МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної та митної діяльності
ІНДИВІДУАЛЬНА
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни «МІЖНАРОДНИЙ БІЗНЕС»
на тему:
«ДОСЛІДЖЕННЯ БІЗНЕС-СЕРЕДОВИЩА
МІЖНАРОДНОЇ КОМПАНІЇ IBM
ТА ОПИС ЇЇ БІЗНЕС-МОДЕЛІ»
ЛЬВІВ 2018
ЗМІСТ
ВСТУП 3
Розділ 1. Характеристика міжнародної компанії IBM 4
Розділ 2. Дослідження бізнес – середовища міжнародної компанії ІBM 9
Розділ 3. Опис бізнес-моделі функціонування міжнародної компанії з використанням Business model canvas 16
ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ 24
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 26
ВСТУП
Помітна активізація процесів інтернаціоналізації та глобалізації світової економіки зумовлює збільшення відкритості національних економік, загальної лібералізації зовнішньоекономічних зв’язків і сприяє залученню національних підприємств до глобальної світогосподарської системи. За таких умов для проникнення підприємств на міжнародні ринки особливої актуальності набувають питання підвищення ефективності їх роботи, що вимагає урахування особливостей міжнародного середовища бізнесу та бізнес-моделювання.
Міжнародний бізнес сьогодні є висококонкурентною і динамічною сферою економічних відносин, а з розвитком інтернет-технологій будь-яка форма бізнесу може носити міжнародний характер.
Глобалізація бізнесу безпосередньо пов'язана зі збільшенням обсягу продажів і прибутків компаній. Глобалізація бізнесу сприяє:
1) збільшенню обсягів продажів і прибутків;
2) захисту ринків від конкурентів;
3) збільшенню прибутків;
4) зниженню витрат на наукові дослідження і розробку нових продуктів для нових ринків.
Водночас, в умовах глобалізації у ХХІ столітті значно змінюється природа споживання, - споживач стає більш вибагливим, все частіше тяжіє до покупок онлайн, намагається зібрати інформацію про продукт (і його ціни) для порівняння, звертає увагу на лідерів думок (адвокатів бренду), дбає про екологічність самого продукту і упаковки. Таким чином, щоб постійно займати передові позиції серед споживачів, необхідно регулярно проводити дослідження бізнес-середовища. Чому ж так важливо проводити дослідження бізнес - середовища? Наприклад, американська компанія General Foods витратила мільйони доларів на безуспішну спробу продати японським споживачам кекси швидкого приготування, які треба випікати в духовці, не уточнивши перед цим, що тільки 3% японських сімей мають духовки у своїх будинках. Тому ефективний міжнародний бізнес - це наслідок добре продуманої маркетингової стратегії, де чітко прописані цілі і шляхи їх досягнення.
Не менш важливим чинником успіху компанії є розробка ефективної бізнес-моделі . Дієва бізнес-модель забезпечує підвищення ефективності діяльності та стійкість компанії на ринку за рахунок: підвищення конкурентоспроможності; забезпечення гнучкості; ефективної взаємодії із зовнішнім середовищем; оптимальної структури бізнес-процесів та узгодженого функціонування підрозділів компанії. Тривалий термін роботи в своїй сфері бізнесу і стабільний прибуток говорить про наявність у компанії успішної бізнес-моделі, яка підтверджує рентабельність і життєздатність її стратегії.
Ще однією особливістю сучасного розвитку середовища міжнародного бізнесу є загострення конкуренції. Особливості сучасної конкурентної боротьби полягають у наступному: створення конкурентоспроможної продукції, що відповідає потребам ринку та запитам кінцевих споживачів; використання при вдосконаленні продукції, що випускається, передових досягнень науково-технічного прогресу і випуск принципово нової продукції; постійне зниження витрат виробництва на всіх етапах і на всіх ланках технологічного процесу; узгодження зі споживачем (на крупні постачання) цін до початку випуску продукту і встановлення цін на нову продукцію з урахуванням умов збуту на конкретному ринку та ін. Таким чином, дія багатьох економічних законів відбувається у формі примусових сил конкурентної боротьби, в результаті чого конкуренція виступає важливою рушійною силою розвитку середовища міжнародного бізнесу, складовою частиною її господарського механізму.
Метою виконання індивідуальної контрольної роботи (ІКР) є ознайомлення із специфікою проведення дослідження бізнес - середовища в контексті виходу підприємства на закордонні ринки (здійснення експорту або імпорту) та обґрунтування вибору бізнес-моделі в динамічному бізнес-середовищі. Внаслідок виконання ІКР буде отримано комплексні знання про сучасну концепцію міжнародного бізнесу, умови, механізми та інструменти її впровадження в діяльності підприємств за умов глобалізації ринкових відносин; про методи вивчення економічного, соціокультурного, політико-правового бізнес-середовища, а також підходами до вибору бізнес-моделі, що підвищить ефективність управління компанією.
