. Стратегія первинного інтенсивного зростання P&G - це розробка продукту. Стратегічною метою розробки продуктів є розвиток бізнесу шляхом постійного інноваційного впровадження нових продуктів на цільовий ринок.
Проникнення на ринок (вторинна стратегія) є стратегією вторинного інтенсивного зростання в бізнесі P&G. Однією з стратегічних цілей у застосуванні проникнення на ринок є максимізація частки ринку кожної товарної лінії або типу продукту. Наприклад, P&G прагне максимально збільшити свою частку ринку для продуктів особистої гігієни.
Диверсифікація (стратегія підтримки) - це інтенсивна стратегія, яка відіграє допоміжну роль у розвитку P&G. У цьому випадку однією з стратегічних цілей компанії є диверсифікація бізнес-операцій. Наприклад, P&G може придбати менші фірми в інших галузях промисловості як спосіб досягнення більшого зростання.
Таким чином, для виходу на ринок Польщі компанії P&G варто дослідити і проаналізувати найбільш вигідні інвестиції у неї. За версією американського часопису та медіа-компанії US News & World Report, яка спеціалізується в політичному та економічному аналізі, ставить Польщу на 3-е місце в глобальному рейтингу «Найкращих країн для інвестування 2018» [11].
Польща має стабільну економіку на фоні інших країн Євросоюзу. Польща займає провідні позиції в Центральній та Східній Європі по показникам двосторонньої торгівлі, росту ВВП та стійкості до економічних криз.
Зацікавленість польським ринком обумовлена наступними чинниками:
– Привабливий інвестиційний клімат. Унікальні умови відкриття та ведення бізнесу у поєднанні із приналежністю до Євросоюзу та стабільністю соціально-економічного розвитку створили новий імідж Польщі як привабливої європейської юрисдикції.
– Висококваліфікований ринок праці. Однією із найвагоміших переваг Польщі є її люди – освічені, амбітні та працьовиті.
– Багатовекторність економіки. Польща має розвинене ділове середовище із різноманітними та вузькоспеціалізованими галузями економіки. Густа мережа постачальників та субпідрядників, а також наявність кластерів і промислових технопарків дозволяє налагодити високотехнологічне виробництво та знайти партнерів у таких галузях як ІТ, машинобудування, виробництво товарів масового споживання, електроніка, фінанси тощо.
– Макроекономічна стабільність. Економічна та політична стабільність дозволяє здійснювати довгострокове планування реалізації інвестиційних проектів.
– Виробництво та обслуговування відповідно до європейських стандартів, що забезпечує високу якість продукції та послуг на ринку Польщі. Бізнес-середовище дуже гнучке до нових потреб населення та динамічно розвивається.
– Розвинута інфраструктура, зокрема дорожній, залізничний транспорт, енергетика, ІТ сфера, що сприяє розвитку різних галузей економіки.
Тепер проведемо дослідження бізнес-середовища географічного ринку Польщі, як сукупності окремих суб’єктів економіки (з їх взаємозв’язками і взаємовідносинами) та факторів оточуючого (зовнішнього) середовища, які впливають на них. Для цього групуємо найважливіші чинники впливу на міжнародну діяльність компанії, як це подано у табл. 2.3.
Таблиця 2.3
Аналізування чинників міжнародного бізнес-середовища за групами у Польщі [12]
Група чинників
Характеристика
1
2
Економічні чинники
Польща — індустріально-аграрна країна. Валовий внутрішній продукт (ВВП) 2017 року склад $ 469,5 млрд. (23 місце), що у перерахунку на одну особу становить 27 690 дол. США. Економіка Польщі – найбільш стабільна на фоні інших країн ЄС. Польща займає лідируючі позиції в Центральній та Східній Європі за показниками двосторонньої торгівлі, зростання ВВП і стабільної економіки. Так, згідно даних міжнародного рейтингу Dоing Business, за рівнем легкості ведення бізнесу Польща займає 33 місце (Україна – 83, Словаччина – 29, Чеська Республіка – 36, Угорщина – 42). При цьому, за критерієм «міжнародна торгівля» в останньому році Польща посіла перше місце.
Соціо – культурні чинники
Польща завдяки своїм реформаторським пріоритетам (розвиток приватного підприємництва, збільшення робочих місць, залучення іноземних інвестицій, макроекономічна та фінансова стабільність, сучасна інфраструктура є дуже привабливою для охочих займатися підприємницькою діяльністю. Розглянемо детальніше показники соціо – культурних чинників: рейтинг розвитку людського потенціалу –36 місце у світі; рейтинг соціального прогресу – 32 місце; рейтинг за рівнем щастям – 42 місце; рейтинг за рівнем витрат на освіту – 64 місце; рейтинг за рівнем витрат на охорону здоров’я – 88 місце; рейтинг екологічної ефективності – 50 місце; рейтинг глобалізації – 25 місце; рейтинг урбанізації – 113 місце.