Розділ 1. Характеристика міжнародної компанії IBM
«Цифровий інтелект, або штучний інтелект, - це набагато більше, ніж цифрові пристрої та дроти. У наступні 10 років визначальну роль гратиме вміння використовувати штучний інтелект та когнітивні обчислення. Починається нова епоха.»
Вірджинія Рометті, президент та голова ради директорів IBM
International Business Machines Corporation (також відома як IBM або «Блакитний гігант») — американська електронна корпорація, один із найбільших світових виробників усіх видів комп'ютерів і програмного забезпечення, один з найбільших провайдерів глобальних інформаційних мереж. Корпорація посідає шосте місце в списку найбільших компаній світу. Штаб-квартира розташована у Армонку, штат Нью-Йорк, США. Історія починається з 19 століття. IBM виробляє та продає апаратне та програмне забезпечення, послуги (хостинг, консалтинг) у сферах від мейнфреймів до нанотехнологій.
Враховуючи штат у 370 000 співробітників по-всьому світу та дохід у $85 млрд у 2017 р., IBM є найбільшою компанією у галузі інформаційних технологій у світі. У власності IBM більше патентів, ніж у будь-якої іншої технологічної компанії. IBM має інженерів та консультантів у більш ніж 170 країнах, а IBM Research має вісім лабораторій по всьому світі. Співробітники IBM здобули п'ять Нобелівських Премій, чотири Премії Тюринга, п'ять Національних Медалей за розвиток технологій, та п'ять Національних Медалей за розвиток науки.
Основні компоненти місії IBM полягають у наступному:
Лідерство у створенні, розробці та виробництві найсучасніших інформаційних технологій.
Всесвітня мережа, яка перетворює передові технології на комерційну цінність для клієнтів.
Професійні рішення, послуги та консалтингові компанії у всьому світі.
Історичні етапи розвитку компанії IBM:
IBM заснована 15 червня 1911 року в результаті об'єднання відразу трьох компаній - Computing Scale Company of America, International Time Recording Company і TMC (Tabulating Machine Company). В результаті з'явилася компанія з назвою CTR (Computing Tabulating Recording), що займалася випуском найрізноманітнішої продукції - від настінних годинників до м’ясорізок.
Назва IBM з'явилася у 1924 році після того, як основною сферою діяльності CTR стали табуляційні машини (пристосовані для автоматичної обробки інформації, щось на зразок примітивного аналогового комп'ютера), які продавалися вже не тільки в США, але і в Канаді
Під час Другої світової війни компанія IBM активно займалася виробництвом зброї. Так, нею було вироблено величезна кількість карабінів М1, які використовувалися американськими солдатами на полях битв Європи і Азії.
Слоган «Think!» З'явився в 1930 році. Згодом Apple, з метою підкреслити свій нонконформізм, створила свій слоган «Think Different» саме як протиставлення слогану IBM.
Найпершою ЕОМ виробництва IBM був Marc I, який увійшов в історію як перший програмований комп'ютер, створений в США. Це було електромеханічний пристрій вагою понад 20 тон. Для обчислень використовувалися реле, а під час роботи комп'ютер виробляв страшний шум. Побудований він був в 1944 році.
Першою повністю електронною ЕОМ компанії стала модель IBM 701, побудована з використанням радіоламп. Важливо, що IBM 701 створювалася для комерційного застосування, компанія повністю перейшла на виробництво обчислювальної техніки, відмовившись від інших напрямків.
IBM належить заслуга створення першого в історії жорсткого диска. Сталося це в 1956 році - IBM 350 RAMAC. Її загальна вага становила 971 кг. Вартість використання такого пристрою була настільки висока, що далеко не кожна організація могла дозволити собі таку розкіш. Ця послуга коштувала 3200 доларів / місяць.
Першими універсальними комп'ютерами в історії були пристрої, що входять в сімейство IBM System/360, представлене в 1964 році. До цього ніхто не робив комп'ютери серіями, вони проектувалися кожен раз по-новому, з урахуванням поставлених завдань. Відповідно і програмувати їх потрібно було по-різному. Впровадження ж IBM System/360 дозволило добитися небувалого до цього рівня стандартизації і сумісності.
Випустивши сімейство System/360, IBM пообіцяла всім замовникам, що написаний для цих ЕОМ програмний код можна буде запускати і на наступних, більш нових моделях. Обіцянка була стримано - програми, розроблені в ті роки, прекрасно виконуються навіть на новітніх основному комплекті IBM System Z, вперше представлених у 2000 році.
У 1975 році IBM представила перший у світі портативний комп'ютер, який розміщувався на робочому столі - модель 5100. Вартість пристрою складала 20 000 доларів, а важив він 24 кг. Споживачів такий попередник персональних комп'ютерів не зацікавив.
Представлений в 1981 році найперший персональний комп'ютер компанії IBM PC був відверто «незграбним». Пристрій не міг похвалитися ні продуктивністю, ні дизайном, ні можливостями. Цей комп'ютер викликав цілий ряд насмішок з боку компанії Apple. Проте, вже через кілька років ринок РС виявився найбільш швидкозростаючим.
IBM не запатентувала нічого з пов'язаного з IBM PC. Як наслідок з'явилося безліч сторонніх компаній, які стали масово виробляти різні клони. Саме це і зробило ринок РС настільки великим. У 1986 році IBM перестала бути лідером на створеному нею ж ринку РС.
Деякий час IBM проявляла чимало активності на ринку комп'ютерів РС і принтерів для них. Однак згодом вирішено було відмовитися від робіт в даному напрямку, що не приносять досить (за мірками IBM) прибутку. В результаті виробництво принтерів було виділено в самостійну компанію Lexmark (в 1991 році), а комп'ютерний бізнес проданий китайській компанії Lenovo (у 2005 році).
Сьогодні основними напрямками діяльності IBM є виробництво суперкомп'ютерів, мейнфреймів, а також розробка IT-сервісів і надання консалтингових послуг. Причому саме останнє і приносить компанії найбільші доходи, що перевищують доходи від інших підрозділів разом узятих.
На початок 2018 року IBM складається з підрозділів, що подано на рисунку 1:
/
Рисунок 1. Підрозділи IBM [1]
Детальнішу інформацію про вищенаведені підрозділи IBM, їх характеристика, а також статистичні дані за останній рік подано у таблиці 1.
Таблиця 1
Характеристика підрозділів IBM
Назва підрозділу
Характеристика підрозділу
Досягнення підрозділу за 2017 рік
IBM Cloud
(платформа для «розумного бізнесу»)
Платформа IBM Cloud - набір хмарних сервісів для зберігання даних. Хмарні сервіси використовують принцип віртуалізації, тобто створення програмних продуктів і розгортання серверного обладнання віртуально. Віртуалізацію застосовують для додатків, серверів, систем зберігання даних і локальних мереж. Це досить ефективний спосіб скорочення витрат на створення ІТ-інфраструктури компанії.
58 хмарні центри обробки даних в 19 країнах
10 найбільших у світі банків та 9 з 10 найбільших роздрібних торговців використовують IBM Cloud-as-a-Сервіс
понад 1900 патентів «хмарних технологій» нагороджені в 2017 році
Продовження табл.1
IBM Watson Group
(підрозділ когнітивних обчислень)
IBM Watson — це комп'ютерна система штучного інтелекту, що здатна відповісти на питання, задані природною мовою. Пропонує повний спектр пізнавальних технології для професіоналів, які працюють та приймають рішення в галузі охорони здоров'я, транспорту, роздрібної торгівлі, страхування, освіти тощо.
понад 100 000 пацієнтів та споживачів ознайомилися із новою програмою Watson Health у 2017 році.
понад 70% зростання в організаціях, які використовували IBM Watson
понад 1400 патентів «штучного інтелекту» нагороджені в 2017 році
IBM Services
(консалтинговий сервіс)
Команди глобальних експертів з бізнес-стратегії, технологія та дизайн, з професійним досвідом у кількох галузях, допомагає компаніям трансформуватися для конкурентної переваги. Половина інфраструктури світових ІТ телекомунікацій використовують IBM Services
Приніс компанії $ 91,134 млн в 2017 році.
38 студій IBM iX, де клієнти спільно з IBM створюють дизайни і стратегії.
IBM Systems & Technology Group
(STG, підрозділ з виробництва обладнання)
Найбільш потужна інфраструктура в галузі IBM мейнфрейм. Пізнавальні системи пропонують забезпечити наймогутнішу і безпечну у світі діяльність ПК, також це гнучкий фундамент для АІ та інших даних, інтенсивних програм та навантаження. POWER9 введені як найбільш розширені сервери для підприємств AI та інших інтенсивних робочих навантажень.
Приніс компанії $ 37,857 млн в 2017 році.
Z14 є єдиним сервером, що може шифрувати всі дані безперервно і не вимагає застосування зміни або простою.
87 % від усіх кредитних карток операцій і майже 8 трлн. дол. США підтримуються системою IBM Z
IBM Security
Від кіберзагроз не застрахований ніхто. Зараз основний акцент в цьому напрямку змістився з «якщо вас атакували» на «як швидко ви здатні відреагувати». Тому на ринку, де працюють понад 1200 виробників продуктів, IBM Security допомагає клієнтам сформувати інтегровану і інтелектуальну імунну систему. Це середовище, в якому всі рішення для корпоративної безпеки спільно працюють на запобігання атак і ліквідацію наслідків, у разі якщо атака все-таки відбулася.
60 мільярдів подій безпеки контролюється кожен день
22 з 25 найбільших в світі банків захищені
X-Force Command відкритий як галузь першого комерційного кібер - діапазону, що дозволяє клієнтам випробувати імітацію кібератаки.
IBM Research
(дослідницький підрозділ)
Дванадцять глобальних дослідницьких лабораторій приносять неперевершені результат. Діапазон наукової експертизи - від AI та блокчайну до квантових обчислень та ін. У 2016 році MIT-IBM лабораторія запущена як великий, довгостроковий продукт, що співпрацює з передовими компаніями для спільних досліджень.
система на 50 Кбіт , як прототип квантової системи дебютувала у 2017 році
розроблені на 5 нм транзистори у 2017 році, що призводять до високої ефективності, окрім цього малошумні чіпи.
IBM Global Financing
Повний портфель індивідуального фінансування ІТ-обладнання, фінансування ІТ-послуг та пропозицій щодо відновлення ІТ-агенцій. Допомагає фінансувати ІТ-ініціативи з підтримкою протягом усього ІТ-циклу.
підрозділ IBM Global Financing приніс компанії $ 139 ,675 млн в 2017 році.
IBM Software Group
(підрозділ по розробці програмного забезпечення)
З 2010 року вона була підрозділена на дві групи: Middleware і Solutions.
1. Middleware group (програмне забезпечення для управління інформацією - сервери та інструменти баз даних, текстові аналітики та управління контентом) включає в себе: Rational Software - розробка програмного забезпечення та управління життєвим циклом додатків. Tivoli Software - управління системами. WebSphere - середовище розробки EJB , контейнер та серія попередньо упакованих додатків, в першу чергу для інтерфейсів керування та веб-комерції
2. Solutions group (управління корпоративним змістом, управління маркетингом підприємства та B2B & Commerce) включає в себе: Lotus Software - групова програма, співпраця та програмне забезпечення для бізнесу. Бізнес-аналітика - Cognos і SPSS.
У 2017 році IBM Software Group представила світу наступні розробки:
швидкий та ефективний спосіб трансформувати продукти, які не є продуктом IBM, у грошові кошти безпечним та екологічним способом.
пропозиція сертифікованої, раніше зареєстрованої IBM Power Systems™, IBM Storage and Tape, IBM mainframe, частини та функції якої - унікально доступні від IBM.
керування орендою онлайн. Підтвердження доставки, опції кінцевого лізингу та міжнародного управління активами в одному захищеному інструменті.
Структура виручки компанії IBM по країнах за 2016 рік відображено на рисунку 2:
/
Рисунок 2. Структура виручки компанії IBM по країнах за 2017 рік [2]
Структура виручки компанії ІВМ за сегментами подано, відповідно, на рисунку 3:
/
Рисунок 3. Структура виручки компанії ІВМ за сегментами за 2017 рік [3]
Динаміку основних фінансово – економічних показників демонструє таблиця 2.
Таблиця 2
Динаміка основних фінансово – економічних показників за останній період [4]
Фінансовий рік
03.03.2014
02.02.2015
02.01.2016
Віддача
Віддача за активами
11,8%
10,4%
9,5%
Віддача на капітал
26,7%
22,1%
20,1%
Рентабельність
Валова рентабельність
48,1%
48,6%
50%
Рентабельність чистого прибутку
15,9%
16,5%
13%
Ліквідність
Коефіцієнт теперішньої ліквідності
1,1k
1,3k
1,2k
Коефіцієнт швидкої ліквідності
1k
1,1k
1k
Середній термін одержання платежу
39k
39,5k
39,5k
Середній термін обороту запасів
16,8k
16,7k
17,4k
Стійкість
Борг/Капітал
63,7%
63,4%
77,3%
Підсумовуючи розгляд фінансових показників і фінансових коефіцієнтів за останні роки, варто зазначити про погіршення ситуації з цілого ряду напрямків: рентабельності, боргового навантаження, ліквідності, віддачі на капітал і за активами, проте у 2017 році корпорація IBM покращила дані показники. Якщо аналізувати фінансові звіти та прес-релізи IBM за останній час, можна зробити кілька узагальнень. Останнім часом корпорація IBM не може похвалитися надприбутками, чергуючи "успішні" квартали з дуже посередніми.
SWOT-аналіз є стратегічним інструментом для визначення сильних і слабких сторін, можливостей та загроз, найбільш важливих та актуальних для бізнесу. Сильні та слабкі сторони IBM є внутрішніми стратегічними факторами, що визначають можливості та виклики на основі характеристик організації. Наприклад, глобальні операції компанії полегшують економію масштабу, що зміцнює бізнес проти конкурентів. З іншого боку, можливості та загрози в бізнесі IBM - це зовнішні стратегічні фактори, що відображають ситуацію в галузі інформаційних технологій та ринків, де діє підприємство. Блакитному гіганту потрібно розробити відповідні стратегії та тактику, щоб залишитися попереду конкурентів, зберігаючи при цьому ріст і стабільність на основі сильних сторін бізнесу.
Незважаючи на свою позицію як одного з найбільших гравців на ринку, IBM підпорядковується різноманітним внутрішнім чинникам та зовнішнім факторам, які можуть служити перешкодами для довгострокового успіху. Більш детально розглянемо їх у SWOT-аналізі, який подано у таблиці 3.
Таблиця 3
SWOT-aналіз корпорації ІВМ
Сильні сторони (S):
Слабкі сторони (W):
Високоякісний бренд
Фокусування на інноваціях
Збалансована стратегія у виробничих процесах та в управлінні матеріальними потоками
Широкий портфель інтелектуальної власності
Висока економія масштабу
Імітаційні продукти
Стиснута суміш продуктів
Низький ступінь диверсифікації
Судові позови
Можливості (О):
Загрози (Т):
Диверсифікація бізнесу в різних галузях промисловості
Союзи з фірмами різних галузей або ринків
Відновлення ринку інформаційних технологій
Зростання попиту на послуги хмарного зберігання
Стратегічний розвиток консалтингових послуг
Імітація виробів
Загострення конкуренції
Кіберзлочинність
Результати цього SWOT-аналізу корпорації IBM перелічують внутрішні та зовнішні стратегічні фактори, що підтримують довгострокове світове визнання бізнесу даної корпорації. Наприклад, компанія має великий портфель інтелектуальної власності, що сприяє конкурентній перевазі перед іншими інформаційними технологіями. Крім того, IBM має високоякісний бренд, який зміцнює бізнес проти конкурентів та нових учасників. Також ця сила може підтримати компанію у диверсифікації свого бізнесу та входження в інші галузі.
Незважаючи на сильні сторони та позитивні позиції компанії в галузі, існують серйозні проблеми, які базуються на слабких сторонах бізнесу та можливостях і загрозах зовнішнього середовища. Наприклад, компанія зіткнулася з загрозою конкуренції та зазнає слабкості імітації своїх продуктів. Необхідно внести певні стратегічні зміни, щоб забезпечити виконання твердження IBM щодо бачення та місії , які підкреслюють цінність та технологічний прорив. Такі зміни повинні сприяти постійному зростанню та конкурентній перевазі компанії. Виходячи з цих факторів, визначених у SWOT-аналізі, IBM рекомендується:
Вступати в альянси з фірмами інших галузей, щоб використовувати можливості технологічної інтеграції.
Диверсифікувати бізнес, щоб зменшити ризик на ринку інформаційних технологій.
Реформувати інноваційні процеси з метою підвищення унікальності продукції та підвищення переваги продуктів від імітації та конкуренції.
Розділ 2. Дослідження бізнес – середовища міжнародної компанії ІBM
Приблизно 3/4 сучасного світового ринку інформаційних послуг припадає на операції п'яти економічно найбільш розвинених країн. При цьому частка США на світовому ринку інформаційних послуг складає понад 50 %, що значно більше частки цієї країни, наприклад, у світовій торгівлі (12 %). На другому місці знаходиться Японія, обсяг операцій купівлі-продажу інформаційних послуг у якій наближається до 10 % світового ринку. Третє місце займає Великобританія. В усіх перерахованих країнах основу ринку складають власне інформаційні послуги.Інформаційне суспільство є значною стадією в розвитку сучасних країн, в яких відбувається зростання ролі інформації і знань в суспільстві, зростання долі ІТ-продуктів і послуг у ВВП, створення глобального інформаційного простору, що забезпечує ефективну інформаційну взаємодію між людьми, їх доступ до світових ресурсів інформаційних процесів і задоволення їхніх особистісних і соціальних вимог в інформаційних продуктах і послугах.
Процеси інформатизації є невід’ємними від інноваційних процесів. Це підтверджує аналіз статистичних даних за останні роки. Наведемо десятку найбільш інноваційних компаній світу
(таблиця 4).
Таблиця 4
Топ-10 найінноваційніших компаній світу 2017 року [5]
Рейтинг
Назва компанії
1
Apple
2
Alphabet
3
3M
4
Tesla Motors
5
Amazon
6
Samsung
7
Facebook
8
Microsoft
9
General Electric
10
IBM
Новими напрямами діяльності у сфері інформаційних технологій цих компаній є тривимірний друк, пристрої віртуальної реальності і розробка штучного інтелекту. Щодо останнього, існують деякі застереження до використання, що може перелитися у загрозу для існування людства. Щодо технологій, то можна сказати, що найбільш використовуваними технологіями є хмарні технології та мобільний зв’язок. Новітні технології є ключовим фактором у зростанні цифрової трансформації.
Forbes Insights провели дослідження того, які технології являються ключовими для галузей, що спеціалізуються на комп’ютерах та електороніці, а також програмному забезпечення та Інтернеті. Результати опитування ведучих спеціалістів з питань інформаційних технологій представлені на рисунку 4:
/
Рисунок 4. Ключові технології для галузей, що спеціалізуються на комп’ютерах та електороніці, а також програмному забезпечення та Інтернеті за версією Forbes Insights [6]
Не можливо досягти ринкового успіху у міжнародному масштабі без попереднього глибокого аналізу структури конкуренції в галузі IT – послуг, крізь призму п'яти конкурентних сил. Модель М. Портера корисна при проведенні систематичних оцінок тиску конкуренції на ринку не тільки тому, що є широко поширеним методом аналізу, але і через відносну простоту. У таблиці 4 приведені оцінки відносного впливу кожного з 5-ти факторів конкуренції (згідно М. Портера).
Таблиця 5
Модель міжнародного конкурентного середовища (5 сил конкуренції)
Фактор
Оцінка впливу
Конкурентна боротьба в галузі
Висока. Компаніям, які надають IT – послуги, дуже важко завоювати позиції у даній галузі, оскільки високий потенціал імітації у ній дозволяє конкурентам пропонувати продукти, які дуже схожі на продукти компанії, тому особливого значення набуває таке поняття, як «унікальність продукту», що пропонує та чи інша IT – компанія, а також значну роль відіграє висока агресивність фірм, яка проявляється в доволі потужних маркетингових кампаніях.
Вплив постачальників
Помірний. Постачальники мають важелі з точки зору їх прямого впливу на ланцюжок постачання компанії, а також якості та ціни матеріалів, доступних для інформаційних технологій бізнесу. Якщо існують гарні товари-замінники і переключитися на них неважко, благополуччя постачальника залежить від благополуччя споживача, однак вплив постачальників у даній галузі зміцнюється через низьку спроможність компанії замінити її постачання, виходячи з конкретних матеріальних потреб IT - сфери.
Вплив покупців
Середній. Велика база клієнтів фірм IT – послуг має слабкий внесок у спроможності покупців торгуватися в галузі інформаційних технологій. Це послаблює вплив індивідуальних клієнтів на компанії, що надають IT – послуги, проте помірний і періодичний розмір кожного замовлення зміцнює роль покупців у галузі.
Вплив галузей, що виробляють продукти - замінники
Помірний. Рівень диференціації продуктів програмного забезпечення розглядається споживачами, як порівняльна унікальність продуктів, включаючи замінники. Цей фактор заохочує клієнтів розглянути питання про використання замінників за меншими цінами , які можуть мати функції, які їм потрібні.
Вплив нових гравців на ринку
Помірний. З одного боку, високий потенціал імітації у даній галузі робить значним вплив нових учасників на ринку. Нові гравці можуть досягти успіху шляхом розробки інформаційно-технологічних продуктів, які дуже схожі на продукти компанії IBM. З іншого боку, ІТ – сфера є багато затратною, адже потрібен немалий стартовий капітал для виходу на міжнародний ринок у даній галузі, що, в свою чергу, послаблює загрозу нових учасників.
Конкурентна боротьба в галузі. Конкуренти накладають тиск на компанію IBM з точки зору ціноутворення та прибутку, що стосуються середовища інформаційних технологій. Сильна інтенсивність конкурентного суперництва проти IBM грунтується на наступних зовнішніх факторах:
Помірний ступінь диференціації (середня сила)
Високий потенціал імітації (сильна сила)
Висока агресивність фірм (сильна сила)
Вплив постачальників. Постачальники мають важелі з точки зору їх прямого впливу на ланцюжок постачання компанії, а також якості та ціни матеріалів, доступних для інформаційних технологій бізнесу. Нижче наведено інтенсивність факторів, які підтримують помірну силу торгових сил постачальників IBM:
Висока загальна пропозиція (слабка сила)
Помірний розмір окремих постачальників (середня сила)
Низька здатність замінити пропозицію (сильна сила)
Висока загальна пропозиція є фактором, який слабко посилює силу впливу постачальників. Наприклад, зміна індивідуальних постачальників в операціях має низький вплив на загальний рівень пропозиції, що також має вплив на компанії. З іншого боку, помірний розмір окремих постачальників має відповідно помірний внесок у постачанні ресурсів. Потужність постачальників, свою чергу, зміцнюється через низьку спроможність компанії замінити її постачання, виходячи з конкретних матеріальних потреб бізнесу.
Вплив покупців. Велика база клієнтів фірм IT – послуг має слабкий внесок у спроможності покупців торгуватися в галузі інформаційних технологій. Це послаблює вплив індивідуальних клієнтів на компанії, що надають IT – послуги, проте помірний і періодичний розмір кожного замовлення зміцнює роль покупців у галузі.
Вплив галузей, що виробляють продукти – замінники. Заміна загрожує компанії з точки зору скорочення доходів. Чинники, що призводять до помірної інтенсивності загрози заміщення компаній галузі, є наступними:
Помірна вартість зміни (середня сила)
Помірне наявність замінників (середньої сили)
Помірний сприйманий рівень диференціації продукту (середня сила)
Помірковані витрати на зміну створюють значний бар'єр для використання клієнтами продуктів – замінників. Наприклад, клієнти можуть зазнати деяких витрат на зміну свого обладнання, але такі витрати можуть бути в межах їх фінансових можливостей. У зв'язку з цим, помірна наявність замінників має незначний вплив на тенденцію покупців використовувати замінники замість продуктів тієї ж компанії IBM. З іншого боку, помірний рівень диференціації продуктів відноситься до сприйняття споживачами порівняльної унікальності продуктів, включаючи замінники. Це заохочує клієнтів IBM розглянути питання про використання замінників, які можуть мати функції, які їм потрібні.
Вплив нових гравців на ринку. Нові учасники або нові фірми збільшують загальний рівень конкуренції та можуть зменшити частку компанії на ринку інформаційних технологій. IBM повинна враховувати нижченаведені фактори, що сприяють поміркованій інтенсивності загрози впливу нових гравців на ринку:
Високий потенціал імітації (сильна сила)
Помірна вартість змін (середня сила)
Висока вартість «виходу на ринок» (слабка сила)
Високий потенціал імітації робить значний внесок у загрозу нових учасників у даній галузі. Наприклад, нові учасники можуть досягти успіху шляхом розробки інформаційно-технологічних продуктів, які дуже схожі на продукти IBM. З іншого боку, помірна вартість змін має значний внесок у інтенсивність цієї сили. Це вказує на те, що клієнти IBM схильні до використання продуктів нових учасників, однак висока вартість «виходу на ринок», яка стосується вартості встановлення операцій у галузі, послаблює загрозу нових учасників.
З огляду на модель міжнародного конкурентного середовища (5 сил конкуренції), компанії ІВМ варто застосовувати стратегії інтенсивного зростання. Зокрема, розвиток продукції - первинна стратегія у інтенсивному зростанні . Стратегія первинного інтенсивного зростання IBM - це розробка продукту. Стратегічною метою розробки продуктів є розвиток бізнесу шляхом постійного інноваційного впровадження нових продуктів на цільовий ринок.
Проникнення ринку (вторинна стратегія) . Проникнення на ринок є стратегією вторинного інтенсивного зростання в бізнесі з інформаційних технологій IBM. Однією з стратегічних цілей у застосуванні проникнення на ринок є максимізація частки ринку кожної товарної лінії або типу продукту. Наприклад, IBM прагне максимально збільшити свою частку ринку для продуктів хмарної платформи. Родові конкурентоспроможні стратегії управління витратами забезпечують заходи з мінімізації витрат, щоб надати компанії можливість досягти успіху у застосуванні цієї інтенсивної стратегії. Враховуючи, що фірма вже є одним з найбільших гравців у світовій промисловості, проникнення на ринок тепер має лише додаткову роль у сприянні зростанню бізнесу.
Розвиток ринку (підтримка стратегії) . IBM застосовує розвиток ринку як підтримуючу інтенсивну стратегію розвитку бізнесу. Стратегічна мета, заснована на розвитку ринку, полягає у розробці нових застосувань поточної продукції компанії для входження на нові ринки або сегменти ринку. Наприклад, IBM може розробляти нові додатки своїх інформаційних технологій в автономних транспортних засобах. Родові стратегії управління витратами підтримують розвиток ринку завдяки ефективності витрат, що призводить до конкурентних переваг на нових ринках або сегментах ринку. У цій інтенсивній стратегії зростання, входження на нові ринки або сегменти ринку повинно призвести до відповідних змін в маркетинговій суміші IBM.
Диверсифікація (стратегія підтримки) . Диверсифікація - це інтенсивна стратегія, яка відіграє допоміжну роль у розвитку IBM у галузі інформаційних технологій. У цьому випадку однією з стратегічних цілей компанії є диверсифікація бізнес-операцій. Наприклад, IBM може придбати менші фірми в інших галузях промисловості як спосіб досягнення більшого зростання. Диверсифікація підтримує загальну конкурентоспроможну стратегію управління витратами за рахунок збільшення потенційних переваг на основі нових можливостей бізнесу. Компанія може реалізувати цю стратегію інтенсивного зростання, щоб скористатися тенденцією технологічної інтеграції на різних ринках.
Таким чином, для виходу на ринок Македонії корпорації ІВМ варто дослідити і проаналізувати найбільш вигідні інвестиції у неї. Інвестиції в Македонію мають великий потенціал за рахунок ефекту низької бази і добрих умов ведення бізнесу, але пов’язані з високим ризиком через політику. Місто і країна активно залучають іноземних інвесторів і готові створювати для них особливо вигідні умови, але популістська політика і нерозумний підхід до управління державними фінансами можуть перешкодити успіхам підприємців. Топ-5 найбільш вигідних інвестицій в Македонію подано на рисунку 5:
/
Рисунок 5. Топ-5 найбільш вигідних інвестицій в Македонію [7]
Як бачимо, IT – cфера складає 10% найбільш вигідних інвестицій в Македонію, тому далі проведемо дослідження бізнес-середовища географічного ринку Македонії, як сукупності окремих суб’єктів економіки (з їх взаємозв’язками і взаємовідносинами) та факторів оточуючого (зовнішнього) середовища, які впливають на них. Для цього групуємо найважливіші чинники впливу на міжнародну діяльність компанії, як це подано у таблиці 5, і робимо підсумок щодо того, які з них впливають найбільше.
Таблиця 6
Аналізування чинників міжнародного бізнес-середовища за групами у Македонії
Група чинників
Характеристика
Економічні чинники
Македонія — розвинена індустріально-аграрна держава. Валовий внутрішній продукт (ВВП) 2017 року склав 33 млрд доларів США (75 місце у світі), що у перерахунку на одну особу становить 15,9 тис. доларів (54 місце у світі). Македонський уряд свого часу уклав 5 важливих договорів про вільну торгівлю з 40 країнами, серед яких країни ЄС, Балканського півострову, Україна та Туреччина. Республіка Македонія посідає 3 місце у світі за кількістю процедур і 2 місце за кількістю днів для відкриття бізнесу та 4 місце серед країн, найбільш дружніх до іноземних відвідувачів, згідно World Economic Forum. У рейтингу легкості ведення бізнесу від Світового Банку Македонія цьогоріч посідає 30 місце. За індексом економічних свобод Heritage Foundation у 2017 році виділило Македонії 53 місце.
Соціо – культурні чинники
Македонія завдяки своїм реформаторським пріоритетам (розвиток приватного підприємництва, збільшення робочих місць, залучення іноземних інвестицій, відкриття нових ринків збуту для македонської продукції, макроекономічна та фінансова стабільність, сучасна інфраструктура (Trans European Corridors 8&10), зважена бюджетна політика) є дуже привабливою для охочих займатися підприємницькою діяльністю. Розглянемо детальніше показники соціо – культурних чинників: рейтинг розвитку людського потенціалу – 81 місце у світі; рейтинг соціального прогресу – 58 місце; рейтинг за рівнем щастям – 89 місце; рейтинг за рівнем витрат на освіту – 90 місце; рейтинг за рівнем витрат на охорону здоров’я – 97 місце; рейтинг екологічної ефективності – 68 місце; рейтинг глобалізації – 94 місце; рейтинг урбанізації – 124 місце.
Продовження табл.6
Політико – правові чинники
Іноземці, котрі інвестували в економіку Македонії 400 000 євро, мають право на отримання македонського громадянства. Республіка Македонія пропонує привабливий податковий портфель компаніям, котрі вирішують вести бізнес на її території. Персональний податок на доходи і податок на прибуток складає 10%, а для компаній, котрі реінвестують прибуток – 0%.
Сьогодні в Македонії є чотири вільні економічні зони (технологічні промислові зони розвитку). Всього заплановано відкрити 15 вільних економічних зон. Розмір зон – від 94 до 208 гектарів, вони складаються з офісних і виробничих приміщень, інфраструктури та обслуговуючих компаній.
Що робить македонські економічні зони вільними:
10-річні податкові канікули — інвестори-користувачі вільних економічних зон на 10 років звільнені від сплати податку на прибуток і на 100% звільнені від сплати персонального податку на дохід також на період 10 років;
земля у цих зонах надається в довгострокову оренду на період до 99 років;
інвестори вільних економічних зон звільнені від сплати до місцевих бюджетів внесків за освоєння земельних ділянок для будівництва, а також від оплати за отримання дозволів на будівництво;
інвестори вільних економічних зон отримують безкоштовне підключення до водопостачання, газопостачання і каналізації;
Уряд Республіки Македонії бере участь у фінансуванні будівництва об`єктів користувачів вільних економічних зон у розмірі до 500 тис. євро.
Таким чином, якість державного правління в Македонії включає в себе такі показники: врахування думки населення та підзвітність державних органів - 46,92; політична стабільність і відсутність насильства - 35,07%; ефективність роботи уряду – 53,11%; якість законодавства – 61,24%; верховенство закону – 49,29%; стримування корупції – 59,33%.
Технологічні чинники
Для характеристики стану технологічних чинників Македонії проаналізуємо їх значення [11] . Таким чином, індекс знань в Македонії становить 5.65 (57 місце у світі) . Для порівняння на першому місці – Швеція із показником у 9.43. У рейтингу інновацій країна займає 61 місце, якому відповідає значення – 35.43 ( на першому місці Швейцарія із індексом 67.69). У рейтингу країн за кількістю патентів Македонія займає останні місця (96 місце із загальним показником зареєстрованих патентів – 40. Відповідно, для порівняння, на першому місці Китай із показником зареєстрованих патентів – 526 412. У рейтингу науково – дослідницької діяльності Македонія на 93 місці, де показник становить 77.3. В свою чергу, лідирує у рейтингу США із показником 212 394.2. У рейтингу витрат на дослідження та розробку Македонія займає 70 місце. Витрати на дослідження та розробку становлять 0.23%. Для порівняння Ізраїль витрачає на це 4.40%